ALLE KUNSTSCHILDERSARTIKELEN ostorderbedrijven breiden zich steeds verder uitwant de onsument stelt andere eisen Verhuisd nieuwe aardappelen consumptie aardappelen nieuwe aardappelen Dr. L. Loopuyt en M.A.F.den Hengst Op vakantie met een camera Jan de Waal zelfbouw- meubelen ARTIDOMÜ 3 hooitrans- porteurs M.A.F.den Hengst afwezig TEL UIT JE WINST! Graaf Verf- en behangcentrum Het allerlaatste Zwarte Beertje verkrijgbaar bij n.v. longeveld S de rooij ok in ons land zien we duidelijk de ens dat de verkoop via postorder- ijven toeneemt. We zien dit soort •ijven in ons land dan ook als pad oelen uit de grond opspringen, iets overigens een normaal verschijnsel yanneer er sprake is van een be de economische ontwikkeling. Op duur zal deze branche zich vanzelf ren. 'at er in ons land op het gebied van postorderverkoop wordt gedaan is maar onbetekenend vergeleken bij ormen die deze verkoop in bijvoor- d de Verenigde Staten en in West- Island heeft aangenomen. Zowel in y.S. als in West-Duitsland nemen de orderbedrijven niet minder dan van de totale omzet van de detail- del voor hun rekening, hetgeen be nt dat het hier gaat om miljarden- etten. ,rat dat betreft loopt Nederland k 'achter, maar daarin staan we alleen, want in een land als Frank- bijvoorbeeld komt de omzet der (orderbedrijven niet hoger dan on eer l°/o van de totaalomzet van de lilhandel en in Zweden is dat 21/2%> neemt echter niet weg, dat we juist deze landen zien hoe in de laatste r jaar de postorderverkoop steeds >r toeneemt. De tendens hiertoe is deze landen misschien wat later rgebroken dan in de V.S. en West- tsland, maar die tweee landen tonen aan tot welke vormen de postor- verkoop kan komen. Oorzaken )at de neiging tot kopen via postor- verkoop toeneemt is verklaarbaar, consument begint andere eisen te len. Gebrek aan tijd en behoefte rust spelen hierbij een rol. Wil n op normale wijze iels kopen, dan it dat de nodige tijd. Men moet de d ingaan, eventueel moeizaam een keerplaatsje zoeken, zich tussen een ngende mensenmassa begeven, lopen de drukte, wachten totdat men in TVolle warenhuizen geholpen wordt, iovoort. Het zijn slechts enkele fa- ten die wij hier aanstippen. Hel ikelen op de oude manier kost tijd, eite en dikwijls ergenis. Winkelen de postorderverkoop kost weinig of n tijd en beslist geen moeite. Men ikelt namelijk rustig in het eigen is op een tijd die past en men kan eens rustig met elkaar overleggen overdenken, zonder dat er door een rkoper of verkoopster pressie wordt geoefend, ook al bestaat die pressie chts domweg uit de aanwezigheid n die verkoper. Makkelijk )aar komt dan nog bij, dat men al- keurig thuisbezorgd krijgt en bo- idien dikwijls nog enige tijd op >ef, hetgeen betekent, dat men het ïgevraagde rustig kan bekijken, ge- uiken en 'beoordelen, zonder dat dit tot koop dwingt. Bevalt het niet, voldoet het niet aan de verwachtin- n dan kan men het terugsturen en ijgt zijn geld retour. Dat zijn alle- lal voordelen van het postorderbe- ïjf, boven de conventionele wijze van rkopen. Nadelen zijn onder andere tuurlijk, dat de cliënt het artikel echts ziet van een plaatje en een be- ïrijving en dat hij het niet op staan- voel in zijn bezit kan hebben. Tus- het besluit om het te kopen of aan vragen en de ontvangst liggen altijd g enkela dagen. Het voordeel voor de ènt hiervan is natuurlijk weer, dat n en ander tijd heeeft om te bezin- n, ja men kan in die tussenperiode :1 tot geheel andere gedachten ko.- en Van groot belang voor het postorder- drijf is wel, dat men er voor zorgt, t de catalogi die men aan geinteres- ;rden verzendt duidelijk en exact is. in dient uiteraard ook zeer konse- vent te zijn waar het gaat om de rm, afwerking, kwaliteit en prijs van aangeboden artikelen, terwijl voorts ?eds voldoende voorraad aanwezig oet zijn, zodat de cliënt niet teleur- 'steld behoeft te worden. In wezen is de postorderverkoop een ide vorm van verkoop, die na een ngdurige periode van inzinking, nu otseling weer furore maakt. De postorderveerkoop ontstond in de d toen de eerste treinen reden. Toen stond er de mogelijkheid om