I" (fro en *2wartsjexels in het Staatsbosbeheer sluit weggetjes af in landschapsreservaat Het „Bossie" nu Mevrouw Rentenaar legde eerste steen voor dorpshuis Wandelaars en fietsers blijven welkom opgeknapt f4000,-- steun van Kon. Julianafonds Judoka's streden om de eer UlVu, gesloten schrijfbureau's Moerbeek's WANDELWAGENS IINSDAG 14 MEI 1967 81e JAARGANG No. 8266 Uitgave N.V. v/h Langeveld Dc Rootf Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Deo tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 RosBHBasssoamBmnMi Staatsbosbeheer heeft een begin ge maakt met het afsluiten voor 4-wielig verkeer van de bekende tuinwalweg- getjes ten zuiden van Den Burg. Aan het begin en eind van het weggetje dat van „Klein Zwitserland" naar de Lcem- kuilsweg loopt, zijn al palen gezet met de (misschien onjuiste) naam Henne- boeweggie en het opschrift „Eigen weg". Voorts een bord met de aandui ding „Natuurreservaat; vrije wande ling op wegen en paden". Laatstge noemd bord zal door een ander worden vervangen, want het heuvelachtige tuinwallengebied is tegenwoordig land schapsreservaat. Daar zijn er nog niet zo veel van in Nederland, zodat het juiste bordje nog niet beschikbaar was. Dit laatste om dc indruk we£ te nemen dat ook in dit gebied één of twee eider- eenden zouden broeden zoals door een Texelse boer smalend werd veronder steld. De boeren in de omgeving zijn niet erg gelukkig met de jongste maatrege len van de Staat. De meesten gebruik ten het nu afgesloten weggetje als een makkelijke aan- en afvoergelegentheid en sommigen hadden daartoe zelfs een gat in de tuinwal gestoken. De boeren hebben het recht evenwel niet aan hun kant, want allen op een uitzondering na hebben door de ruilverkaveling uitgang op de verharde weg. Het plaatsen van de palen is de consequentie van de verheffing tot landschapsreservaat van dit gebied. Zo als men zich zal herimieren heeft de gemeente enkele jaren geleden de tuun- walweggetjes in eigendom, beheer en onderhoud aan de Staat overgedragen. Staatsbosbeheer stelde vast dat de on verharde weggetjes te vaak werden werden gebruikt om er met trekkers en vrachtauto's over te rijden, waar door de begroeiing werd stuk gereden en de diepe karresporen tot modder baden werden. De weggetjes werden daardoor voor wandelaars onbegaan baar, terwijl het de bedoeling was ze in de eerste plaats voor wandelaars aantrekkelijk te maken. Daarom werd besloten het zware verkeer te weren door het plaatsen van palen. Het nu „afgesloten" weggetje is eerst echter opgeknapt. Voor de afwatering werd aan een kant een grillig lopende grep pel gegraven en met hetzelfde doel kreeg het tracee een schuin aflopend profiel; de gaten in de tuinwal werden gedicht. Hoewel de weggetjes in de eerste plaats voor wandelaars bestemd zijn, kunnen ook fietsers en zelfs bromfiet sers erop. Als het weggetje niet als crossparcours wordt gebruikt, zal dit toegestaan blijven. Verder mogen de boeren die via het weggetje vee naar het land willen leiden, natuurlijk ook hun gang gaan, graag zelfs, want bij dergelijk gebruik is de kans het grootst dat de oorspronkelijke vegatatie zich herstelt. De naam Er bestaat bij de autoriteiten van Staatsbosbeheer nog twijfel over de juiste naam van het nu „gerestaureer de" weggetje. De naam „Henneboe- weg" werd door boeren in de omge ving genoemd, maar anderen spraken van „Middelweggie". Wie kan bewijzen dat de nu gekozen naam historisch on juist is, mag het zeggen en de paal zal dan onmiddellijk van een andere naam worden voorzien. De heer I. Vermeulen weet zich uit zijn jeugd nog te herin neren, dat het weggetje leidde naar een witte boet („boe") waarin kippen (hennen) werden gehouden; vandaar de naam. De herstelwerkzaamheden zijn uitge voerd door de „Sabena", die ook met het onderhoud is belast. Verwacht wordt dat de weggetjes twee tot