Cjrocn 2 rwartsjexelsin het harL, Over zakelijke aangelegenheden mondeling stemmen Felle oliebranden met succes bestreden Woningbouwvereniging wil geen verandering Hertj es|maken het best Maatregelen tegen onderverhuur Spannende oefening niet poederblusser echte gezinsbank RIJDAG 21 JUNI 1968 Uitgave N.V. v/h Lange veld De Rooü postbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 led.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den urg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 TEXELSE 81e JAARGANG No. 8276 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: 18 cL per mm. Tijdens een buitengewone ledenver gadering, dinsdagavond in „Casino", hebben de leden van de Woningbouw vereniging Texel de gewijzigde statu ten en het huishoudelijk- en huurregle- ment vastgesteld. De statuten zijn nu aan de huidige tijd aangepast. Een van de belangrijkste veranderingen is dat de minimum leeftijdsgrens voor toe te laten leden van 21 op 18 jaar is ge bracht. Deze minderjarigen worden aangemerkt als adspirantlid, wat in houdt dat zij dezelfde rechten hebben als de oudere leden, maar dat zij geen stemrecht hebben en niet in het bestuur kunnen worden gekozen. Dit om te voorkomen dat een geheel uit jongeren bestaand bestuur zou worden benoemd, dat niet handelingsbevoegd zou zijn. Belangrijk is ook dat voortaan stem men bij schriftelijke volmacht mogelijk is. Ieder lid kan echter maximaal twee andere leden als gemachtigde vertegen woordigen. Een andere wijziging is dat een ver- adering door de leden kan worden be legd als tenminste 50 (was 20) leden dit verlangen schriftelijk aan het bestuur kenbaar maken. Verder kan het be stuur volgens de nieuwe statuten wer ken voor de vereniging laten uitvoeren tot een bedrag van ƒ5000,(was ƒ500,zonder besluit van de leden vergadering. De 'belangstelling voor deze buiten gewone vergadering was groter dan het bestuur had durven hopen 77 man Welliswaar was dit nog niet het aantal leden dat volgens de statuten nodig is om over een statutenwijziging te kun nen beslissen, maar het bestuur had deze moeilijkheid opgelost door op een later tijdstip van dezelfde avond een formele tweede vregadering uit te schrijven waarop nog eens over de wij ziging werd gestemd en waarbij de nieuwe statuten bij gewone meerder heid konden worden aangenomen. enigiging liggen v.w.b. het onderhoud der woningen. Geantwoord werd alle werkzaamheden die niet in het regle ment staan genoemd, op kosten van de vereniging worden uitgevoerd. De heer A. Backer noemde het geval van een woning die door de vorige huurder „uitgewoond" zou zijn zodat de nieuwe er ƒ500,aan had moeten besteden. Voorzitter Bosma zei, dat als een wo ning werkelijk is uitgewoond, deze weer in orde wordt gemaakt op kosten van de vereniging. De heer Kuurstra miste in de nieuwe regels de bepaling dat degene die met inspectie van de woningen is belast, zich moet legitimeren. Volgens candi- daat-notaris H. Holtman, die het be stuur bij het samenstellen van de nieu we statuten had geassisteerd, moet ie mand die toegang tot een woning ver langt zich altijd kunnen legitimeren. Men hoeft hem anders niet toe te laten. Dit is bij de wet geregeld en hoeft dus niet in het reglement te worden opge nomen. Onderverhuur Vele huurders van woningwetwoningen verhuren in het seizoen kamers aan toeristen. Dit is in strijd met artikel 8 van het huurreglement waarin uitdruk kelijk staat dat onderverhuur verboden is. Tot dusver is het bestuur van de woningbouwvereniging soepel geweest en heeft tegen onderverhuurders geen actie ondernomen. Op de desbetreffen de vraag van de heer W. Steenhuizen antwoordde