Groen Thwarts-Jexeh in het harL, Bezoek aan Oosterender expositie de moeite waard is zeer Piastic plakletters en cijfers lang Boeiende wandeling s 30 stands OOSTEREN L> KAN TROTS ZIJN OP ZIJN „BIJENKORF" m Bakkers Ijzerhandel nv Fraai gebouiv recordtijd gereed WANDELWAGENS Fyr<cxs-LsP'j='r2r&{- glJDAG 19 JULI 1968 81e JAARGANG No. 8284 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 led.: Harry de Graaf, Keesouilaan 43, Den ;urg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct per mm. OOSTEREND De driedaagse ten toonstelling in de grote feesttent te Oosterend is een bezoek ruimschoots waard. Hoofdzakelijk Texelse, maar ook enkele niet-Texelsc ondernemin gen, verenigingen en instellingen tonen een keur van de meest uiteenlopende artkelen, die over het algemeen op aan trekkelijke wijze zijn uitgestald. Een rondgang langs de verschillende stands minder verplichtend en in een ge heel andere sfeer als bij het bezoek aan een winkel is dan ook een belevenis op zichzelf. Mantjes Sahoenhandel, om maar er gens te beginnen, toont natuurlijk een uitgebreid assortiment schoeisel, maar er zijn ook strandartikelen en de tegenwoordig veel gevraagde lederen kleding. De aandacht wordt getrokken door wat de heer A. Mantje „boetiek- dingen" noemt, zoals linnen schoenen met houten hak en zomer laarzen in fluweel en leer met rijgveters. Schieten Wie een goed schutter is, heeft kans een der prijzen te winnen, die te pronk staan in de schiettent van Excelsior. De hoofdprijs is een luchtbuks. Verder worden ellke dag taarten en andere kleinere prijzen uitgeloofd. De op brengst komt ten goede van het uni formenfonds van de vereniging- Langeveld de Rooij N.V. uit Den Burg heeft tiwee stands ingericht. Eén doet denken aan complete boekwinkel; in de andere krijgt men van alles te zien en te horen op het gebied van foto/filmapparatuur, kantoormeubelen en kantoormachines. Er wordt voort durend gedemonstreerd met een dia projector en wie voor de fotohobby warm loopt, kan alvast zijn keus maken uit het assortiment camera's, waaron der zich vele reflextypen bevinden. Een aardige bezienswaardigheid is een filmcamera van ƒ2600,maar ge lukkig laat men ook zien dat het veel goedkoper ook goed kan. Aquaria Veel belangstelling trekt de stand van de Texelse aquariumvereniging „In Aqua Vita". Een vijftal aquaria van uiteenlopende grootte, toont aan dat men ook in deze liefhebberij alle kan ten uitkan. Imposant is de bak met de vraatzuchtige Rode Cichliden. Ook de weckfles met stekelbaarsjes '(óók een aquarium) en de goudvissenkom ont breken niet, zodat duidelijk wordt dat men in de aquariumliefhebberij zéér bescheiden kan beginnen. Een grote kindertekening, betrekking hebbend op „stekeltjes vangen" vormt een passen de entourage. In de stand wordt alle gevraagde voorlichting over het hou den van een aquarium gegeven en men verkoopt er ook graag de loten, waar van de opbrengst ten bate van de vis- beurs van de vereniging is. Zaterdag zal wethouder Daalder ter plaatse de trekking verrichten- Assurantie Een aquarium heeft ook een plaatsje gevonden in de stand van assuradeur S. Bremer (in verband met zijn aandeel in de Noormannenaanval van heden middag door een landelijke weekblad Erik de Noorman genoemd). De heer Bremer is een zelfstandig verzekerings man, die mondeling of met tientallen foldertjes over alle mogelijke vormen van verzekering kan voorlichten. Eén van zijn klanten is de Aquariumvereni ging, want zelfs tegen onverhoopt bre kend aquariumglas met alle verschrik kelijke gevolgen van dien, kan men zich verzekeren. Timmers Bakkerij heeft een stand ingericht, waarvan we weinig meer kunnen zeggen, dat het er allemaal bij zonder smakelijk (en mooi, want het oog wil ook wat bij brood en banket) uitziet. Op overzichtelijke wijze wordt in de stand van het Nederlands Zuivelbureau de betekenis van deze instelling ge- schets. Dit gebeurt met behulp van een aantal panelen, waarin de activiteiten IN DIVERSE MATEN EN KLEUREN. Uit voorraad leverbaar bij Telefoon 