Geen artikel 20-vergunning voor NlOZ-gebouwen Vijf waardevolle adviezen voor een onbezorgde vakantie. AMRO BANK foi Bezwaar tegen afsluiting van landweggetjes Wordt Krimweg binnenkort breder? IReispolis. 2Reischeques. 3 Benzinebonnen. 4 Vreemd geld. 5 Safeloketten. BON VOYAGE a good A NICE m\ FLIGHT AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK KZS tweede blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 7 JUNI 1968 Het venijn zat in cle staart van de vorige week gehouden raadsvergade ring. Aan het slot van de besprekingen deelde voorzitter Mr. Sprenger nl. mee, dat ondanks alle ondernomen akties, Gedeputeerde Staten van Noordholland afwijzend hebben beschikt over de aan vraag om een bouwvergunning ex ar tikel 20 voor het hoofdgebouw en ex perimenteeraquarium van het NIOZ in 't Horntje. Zoals bekend had men be zwaar tegen de hoogte van de gepro jecteerde gebouwen. Het NIOZ zal dus de plannen moeten herzien, waarmee ongetwijfeld veel geld en tijd gemoeid zal zijn. Een verheugende mededeling daarentegen betrof de nu veel te smal le Krimweg. De kans is groot, dat bin nenkort met het verbreden kan worden begonnen en met het oog daarop werd besloten het benodigde crediet in de begroting te verwerken. Omdat het project destijds voor Incoret-subsidie was voorgedragen was de Krimweg van de begroting afgevoerd. Een andere mededeling, hoewel geen nieuws meer, was het bericht dat de heer J. Jellema toch een bar-dancing mag bouwen in de Kantoorstraat. De Minister van Volkshuisvesting was nl. van mening dat de omschrijving van de bestemming in het uitbreidingsplan (gebouwen voor handel, nijverheid en ambacht) onvol doende duidelijk was. De bewindsman had tevens gevraagd de voorschriften te verduidelijken, zodat men in het vervolg beter weet waar men aan toe is. De raadsvergadering trok ongekend grote belangstelling. Een groep HBS- leerlingen met hun leraren de heren Sikkens en Feitsma was belangstellend ikomen luisteren. Ook een aantal Hore- ca-mensen gaf acte de présence. Laatst genoemden waren geïnteresseerd in de besprekingen over het voorstel om het sluitingsuur in de zomermaandén naar een later tijdstip te verplaatsen. Zoals ■wij nog in het vorige nummer konden melden, vond de raad dat B. en W. wel iets verder konden gaan dan een later sluitingsuur op zaterdagen en zondagen van 15 mei tot 15 augustus. Besloten werd van 15 mei tot 15 september het sluitingsuur op alle dagen van de week te stellen op één uur 's nachts. Zeer eensgezind was de raad ook ten aan zien van de wegenkwestie. Ieder was het er over eens dat fel geprotesteerd diende te worden tegen de plannen van G.S., die voor de gemeente een finan cieel nadeel van ongeveer een ton zul len betekenen. Aardgas Tijdens de besprekingen werd duide lijk, dat de kans dat Texel binnen af zienbare tijd op het landelijke aard- gasnet wordt aangesloten zeer klein is. Schriftelijk waren B. en W., naar aan leiding van vragen in de vorige raads vergadering, al op dit onderwerp inge gaan. Bij de ingezonden stukken bevond zich toevallig ook een brief van de heer G. A. van Dieren, gemeenteraads lid van Terschelling, waarin werd ge pleit voor aansluiting van de Wadden eilanden op het landelijke net, zoals het Duitse Waddeneiland Norderney. De berekeningen, die de Gasunie had ge maakt, hebben uitgewezen dat de inves teringen onaanvaardbaar hoog zouden worden, vooral door de kostbare dui ker, die in het Marsdiep zal moeten worden gelegd. De PvdA-fractie legde zich daarbij echter niet neer. Als de Gasunie zich deze investering niet kan veroorloven, moeten er andere wegen gevonden worden. Texel is tenslotte ook een stukje Nederland, zo werd betoogd. Het beroepsschrift van de heer D. v.d. Werf tegen de verlening van een standplaatsvergunning aan de heer W. Poede, werd niet