Cjroen <2wart?Jexels in het karL, Kippenopfokbedrijf Buijsman: schakel in opmerkelijke prod uktieketen V__J Door integratie samenwerking tot uiterste doorgevoerd Nog geen doorstromingspremie voor de heer A. Backer ¥©ranr 4000 kippen hebben geen contact niet buitenwereld Inkomen is te hoog KINDERWAGENS FRANS ZEGEL Garage „WESTEND" SIMCA1100 81e JAARGANG No. 8269 HIJDAG 24 MEI 1968 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooi) Verschijnt dinnUgi en vrUdaga MUTSAERTS VAN DELFT Bank: NederL Middenstandsbank; Coöp. Rail- feteenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. Inv. 40 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. SLIPPARTIJ DE KOOG Op de Bosrandweg bij De Koog slipte de heer J. EeLman maandagmiddag met zijn bromfiets. De oorzaak was los liggend slakkengruis. De heer Eelman werd aan handen, gezicht en knie gewond. Zijn vrouw, die op de duo zat. bleef ongedeerd. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 15 tot en met 21 mei 1968 Geboren: René Wilhelmus Albertus, zv. Mebius M Huitema en Maria H. Vos; Bertina Mariëtte, dv. Pieter D. Keijser en Hendrika Rump; Simon André Alexander Biem, zv. Biem Lap en Alie Boon. Ondertrouwd; Jan van der Vis en Maria G. van der Slikke. Overleden: Catharina C. F. Rot, wv. Winter, oud 83 jaar; Machiel de Wit, oud 76 jaar; Marretje Daalder ev. De Zwart, oud 51 jaar; Willem Koning, oud 65 jaar; Jan Adrianus van den Berg, oud 64 jaar. postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den BTg. tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 'l'WmWI'M' FIPI» 'f'H 'ii'Wié ll'Mt'llil FiJII'MTW^ I M durende opfokperiode heengaan. Het bedrijf van de heer Buijsnian is slechts een schakel in een keten. De keten is het integratieverband van de pluimveeslachterij „Wezep NV.'. Een andere schakel is het fok- bedrijf, waarin kippen worden ge kweekt met gunstige erfelijke eigen schappen in verband met hun uitein delijke bestemming. Het gaat erom een kip te „maken" die goed groeit en daarvoor zo weinig mogelijk voer nodig heeft. Dan is er het bedrijf waar de geleverde kuikens in 22 weken tot ge- slachtnjpe kippen worden opgefokt. Van hier gaan ze naar de vermeerde raar, waar ze eieren leggen die in een volgend bedrijf de kuikenbroeder worden uitgebroed. Het zijn deze kui kens die uiteindelijk in menselijke ma gen zullen verdwijnen, want ze worden gemest en gaan naar de slachterij. Alle bedrijven in dit strak georganiseerde geheel zijn ten nauwste van elkaar af hankelijk. De zaak is zodanig georga niseerd, dat de bedrijven elkaar ieder op tijd en in de juiste mate „bevoor raden". De heer Buijsman, die dus een opfokbedrijf voor slachtkuikenouder dieren heeft, is er na 22 weken van verzekerd dat hij na een korte pau ze om de hokken schoon te maken van het fokbedrijf nieuwe eendags- kuikens krijgt. Ook de vermeerderaar krijgt van Buijsman zijn kippen op tijd. Alle bedrijven draaen daardoor continu en met volledige bezetting van de be schikbare akkommodatie (om maar een toeristische term te gebruiken) en het is duidelijk dat de revenuen dan hoog kunnen zijn Dat van deze bezigheid een redelijk dikke boterham kan overblijven, is ook het gevolg van de vérgaande automa tisering van ieder bedrijf afzonderlijk. Weinig arbeid De heer Buijsman en zijn zoon kun nen hun 4000 slachtkuikenouderdieren met gemak „volledige verzorging" ge ven. In het genoemde voorportaaltje van elk hok zit de apparatuur, die er voor zorgt dat de lichten op de juiste tijd worden aan- en uitgeschakeld. In de hermetisch afgesloten en geïsoleer de hokken heerst een voor kippen be haaglijke temperatuur; een batterij automatisch regelende ventilatoren zorgt voor luchtverversing. Ook het voeren gaat automa tisch. Op vaste tijden wordt door een klok de voerketting ingeschakeld die iedere kip van zijn portie eten voor ziet. Het voer is afkomstig uit de silo, die hoog boven elk hok uitsteekt. Gevaar Wie een zeer grote hoeveelheid die ren in een betrekkelijk klein hok bij een brengt, loopt het risico van be smettelijke ziekten. Omdat dit een ramp zou zijn, wordt alles gedaan om besmetting te voorkomen. Niets wordt aan het toeval overgelaten. De hokken worden alleen gebouwd op terreinen, die niet in de nabijheid van andere pluimvee bedrijven liggen. In de typi sche pluimveestreken van ons land vindt men deze bedrijven dus juist niet. De kuikens