Groen Twartsjexeh in het harL, Officier verbiedt proeven met Optica-spel te De Koog De een zijn dood Pech voor Stichting TSO' STOK ACHTER DE DEUR: INBESLAGNAME Toto nieuwe stijl Si MCA 1000 Garage „WESTEND" Vogelswel en wee (IV m Anjeraktie 1968 Gouden ere-medaille voor mej. v. d. Heuvel „De Waddenparel" JDAG 28 JUNI 1968 81e JAARGANG No. 8278 (gave N.V. v/b Langcveld De Roo(j >stbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kccsoudaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Sinds dinsdagavond staat in het pand )orpsstraat 7 („Selecta") te De Koog iet Optica-spel opgesteld. In het voor- nalige restaurant is een fiche-tableau ipgesteld en een draaischijf, die sterk ian roulette doet denken. Het is echter jeslist geen roulette, zo verzekerde men [>ns. Bij Optica komt het aan op be- ïendigheid, terwijl allerlei maatregelen [ijn genomen om gokken tegen te gaan. De politie en de officier van justitie te Alkmaar denken er niet zo gunstig er, blijkens het feit, dat de exploi tanten woensdag te horen hebben ge kregen dat zij niet met het spel mogen beginnen. Het initiatief om op Texel optica te ^aan spelen is uitgegaan van een in- telling, die zich de stichting TSO ioemt, welke letters Toegepast Statis tisch Onderzoek betekenen. Deze stich ting is in het leven geroepen door men sen, die willen trachten het Optica-spel in Nederland als wettelijk toelaatbaar [behendigheidsspel geaccepteerd te krij gen. Men vertelde ons dat de te Delft gevestigde stichting vorig jaar al met Optica heeft gewerkt in Bergen, bij wijze van proef. Dit jaar wil men de proef op Texel voortzetten en mogelijk later ook in andere toeristenplaatsen. Niet iedereen kan aan het spel deelne men. Om geen moeilijkheden te krijgen houdt men het zoveel mogelijk beslo ten. Spelers worden aangeworven door uitnodigingen te versturen „aan een be perkt en geselecteerd aantal vakantie gangers op Texel", die zich bij het be treden van de speelzaal moeten kunnen legitimeren met paspoort of rijbewijs. Ook introducées, als ze niet jonger zijn dan 21 jaar, worden toegelaten. Behendigheid Bij het spelen wordt een kogeltje ge worpen op een gladde metalen schijf, die in het midden iets verdiept is en dus de vorm heeft van een vlakke trechter. Aanvankelijk blijft het bal letje, door de middelpuntvliedende kracht, tegen de bovenrand van de trechter draaien, maar komt daar op een gegeven moment van los en be schrijft steeds nauwer wordende cirkels totdat het in een der vakjes bij het middelpunt valt. Vanaf het moment dat het kogeltje de rand loslaat, totdat het de vakjesschijf in het centrum dicht is genaderd, kan door de spelers worden gezet. Het is de kunst te bepalen in welk vakje het kogeltje tenslotte te recht zal komen. Na enige oefening kan men inderdaad het resultaat beïnvloe den. Een belangrijk verschil met rou lette is dat op de rouletteschijf nokken zijn aangebracht, waardoor het kogel tje telkens in andere richtingen wordt gedreven, terwijl bij roulette bovendien de middenschijf draait, waardoor uit sluitend het toeval de zaak beheerst en het dus een echt kansspel is. Inhouding Van het eventueel gewonnen bedrag wordt alvorens het wordt uitbetaald 5% door TSO ingehouden, ter bestrij ding van de kosten van het experiment. De spelers verplichten zich na afloop een enquêteformulier in te vullen. Aan de hand van de aldus verkregen formu lieren wil men er de overheid van overtuigen dat Optica zonder bezwaar in Nederland toegelaten zou kunnen worden. Het gaat vooral om de resul taten, die de spelers in de praktijk be halen. Op grond daarvan kan op wis kundige wijze worden vastgesteld in hoeverre behendigheid een rol moet hebben gespeeld. Op het formulier moeten de spelers ook invulllen of zij tevoren de spelregels hebben bestu deerd en hebben geoefend, of zij kans hebben gezien door nauwkeurig waar nemen en tactisch plaatsen der fiches de kans op het winnende nummer te vergroten, of men voldoende tijd heeft