Cjrocn 'wartsjexelsin het harL, Havengebouw heeft belangrijke representatieve functie mm*** Hoofdingenieur Unger: Het mooiste dat ik ooit gezien heb Zaterdag officieel in gebruik genomen Vuistslag voor politieman Bijzondere recreatiebouw in De Cocksdorp Irotanmeubelen Moerbeek's [NSDAG 25 JUNI 1968 81e JAARGANG No. 8277 Uitgave N.V. v/h Langeveld Dc Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 >d.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den irg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct per mm. Op een wijze waaraan de vele ge nodigden aangename herinneringen bewaren, is zaterdagmiddag het ha vengebouw van TESO aan Het Horn- tje officieel in gebruik genomen. Di verse sprekers brachten hun bewon dering tot uiting voor deze schepping van architect C. B. Alkema. De na druk werd gelegd op de belangrijke functie die het gebouw heeft. Het kan in belangrijke mate de eerste en de laatste indruk van de Texelbezoeker bepalen. Aangezien beide indrukken zeer belangrijk zijn voor de reputatie van het eiland, werd er niet aan ge twijfeld dat het echtpaar Stolk, dat on langs de exploitatie ter hand heeft ge nomen, een grote verantwoordelijk heid draagt. Zoals gezegd: aan de ope ningsplechtigheid bewaart men goede herinneringen. Traditiegetrouw liet TESO de inwendige mens uitstekend verzorgen. De bedrijvig af- en aan lopende kelners hielden de glazen ge vuld en ook de aanvoer van allerlei warme en koude snacks werd geen ogenblik gestremd. „Echt Texels weer", zei president commissaris C. J. de Lugt, nadat hij aan het begin van zijn openingswoord een blik had geworpen op het woelige Marsdiep, waarboven zich grauwe re genwolken ontlaadden Dat grauwe is tot dusver kenmerkend geweest voor de nieuwe veerhaven. Een bar verlaten oord was het, dat door TESO-personeel al gauw „Fak-Fak" werd genoemd. Door de ingebruikneming van het ha vengebouw met zijn sfeervolle restau rant is dat anders geworden. De heer De Lugt bracht dank aan de vele in stanties, die de bouw hebben mogelijk gemaakt. Het gemeentebestuur voor het verlenen van de vergunning, Rijks waterstaat (vertegenwoordigd door hoofdingenieur-directeur Unger), die goedvond dat het gebouw op Rijks- grond werd gezet, de Veenkoloniale Bank, die het kapitaal verstrekte. Voorts werden speciaal verwelkomd vertegenwoordigers van WV, Politie, PTT, personeel, Bond van Vervoers- personeel, de architect, aannemer Daal der en de onderaannemers: De heer De Lugt keek een jaar of vijf in de TESO- geschiedenis terug Hij herinnerde er aan, dat het na de bouw van de Mars diep de bedoeling was een havenge bouw te stichten. Toen bleek dat het vervoersaanbod veel sneller groeide dan was voorzien, ging de tweede veer boot voor en was men, gezien de kos ten daarvan, niet direct in staat ook het havengebouw te verwezenlijken. Maar toen de Texelstroom eenmaal voer, kregen de plannen hun beslag. Grotere opzet Een belangrijke wijziging in de oor spronkelijke opzet veroorzaakte het idee van de heer De Gorter om het hele bootbedrijf op het Horntje te con centreren. De kantoren uit Den Burg zouden dus ook naar Het Horntje wor den overgebracht. De heer De Lugt toonde zich tevreden over het ontwerp van het gebouw en de wijze waarop het is uitgevoerd. In augustus 1967 werd de opdracht gegeven en op 19 april leverde aannemer H. Daalder Zn. uit De Cocksdorp het gebouw op. De heer De Lugt noemde met waarde ring de onderaannemers M. Bakker (elekra), Veltkamp (loodgieterswerk en sanitair), de Verenigde Schilders en KI. Boon '(stoffering). De adviezen voor de BLIKSCHADE De winkelier J. Nauta uit Den