Voor u 31/2°/o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u .TROUWEN RAN ALTIID NOG' de bank waar ook zich thuis voelt t NOGMAALS: DE MELKPRIJS Het staat wel vast, dat vrijwel alle melkveehouders flink geschrokken zijn toen ze de laatste afrekening van de Zuivelfabriek onder ogen kregen. We hoorden, dat enkele veehouders de te lefoon hebben gepakt om bij de direc teur van „De Eendracht" te informe ren of er geen vergissing in het spel was. Er gingen weliswaar geruchten, dat de komende uitbetaling vrij wat lager zou liggen, maar dat dit ook voor ons gebied 5-6 ct. per kg. melk zou zijn, daar had men niet op gerekend. Ik ben er ook vrij zeker van, dat er in diverse gevallen minder vriendelijke woorden in de richting van „de voor lichting" zijn gesproken. „De voorlich ting", die notabene zelfs in deze om standigheden nog durft spreken over meer koeien en meer melk. Ik meen daarom, dat het nodig is om nog eens te zeggen wat de taak van „de voor lichting" is. Het individuele bedrijf Als een voorlichter op een bepaald bedrijf, hetzij op verzoek van de boer, of ook wel ongevraagd een advies geeft, dan heeft hij op dat moment uit sluitend het belang van dat bedrijf op het oog. Als op 'het bedrijf van deze boer dus „ruimte" is voor meer melk vee, dan komt er een advies om meer koeien te houden. Doodeenvoudig, om dat in het algemeen een boer, die 100.000 kg. melk per jaar levert tot een hoger inkomen komt dan een collega, die niet meer dan 60.000 kg. melk aan de weg zet. Als ik spreek van „ruimte", dan heb ik daarbij het oog op de oppervlakte grasland, de bedrijfsgebouwen en de aanwezige arbeid. Voor de afzonder lijke veehouder geldt, dat 100.000 kg. melk voor hem voordeliger is dan 60.000 kg. melk en in zekere zin is er de noodzaak om juist naar vergroting van de iplas te streven als de marge tussen de opbrengstprijs en de prijs, die de melk hem kost kleiner wordt. Ik geloof, dat dit in minstens even sterke mate geldt voor de winkelier, de fabri kant, de handelaar in kunstmest en krachtvoer enz. Als we constateren, dat het aantal bakkers en melkslijters in de loop der jaren op ons eiland enorm is teruggelopen, dan is dit uitsluitend een gevolg van het feit, dat de bakker meer broodjes en de melkslijter meer liters melk iper jaar moet afzetten om z'n inkomen op peil te houden. Onvoldoende uitwijkmogelijkheden Het zou veel eenvoudiger liggen als naast een advies over opvoering van de produktie gewezen kon worden op andere nog aanwezige mogelijkheden om aan een inkomen te komen. Voor ons gebied kunnen we dan denken aan de schapenhouderij en akkerbouw. Maar hoewel de vooruitzichten voor de schapenhouderij dit jaar zeer goed zijn, meen ik toch wel te mogen zeggen, dat er direct geen heil te verwachten is van een grote uitbreiding in deze rich ting. In het verleden is al diverse ke ren gebleken dat ook hier de mogelijk heden beperkt zijn. Wat de akkerbouw betreft, ligt het al heel moeilijk. Met de graanprijzen is het dit jaar slecht gelopen. De suiker- bietenprijs kon de garantieprijs niet halen en in ieder goed oogstjaar is er het risico van een overschot met als gévolg een korting op de prijs, over de aardappelen is maar één woord te zeg gen, nl.: een drama, en de telers van knollenzaad kregen dit jaar van de zaadfirma's te horen, dat er slechts een beperkt aantal contracten kon worden afgesloten, omdat er voorraden van vo rige jaren liggen. Naar ik meen is er in deze omstan digheden voor ieder bedrijf met melk koeien maar één advies mogelijk, nl. dit: „Probeer om door een grotere