Succesvol Tevoko in vrijwel alle klassen kampioen .TROUWEN KIN ALTIJD NOG" ^encotop A mmmm Frans Zegel KI tweede blad riek v FEUILLETOIS door Tom Lodewijk HOUT geeft fleurili Oudeschild LANDBOUW en EETEE h h air ssr 'd DEN HELDER SPOORSTR. 30 TEL.14541 TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 MEI 1968 Na een enerverende competitie is Tevoko er in geslaagd in vrijwel alle klassen kampioen te worden. Tevoko 3 (heren) werd, o.l.v. de heer J. M. de Vries, met ruim verschil kampioen in de 2e klasse. Het team, dat hoofdzake lijk bestond uit jonge leden, heeft het succes voornamelijk te danken aan hun inzet en het zeer regelmatige trai ning sbezoek. Het team bestaat uit: aanvoerder K. Duinker, J. Joustra, H. v.d. Heerik, G. Pansier, W. Hoogewoning, P. J. Lips, J. Bruijn en R. Dapper. Het volgend seizoen zal het team uitkomen in de le klasse. Helaas zullen enkele spelers van Texel vertrekken in verband met studie. Tevoko 1 (heren le klasse) wist, on geslagen, met 1 punt achterstand op Hydra '67, op de 2e plaats te eindigen. Het team, dat grotendeels bestaat uit heren, die al enkele seizoenen hebben samengespeeld, is in vergelijking met vorige jaren aanmerkelijk verbeterd, dank zij het veranderde systeem (3-2 - 1) en de verbeterde teamgeest. Spelers van dit team zijn; aanv. (te vens competitieleider, voorzitter be stuur, trainer en coaoh) Th. v. Asperen, P. D. Keijser, S. Lakeman, A. Albers, H. M. Ran en D. Eelman. Tevoko 2 (heren le klasse) was de uitschieter van de vereniging. Nadat zij het vorig seizoen kampiben geworden waren in de''2e klasse, was het voor hen te moeilijk om zich te kunnen handhaven. Dit is onder meer te wijten aan de zwakke teamgeest en de slechte opkomst op de trainingsavonden Tevoko 1 (dames le klasse) wist, na een spannend competitieverloop, kam pioen te worden door het gevreesde HCSC in de laatste wedstrijd met 31 te verslaan. Deze laatste wedstrijd werd gehouden in Den Helder en was voor HCSC een grote tegenvaller. Te voko 1 was de competitie zeer nerveus gestart, maar naarmate de competitie vorderde, kreeg het team meer zelfver trouwen. Het team bestaat uit: aanv. N. van Hoorn, N. Huisman, A. Joosten, R. Zijm, R. Zoetelief, J. Kalverboer en B. van Leeuwen. De dames werden ge traind en gecoached door de heer P. D. Keijser. In deze zelfde klasse heeft Tevoko 2 (dames) na een slordig begin, toch nog kans gezien zeer behoorlijk te eindigen en wel op de 3e plaats. Dit is dus na Tevoko 1 en HCSC 1, die de grootste kanshebbers waren. Meespelenden wa ren: aanv. H. Ran, A. Lips, G. Huis man, A. Kuip, M. Bakker, M. Comman deur en R. Zijm. Ook in deze klasse werden de dames van Tevoko 3 ingedeeld. Zij wisten zioh nèt te handhaven, wat toch een zeer De financiële kant van Uw vakantie wordt door ons volledig verzorgd Uw travellers' cheques. Uw bui tenlands geld. Uw bagage- en ongevallenverzekering èciiie gezmscank 13. Ze zag hem uitstappen, keurig, don ker pak. Was niet van plan er een wilde dag van te maken. Leek of hij ter kerke moest. Maar hij wist, bedacht ze met een neiging tot billijken, ook niet hoe zij er uit zou zien, wou niet ongunstig bij haar afsteken. Tenslotte ■gingen ze geen dag zeilen, maar keurig netjes een fabriek bekijken en bij ma ma op de thee. Of op de koffie. Af wachten maar. Ze hoorde de zoemer, drukte op de knop Even later klonk het klappen van de liftdeuren en ze zag hem als een schaduw opdoemen door het deurglas. „Mórgen!" zei ze opgewekt. „Kom d'r in". „Dag Els", hij was nog wat onwen nig, merkte ze, nerveus zelfs een beetje. „Je staat al kant en klaar, zie ik". „Gepikt en gedreven", zei ze, wetend hoe goed ze er uit zag in dit donker blauwe