drie maal per jaar zullen moeten worden gemaaid. De tuunwallen in dit gebied zijn naast hun landschappelijke waar de, bekend om de specifieke bloemen en planten, die er op voorkomen. Som mige soorten zijn elders in het land uiterst zeldzaam. Bureton Vroeger tot 1930 waren de weggetjes in dit zeer fraaie gedeelte van oud-Texel in onderhoud bij de zg. Bureton (te vergelijken met een buurt vereniging). Daarvan waren alle boe ren in de omgeving lid. Eens per jaar, in februari, kwam men traditiegetrouw bij de voorzitter, de buurheer, bijeen en liet men zich de drank en koek goed smaken. Bij diezelfde gelegenheid wer den de weggetjes dan verpacht om te worden beweid door schapen aan de lijn. Hoewel het daarom niet in de eer ste plaats ging, bleven de weggetje zo in prima staat. De belangstelling voor de verpachting begon in het begin van deze eeuw te minderen. Tegen 1930 werd besloten de Bureton op te heffen en het kassaldo (ƒ300,werd door de leden gebruikt om een busreisje te or ganiseren naar de Wieringermeerpol- der. Na die tijd kreeg het waterschap De Dertig Polders de zorg over de weg getjes, waarbij men er zich toe be perkte ze begaanbaar te houden. De boeren bleven belast met het onder houd van de tuinwallen. Bij de ruilver kaveling werden alle onverharde we gen aan de gemeente overgedragen en deze op haar beurt, gunde deze (kost bare) taak aan Staatsbosbeheer, die de weggetjes als essentieel onderdeel van het landschapsreservaat beschouwt. Bossie De Staat is dus druk bezig met het „restaureren" van het landschap rond de oude kern van ons eiland. Dit geldt ook voor het „bossie" op de Hogeberg, dat de afgelopen tientallen jaren sterk was verwaarloosd, maar nu een duide lijk zichtbare verjongingskuur heeft ondergaan. Sabena heeft de oude half verrotte bomen opgeruimd en op de Meierblis gegooid en het ingewikkelde padencircuit vereenvoudigd om het bos een rustiger indruk te geven en om de vele nieuw geplante bomen ongestoord te laten opgroeien. „De Zeven Panne koeken", het heuveltje tegenover de ingang, waar volgens de legende de ge heimzinnige „Engelse steen" onder moet zitten, kreeg een trap van zeven uit boomstammetjes bestaande treden. Een soortgelijke trap geeft toegang tot het fraaie eiken- en beukendal in het bossie. Bij de ingang staat het bord „Natuurreservaat; niets beschadigen of verontrusten". Sluis Omdat nogal wat verontrusting en beschadiging werd veroorzaakt door jongelui met bromfietsen en motoren, blijft het grote hek (nu groen geverfd om verwarring met de Russenbegraaf plaats te voorkomen) gesloten, terwijl de voetgangerstoegang is voorzien van een soort sluisje, waar beslist geen brommer door kan. De tweede ingang is opgeheven en door een hoge tuinwal vervangen. Op verschillende punten in het bos zijn plaatsen gereserveerd voor pick-nicktafels zoals die ook in het re- creatiebos bij het Nattevlak zijn ge plaatst. Mogelijk dragen deze maatre gelen ertoe bij dat op Bossies- dag, maar ook op andere dagen het oudste Texelse bos weer betekenis krijgt voor de recreatie. „KONINGIN WILHELMINA" NU ALS PONTON IN GEBRUIK De plannen van de heer J. van Enk huizen te Zaandam om van de voor malige TESO-veerboot „Koningin Wilhelmina" een uitgaansgelegenheid te maken zijn als gevolg van onover komelijke bezwaren, o.a. in verband met de ligplaats, niet doorgaan. Het schip is doorverkocht en doet nu dienst als ponton bij het Aannemersbedrijf van Splunter te Amsterdam. Daartoe is de gehele bovenbouw gesloopt. Op de Oranjewerf van Verschure te Am sterdam zijn ook de schroefas en roe ren verwijderd. Dat gebeurde in het zelfde dok, waar enige tijd geleden ook de „Texelstroom" heeft drooggestaan. RAIFFEISENB ANK TEXEL WEGENS PERSONEELSREIS IS ONS KANTOOR WOENSDAG 15 MEI DE GEHELE DAG DOORGEREDEN NA AANRIJDING Zondagochtend ontdekte de politie, dat een