Plan waterschap Texel ligt ter inzage „TROUWEN KIK ALTIJD NOG" 11.000 ha ouder één bestuur FEUILLETON door Tom Lodewijk Bij de secretarissen van de ver schillende Texelse waterschappen ligt momenteel het ontwerpplan inzake de samenvoeging van de waterschap pen ter inzage van belanghebbenden. Men is thans otticiëel in de gelegen heid gesteld tegen het plan bezwaren naar voren te brenaen. De samenvoe ging van alle Texelse waterschappen, waarover wij reeds eerder schreven, wordt door Gedeputeerde Staten mo gelijk geacht nu de waterstaatkundige gevolgen van de vrijwel uitgevoerde ruilverkaveling kunnen worden over zien. Op Texel zijn zes waterschappen t.w.: de polder het Burger Nieuwland (101 ha); de polder Eijerland op Texel 3257 ha.); het Waterschap de Gemeen schappelijke Polders op Texel (6145); de polder Hoornder Nieuwland en de Kuil (152 ha.); de Prins Hendrikpolder op Texel (490 ha.) en de polder Waal en Burg op Texel (617 ha). In hun toe lichting op het voorstel tot samenvoe ging stellen Gedeputeerde Staten dat de genoemde waterschappen geen af zonderlijke eenheden vormen; de ene polder bemaalt ook delen van de ana- grenzende polder. Geheel Texel wordt echter beschermd door de waterkering van de Eierlandse polder, de gemeen schappelijke polders en de P.H. Pol der. Vooral na de verzwaring van ge noemde zeeweringen volgens Delta normen (een werk dat gedeeltelijk al is uitgevoerd) zal dat het geval zijn. Het is gewenst dat het onderhoud van deze waterkering na de verzwaring in één hand is. Om deze reden en omdat tevens een concentratie in het weg- beheer kan worden verkregen, wordt vereniging van de waterschappen op Texel tot één nieuw waterschap, dat ruim 11.000 ha. groot zal worden, nodig geacht. Het nieuwe waterschap zal uiteraard bestaan uit de samengevoegde bestaan de waterschappen, maar binnen de grenzen van het nieuwe waterschap zal ook een complex domein- of mient- gronden van 360 ha. van Staatsbosbe heer worden gebracht. Dit terrein wa tert nl. op Waalenburg af. Hetzelfde geldt voor 35 ha. duingrond die daar om ook bij het nieuwe waterschap zal komen. Bij het waterschap zal ook worden gevoegd de zg. ongereglemen teerde polder 't Horntje (15 ha.), die door het gemaal van de P-H. Polder wordt bemalen. Bestuur Het Waterschap Texel zal worden bestuurd door een college van dagelijks bestuur en een college van hoofdinge landen. Het dagelijks bestuur wordt door de Kroon benoemd uit een door de hoofdingelanden opgemaakte voor dracht van drie personen. In de over gangsbepalingen wordt het optreden van een voorlopig bestuur geregeld. In verband met de uitgestrektheid van het waterschap achten GS het gewenst dat het dagelijks bestuur bij het toe zicht op en het schouwen over de wer ken, wordt bijgestaan door de hoofd ingelanden. De hoofdingelanden kun nen zonodig schouwmeesters benoemen. Op het ogenblik hebben de besturen van Eierland, Gemeenschappelijke Pol ders en de P.H. Polder de bevoegdheid in tijden van doorbraakgevaar de in- wonenden te verplichten om bij het be waken en verdedigen van de water keringen te helpen. Het is de bedoeling dat het bestuur van het waterschap Texel dezelfde bevoegdheid krijgt voor wat betreft -het gehele gebied. Opheffing klassifikatie Binnen elk der betrokken water schappen komen gronden voor die ver schillen voor wat betreft natuurlijke ligging, grondsoort, waarde, rende ment, gebruik enz. In het verleden is daarom in Eierland en de Gemeen schappelijke Polders een klassifikatie van gronden ingevoerd. Bij de overige polders werd dit achterwege gelaten, ondanks de vaak aanmerkelijke ver schillen. Het bestuur van de Gemeen schappelijke Polders heeft overigens verzocht de klassifikatie binnen zijn gebied op te heffen, aangezien niet meer gesproken kan worden van min dere hoedanigheden van gronden (in totaal 336 ha.), die slechts voor 60% van hun oppervlakte in de omslag bij dragen. De klassifikatie kan eveneens zonder