Raad behandelt verordening op seizoenwoonverblijven BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER tweede dead Zomerwoningen voortaan 5 m2 groter FILMNIEUWS Op zoek naar uniform 8-tal K.I. ORGANISEERT DINSDAG VEEKEURING BIJ „BLOEMWIJK" Ook nieuwe bouwverordening TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 JULI 1968 In de vergadering van 23 juli zal de Gemeenteraad de Bouwverordening en de seizoenwoonverblij venverordening behandelen. Het ontwerp van beide nieuwe verordeningen is aangepast aan de per 1 augustus 1965 in werking ge treden Wet op de Ruimtelijke Orde ning en de Woningwet. De gemeente Texel werkt op het ogenblik nog met een bouwverordening, die op 6 juni 1935 werd vastgesteld en die in de loop der jaren herhaaldelijk is gewijzigd, als gevolg van de veranderende situa ties. Van hogerhand is ernaar gestreefd de bouwverordening in de verschillende gemeenten gelijk te doen zijn- Een com missie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft nu een ont werp voor een bouwverordening en een daarmee nauw verband houdende ver ordening op de scizoenwoonverblijven gemaakt. Volgens B. en W. is dit ontwerp zo danig, dat ihet in nagenoeg iedere ge meente onveranderd kan worden vast gesteld. Veel gemeenten zijn reeds tot vaststelling overgegaan. Het grote voordeel is dat de bepalingen voor elke gemeente eensluidend zijn, wat onder andere voor nieuw personeel, dat ge wend is met de verordening te weiken, prettig is. Het gemeentebestuur is van mening, dat de administratieve bepalingen van de verordeningen zonder meer kunnen worden vastgesteld, omdat deze een herhaling en eventueel aanvulling zijn van de bepalingen in de woningwet. In de modelverordening is een aantal fa cultatieve bepalingen opgenomen, om dat de inhoud hiervan dient te worden afgestemd op de gemeenten die ermee moeten werken. Toelichting Als toelichting op deze administra tieve bepalingen, schrijven B. en W. in hun prae-advies dat mondelinge op drachten van degenen, die op de bouw toezicht houden, op verzoek schrifte lijk moeten worden bevestigd. Tegen deze opdrachten kan men dan beroep instellen (bij B. en W-, die desgewenst ook een gegeven opdracht kunnen be vestigen. Tegen beslissingen van B. en W. kan men in het algemeen in beroep gaan bij de gemeenteraad. Verder is de term bouwvergunning een wettelijk begrip geworden. Evenals voorheen is voor normaal onderhoudswerk en voor zeer kleine veranderingen (ter beoor deling van B. en W.) geen bouwver gunning nodig. Behalve bij monumenten of be schermd dorpsgezicht, zijn burgemees ter en wethouders verplicht, alvorens op de aanvraag om een bouwvergun ning te beslissen de welstandcommissie in te schakelen. Nieuw is dat bij het verlenen van een bouwvergunning in afwijking van dit advies, een afschrift van de bouwvergunning aan de wel standscommissie moet worden toege zonden. Voorts is wettelijk vastgesteld, dat binnen twee maanden geen beslis singen op het verzoek om een bouw vergunning hoeft te zijn genomen, wanneer voor het bouwplan rijksgoed keuring nodig is. In dat geval behoeft de bouwvergunning eerst binnen twee maanden na dagtekening van deze goedkeuring te worden verleend. Geen kamphuisjes meer Met betrekking tot de administra tieve bepalingen van de verordening op de seizoenwoonverblijven wordt opgemerkt dat de bouw van rekreatie- verblijven op Texel tot dusver is gere geld in twee verordeningen, namelijk de zomer-, kamp- en tenthuisjesveror- dening en de zomerwoningenverorde ning. De verschillen tussen zomerhuis jes en kamphuisjes zijn moeilijk aan te geven en in ihet algemeen zijn op Texel, uitgezonderd op de Vogelmient te De Koog, alleen kamphuisjes gebouwd. Tenthuisjes zijn eenvoudige uitneemba- re bouwwerken, die alleen tijdens 't zo merseizoen op daartoe aangewezen ter reinen mogen worden geplaatst- Zo merwoningen zijn onderkomens voor hen, die de hoofdwoning verhuren aan gasten en zelf een onderkomen moeten hebben. Zij mogen alleen achter een bestaand woonhuis worden gebouwd. In de seizoenwoonverblijvenverorde- ning