via deze vijze van verkoop cliënten te zoeken t van de stad op het platteland. In gelegen boerderijen bladerden des onds de boer en boerin in de toege- •nden catalogus en maakten zij een 'us. Via de moderne spoorweg kregen het uitgekozen artikel dan thuisbe- sonden. Andere eisen Toch werd deze verkoopvorm geen weldig succes, wan in die tijd waren eisen van de consument heel anders, en wilde het ratikel graag zien en 'vendien wilde men kunen vergelij- 'n. Voorts was het toen nog zo, dat et het een aangenaam pleziertje vond n samen te gaan winkelen, het was vorm van recreatie en daarom 'eef toen de postorderverkoop beperkt t het platteland waar men mensen reikte die er moeilijk toe kwamen Q naar de stad te gaan. Tegenwoordig is het geheel anders, et zogenaamde gezellig winkelen is in heel veel grote steden beslist geen ge noegen meer, maar een zwaar corvee. Dat is ook de reden dat de postorder bedrijven de laatste jaren een grotere vlucht hebben genomen dan de waren huizen. Wat wij in ons land zien van post orderverkoop is nog maar primitief. In een land als West-Duitsland is vrijwel alles via de postorderverkoop verkrijg baar. Een firma als Neckermann uit Frankfurt bijvoorbeeld met een jaar omzet van ruim een miljard gulden had goedkope vleesaanbiedingen. Bestellin gen van minimum 15 kg werden dan rechtstreeks van het slachthuis gele verd. Zover is het in ons land nog niet, maar we zien toch dat het assortiment zich ook langzaam verder begint uit te breiden en de omvang van deze bedrij ven toeneemt. Waarschijnlijk is ons land te klein en te weinig interessant, maar in andere Europese landen, zoals West-Duitsland en Frankrijk bijvoorbeeld hebben de Amerikanen grote belangstelling en trachten Amerikaanse grote postorder bedrijven een deel van de markt via filialen of deelgenootschap in bestaan de firma's mee te nemen. Verwacht mag worden dat deze ont wikkeling zich ook in Nederland zal voltrekken. VERMOEIDHEID EEN GEVAAR OP DE WEG Een 'vermoeide chauffeur betekent een gevaar op de weg. Wij kunnen rustig aannemen, dat bij een belang rijk aantal verkeersongevallen ver moeidheid van de chauffeur een rol heeft gespeeld. Dat wij daar weinig van lezen komt omdat in vele geval len vermoeidheid niet gemakkelijk aantoonbaar is. Het ongeval wordt dan uitsluitend toegeschreven aan een fout van de bestuurder bij de toepas sing van de verkeersregels, zoals het niet voorrang verlenen, het rijden met te grote snelheid, een verkeerde in- haalmanouvre, slippen en dergelijke ongevalsoorzaken. Hoewel de directe oorzaak van het ongeval dan inder daad kan worden gevonden in een fout van de bestuurder, heeft in een aantal gevallen (over)vermoeidheid van de bestuurder een min of meer belangrijke rol gespeeld bij het ont staan van het ongeval. Het is immers algemeen bekend, dat door vermoeid heid de geestelijke en lichamelijke prestaties van de mens afnemen. Heel wat mensen weten niet, dat de Rijtijdenwet iedere bestuurder van een motorrijtuig verbiedt zijn voertuig in een staat van oververmoeidheid te be sturen. Hoewel het verbod moeilijk op zijn naleving is te controleren en de niet-beroeps-chauffeur er in de prak tijk dan ook weinig van merkt, doet iedere automobilist er verstandig aan dit verbod dat in het belang van hemzelf en zijn medeweggebruikers is 'goed in gedachten te houden en er naar te handelen. Vooral vakantiegangers, handelsrei zigers en in het algemeen zakenlieden die lange en vermoeide dagen maken, bezondigen zich dikwijls bewust of on bewust aan overtreding van dat ver bod. Zij realiseren zich niet welke risi co's zij daardoor lopen. Dikwijls loopt het goed af, maar het kan ook anders gaan, vooral als men in een soort van chronische vermoeidheidstoestand ver keert. Beroepschauffeurs zijn bovendien onderworpen aan de in het Rijtijdenbe sluit opgenomen dienst- en rusttijden bepalingen. Zij moeten de door hen ge maakte tijden naar waarheid in het voor hen verplichte werkboekje invul len. Blijven doorrijden terwijl men ver moeid is, is bijzonder gevaarlijk en daarom verboden. Vermoeidheid vormt voor iedere