Burg stopte zondagmiddag om kwart over drie met zijn Glas personenwagen op de Pontweg. Een andere automobilist, die te dicht achter hem had gereden, kon zo vlug niet stoppen en reed de Glas aan. De betrokken automobilisten bespraken het geval, maar de aanrijder Het weten zich niet schuldig te voelen en vertrok zonder zijn naam bekend te maken. Het nummer van zijn wagen werd evenwel aan de politie doorge geven. VW OVER DE KOP DE SLOOT IN Zondagmiddag om kwart over één verloor de 19-jarige R.K. uit Zandvoorc de macht over het stuur van zijn gloed nieuwe Volkswagen, waardoor de auto ter hoogte van de hoeve „De Noord- kroon" op de natte Waalenburger weg begon te slippen en over kop in de sloot belandde. De bestuurder kwam met de schrik en een nat pak vrij. De auto liep flinke carrosserieschade op en moest door een kraanwagen naar Den Burg worden gesleept. keukeninrichting kwamen van de heer J. Vroom. Veel bewondering had de president-commissaris ook voor de architect Dijkema, die het interieur had ontworpen. „Door dit nieuwe gebouy/ kan de service aan het reizend publiek worden vergroot. Of dat op de juiste wijze zal gebeuren hangt voor een groot deel af van de familie Stolk, die dan ook een zware taak op de schou ders heeft genomen", aldus de heer De Lugt, die de hoop uitsprak dat het ge bouw aan de gestelde hoop zou voldoen en een dronk uitbracht. Directeur M. C. de Gorter maakte vervolgens gewag van de goede har monie, waarin hij had samengewerkt met architect Alkema bij de voorbe reidingen. „Het was goed met U te werken". Hij gaf vervolgens een op somming van bloemstukken en andere geschenken, die ter gelegenheid van het heugelijke feit waren ontvangen en deelde de genodigden van het vaste land mee, dat zij na afloop van de bij eenkomst een maaltijd zouden aange boden krijgen aan de zg. counter van het restaurant. Goede sleutel „Ik heb waardering voor de wijze, waarop U dienst verleent aan het pu bliek", aldus burgemeester Sprenger in zijn redevoering. Mr. Sprenger schetste het grote belang van de oeververbin ding, waarvan allerlei activiteiten af hankelijk zijn. Herinnerende aan het bekende kinderversje van Engeland en de gebroken sleutel, noemde hij de ver binding met de vastewal een mooie en passende sleutel. Belangrijk vond de eerste burger het, dat TESO het belang van de ménsen altijd op de eerste plaats stelt, wat blijkt uit deze jongste toevoeging aan het dienstverlenings pakket. Het gebouw zal niet alleen voor de wachtende passagiers een prettig verblijf zijn, maar ook een ontmoe tingspunt en gesprekscentrum voor an deren, waarmee hij o.m. doelde op de genen die betrokken zijn bij het NIOZ en de Mosselverwaterplaats. Verder zullen ook dagrecreanten uit de omge ving er terecht kunnen. Het zijn alle maal zeer verschillende mensen. Om het allen naar de zin te maken is lenig heid van geest nodig. Hij drukte het echtpaar Stolk op het hart dat het be drijf ook het visitekaartje moet zijn, dat de belangrijke eerste en laatste in- Jonge bouwvakker de cel in DE KOOG De op Texel werkzame 20-jarige bouwvakker Kl.W.K. uit Mak- kum is in de nacht van donderdag op vrijdag ingesloten, nadat hij in De Koog een politieman een slag in het gezicht had gegeven. De jongen kwam tegen één uur des nachts met drie leeftijdsgenoten „Het Witte Huis" in om iets te drinken. Om dat op dit tijdstip niet meer getapt wordt, werd hen de consumptie gewei gerd, waarna zij boos vertrokken. Uit balorigheid gooide een hunner in de hal van het hotel een vaas bloemen over een bankstel en een ander greep buiten een fles. De gedetacheerde wachtmees- tr