wordt niet meer over kamphuisjes gesproken, maar alleen over tenthuis jes, zomerhuizen en zomerwoningen, waarmee B. en W. van harte instem men De inhoud van de betreffende bepalingen komt grotendeels overeen met de tot nu toe van kracht zijnde VERTROKKEN PERSONEN Franciscus M. Kuip, van Den Burg, Weststraat 1 naar Heemstede, Cru- quiusweg 15; Cornelis S. Bakker, met gezin, van Oosterend, Mulderstraat 17, naar Sahoorl, Herenweg 161; Cornelis P Slag, van Den Burg, Emmalaan 2, naar Leidschendam, Burgemeester Keijzerlaan 130; Willem G. Bierhof, met gezin, van van Den Burg, salon wagen a.d. Hollewal, naar Coevorden, van der Scheerstraat 34; Gerard C. Bruijn, van Den Burg, Stenenplaats 9, naar Amsterdam, Haarlemmermeer- straat 104 II; Hendrik A. Bakker, van Ben Hoorn H 6 naar Schagen, Molen straat 25; Rita M Schoenmaker, ev. De Porto, van Den Burg, Keesomlaan 39 naar Waddinxveen, Schuberthof 47. regelingen in deze gemeente. B. en W. hebben zelfs geconstateerd, dat bij het ontwerpen van het model de tot nu toe geldende „Texelse" regelingen min of meer als voorbeeld zijn gekozen. De maximum oppervlakte voor een zomerhuis is in overeenstemming ge bracht met die welke tot nu toe voor een kamphuisje gold. De afmetingen voor een zomerwoning hebben B. en W. met 5 m2 vergroot tot 35 m2, om dat 30 m2 wel erg klein werd gevon den- Geen verbod Tot nu toe is in de zomerwoningen verordening bepaald, dat bij ieder huis een zomerwoning gebouwd mag wor den. Door het in werking treden van de seizoenwoonverblijvenverordening zou deze bepaling haar kracht verlie zen, omdat is bepaald dat zomerwonin gen alleen mogen worden gebouwd, waar dit volgens het bestemmingsplan is toegestaan. Wordt deze bepaling on gewijzigd toegepast, dan zouden dus, behalve in de dorpen, geen zomerwo ningen meer mogen worden gebouwd. Aanvankelijk is overwogen de bepalin gen van de oude verordening te hand haven doch het staat nu reeds vast, dat GS hiermee niet akkoord zouden gaan. Op advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is daarom de bepaling zo gesteld, dat de bouw van zomerwoningen is toegestaan, waar dit „NEEN Dit plaatje wilden wij U niet ont houden. Burgemeester Sprenger wijst „met de grootste felheid" de brand schatting af, die maandag door een deputatie Vikingen onder aanvoering van de verschrikkelijke Girurd werd geëist. (Hierover schreven wij reeds in de krant van dinsdag). De weigerach tige houding van de burgemeester be- Een bron, die volgens de legende aan mannen, die ervan drinken, jeugdige kracht schenkt en de vrouwen die erin baden zeer begerenswaardig maakt, is de eni/ge bezienswaardigheid in het dorp Jonkborn. De gemeenteraadsleden willen het dorp aantrekkelijk maken voor vreemdelingenverkeer en zij laten een biljet ontwerpen, waarin op de aanwezigheid van deze zg. Liefdesbron wordt gewezen. De plaat stelt onder andere een naakt meisje voor en de strenge vrouwelijke minister voor vreemdelingenverkeer is hierdoor zo geschokt, dat zij er weinig voor voelt het dorp voor rijkssubsidie in aanmer king te laten komen. Zo liggen de kaar ten in het begin van de film „De Lief desbron", de vrijdag- en maandag avond in het City-theater wordt ge draaid. De minister stuurt haar secre taris Knobbe naar het dorp om pools hoogte te nemen. De dorpelingen be seffen dat tijdens het bezoek van deze autoriteit niets onvertogens in het dorp mag gebeuren om de subsidie niet op nieuw in gevaar te brengen. Dat leidt tot zeer vervelende situaties; de burge meester besluit tenslotte de bron af te dammen- Maar dat betekent een ramp, want het nieuws van de liefde9bron is reeds doorgedrongen tot de buitenwe reld en de toeristen komen al met busladingen tegelijk. Na een reeks ge beurtenissen besluit de Minister dat de bron voortaan staatseigendom is en in ruil krijgt Jonkborn een kuurbad. Iedereen is tevreden, ook secretaris Knobbe, die dank zij het bronwater een geheel nieuw leven gaat beginnen. Het is een amusante, nogal pikante film, die toegankelijk is voor personen van achttien