Groen ^wartr jexels in het harL, Jellema mag toch bar-dancing bouwen in Kantoorstraat serviezen Minister liet schorsing raadsbesluit opheffen Motieven nog onbekend ANTIEK SANDALEN Prof. Dr. V. Westhoff: Waddeneilanden zijn ook in botanisch opzicht bijzonder Door variatie iu milieu grote rijkdom A. Mantje, schoenhandel, Hogerstraat echte gezinsbank Bericht voor onze adverteerders JDAG 17 MEI 1968 itgavc N.V. T/h Langcveld De Rooü ius 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesouilaan 43, Den Wlitel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 81e JAARGANG No. 8267 De heer J. Jellema zal in oktober van dit jaar beginnen met de verbouw van enkele oude schuren in de Kantoor straat te Den Burg tot bar-dancing. Deze week kreeg de heer Jellema via zijn advokaat (officieus) het bericht dat de Minister van Volkshuisvesting het raadsbesluit, waarbij aan de heer Jelle ma in november 1967 vergunning was verleend, niet voor vernietiging heeft willen voordragen. In tegendeel: Gede puteerde Staten hebben opdracht ge kregen de schorsing van het besluit op (c heffen, een feit, dat naar wordt ver wacht, binnen enkele weken zal worden bevestigd. Dan zullen ook de motieven bekend worden, die de Minister tot zijn besluit hebben gebracht. Dit is het voor de heer Jellema ver heugende, maar voor de buurtbewoners sombere besluit van een nogal inge wikkelde kwestie. Per 1 oktober 1967 kocht de heer J. Jellema, eigenaar van De Buteriggel te De Koog, een drietal aaneengebouw- de schuren van de N.V. v/h C. R. Keij- ser Si Co. in de Kantoorstraat te Den Burg met de bedoeling er een bar-dan cing in oud-Hollandse stijl van te ma ken Vergunning voor de verbouw kon hij bij de gemeente niet direct krijgen, hoewel men sympathiek tegenover de plannen stond. De bestemming van de bedoelde percelen was in het uitbrei dingsplan n.l. omschreven als „gebou wen voor uitoefening van nijverheid, handel en ambacht" en daaronder viel een bar-dancing niet, zo concludeerden B. en W. In die mening werden zij ge sterkt door de stedebouwkundige en de juridische afdeling van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Vergun ning voor de verbouw was daarom al leen mogelijk met toepassing van arti kel 20 van de Wederopbouwwet. Dat betekende dat het bouwplan in de krant werd aangekondigd en dat be langhebbenden in de gelegenhed waren tegen deze wijziging van het uitbrei dingsplan bezwaar aan te tekenen. Die bezwaren kwamen er in verrassend grote hoeveelheid. Vrijwel geen buurt bewoner liet zich onbetuigd bij het uiten van zijn vrees voor verontrusting e.d. B. en W. moesten daarom de ver gunning weigeren. Geluidwcring De heer Jellema ging echter niet bij de pakken neerzitten. Hij nam een advocaat in de arm en richtte zich in een uitvoerig beroepsschrift tot de ge meenteraad. Daarin bracht hij o.a. naar voren dat het gevreesde lawaai van de dancmg tot een minimum zou kunnen worden beperkt door toepassing van geluidwerend materiaal; hetgeen door TNO werd bevestigd. Het beroeps- schrift maakte blijkbaar diepe indruk. Bovendien waren verschillende raads leden van mening, dat de heer Jellema niet het slachtoffer mocht worden van een stedebouwkundige bepaling waar mee in het verleden bij het opstel len van het utbreidingsplan een be staande toestand werd gelegaliseerd. Het gevolg was dat de gemeenteraad de heer Jellema alsnog de bouwver gunning verleende en het voorstel van B. en W. om het tegen de weigering gerichte beroepsschrift ongegrond te verklaren, van de hand wees. Het standpunt van het gemeentebestuur werd wel gedeeld cloor de heren Roe per, Gernaat en Zijm, een duidelijke minderheid dus. Schorsing Het gemeentebestuur gaf zich echter niet gewonnen. Bij monde van loco burgemeester Daalder werd meege deeld dat het nu genomen raadsbesluit voor schorsing en vernietiging zou worden voorgedragen bij De Kroon. Gevreesd werd nl. dat de buurtbewo ners bij het toch doorgaan van de bouwplannen andermaal zouden pro testeren, nu tegen het feit dat niet werd gebouwd in overeenstemming met het uitbreidingsplan. In dat geval zou GS wellicht de bouw halverwege stilleggen, waardoor men nog verder van huis zou zijn. Beter was het daarom een uitspraak van de Kroon te forceren door