(jroen ^wartr jexels in het harL, De rode waarschuwingslijst en de Texelse wanbetalers Mensen ten onrechte in schandkrant9 Moerbeeks UNS DAG 11 JUNI 1968 81e JAARGANG No. 8273 Uitgave N.V. v/'h Langeveld De Rooij postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 td.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den org, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 et per mm. De Texelaar staat er om bekend dat hij gemoedelijk en gemakkelijk is. Dat zijn geen slechte eigenschappen maar soms is hij tè makkelijk, bij voorbeeld bij het betalen van de re keningen die hem door zijn leveran ciers worden toegezonden. Vaak is ook de leverancier Texelaar in hart en nieren en maakt met het sturen van zijn rekening geen haast. De situatie wordt in de hand gewerkt door het ka rakter van de gemeenschap. Men kent elkaar, wil cjraag soepel zijn, niet te ambtelijk. Voor alles stelt men prijs op qoede onderlinge verhoudingen. Enkele jaren geleden concludeerde de Texelse Middenstand dat het te gek werd. Klanten lieten hun rekeningen maandenlang onbetaald alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Vele zaken hadden voor tienduizenden quldens „onder de mensen" zitten en waren soms nauwelijks in staat hun eigen leveranciers, die heel wat min der geduld hadden, te betalen. In die dagen kon men in deze krant lezen dat de gezamenlijke Texelse schuld op rond 6 miljoen werd ge schat. 'Daarmee werden dus geen hy potheken e.d. bedoeld, maar uitslui tend gelden die direkt betaald hadden moeten worden; uitstaande rekeningen dus. Op dat getal van 6 miljoen is heel wat critiek geleverd. Velen ge loofden niet dat het zó erg was. Om verbetering in de toestand te brengen gingen de Middenstanders in zee met de Algemene Friese Informatiedienst „Afi", een te Leeuwarden gevestigde instelling die onder meer een „rode waarschuwingskrant" uitgeeft. In deze krant worden wanbetalers met name genoemd, nadat zij enkele aanmanin gen hebben ontvangen. De bedoeling is dat de angst om in deze „schandkrant" te worden genoemd de mensen ertoe zal brengen hun rekeningen niet onbe taald te laten. Het gaat om het preven tief effekt. Kritiek Nu hoort men de laatste tijd in toe nemende mate kritiek op dit systeem. Onder het kopje „Texel" in de Rode Krant zouden namen staan van mensen die beslist niet als wanbetalers kunnen worden aangemerkt. Zij zouden met hun leveranciers een geschil over de kwaliteit van het geleverde product of de geleverde prestatie hebben, daarom met hebben betaald en op de lijst te recht zijn gekomen. Kan dat? We heb ben deze vraag gesteld aan de heer D. Huismans, direkteur van de „AFI". We hebben hem ook gevraagd of de Texel se schuldenlast van 6 miljoen als ge volg van de activiteiten van de AFI al wat is geminderd. En hoe is de wehk- OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN Vrijdag is op 98-jarige leeftijd de wed. J. M. Kievit-Kuyper overleden. Zij was Texelse oudste ingezetene. WEER VISTUIG OPGEDOKEN Weer zijn amateurduikers er zater- lag in geslaagd een verloren vistuig van de TX 4 {schipper B v. d. Vis) op te duiken. Nadat met Pinksterenn al een tuig was losgemaakt van een Rus sisch wrak nabi] het lichtschip Texel, is men zaterdag actief geweest bij een ander wrak, van een Engelse stomer, op vijf mijl ten westen van het vuur schip. Hier 'had de TX 4 een week te voren „een spulletje verspeeld". Zaterdagochtend vertrok de kotter al om zes uur, nadat zes duikers van hel Nederlands Dui'kgenootschap de avond tevoren in Den Helder waren af gehaald en de nacht aan boord hadden doorgebracht. s Middags ging de eerste man naar beneden. Temidden van wrakstukken vond hij een nog nieuwe lijn die van het verloren vistuig afkomstig moest zijn. Een tweede man daalde af, maar intussen was het anker gaan krabben waardoor het speurwerk werd ver traagd. Tenslotte kon echter het tuig worden gevonden, aan zware vislijnen worden vastgemaakt en naar