complet. Heb je al trek in koffie?" Zijn gezicht klaarde op. Het ijs was gebroken. Ze gebruikte haar Amerikaanse per- colator, hoefde niet naar de keuken. Ze zag hem rondkijken in haar kamer. „Hoe vind je het hier". „Reuze-modern", zei hij. „Hoe je daar niet van?" „Ik ben het niet gewend. Mijn moe der houdt erg van antiek. Ze heeft een prachtige zilverkast. En een koffiekan met een kraantje". „Zit ik ook op te loeren. Ik vind dit geval erg praktisch, maar er gaat niets boven een koffiekan met een kraantje. Maar ik wil een echte tinnen, en geen namaak. Daar gooien ze je mee dood". „Maar dat past hier toch niet?" vroeg hij. „Alles past hier. Trouwens, ik laat me door m'n huis niet regeren. Ik doe wat ik leuk vind. En als het mooi is, past het altijd". Ze zag dat hij het niet helemaal be greep. Dat is zijn geordende geest, dacht ze. Antiek is antiek en modern is modern, en nimmer zullen die twee el kaar ontmoeten. Maar hij roemde haar koffie. „Niet slecht voor een zakenvrouw, niet?" troefde ze, want in zijn bewon dering proefde ze ook verwondering. Zijn moeder zou hem wel geleerd heb ben, dat bij zulke meisjes de handen scheef stonden, dacht ze vermaakt. „Waar heb je dat geleerd?" „Beste jongen, niets is voor een meisje zo goed als een paar jaar au pair te gaan werken. Ik heb alles ge leerd. Franse keuken, Engelse keuken, baby'tjes helpen, taart bakken, koffie zetten, tafeldekken, dat is ook een kunst apart met vijf gangen en vier wijnen, afwassen, bloemen verzorgen en je eigen kleren maken. Dat laatste omdat je met je zakgeld nooit uitkomt, en er toch altijd leuk uit moet zien". „Nu, met die twee laatste factoren heb je nu zeker geen moeite meer", glimlachte hij. „Je wordt complimenteus, Roel. Maar de tijd gaat snel, gebruik haar wel. Zul len we eens opstappen? Word ik erg vuil in die fabriek van je?" „Je kunt er van de vloer eten", be loofde hij. „Wou je dat we dat samen gingen doen?" Hij had af en toe moeite haar vlugge geest bij te houden. Roel de Weert was opgevoed bij het adagium „eerst den ken, dan spreken". Een half uur later waren ze de grote weg van Den Haag naar Amsterdam afgedraaid, reden door Voorschoten heen en stonden toen nog onverwacht voor een moderne fabriek aan het wa ter, met een transportinstallatie over de weg heen, grote silo's en een modern kantoor. „N.V. Van Weert veevoeders", las ze op een groot bord, dat blijkbaar 's avonds door schijnwerpers werd be straald. „Ziet er goed uit", zei ze, „wat an ders dan die ouwe malerij van jullie". „Dat is het begin geweest", zei hij. „Vader heeft geplant en ik oogst". „En valt de oogst nogal mee?" „Ik mag niet mopperen", zei hij zelf voldaan, en knipte een pluisje van de mouw van zijn pak. Hij deed dat nogal demonstratief. Ik snap je wel, dacht ze, veevoer, meel, stof.dat denk je zo, maar de baas heeft geen stofje op zijn kleren, zó modem is het bedrijf! Maakt indruk. Met rechtmatige trots voerde hij haar door het bedrijf rond, waar de molens nu stil stonden te glimmen, waar de transportbanden en de mengschroeven hun lawaai niet maakten. Naar de ma chinekamer met de machtige motoren. Ze zag het kantoor, nieuw en degelijk, maar tooh een beetje ouderwets, en ze zat in een van de grote leren zetels op zijn privékantoor, hij zelf achter het zware donker eigen bureau. Glas-in- loodramen. Een deftige staande klok met waardige tik. Oudhollandse dege lijkheid, dacht ze. En natuurlijk geen bloemen. Dat paste niet. Ze dacht aan haar eigen lichte kantoor, met de grote ramen, het moderne meubilair, de gro te ficus in de hoek en de bloemen op de lage tafel. Hij zou er van opkijken. „Heb je geen vergaderzaal hier?" vroeg ze. „Waarvoor?" „Nou, hebben jullie