Oosterender feest gestart met opening Dorpshuis Reünie van ouel'Oosterenders was feest der herkenning O Wasautomaten ELECTROHUIS Gedeputeerde De Jong: Hulde voor samenwerking Burgemeester ontstak feestvuur Ook bezoek uit Oosterend in Friesland OOSTEREND Oosterend viert feestGisterochtend is de driedaagse manifestatie, waarin het dorp voor de derde keer wil tonen dat het present is, begonnen met de feestelijke inge bruikneming van het dorpshuis. De heer J. de Jong, lid van Gedeputeerde Staten schreed gisterochtend om tien uur langs een erehaag van geünifor meerde judoka's en gymnasten naar de voorgevel en trok de groen-zwarte vlag weg, die tot op dat moment de naam van het gebouw verborgen hield. Dat was voor „Excelsior" het sein om een feestelijke mars te blazen. De vele genodigden bezichtigden daarop het dorpshuis en de vele schilderijen, die door oud-Oosterender Toon de Haas in de grote aymnastiek- zaal worden geëxposeerd. De opening van het dorpshuis en de opening van de driedaagse feesten gin gen soepel in elkaar over. Het gezel schap wandelde naar het terrein bij de grote feesttent aan de Oranjestraat, waar burgemeester Sprenger op de knop drukte, waardoor in de top van een stalen toren een laaiend vuur auto- BEZOEK AAN OOSTERENDER EXPOSITIE IS ZEER DE MOEITE WAARD (Vervolg van pagina 1) een omvangrijke collectie bromfietsen van Berini en Gazelle en een reeks Gazelle rijwielen. Dat Moerbeek ook voor de kleintjes zorgt, wordt de bezoekers duidelijk ge maakt in een stand, die wordt beheerst door kinderwagens, wiegen, kinder stoelen en alle denkbare aanverwante artikelen. Agrarisch Texel Heel interessant is de stand, die de Oud-leerlingen-vereniging van de Landbouwschool met medewerking van diverse organisaties heeft ingericht. Tegen een door tekenleraar Koen ge schilderd décor van een Texels land schap krijgt men voorlichting over wat er op agrarisch gebied op Texel aan de hand is. Verschillende gewasmonsters worden getoond, een indruk wordt ge geven van de fosfaat-, kali- en kalk- toestand op Texel en een automatische diaprojector met commentaar op de band geeft veel interessants te zien en te horen. Het zwaartepunt in de stand van J. C. Rab N.V. ligt op de keukeninrich ting. Verder wordt een zeer groot aan tal monsters van de (Japanse) Ecoplex wandbetimmering getoond en diverse soorten bakstenen en dakpannen- Graag wordt ook de ga ragekan tel deur gede monstreerd, die zonder rails werkt. Ook de wijnhandel-slijterij G. de Jong is op de tentoonstelling present. In deze stand krijgt men een goede in druk alsmede de gevraagde inlichtin gen van wat er aan verschillende wij nen in de handel is. De grootste afnemer van elektriciteit in de tentoonstellingstent is ongetwij feld de fa. Jan Agter, de een enorme collectie verlichtingsartikelen demon streert. Er zijn eenvoudige lampjes bij, maar ook zeer exclusieve kristallen kronen, waarvoor men rond ƒ1000, moet neertellen. In de Raiffeisenbankstand wordt de bezoekers op het hart gedrukt, dat de Raiffeisembank goed voor al Uw geld is. Men krijgt er haarfijn uitgelegd voor welke financiële activiteiten men de bank kan inschakelen. Raket? Woninginrichting Arké en Garage Westend hebben samen één stand. Wat Westend betreft, dachten we het aan vankelijk te doen te hebben met een bescheiden ruimtevaarttentoonstelling. Hier wordt nl. een raketachtig voertuig getoond, de erperimentele racebrommer van Floret- Met dit apparaat, waarin de (kleine) bestuurder moet liggen, werd in 1965 een snelheid gehaald van 210 km. per uur, en dat met een 50 cc. motortje. Arké toont meubels en diverse arti kelen, die tot de complete woningin richting behoren. De oud-Hollandse eetkamer contrasteert aardig met de