ontvankelijk ver klaard. Als van een gebruik in strijd met de bestemming in het uitbreidings plan kan worden gesproken, zou dit ook voor het bedrijf van de heer v.d. Werf zelf gegolden hebben. Er zijn geen voorschriften ten aanzien van het ge bruik van de betreffende grond, zodat ook niet tegen een bepaald gebruik kan worden geprotesteerd. De heer Stan daart informeerde of de heer v.d. Werf eventueel bij andere instanties beroep zou kunnen aantekenen. In dit geval niet, meende de burgemeester. De heer P. Smit (KVP) vond het maar een on duidelijke zaak. De betreffende grond is bestemd voor agrarische doeleinden en toch kan er een patates frites- kiosk worden neergezet. Hij twijfelde er niet aan dat B. en W. de zaak juri disch juist hebben behandeld, maar de afloop bevredigde hem toch niet. Alles mag De heer Westdorp meende, dat men in de praktijk op agrarische grond alles mag doen, behalve bouwen. De heer Daalder (herinnerde eraan, dat de heer Poede niet de eerste was, die voor het terrein een standplaatsvergunning vroeg. Enkele jaren geleden had de heer Rijk al een vergunning gekregen, maar deze maakte er geen gebruik van. De heer v.d. Werf heeft jaren lang de ge legenheid gehad ook een ipatates-kiosk te bouwen, maar daarvan heeft hij geen gebruik gemaakt. Burgemeester Spren ger zei zelf ook niet helemaal tevreden te zijn met de gang van zaken. Moei lijkheden als deze kunnen in de toe komst voorkomen worden door duide lijke voorschriften te maken betreffen de 'het gebruik van gronden. Inzake de Texelse scholengemeen schap konden nog geen voorstellen wor den behandeld, aangezien de voorbe reidingen nog niet „rond" zijn. Zodra dat wel het geval is, zal de zaak aan de orde worden gesteld, eventueel zelfs in een spoedeisende vergadering. Burgemeester Sprenger gaf nadere toelichting op de schriftelijke antwoor den op vragen in de vorige raad Naar aanleiding van het huisvuilprobleem vroeg de heer C. Koorn niet over te gaan tot de zg. begraafmethode, waarbij de vuilnis in kuilen wordt gestort en wordt afgedekt met een laag grond. Dat zou volgens ihem leiden tot ernstige waterverontreiniging. De voorzitter herinnerde eraan dat de begraafmetho de wordt voorgestaan door de inspec teur voor Volksgezondheid, zodat het zeker mogelijk is waterverontreiniging te voorkomen. De begraafmethode is overigens bepaald niet goedkoop. Op de vraag hoeveel huisvuil jaarlijks op Texel wordt opgehaald, antwoordde de burgemeester: 3/10 ton per inwoner. De heer Westdorp zei te vrezen, dat de voorlopige oplossing van het probleem nog een etage op de belt een con flict zal uitlokken met G.S. Met de op lossing van het autowrakkenprobleem was de raad tevreden. Op de vraag of ook afgedankte landbouwmachines naar (het autokerkhof aan de Pontweg ge bracht mogen worden, antwoordde de voorzitter bevestigend. Raadskcldcr Ook de bestemming van de kelder onder het in aanbouw zijnde raadhuis was weer onderwerp van gesprek. Me vrouw Koning-Bruin voelde er voor er een jeugdsociëteit in onder te brengen. De heer Standaart vond het onjuist, dat de bestemming van de ruimte wordt bepaald nadat de kelder al is gebouwd. Zoals de kelder nu ontwor pen is, kan hij alleen maar horecabe drijf worden. Men dient eerst het doel vast te stellen en daarna pas te gaan bouwen. Burgemeester Sprenger was het daar niet mee eens. De inrichting kan van het doel afhangen, maar de bouw niet. Voor alle denkbare doel einden heeft men keuken en garderobe nodig. De heer Standaart drong erop aan spoedig een beslissing te nemen. Ook de verkeersopstoppingen in de Weverstraat te Den Burg als gevolg van in- en uitladende vrachtauto's kwam nog eens ter sprake. De heer Koorn dacht dat het een verbetering zou zijn als het eenrichtingverkeer in deze „ring" van Den Burg zou worden omgekeerd. De