bezwaar vervallen voor de gronden van de eerste en de tweede klasse van Eierland. Deze worden tot dusver voor de volle resp. drievierde van hun oppervlakte aangeslagen, doch zullen aan het watersohap Texel een lagere resp. gelijke omslag verschul digd zijn. Voor de gronden van de der de klasse in de polder Eierland en voor enige andere gronden zal de volle om slag bezwaarlijk zijn op te brengen. Hier zou een gereduceerde heffing moe ten gelden. Vrijstelling Tot dusver zijn van omslag vrijge steld de gronden van de vierde klasse in Eierland (ongeveer 100 ha.) en de zg. Mielanden en Lange Walen in het waterschap De Gemeenschappelijke Polders {ongeveer 15 ha.) De vrijdom van de eerstgenoemde gronden kan worden opgeheven als de gronden ge heel of gedeeltelijk in gebruik zijn ge weest als cultuurgrond of kampeerter rein of wanneer er gebouwen staan of gestaan hebben. Deze gronden worden in de omslag begrepen als zij niet meer onvruchtbaar zijn. GS zien geen aan leiding om de vrijdom van de eerst genoemde gronden zonder meer te handhaven. Het van deze gronden ko mende water moet worden uitgemalen. Het wordt billijk geacht dat deze gron den voortaan voor een deel (een kwart) in de omslag bijdragen. De Mielanden en Lange Walen, voor zover geen eigendom van Natuurmonumenten en in cultuur gebracht, zullen dit jaar reeds in de volle omslag worden be trokken. De eigendommen van Natuur monumenten wateren af op het water schap, zodat men Natuurmonumenten voor een kwart in de omslag wil laten bijdragen. Alleen de gebieden, die ter wille van de praktische grensomschrij- ving in het waterschap zijn opgenomen (duingrond) zullen niet in de omslag worden begrepen. Reduktie Momenteel betaalt de staat voor de afwatering van 360 ha. domein- of mientgronden op Waalenburg 9% van het nadelig «saldo van de bemalings rekening van die polder. In 1966 was dat ƒ2400,Nu deze gronden in het waterschap Texel worden opgenomen, vervalt deze regeling en wordt de helft van de omslag in rekening gebracht, zolang de bossen geen andere dan re creatieve bestemming hebben. Voor de heidegronden geldt een kwart van de omslag. Er worden nog meer reduktierege- lingen getroffen, maar het is onmoge lijk om daarop in het bestek van dit artikel uitvoerig in te gaan. Onder meer is bepaald dat de gronden van 't Horntje niet bijdragen in de kosten van de waterkeringen van het Waterschap omdat het buiten de verzwaarde zee dijk is komen te liggen. De bijzondere omslagen, die in Eier land worden geheven ter vorming van een fonds ten behoeve van de verdedi ging tegen de zee, zullen vervallen. Het fonds zal door het waterschap Texel worden overgenomen, dat van zijn kant van de polder Eierland de verplichting overneemt om gedurende 15 jaar jaar lijks ƒ4500,aan het rijk uit te keren voor de overneming van het onderhoud der werken aan de noordoostpunt van Texel. Oök de verplichting van Eier land om jaarlijks aan de provincie ƒ2442,79 te betalen als bijdrage voor de verbetering van de zeedijk van de Eendracht, zal van Eierland worden overgenomen. Alle gebouwen belast Tot dusver worden alleen in de Ge meenschappelijke Polders de gebouwde eigendommen belast (met 12% van de belastbare opbrengst), maar omdat alle gebouwde eigendommen op Texel be lang hebben bij het in goede staat ver keren van de zeewering, de binnendij ken en de wegen en deze eigendommen alle de bemaling belasten, moet voort aan volgens GS alle gebouwde eigen dom in de lasten bijdragen. De veranderingen zullen voor een derde van alle gronden een lastenstij ging tot gevolg hebben. Op basis van de lasten over 1966 loopt deze stijging uiteen van ƒ4,tot 40,per ha. Daarbij dient evenwel in het oog te worden gehouden, dat de gronden in Burger Nieuwland, De Kuil en Waal enburg tot dusver nimmer hebben bij gedragen in het onderhoud van de zee wering, hoewel zij daarbij wel belang hebben. Dat onderhoud kan volgens GS gevoeglijk op ƒ10,per ha. per jaar worden