boven ge trokken. Naderhand bleek dat de kabel van het tuig was doorgesneden door de scherpe schroef van het gezonken stoomschip. Tussen de bedrijven door hebben de duikers zich naar hartelust kunnen uit leven. Er werden foto's gemaakt van het wrak en de daarop groeiende plan ten en anemonen. Zelfs wist een hun ner met de hand een kabeljauw te van gen. Het dier werd als jachttrofee mee naar huis genomen. Het is de bedoeling dat binnenkort wordt getracht oök het derde door de TX 4 verloren tuig te bergen. Dat loont de moeite, want de waarde van de nu geborgen tuigen bedraagt al ongeveer ƒ9000,—. wijze van de AFI? Kan elke winkelier zonder meer crediteuren op de lijst la ten zetten? Driemaal „Niet één winkelier kan zonder onze toestemming iemand op de lijst laten zetten", aldus de heer Huismans. „De verantwoordelijkheid voor het plaatsen van iemand op de informatielijst en de controle daarop berust bij ons. Ieder die op de lijst wordt gezet is door ons minstens drie maal gewaarschuwd. In eerste instantie gaan wij af op de du plicaat-nota die wij van de betrokken winkelier krijgen. Voorlopig praten wij dan niet over „een slechte betaler" want het kan ook een betwiste post zijn. Na ontvangst van een dergelijke nota, sturen wij een brief naar de niet- betalende klant. Zo van bieden ont vingen wij opdracht over te gaan tot invordering van bedrag x, dat u schul dig bent aan firma Y. Mocht u het hiermee niet eens zijn of mocht u den ken het bedrag niet schuldig te zijn, dan verzoeken wij u zich met ons in verbinding te stellen. De klant kan dus met ons in contact treden zodat vol gens normaal democratisch systeem! bei de partijen worden gehoord. Met Texel beleven wij dat herhaaldelijk. Er ont staat dan een normale correspondentie tussen klant en AFI, waarbij over de waarschuwingslij st niet eens wordt ge praat. Als iemand in moeilijkheden zit en daarom niet kan betalen, dan wer ken wij wat men noemt reclasserend. Een vordering op iemand die door moeilijkheden niet kan betalen, wordt door ons niet behandeld. Als regel zal een winkelier ons niet om invordering verzoeken als hij weet dat het een der gelijk geval betreft. Het komt maar hoogstzelden voor dat een onhebbelijk zakenman over lijken wil gaan en via onze instelling zijn geld probeert te krijgen. De mensen die wij aanpakken hebben vaak een kwestie met de be trokken winkelier en zijn er daarnaast op uit om hem niet te betalen, onwil en opzet dus. Daar vechten wij tegen. Gewoonlijk komen de niet-betalers die wij benaderen, nooit op de lijst. Als de betrokkene normaal reageert, uit stel vraagt of er blijk van geeft van goede wil te zijn, dan helpen wij hem. Meer dan tachtig procent van de vor deringen die wij in handen krijgen kunnen we dan ook zelf incasseren; voor Texel méér dan tachtig procent, We hebben op Texel ontzettend veel geld voor diverse winkeliers geincas- seerd. Veel moeilijkheden die de reden van niet betalen waren hebben wij hel pen oplossen. Degenen waarmee het niet lukt, künnen meestal wel betalen maar doen het niet en lappen alle waarschuwingen aan hun laars." En als de vordering wordt betwist „Als een vordering wordt betwist, zijn wij niet bevoegd te beoordelen of dat terecht is. Dat moet de 'konton- rechter doen. Van de bevoegde instan tie wachten een uitspraak af. Wie hele maal niet reageert op de waarschuwin gen weet zeker dat hij uiteindelijk op de lijst komt. Op Texel is de toestand de laatste jaren sterk veranderd. Ook zonder dat wij eraan te pas kwamen is men wat minder makkelijk, wat minder slordig geworden. Men weet nu dat maatrege len worden getroffen. Vraagt u dat maar eens aan de direkteur van de Middenstandsbank op Texel. Die ziet voldoende boekhoudingen om dat te weten. De mensen die tenslotte toch in de krant komen, blijven erop staan totdat de vordering op een of andere manier is voldaan." Kan dat eeuwig voortduren? Wordt na zekere tijd niet met de sterke hand