H.W.B. sommeerde hen door te lo pen. Toen zij daaraan geen gevolg ga ven greep de politieman in en dwong het viertal het bevel op te volgen. Even later keerde K. op zijn schreden terug en gaf de wachtmeester een vuistslag in het gezicht. Dat betekende direkt een eind van de misbruikte vrijheid van de jongeman. Onder hevig verzet werd hij weggevoerd en in het politie bureau te Den Burg ingesloten. Gebleken is dat de vier jongens eer der op de avond diverse bars hadden bezocht. druk van de gast bepaalt. Uit het feit, dat hij een uitnodiging had ontvangen concludeerde de burgemeester dat de verhouding TESO-gemeente goed is. „Wij houden een wedloop. Als TESO zijn bedrijf vergroot, komen meer men sen naar Texel en de gemeente moet de daaruit voortvloeiende problemen oplossen. Nauwelijks is dit gebeurt of een volgende expansie brengt nóg meer mensen". Met tevredenheid constateer de Mr. Sprenger dat het tot dusver aardig gelukt is het krachtsverschil klein te houden. De heer A. K. W. Unger, hoofdinge nieur-directeur van Rijkswaterstaat, vertelde dat zijn dienst ook zeer nauw met TESO samenwerkt. Deze samen werking is vooral sinds 1961 intens, want Rijkswaterstaat had een groot aandeel in het totstandkomen van de nieuwe oeververbinding. Over het nu in gebruik genomen gebouw toonde hij zich zeer enhousiast: „Ik heb al veel van dergelijke gebouwen bekeken, maar dit is het mooiste dat ik ooit ge zien heb". Geschenk De heer C. R. Alkema uit De Koog bracht dank voor het vertrouwen dat TESO hem had gegeven door hem het ontwerpen van een dergelijk groot pro ject op te dragen. Hij was vooral vol daan over de samenwerking met de heer De Gorter, waarmee, dankzij zijn constructieve benadering, veel nuttig overleg kon worden gepleegd. De heer Alkema sprak zelfs van een „onwaai- schijnlijke harmonie". Dank bracht hij ook aan de gemeente, de heren Weijdt en Harting van Rijkswaterstaat en uit en uitvoerder v.d. Werve van Daalder. Laatstgenoemde had Alkema zijn beste vriend genoemd, wat illustratief is voor de onderlinge band. Als gezamenlijk geschenk van aannemer Daalder en hemzelf overhandigde de heer Alkema een schilderij van A. Blok v.d. Velden uit De Koog, voorstellende de haven van Oudeschild. De heer W. A. Visser, vice-voorzitter van de WV Texel was voldaan over het erkennen van de samenhang tussen vervoer en WV. De WV is zeer ver heugd met het nieuwe gebouw dat niet alleen wachtlokaal maar ook horeca bedrijf is, waar zowel de gewone man zijn patatje als de zakenman zijn luxe etentje kan gebruiken. De heer Visser drong erop aan voor al niet te wachten met het bouwen van een derde fuik. Want stel je voor wat de gevolgen zouden zijn als er met de Texelse fuik eens iets zou gebeu ren.... Bovendien: als de aanlegmo gelijkheden worden uitgebreid kan ook de derde veerboot komen, over een jaar of twee. Dure passagier „Ik ben een van de duurste passa giers van TESO", zei de heer P. Mol, lid van het hoofdbestuur van de Ne derlandse Bond van Vervoerspersoneel. Hij doelde daarmee op het feit, dat hij van tijd tot tijd naar Texel komt om met de directie te praten over verdere verbetering van de materiële positie 'van het personeel. „De arbeidsvoor waarden zijn thans goed", aldus de heer Mol, „maar ér zijn nog enkele wensen....". Hij kondigde aan in augustus weer op bezoek te komen. Want: Bij goede arbeidsvoorwaarden is ook de sfeer in het bedrijf goed. De heer De Lugt bracht uitvoerig dank aan alle sprekers. Daarna werd gelegenheid gegeven het hele gebouw te bezichtigen. GEPARKEERDE AUTO AANGEREDEN Zaterdagochtend werd de in de Ko- gerstraat geparkeerde auto van de heer B. Otto uit Rheine (Duitsland) aange reden door de 19-jarige automobilist T. C. D. uit Zwijndrecht. De aanrijding ontstond toen D. zijn aandacht liet af leiden door twee achter in zijn auto zittende kinderen. 