.TROUWEN KON ALTIJD NOG" BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT FEUILLETOIS door Tom Lodewijk TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 MEI 1968 Oni!«*r relink!it* van NOG STIKSTOF OP HET GRAAN? In deze tijd van het jaar krijg je als voorlichter nog al eens de vraag te boren of het nodig is om nog een aan vullende stikstofbemesting op het graan te geven. Een buitengewoon moeilijke vraag. Ik zou bijna geneigd zijn om in dit geval te zeggen: „Wie het raadt, wint het". Het antwoord op die vraag is daar om zo moeilijk, omdat het voor een groot deel van de verdere weersom standigheden afhangt of er wel of geen aanvulling nodig is. Het verschil tus sen „mals" weer en „schraal" weer in de eerstvolgende weken is nl. veel groter dan 100 kg. kalkammon per ha. Met dat feit heeft een akkerbouwer in het voorjaar al direct te maken als hij de eerste en veelal enige stikstofgift toedient. Twee methoden De meeste akkerbouwers streven er naar om in het voorjaar direct de ma ximale hoeveelheid te geven, d.w.z. die hoeveelheid, die het graan kan hebben zonder gevaar voor overmatige lege ring. Een enkele akkerbouwer ziet le gering als zo schadelijk, dat hij de vei lige kant aanhoudt. Hij vindt het be zwaar van een iets te schraal gewas minder groot dan van een legerend ge was. Het aantal akkerbouwers, dat er zo over denkt, is na het invoeren van het maaidorsen kleiner geworden. Toen het oogsten nl. nog grotendeels met de graanmaaier-zelfbinder moest gebeu ren, betekende het maaien van een ge legerd gewas veel extra werk en in veel gevallen ook veel verlies. Bij het maaidorsen is dit veel minder het ge val. Men durft in dit opzicht nu wel enig risico te nemen. Een aanvullende bemesting Sinds een aantal jaren is de methode in gebruik gekomen om in een laat sta dium nog een aanvullende stikstof bemesting te geven. Men streeft dan naar een eerste stikstofbemesting, die voldoende is om het gewas „kleren aan het lijf" te geven zonder gevaar voor legering. Blijkt later, dat men te zuinig is geweest, dan gaat men pas een aan vulling geven kort voor het zgn. „schieten" van het graan. Het blijkt, dat deze late stikstofgift geen gevaar van legering geeft, maar dat de op brengst belangrijk kan worden ver hoogd. Dit is speciaal op zandgronden het geval. Voor deze aanvullende bemesting is het op dit moment nog te vroeg. Een aanvullende bemesting met stikstof op dit moment kan alleen worden gegeven als het gewas zeer duidelijk aan stik stofgebrek lijdt. Voor randgevallen kan geen goed advies worden gegeven en het is o.i. beter om in deze omstan digheden de verdere ontwikkeling van het gewas af te wachten. Er is alle kans, dat een stikstofbemesting op dit moment bij zeer groeizaam weer een averechtse uitwerking heeft. Krijgen we een periode met schraal weer. dan kan de aanvulling nog gegeven worden in een later stadium. HET INKUILEN IS BEGONNEN De eerste graskuilen werden dit jaar al gemaakt in de eerste dagen van mei. In de meeste jaren zijn de weersom standigheden voor het inkuilen in de eerste helft van mei gunstig. We be doelen daarmee, dat er weinig stag natie optreedt door regenachtige dagen. Het is nl. een misverstand om te den ken, dat de weersomstandigheden er bij het inkuilen van gras veel minder toe doen dan bij het hooien. Ook voor het inkuilen is droog en zonnig weer zeer belangrijk. Als enig verschil zou je kunnen