Groen Zwartsjexeh in het hart- BOUWVAKDRUKTE VIEL MEE Veel toeristen maar ze kwamen niet gelijk Vikingen eisten brandschatting van Texelse bevolking Ougeveer 18.500 kampeerders Plastic plakletters en cijfers Sinds gisteren weer robbentochten Dodelijk ongeval in Waalenburg Vijftig vrouwen voor bloedverversing Bakkers Ijzerhandel nv SDAG 16 JULI 1968 81e JAARGANG No. 8283 tgave N.V. v/li Langeveld De Rooij >stbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kccsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Het is met de bouwvakdrukte nogal neegevallcn. Het aantal toeristen, dat taar Texel is gestroomd, is ongetwij- cld zeer groot, mogelijk groter dan orig jaar, maar de toevoer was be- rekkelijk geleidelijk. De belangrijkste orzaak van dit op zichzelf prettige /crschijnsel is ongetwijfeld het onsta- liele buiige weer, dat menige kam- icerder ertoe bracht nog even te wach- en met van huis gaan. De wegen naar le veerhaven te Den Helder leverden taterdag weer het bekende beeld van iles wachtende auto's, maar de rij ileef, in tegenstelling tot vorig jaar, >innen de bebouwde kom van de mari- ïestad. Omstreeks het middaguur rcik- e de file tot 300 meter voorbij de verfpoort. De wachttijden bleven dan »ok beneden de vier uur; een heel ver schil dus met veertien dagen geleden, Joen als gevolg van het begin van de )uitse en Nederlandse schoolvakanties ie wachttijd voor sommigen uitliep tot teven uur. Het niet gelijktijdig bcgin- icn van bouwvak- en schoolvakanties ivas er dit jaar ook oorzaak van dat ie toeristengolf geen al te barre vor- nen aannam. Een spreidend effekt iheeft ook het ïachtelijk doorvaren van TESO gehad, let vervoersaanbod was niet enorm, rog geen driehonderd auto's, maar die tier boten vol haalden toch de „groot ste kop" van de drukte af. Merkwaar- lig genoeg bleken velen niet op de noogte te zijn van de nachtelijke vaar ten. Die conclusie trokken wij tenmin ste tijdens gesprekken, die wij zater dagmiddag met wachtende automobi listen hadden. Ze hadden enkele we ken geleden via radio en tv vernomen, dat bij het begin van de schoolvakan tie zou worden doorgevaren, maar dat dit veertien dagen later weer zou ge beuren, waren zij al vergeten. De 'achtenden hadden overigens niet het dee dat veel kostbare vakantietijd verloren ging. Vooral toen zaterdag middag boven Den Helder en Texel een hevige donderbui losbarstte, besefte menigeen dat men beter met krantje en radio in de zorgvuldig afgesloten wagen kon zitten, dan de elementen trotseren op een kampeerterrein. Vlucht Op de Texelse kampeerterreinen was donderdag, als gevolg van storm en re gen weer wat ruimte gekomen. Velen, die anders eerst zaterdag zouden zijn •ertrokken {of nog later) durfden de VLUCHT VOOR DE TANDARTS Het 8-jarig zoontje van een op Texel kamperend echtpaar werd gisterochtend naar de tandarts gebracht, omdat hij last had van kiespijn. De tandarts besloot de zieke kies te trekken en gaf het verdovingsspuitje. In de wacht kamer teruggekomen werd de jongen zo bang, dat hij de deur uitrende en uit het gezicht ver dween. De moeder gaf het signa lement op bij de politie en deze had de knaap spoedig gevon den, in de buurt van de Pontweg nog steeds rennend voor zijn leven. De betrokken wachtmees ter had echter voldoende overre dingskracht om de vluchteling ertoe te bewegen braaf mee te gaan en de kies te laten trek ken, voordat de verdoving was uitgewerkt. DIEFSTAL OP CAMPING Vrijdag deed de 17-jarige J. E. Hennipman uit Amsterdam bij de po litie aangifte van vermissing van ƒ185,Het geld moet de vorige avond uit zijn tent zijn gestolen. Hennipman en zijn vrienden waren toen naar een dancing in Den Burg geweest en had den bij terugkeer geconstateerd, dat de ritssluiting van de tent was vernield. Pas de volgende dag werd ontdekt dat het geld uit de koffer was verdwenen. Andere kostbare voorwerpen, zoals een fototoestel, bleven onaangeroerd. De politie onderzoekt of deze diefstal ver band houdt met andere soortgelijke ntisdrijven, die zich de afgelopen dagen op Texel hebben voorgedaan. nacht niet in te gaan, pakten hun spullen bijeen