Weer kritiek van Raad op land weggetj esbeleid AMRO BANK Barre tocht van de heer Roeper Voor u die graag met een gerust hart met vakantie gaat: de AMRO Reispolis. Aan Kikkertstraat golfbaan en openbaar toilet f0 AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK In de raadsvergadering van don derdagmiddag is weer geruime tijd gesproken over de beschermende maatregelen die Staatsbosbeheer heeft genomen m.b.t. de holle tuun- walweggetjes ten zuiden van Den Burg. Zoals onze lezers zich zullen her inneren is een begin gemaakt met het afsluiten van de weggetjes voor vier wielig verkeer, om te voorkomen dat men er nog langer met trekkers ge bruik van zou maken. Staatsbosbeheer was van mening dat door de trekkers de weggetjes werden kapotgereden en daardoor onbruikbaar werden voor wandelaars. Nadat in een vorige raadsvergadering critische vragen hierover waren gesteld, lieten B. en W. evenwel weten het standpunt van Staatsbosbeheer te delen. De afslui ting voor zwaar verkeer was niet strij dig met het openbaar" zijn van de weggetjes. De raadsleden die zich te gen de beschermende maatregelen hadden verzet, hebben zich daarbij echter niet neergelegd. De heer C. H. Roeper (P.v.d.A.) ver telde dat hij die ochtend met zijn brom fiets over alle betrokken weggetjes had gereden. („Ik heb het overleefd, maar mijn brommer is bij de maker") en daarbij tot de conclusie was gekomen dat de gang van zaken afkeurenswaar dig is. Hij vond het gevaarlijk dat men aan het begin en het eind van een der weggetjes een paal heeft gezet. Dat op het bord staat„natuurreservaat, vrije wandeling op wegen en paden; overi gen verboden toegang", vond hij wel heel erg ver gaan. Dammen dicht Bij het inspecteren van dit weggetje had hij gezien dat door Staatsbosbe heer drie toegangsdammen waren ge dicht. Volgens de heer Roeper waren de ikavels aan het weggetje destijds door de ruilverkaveling toegewezen met behoud van de dammen. Zonder toestemming van de belanghebbenden heeft men ingegrepen. „Op deze manier verspeelt Staatsbosbeheer de goodwill, die zij beslist nodig heeft". De heer Roeper had gezien dat aan het wegge tje dat van het Oudeschilder kerkhof naar de ontsluitingsweg over de Hoge- berg loopt, vijf toegangsdammen zijn dichtgemaakt. Dat Staatsbosbeheer „graag" vee langs de weggetjes ziet lo pen, kan niet waar zijn want als de toegangsdaimmen weg zijn is het bren gen van vee via de weggetjes naar het land onmogelijk geworden. Gaten Slecht te spreken was de heer Roe per over het feit dat de toegangsdam men zijn gedicht met zoden die uit de DS. M. POS MET EMIRITAAT Wegens het bereiken van de pen sioen-gerechtigde leeftijd is door de classis Harderwijk van de Gerefor meerde Kerken in Nederland met in gang van 1 juli 1968 emeritaat ver leend aan ds. M. Pos, predikant van de Gereformeerde Kerk van Wezep. Martinus Pos werd op 14 juni 1963 te Zaandam geboren. Hij bezocht eerst 't gereformeerd gymnasium te Amster dam, waar hij ook aan de Vrije Uni versiteit studeerde en in 1936 zijn kan didaatsexamen theologie aflegde. Na dat de heer Pos kort daarna praepara- toir examen door de classis Zaandam was beroepbaar verklaard in de Gere formeerde Kerken in Nederland en hij eerst nog enige jaren achtereenvolgens te Edam (1938) te Slikkerveer (1939) en te Andijk (1942) werkzaam te zijn ge weest als hulpprediker werd hij op 11 juni 1944 door ds. A. A. van der Leer, toen nog predikant te Oosterend, be vestigd als predikant van de Gerefor meerde Kerk te Oosterend op Texel, waar hij was beroepen als tweede pre dikant met als standplaats Den Burg. Ds. Pos was toen reeds ruim een half jaar te Den Burg werkzaam als hulp prediker. Op 16 februari 1947 verwis selde ds. Pos de Gereformeerde Kerk van Oosterend met die van Vollenhove Stad. weg zijn gestoken, waardoor vele gaten zijn ontstaan, zodat het gebruik van de weggetjes er ook niet aantrekkelij ker op geworden is. Verder liggen en kele weggetjes bezaaid met Meierblis- restanten, draad, oud ijzer en vuilnis. Het enige weggetje dat nog enigszins begaanbaar is, is de weg die een enkele keer nog door de boeren werd ge bruikt