noemen, dat de droge periode bij het inkuilen van kortere duur kan zijn dan bij het hooien. Eén tot drie dagen Afhankelijk van de methode, die wordt toegepast kunnen we zeggen, dat voor het inkuilen minstens één tot drie zonnige, droge dagen nodig zijn. Passen we de methode van het maai- kneuzen toe, dan doen we met één goede, droge dag al heel wat. Al willen we niet nalaten om er op te wijzen, dat het van belang is als ook de dagen, die aan het maaikneuzen vooraf gaan droog en zonnig zijn. Willen we het gras inkuilen volgens de voordroogmethode, dan is een droge periode van minstens drie dagen nodig. Willen we nl. een drogestofgehalte van minstens 40% in het gras hebben, dan zijn daar drie droge dagen, gepaard met herhaaldelijk schudden voor nodig. In de achter ons liggende periode bleek, dat zelfs ruim een week na het maaien het gras nog slechts een ge halte aan droge stof van 30% had. Gaat men dergelijk materiaal inkuilen, dan heeft men als er geen suiker of melasse wordt toegevoegd, alle kans op een zure kuil. Iedere dag betekent verlies Gemaaid gras, dat bloot gesteld is aan zon, regen en wind gaat in waarde achteruit. Zelfs bij gunstig weer zou dit volgens onderzoekingen nog 8 gram zetmeel waarde per kilo droge stof zijn. Gaan we uit van een opbrengst van 4.000 kg. droge stof per bunder, dan is dit verlies zelfs bij gunstig weer ruim 30 kg. zetmeelwaarde per dag. We kunnen dit rustig op ruim 10,per dag per ha. stellen. Bij on- 15. Hij dacht na. „Schaken als ik er de tijd voor heb. En ik heb een hele mooie postzegel verzameling. Die hoop ik je nog es te laten zien". Els was niet geïnteresseerd in post zegels kijken. „Daérom doe je het toch niet?" „Nee, dat niet, maar ik vind het wel prettig een hobby te hebben waar je wat aan hébt, niet?" Bezit, dacht ze. Zou dat de grote hobby zijn? Ze zat lekker lui een sigaret te ro ken, terwijl hij vertelde van het be drijf, dat geleden had in de vijf oor logsdagen, van de bezettingsjaren en hoe ze de zaak met allerlei slimmig heidjes aan de gang hadden moeten houden, van de dood van zijn vader en hoe hij er toen, zo jong nog, praktisch alleen voor gestaan had. „Als moeder er toen niet geweest wasen toen de koene zet, de opbouw van een nieuw modern bedrijf, waarmee de nieuwe mogelijkheden in de tijd van herstel en oplevering konden worden benut. Als hij over het bedrijf praatte, merkte ze, werd hij anders, zekerder, zelfbewus ter. Ze constateerde dat het bedrijf zijn leven was. „Ik ben met de zaak getrouwd, zeg- gken ze wel eens", glimlachte hij, „maar ik vind het maar eaen eenzijdig huwelijk. Ik praat en doe, en mijn vrouw zegt nooit iets terug". Ze ging wat rechter zitten, was dit de openingszet naar het damegambiet? Aandachtig tikte ze de as van haar si garet. „Ik heb altijd geloofd", ging hij voort en nu was 'hij niet meer zo zeker van zijn zaak, „dat je die dingen nooit moet forceren. Alles komt zoals het moet. Dat zie je maar weer. Na al die jaren ontmoet ik jou". „Ja", zei ze voorzichtig, „dat was wèl toevallig". „Ik weet niet", zei hij ernstig, „of je dat toeval kunt noemen". „Toeval is zo maar een woord", gaf ze toe, „niets gebeurt bij toeval. Maar dat merk je meestal later pas". „Wat dat betreft", ging hij verder, „denken we er blijkbaar allebei gelijk over. Ik kon niet begrijpen dat jij nog niet getrouwd was, 'het lijkt of de ke rels geen ogen in de kop hebben". „O", zei