gesteld. De overgang naar het hogere lastenpeil zal echter geleide lijk plaats hebben, bijv. door gedurende een aantal jaren een jaarlijks aflopen de reduktie op de aanslag te verlenen. De bezittingen en schulden van de betrokken polders zullen op het water schap Texel overgaan. INGEKOMEN PERSONEN Theodoor A. M. de Graaf met gezin, van Den Helder, Keizersgracht 50 naar Den Burg, Julianastraat 2; Alida M. C. van der Wiel ev. Barhorst, van Lisse, 2e Havendwarsstraat 3 naar Den Burg, Beatrixlaan 40; Trijntje J. Leegstra, van Zuidlaren E 6 naar De Koog K 99c, Cornells A. Witte, van Rotterdam, Bouwmanstraat 15a naar Den Burg, B 85; Lieske G. van Reeuwijk ev. Gieles, van Bergen, Kerkelaan 11 naar Den Burg, Jac. P. Thijsselaan 33; Bertus Mulder,van Amsterdam, Sandenjnstr. 41 II naar Oosterend, Oranjestraat 19; Gerrit P. Groot, van Medemblik, Nieuwstraat 29 naar Den Burg, Wever straat 95; Mels Schieman, met gezin, van Philippine, Isabellasluis 3 naar 't Horntje, Haven 2; Anna J. M. Leek, van Anna Paulowna, Molenvaart 407, naar De Koog, K 99c; Klaas Jol, van Doorn, Mariniersweg 7 naar Den Hoorn H 131; Hendrikus deWolf, van De Bilt, Bilderdijklaan 98 naar De Waal, Ho- gereind 29. MIDDENSTANDSDIPLOMA In Schagen slaagden voor het Mid. denstandsdiploma de volgende leerlm. gen van de I.M.O. middenstandsavond school te Den Burg: mej. ,F. Timmet Oosterend, en de heren A. van Beek et J. van Beek, Eierland, W. Bakelaar, Bt Koog, D. Dogger, Oosterend, en G Zegel te Den Burg. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2061 Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn Maandag: 10.00 tot 12.00 uur; Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur; Donderdag: van 12.00 tot 13.30 uur (nie tijdens de schoolvakanties) c 15.30 tot 17.30 uur. Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19 30 to 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 17 uur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 Dinsdag 2 juli Den Burg, Hotel „Dc Lindeboom-Texel", 20.00 uur, openbare bridge-drive, ƒ4,per persoon. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. De Koog, Speelweide, 10.00 uur, speurtochten voor kinderen. De Koog, vanaf „De Schuilhut" met auto's kerketochtcn over Texel, om 14.00 uur. De Koog, Kogerstrand, 14.00 uur, strand- spelen voor kinderen. De Koog. Sportveld volleyballen voor gasten en Texelaars, 19.00 uur. De Waal. N.H. kerk zang- en muziekavond om 20.30 uur. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden- excursie, vertrek 10.30 uur. Woensdag 10 juli Den Burg, Groeneplaats, 14.00 uur, het tra ditionele Folklorcfcest met schapenscheren, spinnen, netten boeten, schandblok, waag en kantklossen. 19.00 uur optocht met Kon. Texels Fanfarekorps; 20.00 uur Volksdansen, Boerenkapel en gezamenlijk dansen. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. Den Hoorn, 14.00 uur bij paal 9, strand- spelen voor kinderen De Koog. Sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars om 19.30 uur. Opgeven bij Dorpsstraat 28, De Koog. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden- excursie, vertrek 11.15 uur. Donderdag 11 juli De Cocksdorp, 14.00 uur, strandfiguren maken voor kinderen. Opgeven bij de WV te De Cocksdorp. De Koog, vanaf Schuilhut, met auto's kerke- tochten over Texel( vertrek 14.00 uur. De Koog, Herv. kerk, 20.30 uur, zangavond Den Burg, City-theater, 20 00 uur, Tcxelfilm Den Burg, Sarassani. 