jaar en ouder. Een vrolijke film is ook „Wedren met de ooievaar", die de bioscoopbe zoekers zaterdag- en woensdagavond kunnen zien. Het is het verhaal van Beverly Boyer, echtgenote van een gynaecoloog, die wordt ontdekt door de reclametelevisie. De vrouw kan bij de eerste uitzending 322 dollar verdienen en als het optreden een succes blijkt, komen er grotere aanbiedingen. Bever bij bestemmingsplan niet is uitgesloten. Het al dan niet bouwen van zomer woning in het zg. landelijke gebied van Texel is een kwestie waar al jaren over wordt gepraat, maar B. en W. achten een absoluut gebod ongewenst. De hele regeling zal daarom kritisch worden bezien bij het ontwenpen en vaststellen van nieuwe of gewijzigde bestemmingsplannen. Bouwgrondbelasting In de bouwverordening was tot nu toe de „bijdrage wegaanleg" geregeld. Dit is een juridisch twijfelachtige zaak en de regeling zal in de nieuwe ver ordening dan ook ontbreken Om toch het beoogde doel te bereiken zal een zg- bouwgrondbelasting worden ingevoerd. De studies, die hierop betrekking heb ben, zijn onlangs afgerond en in een rapport verwerkt. Het is nog niet mo gelijk al in de komende vergadering een ontwerpwet ter vaststelling aan te bieden, maar dat zal zo gauw mogelijk gebeuren. De consequentie daarvan is, dat gedurende korte tijd geen bijdrage kan worden geheven. De in de raadsvergadering van 20 juni benoemde commissie heeft op 4 juli j.l. met B. en W. en de ambtenaren de nieuwe verordeningen besproken. De commissie is van oordeel, dat de verordeningen en de instructie con form het voorstel kunnen worden vast gesteld. tekent echter dat de Noormannen van middag bij Oost een landing zullen uitvoeren met de bedoeling hun ver langens (5000 zilverstukken, 500 scha pen, 50 manschappen, 50 vrouwen en 5 priesters) kwaadschiks ingewilligd te krijgen. Het schouwspel begint om twee uur. De regie wordt gevoerd door de heer S. Bremer. Explikatie bij dit his torische spel wordt gegeven door de heer J. A. van der Vlis. ly Boyer van Happy Zeep wordt een bekende figuur, maar met 'het stijgen van haar populariteit stijgt oök de spanning in het huis. Het komt tot ru zie met een reeks daaruit voortkomen de smijtpartijen. Zo komt een lading wasmiddel in het zwembad terecht dat daarop enorm begint te schuimen, zo dat zelfs het huis eronder bedolven raakt. Een vreemde gebeurtenis is ook de geboorte van een baby in een auto. De moeder is Mrs. Fraleigh, die na 20 jaar huwelijksleven eindelijk bezoek krijgt aan de ooievaar, dank zij de ad viezen van gynaecoloog Dr- Boyer. Al deze gebeurtenissen voeren tot een slot waarin duidelijk wordt, dat het beter is doktersvrouav te zijn dan tv-ster. 162. „Ziezo", mompelde Eelco Eelkema tevrëden. „Dat zaakie is opgelost. De beslissing is gevallen. De rust is weer gekeerd. De kruitdamp is opgetrokk'n. De combattant'n ligg'n verslagen ter aarde. Hij maakte zich op om het huis van Aleida Vetlaers, geboren Beesemans, te verlaten en liep dus met stramme tred weer naar binnen. Daar stond Aleida hem op te wachten en haar overvloe dige tranen bewezen duidelijk, dat ze in grote nood veiikeerde. „Wat zei je daar, veldwachter?" kreet ze. „Ligt je tante Coba ook ter aarde?" „Mens, bemoei je niet met ding'n, die je niet aangaan!" zei Eelco streng. „Wie Medespelenden o.m. Doris Day en James Garner. (In kleur 14 jaar). Een uitstekende film, vol spanning maar met een levensblije toon, is „De man van Rio", die zaterdagavond om 11 uur begint (nachtvoorstelling). Het is een avonturen- en mysteriefilm, vol met flitsende en bizarre ideeen. We zien Jean-Paul Belmondo als lucht machtsoldaat Adrien, die voor een achtdaags verlof huiswaarts gaat, maar dan betrokken raakt bij een vreemde geschiedenis. Zijn verloofde Agnès wordt ontvoerd. Agnès is de se cretaresse van professor Catalan, die eveneens wordt ontvoerd. De ontvoer ders schijnen het verder voorzien te hebben op enkele uit het Amazone gebied afkomstige beeldjes. Adrien weet aan boord te komen van het vlieg tuig, dat op weg is naar Rio de Janeiro. In