Groen Twarts jexeh in het harL, Scholengemeenschap komt pas volgend jaar van de grond 17.000 Ernstige meningsverschillen nog niet opgelost kampeerders op Texel Komend jaar wel overeenstemming Knellend probleem KOELKAST 140 Itr. vanaf f195,- bij Bakkers Ijzerhandel NV Gemeente gaf sein „vol" JOOP PHILIPS .^0R UW fa leg-en hangkasten Moerbeek's IINSDAG 9 JULI 1968 81e JAARGANG No. 8281 Uitgave N.V. v/h Langcveld De Rooy postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 td.: Harry de Graaf, Keesondaan 43, Den urg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert: 18 ct. per mm. De scholengemeenschap athcneum- havo-mavo, die per 1 augustus van dit jaar van start had moeten gaan, zal pas volgend jaar van de grond kunnen ko men. Het gemeentebestuur heeft de raad voorgesteld de gemeentelijke ulo school per 1 augustus 1969 over te dra gen aan het rijk, zodat deze school als mavo-afdeling in de te vormen Rijks scholengemeenschap kan worden on dergebracht. Deze vertraging is het ge volg van ernstige moeilijkheden, die zich bij de voorbereidingen hebben ont wikkeld. Deze moeilijkheden, (waar over B. en W. zich in hun prae-advies in zeer vage termen uitlaten; de raad is er in besloten bijeenkomst wel uit voerig over geïnformeerd) zijn pas na geruime tijd ter kennis van B. en W. gekomen. Er werden diverse bemidde lingspogingen gedaan maar deze heb ben de gerezen meningsverschillen niet kunnen oplossen; ook hebben B. en VV. het gebrek aan vertrouwen niet kun nen wegnemen. Het heeft er naar uit gezien dat door het conflict de hele scholengemeenschap voorlopig niet zou kunnen doorgaan, maar de betekenis van deze gemeenschap voor Texel acht- te het gemeentebestuur zo groot, dat in ieder geval moest worden doorgezet. „Juist bij de start der scholengemeen schap achten wij een basis van begrip en samenwerking nodig. Naar onze in druk ontbreekt deze thans; daarom zijn wij van mening dat het beter is de scholengemeenschap niet per 1 augus tus 1968 in werking te doen treden. Wij zijn voornemens het ontstaan van een betere sfeer met kracht te bevorderen. Dit vergt enige tijd. Daarom vinden wij het gewenst de daadwerkelijke over dracht van de school voor ulo te doen plaatsavinden op 1 augustus 1969", al dus B. en W. 'De ulo-school zal per 1 augustus a.s. wel reeds in mavo-school worden om gedoopt. De leerlingen van de huidige school zullen op 1 augustus 1969 als leerlingen van het mavo van de Rijks scholengemeenschap worden geplaatst in dezelfde klassen als waarin plaat sing zou zijn geschied indien bedoelde afdeling een gemeentelijke school voor mavo zou zijn gebleven. De directie van de RHBS en de ulo (mavo) zullen ernaar streven tijdig voor het school jaar 1968-1969 het onderwijs in de eer ste klassen van hun scholen reeds aan te passen en de doorstroming van de betrokken leerlingen van de ene vorm van algemeen voortgezet onderwijs naar de andere, zo nodig al te bevorderen, omdat ruimsohoots vóór 1 augustus 1969 al zoveel mogelijk het ideaal van de gemeenschappelijke brugklas zal worden benaderd. Het personeel van de ulo, met inbegrip van de aan die school verbonden vakonderwijzers en concierge (de vakonderwijzers voor ten minste hetzelfde aantal wekelijkse uren als zij op 31 juli 1969 aan de gemeen telijke school voor mavo les geven), die op 31 juli in vaste dienst zijn, zullen met ingang van 1 augustus '69 van de gemeente- in rijksdienst overgaan on der niet ongunstiger voorwaarden dan die voor hen op dat moment in ge meentedienst gelden. Als de omvang van het mavo dit toelaat zal ook het personeel in tijdelijke dienst in rijks dienst overgaan. Het schoolgebouw, waarin de ulo momenteel is gehuisvest, zal door de Rijksscholengemeenschap v/orden gebruikt tot het tijdstip waar op de hele scholengemeenschap één nieuw gebouw in gebruik neemt. De in richting van het gebouw zal door het Rijk worden overgenomen. Als punt zes in het voorstel van B. en W. staat dat het hoofd van de ulo als conrector in de directie van de Rijksscholengemeenschap zal worden opgenomen. Wie er verder van de di rectie deel zullen uitmaken wordt niet gezegd en dat is dan ook een zaak waarmee het genoemde conflict ten nauwste verband houdt. Op het pro