TARVO BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER FILMNIéllWS ffioaa&ö sDasis&S Tegenbezoek sportuit wisseling zeer geslaagd Belangrijk bericht voor adverteerders LANDBOUW en VEETE Diugen die de aandacht vragen Redelijk goede prijzen op eerste lammeren markt 9s (9® mason Moutbrood morgen nemen— zelf proeven! m Een groep van ca. 250 Texelaars, vertegenwoordigende 15 sporten, heeft het afgelopen weckend deelgenomen aan de sportuitwisseling te Heemskerk. Het is een bijzonder geslaagde ontmoe ting geworden. De ontvangst was har telijk en de sfeer prima. Na afloop moest worden geconcludeerd, dat Heemskerk wat de sportieve prestaties betreft, een duidelijk overwicht op Texel had getoond, maar dat deed aan de voldoening weinig af. Hoofdzaak was de vriendschappelijke ontmoeting; niet het winnen. In de Dr. Prinsen Sporthal werd za terdagmiddag de ontvangstbijeenkomst gehouden. De sporthal ontstond door een ruimte tussen twee huizenblokken te overkappen. De zaal was fraai ver sierd met bloemen en vlaggen. Aan de feestelijke sfeer werd ook bijgedragen door een fanfarekorps. Na mens het gemeentebestuur van Heems kerk werden de Texelaars verwelkomd door de heer P. de Graaf, wethouder voor sportzaken. Namens de gemeente Texel werd gesproken door de heer J. M. de Vries, die onder meer zijn be wondering uitte voor de grote samen werking die er in Heemskerk is op sportgebied. Namens de sectie sport van de gemeenschapsraad van Heemskerk, de organiserende instantie, sprak de heer J. J Milikan. Een vriendelijk ant woord kreeg hij van de heer C. de Grave, namens de Texelse sportraad. (Voorzitter P. Zevenhoven was verhin derd). De heer De Grave overhandigde als geschenk aan de tien leden van de sectie sport fotoboekjes over Texel. De heer Milikan kreeg een herinnerings standaard. De Texelaars maakten daar op kennis met de aanwezige gastgezin nen en kort daarop kon de ontmoeting van start gaan. Om vier uur begon, gelijk met de gymnastiek, de eerste voetbalwedstrijd. Uitslagen voetbal Adspiranten Heemskerk-Texel 26; junioren 42; junioren De Cocksdorp 71; adspiranten Texelse Boys 20. Senioren ODIN tegen comb. Oosterend, Cocksdorp en De Koog 55. Texel- comb.-Heemkerk 112. In laatstge noemde wedstrijd had Texel 2 tegen Heemskerk moeten uitkomen, maar dit elftal was niet komen opdagen. Comb. ADO-ODIN tegen Tex. Boys-ZDH- comb. 62. Laatstgenoemde wedstrijd was een der meest spannende. Geen gekke uitslag voor de Texelaars, als men weet dat de Heemskerkers twee klassen hoger spelen. Gymnastiek Meisjes Heemskerk-Texel 10; jon gens 01; dames 10 en heren 10. Judo Voor het onderdeel judo hadden de Heemskerkers een toernooi georgani seerd, waarbij totaal vijf verenigingen waren betrokken. Texel sloeg een goed figuur door twee maal op de derde plaats te eindigen. Tafeltennis Heren 1 Heemskerk-Texel 73; He ren II 100; dames 73. Hengelen Om eikaars krachten bij het zeehen- gelen te kunnen meten, moesten de hengelaars naar Petten, om 7 uur zon dagochtend. De uitslag viel voor de „ervaren" Texelaars tegen, want men vergaarde 76 punten tegen 167 door Heemskerk. Schaken: Heemskerk-Texel 51. Dammen: Heemskerk-Texel 24. Kla verjassen: Heemskerk 40.461 punten- Texel 40.482 punten. Volleybal Jongens Heemskerk-Texel 30, meisjes 30; dames 13 en heren 32 Bij het biljarten verloor Texel met 19 tegen 17 matchpunten. Ook de badmintonontmoeting was in toernooivorm gegoten, vier verenigin gen deden mee. Texel bezette de twee de plaats. Na afloop was ieder het er