plas en besparing van kosten de klap zo goed mogelijk op te vangen. Waar is het eind? Uiteraard wordt in deze omstandig heden de vraag gesteld waar het eind van deze ontwikkeling ligt. En naar ik meen, mag ik dan wel vaststellen, dat de deskundigen algemeen van mening zijn, dat 'het niveau, waarop we nu te recht zijn gekomen, niet blijvend be hoeft te zijn. Er wordt al weer gespro ken van een „wat vriendelijker kaas- prijs". Voor de Noord-Hollandse vee houders is er bovendien het optimisti sche geluid, dat de Noordhollandse kaas zeer gevraagd is en dat van een overschot nog geen sprake is. En daarom meen ik, dat er, zonder nu direct weer te gaan rekenen op melkprijzen van 37 en 38 ct., geen re den is voor uitsluitend pessimisme. Wat toch weer niets afdoet van de noodzaak voor iedere boer om te zoe ken naar verbeteringen op het eigen bedrijf. Daarbij wil „de voorlichting" graag behulpzaam zijn. SCHIETOEFENINGEN ZEEGAT VAN TEXEL Ligging schietterrein B 55"55,2' N- 4°43,r E.; schietterrein C 52°52,5' N - 4°42,8' E. Op ondergenoemde data zullen van 08.00 tot 18.00 uur schietoefeningen worden gehouden met luchtdoelge schut. Van terrein C: op werkdagen in het tijdvak van 1 t/m 24 mei 1968; van terrein B of C van 27 t^m 31 mei 1968. De onveilige afstand is tot 14.000 m. de heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneok Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 3'/2% rentevergoe ding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen als gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle betalingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK NU OOK SPERMA-UITWISSELING MET K.I.-VERENIGING „CERES" Na de K.I.-verenigingen te Sijbe- karspel en Schagerbrug is nu ook een sperma-uitwisseling tot stand gekomen met de K.I.-vereniging „Ceres" te Stompetoren. Dat betekent dat de le den van de K.I.-vereniging „Texel" vanaf heden alle stieren kunnen ge bruiken van „Ceres". De spermaprijs van de betreffende stieren is gesteld op 5 gulden boven de eigen omslag met uitzondering van de twee meest ge vraagde stieren, Niertje Adema 12 en Gretha's Frans 2. Voor deze stieren zal 30 gulden boven de eigen omslag moe ten worden betaald. In het belang van vlotte uitvoering en 'het vermijden van verdere kosten, zal met diepvriessper ma worden geïnsemineerd. Van de twee genoemde stieren en Ruyter Ade ma 67 is diepvriessperma in voorraad op het Station Texel. Wanneer leden belangstelling hebben voor de andere hieronder genoemde stieren, dienen zij minstens een week tevoren contact op te nemen, zodat tijdig het gevraagde sperma in voorraad kan worden geno men. De volgende stieren zijn beschikbaar: Nierfjes Adema 12, 2e premie; Ruyter Adema 67, 3e premie; Keegster Rudolf Athleet 3e ipremie; Adema G 10 3e premie; Pan 36 3e premie; Gretha's Frans 2 (Moeder Gretha 2, kampioen N.H. '67); Diamant 11 v.d. Beukenhof; Frans Adema 9 van Buitenhuizen; Frans Adema 15 van Buitenhuizen; Dageraad 17; Pan 26; Pan 111; Willem Adema 18; Burghorner Hil, Nette v.d. Zonnehoeve; Emyl 13 v.d Emmahoeve; Frans Adema 176 van Groenhoven. S.V. TEXEL Vanavond om 7 uur Texel-De Mok om de De Mok-beker. Zondag 19 mei in het bekerprogram ma Watervogels-Texel. Zo kunnen we nog enkele pittige wedstrijden meema ken. Tegen Watervogels kan het een spannende strijd worden. Ook de Mok zal zich wel extra in spannen om revanche te nemen van de wedstrijd op Koninginnedag. BRAND IN BOVENWONING In het door de familie Mosk bewoon de bovenhuis aan de Parkstraat (voor malige VW-kantoor) brak in de nacht van donderdag