(fro en Thwartsfjexels in het harL, B. en W.: Het zware verkeer wordt terecht geweerd De openbare" landweggetjes bij Hogeberg en Zuid-Haffel Voorraad huisvuil stijgt dagelijks met 14 ton )INSDAG 18 JUNI 1968 81e JAARGANG No. 8275 Uitgave N.V. v/h Lange veld De Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 ted.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den urg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 De reinigingsauto van de gemeente haalt dagelijks ongeveer 14 ton huis vuil op, zo blijkt uit de antwoorden van B. en W. op in de afgelopen raadsvergadering gestelde vragen. In dit getal is niet het vuil begrepen dat via containers naar de belt wordt ge bracht. Om ook het gewicht van het containervuil globaal te kunnen bepa len zal in de loop van de zomermaan den verschillende keren worden ge- v/ogen. De hoeveelheid vuil die door particulieren zelf op de Bode Zee wordt bezorgd is moeilijker vast te stellen. Zoals bekend baart de ver werking van het Texelse huisvuil gro te zorgen. Nauw verwant met het huis- vuilprobleem is het autowrakkenpro- bleem waarvoor nu een oplossing is gevonden. B. en W. delen mee dat de Gebr. Westerlaken die het autokerk hof aan de Pontweg exploiteren ook afgedankte landbouwwerktuigen zul len accepteren. De burgemeester deelt mee dat hij de groepscommandant van het korps Rijkspolitie heeft verzocht scherp toe te zien op handhaving van het slui tingsuur voor cafes. Tot dusver zijn bij het gemeentebe stuur geen aanvragen binnengekomen om bijstand ingevolge de Algemene Bij- standwet om de (verplichte) aansluiting op het gemeentelijk riool te kunnen betalen. Na de verhoging van de riool rechten zijn er van B. en W. geen aan schrijvingen voor aansluiting op het riool uitgegaan. Bij de uitvoering van de rioleringsweikzaamheden aan de Boodtlaan te De Koog is door een amb tenaar van gemeentewerken mondeling op de aansluitmogelijkheid en aansluit- plicht gewezen, maar niemand heeft nog om bijstand gevraagd ter bestrij ding van de hieruit voortvloeiende kosten. Ook heeft niemand nog ge vraagd van de voorschotregeling ge bruik te mogen maken, hoewel met na druk op deze regeling is gewezen. Op gezette tijden wordt nagegaan hoever het in de verschillende dorpen met de aansluiting is. Op enkele uitzonderin gen na zijn de percelen aangesloten. De situatie wordt door B. en W. bevredi gend genoemd. BEREDEN POLITIE GISTEREN GEARRIVEERD Gisteren zijn zes man bereden politie op Texel gearriveerd. Tijdens de sei zoenmaanden zullen zij onder leiding van opperwachtmeester Zwaan uit Bilthoven, de orde op Texel helpen handhaven. De beredenen zijn gesta tioneerd bij de familie Smit in de Wes- tenmient. De sterkte rijkspolitie is in verband met het seizoen ook met een aantal „gewone" krachten uitgebreid. Het rayon Den Burg beschikt over twee extra krachten, het rayon De Koog eveneens en De Cocksdorp heeft sinds zondag 1 man extra. KLEUTER MET GEBROKEN BEEN NAAR ZIEKENHUIS OUDESCHILD Zaterdagochtend om kwart over tien liep aan de Loods- singel wonende 3-jarige Robbert J. Koopman plotseling de rijbaan op en botste tegen de juist passerende brom fietser R. Kooger uit De Koog. Het jongetje brak een bovenbeen en werd naar het ziekenhuis in Den Hel der vervoerd. AUTO VERNIELD De 20-jarige melkventer L.W.D. uit De Koog vloog zondag rond het mid daguur met de auto uit de bocht in de Polderweg bij De Waal. De wagen kwam op zijn kop in de sloot terecht. De chauffeur en zijn 20-jarige passa gier uit Paterswolde (een broer van de eigenaar van de wagen) konden zich via de kapotte voorruit in veiligheid stellen. Zij bleven ongedeerd. De oorzaak van de buiteling wordt toegeschreven aan te snel rijden op gladde banden. De auto, een oude Re nault, was na afloop rijp voor de sloop. ERFPACHTGROND VOOR S.V. DE KOOG Het gemeentebestuur heeft de Raad voorgesteld aan de Sportvereniging De Koog een gedeelte van het sportterrein aan de Boodtlaan in erfpacht te geven. Het