680 DEELNEMERS IN AVONDVIERDAAGSE Vorige week werd voor de achtste maal op Texel een Avondvierdaagse gehouden. De belangstelling was iets groter dan vorig jaar: 680 personen, merendeels jeugd. In tegenstelling tot vorig jaar waren de afstanden voor iedere dag gelijk. Naast de gebruike lijke medaille ontvingen de wandelaars donderdagavond aan de finish een bal pen, ter gelegenheid van het jubileum van de Wandelsportbond. Afwijkend van de vorige jaren was ook de in tocht donderdagavond. Om het de or ganisatoren wat makkelijker te maken, was de intocht „gespreid". Telkens, met een tussenpoos van ongeveer een half uur, vertrokken groepjes wande laars om de laatste loodjes door Den Burg af te leggen. Die tussenpozen wa ren echter te lang en het wachten was door het kille weer niet aangenaam. GOEDEREN UIT TENT GESTOLEN DE KOOG Vrijdagmiddag is uit een tent o<p de camping Kogerstrand voor ongeveer ƒ445,aan goederen gestolen. De benadeelde kampeerders waren de 18-jarige C. H. M. Huizer en H. J. F. van Limbeek (19), beiden leer lingverplegers uit Warnsveld. De jon gens twijfelden er niet aan, dat een 20- jarige Duitser, die de afgelopen nacht in hun tent logies genoten had, de da der was. De Duitser had 's morgens zijn aktetas en slaapzak in de tent achter gelaten, nadat de jongens hadden goed gevonden dat hij ook de volgende nacht in hun tent zou slapen. Hij wist toen dat de twee die middag weg zouden zijn. Daarvan heeft hij blijkbaar mis bruik gemaakt, 's Middags haalde hij zijn eigen tas en slaapzak weg, maar nam van zijn gastheren een witte trui, witte pantalon, bruin overhemd en een foto-toestel. PROCES VERBAAL INGETROKKEN Het proces verbaal dat tegen de 53- jar. kapper A. S., De Cocksdorp, werd opgemaakt omdat hij maandagavond tegen een tuinhek aan het Schilderend te Den Burg reed en daarna was door gereden, is ingetrokken. Bij nader on derzoek door de politie bleek dat de door de aanrijding veroorzaakte scha de nauwelijks aantoonbaar was. Het gaas van het hek was zwaar verroest en vertoonde voordien reeds een gat. Hoewel het doorrijden laakbaar blijft, vond de politie het toch niet juist het geval als misdrijf aan te merken. De schade mocht daarom onderling worden geregeld en men liet het bij een waar schuwing. GESLAAGDE ULO-LEERLINGEN Van de 33 ULO-leerlingen die dit jaar in de examenklas zaten werden er bij de onlangs gehouden examens vier afgewezen. Drie daarvan had op eigen verantwoording aan het examen deel genomen. De namen van de geslaagden: Ada Bakker A+middenstand; Alice Bakker A+mst; Gretha Bakker A; Piet Bas A+mst; Emmy Groot A; Marga Haarsma A mst; Anja Jaspers A; Henk Kikkert A mst; Jeannette de Kort A+mst; Gert Pansier A mst; Margje Platte A; Hans Sielias A; Carla Spigt A; Carla Star A; Corrie Terpstra A mst; Laurens Tuinema A mst; Jaap Verberg A+mst; Lida Wessels A+mst; Ineke Witte A, Marga Witte A+mst; Karei Bakkre A wiskunde; Hans Blom A+wisk.; Joke Comman deur B; Hans Peetoom A+wisk.; Renée Roeper A+wisk.; Eddy van der Star A+wisk.; Meinie Timmer A wisk.; Kees Vlaming A wisk.; Rita Wilner A+wisk. LEIDSE MARKT Op de Leidse lammerenmarkt wer den 450 Texelse lammeren aangevoerd die ƒ105,tot ƒ130,opbrachten. De handel was redelijk vlot. Een schctstekcning van complex vakantie verblijven, dat door Kikkert* Vakantieverblij ven N.V. aan dc Joan Hodsonstraat te De Cocksdorp zal worden gebouwd. Het