(jrocn <2wartsjexehin het harL, Pinksteren bracht weer recorddrukte Duikers verenigden het nuttige met het aangename ui—ill i n1 w—11 im in i li mi ii i ui i iiipm ii ilium w» mm un bui TESO zette 29,5 °/0 méér auto's over echte gezinsbank „De Buteriggel" Vooral veel kampeerders naar Texel Boeiende excursies bij De Cocksdorp Texels Museum wil toeristen wadden wijs maken Vistuig van TX 4 opgehaald KIJDAG 7 JUNI 1968 81e JAARGANG No. 8272 Uitgave N.V. v/li Langeveld De Rooü postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 ti: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lig, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert: 18 ct per mni. De duikers op de haven van Oudcschild bezig Texel heeft de afgelopen Pinkster dagen een voorproefje beleefd van het topseizoen Het was aanzienlijk drukker dan vorig jaar, wat o.a. het gevolg Was van het betrekkelijk late tijdstip waar op Pinksteren viel en het fraaie zomer weer. Het percentage Duitse gasten was in vergelijking met vorig jaar be langrijk lager, een verschijnsel, dat veroorzaakt werd door het feit dat men in Duitsland nog maar een zeer korte Pinkstervakantie heeft. Bij de Ooster buren, die toch naar ons eiland kwa men, waren er velen, die hun grote va kantie kwamen doorbrengen. Vrijwel alle gasten, die naar Texel kwamen, hadden -hun verblijf al be sproken. Bij de VVV-kantoren meldden zich dan ook zeer weinige „zoekers". Het leeuwendeel van de Pinksterinva sie bestond uit kampeerders. Op de meeste terreinen was het zeer druk. Op het terrein „Kogerstrand" van de Rekreatiestichting arriveerden 1848 personen. Met de gasten, die er al wa ren kwam het „inwonertal" van deze camping op 2100, wat bij vorig jaar vergeleken een toename is van 66%. Ter vergelijking: met Pinksteren 1967 waren op Kogerstrand 1113 personen en in 1966 1254. Ook op „Loodsmans duin" was het belangrijk drukker dan vorig jaar. Hier bivakkeerden totaal 800 mensen, tegen 564 vorig jaar en 505 in 1966. Bij vorig jaar dus een toe name van 33%. Auto's Pinksteren heeft ook weer eens dui delijk gemaakt dat Texel met een ko lossaal en voorlopig niet op te lossen parkeerprobleem zit. Vooral in De Koog waren de drommen auto's angst wekkend groot. Ze stonden letterlijk overal. Het terrein van „Kogerstrand" was al heel gauw tot de laatste plaats bezet, waarbij men moet bedenken dat het aantal gasten nog slechts een derde van de zomerbezetting bedraagt. Het is duidelijk dat zeer ingrijpende maatre gelen nodig zijn om dit knellende pro bleem enigszins te verlichten. De veerboten van TESO hebben tus sen donderdag en dinsdag 11.307 auto's in beide richtingen vervoerd. Vorig jaar Pinksteren werden er 8.732 overgezet. De toename bedraagt dus 2.575 of 29,5%. Donderdag kon de stroom nog zonder extra diensten worden bijgehouden, maai vrijdag moest de reserveboot bij springen. Er werden toen 25 extra vaarten gemaakt, waarbij 1668 (vorig jaar 1443) auto's naar Texel werden ge- PERSONENAUTO DE SLOOT IN DE WAAL Op de Waalderweg verloor mevrouw A. B. (31) uit De Waal de macht over het stuur van haar Volkswagen, waardoor deze begon te slingeren, kantelde en in de bermsloot terecht kwam De onfortuinlijke be stuurster en drie mede-inzittenden kon den de wagen via het open dak ver laten Niemand werd gewond en ook de schade aan de wagen viel mee. Mevr. B. verklaarde, dat zij door duisternis en mistbanken was misleid, waardoor zij de bocht in de weg te laat zag. De politie nam een gladde rechtervoorband in beslag en maakte proces verbaal op. AANRIJDING IN DORPSSTRAAT DE KOOG De Amsterdamse advo caat A. B. reed met zijn Fiat vrijdag middag in de Dorpsstraat te De Koog een 16-jarige voetgangster aan. Hoe wel daarbij geen schade of verwondin gen ontstonden, deed de Amsterdam nier toch aangifte bij de politie om zich niet schuldig te maken aan „door- zijden na een ongeluk". Zaterdag 8 juni en zondag 9 juni Het Ricardo Kwartet DATA EN VERTREKTIJDEN VAN DE WADDENEXCURSIES DEZE MAAND 7 juni 8.00 u.; 8 juni 9.00 u. 9 juni 10.00 u.; 10 juni 10.45 u. 11 juni 11.30 u.; 13 juni 13.00 u. 14 juni 14.00 u.; 15 juni 14.45 u. 16 juni 1530 u.; 17 juni 16.15 u. 21 juni 8.00 u.; 22 juni 8.45 u. 23 juni 9.30 u.; 24 juni 10.30 u. 25 juni 11.00 u.; 26 juni 11.45 u. 28 juni 13 00 u.; 29 juni 13.45 u. 30 juni 14.15 u. Op de andere dagen gaan de exoursies wegens ongunstig tij met door. wandelend Waddenwijs worden Tentoonstelling De excursies worden gehouden onder