automobilist een dreigend gevaar, een gevaar waarmee door ve len helaas te weinig rekening wordt gehouden. FRISDRANKEN ZIJN IN De laatste tientallen jaren is er als het ware een nieuwe mode ontstaan in dat wat men pleegt te drinken. Was het vroeger een kopje thee, een kopje koffie, of een glaasje van een of andere alcoholische drank, tegenwoordig zijn het de na de tweede wereldoorlog in zwang gekomen frisdranken die de toon aangeven en de nieuwe mode zijn. Er wordt bijzonder veel gedronken tegenwoordig, want ook al is het thee- verbruik vergeleken bij voor de oorlog ongeveer gehalveerd, het koffiever- bruik is daarentegen bijna verdubbeld. Ook de alcoholische dranken staan er niet slecht voor en bijvoorbeeld bier wordt ook in, ons land behoorlijk ge dronken. Daar komen dan nog de fris dranken bij met een totaal in 1967 van bijna 500 miljoen liter in ons land. Dat is nog maar een klein beetje van wat er in Europa wordt gedronken. Daar consumeerde men in dertien Europese landen in 1967 niet minder dan in to taal ruim 7000 miljoen liter. De frisdrankenproducenten zien de toekomst trouwens met groot vertrou wen tegemoet, want zij zijn er van overtuigd dat er nog steeds meer fris dranken zullen worden genuttigd in de komende jaren. Voor 1968 verwacht men een stijging met ongeveer 500 mil joen liter, voor 1969 een stijging van ongeveer 900 miljoen liter en tenslotte verwacht men dat de fabrikanten in 1975 een productie zullen hebben van omstreeks 12.000 miljoen liter per jaar, die uiteraard ook geconsumeerd wordt. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,50; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Wij zijn iets duurder, maar stukken beter! Uw kleermaker Carel Schmidt, Boomkampstr 8, Alkmaar, tel. 13615 Elke vrijdag op Texel. Voor oud ijzer, lomipen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen. Wagemakerstraat 28, Den Burg, tel. (02220) 2470 Veescheermesjes slij pen Witvliet, Pontweg. Bezorgadres: Oosterend en omstr. P. Dros, Kerk plein 6 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig K. H. Boon Vamor gedipl. tel. (02230) 13252 Theorieles met films en kleurendia's vrijdags pension Visser. Schoon- >ordsingel 17, Den Burg Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02226) 311 Nu volop aarbeien. M. Huisman, De Veen, telef. 2203 Te koop prima Moby- lette. Weinig bereden. Cathy Prins, Brink 18 De Koog, telefoon (02228) 452 Te koop plm. 200 als nieuwe narcissemzakken 50 ct. p. stuk. Waalder- Den Burg straat 25, telefoon 2330, Te k. postz. verz. Ned en Kol. t.e.a.b. Herenrij wiel Batavius z.g.a.n. 100 Elemert 14, Den Burg - Wie heeft er voor ons een jong klein hondje. T, den Braven, Loodssingel 45, Oudeschild Te koop goede studie piano, eikenhouten kast. Schilderend 46, tel. 2522 Te k. a. VW 1200 1962 Tel. (02225) 233 Te k. gevr. 2-pers. op- klapbed. J. Brouwer, Gasthuisstraat 24, Den Burg Te k. nieuwe aardap pelen. Witte Kruislaan 13 Wie heeft onze 3 maanden oude lapjespoes gezien? Ze is maandag weggelopen. Fam. Cou tinho, tel. (02220) 2023 Te k. aangeb. partij jonge postduiven m. rin gen len eigendomsbewij zen. K. de Graaf, Holle- wel 7 Beste nieuwe aardap pelen Doré, 25 ct. p. kg. Timmerman, P.H. Polder tel. (02226) 364 Vermist een rood-witte Berini brommer (tijdens bezoek aan De Koog) A, Blom, P. v. Cuyckstr. 4, Den Burg. Wim dc Porto en Rita Schoenmaker geven bij deze, mede na mens hun ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, dat op vrijdag 12 juli 1968 zal worden gesloten te Den Burg, Texel. Na het burgerlijk huwe lijk om 9.45 uur in het gemeentehuis, volgt om 10.30uur de kerkelijke inzegening in de paro chiekerk de ,,'H. Joannes de Doper", Molenstraat, Den Burg. Den Burg, Texel, Schilderend 141 Keesomlaan 39 De receptie wordt van 15.00 tot 16.30 uur gehou den in hotel „De Oranje boom", Groeneplaats, Den Burg. Toekomstig adres Schuberthof 47, Waddinxveen (Z.H.) Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Philip Richard Wij noemen hem Philip. K. R. Voorthuijzen-Miles A. H .Voorthuijzen Paul Texel, 24 juni 1968 23.33 uur, Molenstr. 