gehad om fiches te plaatsen, voor welk bedrag aan fiches Is geplaatst, hoelang men heeft gespeeld, het in geld uitge drukte resultaat enz. De TSO wil op deze wijze 2500 en quêteformulieren verzamelen, waarvoor men twee maanden nodig denkt te hebben. Met de leiding van het Optica-spel te De Koog is een vijftal personen belast, merendeels Duitsers, die voor de stich ting het onderzoek uitvoeren. Zij noe men zich experts op het gebied van kans- en behendigheidsspelen, die voor de grootste Casino's van Europa onder zoekingen hebben verricht. Nederlandse vinding Een van de mensen achter de stich ting TSO is een Hilversumse jurist, van wie wij vernamen dat het Optica-spel een Nederlandse uitvinding is. Een la boratorium heef ter bijna drie jaar aan gewerkt. In de oude uitvoering is het destijds beoordeeld door prof. G. Hane- maker van de TH van Eindhoven, die in een rapport enkele bezwaren naar voren bracht. Daaraan werd tegemoet gekomen en als test-case draaide het spel toen in Bergen. De officier van justitie en enkele rechercheurs hebben het daar bekeken. Er werd niet inge grepen, maar men stond er toch wel zo argwanend tegenover dat het nodig werd geacht om in een gerechtelijk on derzoek het spel verder door deskundi gen te laten bestuderen. De daaraan verbonden kosten waren zo hoog, dat de Minister van Justitie geen toestem ming kon geven hiervoor geld beschik baar te stellen. Het onderzoek zou dus niet doorgaan. Belanghebbenden heb ben toen zelf het initiatief genomen en de Stichting Toegepast Statistish On derzoek te Delft gevraagd een onder zoek in te stellen naar de resultaten, die in de praktijk door de deelnemers worden behaald. De Hoge Raad heeft in het bekende Satume-arrest nl. uit gemaakt dat voor de beoordeling van een spel uitsluitend beslissend is hoe de deelnemers het er in de praktijk vanaf brengen. Geen Texelaars Ingezetenen van Texel zullen niet voor deelname worden uitgenodigd. Men wil zich uitsluitend richten op toeristen. Men vindt Texel een zeer geschikte plaats omdat daar over het algemeen een doorsnee van het Neder landse publiek wordt gevonden, zodat de resultaten van het onderzoek maat gevend zijn voor het hele land. Inge volge een ontruimingspro^edure was kortelings het Selecta-pand vrijgeko men. De eigenaresse, mevr. T. Eelman, kon met de voorgenomen verbouw tot groot horecabedrijf pas in het najaar beginnen, zodat TSO er voor een paar maanden terecht kon. TSO heeft er bepaald geen geheim van gemaakt, dat zij op Texel met het Optica-spel wilde experimen teren. Er werden zelfs officiële kennisgevingen gestuurd aan de officier van justitie te Alkmaar, het gemeentebestuur en de groep Texel van de Rijkspolitie. Bij de politie had men met enige arg- Hoofdprijs ƒ500.000, Lever het registratiekaartje (bin nenste pagina van uw radiogids) in bij G. ten Gate, R. Keijserstraat 6 Boons Zuivelhandel C. Groen, Beatrixlaan 54 A. de Vey, Wilhelminalaan 45 Fa. Frans Zegel C. Boot, Polderweg 2, De Waal Hotel „De Graaf", Den Burg. Toto mee met S.V. Texel Maak een proefrit bij: Vliestraat 11 - Oosterend Telefoon (02223) 396 waan kennis genomen van de komst van Optica. Er werd overleg gepleegd met de Officier van Jus titie en dinsdagavond kwam groepscommandant J. Gulmans, vergezeld van enige rechercheurs naar „Selecta" om te kijken hoe het er daar toeging. De apparatuur werd aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen en men liet zich nauwkeurig inlichten over de wijze waarop het spel wordt gespeeld. Naderhand liet de Officier van Justi tie weten het spel op Texel ongewenst te achten en verzocht de politie in te grijpen wanneer men daadwerkelijk be gint te spelen. Deze beslissing werd woensdagmiddag ter kennis gebracht van het TSO-team. Als men zich niet aan deze sommatie stoort, betekent dit dat alle Optica-apparatuur met toebe- hroen inbeslag wordt genomen en dat proces verbaal wordt opgemaakt. De TSO-mensen hebben echter de moed niet verloren. Zij