mm d«RAI bestelde haantjes eml gesloten Ribfluwelen A. Mantj MARCANTI Lekker ontspannen 'Détis> het! Pak toch] de fiets!] FRANS ZEGEL „de autoshop" de gehele da; Chauffeur- besteller gevraagd „Kapsalon Oosteren d" P.Z. cyclomaaier J. LANGEVELD De Plattelandsvrouwen uitstekende consumptie aardappel „de autoshop" maaien me kiepeimaaie veterschoene Hegerstraat Cinderella lakei VERLOKEN Wasautomaten WADDENEILANDEN ZIJN OOK IN BOTANISCH OPZICHT BIJZONDER (jvervolg van pagina 1) tal van vochtige duinvalleien en verschillende duinpiassen. De rijke aan zoet grondwater gebonden flora en vegetatie (de zgn. hygro-serie) voegt zich hier dus bij die van de droge duinen (xero-serie). Het meest opvallende element hienn is het Schoenetum nigricantis met de daar van afgeleide vegetaties, waarin tal van elders in ons land zeldzame of ontbrekende soorten veelvuldig op treden, zoals Knopbies (Schoenus nigricans), Parnassia (Parnassia pa- lustris), de drie orchideeën Lapiris loeselii, Orchis incarnata en Gymna- denia conopea, Slanke gentiaan (Gentiana amarella) en Addertong (Ophioglossum vulgatum). 2. de omstandigheden, dat zij behalve een duingebied ook ieder een of meer daaraan grenzende en daarin geleidelijk overgaande zilte gebie den rijk zijn. Deze zg.n „achter- duinse strandvlakten" vormen de oostelijke helft van de eilanden Ter schelling (Bosplaat), Ameland (Oerd en Hon) en Schiermonnikoog (Oos terkwelder) en komen bovendien op deze eilanden en op Texel en Vlie land ook nog elders gelocaliseerd voor. Zij dragen karakteristieke, aan zandig milieu gebonden zoutplanten- gemeenschappen, die nergen in Eu ropa zo rijk ontwikkeld zijn als hier en ten dele op het Deense schier eiland Skallingen. De aan meer slib rijk milieu gebonden zoutvegetaties van het zuidwestelijk estuariëngebied (het zgn. Delta-gebied) zijn wel hier aan verwant), doch deze zullen na de uitvoering van het Deltaplan na genoeg geheel verdwijnen;dit is juist een van de grote door het Delta plan teweeggebrachte verliezen. In dijking van de Waddenzee zou deze hoogst belangrijke levensgemeen schappen bijna volkomen uit ons land doen verdwijnen. 3 De omstandigheden, dat het droge duingebied (xero-serie) voedselarm is (zie boven), het zilte gebied daar entegen voedselrijk, terwijl de hy gro-serie in de aanvang en nabij de kust een kalknjk milieu bevolkt, op den duur en verder landinwaarts een kalkarm. Dientengevolge hebben zich tussen de tegenstellingen droog-kalkarm-zoet, vochtig-kalkrijk-zout, vochtig-kalkrijk- zoet en vochtig-kalkarm-zoet een reeks geleidelijke overgangssituaties (gra diënten) ontwikkeld, die bijzonder rijk zijn aan zeldzame soorten en levensge meenschappen. Vele van de reeds hier boven genoemde soorten behoren daar toe, evenals b.v. Harlekijnsorchis (Or chis morio), Zeewinde (Calystegia sol- danella), Zeevetmuur (Sagina mariti- ma), Laksteeltje (Catapodium marinum) Schellinger zegge (Carex hartmanii), Weidetorkruid (Oenanthe lachenalii), Zeerus (Juncus maritimus), Zilte zegge (Carex distans var. vikingensis), Water- ipunge (Samolus valeranöi), Strand- duizendguldenkruid (Centaurium lito- rale) en nog vele andere. Indijking van de Waddenzee zou dit alles onherroepelijk doen verdwijnen. Tenslotte is nog de volgende overwe ging van belang. Op het eerste gezicht zou men kunnen menen, dat althans de levensgemeenschappen van de droge duinen geen nadelige gevolgen van een eventuele indijking van de Waddenzee zouden ondergaan. Dit is evenwel niet het geval. Nog afgezien van het verlies aan eigen Karakter door de toenemen de immigratie van triviale soorten vanuit het vasteland worden deze dui nen dan ernstig bedreigd door de con sequentie van hun specifieke kalk- armoede. Deze brengt nl. met zich mee, dat in het bijzonder