de heer Bosma echter dat niet kan worden beloofd dat men ook in de toekomst zo makkelijk zal blijven. De minister heeft herhaaldelijk op het verbod van kamerverhuur gewezen en misschien zal het bestuur toch eens moeten optreden. Van het feit dat vele huurders een graantje proberen mee te pikken van de toeristische bedrijvig heid wordt geen geheim gemaakt. De meeste adressen staan in de WV-krant genoemd. In hetzelfde artikel wordt bepaald dat het niet toegestaan is meer dan 225 liter brandbare vloeistof (stookolie) bij of in het huis in voorraad te heb ben. Desgevraagd werd verklaard dat dit voorschrift van de brandweer is. Tegen ondergrondse olievoorraden heeft men geen bezwaar. Bevoogding De heer Hoogerheide maakte be zwaar tegen de vele verboden die zijn opgenomen in artikel 9. O.a. wordt daarin bepaald dat het zonder vergun ning verboden is viervoetige of ge vleugelde dieren te houden, met uit zondering van één kat en één hond. Men toonde zich vooral gebelgd over de bijkomende bepaling dat het bestuur gerechtigd is een dergelijke vergunning zonder opgaaf van redenen in te trek ken. „Is het nodig om zo bevoogd, te worden. Als de kat jongen moet, moet je dat aanvragen". De heer Bosma wees erop dat de bepalingen er nu een maal moeten zijn om bij misverstanden te kunnen ingrijpen. Men zal heus de nodige soepelheid betrachten. Geirri- teerd vroeg hij zich af: „Zitten we hier nu met grote mensen of kleine kinde ren?! U moet niet zo zeuren; gaat u anders maar op zoek naar een andere woning!" Het reglement werd tenslotte met 4 stemmen tegen frastgesteld. Tenslotte verleende de vergadering aan het be stuur machtiging om de statuten ter goedkeuring bij de Minister aan te bie den en verklaarde men zich bij voor baat accoord met eventuele door de bewindsman nodig geachte wijzigingen. Dat laatste is niet waarschijnlijk omdat het concept al bij het ministerie is ge weest. Critick Verschillende leden maakten van de gelegenheid gebruik om op de nieuwe statuten critiek uit te oefenen. Het heetste hangijzer bleek te zijn de onge wijzigd overgenomen bepaling dat in de vergadering over zakelijke aange legenheden mondeling moet worden gestemd. De heer M. Zijm toonde zich een tegenstander van het mondeling stemmen. Het was hem na de vorige vergadering '((waarin mondeling over de verkoopkwestie was gestemd) gebleken dat verschillende leden zich bezwaard hadden gevoeld. Bij schriftelijke stem ming zou de uitslag anders zijn ge weest. De heer Zijm vond het demo cratisch om ook stemmen over zaken geheim te houden. Ook de heer De Boer vond dat over zakelijke aangelegenhe den schriftelijk moet worden gestemd als de meerderheid van de vergadering sf dat wil. Zijn pleidooi had echter een tegengesteld effekt, want het bestuur herinnerde hem eraan dat alvorens tot stemmen wordt overgegaan eerst moet worden gestemd over mondeling f schriftelijk. En moet dat mondeling of schriftelijk gebeuren? Het bestuur zag veel problemen en vond het schrif telijk stemmen over zakelijke kwesties I helemaal niet nodig. Het betreffende P artikel werd, als enige, in stemming st gebracht, waarbij bleek dat slechts 11 van de 77 leden zich voor verandering van de regeling uitspraken. Wat een teleurstelling was voor de kooplustigen die de kansen dat de koopmo- [elijkheid er eens zal komen, weer wat agen verminderen. Een hunner, de leer W. Steenhuizen, had ook al be waar gemaakt tegen het grotere aan- n; lal leden dat nodig zal zijn om een n| ïieuwe vergadering bijeen te kunnen af^Pen. In artikel 9 van de nieuwe statuten s bepaald dat het lidmaatschap verlo- en gaat door overlijden, schriftelijk )edanken