worden CRD-vrij ont vangen (CRD is chronische luchtzak ontsteking, een bekende ziekte bij kip pen) en moeten uiteraard CRD-vrij worden gehouden. Daartoe wordt nauwkeurig een door de Gezondheids dienst voor Pluimvee te Soesterberg opgesteld entschema gevolg. Op de 10e, 14e en 22e levensweek vindt bij 10% van de dieren, zowel hennen als hanen, bloedonderzoek op CRD-verwekkende p.p.l.o. plaats. Geen eieren De heer Buijsman past een verlich tingsschema toe, waarmee het tijdstip waarop de hennen aan de leg komen, belangrijk wordt uitgesteld. Men begint met op de eerste dag 20 - 22 uur licht te geven en gaat dan direct de ver- lichtingstijd bekorten met ongeveer een kwartier per dag, zodat op een leeftijd van tien weken 7 uur licht per etmaal wordt gegeven. De hanen worden als regel tot acht weken tussen de hennen opgefokt. Dan worden ze geselecteerd en bij natuurlijk daglicht in een afzon derlijke hanenafdeling opgefokt. De heer Buijsman heeft voor zijn deelname in het integratieverband een contract gesloten met de slachterij. Dc heer Buijsman aan het schakelbord in het „portaal" van een der opfokschuren. Hier is de apparatuur opgesteld, waarmee voedsel-, zuurstof, en lichtvoorziening automatisch wordt geregeld. Op een terrein aan de Ilallerweg bij Deu Burg, waar onbevoegden geen toegang heb ben, staan de twee schuren waarin dc heer Fr. Buijsman zijn slachtkuikenouderdieren opfokt. Ook de fokker en de vermeerderaar hebben getekend. De overeenkomst heeft een looptijd van 22 maanden in welke tijd viermaal een koppel wordt opgefokt. De heer Buijsman heeft en kele weken geleden zijn eerste koppel ouderdieren afgeleverd en is vrijdag begonnen met nieuwe eendagkuikens. De eerste „oogst" mag geslaagd ge noemd worden. Het percentage „uit- bonden bedrijven wordt gevoerd. Met de wensen van de opfokkers wordt re kening gehouden. De overeenkomsten gelden voor slechts 22 maanden. Wie er mee op wil houden, kan zijn gang gaan. Officiële opening na Pinksteren HAVENGEBOUW TESO IN GEBRUIK Vorige week zijn zowel het restau rant als de kantoren van de N.V. TESO aan het Horntje officieus in gebruik genomen. Het zeer fraai uitgevoerde restaurant trekt reeds vele bezoekers. De officiële opening zal medio juni worden gehouden. ui» ii li-.». Onze fotograaf, met ontsmette laarzen en in overall gestoken, schoot dit plaatje van de kippen aan dc voerketting in een der hokken. De dieren lopen op draadroosters. val" van 22 weken bedroeg slechts 3, terwijl over het algemeen op 8% wordt gerekend. Het aantal hanen bedraagt 15% van het aantal af te leveren hen nen. De heer Buijsman zet dus 380 hanen op. Na een zeer strenge selectie op gewicht en eventuele afwijkingen, blijven er nog ca. 325 hanen voor afle vering over. Geen dwang In het integratieverband Wezep N.V. werken totaal 53 opfokkers. Zij staan onder supervisie van de integratie en werken nauw samen met de plaatse lijke coöperatie. De integratieketen, een Nederlands ontwerp, dat nog nergens anders ter wereld functioneert, bestaat nu vier jaar. Aantrekkelijk voor de op fokkers is de gegarandeerde afzet van de hennen. Er is zelfs een zodanige minimumprijs gegarandeerd dat de las ten van het geïnvesteerde kapitaal er minstens uitkomen. Aan begeleiding en voorlichting heeft de heer Buijsman geen gebrek. Een regelmatige gast op zijn bedrijf is de heer H. F. Arentsen uit Nieuwe Niedorp, die met voorlichting en orga nisatie is belast. Als we hem vragen of dit systeem de ondernemer niet al te zeer van zijn vrijheden berooft, wijst hij op het voortdurende overleg, dat tussen de slachter en de met hem ver- Het pluimveebedrijf van de heer Fr. Buijsman aan de Hallerweg bij Den Burg. maakt geen vriendelijke en zelfs geen bedrijvige indruk. Het terrein is streng verboden voor onbevoegden en wie bij hoge uitzondering toch een kijkje in een van de twee grote loodsen mag nemen, heeft zich te houden aan strenge voorschriften. Bij het betreden van de loods komt men in een portaaltje, waar men laarzen en overall moet aantrekken. De laarzen moeten worden gedoopt in een ontsmettende vloeistof. Pas dan mag de tussendeur open en kijkt men in het halfdonker open een zee van tevreden kakelende kippen. Er zijn er totaal 4000, die per dag zo'n 1000 liter water drinken en 400 kg. bulkvocder eten. In de 22 (eerste) levensweken, die de kippen hier doorbrengen, zien ze het daglicht