ze, stel je gerust. Ogen ge noeg. Knipoogjes zelfs, van een be paald soort. Kansen genoeg. Maar er was niets voor me bij". Gilbert Mack enzie, haar baas, dat was de enige ge weest, waarom ze werkelijk iets gege ven had, maar hij was getrouwd en ze geloofde niet in geluk, dat gebouwd was op andermans ellende. gunstig weer liggen deze verliezen aanmerkelijk hoger, omdat dan ook de hoeveelheid droge stof flink terug loopt. Vooral in een tijd, waarin het er naar uitziet, dat het nodig is te streven naar een verlaging van de kostprijs van de melk is het zaak ook in dit op zicht op de kleintjes te letten. ONKRUIDEN IN GRASLAND Over de vraag of op een perceel grasland uitsluitend gras en klaver mag voorkomen, denkt niet iedereen gelijk. De waarde van het aanwezig zijn van een aantal {on)kruiden wordt nl. verschillend beoordeeld. Er zijn deskundigen, die de waarde van de kruiden zo hoog achten, dat ze een kleine hoeveelheid zaad van kruiden zouden willen mengen door het gras- en klaverzaad. Anderen willen hiervan niets weten, omdat ze de noodzaak van de aanwezigheid van kruiden niet in zien, of van mening zijn, dat deze er van zelf wel komen, ofwel voldoende te vinden zijn aan sloot- en greppel kanten en op en langs de tuinwallen. Eén dezer dagen kreeg ik van een oudere boer het verhaal te horen, dat hij eens duidelijk had ondervonden, dat z'n koeien niet tevreden waren, toen ze geweid werden in een wei, die vrij wel uitsluitend klaver bevatte. Al heel spoedig na het inscharen waren de die ren zeer onrustig en het duurde niet lang of één van de dieren brak uit om zich daarna te goéd te doen aan het materiaal, dat te vinden was aan een slootkant. Deze veehouder vertelde me, dat na het verplaatsen van een heining, waar door de dieren zich te „goed" konden doen aan uitgegroeid gras, riet en an der materiaal, dat aan slootkanten voorkomt, de rust terugkeerde. Toen werd ook de klaver gewaardeerd. Niet alle kruiden van waarde Wè hopen niet, dat het bovenstaande voor Texelse veehouders, die dit lezen aanleiding wordt om voortaan geen aandacht meer te geven aan de bestrij ding van bepaalde onkruiden in het grasland. We zijn nog altijd van me ning, dat met name de stekels in gras land niet thuis horen. Met het nieuwe seizoen zijn ook de stekels weer ver schenen en het ziet er naar uit, dat het ook dit jaar weer nodig zal zijn om op de noodzaak van bestrijding te wijzen. We zouden in dit verband ook een be roep willen doen op de besturen van gemeente, polders en eigenaren van grote complexen grond om er voor te zorgen, dat bermen van wegen, „braak" liggende terreinen en natuurresrevaten geen bron van verspreiding worden. Het lijkt ons een bijna vanzelfspreken de zaak, dat de veehouders er voor waken, dat collega-boeren niet de dupe worden van hun nalatigheid bij het be strijden van stekels. Naast de stekels willen we ook spe ciale aandacht vragen voor het onkruid ridderzuring. In diverse percelen gras land zie je op het moment deze enorme iplanten staan. Ze worden door het vee niet gegeten en moeten door de grote plaats, die ze innemen beslist schade lijk worden genoemd. Ze kunnen zeer goed worden bestreden door het mid del MCPP. Dit moet gebeuren in het volle rozetstadium, dus vóór het ver schijnen van de bloeistengel. Daar ze altijd plaatselijk voorkomen, is het be strijden werk voor de rugspuit. U knapt het land er flink mee op als