Cjroen TwarLrJexeU in het harL, Leliekweker H. C. Dijt veroverde tiende gouden medaille i Schapeufokkersgedukl wierp vruchten af Exclusieve bloemenpracht in Westergeest KOELKAST 140 Itr. vanaf f 195,- bij Bakkers Ijzerhandel NV VRIJDAG 12 JULI 1968 Texelse 81e JAARGANG No. 8282 Uitgave N.V. v/h Langcveld De Rooij postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Red.: Harry de Graaf, Kecsonilaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdags cn vrqdags. Bank: Nederl. IVliddenstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. ,.Het is vooral een kwestie van ge duld. Wie veel geld wil verdienen cn snel resultaat van zijn werk wil zien, moet geen lelickwcker worden. Dat geduld, dat zit in onze familie. Daarom ligt de schapenfokkerij ons ook goed. Wie mooiere en betere schapen wil fokken moet ook vaak jarenlang expe rimenteren voor dat resultaat wordt geboekt". Dat zegt de heer H. C. Dijt, die zichzelf terecht een der meest voor aanstaande leliekwekers van Nederland zou kunnen noemen, maar daarvoor te bescheiden is. Wie èr belangstelling voor heeft trekt die conclusie evengoed wel, want de waardering die Dijt's pro- dukten op diverse tentoonstellingen in binnen- en buitenland hebben geoogst, spreekt voor zichzelf. Aanleiding voor ons bezoek aan de kwekerij in Wcster- gcest was het feit, dat de heer Dijt bij de onlangs gehouden keuringen te Haarlem zijn tiende gouden medaille kreeg toegekend. In Haarlem showde hij onder meer de Queen of night, een zeer donkerrode, bijna zwarte lelie. „Die Queen of night is een sport van de Marhan Jupiter, die ik eerder heb gekweekt", zegt Dijt. Voor de leek wil hij graag uitleggen dat een sport een mutatie is, een spontane verandering dus, waarvoor menselijk ingrijpen niet nodig is geweest. Dat komt niet vaak voor en in dit geval heeft moeder na tuur dus ongevraagd een handje ge holpen. Regel is dat nieuwe soorten dank zij langdurig experimenteren worden verkregen. Het begin Hoe is het allemaal begonnen? „Ik heb veel te danken aan mijn vader", zegt de heer Dijt. „Die is in de negen tiger jaren met de teelt begonnen en heeft de basis gelegd, waarop ik verder kon borduren". Vader J. S. Dijt, die in 1942 overleed als een man met een i" Nieuws s SBjR&a y 1 Oosterend Present' 18, 19 en 20 Juli 1968 Het feest nadert. Op de terreinen en overal in het dorp is het te mer ken. De tentopbouw is begonnen; en de versieringen beginnen op gang te komen. Ook aan huis en tuin wordt veel gedaan. Prima ■fr Voor de versieringen kan men le dige conservenblikken afhalen vrij dagavond tussen 7 en 8 uur bij de heer Jn. Drijver, Achtertune. ■fc Vrijdagavond 7.30 uur, vertrek „Westend", gaan we weer roeien, èn zaterdagmiddag vertrek 2.00 uur. Maandagavond laatste repetitie voor alle deelnemers aan het openlucht spel op de Putten TV Driedagenkaarten voor alle zeven programma's, zijn zaterdagmiddag a.s. tussen 6.00 en 8.00 uur in voor verkoop verkrijgbaar in het Dorps huis. Prijs volwassenen 7,50 en kinderen 3,50. Vanzelfsprekend kan men deze kaarten ook tijdens de feestdagen aan de kassa's kopen, "fc Zaterdagavond 20 juli in de Mu- ziektuin een „zomeravondparade" met o.m. The Shephers, Herman Theunissen, Menno Grondsma, De Spelbrekers, Joe Andy, Die Alpen- bub'n. "fc En tenslotte: Al het nieuws en nog veel meer hopen we a.s. dinsdag of woensdag mèt de Texelse Courant „huis aan huis" bij u te brengen in de speciale feestcourant t.g.v. het derde Oosterend - Present INBRAAK IN