is de bedoeling dat op het 200 m2 grote stuk een nieuw kleedlokaal wordt gebouwd. De jaarlijkse canon bedraagt ƒ10, Landweggetjes Het gemeentebestuur bevestigt dat het zware verkeer van de landwegge tjes bij Hogeberg en in Zuid-Haffel wordt geweerd. De weggetjes zijn voor namelijk bestemd voor wandelaars, maar zij kunnen ook door fietsers en bromfietsers worden gebruikt als de laatsten er tenminste geen crossbaan van maken. Agrariërs die via de weg- tjes vee naar en van hun land willen leiden mogen hun gang gaan, graag zelfs, omdat op deze wijze de oorspron kelijke vegetatie zich herstelt. De be lendende agrariërs kunnen op één uit zondering na hun land via ruilverka velingswegen bereiken. Voor deze ene uitzondering is het toegestaan een deel van het holle weggetje te blijven ge bruiken, ook voor zwaar verkeer. Elke verbetering zou echter zinloos zijn als zij over de hele linie voor zwaar tractorverkeer opengesteld zou den blijven, zo betogen B. en W. De weggetjes komen voor op de wegenleg ger, wat betekent dat zij openbare weg zjjn. Dit staat in dit geval afsluiting voor een deel van het verkeer niet in de weg, want op grond van artikel 6 van het Wegennet kan het bestaan van een beperking in het gebruik mede worden aangenomen op grond van de gesteldheid van de weg. De gesteldheid van de weggetjes brengt met zich mee dat zij in feite alleen geschikt zijn voor wandelaars en fietsers eventueel brom fietsers. De weggetjes zijn derhalve toch openbaar gebleven, zij het met eni ge beperkingen. 80 km. Op de vraag of het gewenst is het bord 80 km. op meerdere plaatsen te herhalen, antwoorden B. en W. ontken nend, zoals zij mondeling reeds deden in de afgelopen raadsvergadering. In Vraag om zaalruimte groter dan aanbod TEXEL HEEFT DERDE GYMNASTIEKLOKAAL DRINGEND NODIG Bij de Stichting Cultureel Werk Texel hebben diverse Texelse sportver enigingen voor het seizoen '68 - '69 aanvragen ingediend voor het gebruik van de gymnastiekzaal van de Thijsse- school en de Burgemeester De Koning hal. Een probleem is, dat het aantal uren waarop de genoemde zalen be schikbaar zijn kleiner is dan het aantal gevraagde uren, waar bijkomt dat ver schillende verenigingen op hetzelfde ogenblik van de zaal gebruik willen maken. Om enkele voorbeelden te noemen De gymnastiekvereniging Texel wil donderdags van 5.15 - 10.30 uur nan. van de Thijsseschool-zaal gebruik ma ken, maar de gemeentesportvereniging wil van 5.30 - 6.30 uur n.m.. De judo vereniging wil zaterdagochtend van de zaal gebruik maken, juist op de dag dat de zaal moet worden schoongemaakt. De tafeltennisclub wil zaterdags van 2 - 6 uur trainen en de judoclub van 5 - 7 uur. Beide verenigingen zullen dus een concessie van een half uur moeten doen. In de Burgemeester De Koning-hal wil de gymvereniging Texel op een be paalde dag van 5.15 - half elf oefenen, maar de badmintonclub van 7-11 uur. Tevoko zou samen met de badminton club van 6 - half elf van de zaal ge bruik willen maken. Dit kan volgens Tevoko, door de zaal met een net in tweeën te delen. De badmintonclub heeft daartegen evenwel ernstig be zwaar. En wie moet het dure schei- dingsnet betalen Tevoko en badmin tonclub doorkruisen door op donderdag van 5.15 ot half elf te willen trainen de belangen van De Mok die een aan vraag heeft ingediend van 5.15 - 7.15 uur. Zaterdag wil Tevoko van 2-6 uur de gymvereniging Texel van 5-9 uur. Men zou de problemen voor een be langrijk deel kunnen oplossen door de zaal alle dagen open te stellen, maar dat zou een 7-daagse werkweek bete kenen voor de heer Huizinga die met het toezicht, openen en sluiten e.d. is belast. Vrijdag 21 juni wordt in de L.T.S.