het raadsbesluit daar ter vernietiging voor te dragen. Nadat van GS bericht was ontvan gen, dat het raadsbesluit inderdaad was geschorst, viel rond het bar-dancing- project een stilte die zo werd ge vreesd wellicht een jaar of langer zou duren, gezien de tijd die doorgaans bij Kroon-aangelegenheden gemoeid is De handtekening van de Koningin is er evenwel niet aan te te pas gekomen, aangezien de Minister na een uitvoerig onderzoek, ook ter plaatse, geen aan leiding heeft gevonden om het raads besluit ongedaan te maken. Hieruit kan men de conclusie trekken dat horeca bedrijven blijkbaar wel onder het be grip „bedrijfsbebouwing hahdel, nij verheid, ambacht" mogen vallen. Dit kan dan consequenties hebben voor andere wijken van Den Burg, waarvoor deze bestemming geldt. Overigens was de bestemming van het Kantoorstraat je een duidelijke afwijking van de om geving. Mogelijk zal de raad te zijner tijd beslissen deze afwijking ongedaan te maken. Een en ander hangt ook af van de motieven die de Minister tot zijn besluit hebben gebracht en waar over wij over enkele weken hopelijk meer kunnen vertellen. De -heer Jellema zal dus één seizoen later met zijn bar-dancing beginnen dan de bedoeling was. De schuren heb ben dus langer ongebruikt gestaan, maar een tegemoetkoming in het ren teverlies wordt momenteel betaald door aannemer Daalder uit De Cocks- dorp, die ten behoeve van de bouw van de AMRO-bank de schuren als opslag ruimte van bouwmateriaal huurt. Nog minder rouwig om de vertraging is de heer Jellema als hij denkt aan het ongerief (afsluiting Kantoorstraat met schutting waar blijven de ingezon den stukken? Red.) dat hij van de bankbouwwerkzaamheden zou onder vinden. Oud-Hollandse sfeer De heer Jellema toonde ons de teke ningen van de toekomstige bar-dan cing. De drie schuren, resp. daterend uit 1867, 1908 en 1930, dienden vroeger als paardenstal ten behoeve van de Hervormde kerkgangers. Onder het hoge dak was het hooivak en op de plaats van het in 1930 volgebouwde gedeelte bevond zich de mestplaat. Iets van de boerensfeer zal in de toekom stige bar-dancing blijven hangen, want bij de inrichting zal veel gebruik wor- De drie oude schuren aan de Kantoorstraat in Den Burn worden nu nog als opslag ruimte voor bouwmateriaal gebruikt. Uiterst rechts een schuurtje dat eigendom is van J. C. Rab N.V. Bij eventuele verkoop in de toekomst heeft de heer Jellema het eerste woord, zodat uitbreiding van de bar-dancing niet uitgesloten is. den gemaakt van oud-Hollandse en typische boerenartikelen. De heer Jel lema is druk op zoek naar allerlei oude voorwerpen en ook nog naar een ge schikte naam voor zijn etablissement De Binneriggel lijkt hem niets en ook een Engelse benaming verwerpt hij, maar wie hem dè naam aan de hand doet, zal hij dankbaar zijn. Wat betreft oppervlakte zal het be drijf vergelijkbaar zijn met de grootste bedrijven van Den Burg. De totale ruimte beslaat 300 m2, waarvan 170 m2 danszaal. Verder omvat het gebouw een ruime hal, garderobe, spoelkeuken, toiletten, muziekpodium, bar en een kelder (onder de dansvloer). Een bijzonder accent zal de etage bo ven de hal geven. Hier wordt ook een bar gebouwd, van waaruit men over de dansvloer het gezicht heeft op de bar op de begane grond. Uiterlijk zul len de schuren worden opgeknapt. De wagendeuren zullen door kozijnen wor den vervangen. De heer Jellema zal de verbouwwerkzaamheden zoveel moge lijk zelf uitvoeren; hij heeft er de hele winter de tijd voor. Het is de bedoeling veel aandacht aan de geluidsisolatie te besteden. Voer Rotary cn belangstellenden DR. VAN DUUREN SPREEKT OVER REVALIDATIE Op initiatief van de Rotaryclub Texel wordt dinsdagavond in hotel „De Lindeboom-Texel" een bijeenkomst ge houden, waar het vraagstuk van de re validatie o.a. het tewerk stellen van minder-valide personen aan de orde zal worden gesteld. Dr. Van Duuren uit Zaandam, specialist op het terrein van de revalidatie, heeft zich bereid verklaard een inleiding te houden. Voorts zullen enkele films over dit onderwerp worden vertoond. Diverse personen, die door hun dagelijks werk met revalidatie geconfronteerd worden, zijn persoonlijk door de Rotaryclub uit genodigd. Maar ook anderen, die be langstelling voor dit vraagstuk