aangrenzende snelle brommers. Men ziet er de Olga matrassen met verwar ming en diverse soorten vloerbedek king. Schilderbedrijf Bremer heeft in zijn stand onder meer een overzicht gege ven van de verschillende soorten be hang, die aan de markt zijn. Er is ook zelfplakkend behang bij, dat grote op gang maakt, omdat het makkelijk door amateurs kan worden verwerkt. Er zijn rollen van de goedkoopste soorten, maar ook exclusieve behangselpapieren van rond ƒ50,per rol. Verder toont de heer Bremer echte keramische te gels, die ook door niet-vaklui kunnen worden aangebracht. Last but not least een vooral voor kinderen aardig standje van mevrouw J. Visser-Rrouwer met speelgoed- De aandacht wordt vooral getrokken door de natuurgetrouwe plastic modellen van bestaande landbouwwerktuigen. matisch werd ontstoken. Daarop liepen meisjes van de gymnastiekvereniging en „Excelsior" naar de tien vlaggemas- ten en werd onder tromgeroffel het rood - wit en blauw in top gehesen. „Excelsior" speelde het Wilhelmus en daarmee was de opening een feit. Naam De verschillende sprekers kwamen aan bod in de feesttent. De heer Joh. C. Roeper, voorzitter van het organi satiecomité en voorzitter van het stich tingsbestuur riep daar de genodigden een welkom toe. De heer Roeper vertelde dat de naam De Bijenkorf voor het dorpshuis was gekozen uit een reeks voorstellen die in wedstrijdverband waren gedaan. De naam De Bijenkorf was voorgesteld door mej. Aly Vermeulen en de heer Biem Trap Czn. Niet alleen herinnert deze naam aan het Bijenkorf wegje; ook de Oosterenders zijn te vergelijken met nijvere bijen, die veel van hun konin gin houden. Mede op verzoek van architect G. v.d. Struijs bracht de heer Roeper lof aan aannemer en onderaan nemers, die erin geslaagd zijn het ge bouw in uiterst korte tijd op te leveren en bovendien uitstekend werk hebben verricht. Gedeputeerde De Jong sprak van een uitgelezen en feestelijke dag. Hij vond het een goede gedachte om de inge bruikneming van het dorpshuis te com bineren met het feest Oosterend Pre sent. Het dorpshuis is uitgangspunt en voor een deel ook het doel van de feesten. Bijzondere plaats De heer De Jong vertelde dat het Provinciaal Bestuur graag 'heeft mee gewerkt aan de totstandkoming. Hij wees erop dat Texel op dorpshuizen- gebied een bijzondere plaats inneemt. De Bijenkorf is het vierde dorpshuis cup Texel, wat veel is, als men het in wonertal van 11.000 beziet. Zou men het over Noordholland omrekenen, dan zouden in deze hele provincie 730 dorpshuizen moeten staan, terwijl in werkelijkheid nog geen kwart van dit getal wordt gehaald. De bijzondere po sitie van Texel schetste Gedeputeerde De Jong ook door te vertellen, dat de vier dorpshuizen samen ƒ76.000,aan provinciale subsidie hebben ontvangen; dat is een tiende van het bedrag dat aan alle doipshuizen en wijkcentra in heel Noordholland is uitgekeerd. De oorzaak van die goedgeefse ge^ zindheid moet worden gezocht op Texel zelf, waar graag iets wordt aan gepakt en waar men eensgezind orga niseert. Ook Oosterend kent een bloeiend organisatieleven; er zijn 26 verenigingen. Het gemeenschapscen trum zal hen helpen zich te ont plooien. De heer De Jong bracht ten slotte hulde aan allen, die aan de tot standkoming van het gebouw hun steentje hebben bijgedragen. Burgemeester Sprenger constateerde in zijn uitvoerige toespraak onder meer dat Oosterend in zijn feest de aandacht vestigt op de zee, het land en de lucht. Het dorp demonstreert een eensgezind heid, die bergen kan verzetten en het ervaart dat wie zichzelf helpt ook ge holpen wórdt. „Het is moeilijk om het tempo van Oosterend bij te houden", aldus Mr. Sprenger toen hij vertelde, dat het cadeau namens de stichting Cultureel