en juist dat weggetje is afgeslo ten. Van de andere weggetjes maakt ^Wemand gebruik. De heer F. Standaart (Texels Belang) was het „ergens" met de heer Roeper eens. Hij had liever ge zien dat bij de weggetjes alleen een bord had gestaan. Hij vond het niet na delig dat de tractoren van de boeren er af en toe doorrijden, in tegendeel. Bovendien wordt de Pontweg er enigs zins door ontlast. De heer P. Smit (K.V.P.) was het roerend met de heer Roeper eens Ook hij betreurde het dat de toegangsdammen zijn gedicht waar door het geen zin meer heeft schapen of ander vee via de weggetjes te leiden. De heer Westdorp herinnerde eraan dat de raad, destijds bij de overdracht, als voorwaarde heeft gesteld dat de weggetjes open moesten blijven. Geen klachten De heer A. Dros (PvdA) informeerde of van belanghebbende boeren klachten zijn binnengekomen over de maatrege len. Burgemeester Sprenger antwoord de ontkennend. Hij bracht de raad in herinnering dat de voorwaarde bij de overdracht luidde „mits de weggetjes voor publiek toegankelijk blijven". Dat is ondanks de maatregelen nog steeds het geval zodat niet in strijd met de afspraken is gehandeld. Dat de dammen waren dichtgemaakt was nieuws voor burgemeester Sprenger en zijn wethouders, die de toestand niet ter plaatse in ogenschouw hadden ge nomen. Er is nadrukkelijk van de kant van Staatsbosbeheer gezegd dat men graag vee op de weggetjes ziet lopen, maar dat klopt niet met het afsluiten van de toegangen naar de landerijen. „Er moet dus een of andere kortslui ting zijn", zo concludeerde de voorzit ter, die toezegde de zaak nog eens te zullen onderzoeken. Of een tractor goed of slecht voor een dergelijk weggetje is, zei hij niet te kunnen beoordelen. De geraadpleegde deskundigen hadden ge zegd dat de weggetjes door de trekkers werden vernield en dat alle landerijen via andere verharde wegen kunnen worden bereikt. De heer Roeper merkte tenslotte nog op dat hij in ruilverkavelingsverband altijd heel prettig met Staatsbosbeheer had samengewerkt. Hij twijfelde dan ook niet aan de goede trouw van dit lichaam maar veronderstelde dat in de weggetjeskwestie verkeerde adviseurs aan het werk zijn geweest. Scholengemeenschap Een belangrijke mededeling had be trekking op de Texelse scholengemeen schap die nog deze zomer moet gaan functioneren. Er hebben zich |bij de voorbereidingen vrij ernstige moeilijk heden voorgedaan, waardoor B. en W. nog steeds geen voorstellen hebben kunnen doen. Burgemeester Sprenger vertelde dat B. en W. kort voor de raadsvergadering een bespreking had den gehad en daarbij hun standpunt hadden bepaald. Hij wilde er nog geen bekendheid aan geven; eerst zal over leg worden gepleegd met het ministerie Mr. Sprenger zei te verwachten dat men ook daar het door B. en W. inge nomen standpunt zou onderschrijven, zodat binnenkort voorstellen tegemoet kunnen worden gezien. Bouwverordening Binnenkort zal de Raad moeten be slissen over twee belangrijke nieuwe verordeningen: de bouwverordening en de seizoenwoonverblijvenverorde- ning. Aan het begin van de vergadering zei Mr. Sprenger dat hij een raads commissie had benoemd waarin verte genwoordigers van alle fracties zitting hebben. Deze commissie zal nagaan in hoeverre de voor Texel geldende bepa lingen zullen moeten afwijken van de landelijk aanbevolen regelingen. Huisvuil B. en W. hadden laten weten dat het niet mogelijk is van gemeentewege een ophaaldienst voor zg. grof huisvuil in te stellen. Mensen die grote stukken naar de belt willen laten afvoeren kun nen eventueel zelf een vrachtauto laten komen. Mevr. Koning-Bruin, die her haaldelijk voor de ophaaldienst had ge pleit, legde zich hierbij neer. De heer Koorn wees op de ophaaldienst die de winkeliers in Den Burg in het leven hebben geroepen voor afvoer van em- balage e.d. Misschien kunnen ook an dere groepen belanghebbenden in een dergelijke samenwerkingsvorm vuil la ten afvoeren. Mevrouw Koning-Bruin Dan zal het wel een taak van de dorps commissie worden. Hangar In de rondvraag informeerde de heer J Witte (KVP) hoe het staat met de plannen voor een hangar op het vlieg veld