ingegrepen? „Ja, er kan met de sterke hand wor den ingegrepen. Maar alles wat men doet via de gerechtelijke incasso kost geld, vaak meer dan het bedrag van de betrokken vordering. Er moet vonnis gevraagd worden, de dagvaarding moet worden betékend waardoor de deur waarder van Den Helder naar Texel moet; Dat kost al 35,Daar komt dan nog 20,tot ƒ25,aan Griffie rechten bij. Dat moet de betrokken za kenman voorschieten. De debiteur wordt later wel veroordeeld, maar als het vonnis er is moet dit weer worden betekend door de deurwaarder bij de debiteur, die dus weer naar Texel moet. Pas dan is het vonnis van kracht en kan men over gaan tot het aanvra gen van faillisement, tot beslag op in boedel of salaris. Als de betrokken 'klant geen werk heeft, kan op het sa laris geen beslag worden gelegd. Be slag op sociale uitkeringen of kinder bijslag is niet mogelijk. Dan blijft over de faillisementsaanvraag maar vaak is de grootte van de vordering daarvoor te klein, hoewel het in theorie wel kan. Beslag op de inboedel is ook niet een voudig. Tegenwoordig brengt 'n inboe del weinig op, want boedelverkoop bij executie brengt op zichzelf al 2 - 300 gulden kosten met zich mee. In de praktijk staan we tegenover de kleine vorderingen dus machteloos; alleen de naam blijft op de lijst staan. Wordt wel eens in twijfel getrokken of het door de AFI toegepaste systeem wettelijk toelaatbaar is? „We hebben er zelf wel eens aan ge twijfeld, in het begin. Het aanleggen van een lijst van wanbetalers was vol gens sommige juristen niet geoorloofd; anderen meenden van wel. Destijds ben ik in Leeuwarden op eigen risico ge- gonnen met het uitgeven van de lijst. Er kwamen proefprocessen en die heb ben we tot in hoogste instantie allen gewonnen. Het was iets nieuws en daarover was nog geen jurisprudentie. Na het verkrijgen van zekerheid heb ben we de informatiedienst steeds ver der uitgebreid. Naast Friesland zijn wij nu al in een groot deel van overig Ne derland werkzaam, waaronder dus Texel. Op Texel is het initiatief van een der plaatselijke middenstandsvere- mgingen uitgegaan." Wij hebben 't advies van de heer D. Huismans opgevolgd om bij de direk teur van de plaatselijke Middenstands bank naar de stand van zaken betref fende de Texelse schuldenlast te vra gen. De heer S. Kooy meende dat het overgrote deel van de oude posten, die destijds het indrukwekkende schulden bedrag vormden wel is opgeruimd. Of dat vooral het gevolg is van de activi teiten van de API durfde hij niet te be vestigen. De inmiddels belangrijk toe genomen welvaart heeft ook een rol gespeeld. Toch is het bedrag aan uit staande vorderingen op Texel ook nu nog zeer groot. Dat zou pas veranderen als de Texelse winkeliers zelf bereid zouden zijn drastische voorzorgsmaat regelen te nemen. Bijvoorbeeld door het eisen van contante betaling. Daar toe is tot dusver slechts een enkeling overgegaan. PASTOR-MEDEWERKER P. J. A. LOOS OP TEXEL BENOEMD DE COCKSDORP Tot nieuwe pastor-medewerker voor het R.K. ziel- zorggebied Texel is benoemd de heer P. J A. Loos 1(37), tot voor kort kape laan te Heemstede. Al sinds Pinksteren is hij op Texel werkzaam; de volgende week zal hij verhuizen naar de pastorie te De Cocksdorp. De heer Loos werd geboren te Wognum in Noordholland. In 1958 werd hij tot priester gewijd. Sinds 1963 was hij werkzaam te Heem stede. MELK OP TEXEL OOK NA SEIZOEN 2 CENT DUURDER Gedurende de maanden juni tot en met augustus mag de geldende prijs per liter melk en melkprodukten op Texel met twee cent worden verhoogd. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw hebben aan deze (extra) verhoging hun fiat gegeven. Het bestuur van de Noordhollandse Consumptiemelkvereniging had om een verhoging van 3 cent per liter ver pakte melk en melkprodukten geduren de het gehele jaar verzocht volgens het bestuur van de N.H.C.M.V. een noodzakelijke verhoging maar dit verzoek is dus afgewezen. Men wil er nu naar streven, dat de thans toege stane verhoging ook na 1 september voor Texel van kracht kan blijven. „De dragonder van Villard" NOORDHOLLANDS OPERETTEGEZELSCHAP NAAR TEXEL Op 10 en 11 augustus geeft het „Noordhollands Operettegezelschap" uit Zaandam voorstellingen in de Burge meester De Koning-hal in Den Burg. Opgevoerd zal worden „De dragonder van Villard" van de Franse schrijver Meillard. Tot de medewerkenden horen leden van het Promenadeorkest. In to taal werken 50 personen mee. Dirigent is de heer J. Schaap. Beide voorstel lingen beginnen om half negen 's avonds. Het bezoek aan Texel maakt deel uit van de toernee door Noord holland, die het gezelschap maakt. WIJZIGING IN ORGANISATIE EN OPZET MUZIEKSCHOOL In de organisatie en opzet van de Texelse Muziekschool worden met in gang van het komend leerjaar enkele wijzigingen aangebracht. Naast hun theoretisch onderricht krijgen de leer lingen voortaan direct blokfluitles. Volgens het oude systeem gebeurde dat pas in het tweede leerjaar. Een uurtje per weck blokfluiten geeft wat meer afwisseling waarmee men de ani mo hoopt te vergroten. Men heeft zich hiermee overigens aangesloten bij de richtlijnen van de Provinciale Federatie van Muziekscholen. Een andere wijzi ging is dat al in het tweede jaar kan worden overgegaan op het instrument van keuze. Tot dusver kon men pas in het derde jaar een instrument kiezen. Verder is een deel van de theoretische leerstof als overbodige ballast afge voerd, waardoor de opleiding voortaan niet meer 5 doch slechts drie jaar in beslag neemt. Het examen wordt dus na drie jaar afgenomen, maar daarnaast is nog een 2-jarige aanvullende opleiding mogelijk voor de meest geïnteresseerde leerlin gen In het nieuwe systeem wordt meer aandacht besteed aan het samenspel. Naast het theoretische en instrumen taal onderricht zullen de leerlingen daarom kunnen meedoen in een fan fareklas en een blokfluitklas; wat ove rigens niet verplicht is. Verder wordt gestreefd naar een koorklas voor leer lingen die plezier hebben in het samen zingen. Deelname aan fanfare-, koor- of blokfluitklas is gratis als dit gebeurt naast het gewone muziekonderwijs. Bloei De Texelse muziekschool bloeit. Via de scholen zullen voor de nieuwe cur sus weer leerlingen worden aangewor ven. De 2de-jaarsleerlingen, die nu hun instrumentale opleiding gaan volgen hebben hun instrumenten gekozen. 12 leerlingen voor orgel; 12 voor piano; 4 voor gitaar, 3 voor saxofoon, 6 voor accordeon, 1 voor viool, 6 voor koper- instrumenten en 2 voor mandoline. Op vallend is de toegenomen animo voor piano en koper instrumenten, hetgeen een prettig bericht moet zijn voor de Texelse muziekkorpsen. De school kampt wel met een leerkrachtenpro bleem Voor het saxofoononderricht moet iemand worden aangeworven en moeilijkheden geeft ook het zoeken van een leerkracht voor piano en orgel. De vacature van de muziekschool loopt ongeveer parallel met die van de scholen en begint op 1 juli. Op 12 au gustus worden de lessen hervat. Spreekuur Ouders die direkteur P. Heertjes willen spreken kunnen gebruik maken van spreekuren die gesteld zijn op de woensdagen 12, 19 en 26 juni, van 2 tot 4 uur in het bureau Culturele Zaken aan de Parkstraat te Den Burg. (Direk teur Heertjes woont nog niet op Texel). Voor het AVMO-examen dat op 26 juni wordt afgenomen komt een vrij grote groep candidaten op 50 kinde ren. UITSLAGEN ONDERLINGE WEDSTRIJDEN GYMVERENIGING OUDESCHILD Van de onlangs gehouden wedstrij den van de gymnastiekvereniging Oude- schild bereikten ons de volgende uitsla gen. Meisjes 6-9 jaar: 1. Nies Schellin- ger 401/-! pnt; 2. Mary Boerssen 38V4 pnt; 3. Yvonne Bakker 37 pnt. Meisjes 9-11 jaar 1. Gerda van der Meer 40 pnt; 2. Gea van de Kerkhof 393/i pnt; 3. Cora Boekei 39V/2 pnt. Meisjes 12 - 15 jaar 1. Marja van de Meer 40Vj pnt; 2. Hankie Boekei 39V2 pnt; 3. Annelies Boom 39 pnt. Jongens 6-10 jaar 1. Bert van de Meer 40 pnt; 2. Casje van de Kerkhof 