op Vlieland, Ter schelling en Ameland het plantendek van deze duinen broos en kwetsbaar is. Voor een belangrijk deel bestaat het uit een groot aantal oppervlakkig of ternauwernood in het substraat veran kerde soorten korstmossen (lichenen). Deze korstmosgezelschappen, in hoge mate karakteristiek voor oceanische kalkarme zanden en wetenschappelijk bijzonder interessant, bepalen ook voor een groot deel het specifieke coloriet, de couleur locale van het waddenduin landschap. Eilandkarakter Het voortbestaan van dit kwetsbare landschap is slechts mogelijk bij de gratie van het eilandkarakter van het gebied en het daardoor relatief geringe aantal bezoekers. Zouden de eilanden met het vasteland verbonden worden, dan zouden deze duinen door de dan sterk aanzwellende stroom van re creanten volslagen vernietigd worden, hetgeen niet alleen een onvervangbaar verlies aan natuurwaarde zou beteke nen, maar ook andere ernstige reper cussies zou oproepen (erosie, gevaar voor de kustverdediging, onderstuivmg van landerijen). Dit gevaar zou/ men slechts kunnen keren door rigoureuze afsluiting van het duingebied, waar door de voormalige eilanden hun be tekenis voor de recreatie grotendeels zullen verliezen. Te laat zal men dan inzien, de kip met de gouden eieren te hebben geslacht. VEEL TIENERS VOEDEN ZICH VERKEERD Zoals bekend hebben we om een goede gezondheid te blijven behouden bepaalde hoeveelheden eiwitten, sui kers, vetten, koolhydraten, vitaminen e.d. nodig. Er dient zelfs sprake te zijn van een zekere harmonie, want naast te weinig kan er ook sprake zijn van een teveel dat schadelijk is. Voor jonge mensen (tieners), die tus sen de 10 en 20 jaai een bepaalde licha melijke en geestelijke ontwikkeling doormaken, is goede voeding, in juiste hoeveelheden van het allergrootste be lang, dat is trouwens ook duidelijk. De LEERLINGEN VORMINGSINSTITUUT ONTVINGEN GETUIGSCHRIFTEN Woensdagavond, tijdens een feeste lijke bijeenkomst in het dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal hebben elf leerlingen van het Vormingsinstituut voor Meisjes na de 2-jarige cursus het getuigschrift ontvangen. De geslaagden waren Carla Bakker, Hetty Bakker, Els Buijsman, Janny Buijsman, Tmy Com mandeur, Betty Eenhoorn, Annemiek Graaf, Corry Hin, Lida Plaatsman, Hetty Reuvers en Ans Segerink. Slechts één leerlingen moest worden afgewe zen. Voor het verkrijgen van het ge tuigschrift was het niet alleen nodig over de vereiste kennis te beschikken, ook moest een minimaal aantal lessen worden bijgewoond. De getuigschriften werden uitgereikt door de voorzitter van de stichting, de heer J. Gulmans. De avond, bijgewoond door o.m. de ouders van de geslaagden, werd verder gevuld met cabaret en toneel Het meest succesvolle en langste toneelstukje, „Wie betaalt de reiskosten" werd voor het voetlicht gebracht door Hetty Bak ker, Annemiek Graaf, Tiny Comman deur en Anny Verberne. Per 1 september zal mej. M. A. Witte afscheid nemen als leidster van het Vormingsinstituut. Zij heeft haar taak tot dusver vervuld zonder over de be voegdheden te beschikken en wil daar om nu gaan studeren Het staat echter niet va9t, dat zij te zijner tijd weer bij het instituut zal gaan werken. Ook mej De Groot, docente handen arbeid, en mej. Heemskerk, docente smaakontwikkeling, zullen het instituut gaan verlaten. Het stichtingsbestuur zal dus drie nieuwe krachten moeten aanwerven. GEEN ZWEMONDERRICHT MEER IN BAD „SLUFTERDUIN" Het is niet meer mogelijk zwemon- derricht te volgen in het bad „Slufter duin" van de heer C. C. Handgraaf De eigenaar vertelde ons er mee gestopt te zijn om organisatorische redenen. Dank zij dit zwembad hebben in de af gelopen jaren enkele honderden Texel se kinderen het zwemdiploma kunnen behalen. Volgend jaar