Texel. De voorzitter antwoordde dat het plan klaar ligt maar dat de uit voering wacht op financieringsmidde len. Daartoe heeft het bestuur van de NV Luchtvaartterrein een aanvraag ge richt tot het Rijk. Mej. A. G. Luijsterburg (CHU) ver telde dat de blauwe zone in De Koog (waarop men alleen met parkeerschijf mag parkeren) in het begin goed heeft gewerkt, maar dat nu weer een chaoti sche toestand ontstaat wegens gebrek aan controle door de politie. Velen ne geren het bord en parkeren zonder schijf. De burgemeester zei dat de con trole op de naleving veel beter zal wor den nu de politie voor het seizoen met een aantal gedetacheerden is versterkt. Ook door andere oorzaken heeft het schijvensysteem niet steeds even goed gewerkt. Het heeft even geduurd voor dat iedereen van de bepalingen op de hoogte was en op een keer waren geen parkeerschijven verkrijgbaar. Maatre gelen zijn genomen om dat laatste in de toekomst te voorkomen. Reklameborden De heer C. Koorn had zich geërgerd aan de reklameborden die een bar uit Den Burg langs de Pontweg heeft laten zetten, juist in de landschappelijk fraaiste gedeelten. „Als we dat toelaten staat het straks vol borden", vreesde de OHU-man. Ook tegen dit euvel zijn al maatregelen in voorbereiding, zo bleek uit de reactie van burgemeester Spren ger. Mevrouw Koning-Bruin herinnerde nog even aan de beloofde definitieve oplossing voor de Loodssingel. Die zou er dit voorjaar komen. Het ziet er dus naar uit dat deze belofte niet is nage komen. Wethouder Joustra gaf het toe, maar beriep zich op overmacht. Voor de wegverbetering heeft men een as- faltmachine nodig die niet direkt be schikbaar was. Het ziet er echter naar uit, dat het karwei zeer binnenkort zal zijn geklaard. Opschieten De heer A. Dros, lid van de woning commissie vertelde dat aan de acht wo ningwetwoningen die door de fa. Drij ver aan de Thijsselaan worden gebouwd de laatste vijf weken niets meer is ge daan. Dezelfde aannemer werkt aan het dorpshuis te Oosterend en het raadhuis, maar dat mag toch niet ten koste gaan van de woningwetbouw. „De lijst van woningzoekenden is nog steeds onver minderd groot. Als wij dan zien dat zó langzaam wordt gebouwd, dan ergeren wij ons". De heer Dros verzocht het ge meentebestuur bij de aannemer op spoed aan te dringen. Wethouder J. Daalder zei de verontrusting van de heer Dros te delen, maar er is reeds meerdere malen tot spoed gemaand. Een „extra por" wilde hij echter wel geven. De heer P. Smit had de indruk dat de fa. Duin veel sneller en vooral constanter werkt. De heer Dros drong erop aan meerdere aannemers bij de woningwetbouw te betrekken, waar door een regelmatige voortgang van de bouw beter verzekerd is. AARDBEIEN LANGER HOUDBAAR Vroeger gebeurde het dikwijls, dat wanneer de maanden mei en juni voch tig en warm waren, een groot deel van de aardbeienoogst verloren ging door het optreden van schimmel (Botrytis cinerea). In de Bondsrepubliek werd echter een gloednieuw schimmelbestrijdings middel antwikkeld, waardoor het op treden van deze schimmel wordt tegen gegaan en men dus zeker kan zijn van de volledige oogst. Onderzoekingen van een 'onderzoe kingsinstituut op landbouwgebied te Wageningen toonden aan, dat er zich nog een bijkomstig voordeel voordeed en wel, dat de aarbeien die met dit middel waren behandeld niet alleen vrij bleven van schimmel, maar ook na het oogsten gemiddeld ongeveer l'/i dag langer houdbaar waren dan ande re aardbeien, hetgeen uiteraard van groot belang is omdat de handel dan wat langer respijt heeft. HANDELSREGISTER Wijziging Unie Warenhuis, Texel, Den Burg, Gravenstraat 15. Kruide- niersbedrijf enz. FiK te: Texel, Den Burg, Gerritslanderdijkje B 164, Kamp winkel op camping „De Parel" o.a. E. Medema. EVENEMENTENLIJ ST Degenen, die ten gerieve van hun gasten een zomeragenda met de lijst van evenementen willen hebben en deze nog niet toegestuurd hebben ge kregen, kunnen deze bij het bureau van de Stichting cultureel werk Texel (naast het postkantoor te Den Burg) afhalen. S.V. TEXEL Texel had als gast een club uit Nieuw Vennep, pas gepromoveerd naar de le klas afd. Haarlem. Texel