- cantine een vergadering gehouden waarbij dit ingewikkelde probleem zal worden besproken. Alle belanghebben den zijn hierbij uitgenodigd. In het seizoen '6T-'68 was de Thijsse- school 37 uren per week bij de diverse verenigingen in gebruik. Er zijn nu aanvragen ingediend voor 39 uur. Bij de Burgemeester De Koning-hal bedra gen deze getallen resp. 36 en 45 uur. Het is duidelijk dat een derde sport hal dringend nodig is. De tekening er voor is goedgekeurd en de uitvoering wordt alleen nog vertraagd door moei lijkheden bij de financiering. afwijking van de wettelijke voorschrif ten is bij de jaarlijks uitgegeven mini steriële beschikking bepaald dat de 80-km. borden alleen bij 't Horntje, Oudeschild, het vliegveld en bij de grenzen van de bebouwde kommen be hoeven te worden geplaatst. Om de dui delijkheid te bevorderen is bij de veer haven een groter en duidelijker bord geplaatst. Zou aan de minister worden gevraagd het aantal borden uit te mo gen breiden dan is het niet denkbeeldig dat de wettelijke voorschriften in acht moeten worden genomen, waardoor er tientallen borden bijgeplaatst zouden moeten worden. Desgevraagd zei de groepscommandant van de Rijkspolitie dit niet gewenst te achten. Bij het op maken van proces verbaal ter zake van rijden met te hoge snelheid is door een geverbaliseerde nooit verklaard dat hij of zij niet op de hoogte was van de snelheidsbepaling. Grof huisvuil B. en W. hebben een onderzoek inge steld naar de mogelijkheden voor het éénmaal per 6 of 8 weken instellen van een extra ophaaldienst voor grof huis vuil. De hieruit voortvloeiende kosten worden door Gemeentewerken geraamd op ongeveer ƒ16.000,tot ƒ17.000,— per jaar. Hoewel het misschien moge lijk is een minder kostbare methode te bedenken heeft het gemeentebestuur toch geen behoefte om instelling van een dergelijke regeling voor te stellen. Door het ingebruik nemen van een nieuwe vuilniswagen wordt vrijwel al le huisvuil, ook dat niet in emmers is gedeponeerd (mits het voor zover nodig gebundeld is) meegenomen. Hiertoe be horen ook oude fietsen en bromfietsen. Deze moeten dan wel enigszins gede monteerd zijn. In bijzondere gevallen, bij grote hoeveelheden, kan aan de dienst gemeentewerken worden ge vraagd het vuil weg te halen. In die ge vallen zullen de werkelijke kosten in rekening worden gebracht. MINDERJARIGE GEZOCHT Vorige week is de 14-jarige LTS- scholier Frans J. Kroon uit Utrecht van huis weggelopen. Hij bevindt zich waarschijnlijk op Texel. De politie is naar hem op zoek. Frans J. Kroon is 1.80 m. lang, heeft blond haar, draagt een lichtblauwe sweater, zwart ribfluwelen jasje, zwar te terlen'ka broek. De politie houdt zich aanbevolen voor tips. DRONKEN DUITSERS MAAKTEN BROKKEN Twee Duitsers kochten zaterdagavond in Den Burg een fles cognac en dron ken deze op straat leeg. Daarna beslo ten ze naar De Koog te rijden. Omdat de eigenaar van de aüto reeds stom dronken was, ging zijn kameraad, een 21-^jarige meubelmaker, achter het stuur zitten. Maar ook deze was zeer duidelijk onder invloed. Hij haalde De Koog, maar toeii hij bij de R.K. kerk rechtsaf wilde slaan schampte hij een daar geparkeerde Citroën van een Rotterdamse toerist. Deze werd daar door flink beschadigd. De politie kwam erbij en bracht het tweetal over naar het bureau. Een arts onderwierp de bestuurder aan een bloedproef. GOED DAT ER POLITIE IS Tijdens een patrouille kwam de poli tie een 8-jarig meisje tegen dat zich met een der handen ernstig aan prik keldraad had verwond. De betrokken wachtmeester verleende deskundig eerste hulp en bracht het meisje naar haar vakantieverblijf in De Koog. DUINBRANDJE WERD SNEL BEDWONGEN DEN HOORN Vrijdagavond om streeks half zes brak brand uit in een stuk duinterrein nabij de Mokweg ach ter Den Hoorn. Het vuur werd opge merkt door jachtopzichter W. de Porto, die alarm sloeg en alvast zelf met het blussen begon. De brandweer was bin nen vijf minuten ter plaatse en wist de vlammen in korte tijd te doven. De oorzaak is onbekend gebleven. Vermoed wordt dat voorbijgangers on voorzichtig zijn geweest met vuur. De begroeiing van het terrein was bijzon der droog, zodat het vuur zich tamelijk snel uitbrendde. Nu bleef door het snel le optreden de schade beperkt tot en kele honderden vierkante meters. Op korte afstand bevindt zich echter een uitgestrekt terrein dat met jonge dennen is beplant. Het is de vierde keer in korte tijd dat de brandweer een bos- of duinbrand de kop indrukt. 