andere leidster CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 22 mei a.s. worden de moeders van Den Burg verwacht van 13.00 tot 16.00 uur. WEEKENDDIENST ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, tel. (02220) 2016. DIERENARTSEN Beide dierenartsen dienst GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 2414. NOODSLACHTINGEN Voor noodslaohtingen in de periode van 18 mei tot en met 24 mei, telefoon 2182, b.g.g. tel. 2406. HERV. GEMEENTE DE KOOG Zondag a.s. om 10.30 uur wordt voor lopig voor het laatst in de Herv. kerk te De Koog een jeugdkapeldienst ge houden. Jongeren van plm. 12 tot 17 jaar zijn daar welkom. R.K. KERKDIENSTEN weekend 18 en 19 mei 1968 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag; 8.30 en 10.30 uur De Koog; zondag 10 00 uur Oudeschild: zondag 9.00 en 19.00 uur Den Hoorn: zaterdag 19.00 uur zondag 10.30 uur De Cocksdorp: zondag 10.00 en 19.30 u. Oosterend: zaterdag 19.30 uur; zondag 8.30 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 19 mei 1968 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes Bediening H. Doop De Cocksdorp 10 uur Eerw heer Veldhuis jeugddienst, collecte voor de eredienst Den Hoorn 10 uur ds. Visser De Koog 19.30 uur ds. Waardenburg 10.30 uur Jeugdkapel De Waal 10.00 uur ds Waardenburg Oosterend 10.00 uur ds. Rozcmond collecte voor de restauratic van de kerk Oudeschild 11.15 uur ds. Visser GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. Uidam, bevestiging nieuwe lidmaten en bediening H. Doop 19.30 uur ds. Uidam, bevestiging nieuwe ouderlingen. Collecte: Fonds algemeen Kerkelijke Ar beid; bij uitgang: Christelijk Sportfonds Oosterend 10.00 en 19.30 uur ds. Kruithof collecte voor de kerk; deurcollecte Chris telijk Nationaal Sportfonds. GEREFORMEERDE GEMEENTE in het gebouw voor Chr. Belangen Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.45 uur ds. Koopmans vraag is, voeden deze jongeren zich in derdaad goed en op de juiste wijze? Een regionaal onderzoek dat hier naar werd ingesteld door de provin ciale Vereniging Het Groene Kruis in Friesland en uitgevoerd onder jonge ren van diverse scholen in verschillen de plaatsen, heeft aangetoond, dat hier wel het een en ander aan ontbreekt. Het ligt voor de hand, dat de lijn ook rustig mag worden doorgetrokken tot de overige delen van ons land en dat de fouten in de voeding van de tieners, geconstateerd in Friesland zich ook voordoen elders in Nederland. Zo blijkt, dat in deze leeftijdsgroep 'de patates frites en de frisdranken een belangrijke rol spelen. Dat zou op zich niet erg zijn, wanneer deze zaken als extra werden geconsumeerd, dus bui ten de normale noodzakelijke voeding. Maar dat is dikwijls niet het geval. Patates vervangt dikwijls de boterham tussen de middag en een of ander fris drank vervangt de beker melk en dat is uiteraard fout. Nu zijn jeugdigen in deze leeftijds groep moeilijk te dwingen, ook al is het in hun eigen belang, maar misschien er iets te bereiken met voorlichting, q duidelijk en begrijpelijk is en waary deze jongeren de logische conseque ties kunnen aflezen. Ook in het normale voedseLpatroo schuilen hier en daar fouten. Zo zijn zeer veel jeugdigen die voor de broo maaltijden slechts gebruik maken v witbrood, waaruit dikwijls een teko aan ijzer en vitamine B voortvlot Gevarieerd eten, dat is van het grot ste belang. Variatie is altijd beter d; welke vorm van eenzijdigheid ook. TEXFLAAKTJES 3 regels Al.25; elke rege) méér 0.25. Onder adres te bevr iniet eeder daD 11 u in Boekh.) en onder nummei ƒ0,50 meer Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Onze kleding voldoet voor jaren. Uw kleerma ker Carel Schmidt. Boomkampstr. 