gramma voor het komend leerjaar, dat is toegezonden aan alle adspirant- leerlingen van de RHBS, wordt de heer C. v.d. Eijk genoemd als rector van de Rijksscholengemeenschap. Desgevraagd vertelde burgemeester Sprenger ons dat dit niet vaststaat; er is nog nie mand benoemd. Het gerucht dat een deel van de bij de toekomstige scholengemeenschap betrokken onder wijskrachten de heer v.d. Eijk niet als rector zou willen accepteren, wilde de burgemeester bevestigen noch ontken nen. Ook andere betrokkenen zwijgen over deze kwestie als het graf. Feit is evenwel dat het bedoelde conflict in de persoonlijke sfeer ligt en dat een grote groep kinderen er de dupe van dreigde te worden. Nu komt de scholengemeen schap een jaar later van start en men zal moeten afwachten of het in die tijd wèl lukt de noodzakelijk geachte sfeer van goede samenwerking te bereiken. In juni 1965 besloot de gemeenteraad in beginsel tot het stichten van twee scholengemeenschappen: een voor voor bereidend wetenschappelijk onderwijs en voor algemeen voortgezet onderwijs {combinatie atheneum-havo-mavo) en een voor het lager beroepsonderwijs (LTS, landbouwschool, landbouwhuis- houdschool). Twee fasen In overleg met de betrokken school besturen en de schooldirecties werd in middels besloten eerst de eerstgenoem de gemeenschap te stichten en daarna te bezien of er mogelijkheden zijn om het Texelse algemeen voortgezet on derwijs en beroepsonderwijs in één grote scholengemeenschap onder te brengen. Hoewel er stemmen opgingen direct te streven naar de vorming van één scholengemeenschap, is dit doel bewust achterwege gelaten, omdat dit een zodanig experiment werd geacht, dat daardoor op een zeer aanzienlijk tijdverlies zou moeten worden gere kend. De Staatssecretaris van Onder wijs en Wetenschapen liet weten er ernstig bezwaar tegen te hebben als tot stichting van 'n gemeentelijke scho lengemeenschap zou worden overge gaan. Dit zou betekenen dat de RHBS aan de gemeente zou moeten worden overgedragen, wat allerlei problemen rond kostenvergoedingen e d. met zich mee zou brengen. Een Rijksscholenge- Telefoon 2346 meenschap werd daarom aantrekkelij ker geacht. In de brief waarin de staatssecretaris dit standpunt naar vo ren bracht, werd ook medegedeeld dat, aangezien de RHBS Texel geen afde ling middelbare school voor meisjes heeft en de school niet voldoende leer lingen telt om ingevolge de Overgangs wet op het voortgezet onderwijs te worden omgezet in een school voor vwo met daaraan verbonden een school voor havo, de vorming van een Rijks scholengemeenschap vwo-havo-mavo in dit geval betekent dat de vereiste gel den speciaal op de begroting van het ministerie moeten worden opgenomen. Een en ander was voor de raad aanlei ding om op 19 september 1967 te be sluiten de ulo aan het rijk over te dra gen. Havo na 3 jaar In de scholengemeenschap wordt de ulo dus automatish mavo en de hbs atheneum. Alleen door het opgaan van beide scholen in één scholengemeen schap 'kan er na drie jaar een havo- afdeling aan die gemeenschap worden toegevoegd. Het ministerie heeft al meerdere malen laten weten dat zon der scholengemeenschap er beslist geen havo-school op Texel komt. Toevoeging van het havo aan het Texelse onder wijsbestel maakt dat op het terrein van het algemeen voortgezet onderwijs een min of meer afgerond geheel kan wor den behouden. Dit wordt door B. en W. noodzakelijk geacht en daarom moet de stichting van de scholengemeenschap ondanks de gerezen moeilijkheden wor den bevorderd. Over het gewijzigde tijdstip van overdracht hebben B. en W. overleg gepleegd met het ministerie. De staats secretaris heeft laten weten dat, of schoon de bewindsman het uitermate betreurt dat de overdracht van de ulo aan het rijk niet per 1 augustus a.s. zijn beslag kan knjgen, zodat de vor ming rvan gemeenschappelijke brug klassen achterwege moet blijven, waardoor de belangen van de leerlingen worden geschaad, hij na ampele over wegingen bereid is eraan mee te werken dat de samenvoeging pas per 1 augus tus 1969 een feit wordt. De eerder ge dane toezeggingen zullen gestand wor den gedaan en dat betekent dus dat in gaande het schooljaar 197-'72 een havo-afdeling kan worden toegevoegd. MEISJE (12) MET VRIEND (19) OP AVONTUUR Texel begint reputatie te krij gen als toevluchtsoord voor jon gelui, die zich elders niet geluk kig voelen. Op verzoek van de ouders spoorde de politie zater dagavond een 12-jarig meisje uit Amsterdam op, dat er maandag met haar 19-jarige vriend van door was gegaan. Het tweetal bracht op Texel de nachten o.a. door in een kuil in het bos. Voor de laatste nacht op Texel kregen ze ieder echter een keurige slaap plaats toegewezen: in het politie bureau te Den Burg. Van hier werden zij zondag naar huis ge bracht. AUTO NA SLIPPARTIJ TOTAL LOSS Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur schoot van de Pontweg, bij de dijk van de P.H. Polder, een Ford Taunus be stelwagen de bermsloot in. De Amster damse chauffeur had op de door regen val gladde weg, na een windvlaag, de macht over het stuur verloren en was de berm ingeslipt. De grote wagen kwam op zijn kop in het water terecht en werd daarbij onherstelbaar bescha digd. Garage Kaczor ontfermde zich over het wrak. De drie inzittenden kwamen er af met een nat pak en wat onbetekenende schaafwondjes. GEEN VOORRANG: SCHADE De via de Pontweg naar De Koog rijdende Duitser A. S. (29) kreeg om één uur zaterdagmiddag geen voorrang van de uit de Akenbuurtsweg komende Citroënbestuurder J. P. V. uit Rotter dam. Bij de botsing bij stromende regen ontstond aan beide wagens flinke schade. AUTO REED „ZO MAAR" DE SLOOT IN De Renault ipersonenwagen, die za terdagavond omstreeks half acht ter hoogte van hoeve „Lou Christi" van de Postweg schoof en in de sloot terecht kwam, werd daarbij zo zwaar bescha digd dat reparatie niet meer mogelijk is. De wagen was eigendom van een Amsterdamse toerist die de buiteling niet kon verklaren. Wind en regen hebben waarschijnlijk een belangrijke rol gespeeld. De chauffeur en de in de wagen zittende kinderen bleven onge deerd. Zijn vrouw liep een hersen schudding op en moest per ambulance naar kennissen te De Cocksdonp wor den vervoerd. Momenteel verblijven op Texel 16 - 17.000 kampeerders. Zaterdag zijn alle terreinen tot de laatste plaats bezet geraakt, zodat van gemeentewege, voor het eerst in de geschiedenis, het sein „vol" moest worden gegeven. Op het haventerrein te Den Helder moest wor den bekend gemaakt, dat kampeerders die geen plaatsje hadden besproken, niet meer op Texel terecht konden. Verschillende wachtenden maakten rechtsomkeert in de hoop hun tent el ders langs de Noordhollandse kust te kunnen opzetten, maar de meesten trokken zich van de waarschuwingen weinig aan. Op Texel merkten ze echter, dat te recht was gewaarschuwd. Zaterdag middag raakte het grote terrein „Loodsmansduin", dat vorige week nog niet voor de helft bezet was, geheel vol en zelfs het terrein bij De Krim kon tenslotte geen gasten meer her bergen. Bij de gemeente was men rea listisch genoeg om te beseffen dat de waarschuwingen op de Helderse haven de stroom kampeerders niet zou kun nen stuiten, zodat men de heer J. v.d. Vliet in De Dennen toestond een aan zijn camping grenzend terrein tot nood- camping in te richten. Zo ontstond plaats voor nog ca. zestig tenten. Toen deze noodvoorziening was getroffen, werden de aanplakbiljetten in Den Helder verwijderd. Maar ook het ge noemde terrein was zondag al voor meer dan de helft bezet. De stemming onder de zoekende kam peerders was zaterdag veelal ver be neden peil, maar dat was ook het ge volg van de misère die door de aan houdende regenval werd veroorzaakt. Met veel zorg ziet men het komend weekend tegemoet. Het is vrijwel zeker dat er dan veel meer kampeerders naar Texel zullen komen dan er zullen ver trekken. Weliswaar komt op „Loods mansduin" donderdag een nieuw groot toiletgebouw gereed, waardoor de accommodatie van dit terrein een extra contingent van 500 kampeerders zal toestaan, maar dit zal lang niet vol doende zijn. In de hotel-, pension- en logies met ontbijtsector is nog wel voldoende ruimte. Vooral in laatstgenoemde ver- blijfsvonn wordt de vraag naar kamers ver overtroffen door het aanbod. VOLGEND JAAR BETERE SPREIDING SCHOOLVAKANTIES Het overleg tussen Nederland en Duitsland over de vakantiespreiding in 1969 heeft tot resultaat gehad, dat de voor het toerisme naar ons land be