Cjroen Twartsjexeh in het harL, Folklore en Seven werkten Up samen echte Pipo de wacht Clown (de op slecht weer Schcipenscheerwedst rijd trok 16 deelnemers Miskende artiest met vakantie in Oudeschild G. van Vliet werd winnaar Oma lag op sterven Urenlang gezocht naar kampeerders KOELKAST 140 Itr. vanaf f 195,- bij Bakkers Ijzerhandel NV KINDERSTOELEN RIJDAG 5 JULI 1968 81e JAARGANG No. 8280 Uitgave N.V. v/h Langevcld De Rooij postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 td.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif» fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert: 18 ct. per mm. De heer G. van Vliet uit Weesper- karspel is woensdagmiddag winnaar geworden van de nationale schapen- schecrwedstrijd, die in het kader van het folkloreprogramma op de Groc- neplaats werd gehouden. De heer Van Vliet verwierf daarmee een elektrisch schapenscheerapparaat ter waarde van ƒ270,dat beschikbaar was gesteld door de Fa. Kommer uit Alkmaar. De tweede prijs bestond uit een zwart ooi lam, beschikbaar gesteld door de folklorestichting. Het fraaie dier werd gewonnen door de heer N. M. Rozing uit Sint Maarten. De derde prijs, een bedrag van ƒ81,werd veroverd door de enige Texelaar, die aan de wedstrijd deelnam: de heer P. Brcmcr te De Koog. Verdere uitslag: 4e prijs P. Pronk uit Warmenhuizen ƒ61,5e prijs C. Brob- bel uit Apeldoorn ƒ41,6e prijs P. Slikker uit 't Zand 21,7e prijs C. de Graaf uit Oudesluis en Th. Pronk uit Warmenhuizen. (De zevende prijs moest worden gedeeld omdat er zeven prijzen waren en acht winnaars). Snel cn goed Schapenscheren is vakwerk. Het gaat er niet alleen om het zo snel mogelijk te doen, maar het moet ook netjes ge beuren. De afgeschoren vacht moet op de juiste wijze worden verzorgd, het te scheren schaap moet op de voorge schreven wijze worden gehaald en ge bracht (moeilijk want schapen werken gewoonlijk niet enthousiast meeen de afgeschoren vacht moet uit één stuk bestaan. De deelnemers schoren ieder meer dan één schaap, zodat de jury het bepaald niet makkelijk had. Deze jury bestond uit de heren Joh. Roeper sr., Joh. Kikkert en Th. Huisman met de heer P. J. Koorn als hardwerkende secretaris. De heren namen hun taak buitengewoon serieus op. De scheerders gaven elkaar weinig toe en er moest heel lang gewikt en gewogen worden alvorens de geduldig wachtende bur gemeester Sprenger de prijzen kon uit reiken. Al met al was met de wedstrijd de hele woensdagmiddag gemoeid. Eén Texelaar Het aantal deelnemers was wat gro ter dan vorig jaar, maar van een dave- Opleiding blazer en slagwerker MUZIEKSCHOOL BIEDT OOK MOGELIJKHEDEN VOOR OUDERE LEERLINGEN Het ligt in de bedoeling per 1 sep tember in het verband van de muziek school te starten met een speciale blazersopleiding voor kinderen in de leeftijd van 12 t/m 14 jaar. Deze kinde ren, voor wie het niet noodzakelijk is, dat zij al eerder muziekles hebben ge had. zullen, aanstonds praktisch onder richt kunnen krijgen. Tegelijkertijd rullen zij ook de nodige theoretische kennis kunnen opdoen. De lessen zullen worden gegeven door de directeur van de muziekschool, de heer P. Heertjes. Het ligt in de be doeling voor saxofoon een andere leer kracht aan te trekken. De muziekschool is in principe ook in staat een leraar slagwerk aan te trekken. Reeds heeft een aantal jongeren belangstelling voor het volgen van een dergelijke oplei ding getoond. De praktijklessen zullen in .groepjes van 3-4 leerlingen per uur worden gegeven; de theorielessen in grotere groepsverbanden. Kinderen, die belangstelling voor het volgen van deze lessen hebben, kunnen zich opgeven bij de administrateur van de muziekschool, de heer G. A. Oskam, p/a Raadhuis Den Burg, tel. (02220) 2141. NA 2 JAAR SUCCESVOL OPTREDEN IN BINNEN- EN BUITENLAND KWARTET FRED JASPERS TERUG IN „DE BUTERIGGEL" Woensdag-, zaterdag- en zondag avond. 