46, Den Burg, Langs deze weg danken wij allen die ons 50-jarig huwelijk tot een onver getelijke dag hebben ge maakt. W. Dootjes J. Dootj es-de Men De Cocksdorp 70 Algemene kennisgeving Hiermede geven wij u kennis dat heden van ons is heengegaan mijn lieve man en on ze zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Cornelis Schaap echtgenoot van Neeltje Barhorst in de ouderdom van 78 jaar. N. Schaap-Barhorst A. Gorter-Schaap G. J. Schaap A. Schaap-Kuiper klein- en achter kleinkinderen Barendszstraat '6, Oudeschild, Texel, 25 juni 1968. De begrafenis zal plaatsvinden heden, vrijdag 28 juni nam. 2 uur vanaf het sterf huis op de Oudeschil der begraafplaats. Te koop prima (Doree) in elk gewenst kwantum. J. P. Herweijer, „Hoogezand", telef. (02223) 200 Volop Worden over heel Texel thuis bezorgd. 25 cent per kg P. BEERS Den Burg, telefoon 2913. RECTIFICATIE Ingaande 21 juni is het nieuwe adres van onze kantoorbeheerder de heer S. Kooy geworden Hallerweg no. 20 Het telefoonnummer 2024 is hierdoor tot ca. september vervallen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. internisten Alleen consult na af spraak bij de secretaresse in het Lidwina zieken huis. Telefoon (02230) 12441 tussen 8.30 - 10.00 uur Grote sortering Natuurlijk alleen in een speciaalzaak Fotobedrijf Binnenburg 23, Den Bur; Heeft u ze gezien die kom gerust 'ns kijken Gravenstraat Door inruil verkregen J. LANGEVELD De Koog, tel. (02228) 317 Hiermede geven wij u kennis dat heden van ons is weggenomen onze huisgenote Antje de Wijn in de ouderdom van 89 jaar. Direktie, personeel en bewoners „Huize Irene", 25 juni 1968, Gasthuisstraat 21, Den Burg, Texel. Een rouwdienst zal worden gehouden vrij dag v.m. 10 uur in „Huize Irene", waar na de begrafenis op de Nederlands Hervorm de begraafplaats te Den Burg. Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en broer tje Anthonic Matthijs Wij noemen hem Matthijs J. Beekman M. A. Beekman van Rossum Anne-Marie Jan-Willem De Waal, 23 juni 1968, „De Lange Weele", Texel. Langs deze weg betuigen wij onze oprechte dank voor het medeleven tij dens de ziekte en na het overlijden van onze lieve man, vader en grootva der JAN ADRIANUS VAN DEN BERG In het bijzonder danken wij de buren en ds. Ro zemond, dr. Barnard en zuster Fortgens, de di rektie en het personeel van het N.V. Selectiebe- drijf C. J. de Lugt voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Uit aller naam A. v. d. Berg- Kooistra Zevenhuizen O 126, Oosterend, Texel, juni 1968 Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en ons broertje Wij noemen hem Bart Peter R. de Vries F. de Vnes-Dros Tine Anne Rob Texel, 24 juni 1968, Kogerstraat 66, Den Burg. Dankbaar en blij geven wij u kennis van de ge boorte van onze zoon en broertje Roland Edward J. Dob-Bakelaar K. Dob en kinderen Boogerd 16, Den Burg. internist van 1 juli tot dinsdag 16 juli Te koop prima Irene, ƒ3,50 per zak. JOH. MEELDIJK, Katwijk', tel. (02226) 286 Kom met je rapport of cijferlijst naar Garage Dros. Wij geven bij aankoop van een bromfiets boven 750, voor elke 10 - 12,50 gld. voor elke 9 - 10,00 gld voor elke 8 - 5,00 gld. voor elke 7 - 2,50 gld. KORTING Bij een bromfiets beneden dit be drag voor elke 10 - 7,50 gld. voor elke 9 - 5,00 gld. voor elke 8 - 2,50 gld. KORTING Kom dan voor 13 juli naar Eierland C 49 telefoon 233 GAKAG DROS Mogen wij langs deze weg onze dank brengen aan allen die tijdens de ziekte van mijn man en onze vader PI ETER VISMAN hem zoveel attenties van medeleven hebben be toond, en na het overlij den ons met brieven en ander medeleven zoveel troost gaven. Dr. Siebinga voor de verlichting van zijn ziek te en de begrafenisonder neming onder leiding van G. Maat, die hem geheel naar zijn wens de laatste eer heeft bewezen. Allen onze hartelijke dank. H. Visman-Riemens en kinderen Hartelijk dank voor bloe men, geschenken of aan wezigheid bij ons huwe lijk en opening van onze zaak. Cafetaria „Topido' J. v. Dompselaar B. v. Dompselaar- Dros Kikkertstraat 23, De Oocksdorp, Texel. IS

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 3