auto's rijden dan dus van Stenenplaats, via Weverstraat en Parkstraat, Groeneplaats en Binnen- burg. naar de Kogerstraat. Hij legde uit dat hierdoor een veel betere doorstro ming ontstaat en dat de automobilisten er makkelijker toe zullen komen hun wagens op een der terreinen te parke ren. Luie automobilist 'De heer P. Smit zag er niet veel in. Hij had gezien dat de doorsnee automobilist bijzonder lui is en met zijn wagen zo diep mogelijk het dorp in tracht te dringen. Van het grote par keerterrein aan de Keesomlaan wordt maar op één dag in de week behoorlijk gebruik gemaakt. Volgens hem worden de moeilijkheden in Den Burg niet ver oorzaakt door de vrachtauto's, maar door degenen, die met een luxe auto het dorp ingaan, terwijl dat helemaal niet nodig is. De raad ging ermee ak koord dat de politie dit seizoen de ver keerssituatie in het dorp nauwkeurig gaat observeren en aan de hand daar van een rapport samenstelt, dat als uitgangspunt voor eventuele nieuwe regelingen kan dienen. De heer Westdorp was de eerste, die het woord voerde n.a.v. het voorstel om op zaterdagen en zondagen in het sei zoen het sluitingsuur van horecabe drijven te stellen op één uur 's nachts. Wat zijn fractie betreft, kon het slui tingsuur alle dagen van de week in het seizoen op één uur worden gesteld. Voor een vakantieganger zijn alle avonden van de week uitgaansavon den. De heer Standaart dacht er ook zo over, maar vond bovendien dat de pe riode 15 mei tot 15 september als sei zoen aangemerkt zou kunnen worden. Mej. Luijsterburg had in „het prak- tijkdonp De Koog" gezien dat juist de avonden buiten het weekend de uit gaansavonden zijn. Zaterdag en zondag zijn zg. wisseldagen, waarop velen nog niet of niet meer uitgaan. De overige raadsleden bleken dit standpunt ook aan te hangen. De heer Daalder ver telde dat B. en W. zich op de hoogte hebben gesteld van regelingen in an dere badplaatsen en daarop hun voor stel hadden gebaseerd. Andere belangen Men dient niet alleen rekening te houden met de belangen van de uit gaande gast, maar ook met de gasten, die naar rust verlangen. Het voorstel van B. en W. is een aardige midden weg. Wethouder Joustra was die me ning ook wel toegedaan, maar als de raad het anders wilde, kon hij daar wel vrede mee hebben. Na enig heen en weer gepraat zei de voorzitter tegen verlenging van de periode tot 15 sep tember geen bezwaar te hebben, maar wel tegen het sluiten om één uur 's nachts op alle dagen van de week. „De mensen, die er belang bij hebben dat de café's niet al te lang open blijven, zijn niet in staat deze belangen te be pleiten. De mensen, die niet uitgaan, moeten in dit geval door de gemeente raad worden vertegenwoordigd," aldus de burgemeester, die er verder op wees dat als de door de raad bepleite re geling eenmaal van kracht is een weg terug heel moeilijk is. De heer Daalder was het roerend met hem eens. Verder gaan dan B. en W. nu voor stellen, kan later altijd nog. Maar het door de heer Standaart ingediende en door de heer Westdorp ondersteunde tegenvoorstel werd tenslotte door de raad aangenomen. Doorstroming De raad besloot het beroep van de heer A. Backer tegen de weigering van een door hem gevraagde tegemoetko ming uit het doorstromingsfonds, on gegrond te verklaren. De heer West dorp meende, dat op het moment, dat de heer Backer de aanvraag om een tegemoetkoming indiende, de gemeen telijke richtlijnen nog niet bekend wa ren. Hij vroeg zich af of de heer Backer misschien volgens de ministeriële nor men ((volgens welke hij wel voor een tegemoetkoming in aanmerking zou ko men) behandeld had moeten worden. De burgemeester dacht van niet. De doorstromingspremie kan pas worden toegekend aan burgers van een be paalde gemeente, als de gemeenteraad die mogelijkheid heeft aanvaard en de toepassing heeft