VVV-KANTOOR DE KOOG DE KOOG Dinsdagochtend werd ontdekt dat was ingebroken in het VVV-kantoor aan de Dorpsstraat. Een ruitje van 30 x 40 cm. was weggebro ken en het kantoor was overhoop ge haald. Vermist werd een bedrag aan wisselgeld benevens de inhoud van en kele collectebusjes. Een groter bedrag was veilig opgeborgen in de brandkast en bleef onaangeroerd. De politie heeft vingerafdrukken gevonden en is nog bezig met het onderzoek. door de heer Dijt gekweekte L. marhan Jupiter (met bruinrode stippen op goudgeel en in lila-rose overgaande bloembladtoppen) sterk de aandacht. Vereniging De heer Dijt is lid van de Alg. Ver eniging voor Bloembollencultuur en ook van de afdefing „De Lelie". In verenigingsverband worden de ten toonstellingen georganiseerd. Verder hebben de kwekers veel contact met bepaalde im- en exporteurs, waarvan de N.V. van Tubergen een der oudste en bekendste is. Tubergen importeert o.a. in het wild groeiende soorten, die veelal als basismateriaal dienen voor nieuwe kweekpogingen. Veel lelies zijn oorspronkelijk afkomstig uit China en Japan. Het leven van de heer Dijt en zijn gezin staat in het teken van de lelie. De huiskamer van zijn knusse woning met-rieten-dak in Westergeest wordt gesierd door diverse lelies in allerlei soorten. Ook door de „gewone" tijger lelies, die tot een andere familie beho ren en die met de knoppen uit de blad oksels vermeerderd kunnen worden. De heer Dijt wijst ons op enkele 3 meter lange staken, in de hoek van het hal letje. Dat zijn de gedroogde overblijf selen van een reusachtige leliesoort, waarmee de heer Dijt ook veel ge kweekt heeft De bloemen werden dank zij de goede verzorging bij hem nog aanmerkelijk groter dan in de dalen van de Himalaya, waar hij is ontdekt, nl. 3,40 meter hoog. De bollen hebben het formaat van een flinke koolraap. De trompetvormige bloemen versprei den een heerlijke geur. „Dat is iets bijzonders", zegt de heer Dijt. „Lelies ruiken meestal niet aangenaam of zijn reukloos". De reuzenlelie heeft de heer Dijt o.a. geleverd aan een plantentuin in Londen, maar dat is geen unicum, want hij heeft al veel bloemenmate- riaal geëxporteerd. Familietraditie Het geeft de heer Dijt veel voldoe ning dat zijn zoon Jacques de familie traditie heeft voortgezet. Een jaar ge leden heeft hij de zaak overgenomen en vader Dijt moet erkennen: „Hij doet het beter dan ik. Hij is ook begonnen te kruisen en past daarbij weer andere methoden en eigen ideeën toe". De botanische interesse van de heer Dijt beperkt zich overigens niet tot le lies alleen. Graag neemt hij geïnteres seerde bezoekers mee naar zijn kas achter de woning, waar hij druiven, perziken en tomaten kweekt. Maar zelfs hier wordt druk geëxperimen teerd. De heer Dijt heeft een door zijn vader ontdekte snoeimethode bij drui ven geperfektioneerd, waardoor aan de ranken veel meer en veel zwaardere trossen groeien. De heer Dijt vertelt van entproeven, die hij heeft genomen (tabaksplant op tomaat) en verhaalt tenslotte over zijn schapen, waarmee JONGEN DOOR AUTO GESCHEPT DE KOOG De 15-jarige J. Terp stra uit Den Burg werd maandag ge wond toen hij op de Pijpersdijk bij De Koog door een Volkswagen werd ge schept. De jongen wilde met zijn fiets het rijwielpad verlaten en de weg op rijden. Hij merkte de Volkswagen van de Duitser H. Uhlenibruck (28) te laat op, werd geschept en een stuk verder op de weg gesmakt. De verwondingen vielen mee, De jongeman had uiterlijk niets meer dan een buil op het