over eens dat het tegenbezoek van de uitwisse ling Texel-Heemskerk uitstekend was geslaagd. Daar doen de enkele kleine ongelukjes, die zich bij zoveel sport evenementen tegelijk haast móeten voordoen, weinig van af. Het zwaarst geblesseerd was And ré Keesom, die bij een adspirantenwedstrijd een onder arm brak. Donderdagmiddag en -avond en ook zaterdagavond draait in City-theater het bekende Walt Disney-succes „Mary Poppins". Het fantastische verhaal van het kindermeisje, dat op de wind komt aanzweven om in het gezin Banks te gaan werken. Zij laat de kinderen de vreemdste avonturen beleven, maar be reikt tevens dat moeder Banks inziet dat de strijd voor vrouwenemancipatie, waarmee zij voortdurend bezig is, niet het belangrijkste is en vader Banks ziet dat zijn werk op de bank veel te dor is en dat hij zich meer met zijn kinderen moet bemoeien. Op dat mo ment is Mary Poppins niet meer nodig en zij verdwijnt zoals zij gekomen is, op de wind. (In kleuren alle leef tijden). HANDELSREGISTER Faillissementen Oudeschild. J. G. R. J. van Wijn gaarden, handelaar in ijzerwaren, ge reedschappen en radio-artikelen, Heemskerckstraat 5. Cur.: Mr. H. Jul. Knuwer, Spoorstraat 8, Den Helder. 9 mei. JAARVERGADERING PAARDENSPORT Dat ook de jaarvergadering van de Vereniging voor Vrienden van het Paard in het teken van het vergrote wagenmuscum zou staan, viel te ver wachten. Voorzitter Joh. Roeper ver telde onder meer, dat de bouw toch nog iets duurder was geworden, dan was gehoopt door aanleg van voorzie ningen, waar oorspronkelijk geen reke ning mee was gehouden. Derhalve had men de Raiffeisenbank om een extra crediet van ƒ2000,moeten vragen. Van deze bank was ten behoeve van de bouw al ƒ6000,geleend. Om de ex ploitatiekosten van het museum wat te verlichten, wil men van 1 oktober tot 1 mei in het nieuwe gedeelte caravans stallen. Er is plaats voor ongeveer acht stuks. De jaarvergadering, vrijdagavond in hotel ,,De Lindeboom-Texel" werd door ongeveer veertig leden bezocht. In zijn openingstoespraak maakte de heer Roeper melding van het komende con cours hippique, dat te Oosterend een onderdeel zal zijn van de feesten al daar. Het terrein is minder groot en minder vlak dan de speelweide te Den Burg, zodat wat meer van de men- kunst wordt verlangd. Met voldoening werd melding gemaakt van de dek- mogelijkheid voor warmbloedmerries. De heer Groot uit Andijk komt desge vraagd met een van zijn hengsten naar Texel. De secretaris-penningmeester had keurige notulen en een uitstekend jaarverslag gemaakt. Ook zijn finan cieel overzicht stemde tot voldoening. Over het afgelopen boekjaar werd een voordelig saldo van ƒ323,gemaakt. In verband met het feit, dat ons personeel vanmiddag de crematie bij woont van de vrijdag overleden heer J. van Wijk en de als werkdag uitval lende donderdag (Hemelvaartsdag) wij zen wij onze adverteerders op het vol gende- de advertentieteksten voor de krant van vrijdag dienen zo vroeg mo- genheid geboden om advertentieteksten dinsdagavond 8 uur. Omdat de winkel de gehele dag en de drukkerij vanaf 10 uur 's morgens gesloten zijn, wordt tussen 7 en 9 uur dinsdagavond gele genheid gebodenom advertentieteksten in te leveTen of telefonisch door te ge ven. Dit dient te geschieden bij de drukkerij, ingang Warmoesstraat 45. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Het kapitaal bedroeg per 1 maart vorig jaar ƒ821,per 1 maart van dit jaar 1780,—. Bij de bestuursverkiezing werden rnevr B Keesom-Karsten en de heer KI. de Porto met grote meerderheid van stemmen herkozen. Het adviserend bestuurslid, de heer L. W. Biesheuvel, reikte daarop de ge tuigschriften uit. De gelukkigen waren de heren Boerhorst, Beekman, Kiljan, Keijser, Beers, Dijkshoorn, F. J. Bak ker en de dames Lap en Langeveld. rubriek voor Onulcf rcitalitu'; L, Lm 1 L, »art In de afgelopen winter bezochten we een bedrijf aan de vaste wal, waar het ruwvoer in de wintermaanden uit sluitend uit kuilgras bestond. De melk koeien bleken zich hier zeer goed bij te bevinden, want de produkte was voor een dergelijk groot bedrijf zeer goed De veehouder vertelde ons, dat hij in het seizoen, waarin gekuild moest wor den, genoodzaakt was om, omafhanke- lijk van de weersomstandigheden, met het inkuilen door te gaan Bij gunstig weer paste hij de voordroog-methode toe, maar je kunt uiteraard niet van voordrogen spreken als het weer een „'kwakkelig" karakter heeft als de - laatste weken het geval is. Bedoelde veehouder loste dit op door een tekort aan zon en droog weer te corrigeren door toevoeging van suiker of melasse. Ik geloof, dat het goed is om aan deze mogelijkheid te denken als het met het weer tegen zit. Vooral nu de suiker voor inkuildoeleinden zo voordelig wordt aangeboden. We kunnen op dit moment zeker nog niet zeggen, dat het gevaar voor kopziekte verdwenen is. Speciaal bij de overgang van gedeeltelijk weiden en gedeeltelijk opstallen naar volledige weidegang dreigt er gevaar. Vooral bij lage temperaturen is het gewensL het 's nachts opstallen nog even vol te houden Op bedrijven, waar ook in het verleden al moeilijkheden met kop ziekte zijn geweest, is het beslist nodig met de voorzorgsmaatregelen nog even door te gaan Dat zijn o.m. het regel matig voeren van magnesiumkoekjes, ofwel het strooien van 30 kg. gebrande magnesiet per ha. Dit strooien kan ge beuren na een dauwnacht en liefst zo kort mogelijk vóór de koeien in een nieuwe weide komen. U kunt deze „voedingsstof' bij Uw kunstmesthan- delaar krijgen. 1V Ook in de periode van het hooien moeten we rekenen met minder goed drogend weer met af en toe een regen bui. Het zou echter van overdreven pessimisme getuigen als we er van uit gaan, dat er ook geen zonnige dagen komen. Maar het staat vast, dat pe rioden met vier droge dagen achter el kaar belangrijk meer zullen voorko men, dan perioden met zeven of acht aaneensluitende droge dagen. Op deze waarheid berust het voordeel van de hooiventilatie met koude lucht. Bij goed drogend weer en het dagelijks één of tweemaal schudden van het gras, kan men nl. bereiken, dat het gras na drie of vier dagen een drogestofgehalte van 65°/o heeft. En dit is voldoende om het in een vak met hooiventilatie tc vrijwaren voor broei, stof en schimmel. Zonder de mogelijkheid van ventilatie zou dit materiaal nog zeker twee dagen op het veld hebben gelegen en hiermee neemt U onverantwoorde risico's. ■fc We spraken hiervoor van een ge halte aan droge stof van 65°/'o. Ik kan er heel goed inkomen als iemand zegt: „Maar wie vertelt me als het inder daad zo ver is, dat het gras dit gehalte aan droge stof heeft bereikt?" Het is een vraag, die niet alleen aan de orde komt als er hooi moet worden geven tileerd. Je kunt hem ook stellen als men het hooi wil persen. Al wordt er dan een ander gehalte aan droge stof ver langd dan bij los hooi, dat geventileerd wordt. We moeten dan nl. wel naar 75%. Ook bij het maken van een voor- droogkuil komt de vraag naai het ge halte aan droge stof naar voren. In dit geval moeten we streven naar