geregeld. De gemeen telijke richtlijnen, die per 1 januari 1966 van kracht werden, zijn dus in het geval Backer van toepassing. De heer Westdorp bracht daar tegenin dat de gemeentelijke richtlijnen pas openbaar zijn gemaakt in de raadsvergadering van 28 november 1967 en de heer Bac ker had al op 13 april 1967 zijn aan vraag ingediend. Volgens burgemeester Sprenger droeg de heer Backer kennis van de gemeentelijke richtlijnen toen hij zijn aanvraag indiende. De heer Westdorp vroeg vervolgens of de heer Backer alsnog een tegemoetkoming kan krijgen als de gemeente de regeling wijzigt en de inkomensgrens stelt op 20.000,Mr. Sprenger antwoordde ontkennend. Er zal in dat geval de hand worden gehouden aan de datum van inwerkingtreding van de gewijzig de richtlijnen en het is niet de be doeling daaraan terugwerkende kracht te verlenen. Tot bestuursleden van de Recreatie stichting Texel werden in de plaats van de overleden heer C. de Koning en de vertrokken Ds. P. Oskamp, resp. de heer C. Joustra en Ds J. P. B. Visser gekozen. Vervolgens werd aan een viertal onderwijskrachten eervol ontslag verleend. Bang dat Texel zon der onderwijzers komt te zitten, hoeft men niet te zijn, want er zijn voldoen de nieuwe sollicitanten. Bij de verkoop van een perceel grond te De Cocksdorp aan „Kikkert's Exploitatie Vakantieverblijven N.V." vroeg de heer Westdorp waarom bij de voorwaarden niet was bepaald dat het terrein binnen twee jaar moet zijn bebouwd zoals gebruikelijk is. Uit het antwoord bleek dat de N.V. hotel- appartementen wil bouwen op een aan grenzend perceel. Het nu verkochte stuk moet als erf dienen en wordt dus niet bebouwd. In de commissie van advies en bij stand voor de ruimtelijke ordening werden benoemd: mevr. J. Koning- Bruin en de heren J. Barendregt, L, Zijm, C. Koorn, C. Timmer en S. Keijser. Weggetjes De heer J. Westdorp toonde zich in de rondvraag niet gelukkig met het voor autoverkeer afsluiten van de landweggetjes op de Hogeberg en om geving. De agrariërs, die aan deze weggetjes wei- of bouwland hebben, zijn nu in veel gevallen genoodzaakt gebruik te maken van de gevaarlijke Pontweg. Destijds heeft de gemeente raad de weggetjes aan Staatsbosbeheer overgedragen met de bepaling dat zij voor het openbaar vervoer open moe ten blijven. De heer Westdorp vond de beschermende maatregelen te ver gaan. „Als je de natuur uit de natuur haalt, blijft er van de natuur niets over. Als de weggetjes voortaan alleen maar door wielrijders gebruikt mogen worden, krijg je een zodanige begroeiing en verwaarlozing dat de natuur hard achteruit gaat. In de duinen is dat ook gebleken. Daar moesten zo nodig de schapen weg. Naderhand heeft men moeten besluiten de schapen er weer in te laten". De burgemeester beloofde een onderzoek te zullen instellen en in de volgende raad op de kwestie terug te komen. Bijstandwet In De Koog en De Cocksdorp is men momenteel bezig aansluitingen te ma ken op het riool. Veel mensen, die nog niet aangesloten waren, laten dit nu doen omdat zij toch de (hoge) rioolbe lasting moeten betalen. Mevrouw Ko ning-Bruin wees erop, dat er bejaarde mensen zijn die de hoge aansluitings- kosten niet kunnen betalen. Die kosten kunnen nl. enkele honderden guldens belopen. Deze mensen zullen dus een beroep op de Bijstandwet moeten doen. De voorzitter meende, dat waar hier sprake is van aansluitplicht, dus niet te ontlopen kosten, de Bijstandwet er wel op van toepassing is. De heer Barendregt informeerde hoe het staat met de aankoop van de schuur op de hoek Waalderstraat-Wil- helminalaan. Het gebouw belemmert ter plaatse ernstig het uitzicht en dient snel te worden gesloopt. Wethouder Daalder vertelde dat de onderhande lingen nogal moeizaam zijn geweest. In middels is de onteigeningsprocedure begonnen, wat niet inhoudt, dat niet alsnog tot minnelijke schikking kan worden gekomen. 