speelde met een combinatie. Door het regenachtige weer was het veld spiegelglad met vele glijpartijen als gevolg Het begin leek een leuke wedstrijd te worden. Wel ging het soms wat hard, waartegen scheidsrechter v.d. Meer niet of te weinig optrad. Uit een aanval over rechts wist Hans Geus Texel de leiding te geven. De gasten reageerden snel, terwijl zij het midden veld beheersten. Na enige snelle tegen aanvallen bestrafte |de scheidsrechter met een strafschop waaruit de stand op 11 kwam. Na de rust wist N.V. de leiding te nemen en werd Texel vele malen te ruggedrongen. Uit een mooie pass zorg de KL D. Koorn voor de gelijkmaker. Hans Geus combineerde mooi met KI. D.: 32 Een mooie ren van Wim Koorn. De terugspringende bal werd ingeschoten: 42. Nog eenmaal kwam Hans dicht bij een doelpunt, maar de bal ging door de gladheid juist naast. De tweede helft werd beslist onaan genaam. Het werd soms gooien en na trappen, waartegen de leiding niet op trad, waardoor hij na een onprettig moment maar besloot te eindigen. Een wijs besluit. DE COCKSDORP Gisteren is op een 2000 m2 groot terrein aan de Kik kertstraat te De Cocksdorp (tegenover hotel „De Hoop") begonnen met de aan leg van een midget-golfbaan. Eigenaar en exploitant is de heer P. Swarthof, die bij zijn „Snackbar" in de Wever straat te Den Burg al een dergelijke vermaaksmogelijkheid heeft. Ook de baan te De Cocksdorp zal naar de in ternationale normen voor het midget- golfspel worden ingericht, zodat er wedstrijden gespeeld kunnen worden door toeristen, die tot dusver op andere normbanen hebben gespeeld. De 18 holes zullen voor het merendeel van de baan in Den Burg afkomstig zijn. Daar zullen n.l. nieuwe holes worden ge maakt. Het is de bedoeling vrijdag a.s. officieel te openen. De heer Swarthof heeft het terrein te De Cocksdorp al vier jaar in zijn bezit. Hij kocht het van de fam. De Kindt. Tot dusver waren pogingen om er eer der te beginnen op verzet van de over heid gestuit. Het betrokken terrein heeft nl. een agrarische bestemming. Daar is nu echter een mouw aangepast. De heer Swarthof heeft nu ook een aangrenzend terrein gekocht van de heer A. van Liere. Het is de bedoeling in de nabije toekomst hier een bedrijf met hetzelfde karakter als de Snack bar te stichten, echter met logies- akkommodatie op self-service basis. Verder heeft de heer Swarthof van de familie Kalis het oude postkantoortje gekocht, dat zal dienen voor uitgifte van sticks en verkoop van dranken en ijs. Mej. Juul Swarthof zal hier de scepter zwaaien. Opmerkelijk is het plan van de heer Swarthof om in het zelfde gebouw een openbaar toilet te vestigen. Het woonhuis zal als bedrijfs woning gehandhaafd blijven. De midget golfbaan met de genoemde gebouwen hebben aan de straat een gezamenlijke lengte van 72 meter. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn Maandag: 10 00 tot 12.00 uur: Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur; Donderdag: van 12.00 tot 13.30 uur (niet tijdens de schoolvakanties) en 15.30 tot 17.30 uur. Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30 tot 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 17.30 uur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 u TEXELSE MARKT Gisteren werden 405 lammeren aan :k gevoerd, die ƒ100,tot ƒ125,op brachten. S De AMRO Reispolis is een even onmisbaar document als uw paspoort of rijbewijs. Want de AMRO Reispolis be schermt u tegen de kosten die uw vakantiegenoegen kunnen bederven: uw reisbagage, geld of kostbaarheden kunneu gestolen worden of verloren gaan; ziekte of ongevallen kunnen u tijdens verblijf in het buitenland overkomen en zéér kostbaar blijken te zijn; familie-omstandigheden kunnen een plotselinge terugkeer naar huis noodzakelijk maken. De AMRO Reispolis is ver krijgbaar op ieder kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank. En u weet natuurlijk dat u daar ook uw buitenlands geld en reischeques kunt regelen. GESLAAGD Onze oud^plaatsgenoot Eric Kippei man slaagde te Bilthoven voor he eindexamen HBS B. c l GESLAAGD De heer D. Lap te Den Burg (Thijjfcr selaan) slaagde te Amsterdam