2346 van het bureau in woord, maar vooral in pakkende beelden, tot uitdrukking worden gebracht. De informatie is vooral nuttig voor mensen die zelf iets met melk te maken hebben en zich af vragen waar dat zuivelbureau goed voor is. Het Zuivelbureau maakt veel propaganda om de volgens haar te lage consumptie van zuivelprodukten op te voeren. Van haar is de slagzin „Met melk meer mans" afkomstig, evenals de op kinderen afgestemde M- brigadereclame. Texelse schapenwol De Wolfederatie toont een groot aan tal artikelen, die zo verzekerde de standhouder ons best eens van Texelse schapenwol gemaakt zouden kunnen zijn. De Wolfederatie koopt nl. een belangrijk deel van haar wol op ons eiland- Overigens is ook hier spra ke van branchevervaging, getuige de aanwezigheid van nylonkousen en di verse textiel, waarmee schapen nooit iets te maken hebben gehad. Bakkers Ijzerhandel mikt op de toeristen. In deze stand wordt een inte ressante collectie hengelsportartikelen geshowd, waarvan de zware zeehengels de meeste aandacht trekken. Verder wordt getoond welk een gerief het toe passen van Campinggas voor de kam peerder betekent en laat men een collectie gereedschappen voor hobby ist en vakman zien. AWZ-smeermiddelen richt zich in haar stand hoofdzakelijk tot de kotter- vissers. De man in de stand vertelde ons dat AWZ zich speciaal toelegt op smeermiddelen, die jonder bijzondere omstandigheden (hoge druk of tempe ratuur) moeten functioneren. Speciaal voor de scheepvaart zijn de Seven Sea's smeermiddelen gemaakt. Sinds een half jaar wordt hiermee de Texelse markt bewerkt met als resul taat dat men 12 kotters tot klant heeft. Een concurrent, die lang niet stilzit is Pennzoil. Agent voor Texel, de heer Reitsma uit Den Hoorn, spreekt liever van collega en wijst op de schone mo toren en het lagere olieverbruik, dat toepassing van de Pennzqil-produkten tot gevolg zou hebben. Ook Pennzoil is trots op een dozijn Texelse kotters als klant, maar men richt zich ook op transportbedrijven, loonwerkbed rijven e.d. Een heel mooi standje heeft het meubelhuis Texel ingericht. Een fraaie Poolse eethoek staat er temidden, van een veelkleurige collectie van de nieuw ste zonweringsstof: het van een glin sterende metaallaag voorziene Verosol. Verder is er een keur van Ploefstof- gordijnen, een aanta Pfaff naaimachi nes en wordt de aandacht gevestigd op Heugafelt vloerbedekking. Visserij De sfeer van zee en visserij proeft men in de stand van de Coöp. Inkoop- vereniging voor Visserijbenodigdheden (C.I.V.).Op decoratieve wijze heeft eta leur N. Slijderink hier een groot aan tal met de visserij verband houdende artkelen uitgestald. Hier liggen onder meer de prijzen te kijk, die zijn uit geloofd voor de vlootshow. Natuurlijk hangt de blauwe Oosterend Present wimpel er, maar ook een zwaar hanger blok met nylonschijf, ter waarde van 750,door de betrokken fabriek als eerste prijs beschikbaar gesteld. In de stand wordt door magazijnmeester F. Zegers tekst en uitleg bij de verschil lende artikelen gegeven. Een passende buurman van de C.I.V. is de heer W. v.d. Vis van het Vis- paleis, die hier door Texelse kotters gevangen zeevis te koop aanbiedt. Bloemen Veel bloemenpracht is te bewonderen in de stand van de bloemenhandel Huisman, binnenkort eigendom van de heer P- van Leersum- Een exclusieve trekpleister vormen de bloeiende orchi deeën, die gekweekt zijn door de heer v.d. Meer uit De Waal. Deze amateur laat graag het broeikastje zien, waarin hij in steriele flessen op een voedings bodem van gelatine orchideeënzaad laat ontkiemen. In de stand van de firma Joop Schoo uit Den Burg staat een complete cen trale verwarmingsinstallatie te bran den. Verder ziet men er diverse techni sche attributen, die van zo'n automati sche installatie deel uitmaken, zoals radiatoren in diverse typen, thenmosta- tische mengregelingen en circulatie- pompen. Joop Schoo is ook de ont werper en constructeur van de reus achtige op olie werkende flambouw, die gisterochtend door burgemeester Sprenger is