8.00 - 1.00 uur rende toeloop van scheerders kon (nog) niet worden gesproken Organisator Joh. Bakker van „Scholleboe" twijfel de er echter niet aan dat het aantal deelnemers ieder jaar groter zal wor den, maar betreurde het dat de be langstelling van Texel zelf tot één man beperkt is gebleven. De heer Bakker had om deelnemers te krijgen adver tenties geplaatst in grote landbouw bladen als „De Boerderij", „Boer en Tuinder" en de „Landbode", maar ge bleken is dat deze campagne betrekke lijk weinig effekt heeft gesorteerd. Men moet het hebben van mondelinge pro paganda in schapenscheerderskringen. De natuur was de woensdagse folk- loredag weer eens zeer gunstig gezind. Men kon zich nauwelijks betere weers omstandigheden voorstellen. Jammer was het, dat de aangekondigde demon stratie schapenscheren met de ouder wetse hand9chaar (door de heer P. C. Roeper uit De Waal) niet kon doorgaan. De schaar bleek nl. stomp te zijn en een andere was niet voorhanden. Seven-Up Het avondprogramma van de folk lorestichting startte met een geslaagd optreden van de drumband Margaretha Sinclair op de Groeneplaats. Verder HARTELIJK AFSCHEID VAN LERAAR D. M. VLAS DEN HELDER Zaterdagmiddag is tijdens een feestelijke bijeenkomst in het internaat Prinses Margriet op har telijke wijze afscheid genomen van de heer D. M. Vlas (66) als leraar aan de Gemeentelijke Hogere Zeevaartschool en Visserijschool te Den Helder. De bij eenkomst werd ook door Texelaars, waaronder veel oud-leerlingen van de heer Vlas, bijgewoond. De eerste spreker, die van zijn waar dering voor het onderwijs van de heer Vlas getuigde, was wethouder K. Muije. Hij legde er de nadruk op dat de heer Vlas terecht besefte dat de leraar een dienende taak heeft. Dat de zeevaart school van Den Helder een zeer goede naam heeft, is mede te danken aan mensen zoals Vlas, die zich ten volle en met liefde voor hun werk inzetten. De heer J. W. Stevenson, sprekende namens leraren, oud-leerlingen, leerlin gen, de vissersverenigingen van Den Helder, Texel en Wiermgen, benad,rukte ook de tactvolle en pedagogische wijze van aanpak, waardoor de heer Vlas re putatie verwierf als rustige en bekwa me leerkracht, die de jongens voor zich wist te winnen Als geschenk van de oud-leerlingen overhandigde de beer Stevenson een zaagmachine met toebe horen alsmede een envelop met inhoud. Mevrouw Vlas-Cetkowski werd verrast met bloemen. De heer De Visser van de directie Visserijen van het Ministerie van land bouw en visserij, twijfelde er ook niet aan dat de heer Vlas de juiste methode hanteerde bij het opleiden van zijn jongens. Hij onderstreepte zijn dank woorden met een kistje sigaren. De 'heer J. Th. Boom uit Oudeschild, als voorzitter van de vissersvereniging D.E.T.V., herinnerde eraan dat het pre- ces twintig jaar geleden was dat de heer Vlas zijn eerste leerlingen afle verde. Zelf hoorde de heer Boom tot de oud-leerlingen van de heer Vlas en voor vier van zijn zoons geldt hetzelf de. De heer Boom haalde een aantal grappige gebeurtenissen op, waaruit ook bleek hoe tactvol de heer Vlas in bepaalde situaties