1964 1968 Arnemuiden 8 17 Breskens 24 21 Goedereede 14 20 Harlingen 16 25 Den Helder 33 37 Katwijk 83 68 Scheveningen 22 21 Texel 30 38 Urk 112 118 Volendam 16 21 Wieringen 49 51 IJmuiden 38 23 overige plaatsen 78 86 523 546 Arnemuiden 24 12 Bredkens 24 13 Bruinisse 41 Delfzijl 7 5 Harlingen 63 19 Den Helder 13 Ouddorp 14 6 Termunten 17 8 Texel 11 6 Tholen 17 3 Urk 14 Usquert 12 2 Wieringen 84 40 Wonseradeel 23 7 Yerseke 115 1 Zierikzee 11 Zoutkamp 30 13 -overige plaatsen 85 25 605 160 Bekend mag worden verondersteld dat vnl. in Bruinisse en Zierikzee de mosselvisserij en in Yerseke en Tholen de oester- en mosselvisserij worden uit geoefend. De voornaamste garnalenplaatsen zijn volgens vorenstaand overzichtWierin- gen, Harlingen, Zoutkamp, Arnemui- den en BreSkens. RUILVERKAVELING In het zojuist verschenen jaarverslag 1967 van de Cultuurtechnische Dienst wordt aandacht besteed aan de stand van zaken omtrent de ruilverkavelin gen in ons land. Over Texel wordt het volgende opgemerkt„In de ruilverka veling „Texel" (8280 ha) is uiteraard veel aandacht besteed aan natuurbe houd, landschapsverzorging en recrea tie. Vele natuurterreinen werden met waardevol gevolg afgerond, terwijl 68 km. nieuwe tuinwal is aangelegd." LEIDSE MARKT Op de Leidse markt werden 720 Texelse lammeren aangevoerd die ƒ105,tot ƒ130,opbrachten. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert: 18 ct. per mm. GROEI NEDERLANDSE KOTTERVLOOT De Nederlandse kottervloot steeg in 1967 met 11 kotters tot een totaal aan tal van 546 op 1 januari 1968. In 1966 bedroeg de stijging 14. De spectaculaire groei zoals die zich tussen 1959 (286) en 1964 (523) voordeed is dus (voorlopig?) voorbij. Wel is er sprake van een dui delijke toeneming van het aantal kot ters met een motorvermogen van 500 - 800 pk. Op 1 januari 1962 kwamen deze grote kotters in Nederland nog niet voor. Se dertdien ontwikkelde deze categorie zich als volgt 1963 2, gemiddeld 508 pk. 1964 7, gemiddeld 535 pk. 1965 10, gemiddeld 555 pk. 1966 8, gemiddeld 543 pk. 1967 12, gemiddeld 544 pk. 1968 42, gemiddeld 560 pk. Spreiding De spreiding van de Nederlandse kottervloot over de diverse havens is volgens het jongste overzicht van de Nederlandse Visserij vloot, samenge steld door de Direktie van de Visserij en, als volgt Texel, 'Den Helder en Wieringen tel len in 1964 tesamen 112 of 21,4% en in 1968 126 of 23,1% van de totale Neder landse kottervloot. Vooral op Texel heeft de kottervloot zich de laatste ja ren sterk uitgebreid. Kustvisserij Onder vaartuigen bestemd voor de kustvisserij wordt verstaan, vaartuigen die de visserij uitoefenen op de Wad denzee, Zeeuwse en Zuidhollandse stro men. Niet alle vaartuigen oefenen uit sluitend in bovengenoemde wateren de visserij uit. Een belangrijk deel hiervan oefent ook de visserij buitengaats uit, hetgeen inhoudt, dat deze vaartuigen medegeteld zijn in de sterkte van de hiervoor vermelde kottervloot. Onder een garnalenvissersvaartuig wordt verstaan een vaartuig waarvoor per 1 januari 1968 door het Product schap voor Vis en Visproducten een garnalenvergunning is uitgereikt. De garnalenvaartuigen vallen grotendeels onder de categorie vaartuigen bestemd voor de kustvisserij. Spreiding De spreiding van de vaartuigen die deels of uitsluitend de kustvisserij resp. de garnalenvisserij uitoefenen op 1 ja nuari 1968 is als volgt kustvisserij garnalen „DE TOEKOMST" Ik heb met belangstelling het na schrift van de heer F. Langeveld gele zen. Het is natuurlijk te begrijpen dat hij voor de belangen van zijn zaak op komt. Ik vind echter dat hij zich er te gemakkelijk afgemaakt, door eenvou dig te stellen dat ik „onzin" zit te ver tellen. Hij moet goed begrijpen dat ik er nooit toe over was gegaan een in gezonden stuk te schrijven