hebben, zijn welkom. OOSTEREND E NDEN HOORN OP TV Zaterdag 25 mei zendt de AVRO- televisie over Nederland 2 in het pro gramma „Regiovizier" een filmpje uit over beschermde dorpsgezichten in Ne derland. Daarbij zal ook aandacht wor den besteed aan Oosterend en Den Hoorn. De Waddeneilanden kennen een grote rijkdom aan plantensoorten, die wordt veroorzaakt door de grote varia tie in het milieu en de ongereptheid van het gebied. De flora van Neder land telt ongeveer 1300 inheense soor ten van hogere planten. Daarvan ko men in het Waddengebied, dat qua op pervlakte slechts een gering gedeelte van ons land uitmaakt 620 soorten voor. AJleen al van Terschelling zijn 560 soorten bekend; van het kleinere Schiermonnikoog 550. Aldus stelt prof. dr. V. Westhoff, hoogleraar in de plantkunde en hoofd van de afdeling botanie van het RIVON te Zeist, in een artikel in het jongste nummer van het Waddenbulletin, het orgaan van de Landelijke vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Aan dit artikel ontlenen wij het volgende De bijzondere betekenis van de Wad deneilanden voor de natuurstudie is al gemeen bekend. Men denke daarbij niet alleen aan flora, vegetatie en fauna, maar ook aan geomorfologische, fysisch-geografische en bodemvormen- de processen, zoals die zich bij de duinvorming en bij het ontstaan van schorren en kwelders voordoen. Er is daarover al veel onderzoek gedaan en er zijn al heel wat publikaties versche nen die deze waarden documenteren. Het bestaan van zovele bijzonderhe den op de Waddeneilanden is het ge volg van de omstandigheid, dat het een reeks eilanden zijn, die al eeuwenlang van elkaar en van de vaste wal geïso leerd zijn geweest. Eilanden hebben al tijd iets aparts. Dat geldt voor de be volking, de cultuur en voor de natuur. Het wordt ook door de zomergasten als zodanig ervaren en gewaardeerd. LAATSTE NIEUWS Zojuist binnen, enige fantastisch mooie modellen at,95 en 29,95 en ze passen heerlijk. De acht Nederlandse Waddeneilanden (Texel, Vlieland, Terschelling, Ame land, Schiermonnikoog, Rottumerplaat, Rottumcroog en Griend) hebben hun ongekend grote biologische rijkdom te danken aan de omstandigheid, dat zij niet te groot en niet te klein zijn en alle, op Griend na, aan de ene kant door de Noordzee en aan de andere kant door de Waddenzee worden be grensd. Ieder is qua opbouw en expo sitie weer anders dan de andere. Tussen Noordzee en Waddenzee heb ben zich in de loop der eeuwen op ieder eiland op eigen wijze en relatief ongestoord series levensgemeenschap pen kunnen ontwikkelen van strand, duinen, polderland en kwelders met allerlei soorten overgangen die in an dere kustgebieden niet worden gevon den.. Er zijn daaruit afwisselende en voor ieder eiland verschillende patro nen en levensgemeenschappen ontstaan. Er komen daarin op klein bestek aller lei gradiënten voor, zoals van zout naar zoet, van nat naar droog, van kalkrijk naar kalkarm, van zandig naar kleiig, van wel begraasd naar niet begraasd en nog veel meer. Het noordelijke deel van de Neder landse duinkust, te beginnen bij Ber gen (N.H.) waarvan de Wadden eilanden dus het leeuwendeel uitmaken onderscheidt zich van de ten zuiden daarvan gelegen duinstrook door zijn andere geologische opbouw en door de armoede van het duinzand aan kalk en ijzer. Dit heeft geleid tot een zodanig specifieke plantengroei, dat men deze noordelijke duinen beschouwt als een afzonderlijk plantengeografisch district, het Waddendistrict. Behalve door het eigen karakter van het substraat on derscheidt het Waddendistrict zich ook door een relatief kouder, noordelijker klimaat, hetgeen nauwelijks tot uiting komt in een lagere gemiddelde jaar temperatuur doch zeer duidelijk in een langdurig koud voorjaar (op Terschel ling bloeit de voorjaarsflora drie we ken later dan in Midden-Nederland) en in een noordwaartse snel toenemend aantal vorst- en ijsdagen. De flora van het Waddendistrict kenmerkt zich o.a door noordelijke soorten als Noordse rus (Juncus balticus), Rijsbes (Vacoi- nium uliginosum), Beredruif (Aroto- staphylos uva-ursi), Kleine Keverorchis (Listera cordata), Laurierwilg (Salix pentandra), Rode bies (Scirpus rufus) en Zevenster (Trientalis europaea), ter wijl ook het talrijk