Verdovende middelen speelden en spelen een belangrijke rol FILMNIEUWS Heksen en hekserij Ook uu leven er uog heksen OPREIS rWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 JUNI 1968 kuil.» •«inlocoMjkMd »«n 4» ..d.VlI. 'J^C* 32 k. WAAROM GEEN TESO-VERVOER VOOR MILITAIREN? Als dienstplichtig militair geplaatst het amfibisch oefenkamp Texel, in volksmond beter bekend als cïe Dk, is het mij opgevallen dat er op deel van Texel geen busdienst irdt onderhouden. Militairen, die rmissie hebben om zich buiten het mp te gaan vertoeven, zijn afhanke- c van taxi's. Daar er een bezetting 200 a 400 man is, brengt dit -ns bezwaren met zich mee. Ik zelf ben afkomstig van Texel en wordt mij daarom voortdurend ge- aagd, waarom er geen bus gaat. Ik loof dat er een redelijk aantal passa- ;rs is, dat 's avonds wel eens uit vvii. ■n kan in ieder geval een proef ne- ;n van 1 a 2 maanden. Misschien le- rt dit meer op dan de normale routes er nu gereden worden. Ik hoop, dat de N.V. TESO deze instplichtige militairen met een met te hoog tarief zal belasten. M.i. zullen de ,,Hofeca"-bedrijven eneens hierbij wel varen, en tenslotte n wij militairen toch ook Texelaars nk ik, matroos der 2e klasse ZM. A. B M. Roest. NASCHRIFT TESO-directeur M. C. de Gorter ver- de ons, dat momenteel besprekingen ian zijn over een busdienst op De ik. Mogelijk is dus een oplossing van beschreven vervoersmisere in zicht Red. „KLEIN TEXEL" IN BIJLMER Als inwoner van Amsterdam, doch verwoed Texel-liefhebber, had ik d? ilgende voor mij verbazingwekkende 'aring. Daar zowel mijn vrouw als ik eens .1de zien hoever de uitbreidng van "fnsterdam gevorderd was wat betreft t nieuwe Bijlmer-project, reden wij r auto via Duiv end recht de Bijlmer nnen (22 juni j.l.). Inderdaad was van hoorlijke vorderingen sprake: grote okken flats al bijna klaar en vooral rwonderden wij ons over de vele via- ei kten en de grote geasfalteerde we- n. Al rijdende geraakten we in het hterste deel van de Bijlmer, dat tegen ■1< eesperkarspel aan ligt. Het sein cot ze ontdekkingen aldaar gaf een idruchtige grutto, die zeer agressief vlak bij onze auto, die ik gestopt d, kwam Kennelijk wilde deze vogel t mannetje?) ons verjagen. Even rderop zagen we het vrouwtje op een uin"top staan. We waren zeker dicht de buurt van het nest met kuikens, erna volgde onze ene verbazing na andere. Een kleine groep ((ongeveer stuks) sterns maakte jacht op twee zen; deze zagen we even later er vlug ndoor gaan, toen de aanvallen hef- ;er werden. Toen we daarheen reden ven de aanvallen niet uit: nu moest j koppel hoenderachtigen (ik meen artels) het ontgelden Ook deze na- n de benen, waarna wij aan de beuvt tren en vluchtte ik de auto weer in, ar de vogels er niet voor terugdeins tot vlak boven mijn hoofd te dui- Het terrein had nu meer onze aan- hthet had inderdaad wat van «el weg: sloten - zandterreinen - eekjes, begroeiingen - grote en kleine idiepe plassen - zandheuvels. Al gauw itdekte ik een tweede paar grutto's daarna de kluut, zeker wel 4 paren, het naderen van een paar, dat mid- op de weg liep, nam er een de chthouding aan: de vogel spreidde vleugels en boog voorover. De reden is gauw genoeg gevonden: er liepen ree al flinke jongen langs de berm. •t toppunt vonden we een eenzame Jelaar, die op de bekende wijze in ondiepé plas aan het „maaien" was. ,Het lijkt wel of we op Texel zijn", rkte ik tegen mijn vrouw op en we opten dit afgelegen deel van de Bijl- •r met „Klein-Texel". Zelfs