hoofd opgelopen, maar moest van de dokter toch enkele dagen rust houden. De VW werd vrij ernstig beschadigd. De voor ruit brak eruit en er ontstond onder meer een deuk in het dak. POLITIE TREEDT OP TEGEN LIFTERS Op de drukke Pontweg ontstaan de laatste weken herhaaldelijk zeer ge vaarlijke situaties als gevolg van grote groepen jongelui, die proberen te liften. Om de aandacht van de automobilisten op zich te vestigen lopen ze soms ver de" weg op, waardoor vaak abrupte uit wijk- en remmanoeuvres moeten wor den gemaakt. De politie is voornemens streng tegen de lifters te gaan optre den, als zij niet op berm of fietspad lopen. GEDEPUTEERDE DE JONG OPENT OOSTERENDER DORPSHUIS OOSTEREND Donderdagochtend 18 juli cm lien uur 's morgens zal de heer J. de Jong, lid van Gedeputeerde Staten van Noordbolland, het Ooster- ender dorpshuis in gebruik stellen. De plechtigheid zal worden opgeluisterd door de leden van de Oosterender gym nastiekvereniging en de judo-afdeling, met uitzondering van de kleuters. Zij zullen bij de ingang van het gebouw een ere-haag vormen voor de genodig den. De leden worden uiterlijk half tien in tenue bij het dorpshuis verwacht. Vandaar zal eerst een rond gang door het dorp worden gemaakt, met „Excelsior". Telefoon 2346 hij vroeger menig maal de jury op de fokveedag heeft vertederd. Want van plant naar dier is maar een klein stapje, zeker in de ogen van iemand die de erkelijkheidswetten toepast. Maar kenmerkend voor alles waarmee de heer Dijt zich bezig houdt is, dat er een flinke dosis geduld aan te pas komt. Kenmerkend is ook dat hij er niet rijk van is geworden, wèl ge lukkig. Dc Liliuin marhan Jacques S. D(j(, genoemd naar dc vader van dc heer H. C. Dfjt De grondlegger van dc Icliekwekerü (die wet houder was van dc gemeente Texel cn dijk graaf van de dertig gem. polders) hield zich ook bezig met de Iristeclt. Hij slaagde erin een vorm van de Iris reticulata te winnen. Deze bloem die ook zijn naam kreeg werd een veelgevraagd bolgewas. Wat de lelies betreft lukte bet hem de Liliuin tcstaccum cn de Lilium candium te kweken en daarnaast de fijnere Martagons, Hansonii enz. Jacq. S. Dijt overleed op 7 november 1942. Zijn zoon en kleinzoon zetten zijn werk voort. vv« De heer H. C. D(jt in z(jn leliekwekerij in Westergeest, aan de zuid-oostkant van de Hogeberg. De groeiomstandigheden voor lelies van de familie der Martagons z(jn hier ideaal. De teemachtige zandgrond heeft de goede zuurgraad, terwijl ook het in beweging z(jndc grondwater een gunstige factor is. Dc lelie, kwekerij is verdeeld in diverse vakken. De grenzen worden gevormd door cishagcn, die dc enige ongunstige ifactor de vaak harde wind tot een minimum terugbrengen. indrukwekkende reputatie op het ge bied van de veredeling van bolgewas sen, had in Wageningen gestudeerd, maar bedreef de botanie vooral als liefhebberij. Met een man als Dr. Jac. F. Thijsse was hij bevriend en zocht samen met hem naar bijzondere plan ten in de vrije natuur. Toch had wijlen de heer Dijt in zijn achterhoofd het plan om deze hobby tot bestaansmoge lijkheid voor een van zijn zeven kinde ren te maken. Hij begon met diverse leliesoorten om vast te stellen welke het best zouden gedijen op de leem- achtige zandgrond aan de zuid-oost- kant van de Hogeberg. Hij had gecon stateerd dat de grond hier tamelijk zuur was en koos dus voor zuurmin- nende soorten. Een bijzonder gunstige factor bleek naderhand ook het grond water te zijn, dat dank zij de stuwing