langrijkste Duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen (15 miljoen inwoners) zijn schoolvakanties voor volgend jaar heeft vastgesteld in het tijdvak van 11 juli tot 23 augustus. Dit is twee weken la ter dan deze zomer. Aan de hand hier van zal de staatssecretaris van Onder- derwijs, de heer Grosheide, binnenkort de schoolvakanties voor de rijksscholen vaststellen. Voor het eerst zal hij ook een bindende richtlijn geven, waarbin nen de vakanties voor de gemeente scholen volgend jaar moeten vallen. De Coördinatiecommissie Vakantiesprei ding heeft laten weten bijzonder ge lukkig te zijn met de Duitse regeling. Men verwacht, dat de chaos, die nu op 28 en 29 juni kon ontstaan door het gelijktijdig beginnen van de vakanties in ons land en Noord-Rijnland in 1969 te vermijden zal zijn. BLIKSCHADE Zaterdagmiddag om half vier wilde de 26-jarige mej. P. A. M. G. uit Ber gen op Zoom met haar Simca vanuit de Warmoesstraat de Weverstraat in draaien. Te laat merkte zij de van rechts naderende Ford Taunus, be stuurd door H. D. uit Gouda. Bij de aanrijding werden beide wagens licht beschadigd. BLIKSCHADE (II) Vrijdagavond om kwart voor acht deed zich op het kruispunt Pontweg- Duinweg een aanrijding voor. De toe rist F. K., die op de Pontweg reed, nam bij de kruising gas terug, zodat de achterop komende Opel Kadett, be stuurd door J. H. G. erop botste. Beide wagens werden flink beschadigd. Geen gewonden. Een der knellendste kwesties waar voor de gemeente Texel zich geplaatst ziet, is het parkeerprobleem. Steeds meer toeristen komen met de auto naar Texel en steeds moeilijker wordt het voor hen om een parkeerplaatsje te vinden. Vooral in De Koog en omge ving en bij de verschillende strandsla- gen ontstaan op zonnige dagen chaoti sche situaties. De bestaande parkeer terreinen zijn bij lange na niet toerei kend, zodat er niets anders op zit dan de wagens maar langs de weg in het duin te zetten. En zelfs deze „parkeer ruimte" is vaak niet voldoende, zoals blijkt uit bovenstaande foto die wij vorige week maakten van de weg naar het strand paal 17. Al vroeg in de middag was deze weg van begin tot eind door dicht op elkaar staande auto's geflankeerd. Men bedenke hier bij dat de grootste toeristendrukte nog moet beginnen. Woensdag, zaterdag, zondag: Hotel „De Lindeboom-Texel" ZWARE SCHADE BIJ AANRIJDING De hevige regenval, waardoor het uit zicht werd bemoeilijkt, was zaterdag middag ook debet aan de aanrijding, die zich op het beruchte kruispunt Beatrixlaan-Gasthuisstraat te Den Burg voordeed. Om half zes reed de 37-jarige uit Leeuwarden afkomstige leraar T. W. met zijn NSU-auto op de Beatrixlaan op de Beatrixlaan en merk te de van rechts komende Opel, met de 19-jarige W W. uit Sieglar (Duitsland) aan het stuur, niet op. W's wagen werd aan de rechterzijde geramd en moest ernstig beschadigd worden weggesleept door garage Kaczor. De Duitse auto had aan de voorzijde flinke deuken op gelopen en kon op eigen kracht verder. Niemand werd gewond. MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 GEEN VOORRRANG Zaterdagmiddag om twee uur gaf de uit Utrecht afkomstige automobilist A. W. V. op de Akenbuurtsweg geen voorrang aan de op de Pontweg rij dende 48-jarige mevr. M. A. H. de Bree-van Es uit Hilversum. Bij de bot sing werd de slechts één maand oude Ford Taunus van mevrouw De Bree zwaar beschadigd, evenals de Opel Record van V. De wagens konden hun weg echter op eigen kracht vervolgen. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Op het moment van de aanrijding re gende het hevig, waardoor het uitzicht werd bemoeilijkt. DRONKEN JONGEMAN ZETTE JEUGDHERBERG OP STELTEN Een 17-jarige Amsterdamse gast van de jeugdherberg „Panorama" had vrij dag wat teveel gedronken en veroor zaakte veel overlast. De politie greep hem in de kraag en zette hem ter ont nuchtering in de cel. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 9 juli 7.34 en 20.08; 10 juli 8.35 en 21.03; 11 juli 9.31 en 21.54; 12 juli 10.23 en 22.41; 13 juli 11.09 en 23.19. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 juli a.s. worden de moe ders van alle buitendorpen verwacht van 13.00 tot 16.00 uur.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1