de schol- sters waren present en een wilde nd met jongen en een meerkoet bij nest met vier „wolletjes". Toen we t gebied begonnen te verlaten, inkten we een groep tureluurs op de rand van een sloot. Een vlucht arte sterns zorgde voor onze aftocht. Welk een vogelwereld dicht bij de drijvigheid van de aanleg en de ruwbouw. Wij waren hier op een za- rdag om ongveer 8 uur, doch aan de anen, draglines, bouwketen en opge- igen materialen was te zien, dat hier de werkdagen overdag een bedrij- iheid moest heersen Natuurlijk was t gedeelte, waar wij waren en de vo- een hoek waar de minste mensen- drijvigheidheid was en daar waren ze vogels kennelijk bij elkaar ge- ongen. Voor de Amsterdammer, die natuur- fhebber is en vooral Texel kent, een ieke gelegenheid om vlak bij huis en de bekoring van het eiland te on- 'gaan. Men bereikt dit gedeelte, or vanaf Diemerbrug de weg naar Iversum te nemen en rechtsaf te an, waar de zandoverslagplaats (van schip naar de vrachtwagens) is. Steen rechts weer dezelfde inrit als or de zandauto's nemen. J. de Kruyff, Nobelweg 15, Amsterdam Wmr. SCHIETOEFENINGEN ZEEGAT VAN TEXEL Ugging schietterrein C 52r52,5' N 1*42,8' E. In het tijdvak van 30 juni t/m 12 juli 68 zullen, op werkdagen van 8.00 tot 00 uur, van bovengenoemd terrein lietoefeningen worden gehouden met htdoelgeschut. Wanneer wij spreken over heksen en hekserijdan denken we dadelijk aan de donkere middeleeuwen, waar in het geloot aan deze toverkollen zo groot was en zon afschuv/eliike angst voortbracht, dat men als neks be schouwd, zijn leven niet zeker was. In onze tijd lachen we er om. Wij mogen er zo over denken, maar er zijn toch ook in onze beschaafde wereld noq mensen die er anders over denken en die een en ander ook in de praktijk brengen. Zo kent men in het goede oude Engeland „Heksenkrin gen, clubs waarvan dames en heren lid zijn (want een heks behoeft niet speciaal een vrouw te zijn). Deze mensen beschouwen zich be wust als heksen en vormen een merk waardige occulte kring. Gelukkig voor hen is er vrijwel niemand die er zich iets van aantrekt en voor zover zij zich binnen de grenzen van wetten en fatsoen houden gebeurt hen niets. Hadden zij echter een drie- of vier honderd jaar eerder geleefd, dan was hun lot niet benijdenswaardig ge weest. In de middeleeuwen waren hek senprocessen aan de orde van de dag. Een heks was iemand, die anderen niets dan narigheid bracht. Ieder die daar iets over heeft gelezen, weet dat die periode een van de donkerste blad zijden uit de menselijke geschiedenis is geweest. In een periode van ongeveer 200 jaar, zo van 1500 tot 1700 kostten dergelijke processen aan niet minder dan omstreeks een miljoen mensen het leven en dat nog slechts in west- en midden-Europa. We weeten nu ook, dat het grootste deel van deze mensen on schuldig was aan het ten laste gelegde en dat de bekentenissen afgedwongen werden onder de afschuwelijkste mar telingen. Beschuldiging Hoe kwam het dan, dat men van hek serij beschuldigd kon worden Veelal was het het gevolg van roddelarij en Vrijdag 28 juni Den Burg. Parkeerterrein Emmalaan. vanaf 16.00 uur Kermis. DenBurg, Sarasani, openingsavond m.m.v. The Motions, 20.00 uur. De Koog, viswedstrijd bij Badweg, aanvang 19.00 uur. De Koog. Vanaf Schuilhut met auto's kerke- tocht over Texel, om 14.00 uur. De Cocksdorp. Vanaf watergemaal waddenex- cursie, vertrek n.m. 13.00 uur. Zaterdag 29 juni Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. Den Burg, City-theater, nachtvoorstelling, 23.00 uur. Den Burg, Parkeerterrein Emmalaan, vanaf 13.00 uur Kermis. De Cocksdorp, vanaf Watergcmaal, wadden- excursie, vertrek 13.45 uur. Zondag 30 juni Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden- excursie, vertrek 14.15 uur. Maandag 1 juli Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden excursie, vertrek 15.00 uur. Dinsdag 2 juli Den Burg, Hotel ,.De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, openbare bridge-drive. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. De Koog, Kogerstrand, strandfiguren maken voor kinderen, 10.30 uur; om 14.00 uur schatgraven voor kinderen van 6-12 jaar. De Koog, Speelweide, 10.00 uur, speurtochten voor kinderen. De Koog, vanaf „De Schuilhut" met auto's kerketochten over Texel, om 14.00 uur. De Koog. Sportveld volleyballen voor gasten cn Texelaars. 19.00 uur. De Waal. N.H. kerk zang- cn muziekavond om 20.30 uur. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden- excursie, vertrek 15.30 uur. Woensdag 3 juli Den Burg, Groeneplaats, Folkloret'eest, o.m. Nationale kampioenschappen schapenscheren: optreden Kinderdansgroep om 13.00 uur. 19.00 uur optocht „Excelsior"; 19.30 uur Volksdansgroep; 20.00 uur grote Bingo-avond. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. Den Hoorn, strandfiguren maken voor kin deren 10.30 uur. Opgeven bij VVV Den Hoorn. Paal 9 strandspelen voor kinderen 14.00 uur De Koog. Sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars om 19.30 uur. De Cocksdorp, vanaf Watergcmaal, wadden- excursie, vertrek 16.00 uur. Donderdag 4 juli De Cocksdorp, 14.00 uur, strandfiguren maken voor kinderen. Opgeven bij de VVV te De Cocksdorp. De Koog, vanaf Schuilhut, met auto's kerke tochten over Texel( vertrek 14 00 uur. De Koog, Herv. kerk, 20.30 uur. zangavond Den Burg, Sarassani, 2000 uur, dansen. Den Burg, City-theater, 20.00 uur, Texelfilm Den Hoorn, N.H Kerk, 20.00 uur, samen zang cn orgelmuziek.. Vrijdag 5 juli Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. Den Burg, Ontmoetingsavond van groepen gasten met Texelaars of onderling op sport- of cultureel gebied. Org. J. M. de Vries. De Koog, vanaf „De Schuilhut", met auto's kerketochten over Texel. Oudeschild, dorpshuis 't Skiltje, 20.00 uur, openbare klaverjasdrive. dergelijke, waarbij wilde verzinsels een belangrijke rol speelden. Maar in verschillende gevallen was er aanlei ding tot dergelijke praatjes en wel door het gedrag van de slachtoffers zelf. Door alle tijden zijn er zonderlingen geweest, mensen die zich buiten de ge meenschap plaatsten, die zich afzonder den of door excentriek gedrag buiten de normen vielen. Dergelijke lieden kwamen, wanneer het vrouwen waren, in aanmerking voor praatjes, waar het afschuwelijke bijgeloof een grote rol speelde en waardoor al snel het woord „heks" viel. Onder deze mensen waren er die in derdaad bewust probeerden de zoge naamde zwarte kunst te bedrijven. In onze dagen zou men dergelijke mensen in het gunstigste geval als waarzegsters en charlatans betitelen, maar in die dagen werd zoiets serieus genomen. Er waren vrouwen, die de hand lazen, in glazen bollen 'keken en wat al ni)et meer. Kinderen van hun tijd als zij wa ren, geloofden ze in de kracht van be paalde kruiden en smeerden zich kin en oksels in met het sap van bepaalde gifplanten. De uitwerking hiervan was, dat zij in een bepaalde roes kwamen, die hen allerlei dingen deed geloven en de kracht gaf