het motto „Wees wijs met de Wadden zee". In hetzelfde kader past de ten toonstelling, die in juli in De Koog zal worden ingericht. In een tent van 10 x 15 meter zal een beeld worden gegeven van de levensgemeenschappen in de Waddenzee, maar ook een indruk van de plannen, die deze levensgemeen schappen te zijner tijd mogelijk om zeep zullen helpen. Nu al wordt in het Texels Museum druk gewerkt aan de verschillende stands. BROMFIETSER DOOR AUTO GESCHEPT DE KOOG De 21-jarige Helderse scholier Wiebe de R. werd in de nacht van zondag op maandag op de Pont- weg door een personenauto aangere den. De jongeman kwam uit De Koog en reed met zijn bromfiets op het lin kerrijwielpad. Nabij de Pelikaanweg ontdekte hij dat zich aan de rechter zijde ook een fietspad bevond en zon der op het overige verkeer te letten stak hij de Pontweg over. De eveneens uit de richting De Koog komende automobilist S. de Weerd uit Hilver sum kon, ondanks remmen en een scherpe uitwijkmanoeuvre een aanrij ding niet voorkomen. De jongeman werd geschept en in de berm geslin gerd. Hij liep hevig bloedende schaaf wonden op alsmede kneuzingen aan schouders en heup. Hij werd naar zijn vakantieadres vervoerd. Om aan te to nen, dat hij slechts een zeer geringe hoeveelheid alcohol tot zich had geno men, onderwierp de heer De Weerd zich vrijwillig aan een bloedproef. „CORNELIA WILHELMINA" IN DE HAVEN OUDESCHILD Vorige week meld den wij reeds dat de Texelse kotter- vloot was uitgebreid met de TX 35 „Cornelia Wilhelmlna" van P. A. v.d. Vis Zn. te Oosterend. Hier het tra ditionele plaatje van de nieuwe aan winst. Het schip is o.m. uitgerust met portaalmasten, een 705 pk. Kromhout motor, een Hodi straalbuis van 1,90 m. en tal van elektronische snufjes. Za terdagmiddag heeft de TX 35 de offi ciële proefvaart gemaakt, waarbij het schip door de werf „De Lastdrager" aan de eigenaar werd overgedragen. bracht. Zaterdag was de toevloed ook •met twee boten niet mee bij te houden. Er kwamen toen 2272 (1741) auto's naar Texel. Ondanks de dertig extra vaar ten, die werden gemaakt, moesten som mige automobilisten in Den Helder 4 uren geduld hebben alvorens zij naar het Gouden Bolt je konden worden ge bracht. Op eerste Pinksterdag was het uiteraard belangrijk minder druk, maar toch werden ook toen 11 extra vaarten gemaakt. Er werden op die dag 845 (521) auto's naar Texel en 580 (393) naar Den Helder gebracht. Terugtocht Maandag zette de terugtocht van de duizenden fors in 1859 (1675) auto's werden naar het vasteland terugge bracht. Ondanks 34 extra vaarten kon ook toen de stroom niet worden bijge houden. Dinsdag werden nog eens 1587 (1106) auto's richting vasteland ver voerd. Van donderdag tot dinsdag werden 5088 (3917) auto's van Texel naar Den Helder gebracht en 6219 (4815) van Den Helder naar Texel. Er bleven dus 1134 automobilisten op het eiland voor een langere vakantie. De hotels en pensions waren gedu rende de Pinksterdagen over het alge meen goed bezet, de bungalows ook. Veel minder goede zaken deden de lo gies en ontbijtverstrekkers. Het aanbod in deze logiesvorm wordt nog ieder jaar groter, terwijl de vraag nauwelijks toeneemt. Als gevolg van de sinds kort ont brande strijd om het behoud van de Waddenzee hebben vele mensen al eenis gehoord en gelezen dat de Wadden in landschappelijk en natuurhistorisch opzicht bijzonder interessant zijn. Zeer weinigen echter zijn ooit zelf de Wad den opgestapt om een kennis te maken met deze merkwaardige wereld, die voortbestaat bij de gratie van eb en vloed. Het Texels Museum wil daar verandering in brengen door op grote schaal Waddenexcursies te gaan orga niseren. Daarbij wordt zeer nauw sa mengewerkt met jeugd-naluurbescher- mingsbonden en de Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee. Vorig jaar ontplooiden de drie jeugd organisaties en de landelijke vereniging reeds activiteit op dit gebied. Er werd toen één excursie uitgeschreven, die maar liefst 600 belangstellenden trok. Hieruit werd geconcludeerd dat er vol doende animo voor dagelijkse tochten zou zijn. De 18-jarige Arno Bos, leerling van de Middelbare Tuinbouwschool te Utrecht en lid van de KJN heeft zich met het leiden van de excursies belast. Hij is een jongeman, die reeds veel Waddenwijsheid heeft vergaard en daarvan ongetwijfeld iets overbrengt op de deelnemers. Op tweede Pinksterdag werd 's mid dags de eerste tocht gemaakt. Het aan tal belangstellenden was nog klem om dat er geen bekendheid