Werk nog in voorbereiding is. (Het is de bedoeling een grote lucht foto, bestemd -voor het dorpshuis, te schenken. De foto kon echter nog niet worden gemaakt wegens ongunstige weersomstandgiiheden). Het cadeau komt dus nog, maar de burgemeester sprak de hoop uit dat het feest de ba ten zal opleveren die Oosterend ten volle verdient. Namens de Oranjevereniging De Koog bood mevrouw Luberti-van Ber gen haar felicitaties aan, vergezeld van een geschenk voor de kas. Geschenken Daarop werden mevrouw De Jong, mevrouw Sprenger, de heer G. A. Oskam en de heer J. v.d. Vis naar voren geroepen om te worden verrast met een fraai delftsblauw wandbord van Oosterend. De heer Roeper vertel de, dat de heer Oskam voor dit ge schenk in aanmerking kwam, omdat hij voor wat het administratieve gedeelte van de voorbereidingen betreft, zeer veel voor de totstandkoming van het dorpshuis heeft gedaan. De volgende spreker was de heer C. v.d. Kooi, namens de VW Texel. Hij complimenteerde Oosterend met het dorpshuis en vond dat het al jaren be staande misverstand, dat Oosterend onderling zo verdeeld zou zijn, nu toch duidelijk uit de weg is geruimd. Als VW-man was hij er verheugd over, dat de Oosterenders een dergelijk groots feest op touw hebben gezet; het is ook voor voor vele gasten een bij zondere belevenis. Hopelijk wordt het goede voorbeeld van Oosterend ook door andere dorpen nagevolgd. Namens de Aquariumvereniging „In Aqua Vita" sprak de heer J. Schrama. Hij bracht dank voor de geboden gele genheid om in de tentoonstellingstent een stand te mogen inrichten en wees op de verloting ten bate van de vis- 'beurs, die hij in ieders aandacht aan beval. De heer H Koorn, als afgevaardigde van de stichting dorpshuis De Wald hoorn te Den Hoorn kwam zijn geluk wensen aanbieden en onderstreepte deze met een geschenk. Mej. Vermeulen, de inzendster van de gekozen naam voor het dorpshuis, vertelde, dat zij De Bijenkorf had ge kozen om te helpen bereiken, dat ook de naam van het Bijenkorf weg je in ere zou worden hersteld. Het was vroeger een zeer levendige straat, waar oudere Oosterenders goede herinneringen aan bewaren. De heer Roeper wist daar van mee te praten. Jaloers De heer W. Albers, namens het dorpshuis „De Wielewaal", zei een beetje jaloers te zijn op het Oosteren der dorpshuis. Hij maakte van de aan wezigheid van de Gedeputeerde gebruik door erop te wijzen, dat ook De Wiele waal voor een verbouwing staat, waarvoor ƒ10.000,van de provincie wordt verwacht. Het dorpshuis is vooral belangrijk voor het gymnastiek onderwijs, waarmee het tot dusver in de buitendorpen zeer droevig was ge steld. De heer J. A. van der Vlis, lid van het ere-comité dook tijdens zijn uitvoe rige toespraak in Texels verleden. Vroeger speelde de zeevaart een be langrijke rol in de Texelse samenle ving, maar dat is ook nu weer het geval. In Oosterend ziet men niet op tegen de investeringen, de zorg en het leed dat vaak aan de zeevisvaart is verbonden. Hij verbond er echter ook een pleidooi aan voor meer steun voor behoud van het oude uit het verleden. De sprekersrij werd gesloten door Ir. Th. J. Tienstra, directeur der Visse rijen. Hij vond geen kottervissers meer onder zijn gehoor, omdat deze reeds waren vertrokken om voorbereidingen te treffen voor de vlootshow. De heer Tienstra stelde vast, dat Texel een der beste vloten van Nederland heeft. Op merkelijk is dat men hier meer dan el ders geneigd is tot samenwerking, ge tuige de aanwezigheid van een bloeien de visserijcoöperatie. OOK DIT JAAR WEER EEN WANDELTOCHT ROND TEXEL Op 31 augustus a.s., 's morgens om half vier zal het startsein worden ge geven voor een wandeltocht rondom het eiland. Gezien het succes van deze sportieve