op vrijdag brand uit. Om tien voor twaalf ontdekten de be woners vuur achter de houten betim mering van de schoorsteen. Waarschijn lijk is de schoorsteen oververhit ge raakt door de kachel, die enkele uren tevoren had gebrand. De brandweer kwam met groot materieel. Omdat het vuur zich verspreidde achter wanden en plafonds, konden de bewoners wei nig uitrichten. De brandweer zag zich genoodzaakt het plafond (gestucadoord op riet) te verwijderen om ook de laat ste vuurresten te kunnen bestrijden. Om één uur was het gevaar geweken en kon men zich beperken tot wacht lopen. Door de aangerichte ravage was het huis echter onbewoonbaar gewor den. De familie Mosk kreeg tijdelijk onderkomen in een huis aan de War moesstraat. DAALDERS SUPERMARKT KREEG MODERNER AANZIEN DE KOOG De Koog is ongetwij feld een dynamisch dorp. Er gaat geen jaar voorbij of er worden nieuwe, doelmatige zakenpanden gebouwd of bestaande aangepast aan de steeds ho ger wordende eisen, die aan het be drijfsleven worden gesteld. Dit gebeurt dan in de maanden met weinig of geen toeristisch verkeer, zodat van een win terslaap nauwelijks kan worden ge sproken. Nu kan melding worden gemaakt van de verbouwing, die aan de sigaren zaak en drogisterij-.parfumerie van Daalders Supermarkt een belangrijk moderner aanzien heeft gegeven. De in bronskleur uitgevoerde deuren geven nu een ruime en voor elke zaak aparte toegang de grote etalages geven een ruimtelijke aanblik. De pui is versierd met mozaïektegeltjes. Al met al een belangrijke verbetering. Het ontwerp is van architekt Boogaard uit Wierin- gerwerf, de fa Radeko uit Holwerd plaatste de pui en 'het timmerwerk werd uitgevoerd door de fa. P. Eelman te De Koog. FEUILLETOIS door Tom Lodewijk 14. Nog net zo statig, dacht ze, en nog net zo rechtop. Ze zeiden vroeger bij haar thuis, dat Roels moeder een be zemsteel had ingeslikt. Nu, die steel was er nog. En ze zou toch al gauw zeventig zijn. Mevrouw De Weert informeerde naar haar vader en moeder, die ze zich nog wel herinnerde, en wat ze nu zelf deed. Het viel haar op dat Roel weinig of niets zei, de leiding van het gesprek aan zijn moeder overliet, en daardoor kreeg ze enigszins de indruk alsof haar een examen werd afgenomen. Vraag. Antwoörd. Vraag. Antwoord. Ja, en zo hadden Roel en zij elkaar toevallig ontmoet. „Ik zat heerlijk op een terrasje in de zon", zei Els, en het leek haar of dit niet zo in goede aarde viel. Een meisje alléén op een terrasje! Ze zag haar gastvrouw denken: die vrouwen van tegenwoordig Maar de koffie was heerlijk en Els vergat haar „lijn" om van de slag roomwafel te genieten. Toch was ze blij toen ze weer onder de blauwe hemel stond. „Moeder heeft een sterk karakter", zei Roel toen ze op weg waren naar het restaurant. „Ze was altijd al een dominerende figuur", vond Els, „en ze is erg kras voor haar jaren". „Vader leidde de zaak", vertelde Roel, „maar moeder was de stille ven noot. Nu ja, haar geld zat er in. Ze wist alles. Als zij nee zei, gebeurde het ook niet". „En is dat nóg zo?" informeerde Els laohend, maar ze bedoelde het niet als scherts. „Nou ja", hij haalde de schouders op, jhet bedrijf is groter. Ze kan het niet allemaal meer bekijken. Maar ik over leg toch nog vaak met haar". „En als zij nee zegt, gebeurt het niet", nam Els zijn eigen woorden over. „Als zij nee zegt, denk ik wel tien maal voor ik ja zeg", stemde Roel toe, „want ze heeft een hele scherpe visie op een hoop dingen. En ze heeft zo haar eigen ideeën. Het viel bijvoorbeeld niet mee een architect te vinden, die de nieuwe fabnek en het huis naar haar zin bouwde. Maar je ihebt het gezien, 't Ziet er prima uit. Niet zo dat 'het dak er afwaait bij een beetje wind". Els had dat al gedacht. Maar in het restaurant, dat uitzag op het meer, vergat ze dat alles. Ze had honger. De lunch zag er heerlijk uit, de kok ver stond zijn vak, de kelner deed de zaak eer aan, en ze genoot van deze dag uit. „Ik ben dol op water", zei ze, „kun je zeilen?" „Nee, maar ik heb wel een motor boot. 