wist te handelen. Als blijk van waardering voor hetgeen vele vissers aan de heer Vlas te danken hebben, bood de heer Boom hem het ere-lidmaatschap van D.E.T.V. Texel aan. Laatste spreker was de heer C. P Sabelis, directeur van de visserij school. Ook hij liet zich zeer waarderend uit over de voorbeeldige wijze van lesge ven en het gemoedelijke karakter van de scheidende leraar. Hij hoopte, dat hij op hulp en advies van de heer Vlas zou mogen blijven rekenen. De heer Sabelis overhandigde een fraai zakmes met inscriptie. In zijn dankwoord zei de heer Vlas, dat hij blij was dat bij op Texel te midden van de vissers kon blijven ver toeven. Hij had daardoor het gevoel niet helemaal uitgerangeerd te zijn. De heer Vlas is 11 jaar aan de school verbonden geweest. Voor die tijd gaf hij al jarenlang privéonderricht aan vele leerlingen. De leerlingen, die hij nu „onder handen" heeft zal hij nog volledig opleiden. ECHTPAAR OOSTERHOF GAAT DORPSHUIS OOSTEREND BEHEREN Het echtpaar C. Oosterhof-Henstra, thans nog wonende op „Duinoord" te De Koog, zal het dorpshuis te Ooster end beheren. De familie Oosterhof zal deze taak in oktober beginnen. Naar woonruimte in Oosterend wordt nog gezocht. stond de avond in het teken van Seven Up. De propagandaploeg, die naar Texel was gekomen om deze elke dorst lessende frisdrank nog meer in ieders aandacht aan te bevelen, verzorgde een geslaagd bingo-feest vanuit een zelf meegebracht podium. Seven Up was met de folklorestichting in contact ge komen, nadat men evenals vorig jaar bij Seven Up om een financiële bij drage voor de Texelse Folklore had gevraagd. Naar aanleiding daarvan was besloten Texel dit jaar in de pro- pagandatoemee langs campings in Ne derland op -te nemen, ondanks de hoge kosten die daaraan zijn verbonden. De ploeg bestond uit negen man, waaron der het Seven Up-kwartet, dat het bingospel muzikaal omlijstte. Als zan geresje had Seven Up niemand minder dan Elisabeth Mooy gecontracteerd. In tegenstelling tot de handelwijze in an dere plaatsen was deelname aan het bingospel niet gratis. Zes spelen kostten ƒ1,Dit bedrag, opgehaald door da mes en heren in oud-Texels costuum, kwam echter geheel ten goede aan de folklorekas. De prijzen, die woensdag avond werden gewonnen, bestonden uit voor de meeste toeristen begerenswaar dige artikelen: een campingstoel, wa terreservoir, koeltas en natuurlijk ook luxe dozen longdrinkglazen met fles Seven Up. Evenals 's middags was ook 's avonds de belangstelling voor het tweede folkloreprogramma van dit seizoen verheugend groot. KINDEREN GROEVEN KOSTBARE SCHATTEN OP AAN KOGERSTRAND DE KOOG Op het strand van De Koog hebben dinsdagmiddag naar schatting ruim 500 kinderen deelgeno men aan een groots opgezette schat- graverij. Heel wat kinderen bewaren aan het evenement aangename herin neringen, want de „schatten", die door sommigen werden bovengehaald waren bepaald geen troostprijsjes. De schatten vertegenwoordigden een totale waarde van J 500,De hoofdprijs bestond uit een fiets, die werd gewonnen door Adrie Dekker uit De Koog. Verder werden vier wigwamtenten gewonnen, een kangoeroebal, rubber boot, bad- mintonsets, tumgarnituren, spring- schoenen en voetballen. Het evenement was georganiseerd door het propagan- dateam van Seven Up (dat al een dag vóór de folklorewoensdag naar Texel was gekomen) in samenwerking met de Oranjevereniging. Seven Up organiseerde dinsdagavond in De Cocksdorp een bingospel op het schoolplein. Er