en reden richting pont haven. Daar groeide de file wachtende automobilisten snel aan. Ondanks het af- en aanvaren van beide veersche pen kwam de rij om acht uur 's avonds tot de boerderij Gerardus Majella aan de Pontweg. Het ergste noodweer was toen al voorbij, maar het weerbericht was nog onheilspellend en kondigde speciaal voor het Waddengebied wind kracht negen aan. De bezitters van- bad huisjes en paviljoens aan het strand hebben zich enkele uren lang bepaald niet gerust gevoeld, maar het liep alle maal met een sisser af. Zoiets weet je niet van tevoren, zodat de paviljoen en huisjesexploitanten maatregelen namen om hun bezit te beschermen. De harde wind rukte het dak van de kiosk van het strandbedrijf Vlaming (paal 9) af, maar daar bleef het bij. Het zee water werd hoog het strand opge zweept, echter niet ver genoeg om on dermijnend werk te kunnen doen. Niet betreurd Het voortijdig vertrek van honder den kampeerders werd door de Texelse autoriteiten, die belast zijn met de goede gang van zaken op kampeerge- bied, niet betreurd. Met angst hadden zij het weekend tegemoet gezien in de vaste overtuiging enorme aantallen kampeerders te moeten terugsturen of op andere manieren te moeten opvan gen. Want een feit is dat Texel beslist onvoldoende kampeerakkommodatie heeft om de topdrukte de baas te kun nen. De vorige week al waren de ter reinen tot de laatste plaats bezet, zelfs méér dan bezet omdat men de bekende norm van zoveel kampeerders per toi let en wasgelegenheid erg soepel han teerde. Het ruimde donderdag „lekker" op. Op de camping „Kogerstrand" vluchtten in enkele uren tijd maar liefst 1360 mensen. Beheerder H. Veldman vertelde ons dat het grootste deel ervan anders za terdag vertrokken zou zijn, maar er waren er ook bij, die nog een week of langer hadden willen blijven. Storm en regen hadden op zijn terrein dan ook heel wat verdriet veroorzaakt. Donder dag waaiden tientallen tenten aan flar den. „Het is zolang ik hier werk nog nooit zo erg geweest", aldus de heer Veldman. Op „Loodsmansduin", verder van zee gelegen en daardoor wellicht beter beschut, was het veel minder erg. Niet lang Maar de opengevallen plaatsen ble ven niet lang leeg. Op „Kogerstrand" was alles om negen uur zaterdagoch tend weer bezet en moesten honderden worden teruggestuurd. De meesten hunner kwamen terecht op de nood- camping „De Krïm" waar nu, dank zij een extra toiletwagen, akkommodatie is voor 1000 kampeerders, tegen 850 vorige week. Zondagochtend raakte ook „Loodsmansduin" weer vol, even als de overige kampeerterreinen op Texel. Merkwaardig genoeg was het noodterrein van De Krim gisteren nog niet volgeboekt, hoewel er zeker 1500 kampeerders meer op Texel zijn dan vorige week. Wat de bezetting van de andere ver- blijfsvonmen op Texel betreft, vertelde VVV-directeur J. W. Dekker ons dat het in alle sectoren druk is. De hotels zijn goed bezet hoewel hier en daar soms toch wel een kamer vrije is en hetzelfde geldt voor de pensionbe- dnjven en natuurlijk de bunga lows. In de logies-rnet-ontbijt-sector is hier en daar nog wel ruimte beschik baar. BROMFIETSER KREEG GEEN VOORRANG Zaterdagavond deed zioh op het be ruchte kruispunt Gasthuisstraat Bea- trixlaan (nu voorrangskruising) te Den Burg weer eens een aanrijding voor. De uit de Beatrixlaan komende bromfietser A. Talma uit Buitenpost kreeg geen voorrang van een Renault personenwagen, bestuurd door de toe rist H. Kohl, die voor hem van rechts •uit de Gasthuisstraat kwam. Talma week uit maar raakte toch nog de bumper van de Renault. Hij viel, waarbij zijn achteropzittende broer G. Talma aan een voet werd gewond. De jongeman moest zich onder doktersbe handeling stellen. Met „Wees wijs line" Onder auspiciën van de momenteel aan de gang zijnde aktie „Wees wijs met de Waddenzee" is gisteren begon nen met robbentochten in het Eicr- landse Gat. Om tien uur 's morgens en twee uur 's middags vertrekt dagelijks de „Wees wijs line", de kotter TX 54 „Twee Gebroeders", van de heer P. Slik uit Oudeschild. Er wordt aan- en afgemeerd bij de steiger bij het gebouw van de redding boot. Aan boord van