en ontzetting. Daaraan werd toegevoegd: Bij vertrek van Texel. Een lid kan om verschillende rede- ien uit het lidmaatschap worden ont- •et (art. 12), naast overtreding der sta pten en niet nakomen van geldelijke j verplichtingen ook wegens het „op an- w iere wijze benadelen van de vereni- [ing". De heer Steenhuizen vond dat iet bestuur met die laatste bepalingen H die kanten zou uitkunnen en tekende lezwaar aan. Uitgewoond Bij de bespreking van het nieuwe luurreglement informeerde een der le ien hoe de verplichtingen van de ver- Dinsdagmiddag hebben op een ter rein aan de Beatrixlaan enkele korte doch felle oliebranden gewoed. Het be trof gelukkig een oefening. Het vuur was nl. ontstoken door vertegenwoordi gers van de N.V. Ansul International Nederland uit Naarden, om de leden van de Texelse brandweer vertrouwd te maken met de nieuwe poederblusser. Dit blusapparaat, een zg. D 250-cenhcid is bestemd voor het doven van vloei stof- en gasbranden. De eenheid, die met toebehoren ƒ6500,heeft gekost, werd dezelfde middag officieel aan de brandweer overgedragen. De werking is betrekkelijk eenvoudig Het apparaat bestaat uit een ketel die 250 kg. bluspoeder (natriumbicarbo naat kan bevatten. Dit reservoir kan in verbinding worden gebracht met een fles stikstofgas, waardoor het poeder onder druk van ongeveer 15 atmosfeer wordt gezet. Wordt nu de kraan in het spuitstuk van een der ca. 30 meter lan ge slangen geopend, dan wordt het poe der met geweld naar buiten gespoten. Als het spuitstuk op de juiste wijze wordt gericht kan een vrij grote vlam menzee in uiterst korte tijd worden „weggeblazen". Toelichting Tijdens een bijeenkomst voorafgaan de aan de demonstratie-oefening o.a. bijgewoond door burgemeester Spren- ger, lichtte de heer P. van Toornburg uitvoerig de werking van het apparaat toe. Hij bracht onder meer naar voren dat de poederblusser voor de Texelse brandweer bepaald geen overbodige luxe is. Steeds meer hotel- en pension- bedrijven bewaren een vrij grote hoe veelheid gas. Door het sterk toenemen- de verkeer (touringcars) is het niet on denkbaar dat de brandweer eens tegen brandende benzine of olie zal moeten optreden. Ook een brand op het vlieg veld Texel met zijn sterk toenemend luchtverkeer hoort tot de mogelijkhe den, waarmee men rekening dient te houden. De nieuwe poederblusser kan 80 se conden lang spuiten. Dit lijkt niet veel, maar in de praktijk is het ruim vol doende. Enkele „stoten" zijn meestal afdoende. Dit werd even later op over tuigende wijze gedemonstreerd op een weiland achter de Beatrixlaan. Hier was een vijver gegraven waarin ge meentewerken een flinke hoeveelheid olie had gestort. De mannen van Ansul leegden er bovendien nog enkele jerry cans benzine. Dit werd in brand gesto ken. De vlammen waren meer dan tien meter hoog en een inktzwarte rookko lom steeg ten hemel. Toen dit „fikkie" goed brandde werd de straalpijp van de poederblusser erop gericht en in twee seconden was het vuur gedoofd. Daarop werd de voorraad brandstof aangevuld en mochten de Texelse vuur- bestrijders het zelf enkele malen pro beren. Door de aanschaf van de D 250-een- heid is de Texelse brandweer weer wat beter uitgerust. Op de verlanglijst staat nu nog een mobilofooninstallatie. Deze is vooral bij duin- en bosbranden on ontbeerlijk. Het benodigde geld is ech ter niet beschikbaar, zodat mobilofoons voorlopig tot de vrome wensen gere kend blijven. MET ONGEDEKTE BANKGIRO'S BETAALD DE KOOG In verschillende win kels in De Koog heeft de 28-jarige M.S. uit Hilversum aankopen gedaan en de ze „betaald" met girobiljetten van de Nederlandse Middenstandisbank te Hil versum