was ca. 200 man be langstelling. Na afloop werd nog een spel gespeeld in de kantine van de Sluftervallei. Ook hier werd dit ver maak op hoge prijs gesteld. Dat Seven Up zich op Texel zo in spant, heeft niet als reden dat hier on voldoende van deze frisdrank wordt geconsumeerd. De heer N. A. Wasse naar, de leider van het team, vertelde ons dat het Seven Up-verbruik hier zelfs zeer hoog is, dank zij twee actieve grossiers die deze drank in hun leve ringsprogramma hebben opgenomen. De aktie moet dan ook meer beschouwd worden als een aardige geste, die in de komende jaren wellicht zal kunnen worden herhaald. GESLAAGD Ina Hemelrijk, Sigrid Wieringa en Marga Bousma slaagden te Utrecht voor het diploma kleuterleidster. Maandagmiddag kwam een jongeman uit Düsseldorf op het raadhuis infor meren waar zijn kamperende ouders verbleven. Zijn oma was nl. plotseling zeer ernstig ziek geworden en het was zaak, dat de op Texel verblijvende kin deren snel overkwamen. De ingelever de formulieren voor de gastenstatistiek werden doorzocht, echter zonder resul taat. De jongeman stelde zich toen in verbinding met de politie en liet zich wanhopig langs alle Texelse campings rijden in de hoop zijn ouders of hun auto te ontdekken. Het zoeken leverde echter niets op. Wel bleek dat het be trokken echtpaar zaterdag bij de cam ping van J. v.d. Vliet in de Dennen was aangekomen, maar verder was gegaan, omdat daar geen plaats meer was. De jongeman is de volgende dag on- verrichterzake naar Düsseldorf terug gereisd. Bij de gemeente wordt aangenomen, dal op de onbekende camping, waar de ouders moeten verblijven, de formu lieren voor de gastenstatistiek niet zijn ingevuld of niet zijn ingeleverd. Waar mee het belang van het invullen van de biljetten weer eens is onderstreept. Overigens heeft men daarover weinig klachten. Vooral de campingexploitan ten komen hun plicht in deze over het algemeen nauwgezet na. De vorige week konden bij overlijdensgevallen direct de op Texel verblijvende familie leden worden verwittigd. OUDESCHILD Pipo de Clown heeft vakantie, op Texel. Hij logeert bij de familie Zijm in de Barendsz- straat achter de Oudeschilder haven. Om maar meteen alle misverstanden weg te werken: het is NIET de be kende Pipo van de televisie. Onze Pipo heet Bernardus Bronkhorst (43), die slechts éénmaal in zijn leven voor de televisiecamera heeft gestaan. Toch is hij de clown, die de naam Pipo voor het eerst voerde. Al in 1947 hij laat graag de krantenknipsels zien toen de televisie in Nederland nog niet bestond, werd al de loftrom pet gestoken over de grappen en grol len van Pipo de Clown. En dat was ik, zegt meneer Bronkhorst. Hij voelt zich een beetje verongelijkt, maar hij heeft nooit enige aktie ondernomen tegen Cor Witsche (de tv-Pipo) die on gevraagd zijn clownsnaam heeft over genomen. Bernardus Antonius Bronkhorst voelt zich bovendien miskend, want de prestaties van de gevierde Pipo van de tv vindt hij heel matig. Vaak zit Bronkhorst voor het scherm, 's avonds om vijf voor zeven. Telkens ziet hij zijn mening over Cor Witsche beves tigd; „Die Pipo op de televisie, meneer, dat is toch geen down. Dat is toch geen August. Hij kan best een goed toneel speler zijn, maar daarom is hij nog geen goeie August. Zijn succes heeft hij te danken aan de mensen om hem heen. Maar die Pipo, nee, dat is niks waard, dat zou ik beter doen". Niet komisch Volgens Bronkhorst is de tv-Pipo niet komisch genoeg. „Steeds maar van sapperdeflap, nooit