onderneming in september vorig jaar, toen waren er onder de 64 deelnemers slechts twee uitvallers, ver wacht men deze maal een nog grotere belangstelling. Dat een dergelijke wan deling geen peuleschilletje is, zullen de deelnemers van de vorige tocht zich zeker herinneren. Ook deze keer zullen de wandelaars vanaf het Horntje door de mariniers van de Mok per boot over de Mokbaai worden gezet. Voor opgave en nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de heren P. Rijkers, tel. (02220) 3106, en C. Prins, tel. (02225) 217 ('s avonds na 19.00 uur). STRALING BLUST HET LEVEN OP AARDE NIET UIT Velen zijn van mening, dat een even tuele atoomoorlog een einde zou kun nen maken aan het leven op aarde. On getwijfeld zou het aantal slachtoffers aan mensen, dieren en planten uitzon- derÜijik grooit fzijn, maar de praktijk heeft uitgewezen, dat men uitroeiing van alle leven niet behoeft te vrezen. Zoals bekend werden in de loop der jaren na de tweede wereldoorlog voort durend proeven met A- en H-bommen genomen boven enkele ikleine eiüan- den in de Stille Oceaan, waarvan Biki ni en Eniwetok wel de bekendste zijn. Inmiddels hebben deze eilanden niet minder dan ongeveer 60 atoomexplo sies doorgemaakt en bij recente onder zoekingen is gebleken, dat de situatie daar momenteel van dien aard is, dat de mens deze eilanden weer kan be treden zonder gevaar te lopen besmet te worden door de radioactieve stra ling. Ook kwam vast te staan, dat er zich op deze eilanden weer een geheel nor maal planten en dierenleven heeft ontwikkeld, dat zelfs wat aantallen be treft ongeveer weer gelijk is aan dat van voor de proefnemingen. Men kan echter nog niet zeggen dat de eilanden weer voor de mens bewoon baar zijn, aangezien bleek dat er nog diersoorten voorkomen, die normaal de mens als voedsel zouden dienen, die in hun lichaam nog een hoog gehalte aan Cobalt-60 bevatten, dat gevaar zou kunnen opleveren voor de menselijke gezondheid. Ook is de onderzoekers opgevallen dat zij uiterlijk volkomen normale dieren aantroffen en dat hier dus geen sprake is geweest van mon strueuze vervormingen als gevolg van de atoomstraling, die de genetische ei genschappen van planten en dieren zou hebben beinvloed. Men houdt er echter rekening mee, dat zich aanvankelijk misschien wel dergelijke vervormingen hebben voor gedaan, doch de mogelijkheid bestaat, dat deze monstrueuze vervormingen op de eilanden geen levenskansen hebben gekregen en inmiddels weer zijn uit gestorven. De normale vormen hebben in elk geval het leven weer normaal voortgezet. AFGIFTE POSTE RESTANTE STUKKEN TE DE KOOG De directeur van het postkantoor Den Helder verzocht ons op het vol gende te wijzen Zoals bekend heeft PTT tijdens het seizoen op het kampeerterrein Koger- strand de mogelijkheid geopend om Poste Restante stukken af te halen, ter wijl tevens de te verzenden correspon dentie daar ter post kan worden be zorgd. Het is gebleken dat veel inwo ners en badgasten van De Koog niet weten dat alle poste restante-stukken, dus ook stukken bestemd voor geadres seerden, die niet op het Kogerstrand verblijven, daar worden uitgereikt. Om posttechnische redenen en mede ook door de vaak onduidelijke adressering van de stukken is het niet mogelijk een splitsing te maken tussen poste restan te-stukken voor Kogerstrand en voor geadresseerden, die elders verblijven. Het kantoor op Kogerstrand, dat ge vestigd is in een garage op het par keerterrein, is opengesteld van maan dag tot vnjdag van 0.9.30-12.30 en 14.00-15.00 uur en zaterdag van 0.9.30- 12.30 uur. BROMFIETSER KREEG GEEN VOORRANG Woensdagochtend om 10 uur deed zidh op de Pontweg bij zijweg nummer 4 (Westdiijksweg) een aanrijding voor. De 49-jarige automobilist