verkeersbord bij de CVO-school aan de Wilhelminalaan te Den Burg omver was gereden. Nabij het gevelde bord werd een stuk sierstrip van een auto gevonden en hiermee gewapend ging men op onderzoek uit. Al spoedig kon worden vastgesteld, dat de strip afkomstig was van de auto van de heer H.S. uit Den Burg. S. was zondag ochtend omstreeks half vier tegen het bord gereden, maar was doorgereden en heeft ook achteraf geen kennis gegeven van de aanrijding. Proces verbaal werd opgemaakt. TEXELAARS MET GOUD EN ZILVER TERUG VAN MUZIEKCONCOURS Zes jonge muzikanten, leerlingen van muziekschool Henny Kok te De Cocks- dorp, hebben zaterdag deelgenomen aan het jeugdmuziekconcours van de stich ting ter Bevordering van de Toonkunst te 'Beverwijk. Het zestal boekte goede muzikale prestaties; twee kwamen zelfs terug met gouden plakken. Die twee waren de gitarist Jan Beijert en de accordeonist Wim Boon, die in hun leeftijdsklasse ieder de eerste prijs be haalden. Derde prijzen '(zilveren me dailles) werden gewonnen door de gita- riste Henny Trap, de gitariste Dia Vonk, de gitariste Ina Medema en de accordeomste Ina Winter. MEER DAN 200 MAN NAAR SPORTUITWISSELING HEEMSKERK Meer dan tweehonderd Texelaars vertrekken zaterdag naar Heemskerk voor het tegenbezoek van de sportuit- wisseling met die plaats. Het zijn niet allemaal sportmensen; ook de suppor ters zijn in dit getal begrepen. Allen worden zaterdagmiddag op de veerha ven verwacht, vanwaar zij met de boot van één uur zullen vertrekken. In Den Helder staan de speciale bus sen gereed. Eervol resultaat ELFTAL SINT JOZEFSCHOOL BEREIKTE REGIONALE FINALE IN ZAANDAM Tijdens het zaterdag j.l. te Zaandam gehouden kampioenschap schoolvoetbal van Noord-Holland heeft het elftal van de St. Jozefschool zich uitstekend ge weerd. Via een prachtige overwinning tegen het sterke Alkmaar en een gelijk spel tegen Breezand werden ze eerste in hun poule en bereikten daarmee de finale. In de spannende eindstrijd tegen Zaandam was de stand ook na de ver lenging dubbel blank, zodat strafschop pen de beslissing moesten brengen. Ook de eerste serie strafschoppen ein digde gelijk, maar de tweede maal deed Zaandam het beter. Dik tevreden over dit eervolle resultaat en in het bezit van een fraaie lauwertak en een serie lintjes, arriveerden de moegestre den voetballertjes weer veilig op Texel. OOSTEREND Onder de goedkeu rende blikken van het stichtingsbe stuur, leden van de Oosterender gym nastiekvereniging en een aantal ge nodigden legde mevrouw Rentenaar zaterdagmiddag de eerste steen voor het gemeenschapscentrum aan de Mulderstraat. Zoals gewoonlijk bij officiële eerstesteenleggingen ging het in werkelijkheid niet om de eerste maar om ongeveer de 14.000e van de totaal 80.000 benodigde stenen. Waar uit men de conclusie mag trekken dat aannemer Drijver met rasse schreden vordert en zijn toezegging om het ge bouw vóór de feesten in juli gereed te hebben vrijwel zeker zal nakomen. Mevrouw Rentenaar mocht de plechtigheid uitvoeren omdat zij een zeer actief lid van de gymvereniging is en hetzelfde geldt voor de heer Jan Daalder, die haar bij dit typische mannenwerk mocht assisteren. De 9- jarige Janny Roeper verraste mevrouw Rentenaar met bloemen; voor de heer Daalder was er een kistje sigaren. In „Jatry" kwamen de genodigden na afloop bijeen om over dit voor Oos terend zo belangrijke moment nog wat na te praten. De heer Joh. C. Roeper richtte een speciaal woord van welkom tot burgemeester Sprenger, die de laatste tijd bij allerlei gelegenheden opvallend vaak in Oosterend is ge weest. Spreker noemde dit een goed voorteken. Er wordt door boze tongen wel eens beweerd, dat de weg van Den Burg naar Oosterend langer is dan van Oosterend naar Den Burg, maar het tegendeel lijkt nu te worden aan getoond. De heer Roeper had veel lof voor mevrouw Rentenaar en de heer