Gebleken is dat S. bij de be treffende bank geen saldo had. In een viertal gevallen zijn winkeliers daar van de dupe geworden. De politie is bezig met een onder zoek waarbij al is gebleken dat S. zich op het vasteland al eerder met derge lijke praktijken heeft bezig gehouden. Mogelijk hebben nog meer Texelse win keliers ontdekt dat bij hen aangeboden giro's ongedekt waren. Zij worden verzocht de politie hiervan te verwit tigen. (Ter voorkoming van misver stand het betrof hier niet de bekende groene betaalcheques waarvan de ver zilvering wordt gegarandeerd, ook bij afwezigheid van voldoende saldo). INGEBROKEN IN STRANDHUISJE DE KOOG In het afgelopen week end is aan het strand van De Koog in gebroken in een strandhuisje van de heer H. Wuis. Vermist werden een luchtbed, drie dekens en twee badla kens. Een onderzoek wordt ingesteld. BERM- EN MISTLAMPEN VAN AUTO'S GEHAALD DE KOOG Van drie geparkeerde auto's in De Koog werden 's nachts de berm- en mistlampen ontvreemd. De politie houdt er rekening mee dat mo gelijk dezelfde personen aan het werk zijn geweest, die inbraken in een huis je aan het strand van De Koog. DOORGEREDEN Maandagavond om ongeveer 9 uur botste de 53-jarige kapper A.S. uit De Cocksdorp met zijn auto tegen het tuinhek van de familie C. J. Witte aan het Schilderend te Den Burg. Het hek werd beschadigd, maar S. reed onmid dellijk door. Omstanders namen echter zijn nummer op, waardoor hij nader hand kon worden aangehouden. Vrijdag 28 juni openingsavond „SARASANI" OP ZOEK NAAR OUDE MEUBELS Vrijdagavond 28 juni start „Sarasani" het het derde beatseizoen. Men is druk doende met het inrichten van de be kende schuur aan de oude Kogerweg. Het balcon wordt vergroot, o.a. om plaats te bieden aan twee zg. vloeistof- projectoren waarmee bizarre lichtver schijnselen op het gordijn en het po dium kunnen worden geprojecteerd. Ter verhoging van het effekt dient ook het watergordijn, dat per avond onge veer een half uur zal werken. Bij de inrichting heeft men een grote hoeveel heid oude, nog bruikbare artikelen no dig zoals crapeauds, bankstellen, sche merlampen en vloerkleden. Wie van zijn oude meubels af wil en vergeten heeft deze met de meierblis mee te geven kan dus bij Sarasani te recht. Na een telefoontje of schriftelijk bericht wordt voor afhalen gezorgd. Voor de openingsavond waarvoor on geveer 150 „officiële" personen en re laties zijn uitgenodigd, heeft de firma Brinkhorst De La Porte de topgroep De Motions geëngageerd. Verder zijn met 30 andere bands contracten af gesloten. Zoveel mogelijk zal iedere avond een andere groep spelen, waar door men de belangstelling hoopt te vergroten. Tot de bands die zich zullen presenteren, horen de Outsiders, Mo tions, Golden Earrings, Buffoons, C B en Sammy Soulset. De beste groepen komen in augustus. Zo goed als zeker spelen dan de Engelse „Cap tain Beefland" en „David Garrick", de laatste waarschijnlijk met een Ne derlandse begeleidingsgroep. „Het is wel een waagstuk, in de toeristisch zwakke augustusmaand ,maar mis schien komen er mensen voor naar Texel en doen wij ook iets aan vakan tiespreiding", zegt A. André de la Porte. Dag der ontdekkingen Iets nieuws is ook de zg. Dag der Ontdekkingen, die iedere donderdag avond wordt gevierd. Die avond zullen telkens 4 of 5 onbekende groepen op reden, daar gaat nog al wat tijd in zit ten, zodat al om half zeven wordt be gonnen. Mocht men daarbij een talent ontdekken, wat afgeleid wordt uit de reacties van het publiek, dan krijgt de gene die de tip heeft gegeven om juist deze groep te vragen een premie van ƒ100,tot 250,Dit bedrag zal dan de volgende donderdag of nog een