deze planten verdwenen zijn. Opgaven voor Pinkster Nogmaals willen wij erop aandrin gen, dat alle leden ons op de hoogte stellen van hetgeen zij met de Pink ster nog vrij hebben. Voor hotels, pen sions en logies met ontbijt-adressen ontvangen wij graag een specifikatie van de kamers, dus het aantal één-, twee- of grotere kamers dat vrij is. Een opgave in de geest van „nog ver schillende kamers vrij" is niet vol doende. Den Hoorn en De Cocksdorp De kantoren in Den Hoorn en De Cocksdorp zijn vanaf 15 mei weer ge opend. Ook leden kunnen van de dien sten van deze kantoren gebruik maken, bijv. voor de inkoop van huurkontrak- ten, afschrijfkaartjes, kaarten, gidsen, enz. Hoogseizoen. Zoals al te verwachten was, heeft de vakantiespreiding voor dit jaar ertoe geleid, dat na 17 augustus nog vrij veel bungalows, huizen, kamers enz. vrij zijn. Wij zetten deze vrije akkommoda- ties natuurlijk steeds op de „lijst van vrije akkommodaties", maar „waar niets is verliest de keizer zijn recht". De teleurstelling over augustus, die bij vele leden leeft, leeft ook bij ons. In verband daarmee hebben wij in onze propaganda- en advertentie-campagnes juist op augustus gewezen. „Maar jij wilt toch ook niet altijd met je zaak getrouwd blijven?" ze zag hoe nerveus hij was, hij waagde zich op onbekende wegen en dat was nooit iets geweest voor Roel van Weert. ,,'t Is net zoals je zegt, een eenzijdig huwelijk", antwoordde ze. „Ik ben geen vrijgezel uit principe. Alleen heb ik wel gemerkt, hoe ouder je wordt, hoe moeilijker het wordt. Je moet eigenlijk als je nog piepjong bent, hals over kop verliefd worden, er in springen en het er op wagen, 't Loopt soms héél goed af". „En heel vaak ook niet", meende hij. „Nee, ik vind dat je eerst je plaats moet hebben in de maatschappij, dan kun je een vrouw zoeken die je ook inderdaad iets bieden kunt. Zou jij trouwen met een onderwijzer of een kantoorbediende met een mager salaris om zijn knappe gezicht?" Hij stelde de vraag alsof hij het ant woord al wist, maar Els tuurde ernstig naar buiten. Nee, niet om het mooie gezicht. Maar óók niet om de positie, de „plaats in de maatschappij". De man waarbij ze zich thuis voelde, bij wie ze helemaal zichzelf kon zijn, die haar be greep, die haar bond en vrijliet tege lijk, achwat kon haar dan de rest eigenlijk schelen? Ze keek op haar horloge. „Zeg, we moeten eens opstappen". Hij was duidelijk teleurgesteld. Maar Els vond het voor deze keer mooi genoeg. Ze wist waar hij heen wilde, al had ze hem geen kans gege ven het haar te zeggen. Zou ze hem die kans geven? Later. Eerst nadenken. Eerst hem beter leren kennen. Eerst goed weten wat je deed. Geen besluit nu. Want al was het niet onherroepe lijk nog, wat had je aan de narigheid? „Volgende week heb ik vergadering van het Produktschap in Den Haag", zei hij in de auto, „zouden we dan niet samen in de stad kunnen eten?" „Waarom in de stad?" vroeg ze. „Kom bij mij eten, dan zul je eens zien wat ik al zo geleerd heb". Hij klaarde zichtbaar op. „Dat zou ik reusachtig gezellig vin den". „Nergens eet je zo gezellig als thuis" „Vind ik ook". Jaja, dacht ze, maar mijn huis of jouw huis, dat scheelt wel zo het een en ander Toen ze weèr voor haarf flat ston den, vroeg ze hem niet mee naar bin nen. Ze wilde nu rustig kunnen zitten en nadenken, niet wéér praten, niet wéér op haar hoede zijn. Vanuit de liftkoker zag ze hem weg rijden. Grijze