tot het bedrijven van vele buitensporigheden. Verdovende middelen De heksenzalf had zijn werk gedaan en dergelijke vrouwen speelden be wust een gevaarlijk spel. Niet alleen wegens het risico dat zij liepen als heks op de brandstapel te komen, maar ook in verband met hun geestelijke en li chamelijke gezondheid, zoals wij dat nu weten. In onze tijd kennen we maar al te goed de verschrikkelijke gevolgen van verslaafdheid aan verdovende midde len, zoals opium, morfine, marihuana, Lsd e.d., om maar enkele voorbeelden te noemen. Zo was het ook bij deze mensen. Het gif bracht hen in een bepaalde roes die zeer aangenaam was. De reactie na uitwerking was die van een „kater" en dit deed de ongelukkige weer naar het gif grijpen. Het lichaam krijgt bij regelmatig gebruik een steeds grotere weerstand tegen het gif en er zijn steeds grotere hoeveelheden nodig om het gewenste resultaat te verkrijgen en zo raakt men verslaafd. Verdovende middelen worden ook nu nog gebruikt. Zo wordt opium bereid uit het melk sap van de onrijpe vrucht van de slaapbol, een plant, die veel verwant schap met de klaproos heeft. Naast het grote kwaad, dat deze stof aanricht, wordt het legaal juist voor een goed doel gewonnen, het bevat een stof, die als pijnstillend middel algemeen be kend is. Een andere gevaarlijke plant is het blauwe maanzaad en toch wordt ze in ons land verbouwd, omdat de olie er uit bereid voor vele doeleinden ge bruikt wordt, onder andere voor verf. De vliegenzwam is ook zo'n gevaarlij ke plant en de vliegenzwam bevat ook een stof, die giftig is en een invloed uitoefend op het zenuwstelsel. Roken Een uitvinding van de duivel was vroeger ook het roken, tenminste vol gens Jacobus I van Engeland. Hij was zo verontwaardigd over dit kwaad, dat zijn land veroverde, dat hij een spe ciale waarschuwing tegen het roken bekend liet maken. Daar zei hij in, dat als iemand met roken begint, hij er mee blijft doorgaan en hij kan er niet meer van af komen, omdat hij behekst is. Inderdaad had deze Engelse koning gedeeltelijk gelijk. Maar behekst is een typische conclusie uit zijn tijd. De tabaksplant bevat nicotine, een stof die ook van invloed is op het cen trale zenuwstelsel, speciaal op de her senen. Voor velen is het echter een prikkel die hen energie verschaft. Het waren zeelieden, die het roken van de Indianen afkeken en het lang zamerhand in Europa bekendheid ga ven. Ten tijde van het twaaljarig be stand werd het roken van een pijp ook in ons land een gewoonte, men kwam in groepjes bijeen in de daarvoor op gerichte „tabagies". Ook vrouwen rook ten in die tijd. Tabak behoort tot de nachtschaden een familie van planten, die in het al gemeen giftige stoffen bevatten. Zelfs de aardappel, die er ook toe behoort vormt geen uitzondering. De stof be vindt zich hier in de besvruchten en in de jonge knollen onder de schil, i n witte spruiten en ogen. Roes Zo zijn er meer gevaarlijke planten, zoals de doornappel met grote, prachti ge witte bloemen en stekelige zaaddo zen. Deze zaaddozen werden vroeger wel gloeiend gemaakt en de dampen ingeademd, waardoor men in een be paalde roes raakte en „de duivel kon aanroepen". Het bilzenkruid is ook zo'n gevaarlijke rakker. Het kwaad schuilt hier in de wortel. Dan hebben we nog de wolfskers, waarvan de bessen zwaar vergiftig zijn. Het vocht van de bes heet belledonna en wordt door arties ten wel in het oog gedruppeld, het ver wijdt de pupil en doet het oog glan zen. Het zijn slechts