eens wat anders. Als clown moet je kunnen improvise ren. Ik kan een kwartier mijn bek dichthouden en toch lachen de mensen zich het apelazerus. Dat zit 'm in de mimiek en de manier waarop ik loop". Wat Pipo de Eerste zegt kan hij be wijzen, met tientallen dankbare brie ven van verenigingsbesturen en ande ren, die de Clown hebben geëngageerd. Er is zelfs een brief van oud-hoofdcom missaris Kaasjager bij, naar aanleiding van het optreden van Bronkhorst in de PIPO de enige onvervalste echte Telefoon 2346 manége van het Amsterdamse hoofd bureau. „In de manege was Uw optre den als trapeze-act een groot succes", schrijft Kaasjager". Trapéze? „Ja, ik doe ook aan luchtacrobatiek. Ais kind zat dat er al in. In Velp, waar ik ben geboren, zat ik de hele dag in de bo men en later in Amsterdam klom ik al via kabels van dak tot dak". In Velp viel hij eens uit een boom en kwam op zijn „harses" terecht. Hij toont graag de achterkant van zijn schedel, waar een opvallend plat plekje nog altijd aan dit avontuur herinnert. Bakfiets Ondanks de ouderlijke bezwaren kreeg Bronkhorst in de Amsterdamse Astoria-bioscoop een engagement als luchtacrobaat. Daarna trok hij door het land, met een bakfiets. Openluchtthea ter Bernardo, noemde hij zijn éénmans- onderneming Een ernstig ongeluk kreeg hij in Groningen, waar hij optrad voor Amerikanen. Hij viel daar uit de trapeze, als gevolg van een defekt, en viel vijftien meter diep. Na een half jaar ziekenhuis was hij genezen van een schedelbreuk, twee gebroken hie len, een gebroken pols. Hij werd afge keurd voor militaire dienst, maar een paar jaar later kroop het bloed toch waar het niet gaan kon. Als Pipo de Clown verscheen hij toen op de Pur- merender kermis. Daar viel zijn mede werker Piet Kost uit de trapeze. Hij zou vijftien meter lager op de kinder hoofdjes te pletter zijn gevallen als Pipo hem niet met zijn rug had opge vangen. Alle twee belandden ze in het ziekenhuis, Pipo had iets opgelopen aan z'n rug, zodat hij in het gips moest, Er hebben zich meer valpartijen in de clowns- en acrobatencarrière van Bronkhorst voorgedaan, maar minder dan tien meter telt hij nauwelijks. Vorig jaar raakte Pipo weer aan het bed gekluisterd, nu als gevolg van ischias. Het is een langdurige affaire geworden, maar weer is Bronkhorst ac tief en bereid op te treden, waar ter wereld ook. Zelfs in zijn vakantie, op Texel, ziet hij uit naar een schnabbel- tje en als het weer meewerkt zal men hem hier kunnen zien optreden. Door bemiddeling van Cultureel Werk zijn afspraken gemaakt met o.a. de Rekrea- tiestichting en de Sluftervallei voor een kindervoorstelling in recreatiezaal of tent. Maar nogmaals, dan moet het eerst regenen, want men is bang dat de jeugd anders de voorkeur geeft aan zandtaartjes bakken op het strand. WEER ZEEPKISTENRACE OP HOGEBERC» In het kader van de zomeractivitei- ten voor de jeugd organiseert jeugd- en recreatieconsulent J. M. de Vries een zeepkistenrace. De race zal worden gehouden op de Hogeberg, op maandag middag 15 juli. Deelname staat open voor de jeugd, zowel Texelaars als toeristen. Met elk soort rijdende „zeepkist" kan worden meegedaan. Het dragen van een valhelm wordt aanbevolen. De racebaan wordt uitgezet op de zuid oostelijke helling van de Hogeberg. Om gevaarlijke verkeerssituaties te voorkomen, zullen enkele zijwegen worden afgezet. Men kan zich opgeven bij de start. in iedere prijsklasse

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1