week later officieel worden uitgekeerd. Love-in Verder staat een love-in op het pro gramma, echter niet met bloemen maar met fruit. De datum hangt af van de aanwezigheid van veel rijp fruit. Be langrijk is voorts de parkeergelegen heid die bij de Sarasanischuur wordt aangelegd. Daar is plaats voor 65 auto's zodat deze niet meer aan de weg hoe ven te staan. DE WAAL Sedert ruim een jaar houdt de dierenarts J. Beekman bij zijn boerderij-woning aan de Bomen- diek te De Waal een drietal damherten. Vcrigc week hebben de beide vrouwe lijke dieren ieder een jong ter wereld gebracht. De kalfjes zijn bijzonder le venslustig en leveren een vertederend beeld. Omdat de geboorte van een hert voor Texel geen alledaagse gebeurtenis is, moesten moeders en kinderen voor onze fotograaf poseren. Eenvoudig was het niet want de angstig geworden diertjes hielden zich op een beschut plekje doodstil „gedrukt" terwijl hun moeders zover mogelijk wegliepen om de aandacht af te leiden. Maar tenslotte was het vertrouwen gewonnen en kon het plaatje geschoten worden. De drie volwassen herten zijn afkom stig uit verschillende hertekampen, o.a. uit Hilversum. De heer Beekman heeft ze van relaties overgenomen. Het ter rein bij zijn woning te De Waal bleek voor een privé hertekamp zeer ge schikt. Vanuit de huiskamer kan de familie Beekman de dieren in het oog houden. De heer Beekman had de ge boorte van de twee „bambi's" uiter aard al geruime tijd voorzien, maar assistentie bij de bevalling bleek niet nodig. Direkt na de geboorte stonden de diertjes op de ranke poten. De eer ste dagen hielden ze zich vrijwel voortdurend schuil. De moederdieren werden extra waakzaam. De jonge va der (die juist zijn tweede gewei draagt) doet wat onverschilliger. Het is de bedoeling niet alle herten aan te houden. Eén moeder met kind zal verhuizen naar de heer M. Reuvers te De Cocksdorp. Het houden van dam herten is niet moeilijk. Ze kunnen zo mer en winter buiten blijven en stellen geen hoge eisen aan het voedsel. Het menu bestaat uit gras, aardappels en wat krachtvoer. Op Texel zijn wel eens eerder herten geboren: op de Hogeberg, waar de heer A van Boven uit Oudeschild een her tekampje hield. Hij kon de dieren ech ter niet voldoende onder controle hou den, zodat het gebeurde dat ze werden lastig gevallen door de jeugd. De heer Van Boven heeft zijn herten dan ook naar de vastewal verkocht. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren Gerrit Pieter Cornelis, zv. Biem Vlaming en Anna van Dijk; Ri- chardus Theodorus Antonius, zv. Ri- chardus R. Kleinveld en Antonia J. ten Brink; Gesina Jannie, dv. Hendrik W. Stark en Maria Meijer; Ivonne Christina, dv. Jelle Visser en Maartje H. Koorn; Remke, dv. Jan G. M. War- naar en Johanne Faber; Marcus Hen- dricus, zv. Alexander R. Boeijen en Emma J. M. Witte; Helga en Margot, dv. Johannes F. Dankaart en Anna M. Brosse; Diana F. dv. Willem J. Dogger en Maria J. W. Dukers. Ondertrouwd Philippus Dubbelman en Joukje A. J. Bakker; Wilhelmus P. de Porto en Rita M. Schoenmaker. Overleden Maria A Barhorst, oud 72 jaar; Jeannette M. Kuijper, oud 98 jaar; Dirk de Haas, oud 77 jaar MEVROUW GILLOT-NOORDHOEK NEEMT AFSCHEID DEN HOORN „Juf" Gillot die 9 jaar lang als onderwijzeres verbonden is geweest aan de Jan Drijverschool te Den Hoorn, gaat de school nu verlaten. Woensdagavond wordt door de ou dercommissie in De Waldhoorn een af scheidsbijeenkomst belegd, waarbij ie der in de gelegenheid wordt gesteld van haar afscheid te nemen Verwacht wordt dat de belangstelling zeer groot zal zijn, want mevrouw Gillot was zeer gezien.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1