20.00 uur, dansen. Den Hoorn, N.H. Kerk, 20.00 uur, samen zang en orgelmuziek,. Den Hoom, Do Waldhoorn, 20 00 uur, dansen m.m.v. The Stamps. Den Hoorn, 19.00 uur, viswedstrijd bij paal 9 Vrüdag 12 juli Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. De Koog. vanaf Schuilhut, 14.00 uur, kerke tochtcn met auto's. Oudeschild, 't Skiltjc, 20.00 uur, klaverjas- drives. Den Burg, Ontmoetingsavond van groepen gasten met Texelaars of onderling op sport en cultureel gebied, org. J. M. de Vries, Boogerd 28, Den Burg, tel. (02220) 2473 of 2141. De Cocksdorp, vanaf Watcrgemaal, waddeir- excursie, vertrek 13 00 uur. De Koog, 19.00 uur, viswedstrijd bij Badweg AANSCHOUWELIJK ONDERWIJS Dit voorjaar hebben we in deze ru briek enkele aanwijzingen gegeven voor de kalibemesting van fabrieksaardap pelen. We deden dit, omdat we van me ning zijn, dat men in bepaalde gevallen te gemakkelijk overgaat tot het achter wege laten van de kalibemesting. Daar voor heeft de teler dan wel een be paalde reden. Er is nl. gebleken, dat door een teveel aan kali het zetmeel- gehalte van de aardappelknollen kan worden gedrukt. Daar de uitbetaling van fabrieksaardappelen gebaseerd is op het zetmeelgehalte (onderwatenge- wicht) van de knollen, is het dus van belang, dat de kalibemesting op het juiste niveau ligt. Het bedrag, dat men uiteindelijk per bunder ontvangt, hangt echter niet alleen af van het zetmeelgehalte van het produkt, maar vooral ook van de hoeveelheid, die per ha. wordt afgele verd. Voor een zo hoog mogelijke op brengst is het nodig, dat het gewas ongestoord zonder gebrek aan bepaalde voedingsstoffen kan opgroeien. Eén van die voedingsstoffen is kali. Daarom moet men bij het vaststellen van de kalibemesting niet alleen denken aan het zetmeelgehalte, maar ook aan de opbrengst in kilogrammen. We kunnen ons niet onttrekken aan de gedachte, dat dit nog al eens vergeten wordt. betreft te zoeken naar het juiste nivea van de kalibemesting. En daarvoor het van groot belang, dat we in ke> nis gesteld worden met afwijkinge. die het gevolg zijn van een onjuiste b- mesting. WAAROM GEPERST HOOI IN HOKKEN Bij het rondleiden van excursii over het eiland hoor je zo nu en di uitlatingen, die er op wijzen, dat fc paalde zaken, die in een bepaald bied als heel normaal worden schouwd, in een ander deel van land niet voorkomen, of in ieder gev veel minder worden toegepast, hebben dat dit jaar weer ondervondei De zaak, die ik op het oog heb is d van het zgn. ophakken van geper hooi op het veld. Bij het rondleiden v excursies uit de provincies Drente Overijsel hoorden we de deelneme herhaaldelijk aanmerkingen maken het feit, dat het hooi niet direct na h persen werd ingeschuurd. Men kon h nut hiervan niet inzien. Uiteraard heeft men aan mij ook vraag gesteld wat de reden is om k hooi nog enkele dagen op het veld laten. Ik ben daar eerlijk gezegd m helemaal uit gekomen. Er zijn naar meen twee motieven. Duidelijke afwijkingen Op het moment liggen er weer enkele percelen fabrieksaardappelen in ons gebied, waar de gevolgen van een on voldoende kalibemesting zeer duidelijk zijn te zien. Daarbij zijn percelen, die men zeker niet kan aanduiden als „uit gebouwd bouwland". In één geval be treft het een perceel, dat kort geleden werd gescheurd. Ook het andere geval heeft geen betrekking op een perceel humusarm zand in één van onze pol ders, maar goede zandgrond op het „oude Texel". In dit laatste geval loopt door het perceel een duidelijke grens. Aan de ene kant van die grens lijden de aardappelen sterk aan kali gebrek, aan de andere zijde is daarvan niets te zien. Het betreft nl. een per ceel, dat bij de ruilverkaveling ont staan is uit gedeelten van twee oude percelen. Bij een in 1959 verricht on derzoek had het gedeelte, waar de aardappelen geen afwijkingen vertonen een 'hoog kaligehalte, terwijl op het ge deelte met kaligebrek de grond toen normaal van kali was voorzien. Stel ons op do hoogte We zouden het zeer op prijs stellen als dc telers van fabrieksaardappelen, die in hun percelen eveneens afwijkin gen tegen komen, die aan ons door wilden geven. De teelt van fabrieks aardappelen wordt voor ons gebied van voldoende belang om alles in het werk te stellen, zowel wat de kilogrammen- opbrengst als ook het zetmeelgehalte Het eerste is, dat het persen op een moment, dat het hooi nog u zo droog is, dat het zonder gevaar vo broei of schimmel kon worden ing schuurd. Men wil het hooi dus nog w nadrogen. Een