C. D. uit Gouda kwam van de Ponthaven en wilde rechtsafslaan naaf Oudeschild. Hij verzuimde daarbij voorrang te ge ven aan de op het fietspad rijdende bromfietser P. Loo'nuizen (19) uit 's Gravenland. Bij de aanrijding wer den beide voertuigen beschadigd. Nie mand werd gewond. GEEN SPREEKUUR Wethouder J. Daalder heeft dinsdag 23 juli geen spreekuur. kyttC Wij krijgen nog dagelijks een groot aantal schriftelijke en telefonische aanvragen. Ten einde deze aanvragen met een „lijst van vrije akkommoüa- ties" te kunnen beantwoorden, verzoe ken wij onze leden ons zo spoedig mo- gelijk, in ieder geval vóór woensdag 24 juli a.s., op te geven wat zij in de maand augustus nog beschikbaar hek ben. HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijvingen Zandstra's Caravan Bedrijf, Texel. K 84c, Kampeerterrein „De Bromak- ker". Verhuur van zomerhuisjes enz. E.; M. J. M. Zandstra. Volm. v.d. C. Zandstra-Kooy. Koning's Botenverhuur en Zeepie- renhandel, Texel, Oosterend, O 96 Botenverhuur en zeepierenlhandel. E.: C. J. Koning. Wijzigingen L. W. van Kooten Zn., Texel, Des Burg, Binnenburg 12. Juweliers- edelsmidsbedrijf. U. eig. L. W. van Kooten. Bedrijf wordt voorgezet door een venn. onder firma onder naam „Fa L. W. van Kooten Zoon". Venn.: L W. van Kooten (H.V.) L. W. van Kooten (B.B.). Hotel „Californië", Texel, De Koog K 83a. Hotel-restaurantbedrijf. Uittï eig. Th. L. Scholte. Bedr. wordt voort gezet door H. J. Timmerman o.dez.n. Burgatrans, Texel, Den Burg, Schil derend 45. Intern, transportbedrijf, enz. Volm i.v. G. Butter, Wieringermeer, Middenmeer, Havenstraat 6. (Proc). Volm. v.a. D. Zuidewind (Proc.) '(BjP.) OOSTEREND Er werden woens dagavond in de feesttent te Oosterend heel wat handen geschud en kreten van herkenning geslaakt. Geen wonder, want onder de deelnemers aan de reünie van oud-Ocsterenders waren er velen, die elkaar in geen jaren hadden gezien. Overigens werd het begrip „oud-Oosterender" zeer ruim genomen. Men hoefde er niet persé geboren te zijn om te mogen deelnemen en ook elders op Texel woonachtige oud-Oos- terenders waren welkom. De deelne mers, enkele honderden, hebben een aardig programma aangeboden gekre gen. Om de mensen van de verschillende „lichtingen" zoveel mogelijk bij elkaar te krijgen, waren in de tent plaatsen gereserveerd voor diverse leeftijds groepen. Op de eerste rij zaten de oud- Oosterenders, die vóór 1900 waren ge boren, op de tweede rij die van voor 1910 enz. Daarmee had het organise rend comité in de roos geschoten, want zelfs zonder programma zouden de deelnemers zich hebben vermaakt. Dat bleek al toen de heer Joh. C. Roeper de bijeenkomst met een gemoedelijk woordje opende. Verschillende oudere reünisten trokken zich daar niets van aan en zetten hun gesprek van „weet je nog wel" onbekommerd voort. Ook dirigent A. Kuik van „Excel sior" moest een keer nadrukkelijk om stilte verzoeken omdat er enorm werd gekletst. „Excelsior" leverde overigens een goed aandeel in het programma. Tussen de verschillende praatnummers van medewerkenden door werd telkens een pittig stukje muziek ten gehore gebracht. Alvorens de bijeenkomst startte hield de heer Roeper appèl. Hij noemde de namen van de deelnemers, BRIL MET VERLICHTING Er zijn heel wat situaties, waarin men in het donker genoodzaakt is bei de handen vrij te hebben, zodat men geen hand vrij heeft voor het hanteren van een lantaarn of iets dergelijks. We behoeven hierbij maar te denken aan automobilisten die panne krijgen op een donkere weg, voorts wanneer thuis de stroom uitvalt en we moeten een kaars zoeken of een nieuwe stop in draaien, dan is er nog het lezen in bed, waarbij onze partner wil slapen en last heeft van het nachtkastlampje. Kortom er zijn