de TX 54 is plaats voor dertig passagiers. Om teleurstel lingen te voorkomen (er wordt veel be langstelling verwacht) is het zaak dat men tevoren bij de VW-bureaus plaatsbespreekt. Tevens zijn daar de kaarten a ƒ5,te koop. De opvaren den zullen gedurende de tocht naar de Robbenbanken door een excursieleider op bijzonderheden van dit zeegebied worden gewezen. BROMFIETSERS BOTSTEN FRONTAAL Zaterdagavond tegen het midder nachtelijk uur botsten op het fiets pad van de Schilderweg twee brom fietsers. Uit de richting Den Burg kwam de 17-jarige J. L. Groenhof (Ou deschild) en uit tegengestelde richting kwam de eveneens 17-jarige W. R. J. Bremer uit De Koog. De brommers werden beschadigd. De jongens werden lichtgewond; ook een duo-passagier van Groenhof liep verwondingen op. De toevallig passerende politie re gistreerde het gebeuren. GRONDVERZAKKING IN RUYSWEG Door onverklaarbare oorzaak ont stond vrijdagmiddag in dé Ruysweg te De Koog "een gat met een doorsnee van een halve meter en een diepte van 75 cm. Het gat leverde groot gevaar op voor het verkeer en werd snel door Gemeentewerken gedicht. TWEE AUTO'S IN DE SLOOT: GROTE SCHADE EIERLAND Zondagavond, tegen middernacht, deed zich op de Postweg nabij hoeve „De Vooruitgang" een ver keersongeluk voor, waarbij twee auto's werden vernield en één ernstig bescha digd. Uit zuidelijke richting kwam een VW-bestelwagen, die de mrit van de boerderij wilde oprijden. Uit dezelfde richting kwam twee Fiat personen auto's. De bestuurder van de eerste zag dat de auto voor hem linksaf wilde slaan en remde af. Op dat moment werden de drie auto's ingehaald door een Simca, bestuurd door M. G. uit Utrecht. Hij zat juist achter de VW bestelwagen toen deze maar links draaide. De Simca raafkte met de rech terkant de linkerzijde van de Volks wagen. De bestuurder van de VW kon zijn voertuig echter in de 'berm tot stilstand brengen, maar de Simca sdhoot naar links, vernielde een houten loopbrug en kwam in de sloot terecht. Daar ploegde de wagen 25 meter door en kwam tenslotte tegen een dam tot stilstand. De tweede Fiat kon niet meer achter de eerste tot stilstand ko men. Deze wagen bestuurd door J. N. uit Gouda, week uit, schoot achter de Simca aan en kwam dus ook in de sloot terecht. De VW werd ernstig bescha digd; de Simca en de Fiat werden ge heel vernield en moesten worden weg gesleept. Wonderwel werd niemand ernstig gewond. TWEE AUTO'S VERNIELD BIJ BOTSING Zaterdagmiddag om half drie ver leende de Duitser R. G. (23) uit Hagen op de Bernhardlaan te Den Burg geen voorrang aan de op de Waalderstraat rijdende heer P. Schoorl (48) uit Den Burg in zijn nieuwe Fiat 125. Zowel de Volkswagen van de Duitser als de auto van de heer Schoorl werden on herstelbaar beschadigd. Een in de VW zittend meisje moest zich onder dok tersbehandeling stellen; overigens werd niemand gewond. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. Automobilist lette niet op Vrijdagavond omstreeks elf uur heeft zich op de kruising Westerwcg-Pijpers- dijk in Waalenburg een verkeersongeluk met dodelijke afloop voorgedaan. Slachtoffer werd de 41-jarige mevrouw B. van der Veen-Wijbenga uit De Cocksdorp. Zij zat in een Volkswagenbusje, dat bestuurd werd door de 20-jarige P. van der Schaaf uit Rhenen; hij kwam uit de richting Den Burg. Voor hem van links 'kwam van de Pijpersdijk een Peugeot personenauto, bestuurd door de 23-jarige H. B. A. P., een plaatwer ker uit Bussum. Deze merkte het na derende busje niet op en reed de voor rangskruising op. De botsing had ver schrikkelijke gevolgen. De Peugeot schoot slippend door tot op de in het verlengde van de Pijpersdijk liggende Middenweg, kantelde daar en kwam met de wielen omhoog in de sloot te recht. Dertig meter van de plaats van de botsing kantelde ook het VW-busje en bleef ondersteboven liggen. Bij de buiteling werd mevrouw Van der Veen door het raampje half naar buiten ge slingerd en kwam bekneld te zitten tussen de grond en de imperiaal van het busje. Met behulp van voorbijgan gers werd het busje op de wielen gezet, maar de dokter stelde vast, dat het slachtoffer onmiddellijk