verwachten dat het onderzoek uiteindelijk toch zal kunnen worden afgerond en dat de Rechter tenslotte zal bepalen, dat het hier al dan niet een toegelaten spel is. Men hoopt dan, evenals Kees Manders met zijn Roko-roulette te Amsterdam, een officiële vergunning te krijgen om in het openbaar te mogen spelen. Men vindt het onjuist dat de Officier het proefspelen wil tegenhouden. De belanghebbenden wijzen daarbij op de woorden van de Minister van Justitie in de Tweede Kamer, bij de behande ling van de gewijzigde wet op de Kans spelen, waarbij hij toezegde dat in be paalde gevallen praktijkonderzoek zou worden toegelaten. Het laatste woord over de activiteiten van TSO zal dus nog wel niet gevallen zijn. door A. J. Bimsbergen Het zal menige Texelaar zijn opge vallen, dat het aantal zilvermeeuwen in de Texelse duinen de laatste 15 jaar sterk is afgenomen. In de vijftiger ja ren broedden deze meeuwen overal in het duin, ja zelfs hier en daar in het bos. Er werd toen ook in vogelbe scherming skring en gesproken van een „meeuwenplaag" en de zilver meeuwen werden op alle mogelijke manieren bestreden. Het rapen van de eieren, al sinds jaren een bij de be schuitfabrieken algemeen gewaar deerde grondstof, hielp niet voldoen de. Immers de meeuwen toonden zich haast net zo produktief als kippen, met dat verschil dat ze steeds nieuwe nes ten bouwden. Men ging toen over tot het vergiftigen van de vogels door middel van gifeieren. Aanvankelijk le ken de resultaten niet geweldig, maar nu is het aantal zilvermeeuwen op Texel zo sterk geslonken (waarschijn lijk minder dan 1000 paren), dat er zelfs geen eieren meer geraapt wor den. Ook in vorige eeuw Op het eind van de vorige eeuw was de zilvermeeuw waarschijnlijk als ge volg van overdadig eierrapen op Texel vrijwel als broedvogel verdwenen. Eerst vanaf 1914 broedde de soort weer regelmatig op ons eiland en nam sinds dien snel in aantal toe tot omstreeks 1950 de top werd bereikt met vele duizenden nesten. Gezien de roofzuch tige aard van de zilvermeeuw heerste bij iedereen de opvatting dat deze snelle groei tot staan gebracht moest worden of liever nog: het aantal zilver meeuwen moest worden gereduceerd. Dat niet direkt resultaat geboekt werd ligt volgens mij aan de enorme vitaliteit van de zilvermeeuw. Hij heeft weinig vijanden (ik geloof dat we eigenlijk al leen de mens als zodanig kunnen be schouwen) en kan een hoge leeftijd be reiken. Vorig jaar werd in Amerika een vogel van 36 jaar oud gevonden. Het is ook een soort, die klaarblijkelijk de tijd mee heeft hij heeft zich over al aan de kusten van de Noordzee en de Atlantische Oceaan uitgebreid, heeft nieuwe gebieden gekoloniseerd en past Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct per nun. De traditionele Anjeraktie wordt dit jaar gehouden van 24 juni tot en met 7 juli. In de meeste dorpen wordt deze collecte georganiseerd in samenwerking met de plaatselijke muziekkorpsen en/of drumbands. Het Anjerfonds verleent subsi dies o.m. aan inrichting van dorpshuizen en wijkcentra, drum bands, harmonie- en fanfarekorp sen, toneel- en operettevereni gingen en zangkoren, in het alge meen dus aan culturele verenigin gen. Met uw hulp zal het Anjer fonds in staat zijn om aan zijn taak, die indirect weer aan u ten goede zal kunnen komen, te blij ven voldoen. Ik beveel deze aktie dan ook gaarne in uw aandacht aan. De burgemeester van Texel. zich sterk aan bij de menselijke samen leving. De zilvermeeuw is een alleseter, die veel te vinden is in vissershavens, op vuilnisbelten, op de routes van veerboten. Het is ook een rover, die menige jonge eend rooft, krabben eet en ook een ei niet versmaadt. Nu de zilvers gedurende vele jaren weinig nakomelingen hebben gehad, is de gemiddelde leeftijd sterk omhoog gegaan. Op een gegeven ogenblik zal er een sterke sterfte door ouderdom zijn, zodat plotseling het aantal vermindert. Ik geloof dat dit ogenblik er nu dan is. Stormmceuw toegenomen In de