nooit conferen ties? Met de vertegenwoordigers? Met de staf of zo?" „Dat hoeft hier niet", zei hr wat af gemeten, „als ik ze nodig heb, laat ik ze wel roepen". Echt het familiebedrijf. Eén baas. En die ook de Baas is. Ze dacht aan de le vendige stafbesprekingen in Den Haag, waar ieder zeggen mocht wat hij dacht en waar soms zulke gezonde suggesties werden gedaan, waar de plooien wer den gladgestreken, waar naar de grootst mogelijke samenwerking werd gestreefd. Maar misschien was dit be- CONSERVERINGS-VERF VOOR IN DE WONINGBOUW BUNGALOWBOUW LUXERE HOUTBOUW Ömler ètulakiir I >an <»i-onin£<>n goede prestatie was, omdat deze dames eigenlijk thuishoorden in de 2e klasse. Speelsters van dit team: aanv. T. Mosk, J. Leber, C. Kuip, C. de Veij, D. Zijm, N. Zijm en M. Hoogerheide. In de 2de klasse dames kwam uit: Tevoko 4. Dit team heeft een zeer goe de en spannende competitie gespeeld, wat beloond werd met het kampioen schap. Het eindigde met 1 punt ver schil op de dames van HAV 2. Speel sters waren: aanv. A. Weijdt, D. de Veij, N. (Betsema, J. Commandeur, H. Maas, J. Sohoo en G. Leber. Ze stonden o.l.v. coaoh A. Albers. Dit is daarom zo'n groot succes, omdat de dames een omvangrijk programma hadden te ver werken. Tevoko 5 kwam ook uit in de 2e klasse. Dit team heeft zich goed kun nen handhaven. Het stond o.l.v. coach J. Joustra en is geëindigd op de 5e plaats. In de aspirantenafdeling behaalde het jongensteam, bestaande uit: aanv. H. Zijm, J. Schoo, P. Zijm, J. Bakker, M. Kikkert, D Witte en R. Huisman o.l.v. de 'heer W. Mets, het kampioenschap. Zij hebben het succes te danken aan de geweldige opkomst en aan hun enthou siasme tijdens de training. Het volgend seizoen zullen de meesten hunner uit komen in de 3e klasse heren, afd. Den Helder. De asp.meisjes speelden in de jon- gensafdeling, omdat het de enige asp.- meisjesploeg was, die had ingeschreven in deze afdeling. Niettemin hebben zij zioh moedig geweerd in deze, voor hen zo moeilijke, afdeling De leiding be rustte bij R. Zoetelief-Bakker. Tevoko kwam in het begin van de competitie zonder trainer te zitten. Hij moest door ziekte de vereniging ver laten. De training werd echter op zeer goede wijze overgenomen door de he ren Joustra, Keijser en v. Asperen en mej. Van Asperen, die re9p. onder hun hoede houden: meisjesasp., dames, he ren en de allerjongsten. Het volleybalprogramma is nu bijna afgelopen. Er resten nog enkele toer nooien: le op zaterdag 11 mei het WSOV- toernooi te Den Helder, waaraan vrij wel de gehele Tevoko zal meedoen. 2e Op 18 en 19 mei de sportuitwisse- ling te Heemskerk, waarheen waar schijnlijk twee dames- en 2 herenteams worden gezonden. 3e Tenslotte op 3 juni het Tevoko- pinkstertoernooi, dat gehouden zal worden in de Sporthal te Den Burg. ALS VAKMANSCHAP EN „GELUK" SAMENGAAN Het is niet de eerste keer, dat ik in deze rubriek spreek ever vakmanschap en geluk. Ook in gesprekken en in „praatjes" heb ik dit onderwerp meer malen aangeroerd. Het ging er dan over in welke mate je in bepaalde gevallen moet spreken van vakmanschap of ge luk en van onbekwaamheid of ongeluk. Het is aan de lezers van deze rubriek niet onbekend, dat ik eerder geneigd ben te spreken van vakbekwaamheid en het ontbreken daarvan, dan van geluk en ongeluk. Anderen willen ook aan de factoren geluk en ongeluk een behoor lijk grote plaats geven. Persoonlijk houd ik er op, dat het wel tot de grote zeldzaamheden zal beho ren, dat een mens altijd geluk heeft, of altijd in de hoek zit, waar de slagen, vallen. Er is in ieder geval voor bui tenstaanders alle reden om in een ge val, waarin iemand vrijwel altijd slaagt, na te gaan of er niet meer dan het hebben van geluk