38V2 pnt; 3. Arno Cupido 38 pnt. Jongens 11 - 14 jaar 1. Theo Boom 40V4 pnt; 2. Adri de Porto 39Va pnt; 3. Rudy Boom 39'/4 pnt. VQETBAL TEM-GEMEENTE Hedenavond om 7 uur begint op het terrein van S.V. Texel te Den Burg een voetbalwedstrijd tussen personeel van de gemeente Texel en de N.V. TEM. LEIDSE LAMMERENMARKT Op 'de Leidse markt werden 650 Texelse lammeren aangevoerd, die ƒ105,tot 132,50 opbrachten. De handel was goed. Oy li i T ir I CHINEES MISVERSTAND Een mevrouw uit Den Burg wilde kennissen van haar ver rassen met 'n cadeaubon voor 'n Chinese maaltijd. Zij stapte het pas geopende Chinees-restau rant Kota Radja in de Graven straat binnen en vroeg de dienst doende kelner om een dergelijke bon. De kelner boog glimlachend maar daarop trad een ander per soneelslid op haar toe, die haar zonder iets te zeggen buiten de deur zette. Mevrouw was onaan genaam verbaasd en begreep niet wat zij had misdaan. Geluk kig bleek al spoedig dat sprake was van een misverstand. Mede omdat de Chinezen de Neder landse taal niet goed machtig zijn, hadden zij begrepen dat mevrouw gratis wilde komen eten. Dat vond men onredelijk en men reageerde als boven om schreven. Het probleem is nu op gelost en cadeaubonnen liggen klaar voor welkome gegadigden. MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 VROUW OP FUIKBRUG GEWOND Zondagavond werd een vrouw uit Amsterdam op de fuikbrug van 't Horntje gewond. Zij gleed uit op de dekplaat bij het scharnierpunt. Zij liep een hersenschudding op. Na aankomst in Den Helder werd zij per ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. ONGELUKKIGE VAL De 63-jarige heer P. Bakker Bzn. (Kogerweg) 'kwam zaterdagmiddag om streeks 4 uur zo ongelukkig te vallen dat hij met een schedelbasfcfractuur naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. De heer Bakker stapte mis toen hij om de hooizolder te verlaten van de ladder gebruik wilde maken. Hij kwam met het hoofd op de betonnen vloer te recht. AANRIJDING MET VEEL SCHADE Zaterdagavond om 17.00 uur deed zich op de kruising Pontweg-Keesom- laan een aanrijding voor waarbij veel materiële schade ontstond. Uit de richting De Koog kwam de 20-jarige mej. H.D. uit Noordwijker- hout in haar Volkswagen die linksaf de Keesomlaan wilde inslaan. Op dat mo ment trachtte de eveneens uit De Koog naderende N.P. (21) in zijn Opel Kadett haar aan de linkerkant te passeren. De wagens raakten elkaar met veel ge weld. De materiële schade was groot. Gebleken is dat N.P. met grote snel heid heeft gereden. Hij schoot na de botsing nog ongeveer 70 meter door. ZINKSTUK IN HAVENFUIK GELEGD De afgelopen nacht i(van 12-6 uur) heeft Rijkswaterstaat een zinkstuk in de havenfuik van 't Horntje laten leg gen. Dit was nodig om een eind te ma ken aan de uitslijping van de haven- 'bodem door het wervelende schroefwa- ter van de veerschepen. In de bodem is als gevolg daarvan een groot gat ont staan, juist achter de betonnen plaats die de fuikbodem afdekt. Een helicop ter werd gereed gehouden voor het ge val ernstige zieken naar Den Helder zouden moeten worden overgebracht. De helicopter had gistermiddag op 'het haventerrein een proeflanding uitge voerd. TEXELSE MARKT Gisteren werden 1005 lammeren aan gevoerd die van 92,tot ƒ125,op brachten. De handel was vlot. GESLAAGD Mej. Jos Kooiman behaalde vrijdag j.l. het diploma Kinderverzorgster bij de Controleraad voor Kinder uitzending. Zij volgde de opleiding in Amsterdam. GESLAAGD De heer G. Kuip te Den Burg slaagde te Voorschoten voor het certificaat van de Stichting V.A.M. (eerste monteur automobielonderstellen). HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 11 juni 8.47 en 21.18; 12 juni 9.33 en 22.02; 13 juni 10.21 cn 22.44; 14 juni 11.09 en 23.25 15 juni 11.52 en Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 12 juni a.s. worden de moeders van Den Burg verwacht van 13.00 tot 16.00 uur.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1