80 kilometer Mej. Luijsterburg toonde zich ver heugd over de duidelijke wijze waarop bij de haven staat aangegeven, dat voor alle wegen op Texel een maximumsnel heid van 80 km. geldt. Toch zou ze het gebod nog enkele malen herhaald wil len zien, om misverstanden te voorko men. Mensen, die uit Den Burg komen zien het bord en menen dat het betrek king heeft op het stukje uitvalsweg, waarna ze dus weer harder denken te mogen rijden. Het betoog van mej. Luijsterburg was blijkbaar niet over tuigend genoeg, want niemand voelde er voor het aantal verkeersborden nog meer uit te breiden. „Overdaad schaadt," meende de heer Daalder. „Als men het éénmaal heeft gezien, moet men het maar weten". De heer J. Witte stelde met spijt vast, dat op het ogenblik op Texel geen mogelijkheden voor zwemonderriüht zijn. (De heer Handgraaf is er onlangs mee opgehouden). Hij vroeg de ge meente alles in het werk te stellen om op Texel zwemonderricht voor de jeugd mogelijk te maken. Burgemeester Sprenger zei, dat momenteel weer aan de zwembadplannen wordt gewerkt. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 26 mei tot en met 2 juni 1968 Geboren Monique Gabriëlla en José Jacdnta, dv. Petrus J. Bekker en Mar tha M. Smit; Anne Dingeman, zv. Eijsbrand Pauptit en Margo Weijsen- feld; Rudolf Johannes, zv. Gerardus Kuip en Anna E. M. Bakker; Antonie Marinus Frederik, zv. Jacobus M. Splunter en Atje J. Alosery. Ondertrouwd: Antonius B. M. Roest en Machteld M. Gmelich; Johannes H. M. Ruiter en Geertruida D. Bakker; Cornells J. van der Star en Maria Zandee; Reinier P. Kuijper en Johanna E. de Ridder; Gerardus A. Da Bloem en Anna A. Zijm. Overleden: Jolanda Maria Hin, oud 5 jaar; Dieuwertje Maria Haakman, oud 79 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Elisabeth Vinke, van Den Helder, Huisduinerweg 3 naar Den Burg, We verstraat 60; Wilhelmina M. M. Kras, van Oss, Rooseveltstraat 6, naar De Koog, Brink 7; Filippus Tammdnga, van Den Helder, Het Nieuwe Diep 5 naar Den Hoorn, H 131; Hendrika van Ef- frinlk, ev. Van der Slikke, van Huizen, Haardstedelaan 68, naar Den Burg, Parkstraat 20; Theodorus C. J. Buis man, van Heemkerk, W. van Velsen- straat 39 naar Den Burg, Wilhelmina- laan 84; Gertrudis C. M. Pronk, ev. Beerling, van Venhuizen, Westeinde 14 naar Den Burg, Molenstraat 28; Louis M. de Lussanet de la Sablonière, met gezin, van 's-Gravenhage, Meppelweg 904 d naar De Koog K 80; Hans Smits, van Duitsland, naar Den Burg B 147; Klasina H. van der Meer, van Groot- Brittannië naar Oudeschild, Barentsz- straat 10. VERTROKKEN PERSONEN Ruurd Leistra, van De Cocksdorp C 103a naar Amsterdam, Linneusstr. 5 II, Klaas Jol, van Den Hoorn H 131 naar Doorn, Mariniersweg 7; Bernard de Ruiter, met gezin, van Den Burg, Jac. P. Thijsselaan 107, naar Zaandam, Bouwkeet sporthal Koningsgeelstraat Poelenburg; Theodora Hagen, van De Koog K 48a naar Diemen, Harmonie laan 26; Machiel W Keijzer van Den Burg, Beatrixlaan 29 naar 's-Graven hage, Wassenaarseweg 29. LEEDSE MARKT Op de Leidse lammerenmarkt wer den vrijdag 31 mei 750 Texelse lamme- meren aangevoerd, die ƒ100,tot ƒ130,opbrachten. De handel was rustig. Vergeet niet een Amro-Reispolis te sluiten - een gecombineerde verzekering voor ongevallen, ziektekosten,reisbagage. Vraag even advies bij de Amro Bank. Ze zijn veiliger dan contant geld in geval van diefstal of verlies. Om een financiële reserve te hebben is er de Amro-Crediet- reischeque. Belangrijk i.v.m. de reducties in Italië en Marokko.Ukunt ze bij de Amro Bank kopen. Voor alle gangbare soorten buiten lands geld kuntu bij de Amro Bank terecht. Neem een safeloket bij de Amro Bank wanneer u waardevolle stukken of kostbaarheden veilig wilt bewaren.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5