tweede motief kan zijn, dat m op het moment, dat het hooi wor geperst, geen tijd vrij kan maken het hooi in te schuren. We moeï daarbij direct opmerken, dat wanni alleen dit laatste het motief is, i voor ons een vrij kwalijke zaak is. B is nl. een zeer groot risico om hooi, c klaar is om in te schuren nog lan5r op het veld te laten. We hebben nl. indruk, dat ook hooi, dat vorige w geperst op het veld stond, door de gen nog al iets in kwaliteit achten is gegaan. Waarom in het Oosten nir. We hebben ons zelf de vraag gestt wat de reden kan zijn, dat op Ta de methode van het ophokken zov wordt toegepast, terwijl men dit voorbeeld in Drente niet doet. Pe men het hooi daar op een latei- ment, waardoor het direct naar binri kan. Of is de reden, dat de arbei: voorziening op de bedrijven in Dra beter is dan op Texel? Wie helpt uit de droom? We hopen dan tevens te vemen wat voor de Texelse veehouders 1 hoofdmotief is voor het enige dagen het veld laten. De kwestie van het! drogen of moeilijkheden met de beidsvoorziening. 26. Twintig minuten later stopte haar auto voor het Heerema-huis. Roos moest op de uitkijk gestaan hebben, want ze was al bij de deur. „Ik was al bang dat het zo laat zou worden met die vergadering", zei ze in de grote vestibule, „en dat u misschien te moe zou zijn." „Lief van je om zo bezorgd voor me te zijn, maar ik hoop dat ik bij jullie kan uitrusten". Roos trok een bedenkelijk gezioht en Els lachte hardop, „Jij ziet me natuurlijk al op een rust bank, met de gordijnen dicht en ieder een op de tenen. Nee hoor meid, onder uitrusten versta ik gezelligheid en ver tier". „O", zei Roos gerustgesteld, „nou, dót kon wel es zijn". In de gang stond ze even stil, die was met heel originele guirlandes versierd. „Hebben de jongens gedaan, voor mijn verjaardag en omdat u komt", zei Roos trots. Els begon iets te proeven van de sfeer. In de kamerdeur stond ze, alweer verrast, stil. De grote kamer was in tweeën gedeeld. Achterin zaten alle Heerema's en stonden nu een beetje plechtig op, en in het voorste deel stond de grote kloostertafel, waarvan Roos had verteld, gedekt. Els keek er bewonderend naar. De prachtige eiken tafel was alleen bedekt met een witte loper. Tinnen kandelaars met kaarsen prijkten er op, er was een smaakvolle bloemversiering, midden in prijkte een schaal met prachtige vruchten, een or nament op zichzelf. „Roos, wat énig," zei ze. Roos straalde. Maar daar stond Pier Heere- ma reeds voor haar, in een donkerblauw ribfluwelen jasje, grijs shirt, zwarte broek en op suède schoenen. Op z'n paasbest, dacht Els, en toch niet con ventioneel. Het stond hem nog goed ook. „Juffrouw De Jong", zei hij en greep haar hand stevig vast, „u doet Roos en ons een groot plezier door vanavond bij ons te zijn. Ik geloof dat het voor Roos wel het mooiste cadeau is van haar hele verjaardag". „Ik denk", zei ze, „dat het plezier wel aan mijn kant is". „Hier is het kroost", zei de heer des huizes. „Ze hebben een week gerepe teerd, hoe ze u moesten ontvangen". „En toen besloten we maar gewoon te doen", zei een meisje met zilverblond haar en de ogen van haar vader, maar dan tintelend van vrolijkheid. „Ik ben Erica". „Zo, dus dat ben jij. En dit is?" „Jacintha", zei een kleinere uitgave van Roosje. „Ikke ben Sjoerd", zei een parman tige knaap en stak haar een hand toe waarop vage sporen waren van een verfstof die er ondanks volhardend boenen niet helemaal was afgegaan. „Altijd bang dat hij vergeten wordt", zei Pier Heerema. „Zou je de dames niet eens laten voorgaan? Dit is Iris", hij schoof een teer-bleek meisje naar voren, bijna zo blond als Erica, „die waoht altijd maar geduldig tot ze aan de beurt is, niet meid?" Ze bespeurde een bijzondere liefkozing in zijn stem. Ze vermoedde dat hij zich om dit pop petje van kraakporselein veel zorgen had gemaakt. Roos, met een kleur van opwinding, nam de honneurs waar. Weldra zat Els, met een glas sherry, de kring rond te