minstens 40%. We zijn van mening, dat de vee houders zich in deze zaak wat moetèn oefenen. Wij moeten dit zelf ook doen. Om ons zelf te controleren beschikken we over een hulpmiddel, dat vrij nauw keurig het gehalte aan droge stof aan geeft. Zit U op een bepaald moment met de vraag hoe ver de droging is gevorderd, dan willen we U hiermee zoveel mogelijk helpen. ■fe Zo hier en daar zie je op dit mo ment, dat het graan begint te „vlag gen". Dat wil zeggen, dat plaatselijk het graan de 'kop niet op kan houden. De weersomstandigheden van de laat ste weken geven daarvoor wel wat aanleiding. Bij controle van dergelijke gewassen blijkt nog al eens, dat op deze plekken in het graan wat man gaan gebrek voorkomt. Eén van de eerste gevolgen van gebrek aan dit sporenelement is nl., dat het gewas „slap" wordt. In deze omstandigheden is het zaak het gewas te spuiten met 15-20 kg. mangaansulfaat per bunder. Door het opheffen van het tekort aan mangaan en mede door enige afrem ming van de groei, zien we daarna meestal, dat het gewas veel steviger wordt. •fc Binnenkort kan het nodig zijn om in percelen stoppelknollenzaad (raap zaad) een bestrijding uit te voeren te gen het voorkomen van glanskevers en/ of snuitkevers. Vooral als er al bloei in het gewas voorkomt is het risico groot, dat niet alleen deze kevers worden ge dood, maar dat ook bijen hel slacht offer worden. De bijenhouders op Texel vroegen me om aan de betrok ken landbouwers te vragen de dag vóór het spuiten een seintje door te geven aan een contactadres. Van daaruit zal dan worden gezorgd, dat bijenhouders in de omgeving hun bijen een aantal dagen vasthouden. U kunt bellen naar de heer G Dros Bzn., De Koog, tel. (02228) 351. U dient hiermee niet alleen het belang van de bijenhouders, maar ook Uw eigen belang. Bijen verrichten nl. nuttig werk in het gewas. •fr De grasgroei op de taluds van slo ten in het bouwland kan flink worden geremd door een bespuiting in de maand juni. Er zijn hiervoor diverse middelen beschikbaar. In veel gevallen zal het gewenst zijn om het gras niet zo te treffen, dat de wortels dood gaan. Dit brengt nl. vooral op lichte gronden het gevaar van het instorten van de taluds mee. En dan zijn we verder van huis. In de meeste gevallen.gaat het ei om de groei zoveel af te remmen, dat de grasmassa bij het maaien van de sloten in de herfst veel kleiner is dan bij ongestoorde groei. En voor dit doel zijn goede middelen te krijgen. LTS WEER KAMPIOEN SCIIOOLVOETBAL Uit het voetbaltoernooi van het voortgezet onderwijs is de LTS weer als winnaar tevoorschijn gekomen. Vrijdagmiddag werd de beslissende wedstrijd op het Texelveld gespeeld tegen de ULO. Daarbij bleken de ULO- nezen „nergens" te zijn. De LTS-ers beheersten de strijd volkomen, wat ook uit de uitslag overduidelijk bleek: 40. Woensdagmiddag zal nog een finale wedstrijd worden gespeeld. S.V. TEXEL De bekerwedstrijd tegen Watervogels eindigde in een 40 nederlaag. Dinsdag spelen we tegen de Mok. Er is deze week geen training. Vrijdagavond de algemene ledenver gadering. De junioren gaan zondag naar de juniorendag te Den Helder. Toto. Met h.et oog op Hemelvaartsdag worden de toto's deze week op woens dagavond opgehaald en ingeleverd. Hcewel velen hogere verwachtingen hadden, kunnen de prijzen, die op de gisteren gehouden eerste lammeren- markt werden gemaakt, goed worden genoemd. De lammeren gingen voor ƒ110,tot ƒ130,van de hand; het gemiddelde lag rond de ƒ118,Dat men op nog hogere opbrengsten had gerekend, was