Mercedes, dacht ze. Dat is 'em nou precies. De financiële kant van Uw vakantie wordt door ons volledig verzorgd Uw travellers' cheques. Uw bui tenlands geld, Uw bagage- en ongevallenverzekering. echie gezinsbank HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijvingen Burgatrans (eig. Verenigde Texelse Beurtdiensten Internationaal N.V.), Texel, Den Burg, Schildereind 45; Rot terdam, Westzeedijk 461b (fil.) Intern, transportbedrijf enz. Dir.; R. Hiendler, Zwijndrecht, Johannes Poststraat 4; J. Zuidewind. Ged. comm.: R. Milders, Rotterdam, Essenlaan 11. Comm:. D. Zuidewind. Maatsch. kap.: ƒ500.000, Gepl. en gestort ƒ100.000,Volm. v.a. G. Butter, Wieringermeer, Midden- meer, Havenstraat 6 (proc.) (b.p.). Stat. gepubl. bijv. nr. 1172 Nederl. Stscrt. 2 april 1968, nr. 66. „Planetex", Texel, De Koog. op het kampeerterrein De Luwe Boshoek. Verhuur van caravans (vaste standpl Naam venn. luidt: Fa. Gort en Telman. Venn.: H. Gort, Den Ham, Vrooms- hoopseweg 75; A. J. Telman, Den Ham, Vroomshoop, Lindeflier 8. S. Daalder (e.), Texel, op het strand bij paal 12 (nabij Den Hoorn). Expl. strandhuisjes. (Corr. adr.: Texel, Oude- schild, Trompstraat 26). Garage- en Motorbedrijf Westend, Texel, Oosterend, Vliestraat 11. Auto- mobiel- en garagebedrijf enz. Eig.: P. Heerschap. (Overn. fil. van J. Rey). H. Kuip (e Texel op het strand bij De Koog. Verhuurbedr. van strandten ten. Wijzigingen Kerry's Corner, Texel, Oudeschild, De Ruijterstraat 84. Cafétariabedrijf. Uittr. eig.; C. van de Kerkhof. Bedr. w.v. door een venn. onder firma onder dezelfde naam. Venn. C. van de Kerk hof, Wed. G. A. Flapper-van Twisk (BB). S. van der Vis, Texel, De Koog, Dorpsstraat 36, Pensionbedrijf. Uittr. eig. S. van der Vis (overl.). Bedrijf wordt voortgezet door wed. G. A. P. van der Vis-Kikkert o.n. Pension „Het Vogelhuis". AANGETROFFEN EN VERMISTE RIJWIELEN EN BROMFIETSEN Aangetroffen Damesrijwielen 1 april, merk Winston, kleur wit en blauw gevlamd; 26 april: Gruno, no. 102.659, kleur groen en wit, stuur met witte hand vatten, beldop eraf, 'handremmen, ver snelling, licht compleet; 9 april: Zephier, no. 2928, kleur blauw met witte spatborden, terugtraprem, voorlamp defect. Bromfietsen 1 april; Puch, verz.pl. MNT-380 (11967), kleur groen met grijs. Vermist Damesrijwielen: 26 april: Juncker, kleur groen/bruin, met sportstuur; 19 april: meisjesfiets, kleur blauw groen met rood biesje, sportmodel, lin nen ketttingkast, verlichting compleet; 29 april: Gazelle, kleur grijs, meisjes- fiets, terugtraprem, linnen kettingkast, zadel dk.bruin, bag.drager, verlichting compleet. Herenrijwielen 16 april: Gazelle, oud model, kleur zwart, linnen kettingskast, lampen com pleet. 28 april: Rivel, jongensfiets, kleur groen met wit, kettingkast groen, lamp merk Peerless. Bromfietsen: 12 april; Sparta, bouwjaar 1959, kleur zwart. fc COPYRIGHT STUDIO AVAN 152. „We gaan door het gat, Igor", zei Pjotr. „Baat het niet, schaden zal het ook wel niet. Wie weet waar we uit komen". „Ik ga het eerste", zei Pjotr dapper. „Het is erg donker daarbinnen. Maar ik heb lucifers. Een voor een lieten de 'heren zich nu door het gat zakken en tot hun verba zing kwamen ze terecht in de duistere gewelven, die onder de eeuwenoude kerk doorliepen. Pjotr ontstak een lu cifer en bijgelicht door dit kleme vlam metje kropen de mannen gebukt voor waarts. Igor huiverde even van onbe stemde angst. Kille