Daalder, die zich op voorbeeldige wijze voor de gymnastiekvereniging hebben ingespannen. Het idee om in Oosterend een dorpshuis-gymnastieklokaal te stichten is zelfs in huize Rentenaar ge boren. Niet zo verwonderlijk als men weet, dat mevrouw Rentenaar altijd een enthousiast turnster is geweest en de afwezigheid van een goede gymna- stiekgelegenheid in het dorp meer dan anderen voelde. Dankwoorden had de heer Roeper ook voor de aanwezige wethouder Joustra, en de heren Os kam en v.d. Struijs, die in de voorbe reidingen van de bouw een zeer werk zaam aandeel hebben gehad. In de ge schiedenis terugkijkend herinnerde de heer Roeper eraan dat het werkcomité, bestaande uit de heren Wierenga, Ren- tenaar en Drijver (op initiatief van dokter Renout) aan het werk ging na afloop van de feesten Oosterend weer Present. Het batig saldo van de feesten ƒ6000,werd toen voor het dorpshuis gereserveerd. De heren ondervonden direct veel medewerking van de heer G. Oskam van de stichting Cultureel Werk. ,,99°/o van de commissie was de heer Oskam", aldus Roeper. Vriendelijke woorden kreeg ook het oud-comitélid de heer Cor Bremer te horen, die destijds de pakkende naam „Oosterend Present" had bedacht. Ere-comité Vervolgens werd burgemeester Sprenger gevraagd in het nog samen te stellen ere-comité voor de komende feesten zitting te nemen. Mr. Sprenger: „Als ik nu eens nee zeg?" Roeper; „Dan maken we de weg van Den Burg naar Oosterend 15 kilometer!" Natuurlijk was de burgemeester eerder op minder openbare wijze gevraagd voor het ere- comité en hij zei graag op het verzoek te willen ingaan al was het slechts uit waardering voor de wijze waarop men in Oosterend een dorpshuis uit de grond stampt. Na een brief voorgelezen te hebben van het oud-comitélid G. Kuiper (Ter schelling), die veel succes toewenste bij de verdere bouw en de exploitatie, had de heer Roeper nog een bijzonder pret tige mededeling. Van het Koningin Julianafonds was een brief ontvangen met de mededeling, dat het fonds de bouw zou steunen met een bedrag van ƒ4000,—. Eigen activiteit Burgemeester Sprenger voerde daar op het woord. Wat zijn herhaaldelijke bezoeken aan Oosterend betreft, zei hij dat hij in Oosterend vele malen prettig is verrast. De activiteiten, die men er ontplooit om de plaats levend te hou den, zijn lovenswaardig. De steun van Den Burg, Haarlem en Den Haag is niet te ontberen, maar als de initiatie ven niet uitgaan van de plaats zelf, zouden ze mislukken. „Maar in Ooster end mislukt niets", zo had mr. Spren ger al gemerkt. „De weg van Den Burg naar Oos terend" werd nog even aangeroerd door de heer Cor Bremer. Hij herinnerde eraan, dat er een tijd geweest is, dat de heer Joh. Roeper tijdens een feest avond kon vertellen dat de weg zeer slecht was, maar dat het eenvoudig was er over te lopen, nl. door van de ene kuil in de andere te stappen. EMMABLOEMCOLLECTE De onlangs gehouden Emmabloem- collecte ten bate van Het Groene Kruis Texel, heeft op Texel ƒ958,84 opge bracht, gespecificeerd als volgt: Den Burg 422,31; Oosterend ƒ129,44; De Koog ƒ114,78; Den Hoorn incl. P.H Polder ƒ113,13; Oudeschild 97,69; De Cocksdorp 31,03; Eierland ƒ31,73 en De Waal ƒ18,73. MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 VANAF f37,50 tot t 150,- Verschijnt dinsdags en vr-jjdags Bank: NederL Middenstandsbank; Coöp. Ralf- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm^ andere advert 12 ct p. mm. Ter afsluiting van het oefenjaar 1967-'68 werden zaterdagmiddag in het gymlokaal van de Thijsseschool de onderlinge jeugdwedstrijden van de judoclub Texel gehouden. Dc deelne mers waren bijzonder enthousiast. De laatste tijd heeft de club nogal wat le den verloren. Volgens de voorzitter was dat te wijten aan het verdwijnen van het idool Geesink, waardoor de judo- sport over het algemeen wat minder belangstelling