het gevolg van het feit dat de afgelopen weken bij verkoop rechtstreeks van het land bedragen tot ƒ135,zijn neergeteld. De kopers hebben daarvan in veel gevallen spijt gehad, want de weiders wilden de lammeren voor dat geld niet hebben. Het optimisme werd ook ge voed door de buitenlandse vraag, die de laatste tijd vrij sterk is toegenomen, zuig- en weidelammeren zijn tegen woordig zeer duur. Maar de stakings golf, die momenteel over Frankrijk gaat, is er de oorzaak van, dat er toch wat minder grif wordt gekocht. De aanvoer was gisteren bijna tweemaal zo groot kis vorig jaar, nl. 790 stuks. Conclusies en vergelijkingen trekke men verder uit het onderstaande over zicht van de lammerenmarkten van de afgelopen 10 jaar. Jaar Aanvoer Prijs 1958 1850 ƒ44,— - J 60,— 1959 1600 47,— - ƒ63, 1960 1800 f 50,— - 70, 1961 1100 ƒ68,— - 90. 1962 1400 59,— - 78, 1963 783 /'68, - 90, 1964 325 ƒ97, J 125,— 1965 487 90,- 115, 1966 570 65,— - ƒ87,50 1967 420 co' to oi O ƒ112,50 1968 790 ƒ110,—- 130, dWSÖ e ROUTE VOGEL WANDELTOCHT Donderdag Hemelvaartsdag wordt de jaarlijkse Vogelwandeltocht gehouden, georganiseerd door „Het Gouden Boltjc". Wandelaars, die zich van de route alvast een indruk willen vormen, zien hieronder de beide routes, waaruit kan worden gekozen. 20 km.: Vanaf technische school linksaf direct weer linksaf en meteen rechtsaf langs Beatrixlaan, eerste zijweg links langs garage Kaczor, Pontweg recht overste ken (voorzichtig) bij driesprong linksaf, bij viersprong doorlopen langs Hem- merkooi tot Westerheem hier linksaf, dan de tweede weg rechts (de Bolweg). Aan het einde rechtsaf en daarna linksaf wandelpad op door de duinen tot het Jan Ayeslag, hier linksaf naar het strand. Bij het strand rechtsaf strand volgen tot het Westerslag. Hier rechtsaf Westerslagweg op, na parkeer plaats het rijwielpad 'links op; dit volgen tot de Grensweg, hier rechtsaf. Aan het einde linksaf. Voorbij Sunrise rechtsaf, bij 1ste driesprong linksaf, bij tweede driesprong rechtdoor lopen langs Immetjeshoeve; bij komende driesprong linksaf langs Texelse Boys- veld, Pontweg recht oversteken langs garage Kaczor. Nu rechtdoor lopen tot de vijver, hier rechtsaf naar L.T.S. 10 km.: Vanaf technische school linksaf direct weer linksaf en meteen rechtsaf langs Beatrixlaan, eerste zijweg langs garage Kaczor. Pontweg recht oversteken, bij driesprong linksaf, bij viersprong door lopen langs Hemmerkooi, dan eerste zijweg rechts, aan het eind hiervan linksaf langs Sonja, dan eerste zijweg rechts Bij Bos en Duin heel even Wes terslag op, dan fietspad rechtsaf. Nu eerste weg rechts door het bos, aan het eind van deze weg linksaf en de twee de weg rechts nemen. Aan het eind van deze weg rechtsaf. Bij de Duinweg linksaf. Voorbij Sunrise rechtsaf, bij eerste driesprong linksaf, bij tweede driesprong rechtdoor lopen langs Immetjeshoeve; bij komende driesprong linksaf langs Texelse Boys-veld, Pont weg recht oversteken langs garage Kaczor. Nu recht doorlopen tot de vijver, hier rechtsaf naar L.T S SOCIALE ZEKERHEID MOET WORDEN BETAALD Ons and behoort .tot een van die landen in de wereld, waar de bevol king beschikt over een prachtig pakket sociale zekerheden, waarom veel wer kers in andere landen ons benijden en terecht. Bij ziekte, ongeval, werkeloos heid en wrat al niet meer, vervalt de werker in ons land niet tot armoede, maar ontvangt vrijwel zijn salaris door. Worden we te oud om te werken, wel dan is er het staatspensioen in de vorm van de uitkering AOW, die in elk ge val