zien. De kinderen namen haar vrij- moedig-belangstellend op. Verlegenheid was er niet bij, merkte ze, en ze was er blij om. Ze viel blijkbaar niet zo erg uit de toon. En voor de conversatie hoefde ze niet bang te zijn, want ze vroegen haar honderd-uit. Hoe het was in Amerika. En in Parijs. Pier Heerema zat, zijn stoel een beet je achteruit geschoven, glimlachend te luisteren. Tja, dacht Els, een vader die wist hoe het hóórde zou zeggen: Nou niet te kinderen het grootste woord, hè. En je mag niet zo veel vragen. Maar Pier Heerema genoot blijkbaar van de levendige conversatie, en dat deed ze toch zelf ook? 't Was een intelligent stel, merkte ze, met veel gevoel voor humor, ze konden elkaar heerlijk in 't zonnetje zetten, en ze voelde zich hele maal niet op visite. Roos fluisterde h'r vader iets in 't oor. „Tja," zei Pier Heerema, „net vlees brandt aan, de piepers zijn pap, dus willen we nog wat krijgen, moeten we ons haasten". „Vader", zei Roos, „u bent een nare man". Ze keek verontrust naar Els, bang dat die de ramptijding serieus zou nemen, maar Els lachte haar toe. Ze wist al wel wat voor vlees ze in de kuip had. Aan tafel had ze groot plezier. Roos had werkelijk haar uiterste best ge daan. Schertsende en plagende compli menten vlogen heen en weer. „Roos onze keukenprinses", zei Sjoerd, belangstellend ogend naar de rollade, die inderdaad op een reclame foto had kunnen prijken. „Die heeft de slager voor me gebra den", verkleinde Roos haar eigen braadkunst. „Roos", zei Els, „is doortrokken van de geest van ons bedrijf. Laat speciaal- werk doen door een specialist. Zie je wel Roos, je steekt bij ons wel wat op?" „Zelfs haar haar", vond Erica, met een blik naar Roos' nieuwe kapsel. „Nou niet zo veel praten, maar eten", meende vader Pier, „ik zal me maar eens aan het wildbraad wagen. Kijk me niet op mijn vingers, jongens, want an ders snij ik die méé af". Els zag vermaakt, dat Pier Heerema op het gebied van voorsnijden nog geen grote vorderingen had gemaakt. Maar hij kreeg dan ook van alle kanten zo veel waardevolle adviezen, dat zijn ze nuwen op een zware proef werden ge steld. Sjoerd bood aan de bijl te halen, daar zou het wel beter mee gaan. „Daar kun jij anders béter mee overweg", meende Iris, die totnogtoe gezwegen had. Er ging een schaterend gelach op en allen keken vol trots naar het zusje, dat, vernam Els later, als ze iets zei, bijzonder spits en geestig uit de hoek kon komen. En van wel drie kanten hoorde Els het verhaal, hoe Sjoerd, een duivenhok wilde timmen met de bijl een fraai kastje tot timi» merhout had gemaakt. De dader ha* de schouders op. „Dat was in ir jeugd", zei Sjoerd, wat opnieuw gr hilariteit uitlokte ten koste van ouwe Sjoerd". Onder dit alles had Pier Heere toch kans gezien de rollade in vrij hoorlijke fragmenten te verdelen, er daalde, zoals de heer des huizes merkte, een weldadige stilte neer, to al die praatgrage monden zich vul! met de produkten van Roosjes ko kunst. Els zat tussen haar en haar vader „Nou Roos", zei ze „m'n resjx hoor. Je hebt het prima voor mekas „Ze hebben me allemaal gehold fluisterde Roos. „Iris heeft de tafel mooi gedekt, Sjoerd heeft zelfs aardappels geschild, maar kijk niet de schülenmand, want daar ligt oei veer de helft, en Erica en vader heW de kamers helemaal mooi gemaakt". Els keek steels naar enkele to vazen, een grote koperen pot met men, op het veld geplukt, en vanó naar het portret tegen de wand een nog jonge vrouw, het evenbe van Roos. Dat was de moeder, was Roosje's eerste verjaardag, moeder niet bij was. Ze was opeens blij, dat ze de uitnodiging had f vaard. Ze zag hoe Pier Heerema 1 zorg het vlees kleiner sneed voor lr die gespannen zat toe te kijken. I schat, dacht Els. Ze merkte ook Iris door de anderen en zelfs door robuuste Sjoerd werd ontzien. Heto een loyaal stelletje, dacht ze, ze zo$ als het er op aan kwam, aan elü klitten. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 4