diverse toestanden waarin men wat licht moet hebben om met beide handen iets te kunnen doen. Een Duitse firma brengt nu een han dige bril op de maikt die speciaal voor dit doel aan beide zijkanten is voor zien van een kleine bijzonder li/cht- sterke lamp. De lampjes worden van stroom voorzien door een batterij, die men in de zak mee kan dragen en waarmee de lampjes via een kabeltje zijn verbonden. Zanussi Z anker Miele Ignis die heel toepasselijk „present!' moesten roepen. Na de heer Roeper werd het woord gevoerd door de 'heer J. Daalder. Hi] hield een gloedvolle rede, waarin ieder een hartelijk welkom toeriep Later zou de heer Daalder nog eens aan het woord komen en wel naar aan leiding van een typisch PTT-probleem. Het organiserend comité had voor de bijeenkomst nl. ook de heer H. de Boer, sdhoolhoofd in het Friese Oosterend, uitgenodigd om een praatje te houder over zijn dorp. Ter sprake kwam dat de drie Oosterenden in Nederland (op Texel, Terschelling en in Friesland! verwikkelingen geven bij de postbe zorging. De heer Daalder had al heel wat brieven, die voor het Friese Oos terend waren bestemd in Oosterend op Texel zien aankomen en dus moeten terugsturen. Onder grote hilariteit stelde hij vast dat de PTT-mannen in het Friese Oosterend niet tot de hel- dersten behoorden, maar hij pleitte te vens voor één Oosterend in Neder land. Dat moest natuurlijk Oosterend op Texel worden. Het Friese Oosterend zou direct al afvallen, omdat het hele maal niet in het Oosten maar juist in het midden van Friesland ligt. Het meest gewaardeerde onderdeel van de avond werd verzorgd door mej, Nely Bakker, die in een lang en zeer geestig gedicht herinneringen uit haar Oosterender jeugd ophaalde. Ze deed het niet een vuur en een enthousiasme, dat eigenlijk niet meer past bij iemand die volgend jaar AO W-gerechtigd Als beloning kreeg zij een daverend applaus, een boeket bloemen en een dikke zoen van Joh. Roeper. KENTERING IN VOEDSELPROBLEEM Volgens Ir. Boerma, de Nederlandse voorzitter van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO, is er een kentering op komst met betrek king tot het voedselprobleem waarvoor de wereld zich reeds geruime tijd ziet gesteld en dat tot gevolg had dat een groot deel van de wereldbevolking honger lijdt. Een groep grote bedrij ven staat klaar om tezamen met de FAO de strijd te gen de honger te gaan voeren. Men heeft hiertoe kunnen komen, omdat er nu reële mogelijkheden bestaan om de landbouwproduktie drastisch te ver hogen en daarmee de honger uit de we reld te verbannen. Volgens ïr. Boerma staat de wereld op het ogenblik aan de vooravond van een „explosie" op landbouwgebied. De wereldvoedselproduktie blijkt met on geveer 3°/o in 1967 te zijn gestegen en wat heel belangrijk is, in de ontwikke lingslanden steeg de voedselproduktie met gemiddeld niet minder dan 6%>, dat is nog niet eerder voorgekomen. Voor een belangrijk deel is dit succes te danken aan het gebruik van nieuwe zaden, die in sommige gevallen een driemaal zo grote oogst geven als de oude zaden vroeger. Om echter dit succes te blijven con tinueren, zijn grote hoeveelheden mest stoffen, een juiste irrigatie en grote hoeveelheden bestrijdingsmiddelen en landbouwmachines in de ontwikke lingsgebieden nodig en dat vergt ge weldige investeringen. En uiteraard zitten aan deze ontwikkeling nog veel meer problemen vast, die opgelost kunnen worden door kapitaal en de nodige hulp van deskundigen, want het gevolg van de huidige ontwikkeling is. dat in de ontwikkelingsgebieden ook een grote behoefte aan deskundige voorlichting bestaat. De FAO heeft in deze een grote en belangrijke taak om alles te coördineren.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2