een bestaansminimum garandeerd voor de rest van het leven. Weduwen en wezen ontvangen ook uitkeringen en voor de kosten van arts en zieken huis e.d. is men ook verzekerd. Het is alles bij elkaar een prachtig pakkte so ciale zekerheid, dat we geen van allen meer zouden willen missen en dat ons werkers van Nederland een prettig ge borgen gevoel geeft. Anderzijds vormen deze sociale las ten, waarvoor we uiteraard premie moeten betalen in wezen een belang rijk deel van ons inkomen. We moeten niet alleen kijken naar het bedrag dat we schoon in de hand per week of maand overhouden, maar we moeten ook rekening houden met dat grte brok sociale zekerheid dat we ook meekrij gen, dat is ook een deel van ons loon, ons salaris. Natuurlijk kost dat geld en verwacht wordt, dat in de komende tijd de totale premies voor de sociale verzekeringen nog zullen worden verhoogd, dus dat we nog meer moeten gaan betalen. Per 1 januari 1969 zal die verhoging onge veer 1% tot 2% bedragen, waarmee de gehele premie, dus die van werkgevers en werknemers samen zal stijgen van 34% naar 35,5 tot 36%. Deze verhogingen zijn echter nood zakelijk om de fondsen op peil te hou den. Er zijn in de fondsen nog slechts zeer kleine reserves en de kosten van medici, hulp enz. stijgen voortdurend. COPYRIGHT STUDIO AVAN fege n b-f rum hari gei de iveri in be iaak va m den :oek den n a hoe di en V mke rhei olj orr elar ezel )ud« evi voel W tel ivoi 'IJ2 oort nsd 815 T reg' uran ieci !ids; B. •pla »s illir Aul ra, oog, rleï izei U t ord mp een daj nd Dpi bev rleï (C leoi 153. We weten het nog wel van het vorige plaatje: de eerzame weduwe Snybonia Spruytjens slaakte een gil en viel flauw. En daar lag ze dan, stil midden in het kerkpad, met rechts van haar de gapende opening, waaruit zo juist de vermeende „zeerover Barend Duytcnyper" te voorschijn was geko men in gezelschap van zijn even ver meende stuurmanEen afschuwe lijke belevenis dus voor de vrome Snybonia, die toch best had kunnen weten, dat zulke dingen nóóit zullen kunnen gebeuren Zo dacht tenminste Ludovicus Oly- roock er óók over. Hij had wel gezien, dat twee zeer vreemde snoeshanen in rappe sprongen naar buiten gerend waren, nauwelijks meer achterlatend dan wat holle echo's en enkele stof wolkjes. „Oneerbiedig....", mompelde Ludovicus, die al meer dan zestig jaar koster was. In al die jaren waren er nog nooit driehonderd jaar oude zeerovers herrezen en Ludovicus dacht dan ook geen ogenblik aan spoken of dergelijke onbestaanbare nonsens. „Ze hebben de arme Snybonia danig aan het schrik ken gemaakt...." mompelde hij. Snel legde hij zijn kaars weg en nog sneller repte hij zich met een glaasje water naar de bezwijmde Snybonia toe. „Hierdrink dat maar eens op", zei hij. „Mens, mens, mens, wat ben 'k ge schrokken!" steunde Snybonia toen „Daar komen zomaar plotseling Barend Duytcnyper en zijn stuurman uit kille grafkelder!" „Onzin!" zei Ludovicus scherp- „Doodgewone mannen waren het! Mannen van vlees en bloed! Er was niks bijzonders aan, alhoewel ik wel even dien te onderzoeken hoe ze in die verlaten grafkelder terecht zijn ge komen. Toch was Ludovicus er in zijn be oordeling een flink stukje naast. Wel degelijk was er immers iets bijzonders aan die twee mannen. Het weren Bar- roesjaanse lijfwachten en ze liepen op dat moment in de Kerkstraat, precies op het hoekje van de Brink. En daar botsten ze bijna tegen dr. Yokito op, die argeloos een luchtje liep te schep pen

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2