een aantal voorbeel den uit de vele planten die er in de natuur voorkomen en die op de een of andere manier giftig zijn voor de mens, die stoffen bezitten die leiden tot een GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot 20 juni 1968 Gevonden te Den Burg: fototoestel merk Agfa met adres Lok, Mozarlsingel, briefje van ƒ10,2 autosleuteltjes aan ring no. 33557; rechter kindersandaal; blauwe nettas inh. 4 zakjes brood en 2 plastic regenjassen mt. 44; zilveren kinderringetje met rode steen; 1 sleu telbos; 2 Sparta bromfictssleuteltjes; porte monnee inh. ƒ2,en sleuctl; bruine heren- portemonnee inh. 8,60 en sleutel en stuk aansteker; 1 paar volleybalschoenen; zilver kleurig halskettinkje met kruis; beige-bruin wollen jongenstrui gebreid; portemonnee inh. ƒ8,met naam G. Terpstra; boekentas met schoolboeken; fototoestel merk Kodak Insta- matic; rechter rubb. schoen zwart; goudkleu rige ring met witte steen; groen wollen heren- vest met bruine metalen knopen; blauwe vul pen met Monte Rosa in blauw plastic étui; donkerblauw damesvest. Verloren te Den Burg: 3-strengen bloed koralen ketting met gouden slot; handelaars- kenteken HA 41-82; goudkleurige vierkante kinderbril in bruine koker; bruin étui inh. 1 rode vulpen Lami, 1 balpen en 1 vierkleu renbalpen; herenbril met bruin montuur; num merbord HK 42-95; zilveren dubbeltjesarm band; 1 set a 4 stencilpennen in houder; meis- jesjas crèmekleurig, beide zijden te dragen, kraag met 2 knopen merk NINO; jongens portemonnee inh. ƒ1,10; gouden ring met groene steen; zilveren bedelarmband met 4 st. bedeltjes; babyschoentje, wit, rechter; verzek. plaatje bromfiets GGH-832; gouden dames horloge met double armband (merk Pontiac?); bruine hond met witte borst, Duitse staander; gouden damesring met paarse steen (Ame thist); gouden ring met inscriptie 18-2-68 Ria. UIT DE TEXELSE COURANT VAN ZESTIG JAAR GELEDEN Texel, 25 juni 1908. Door den Raad van Beheer en de Comm. van advies van Texels Eigen Stoombootonderneming is thans ook voorzien in de benoeming van een ge zagvoerder voor de boot „De Dage raad". Daarvoor werd de heer C. Duin- ker Lz. benoemd. Indien de benoemin gen allen worden aangenomen, zal de equipage als volgt zijn samengesteld; Kapitein C. Duinker Lz le Stuurman C. Koopman 2e Stuurman L. Kaan Machinist N. Pongers Stoker C. Hoogerheide De zesde lammerenmarkt De laatste van de zes officieel groote lammerenmarkten alhier werd Maan dag gehouden. De aanvoer was niet zoo groot, nagenoeg een duizendtal; het ter markt brengen van het jonge vee begon ook niet zoo vroeg en ging wel wat trekkend. Een treurige geschiedenis Van Den Hoorn schrijft men ons het volgende „Gisternacht werden de bewoners van ons dorp opgeschrikt door het brandalarm, 't luiden der bel. De wo ning van D. Kramer op het Klif bleek in brand te staan. De buurman T. Koopman, wakker geworden door het geknetter, kwam tot de ontdekking van bovengenoemde brand. Geen der be woners werd gezien; door de buren, die in allerijl door Koopman gewekt wer den, werd getracht de bewoners wak ker te krijgen. In huis te gaan. hieraan viel door den verstikkende rook niet te denken. Toen de brandspuit op het terrein kwam was er aan blusschen, hoewel de spuit er al gauw was, geen denken meer. Alles stond in volle vlam. De vrees dat beide bewoners in de vlammen waren omgekomen, bleek al spoedig gegrond. Toen de binnenkamer geheel uitgebrand was, werden al spoe dig na elkander de bijna verkoolde lij ken van broeder en zuster uit hunne vroegere slaapplaatsen gehaald en per baar naar het lijkenhuisje overge bracht. 