aan de hand is. Terwijl iemand, die het niet voor de wind gaat, zich op z'n minst moet af vragen of er mogelijk ook iets scheef zit. Vakmanschap cn geluk Aannemende, dat er inderdaad in be paalde gevallen van geluk en ongeluk kan worden gesproken, mogen we er toch wel van uitgaan, dat het geluk in de handen van een vakbekwaam iemand meer uitwerkt dan in het ge val, dat iemand die vakbekwaamheid mist. Of zoals iemand het eens tegen mij zei: „Bij sommige mensen ligt het geluk voor het grijpen, maar ze pakken het niet". Het doel van dit artikeltje is U een illustratie te geven van datgene, wat er tot stand kan komen als iemand het in z'n vingers heeft en hij daarbij ook nog wat geluk heeft. Het betreft een bedrijf, waarover we in het verleden meermalen hebben ge sproken en geschreven. En als we dit illustreren door een aantal cijfers, dan moet U het niet zien als een toevallig goed resultaat, maar als een moment opname uit een hele reeks van natuur getrouwe beelden. In deze momentopname krijgt U een overzicht van de produktie van 16 stuks melkkoeien, die op dat tijdstip aan de produktie-controle deelnamen. ■Het is de laatste proefmelking van de stalperiode 1967/'68. De dieren worden aangeduid met een nummer. De volgende cijfers hebben achtereenvolgens betrekking op de leeftijd van de dieren, de laatste kalf- datum, kilogrammen melk per dag, het vetgehalte en het aantal vetgrammen. 1. 7.1 23 okt. 20.4 5.00 1020 2. 2.0 18 jan. 17.2 4.30 740 3. 5.0 27 jan. 29.6 4.20 1243 4. 5.0 4 febr. 28.8 4.40 1267 5. 7.10 29 jan. 28 0 3.90 1092 6. 7.0 3 febr. 29.8 4.00 1192 7. 6.0 4 febr. 29.2 4.10 1197 8. 3.0 18 febr. 24.2 4.75 1150 9. 5.0 3 febr. 30.8 3.75 1155 10. 8.2 15 febr. 34.2 4.20 14.36 11. 4.1 2 maart 32.0 4.30 1376 12. 8.0 28 febr. 27 4 4.85 1329 13. 3 1 27 febr. 26.8 3.80 1018 14. 2.1 1 maart 24.2 3.70 895 15. 3 0 16 maart 32.2 3.75 1208 16. 7.1 14 maart 30.2 3.80 1148 De gemiddelde produktie van deze 16 dieren was op bedoelde datum als volgt27,81 kg. melk; vetgehalte 4.15% en vetgrammen 1154. Voor de nieuw ingewijde lezer ver melden we nog, dat de aanduiding 8.7 enz. in de 2e kolom betekent 8 jaar en 7 maanden. Het heeft betrekking op de leeftijd van het dier bij de laatste keer afkalven. Uitzonderlijk goed Als we hier de term „uitzonderlijk" gebruiken, dan betekent dit niet, dat deze proefmelking voor dit bedrijf een gunstige uitzondering is. We denken dan meer aan wat de stamboekhouder op ons eiland zei: „Het zal een toer wezen om in ons land een bedrijf te vinden, dat zo rechtaf zo'n goed koppel produktiedieren heeft als dit bedrijf.". Daar laten we het voorlopig bij. Als daar belangstelling voor is, zijn we graag bereid iets te vertellen van de samenstelling van het voederrantsoen op dit bedrijf. LATERE ONKRUIDBESTRIJDING IN GRANEN Als we het over chemische onkruid- bestrijding in granen hebben, dan den ken wc altijd in de eerste plaats aan de DNOC-middelen, ofwel de gele kleurstoffen. Dat is in zekere zin ook een kwestie van „eerste liefde". Het was nl. voor ons een enorme verrassing toen we zo omstreeks 1942 de eerste proeven met dit middel namen, dat het inderdaad mogelijk is om een bespui ting uit te voeren, waarvan het graan praktisch niets lijdt en het onkruid dood gaat. Vóór die tijd beschouwden we dit als een sprookje. Intussen is het nu wel zo ver, dat DNOC lang niet meer het enige on kruidbestrijdingsmiddel in granen is, hoewel we voor de vroege bestrijding van zomeronkruiden in granen nog steeds geen beter middel weten. Als het later wordt Ieder jaar weer zijn er gevallen, waarbij het juiste moment om met DNOC in granen te spuiten voorbij gaat. Dat kan een kwestie zijn van minder goed