'Die ligt bij de Kaag. Heb je zin?" Els hield niet van motorboten. Zo kalmpjes voortpuffend over het water. Zeilen was heel wat anders, dat was sport. Daar knapte je van op. „Vandaag niet", zei ze, „ander keer tje misschien. Heb je nog andere hob bies?" (Wordt vervolgd) 167 LITER BLOED AFGETAPT De door de plaatselijke Rode Kruis- afdeling georganiseerde bloedafname- avond is een groot succes geworden, hoewel het daar aanvankelijk niet naar uitzag. De aanmeldingen kwamen zo traag binnen dat het leek of de avond niet kon doorgaan. Na een „noodkreet" in de krant stroomden de kaartjes evenwel binnen; op het laatste moment moesten enkelen zelfs worden afgewe- een. In totaal hebben 334 personen zich op de rustbanken in de landbouw school neergevleid om zich een halve liter bloed te laten afnemen. Texel heeft dus 167 liter bloed aan het Rode- Kruis-depöt geleverd. Evenals twee jaar geleden (toen 280 Texelaars bloed afstonden) verliep de organisatie per- fekt. Men is dankbaar gestemd jegens de vele medewerkers (waaronder de Rode Kruis-colonne en een groep EHBO-ers) die hun medewerking heb ben gegeven. Het is de bedoeling deze bloedafnameavonden regelmatig op Texel te houden; de eerstvolgende bin nen één tot twee jaar. Degenen, die nu twee zegels op hun kaart hebben, krij gen dus alle gelegenheid om er vijf van te maken. OPGAVE VOOR EVENEMENTENLIJST Evenals de vorige jaren zal deze zomer door de Stichting Cultureel Werk een evenementenlij st worden uitgegeven ten behoeve van de toeris ten. Degenen, die de voor lijst van juni evenementen willen opgeven, worden verzocht hiermee niet te wachten en zich te wenden tot het kantoor van de Stichting, p/a Raadhuis Den Burg, tel. 2141. VAT 69 WON VAN SMULLIES BAR Zondagmorgen 11 uur bracht burge meester Sprenger de bal aan het rollen tussen elftallen bestaande uit klanten van Smullies Bar en Vat 69. Als je goed telde, kwam je tot de conclusie „voordeliger per dozijn" De vaatjes rolden in de beginfase het beste en de de Smullie-fans moesten dan ook alle zeilen bijzetten om 'hun doel schoon te houden. De achterhoede van Vat stak in goede vorm en gaf weinig kansen weg. Ondanks een veldover- wicht der Kogers was het Smullie-fan D. Eelman die de score opende. De ver diende gelijkmaker kwam voor rust ook nog ter tafel door een schuiver van D. Kooiman, waar keeper Keesom overheen dook: 11. Na de thee een gelijkopgaande strijd en het was weer een Vat-man, Aad Eelman, die het net deed trillen. We zagen nog energieke pogingen van Cees Mets, die elke actie echter ge keerd zag door Elzendoorn c.s. Het was dan ook de razendsnelle linksbuiten van De Koog, die als een bierflits langs de lijn schoot en vervolgens het doel wist te treffen: 31. Deze stand lokte tegenoffensief uit, met behulp van back D. Kooiman, die een effectvolle bal van richting veranderde en doel man Kikkert kansloos maakte 32. In tussen had verzorger Lou Eelman van Smullies Bar zijn natte spons al eens moeten hanteren voor een kleine bles sure. Het waren resp. Kuip van Vat 69 en C. Mets van Smullies, die de eind stand op 43 voor Vat 69 brachten, waarna dit elftal de wisselbeker in ontvangst kon nemen. De recette ging naar de zwembadkas. Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. O Heden is in de Vrede van Chris tus, na een langdurig ziekbed, gesterkt door het H. Sacrament der Zieken, in Huize „St. Jan" overleden, onze lieve en zorgza me moeder, oma en overgroot moeder Catharina Cornelia Fredcrica Rot echtgenote van wijlen Joannes Winter in de ouderdom van 83 jaar. Assendelft G. Winter H. Winter-Adelaar J. v.d. Laan B. v.d. Laan-Kramer Texel A. Veeger-Winter C. J. Veeger F. Veeger-Winter M. C. Veeger AssendelftF. Winter C. Winter-Huygen C. Hijne-Winter M. Hijne klein- en achter kleinkinderen Texel, Den Burg, 13 mei 1968. Huize „St. Jan", Molenstraat 4. De H. Eucharistie-viering zal plaats hebben vrijdag 17 mei a.s. om 10.30 uur in de Parochiekerk van de H. Joannes de Doper, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof te Den Burg. Condoleantie-adresHuize „St. Jan" donderdag van 8 - 9 u. n.m. TEXELA A RTJE9 3 regels ƒ1,25; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eeder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). U tankt nog steeds het voordeligst aan de witte pomp van Oudeschild 7 cent per liter voordeel. 7 dagen per week geo pend Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor gedipl. tel. (02230) 13252 Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg Lia de Bloois en Gert Meyer geven U, mede namens wederzijdse ouders, ken nis van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op vrijdag 17 mei 1968 n.m. 3.30 uur in het Raadhuis te Veenendaal. Het huwelijk zal wor den bevestigd in de Ned. Herv. Kerk „Sola Fide", Eikenlaan, Veenendaal, n.m. 4 uur door de Wel- eerw. Heer Ds. G. C. Vijzelaar. Gelegenheid tot felicite ren op de trouwdag 's avonds na 7.30 uur in zaal „Spaan", Sparren laan hoek Spoorlaan, Veenendaal. Patrimoniumlaan 124, Veenendaal, Warmoesstraat 64, Den Burg, Texel. Toekomstig adres: Patrimoniumlaan 124, Veenendaal. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Autorijschool H. Zing- stra. Plevierstraat 12, De Koog, tel. 477. Ook voor verlenging van uw rijbe wijzen Zendt vroegtijdig uw advertenties in Dames. Moara Shira cosmetica biedt u leuk en vlot werk. Eigentijdse indeling. Inlichtingen Moara Shira cosmetica, p.a. Flevostraat 78, Den Helder, telefonisch tussen 7 en 8 uur 's avonds (02230) 14022 Te koop gevraagd brei machine. Brieven met prijsopgave onder no. 124 aan bureau v.d. blad Tot ons groot verdriet, maar dankbaar dat wij hem zolang mochten behouden, is plotse ling, nog voorzien van het H. Oliesel, in Huize „St. Jan" overleden, mijn dierbare man, onze lieve vader, opa en overgrootvader Pieter Verberne echtgenoot van Marretje Kuip, in de ouderdom van 82 jaar. Huize „St. Jan" De Westen „Agricola" „Zuidveld" „De Nes" Den Hoorn M. Verberne-Kuip A. Bakker-Verberne P. Bakker C. Verberne A. A. Verberne-Bakker J. Verberne A Verbeme-Commandeur G. Witte A. P. Bakker-Verberne J. C. Bakker C. M Commandeur-Verberne J. A. Commandeur N Bakker-Verberne A. W. Bakker M. Commandeur-Verberne Th. Commandeur P. Verberne A. Verbeme-Hopman A. de Puyselaar-Verberne A. A. de Puyselaar klein- en achterkleinkinderen Zijn kinderen en kleinkinderen zullen een dankbare herinnering behouden voor het ve le goede en zorgzame dat hij in zijn leven voor ons geweest is. Den Burg, 11 mei 1968, Huize „St. Jan", Molenstraat 4. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op het R.K. kerkhof te Den Burg. Spang Oudeschild

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2