8, Alk maar, tel. 13615. Elke vrijdag op Texel Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer J W Schagen Wagemakerstraat 28, Den Burg, tel. (02220) 2470 Voor uitrijden gier en drijfmest. Roerder voor goed mengen ï.d. kelder beschikbaar. Prima ver deling over het land Door gewichtsverdeling op de tractor geen slip. Kampstra, tel. (02223) 295 Voor Judo o 1 v. Bais naar Oosterend, zater dagsmorgens in het gym lokaal U tankt nog steeds hel voordeligst aan de wittt pomp van Oudeschild 7 cent per liter voordeel 7 dagen per week geo pend Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig K H. Boon Vamor gedipl tel. (02230) 13252 Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228 311 Te koop aangeboden: een gebruikte, in goede staat verkerende dames fiets. Te bevragen bij K Kok, Gollards Rusthuis Te koop AEG was machine met verwar ming. R. Vlamng, Julia- nastraat 7, na 6 uur Te koop een wand- meubel, 240 cm. br., box, kinderstoel, fietszitje en oliehaard. Dageraad 24, 't Homtje, tel. (02226) 332 Te koop aangeboden grote pony. W Blok, Badweg 4, De Koog, tel. (02228) 365 Te koop gaskachel en 2 rotanstoeltjes. Wilhel- minalaan 27 Gevraagd 2 kuikalve- ren. Tevens te koop prima aardappelen. P. Wuis, Oosterend, tel. 255, b.g.g. 334 Verloren damespols horloge met nikkelen schakelbandje. D. Bak ker, Tienhoven B 199, Den Burg Tehuis gezocht voor jonge poesjes. Roeper, „Plassendaal", telefoon (02223) 484 Te koop aangeboden bromfiets Garellie. E Combé, Molenstr. 67 Te koop een wollen vloerkleed 16 els en een traploper 6V2 meter, met roeden Warmoesstr. 49 Te koop een z.g.a.n. kinderwagen merk Mut- saerts, tel. (02226) 319 Te koop aangeb. maho niehouten vlet, bouwjaar 1967, met buiskap, daar bij een trailer. Afm. vlet 5 x 1.95 m. Buitenboord 10 pk Johnson motor en 2 viskorren met toebe horen. De Graaf, Holle- wal 7, Den Burg 3 poesjes gratis te krij gen. Moeder goede mui zenvanger Dros' Smede rij, tel. (02225) 229 Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij U kennis van de ge boorte van onze zoon en broertje Rudi Bij het H Doopsel ont vangt hij de namen Rudolf Antonius E. M. Bakker-Veeger M. Bakker en kinderen Texel, 7 mei 1968, ,De Kapberg" B 151. Jan Eelman en Alie Ruiter geven U, mede namens wederzijdse ouders, ken nis van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op woensdag 22 mei 1968, n.m. 1 uur in het gemeentehuis te Den Burg, Texel. Bernhardlaan 15, Keesomlaan 22, Den Burg, mei 1968. Receptie van 5.00 tot 6.30 uur in paviljoen „De Toren" te De Cocksdorp Toekomstig adres: Mo lenlaan 20, De Cocks dorp, Texel. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons zoontje Johannes Albert Wij noemen hem Hans. H. Segers G. Segers-v. d. Star Den Burg, 13 mei 1968, Stenenplaats 3. Tijdelijke adres; Zieken huis Parkzicht, Den Helder. Hiermede geven wij u kennis dat onver wachts is overleden onze buurman Machiel de Wit in de ouderdom van 76 jaar. M. A. van Liere P. J. Eelman Texel, 15 mei 1968, De Ruyterstraat 34, Oudeschild. Een korte rouwdienst zal worden gehouden zaterdag 18 mei n.m. 1.30 uur in de Verga derzaal der Ned. Herv. kerk te Oudeschild, waarna de begrafenis op de Oudeschilder begraafplaats. Germ Dam en Alida Johanna van Groningen geven U kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op vrijdag 24 mei a.s. om 14 00 uur op het Ge- meentéhuis te Den Burg, Texel. Kerkelijke inzegening te 14.45 uur in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg door de Weleerwaarde Heer Ds. D J. Froentjes. Schiedam, Buys Ballotsingel 39a. Maasland, Kluiskade 19 Receptie op de trouwdag van 16.30-17.30 uur in Hotel „De Lindeboom- Texel", Den Burg. Juul Timmer, P H. Polder H 27, en Hanny Huisman, Ongeren B 198a, hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op vrijdag 31 mei n m. 13.30 uur in het ge meentehuis te Den