aan was gege ven. Nu echter hangen op de VW- kantoren de biljetten en in dezelfde 'kantoren kan men zich van kaarten voorzien De kosten bedragen voor 16- jarigen en ouderen 2,50; voor jeugdi gen van 11 t/m 15 jaar ƒ1,terwijl jongere kinderen gratis meemogen. Om mee te kunnen gaan hoeft men geen ervaren Wadloper te zijn. De ex cursie duurt nooit langer dan 27a uur en verder dan ongeveer een kilometer uit de kust komt men niet Toch is het op deze wijze mogelijk de wijdse onge reptheid van het Waddengebied op zich te laten inwerken en een idee te 'krij gen van dit unieke gebied. Geen laarzen Gestart wordt bij het gemaal te De Cocksdorp, elke dag op een ander tijd stip in verband met het tij. Na onge veer tien minuten wandelen langs de dijlk, in zuidelijke richting, stapt het gezelschap het wad op. Hoewel veel mensen barrevoets gaan, verdient het toch aanbeveling gymschoenen en oude sokken aan te trekken. De kans is an ders vrij groot dat men verwondingen oploopt door scherpe schelpen. Rub ber laarzen worden met klem afgera den. Op sommige punten is het water nl. een meter diep. Het is de bedoeling duidelijk te maken dat het Wad letter lijk bruist van het leven. De excursie- leider wijst bijvoorbeeld op het zg. spuiten van de kokkels. Gewaarschuwd door naderende mensen sluiten de kokkels hun schelpen, wat met het op spuiten van water gepaard gaat. Naast kokkels zit het Waddenslik vol met andere dieren, waarvan een groot deel dient als voedsel voor de vogels, die men dan ook in groten getale te zien krijgt. Dik vertegenwoordigd zijn de bergeenden, eidereenden, scholek sters, kanoeten en strandlopers. Al wandelende leert men deze dieren snel herkennen. Degenen, die geen interesse hebben voor de verschillende dieren, beleven het Waddengebied meer in zijn totaliteit. Alleen al het wandelen in de eindeloze stilte van dit water-land gebied (het enige nog volkomen onge repte natuurgebied van Nederland is voor velen een verkwikking met het opbergen van hun spullen, na de succesvolle bergingsoperatie bij het vuurschip Texel. natte pakken en voorzien van zuurstof- flessen naar beneden. Muurvast Temidden van een wirwar van ijzer werd daar een kabel gevonden, waar aan een der vistuigen van de TX 4 bledk te zitten. Direct werden pogin gen gedaan om het te bergen. De TX 30 trok er zo hard mogelijk aan, maar het lukte niet hèt tuig los te krijgen. Zondag wilde men nog een poging doen, maar het duurde te lang voordat de plaats van het wrak was terugge vonden. Het zicht onder water was toen zo slecht geworden, dat niets kon wor den ondernomen. Óp de tweede Pink sterdag ging behalve de TX 30 ook de TX 4 mee en nu werd het wrak snel teruggevonden. De duikers Dr. Knoote, Revelman, v.d. Hurk, Kok en Heyting kwamen in actie en werkten het tuig zoveel mogelijk los. Dit was een moei zaam karwei. In verband met de grote diepte moest het werk herhaaldelijk onderbroken worden ter voorkoming van caissonziekte. Maar tenslotte toch kon het tuig door de TX 4, die meer kracht kan ontwikkelen dan de 30. worden aangepikt en omhoog getrok ken. Leden van het Duikgenootschap Ne derland uit Utrecht hebben op Tweede Pinksterdag van een groot wrak bij het vuurschip Texel een vistuig losge maakt, dat daar twee weken tevoren door de TX 4, „Soli Deo Gloria", was verloren. Voor schipper Biem van der Vis uit Oosterend was dat een gewel dige meevaller. De duikers zullen deze of de volgende week trachten ook het andere tuig te helpen bergen. Veertien dagen eerder was de TX 4 op enkele mijlen afstand van het vuur- sohip met de netten op het wrak ge lopen van een Russisch dok. Netten en tuigen ter waarde van vele duizenden guldens knapten af en verdwenen in het dertig meter diepe water Het toe val wilde dat een aantal leden van het Utrechtse duikgenootschap veel inte resse had in het Russische wrak. Het was de bedoeling er foto's van te ma ken, vooral van de grote hoeveelheden zeeanemonen en wieren, die zich op het ca. 100 meter lange gevaarte hebben gehecht. De club maakte daarom een afspraak met de heer De Wit van de TX 30, die hen naar de plek zou bren gen. Zaterdag voor Pinksteren werd 'koers gezet naar het zeegebied bij het vuurschip, nadat eerst enige tijd (ver geefs) was gezocht naar het wrak van de vorig jaar gezonken Urker kotter „Maartje", 's Middags werd het dok snel gevonden. De heren Heuvelman en Thibau doken gekleed in zg.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1