ontstoken. Kuikens Vakman en amateur kunnen hun licht opsteken in de stand van de Coöperatieve Aankoopvereniging. Hier ziet men tuingereedschappen, olie- en verfprodukten, voer voor kleine huis dieren en bestrijdingsmiddelen voor de kleine verbruiker. Trekpleister is hier een kloek met kuikens, die gisteren uit het ei zijn gekomen en een aantal konijnen. Een zeer grote stand heeft Electro- huis Bakker ingericht. Hier ziet men een indrukwekkende collectie Hi-fi stereoapparatuur, hoofdzakelijk van het Deense merk B O, en bandrekor- ders van Akai- Er wordt gedemon streerd. Ook is er een serie wasauto maten en vrieskisten van Zanussi. Een bescheiden, maar heel „lief" standje heeft mevrouw J. v.d. Kooi- van Dellen ingericht. Zij exposeert en verkoopt er zelf vervaardigde sieraden, boetseerwerk, wandkleden en schilde rijen. Vooral de geëmailleerde sieraden zijn bijzonder mooi en niet eens duur, Dronken chauffeur met VVV in de sloot CLANDESTIENE KAMPEERDERS SCHROKKEN WAKKER In de nacht van dinsdag op woens dag om kwart over drie kwam in de Dennen nabij het Texels Museum een Volkswagen in de sloot terecht. Hoe wel de betrokken chauffeur nog niet door de politie is gehoord, staat vrij wel vast dat hij dronken is geweest. De man was met drie passagiers van het heideveld achter het museum ge komen. Toen hij de verharde weg wil de oprijden merkte hij de bocht niet op, reed de verkeerde kant uit en kwam in de diepe analle sloot terecht, rakelings langs enkele clandestiene kampeerders, die langs het bospad lagen te slapen. Niemand der inzittenden werd gewond. Gebleken is dat de chauffeur tijdens hetzelfde ritje een aantal grenspaaltjes van het fietspad heeft stukgereden. als men in aanmerking neemt, dat het geen masaprodukten zijn- De inwendige mens kan worden ver sterkt in de stand van de heer Medema van Jatry. De exposant hoopt hier op grote schaal gebraden kip, salades etc. aan de man te kunnen brengen. Wat men zoal nodig heeft om een modern functionerende pluimveehoude rij op te zetten wordt getoond in de stand van „Ornitho" uit IJsselstein, die lampen, voerkettingen, drinkwater- goten enz. van het merk Big Dutchman exposeert- Een grote, smaakvol ingerichte stand heeft de heer S. Rentenaar. Hij showt (zie vervolg pagina 2) OOSTEREND De heer J. de Jong, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland, heeft gisterochtend het dorpshuis „De Bijenkort" te Oosterend officieel in gebruik gesteld. Het dorps huis is het eerste op Texel dat als zodanig is ontworpen en gebouwd; de andere Texelse dorpshuizen zijn alle verbouwde scholen. „De Bijenkorf" werd in uiterst korte tijd uit de grond gestampt. Aannemer Drijver, elektro- monteur Rentenaar, cv-installateur Schoo, schilder Bremer en stoffeerder Arké hebben er minder dan tachtig dagen voor nodig gehad. Het gebouw, naar een ontwerp van gemeentearchitect G. v.d. Struijs, ziet er eenvoudig doch stijlvol uit. Het exterieur, waarin duidelijk de dorps kamer en de hogere en grotere sport zaal kunnen worden onderscheiden is zakelijk en rechtlijnig en komt in deze wijk met overwegend nieuwe bebou wing goed tot zijn recht. Een druk gebruikte ruimte zal onge twijfeld de 5V2 x 12 meter grote dorps kamer zijn, de men vanuit de ruime betegelde hal bereikt via een schuif deur. Hier komt onder meer de depen dance van de openbare bibliotheek uit Den Burg. Er zijn vijftig zitplaatsen in de vorm van aangenaam zittende stoe- BROMFIETSDIEF OP HETERDAAD BETRAPT DE KOOG Een politiepatrouille betrapte in de nacht van dinsdag op woensdag om twee uur de 19-jarige V. uit Bussum, die op het punt stond een bromfiets te stelen. De brommer stond afgesloten geparkeerd aan de Badweg en V. maakte aanstalten om het slot te verbreken. De politie liet de jongeman de rest van de nacht doorbrengen in de cel te Den Burg en maakte proces ver baal op wegens poging tot diefstal. AUTO DE SLOOT IN Woensdagochtend raakte op de hoek Hoornderweg-Watermolenweg een Re nault R 16 personenwagen m de berm- sloot- De wagen werd bestuurd