niet. Ze moeten het doen met een nauw keurig vastgesteld aantal lichturen per dag om te voorkomen dat er eieren gaan leggen. Om eieren is het in dit bedrijf nl. niet te doen, daarom gaat het pas in een ander bedrijf op het vasteland, waar de kippen na hun 22 weken- enkeling die het wel heeft gedaan, is een tegemoetkoming uit het doorstro mingsfonds dan ook zeker gemoti veerd", zo stelt hij. De heer Backer heeft de indruk, dat het niet in overeenstemming met de beschikking van de minister is dat de kring «van belanghebbenden door het instellen van een inkomensgrens wordt beperkt, vooral ook omdat de gelden voor het doorstromingsfonds door het Rijk beschikbaar worden gesteld. Wat de juist iets te lage huur betreft van de woning die hij verliet, merkt hij op, dat hij in januari 1966 is ver huisd en dat de huur op dat moment 59,25 bedroeg. De richtlijnen voor de doorstromingsregeling dateren echter pas van november 1967. In de tussen tijd is een huurverhoging van kracht geworden. Als de richtlijnen bijv. in 1966 waren vastgesteld, zou dit onge twijfeld van invloed zijn geweest op het genoemde minimumbedrag van 60,—. Hij verzoekt dan ook de richtlijnen in zijn geval toch van toepassmg te verklaren en vraagt zodanige wijzigin gen in de bepalingen aan te brengen, dat de beperking ten aanzien van het inkomen zal komen te vervallen. Ongegrond B. en W. vragen de raad het be roepsschrift van de heer Backer onge grond te verklaren. Wat de tweede weigeringsgrond betreft (de te lage huurprijs van de verlaten woning) zeg gen B. en W. dat het huurverschil van 0,75 zo gering is, dat men hier wel overheen zou willen stappen, maar de bezwaren tegen de eerste weigerings grond raken het principe van de richt lijnen. Dat de minister in zijn regeling geen inkomensgrens heeft gesteld, sluit niet uit dat dit van gemeentewege wel kan gebeuren. De rechtsgeldigheid van de richtlijnen kan niet worden aange vochten. In de ministeriële circulaire wordt inderdaad gesproken over toe nemende welstand, die zou leiden tot het verwerven van betere woonruimte, maar aanwijzingen voor het toekennen van de tegemoetkomingen worden niet gegeven. De bevordering van de door stroming blijft een volledig gemeente lijk beleid. De rijksregeling heeft uit sluitend tot doel het gemeentelijk be leid ter zake financieel mogelijk te ma ken. Toch? Enige hoop voor de heer Backer geeft het slot van het pre-advies van B. en W.: Inmiddels is de genoemde weistandsgrens door wijziging van de ziektewet vervallen, zodat aanpassing van deze bepaling noodzakelijk is. Het is de de bedoeling binnenkort deze wijziging tot stand te brengen en dan de mogelijkheid tot toekenning van een tegemoetkoming voor de toekomst te verruimen door de inkomensgrens op te trekken tot de norm, die geldt voor de verkoop van woningwetwoningen, ƒ20.000,—. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Dc heer A. Backer te Den Burg ver huisde in januari 1966 van een goed kope woningwetwoning aan de Keesomlaan naar een veel duurdere woning aan dc Bcrnhardlaan. Hij meende nu in aanmerking te komen voor een premie uit het doorstromings fonds, maar zijn desbetreffende aan vraag werd door B. en W. afgewezen. Dc heer Backer voldoet nl. niet aan twee bepalingen van de richtlijnen, die de gemeenteraad bij het toekennen van een tegemoetkoming heeft vastge steld. Zijn inkomen ligt boven de wei standsgrens als bedoeld in de Ziekte wet en bovendien bedroeg de huur van de verlaten woning Keesomlaan 29 op het tijdstip van verhuizing 59,25 per maand, terwijl het ƒ60,zou moeten zijn om voor een tegemoetkoming in aanmerking te komen. Tegen, deze afwijzing is de heer Bac ker echter bij de gemeenteraad in be roep gegaan. Hij wijst in zijn beroeps schrift o«p het feit, dat in de betreffen de ministeriële beschikking, waarin het toekennen van doorstromingspremies is geregeld, geen enkele beperking ten aanzien van het inkomen van belang hebbenden wordt genoemd. De Minis ter gaat ervan uit, dat door de toene mende welstand veelal uit eigener be weging naar «betere woonruimte zal worden gezocht. Op Texel is daarvan weinig terecht gekomen, zo merkt de rekestrant op. „Nog steeds wonen ge zinnen met vrij hoge inkomens in goedkope woningwetwoningen. Voor de Maak een proefrit bij: Vliestraat 11 - Oosterend Telefoon (02223) 396

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1