Burg. De kerkelijke inzegening volgt om 14.15 uur in de R.K. Kerk van de H. Joannes de Doper te Den Burg. Receptie op de trouwdag van 16.30 tot 18.00 uur uur in „Casino" te Den Burg. Toekomstig adres; Wil- helminalaan 15, Den Burg. Wij willen al diegenen die hun belangstelling hebben getoond bij ons huwelijk, op deze wijze heel hartelijk bedanken. Thonne en Joke Spaan Olmenlaan 11, Amstelveen. Donderdag 23 mei hopen wij samen met onze ouders en grootouders S. Zijm J. M. Zijm-van Hecrwaarden hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Tot hun intentie wordt er 's middags om 3 uur een H. Mis opgedragen. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Molenstraat 1, Den Burg. Gelegenheid tot feliciteren van 4.30 - 6.00 uur in „Casino". Enige en algemene kennisgeving voor Texel. Heden heeft de Here tot Zich genomen na een smartelijk, maar blijmoedig gedragen lijden, onze lieve vrouw en moeder Marry de Zwart- Daaldcr, oud 51 jaar. Zij mocht in haar laatste uren nog zin gen van haar geloof: „Ik zie de poort wijd open staan". Haar diepbedroefde man en dochter H. de Zwart Janny Oosterend, 16 mei 1968 De rouwdienst zal worden gehouden op maandag 20 mei 's middags 1.30 uur in de Gereformeerde Kerk te Oosterend, waarna de begrafenis zal plaats hebben. Na een langdurig ziekbed is in haar Heer en Heiland over leden onze lieve zus ter, schoonzuster en tante M. de Zwart-Daaldcr tn de leeftijd van 51 jaar. „De Heer is mijn Her der, mij ontbreekt niets". Ps. 23 1. Fam. De Zwart Fam. Daalder Langs deze weg willen wij onze erkentelijkheid betuigen voor de talrijke blijken van belangstel ling bij ons huwelijk, waardoor u deze tot een onvergetelijke dag heeft gemaakt. Siep Keijser Bea Keijser-Jellema De Westen, mei 1968. Wegens de overstel pende belangstelling is het ons onmogelijk een ieder persoonlijk te dan ken voor de troost en steun, de U ons hebt ge geven bij het overlijden van onze zo innig ge liefde Man, Vader en Opa PI ETER VLAS Wz. U allen hebt er aan mee gewerkt, dat ons verdriet gemakkelijker te dragen Namens de familie, M. Vlas-Boon Oudeschild, Texel. Voor Uw belangstelling tijdens de ziekte, en uw deelname na het overlij den van onze lieve Moeder CATHARINA J. BAKKER-HESSE ontvangen, zeggen wij U hartelijk dank. Ant. Bakker M. Bakker-Vlaming C, J. Bakker Den Burg, Texel, mei 1968. Ünr 740 - Steeds meer mensen stappen weer op de fieti 't Is immers gezonder, ontspannend en sportiell Géat u ook weer fietsen! 21 Kom dan snel kijken naar bi onze nieuwste collectie. Let ook op onze prak tische vouw- en mini- fietsen I RIJWIELHANDEL ^4 GRAVENSTRAAT 6 - DEN BUP AUTOPLAID vanaf ƒ16,00 Garage Rey Morgen 18 mei zijn bedrijf en benzinestati FA. A. KIEVIT, Den Burg, tel. 2497 Als bedrijfleidster van is thans aangesteld Mej. LIA KOORN. Met haar vakkennis zal ze haar best doen U allen tevreden te stellen. Voor de a.s. feestdagen hebben wij voldoende personeel. Wilt U s.v.p. vroegtijdig een afspraak maken, tel. (02223) 203. Voor een ook naar telefoon (0222S) 317 afd. Texel, organiseren op 21 mei a.s. een FIETSTOCHT. Vertrek 2 uur van de Vismarkt. Voor een kunt U terecht bij GEBRS. PRINS, Eierland E 92, tel. (02225) 217 PECHTASSEN ƒ9,95 Garage Rey garage DROS) TEXEL Eierland en De Cocksdi Biedt zich aan voor of cyclomaaier. Jan v. d. Star, telefc (02223) 317. vanaf 7.95 t/m 21 Bij aankoop van twe een sloop cadeau winkelwaarde ƒ4,20 24 en 25 mei kunt IJ verwachten. Houd s.v-p. Uw hol gereed. NIC. WITTE, Den Burg, tel. (022! 2238. Vrijdagavond op het terrein van S.V. Tex< 1 bruin étui met vulp< vierkleurenpen en b; point. Gaarne terug H. Schrai Haffelderweg 10, Burg. CtïlGE kjLIQS Eierland C 49 telefoon 233 F1 bi Zanussi Zanker Mie Ie

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2