van de Hogeberg in beweging is. Kruising Jacques S. Dijt werkte met soorten van de familie der Martagons, zoals de Lilium Hansonii, Lilium Martagon en Lilium Martagon Catania. De eerste succesvolle kruising, die de heer Dijt sr tot stand bracht was de bloem, die latei- naar hem werd genoemd: de Lilium marhan Jacq. S. Dijt. Deze lelie kwam voort uit een kruising van Martagon en Hansonii, die teruggekruisd werd met de wilde variëteit Martagon Al bum, welke laatste in de Alpen voor komt. Ook de meest idealistische kweker wil zijn nieuwe soorten tenslotte in de handel brengen en het is dus zaak veel nieuwe bollen te maken. Dat gaat met deze leliesoorten niet snel. Nu, zoveel jaar na de „gëboorte" van de Jacq. S. Dijt is deze soort nog maar in beperkte hoeveelheden te leveren. Men moet weten dat 't van een dergelijk kweek- produkt niet mogelijk is om met het zaad het soort te vermeerderen. Het van deze kruisingen gewonnen zaad le vert nl. diverse bloemen op, maar meestal niet die waarom het gaat. Vermeerdering geschiedt daarom door het delen en afschubben van de bollen. De kweker pelt van elke bol een hoe veelheid schubben af, waardoor de bol ongeveer een derde kleiner wordt. Deze schubben worden in bakjes turf molm of zand geplant, waarna zich op de afgebroken zijde van elke schub een bolletje gaat vormen. Winter voelen Maar zonder een kunstgreep komen deze bolletjes in het komende voorjaar niet op. Niet alleen warmte bevordert de groei; ook een periode van koude is nodig. „De bolletjes moeten de winter voelen", zegt de heer Dijt. „We zetten ze daarom zes weken in een koelcel; alleen dan komen ze het volgend jaar op. Zonder deze kunstmatige winter duurt het een jaar langer". Toen de heer PI. C. Dijt nog een „snotneus" was, zo rond 1915, had hij zo zijn eigen ideeën omtrent de lelieteelt. Hij beweerde dat de grootte en schoonheid van een bloem niet alleen wordt bepaald door de kwaliteit van de bloemen, waaruit deze is voortgekomen, maar ook door de verzorging. Net zoiets dus als het karakter van mens of dier dat niet alleen door afkomst maar ook door milieu wordt beïnvloed. Dat was in die dagen ongehoord. Vooraanstaande plantkundigen schudden het hoofd, maar Dijt kon aantonen dat hij ge- gelijk had. Door lelies van één soort zeer goed te verzorgen, dus zonder kruisingen of kunstgrepen, ontstaat zaad waaruit een lelie groeit, die iets mooier en groter is. Ook de nakomelingen daarvan zijn weer wat beter, enzovoort. Zo kon het gebeuren dat in de loop der jaren betrekkelijk kleinbloemige wilde soorten tot veel fraaiere bloemen werden gemaakt. Acht jaar We zeiden al dat het kweken en ver meerderen van nieuwe soorten een langdurig werk is. Na het zaaien be schikt men pas na acht jaar over een bol, waaruit weer een bloem komt. Pas dan is te controleren of gesproken kan worden van een verbetering in verge lijking met de oude. Maar al te vaak is dat niet het geval en is het acht jaar vergende experiment voor niets geweest. Verder moeit blijken of de nieuwe soort stabiel is, dus of uit de schubben eVen mooie bloemen groeien. De Lilium Marhan Jacq. S. Dijt is een voorbeeld van een geslaagde aanwinst: crèmekleurige gracieuze klokjes met paarse spikkels en oranje meeldraden. Op de tentoonstellingen trok ook de NA 2 JAAR SUCCESVOL OPTREDEN IN BINNEN- EN BUITENLAND KWARTET FRED JASPERS TERUG IN „DE BUTERIGGEL" Woensdag-, zaterdag- en zondag avond. 8.00 - 1.00 uur

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1