op vallende ontwerp werp gemaakt door de ar chitect E. J. Jelles te Amsterdam. De blok ken verspringen onderling, wat in het belang is van de „privacy" van de huurders. Van 1 mei tot 1 oktober EENRICHTINGVERKEER IN DE KOOG Nog deze week zullen in De Koog en kele drastische verkeersmaatregelen van kracht worden. Om tijdens het sei zoen wat orde te brengen in de over het algemeen chaotische verkeerstoestand in het dorp zal éénrichtingverkeer wor den ingesteld op het traject Brink, Dorpsstraat, Badweg en Ruyslaan. De maatregel geldt voor alle verkeer behalve voetgangers. Donderdag zullen de borden worden geplaatst (rood met witte balk). Op 1 oktober, als de maat regel wordt opgeheven worden ze weg gehaald om per 1 mei volgend jaar weer te worden geplaatst. Voorts zal, mede in verband niet het bovenstaande, een wachtverbod worden ingesteld voor de gehele westelijke zij de van de Ruyslaan tot aan de grens van de bebouwde kom (hoek Epelaan). Een wachtverbod gaat ook gelden voor de zuidelijke rijbaan van de Brink Verder is het de bedoeling een voetgan gersoversteekplaats te maken bij het kruispunt Ruyslaan-Brink. Het bromfietsverbod van 18-00 - 04.00 uur blijft van kracht. Bromfiet sers die, komende van Den Burg, door het centrum willen rijden moeten hun motor dus uitschakelen of hun doel be reiken via het Mienterglop. PORSCHE VERLEENDE GEEN VOORRANG Vrijdagochtend botste op het kruis punt Beatrixlaan-Gasthuisstraat te Den Burg de Porsche van de 23-jarige elek- tromonteur M.W.J. uit Utrecht tegen een Fiat 600, bestuurd door de Duitser W.Ch. J. reed met vrij hoge snelheid op de Beatrixlaan en verleende de van rechts uit de Gasthuisstraat komende Duitser geen voorrang. Bij de aanrij ding werd de Porsche zwaar beschadigd De Fiat, die linksachter was geraakt, schoof naar de andere kant van het kruispunt en bleef in de berm steken. De bestuurder werd eruit geslingerd en liep lichte verwondingen op. DE COCKSDORP In september zal worden begonnen met de bouw van 14 vakantieverblijven aan de Joan Hodsonstraat te De Cocksdorp. Het worden appartementen in een vorm, die sterk afwijkt van de recreatiebouw waaraan men op Texel gewend is. De verblijven worden in twee blokken van drie stuks en twee blokken van vier opgetrokken en wel in twee woonlagen. De verblijven op de bovenverdieping zijn bereikbaar via trappen die tussen de verschillende blokken zijn gepro jecteerd. Het bijzondere en misschien wel unieke is dat de voor- en achter gevels van de verblijven niet loodrecht zijn, maar schuin naar de hemel ge richt. De huurders kunnen bij mooi weer het glas van de vo:orpui weg schuiven, waardoor een soort half overdekt terras ontstaat. De verblij ven zijn overigens te vergelijken met gewone compleet ingerichte vakantie bungalows. Elk huisje omvat een woon kamer (aan de straatkant), twee slaap kamers (aan achterzijde), keuken, douche en wc. In verband met de naar boven taps toelopende vorm bieden de verblijven op de bovenverdieping plaats aan vier .personen; de benedenverblij- ven aan zes personen. Het hele com plex krijgt een lengte van 45 meter en een hoogte van ongeveer 6 meter. Voor de stichting en exploitatie is een N.V. in oprichting: Kikkerts Va kantieverblijven N.V. Naast de heer O. Kikkert hebben hierin de heren B Gieze en J. Schoo deel. De bouw zal worden uitgevoerd door de heer Gieze; met de aanleg van centrale verwarming in het hele complex belast zich de heer Schoo. Het is de bedoeling alle verblijven met Pasen 1968 in gebruik te nemen. MEUBELHANDEL Ben Burj Tel.2572 •'•"•v MM

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1