voorkomen van de Kraaiheide l(QEmpetrum nigrum) althans talrijk op Texel, Vlieland en Terschel ling) en Wintergroen-soorten (Pyrola Verschijnt dinsdags en VTijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 cL incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm^ andere advert 12 ct p. mm. In verband met Hemelvaartsdag wordt de krant van vrijdag 24 mei één dag eerder gedrukt. Advertenties voor dit nummer moeten daarom uiterlijk dinsdag 21 mei om 12.00 uur in ons bezit zijn. Directie Texelse Courant SPREEKUUR WETHOUDER DAALDER Wethouder J. Daalder heeft op dins dag 21 mei geen spreekuur. GEVAARLIJKE SITUATIE Op het kruispunt Pontweg-Elemert- Hoornderweg wordt momenteel een (tweede) Krimpenerwaardkruising aan gelegd. Ter bescherming van de men sen, de dit werk uitvoeren, geldt ter plaatse een inhaalverbod terwijl men bij het naderen van het kruispunt steeds langzamer dient te rijden. Ge bleken is, dat veel automobilisten zich niet aan de borden storen en met volle snelheid voorbijrazen. Als hierin geen verbetering komt, zal worden overge gaan tot het openstellen van slechts één rijstrook met verkeerslichten, waarvan het verkeer in beide richtin gen om beurten gebruik kan maken. Dat levert nogal wat vertraging op voor de weggebruikers, zodat het wel licht beter is dat zij zich stipt aan de aanwijzingen houden. rotundifolia en P. minor) een boreaal verschijnsel is. Ook verscheidene „At lantische" soorten in ruime zin (ken merkend voor gebieden met hoge lucht vochtigheid, koele zomers en zachte winters) zijn echtei karakteristiek voor het Waddendistrict, zoals Teer guichel heil (AnagalLis tenella), Tweehoofdige rus (Juncus alpino-articuatus ssp. atri- capillus), Gestrekte zegge (Carex ex- tensa), Gevlekt zonneroosje (Tuberana guttata), Veldgentiaan (Gentiana cam- pestris ssp baltica), Engels gras (Arme- ria maritima) en Engels lepelblad (Cochlearia anglica). Bovendien heeft ieder eiland zijn eigen bijzonderheden, bv. Terschelling de in de duinvalleien massaal groeiende „cranberry" (Oxycoccus macrocarpus) en voorts o.m. Gagel (Myrica gale), Filvaren (Pilularia globulifera) en Draadgentiaan (Cicendia filiformis); Vlieland de Vogelpootklaver (Trifolium ornithopodioides)Terschelling en Ameland de Gesteelde zoutmelde (Hali- mione pedunculata); Schiermonnikoog het Orchideetje (Herminium monorchis) Stippelzegge (Carex punctata) en Wol verlei (Arnica montana). Deze rijkdom aan plantensoorten, die wordt veroorzaakt door de grote varia tie in het milieu en de ongereptheid van het gebied kan worden geïllu streerd door enkele cijfers: de flora van Nederland telt 1300 inheemse soorten van hogere planten. Daarvan komen in het waddengebied, dat qua oppervlakte slechts een gering gedeelte van ons land uitmaakt, 620 soorten voor. Van Terschelling alleen al zijn 560 soorten bekend, van het kleinere Schiermonnikoog 550. Deze planten- soorten komen in velerlei combinaties voor en vormen een zeer gevariëerde vegetatie. Vele plantengemeenschappen zijn geheel of vrijwel tot het Wadden district beperkt, b.v. de Eikvaren- Kraaiheide-gemeenschap (Polypodio- Empetretum), de Knopbiesgemeenschap (Schoenetum nigricantis metuonense), de gemeenschap van Drienerfzegge en Water aardbei (Caricetum trine rvis- negrae), de gemeenschap van Adder tong en Duinriet (Ophioglosso-Calama- grostidetum), de gemeenschap van Strandduizendguldenrkuid en Krielpar- nassia (Centaurio-Saginetum) en de Gestrekte Zegge-gemeenschap (Junco- Caricetum extensiae blysmetosum rufi). Elk eiland heeft gedeelten waar der gelijke gemeenschappen en zeldzame soorten relatief veel voorkomen. Op Texel zijn dat de Muy en de Slufter, op Vlieland de Westpunt; op Terschel- lng de Bosplaat en het Groene Strand van West-Terschelling; op Ameland het Oerd en het complex Langeduinen- Ballumerduinen, en op Schiermonnik- ook het Kapenglop, het Griënglop en het gebied van de eerste Slenk. De rijkdom van de Waddeneilanden aan levensgemeenschappen en soorten is hoofdzakelijk toe te schrijven aan drie omstandigheden 1. het feit, dat de duingebieden niet, zoals de vergelijkbare gebieden op het vasteland, geheel ontwaterd zijn. Op alle eilanden bevinden zich nog (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1