tussentijd schijnen verschillen de andere soorten van deze afname te profiteren. Het aantal stormmeeuwen is op Texel veel groter dan het ooit ge weest is, waarschijnlijk wel zo'n 1.000. Vroeger broedde deze soort uitsluitend aan de randen van de zilvermeeuwen- kolonie, meestal dicht bij het strand. Nu kun je overal in het duin storm meeuwen ontmoeten, ze broeden zelfs in het Aloo, een ongebruikelijke bio toop (in het buitenland echter meer voorkomend). Ook de stormmeeuw maakt een bloeitijd door en heeft zich overal in Europa sterk uitgebreid. Pas in het begin van deze eeuw kwam de Stormmeeuw als regelmatige broedvogel in Nederland voor, tot 1950 was het op Texel eigenlijk nog altijd een zeldzame broedvogel. In 1963 werd het totale aantal broedparen voor heel Nederland op 660 geschat en nu is dat aantal alleen voor Texel reeds groter. Wij kunnen dus van een explosieve groei spreken. Bij de bestrijding van de zilvermeeu wen vielen ook veel stormmeeuwen ten Dinsdag is in de C.V.O.-school te Den Burg in aanwezigheid van het school bestuur en collega's aan mej. A. D. van den Heuvel door de burgemeester de ere-medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Dit in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Mej. Van den Heuvel werd m.i.v. 1 november 1923 benoemd als onderwij zeres aan de School voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg en is als zodanig zonder enige onderbreking, dus bijna 45 jaar, werkzaam geweest. Mej. Van den Heuvel, buiten haar schooltaak een weinig op de voor grond tredende figuur, werd door haar schoolbestuur gekenschetst als een zeer capabel onderwijzeres en zij zal na haar afscheid dan ook node worden gemist. Het feit, dat zij bijna 45 jaar onafge broken aan dezelfde school haar taak heeft volbracht, wat zeker een unicum genoemd mag worden voor een leer kracht, wijst erop, dat zij in de loop der jaren door de verschillende bestu ren steeds zeer gewaardeerd is. FIAT NA BUITELING TOTAL LOSS DE KOOG Op de Ruigedijksweg raakte de 24-jarige Haarlemmer T. D met zijn Fiat 124 personenwagen in de rechterberm, omdat hij door onoplet tendheid verzuimde voor een flauwe bocht tijdig bij te sturen. De chauffeur gaf een ruk aan het stuur om weer op de weg te komen, maar dat gebeurde te heftig, zodat de wagen naar links schoot, in de linkenberm terecht kwam, daar twee maal over de kop sloeg en aan de andere kant van de greppel bleef liggen. De schade aan de U/2 jaar oude auto was onherstelbaar groot. De heer D. bleef ongedeerd, maar zijn bijrijder Van A. uit Arnhem kneusde twee ribben. slachtoffer aan de gifeieren. Maar dit heeft een sterke groei van de Texelse broedvogelbevolking toch niet in de weg gestaan. Evenals de zilvermeeuw is de stormmeeuw een alleseter en, hoe wel in mindere mate, ook een rover Op zijn menu staan: wormen (we kun nen ze erg veel op het land zien), slak ken, bessen, zaden, muizen, zeedieren, eieren, insekten, soms ook jonge vogels. Die stormmeeuw is dus niet zo zacht aardig als vaak wordt aangenomen, zijn roverskarakter bleek al bij het vergiftigen van de zilvermeeuwen. Al met al is het toch een volledig be schermde vogel in ons land. Ook bergeenden Ook de bergeenden nemen sterk toe op Texel. In deze tijd kunnen we ze weer overal met hun jongen ontmoe ten. Deze toename is gedeeltelijk ook een gevolg van de vermindering van de zilvermeeuw. Over de bergeend een andere keer. Het is onmogelijk hier diep in te gaan op alle aspecten van de bestrij ding van de zilvermeeuw of de ver meerdering van het aantal storm meeuwen. Ik heb alleen willen wijzen op de grote schommelingen in de vo gelwereld. Vele soorten nemen in aan tal af andere maken een bloeitijd door. Het een hangt vaak met het ander samen. Zilvermeeuwen dulden in hun kolonies geen andere soorten, ook geen stormmeeuwen, zodat deze van een af name van de zilvermeeuw profiteren. dit weekend duo Ton Reij

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1