't Eenige wat men heeft kun nen redden waren twee biggen; wier hok nog van buiten opengemaakt kon worden. Anders is alles verbrand. Tus- schen de puinhopen werd nog een dood kalf gevonden. Twee glazenkasten met keurig porcelein en aardewerk zijn door den brand vernietigd. De oorzaak van den brand is onbekend. Bij men- schenheugenis is zulk een treurig geval op ons eiland niet voorgekomen." Oosterend, 23 Juni. Met pietermannen moet men steeds zeer voorzichtig omgaan. De visscher D. van hier wondde zich de vorige week, in zee zijnde, aan zo'n gifstekel en moest daarna verschrikkelijke pij nen verduren, zodat hij onbekwaam was tot het doen van werkzaamheden. Als goed middel voor een dergelijke kwestuur kan honing aanbevolen wor den, zoodal het in de dagen */an veel pietermannen voor de visschers goed kan zijn met honig aan boord te varen. De Cocksdorp. Door den heer C. Troost is in perceel 16 van de Staatsduinen eene vlucht van ongeveer 40 steppenhoenöers ge zien. Sedert een paar weken zijn in den polder Eierland als landarbeiders werk zaam een aantal Belgen van Stekene, eene plaats dicht bij Antwerpen. of andere roes-toestand met hallucina ties e.d. en het zijn voor een belang rijk deel deze stoffen en planten die vroeger en nu de mensen de indruk ge ven dat zij over bovennatuurlijke krachten beschikken, tegenwoordig noemt men dat „high". Zij hebben in het verleden voor een belangrijk deel bijgedragen tot de vorming van men sen die men toen „heksen" noemde. Mensen die als gevolg van het gebruik van dergelijke middelen het idee had den dat zij over bovennatuurlijke ga ven beschikten. Hun excentriek gedrag e.d. was echter aanleiding dat de bui tenstaanders bevreesd voor hen wer den, met als gevolg dat velen van hen een bijzonder triest einde vonden door verdrinking of op de brandstapel. Het City-theater foiedt de komende week keus uit zes films, de Texelfilm op donderdagavond meegerekend. Vrij dag- en maandagavnd draait „De pas toor van Kirchfeld", het verhaal van de priester die moet kiezen tussen roe ping en liefde. De film werd gemaakt naar het toneelstuk van Ludwig Azen- gruber. De hoofdrollen worden gespeeld door Ulla Jacobsson en Claus Holm (in kleur). Zaterdagavond 11 uur begint de nachtvoorstelling, waarvoor men deze keer „I tabu" heeft gekozen. Het is, ook volgens de producenten, een brutale gluurfilm, die voor een belangrijk deel met de verborgen camera is opgeno men. Geheel volgens het recept van soortgelijke films als „Mondo Cane" krijgt de bioscoopbezoeker een aantal schokkende scènes voorgeschoteld, die duidelijk moeten maken wat er zoal aan excessen op deze aardbol plaats vindt. Deze keer gaat het om de vele taboes, waarbij de sexuele taboes uiter aard voorop staan. Men krijgt blote meisjes uit Japan, Zweden en India te zien (waaruit moet blijken dat de ta boes in die landen opgeheven zijn), voorts een opname met telelens van een nudistenkamp en voor ver frissende afwisseling zorgen beelden van de dodencultus aan de Ganges. Boeiend moeten ook de opnamen zijn van het Japanse gezin, dat voor vader een vriendin gaat uitzoeken. (In kleur toegang boven 18 jaar). „Rozen voor Marika" heet de schaatsshowfilm, waarin het bekende schaatspaar Marika Kilius en Hans- Jürgen Baumler de hoofdrollen spelen. De film begint als het bekende tweetal het wereldkampioenschap paarrijden