door S. B. uit Den Burg. Hij kwam van de Ponthaven en slipte bij de kruising op het losse split. De wagen gleed half in het water en liep aanzienlijke schade op. De chauffeur en een tweede inzittende wisten droog op de wal te komen. MISHANDELING DE KOOG In de nacht van maan dag op dinsdag kwam de 18-jarige W. Pronk uit Den Haag de politie vertel len, dat hij op de Badweg door vier jongens was aangevallen en mishan deld. Volgens zijn zeggen had het vier tal eerder op de avond zijn meisje las tig gevallen, in een bar aan de Dorps straat. Op de Badweg werd Pronk ge schopt en geslagen, waarbij hij o a. bloedende verwondingen in het gezicht opliep. WINKELDIEFSTALLETJE DE KOOG Twee 20-jarige kam peerders werden in een winkel te De Koog op heterdaad betrapt toen zij twee zonnebrillen meenamen zonder te be talen. De politie nam de jongens mee naar het bureau en constateerde, dat beiden over totaal ƒ80,beschikten, waarmee zij nog tot 10 augustus moes ten rondkomen Het tweetal werd van de camping gestuurd met inhouding van de kampkaarten. Het nieuwe Oosterender dorpshuis, gelegen op de liock B(jcnkorfwegje-Mulderstraat len, die desgewenst aan elkaar kunnen worden gekoppeld. De dorpskamer zal onder meer het domein van de be- jaardensocieteit worden, maar is in principe voor alle denkbare vergade ringen, bruiloften en partijen beschik baar. Via de ruime garderobe bereiken we twee kleedkamers, tevens douche- en wasruimten voor gymnasten en judo ka's- Elk waslokaal beschikt over een lange voetenwasbak en twee douches. Alles is rijkelijk betegeld. De tempa- ratuur van het water, dat uit de kra nen stroomt, kan centraal worden ge regeld vanuit de cv-ruimte met behulp van een thermostatisdhe regelaar. Dit voorkomt verspilling en ongelukken. Onder het toneel van de grote zaal bevindt zich de hobby ruimte, die ook voor vergaderingen zal kunnen worden benut. Het is de bedoeling hier t.z.t. een biljart te plaatsen. Wie in plaats Dc gezellig ingerichte dorpkskanier, waarin vijftig personen een plaatsje kunnen vinden, wordt onder andere het domein van dc bejaarden van Oosterend. NIEUWE MODELLEN van het trapje naar beneden het trapje naar boven oploopt, komt op het ruime toneel. De grote zaal is 18 x 10 meter groot. Het is een kostelijke ruimte, die ge schikt is voor zeer vele soprten. Hier zal men de Oosterender schooljeugd eindelijk gymnastiekles 'kunnen geven, maar ook de gymnastiekvereniging Oosterend hoeft zich niet langer meer te behelpen De vloer van de zaal be staat uit hardhouten stroken, die op balkjes zijn aangebracht en daardoor enigszins veren. Het plafond bestaat uil ruwe blanke schroten, die iets uit el kaar liggen wat een gunstige invloed heeft op de akoestiek. In het belang van de akoestiek is ook de wand van geperforeerde baksteen. De toestellen- berging vol gloednieuwe toestellen staat in open verbinding met de zaal en heeft een eigen toegang naar bui ten. Momenteel is de grote zaal in ge bruik als expositieruimte voor de schil derijen, tekeningen en aquarellen van oud-Oosterender Toon de Haas uit Amstelveen. De tentoonstelling zal hier veertien dagen blijven en tot zolang wordt gewacht met het schuren en afwerken van de hardnouten vloer. Die vloer zal bij uitvoeringen overigens worden afgedekt met boardplaten. Er is plaatsruimte en stoeleneapaciteit voor 200 personen. Als deze iets willen eten oï drinken moeten ze naar de hal waar het buffet is. „De Bijenkorf" beschikt verder over een fraaie, ruime keuken met alle nodige voorzieningen. De muren in vrijwel alle vertrekken zijn opgetrokken m schoongemetselde rode baksteen. Hierdoor lijken de ka mers en zalen kleiner dan ze in werke lijkheid zijn, maar een voordeel is dat veel makkelijker een besloten knusse sfeer wordt bereikt, zoals die ook in een echte bijenkorf moet heersen. NA 2 JAAR SUCCESVOL OPTREDEN IN BINNEN- EN BUITENLAND KWARTET FRE0 JASPERS TERUG IN „DE BUTERIGGEL" Woensdag-, zaterdag- en zondag avond. 8.00 - 1.00 uur

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1