heeft gekregen. In het komend verenigings- en trainingsjaar, na de schoolvakanties, zal men zich op een nieuwe formatie en formule bezin nen voor deze vorm van individuele sportbeoefening. Na tevoren door een examencommis sie aan een gradueringsproef te zijn onderworpen, verkreeg Ger Slikker in poule 1, leeftijd 10 tot 12 jaar, de eind overwinning met een le houdgreep. Techniek en kracht gaven hier de door slag. Willem Peter v.d. Vis, in zijn eer ste partij op verlies gekomen tegen de le prijswinnaar, herstelde zich via de herkansing, fel vechtend, tot op een tweede plaats door een eerste armworp met een snelle techniek en verrassend flitsende worpen. Dat was voor Willem Peter, sinds kort hersteld van ziekte, een uitstekende terugkomst. Hans Bak ker verwierf zich een eervolle derde plaats met een goede techniek, die be loften inhoudt voor de toekomst. In poule 2, leeftijd 7 tot en met 9 jaar, kwam Melle Zegel bijzonder goed geconcentreerd en mentaal sterk op de mat. Ongeslagen en via overwinningen door eerste houdgreep en eerste en tweede heupworp, werd hij een ver rassend goede en geheel onverwachte le prijswinnaar. Roberto Hoeksma en Wilfried Bakker kwamen, serieus en technisch goed werkend, als resp. 2e en 3e prijswinnaar uit de bus via eerste houdgreep en eerste beenworp. Door de examencommissie en de trai ner werden de volgende gradueringen toegekend de gele slip aan Roberto Hoeksema, Marja van Etten en Ger Dijkstra; de gele band aan Hans van Etten, Wil- fried Bakker en Ed Hoeksema; de oranje slip aan Melle Zegel; de oranje band aan Anita Bakker, Magda Bakker en Willem Peter van der Vis; de groene slip aan Hans Bakker en Ger Slikker. 1 kandidaat moest worden afgewezen. Tijdens een toepasselijk speech je overhandigde ere-lid W. Brugmans de prijzen. Jeugdtrainer Frans Stolk reik te de behaalde promoties uit. Het bestuur bracht hulde aan de jeugd voor de sportieve wijze van trainen en strijden om de hoogste eer. Een be scheiden cadeau en een dankwoord brachten de waardering tot uiting die men had voor jeugdtrainer Frans Stolk Hij heeft belangeloos en met veel enthousiasme de jeugd opgevangen toen de bezoldigde trainer, door tijdgebrek, de vereniging niet verder van dienst kon zijn. Het succes van deze sportmiddag was dan ook voor een belangrijk deel zijn verdienste. SCHOLIEREN BRACHTEN 382 BIJEEN VOOR BOSLANDSCHOOL DE KOOG De „Suriname-week", die m de herfst van het vorig jaar in De Koog werd gehouden, heeft doel getroffen. Door de in de Luberti- school ingerichte tentoonstelling, de film en de toelichtingen hierop van de onderwijzers, kregen de leerlingen be langstelling voor dit land, dat nog al tijd deel uitmaakt van het Koninkrijk der Nederlanden. Toen de leerlingen hoorden, in welke moeilijke omstandig heden er vooral in de binnenlanden les aan de jeugd moet worden gegeven, werd in de klas spontaan besloten, een Boslandschool te adopteren. De school, Waarmee men door briefwisseling in kontakt kwam, is gevestigd in de bos sen, ruim 200 km. van Paramaribo. Er zijn 60 leerlingen, waaronder sommi gen in verband met de grote afstand naar huis, intern zijn. Les wordt gege ven onder het woonhuis van de school meester, die voortdurend te kampen heeft met een ontstellend tekort aan leermiddelen. De levensomstandighe den van de bewoners van dit land zijn voor ons onvoorstelbaar primitief, de armoede is groot. Als tastbaar bewijs van sympathie brachten de leerlingen der 5e en 6e klas ƒ382,bijeen, niet door te collec teren, maar door overal kleine kar weitjes op te knappen, zodat het zelf verdiend geld was. Bovendien konden zo'n 260, voor de bewoners der oer wouden geschikte, kledingstukken naar Suriname worden verzonden. SPREEKUUR WETHOUDER Wethouder J. Daalder heeft dindagf 21 mei geen spreekuur.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1