voor he diploma Sterkstroommonteur. Hij ont ving een PBNA-opleiding. RECTIFICATIE CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 26 juni a.s. worden de moe ders van alle buitendorpen verwacl van 13.00 tot 16.00 uur. j ir d* nJatllt M SLECHTE ORGANISATIE De avondvierdaagse hoort weer tot verleden. Mij trof een zin uit de kram „de gezelligheid werd verhoogd door dat de korpsen zich niet aanéénsloten' Nou, voor mij hoeft 't niet hoor, lat ze zich maar wel aanéénsluiten. Mis schien ben ik nog wat kribbig van he lopen, maar als ik er aan denk, en ve len met mij, dat we 50 min. hebbt staan wachten, dan plof ik zowat. Di kleine peuters, sommigen in een turn pakje, ik vind het een groot schandaa Dat was nog niet het ergste. Wat is d: voor een organisatie Niemand wer opgesteld, alles hobbelde als schape naar de slachtbank. Op het plein, waa de uitreiking plaats vond, werd je op geduwd naar de deur voor je prijs. 1 waande me in de oorlog voor de gaai keuken; liepen ze je ook onderste bc ven om eerste te zijn. Waarom stond niemand om ons te regelen? Nee hoor, die inkomst was pe schandalig in één woord. En dan heb ik nog een grief. Toe bekend werd wanneer er gelopen wen ben ik van het begin af bezig gewees de datum te veranderen, vanwege schoolreisjes. Bespreekt u met z'n alle in een vergadering de datum, wannet die vierdaagse is. En informeer da wanneer die schoolreisjes zijn. Zove* scholen zijn hier toch niet, dat dat nk in orde gemaakt kan worden. Nu heb ben we er in Oudeschild 6 dagen aar. gezeten met lopen, dat is toch heus nie nodig. Die schoolreisjes konden verzet worden, dat is maanden voorui besproken. Dus heren van het comiti doet Uw best. Jullie willen dat het Texel meeloopt, aan U omdat te regt len. Bep v.d. Brink-v. Son, De Ruyterstraat 137, Oudeschil NASCHRIFT Ook de organisatoren vertelden or, van mening te zijn, dat het er de laai ste avond verre van ideaal is toegi gaan. Men gaf ons direkt toe, dat me de muziekkorpsen veel te laat had ui' genodigd, waardoor er twee niet kor den meedoen. Toen dit bekend wen was het al te laat om het schema va de intocht te wijzigen, met het gevol dat de tussenpozen te lang werder. •Men vertelde ons er zich wel over vedbazen, dat men het toch ook lanj durige wachten bij de Eyercoogh (vc rige jaren) blijkbaar niet naar von< Dat men het dit jaar anders wild doen, was vooral het gevolg van klaeh ten van muziekkorpsen. Deze liepen b een intocht ,;en bloc" in eikaars hoorsafstand wat allerlei problems opleverde. Het middel blijkt nu erge te zijn dan de kwaal, zodat men 7.ic voor volgend jaar over een andere re geling zal bezinnen. Tevens heeft me zich voorgenomen de scholen reeds i januari op de hoogte te stellen van d data waarop de vierdaagse wordt ge houden, zodat er voor wat betreft d planning der schoolreisjes rekenin mee gehouden kan worden. Wat men niet zal veranderen, is c organisatie op de finishplaats. In ver gelijking met vorige jaren ging lie daar betrekkelijk gunstig toe. Door he telkens arriveren van gemiddeld 20 man, konden de medailles rustig wor den uitgereikt. Het zou nog ordelijke zijn gegaan als men maar over vol doende hulpkrachten had beschikt. 0.i via deze krant zijn belangstellende: opgeroepen om bij de organisatie t helpen. Hierop is geen enkele reacti gekomen. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,50; elke rege méér ƒ0,50. Onder adre te bevr. (niet eerder da 11 u. in Boekh.) en onde nummer ƒ0,50 meer. Autorijschool H. Zinf stra. Plevierstraat 12, D Koog, tel. 477. Ook voo verlenging van uw rijbt wiizen B z.a. voor het maaies met klepelmaaier of cy clomaaier. Jan v. d Sta: telefoon (02223) 317 Veescheermesjes slij pen Witvliet, Pontwei Bezorgadres: Oosterew en omstr. P. Dros, Kerk plein 6 Opleiding voor al ui rijbewijzen en ook voo verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig K. H. Boon Vamor gedip tel. (02230) 13252 Theorieles met films kleurendia's vrijdags k pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02226 311 Nu volop aarbeien. N Huisman, De Veen, telei 2203

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2