dood moet zijn geweest. De inzittende van de op zijn kop in de sloot zittende Peugeot wisten zich te bevrijden. Het 19-jarige meisje Lia van Vliet moest met een hersenschud ding en ribkneuzingen naar het Li- dwinaziekenhuis te Den Helder worden vervoerd. Ook de 21-jarige S. Lubs was zodanig geblesseerd, dat hij in het zie kenhuis moest worden behandeld. De omgekomen mevrouw Van der Veen was gehuwd en moeder van een kind. Zij was werkzaam in het strand- hotel te De Koog en werd vrijdagavond door de directieassistent naar huis ge bracht. Gisterochtend trok een groepje krijgshaftig uitgedoste Vikingen op paar den door Den Burg. Een hunner was Girurd, de hoofdman der Noormannen, op weg naar burgemeester Sprenger om een ultimatum te stellen. Om tien uur stond het groepje op de stoep van de burgemeesterwoning en eiste toegang. Burgemeester Sprenger, in deze situatie grafelijk vertegenwoordi ger op Texel, stond zijn mannetje en liet de vervaarlijke krijgers niet over de drempel komen. Een poging om de magistraat bij de keel te grijpenbleef vruchteloos dank zij de toegesnelde mevrouw Sprenger, die voor haar man ging staan en dapper uitriep: „Blijf van hem af; het is mijn man!! Dat scheen het hart van de gebaarde zeevaarders te vertederen, want zij kalmeerden. Daarop maakte Sigurd zijn brandschatting bekend. De Texelse bevolking zou met rust worden gelaten als werd gezorgd voor 5000 zilveren florijnen, 500 schapen, 50 manschappen, 50 vrouwen (voor bloedverversmg) en vijf priesters om aan de goden te offeren. Grafelijk vertegenwoordiger Sprenger aarzelde geen ogenblik. „Twie is Tessels, maar dut is veuls te veul gefraagd!" riep hij uit en gaf de Vikingen te verstaan, dat zij konden A'er- trekken. Enkele ogenblikken later werd het schrikwekkende gebeuren reeds aan de Texelaars bekend gemaakt door middel van aanplakbiljetten. De tekst daarvan luidde BRANDSCHATTING. Door Girurd, hoofdman der Noormannen werd vandaag van de bevol king van Texel een brandschatting geëist, omvattende 5000 zilveren florijnen, 500 schapen, 50 manschasoh.appen (dienende voor roeiers), 50 vrouwen voor bloedverversing en 5 priesters om aan de goden te offeren. Deze eis is door mij met de grootste felheid afgewezen. Verwacht mag nu worden, dat de Noormannen binnenkort een inval zullen ondernemen aan de zwakste zijde van ons eiland te Oost. Uw hulp wordt gevraagd en de bevolking zij gewaarschuwd. Texel, 15 juli. De grafelijke vertegenwoordiger, SPRENGER. Deze gebeurtenis, door het Oosteren der f eestcomité in scène gezet, was het voorspel van de grote Noormannenaanval van vrijdag a.s. bij Oost. UITGEPUTTE JAN VAN GENT DE MOND GESNOERD Op het strand bij paal 20 vond bad meester De Lange een uitgeputte Jan van Gent, een grote zeevogel. De poli tie zorgde ervoor dat het dier naar het Texels museum werd gebracht om op te 'knappen. De vogel toonde zich ech ter weinig dankbaar. Hij hapte zo wild met zijn grote snavel om zich heen, dat de politiemannen zich gedwongen za gen het beest de mond te snoeren. Dit gebeurde met behulp van een pleister. IN DIVERSE MATEN EN KLEUREN. Uit voorraad leverbaar bij Telefoon 2346 GEEN VOORRANG GEGEVEN VEEL SCHADE EIERLAND Op de voorrangskrui- sing Smitswcg-Hoofdwcg in Eierland deed zich zondagavond om tien over zes een aanrijding voor, waarbij een perso nenauto en een bromfiets onherstelbaar werden beschadigd. Op de Smitsweg reed de landarbei der A, de J. uit Oosterend met zijn Simca personenauto in de richting van zijn woonplaats. Op de kruising gaf hij geen voorrang aan de van de Hoofdweg komende bromfietser H Kamminga (61) uit De Koog. Omdat de automobilist de bromfietser niet had opgemerkt, ge schiedde de aanrijding met nog vrij grote snelheid. Zowel de auto als de brommer werden vernield; de auto be landde in de sloot. De heer Kamminga en zijn op 'de duo zittende huishoud ster liepen schaafwonden op. De auto mobilist bleef ongedeerd. GESLAAGD De heer Theo Buisman te Den Burg slaagde te IJmuiden voor het Bemetel- diploma Machinebankwerker en onder houdsmonteur.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1