als er geen duidelijke aanleiding voor was ge weest. En deze aanleidling was voor mij zondermeer aanwezig. Tenslotte is het niet zo leuk wanneer je uit een zaak gezet wordt, omdat je weigert bij te bestellen, terwijl je in lVz uur (dus niet „de hele avond" zoals de heer Langeveld stelt) reeds 2 Cola-tic ge dronken hebt. (Ook zat ik niet, zoals de heer Langeveld stelde, aan de bar). Dit is zonder meer beledigend voor de klant en ik vraag mijzelf af of de heer Langeveld wel gerechtigd is dit te doen Ik hoop dat hij inziet dat ik dit verhaal niet zomaar uit mijn duim zuig en dat hij in het vervolg zal proberen derge lijke kwalijke zaken te voorkomen. Nu wat betreft de strenge selectie. Ik kan heel goed begrijpen dat men gaat selecteren om te voorkomen dat het „een bende" gaat worden (spijker broeken worden niet toegelaten). Daar om trek ik oük graag mijn kritiek in deze terug. Wat ik dan echter wel zou willen opmerken is, dat de selectie dan wel „eerlijk" moet zijn. Dan mag het niet voorkomen dat sommige mensen vaak meer dan een half uur staan te wachten omdat de zaak „vol" is, ter wijl bepaalde personen onbelemmerd door kunnen lopen. (Ook dit is abso luut waarVelen zullen het kunnen IbeamenWat moet dit, volgens de heer Langeveld noodzakelijke selectie systeem bij de vakantiegasten^ maar ook bij de Texelaars een vreemde in druk achterlaten Ik zou er tot slot op willen wijzen dat het jonge publiek nu nog niet zo veel geld kan besteden, maar dat dit zelfde publiek dit over enige tijd wel kan. Het lijkt mij dan niet zo aantrek kelijk voor de heer Langeveld als deze toch zo grote groep zijn zaak dan zou schuwen. Ook hier geldt de uitdrukking „De toekomst zal het leren Joop Koning, Trompstraat 8, Oudeschild. NASCHRIFT De heer Langeveld „Hoewel ik be slist geen openbare verantwoording schuldig ben jegens iemand die we om zijn gedrag de zaak hebben laten uit zetten, wil ik, ter voorkoming van mis verstanden nog wel iets over ons be- critiseerde selectiesysteem opmerken. Dat bepaalde mensen onbelemmerd doorgang krijgen terwijl anderen staan te wachten is waar. Het betreft dan gasten van ons hotel die je natuurlijk niet tegen het hoofd kunt stoten en be paalde vaste klanten of relaties waar voor wij gaarne plaatsruimte gereser veerd houden. Het gebeurt ook her haaldelijk dat bezoekers de zaal even verlaten, bijv. om iets uit hun auto te halen, en er na terugkomst uiteraard direkt weer inmogen. Wie ook maar een greintje zakeninstinct heeft, kan daar tenminste begrip voor hebben. De heer Koning denkt er anders over en dat is zijn goedrecht. En het is ons goedrecht hem de zaal uit te sturen als hij er overduidelijk blijk van geeft niet te weten hoe hij zich m een gele genheid als de onze moet gedragen. Ik ben de heer Koning overigens zeer er kentelijk. Door commentaar te mogen leveren op zijn ingezonden stuk heb ik het beleid in „De Toekomst" enigszins kunnen toelichten. Uit de massa's reac ties die ik er de afgelopen dagen over te horen heb gekregen, is overduidelijk gebleken dat voor mijn maatregelen alom begrip en waardering bestaat en zal de ingeslagen weg dan ook blijven volgen, op weg naar een „goede Toe komst". Discussie gesloten. - Red. GESLAAGD De heer Frits Plantinga te Den Burg behaalde het diploma M.O.-A. Neder landse Taal en letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam. GESLAAGD Mej. A. v. d. Knaap slaagde voor het I.N.A.S.-diploma (Inrichtings Assisten te). Zij volgde de opleiding aan de Christina Hermina School te Zetten. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn Maandag: 10.00 tot 12.00 uur: Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur; Donderdag: van 12.00 tot 13.30 uur (niet tijdens de schoolvakanties) en 15.30 tot 17.30 uur. Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30 tot 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 17.30 uux en vrijdag van 15.30 tot 17.30 u.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1