weer tijdens de juiste pe riode, de kwestie van gevaar voor naastliggende gewassen, enz. Ook het onkruidsortiment kan zo zijn, dat een bestrijding met DNOC geen volledig resultaat oplevert. We denken met na me aan wat grotere planten van var kensgras, melde, muur, of aan wortel- onkruiden, zoals melkdistels en stekels. Het is thans wel zo ver, dat voor vrijwel ieder onkruid een middel of een combinatie van middelen te krij gen is. Voor grotere zomeronkruiden zijn er de middelen, die als werkzame stof Ioxynil bevatten. Ze komen onder di verse merknamen in de handel. In veel gevallen is een middel, dat zowel ioxynil als MCPA bevat meer aan te bevelen, omdat in dit geval ook wortel onkruiden het moeten afleggen. Gaat het uitsluitend om wortelonkruiden, dan kan men ook met een middel vol staan, dat alleen MCPA bevat. Het is het middel, dat ook voor het bestrijden van stekels in grasland wordt ge bruikt. Het gebeurt nog al eens, dat na een bespuiting met DNOC in granen gro tere muurplantjes overblijven. Men heeft wel eens de neiging om hier niet zo zwaar aan te tillen, omdat het een onkruid is, dat dicht bij de grond blijft. Meermalen weet het zich echter te handhaven tot aan de oogst en het kan bij het oogsten dan zeer lastig zijn. Het graan blijft vlak bij de grond zeer vochtig en meermalen kan het vocht gehalte van het geoogste graan daar door hoger zijn dan gewenst is. Gaat het uitsluitend of hoofdzakelijk om de bestrijding van muur, dan is MCPP het aangewezen middel. Het doodt tevens het lastige kleefkruid. Tenslotte Men ziet de onkruidbestrijding in granen ook steeds meer als een moge lijkheid om minder moeite met het onkruid te hebben in daarop volgende gewassen. De mogelijkheden voor be strijding van onkruid zijn nl. in lang niet alle gewassen zo goed als in granen. We denken bijv. aan gewassen als bieten, knollenzaad en aardappelen. drijf daarvoor toch nog te klein. Ze luisterde maar half naar wat hij zat te vertellen over een nieuw pro- du'kt waarmee hij bezig was, een nieu we maalinrichting die hij wilde bestel len. Ze zocht vergeefs naar een rustpunt voor haar blik. In haar eigen kantoor zat ze altijd naar buiten te staren wan neer ze ergens mee bezig was. Dan keek ze naar het groen van de boom toppen in het park dichtbij, naar de auto's die langs de weg schoven, naar een politieman, die kalmpjes op zijn ■paard gezeten, recht en wet symboli seerde. Hier zat je maar tegen dat glas in lood aan te kijken. Ze was blij toen hij voorstelde op te stappen en thuis even zijn moeder ge dag te zeggen Daarna zouden .ze dan ergens gaan lunchen. Het werd wel laat, maar ze had laat ontbeten. Ze zag het nieuwe huis, dicht bij de fabriek. Ook een keurig, degelijk huis. Mooie tuin er om heen. Luiken opzij van de ramen, stond wel leuk. Het deed haar denken aan de behuizingen van de Friese herenboerderijen. Hardstenen stoep, zware eiken deur. „Je bent ook geen liefhebber van de moderne stijl", zei ze lachend. „Ik hou niet van dat licht-en-dicht" zei hij „ze kunnen al die flats en bun galows van me cadeau krijgen voor één oud-hollands koopmanshuis". Ze kwamen in een schemerige hal, donker eigen betimmerd, een grote an tieke kist terzijde, wéér een staande Friese klok. In de ruime achterkamer, waar een serre vol bloemen en planten een geheel andere sfeer schiep, rees een oude dame met spierwit haar uit haar stoel op. „Moeder", zei Roel opgewekt, „dit is Els de Jong. Kent u haar nog?" „Nee", zei mevrouw De Weert, „ik zou je niet meer kennen. Maar het is al een tijd geleden". „Ik zou u nog wél herkennen", meen de Els, „zo heel erg bent u niet ver anderd". (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5