heeft gewonnen en als gevolg daarvan wordt omringd door journalisten en impressario's. Twee concurrerende im- pressario's proberen het paar te con tracteren. Via wat verwikkelingen komt Ilans-Jürgen bij de Wiener Eisrevue terecht, terwijl Marika tekent voor de Amerikaanse ice-show. De „boss" van laatstgenoemd bedrijf tracht het com plete paar in zijn theater te krijgen, maar dat lukt hem niet. Marika en Hans voelen zich gescheiden van el kaar niet gelukkig, zodat de prestaties op het ijs er onder lijden. De oplossing brengt hun hondje Lumpi, dat net als een kind van gescheiden ouders dan bij de één en dan bij de ander is. De oude Haslinger laat het hondje tijdelijk ver dwijnen. De gemeenschappelijke onge rustheid over hun lieveling brengt Hans en Marika weer tot elkaar. Bo vendien fuseren beide concurrerende bedrijven, waardoor het beroemde kunstrijderspaar weer als éénheid ge presenteerd kan worden. (In kleuren alle leeftijden). Zondagmiddag 3 uur een film, waar ook de jeugd veel genoegen aan kan beleven: „De Clown van Circus Krone". Het is de geschiedenis van kleine Moni, het negermeisje. Het meisje maakt in het circus kennis met een blinde jon gen tot wie zij zich direct aangetrok ken voelt. Moni komt in het circus te recht, als succesvolle clown, echter na dat zich enkele spannende avonturen hebben afgespeeld, waarin de jaloezie van ondere circusmedewerkers een rol speelt. Zondag- en dinsdagavond weer eens een Western: „De terugkeer van de zeven". De „zeven" zijn Chris en een groepje pistoolvechters, die in actie ko men als een boerendorpje in Mexico wordt overvallen en de inwoners als vee meegevoerd. Dat kan echter pas ge beuren als Chris enkele teamgenoten uit de gevangenis heeft bevrijd. Dat lukt wonderwel. Ook de rokkenjager Colbee wil direct mee als hij hoort, dat in het overvallen dorp enkel nog vrou wen wonen. Het ingrijpen van het groepje veroorzaakt een golf van vuur gevechten, waar zelfs hele kisten dyna miet aante pas komen. (In kleur 14 jaar). CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. AANWINSTEN OPENBARE BIBLIOTHEEK TEXEL Jeugdverhalen Het girafje, waar iedereen om lacht; L. Smulders; Pauke Presto en de won- derhoorn; L. Smulders: Pietje Prik en het circus; L. Stafleu-Kruikemeier: Vleugels te koop; M. Stewart: Kasteel in de Alpen; P. Stouthamer: Mies; R. Strahl: Zandman vermist; L. Tetzner: Levende bezems; A. Ungermann: Poes- sie, geen vogel, geen vis; M. Verde- nius: Waarom ik nou; J. Vernooy: Geen weg door onze tuin; N. Ver schoor-van der Vlis; Kees van Dam naar Zeeland; J. de Vries; Onheil bij Kaap Hoorn, R. Waninge: Het boek van Jan Pan; R. Waninge; Het boek van Nel Pel; H. Westerink: Tussen vriend en vijand; L. Wilder: Ingalis, de kleine stad op de prairie; C. Wilkeshuis; De gouden slang; G. Williams: Dieren op de boerderij; H. Wouk: Muiterij op de Caine; Zeven kleine vrienden; T. Zuur- veen: Tobias de ekster. Jeugdstudiebocken W. Haehr: Knutselen met lucifersdoos jes; R. Cöock: Goochelen; W. G. van der Hulst: Het verdwaalde schaap; H. Laurey en I. Roels: De bijen; H. Laurey en I. Roels: De bevers; H. Laurey en I. Roels: De pinguins; J. Linders: Pieet en Tom in het circus; J. Lunenburg: Ronde en platbodem schepen; Het men selijk lichaam; W. Slob: Prisma-pony- boek; Sport en spelen; J. L. Torenbeek; Mijn eerste boek over Jezus, Verhalen van de Grote Koning; S. van der Werf: Tweelingen in de ruimte.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5