tochtvlagen kropen immers griezelig door het duistere ge welf en 'het rook er muf „Dit zijn vast grafkelders geweest. fluisterde hij zacht. „Mij een zorg", antwoordde Pjotr. „Hoe we ontsnappen, interesseert me niet. Als we er maar uitkomen. „Uit een grafkelder zijn er niet veel weergekeerd, Pjotrvervolgde Igor bijgelovig. Intussen zat de weduwe Snybonia Spruytjens boven in de kerk in een van de eerste banken braaf te bidden. Ze hield van de rustige stilte in het fraaie eeuwenoude gebouwtje en ze peinsde vaak over de grafsteen, welke in het middenpad op de grond lag. Dat was de grafsteen van de zestiende- eeuwse zeerover Baerend Duytcnyper van PutjebroeCk. Snybonia dacht veel na over deze zeerover en vroeg zich vrijwel dagelijks af hoe deze stoere zeebonk er wel uitgezien zou hebben. ,^Hij moest nog eens één keertje terug kunnen komenmompelde Sny bonia. En toen leek het wel of Barend on middellijk aan haar verzoek voldeed. Met een luguber krakend geluid ging de grafsteen omhoog en twee afschu welijke koppen werden zichtbaar. „B..baerend Duytcnyper met zijn st. .stuurman.stamelde Snybonia Spruytjens. Ze slaakte een gil en viel flauw. HOOFDSTUK VII Huishouden van Jan Steen Els de Jong verkeerde in deze dagen in wisselende stemmingen. Soms be trapte ze er zich op dat haar gedachten tijdens haar werk afdwaalden. Ze had steeds meer zekerheid gekre gen, dat Roel de Weert haar niet alleen maar als een oude schoolvriendin (en was ze dat wel ooit geweest) beschouw de. Hoe vaak was ze niet met hem ge plaagd! De hele familie wist dat Roel achter haar aan liep. Het heette zelfs dat hij om haér vrijgezel was gebleven, al nam ze dat met een korreltje zout. Met haar vrouwelijke intuïtie be greep ze echter wel dat, wanneer Roel zijn vrijgezellenstaat zou opgeven, zij daartoe de aanleiding zou kunnen zijn. Zou ze dit alles er voor kunnen op geven? Haar werk, haar vrijheid te gaan en te staan en te doen wat ze wilde? Anderzijds: wat had het leven nog voor haar in petto, dat ze al niet reeds genoten had? Een gans andere vraag: was Roel in derdaad de man waarvoor ze dit alles met een blij hart zou opgeven? Zou het leven door een huwelijk met hem nieu we inhoud krijgen, nieuwe mogelijk heden bieden? Al die onzekerheden irriteerden haar, die in zaken nooit onzekerheden aanvaardde, precies wilde weten waar ze aan toe was en niet rustte voor ze dat ook wist. En nu „on top of it" zat ze nog zon der Roos. Die was ziek. Een licht griepje, ze zou misschien volgende week er weer zijn. Maar ze miste haar. Niet alleen om het werk dat ze nu niet deed. Daarvoor kon wel een ander invallen. Zó belangrijk was dat niet. Al bleef Roos voor altijd weg, de zaak zou wel draaien. Maar Roos was méér voor haar dan een hulpje. Meer dan eens liet ze zich verleiden tot een praatje met het meisje, dat haar met een zo sympathiek geweest was. „O kijk es", had Roos gezegd, toen ze eens in een tijdschrift bladerde dat ze moest opbergen, „dat heeft mijn vader getekend". Els had kunnen zeggen: je bent hier niet om plaatjes te kijken, maar om de boel op te bergen. Ze zei het niet. Ze boog zich belangstellend over de pagi na. Het was een advertentie van een scheepvaartmaatschappij, die in teke ning een oude koopvaarder deed zien, in contrast tot de snelheid, de luxe en het comfort, dat de schepen van de maatschappij verschaften. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5