Zuid-Amerika beleeft hij de wildste avonturen Het gaat de misdadige ont voerders om een drietal afgodsbeeldjes met behulp waarvan het mogelijk is de plaats van een verborgen Inca-schat te vinden. Adrien weet er aan bij te dra gen dat de schurken hun Verdiende loon krijgen en dat hij nog juist op tijd in Parijs terug is om de militaire trein naar zijn onderdeel te halen. (In kleur 18 jaar). Een flm vol onbezorgd vakantie- amusement is „Mini, mini! Hip!", met Voor de Coöperatieve vereniging voor K.I. Texel wordt dinsdag 23 juli, aan vang 11 uur 's morgens een veckeuring gehouden bij het bedrijf van de heer Joh. A. Witte, „Bloemwijk". Het is niet een keuring van dieren onderling, maar als groep afstammelingen van een bepaalde stier- Een commissie, be staande uit enkele Texelse veehouders, heeft een tocht gemaakt langs leden van de Rundveefokvercniging om ver schillende afstammelingen van enkele K.I.-stieren te beoordelen. Het betreft hier 4-jarige en oudere afstammelingen van Burghorner Stefan, 3-jarigen van Jonge Keimpe en melkvaarzen van Ruijter Adema 18. Na de rondgang werden totaal 40 dieren aangewezen om op deze voorkeuring te verschijnen. Door een commissie van de Provinciale Bond uit Alkmaar zal deze groep die ren kritisch worden beoordeeld, waar bij wordt nagegaan of ze voldoen aan de eisen voor inzending op de Provin ciale Fokvee- en K.I.-dag op 28 augus tus a.s. te Schoorl. Het moet mogelijk zijn een achttal afstammelingen van elk der genoemde stieren te formeren dat in type, ontwikkeling en kwaliteit vol doende overeenstemming vertoont. In de 20 jaar, dat de Coöp. Ver- voor K.I. nu reeds op Texel werkzaam is, is de uniformiteit en daarnaast ook de produktiviteit van de Texelse rundvee stapel al aanmerkelijk gestegen. Toch is het ook nu nog zeer moeilijk een be hoorlijk aantal goed dieren van één be paalde K.I.-stier bijeen te brengen. Maar al te vaak komt tot uiting, dat een bepaalde stier, waarvan men, ge zien de eigenschappen van Vader en Moeder en Voorouders, goede verwach tingen mocht hebben, toch op bepaalde punten lang niet aan deze verwachtin gen voldoet. Dit kan er de oorzaak van BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 16 juli 1968 Geboren: Irene, dv. Frans Zwaan en Martha Beijert; Marjolein, dv. André F. Reitsma en Hendrina C. Bakker; Hendrik Willem, zv. Cornelis Hooger- heide en Neeltje Daalder; Laurens Jurgen, zv. Cornelis J. Kikkert en Martina H. Nijenhuis. Overleden: Klaas Kos, oud 79 jaar; Beidke Wijbenga, ev. Van der Veen, oud 41 jaar; Pieter van der Vis, oud 69 jaar, wonende te Broek in Water land; Pieter van der Schans, oud 85 jaar- praat er over tante Coba? Ik zei dat de combattant'n ter aarde ligg'n. Dat benn'n zoveel als de deelnemers aan ae veldslag- Alhoewel ik moet toegeev'n, 'dat me tante Coba ook dagelijks an veldsla ag'n deelnam. Met mien oome Sipko, snap je wel?" „Ik snap er niks van", 9nikte Aleida Vetlaers. „Maar één ding snap ik wel. D'r is schade aangericht in mijn wo ning en op mijn zolder. Wie zal dat vergoeden?" „De gemeente", antwoordde Eelco ferm. „Goei'navond, juffrouw. En nog wel bedankt voor de medewerking. Nog wèl bedankt!" Keurig saluerend nam de koddebeier afscheid en rap begaf hij zich naar het in de hoofdrol Cliff Richard. Een kleine doch krachtige kernbom, per ongeluk boven een Spaans kustplaatsje gelost, moet worden teruggevonden. De Ame rikanen gaan met een torpedoboot jager op weg, maar er zijn geheime agenten van andere mogendheden, die ook in teresse hebben. Een hunner is kolonel Roberts, eigenaar van een hotel, waar Cliff Richard komt optreden. Na een reeks vreemde avonturen blijkt, dat het plaatselijke gasbedrijf de bom heeft aangezien voor een gascylinder en het ding heeft afgeleverd bij de groot moeder van Cliff's vriendin. Uiteinde lijk weet Cliff de bom te bezorgen bij de Amerikaanse marine. De geschiede nis is gelardeerd met veel zang en mu ziek. (In kleur alle leeftijden). „To sir, with love", die zondag- en dinsdagavond draait, is het verhaal van een schoolmeester, die voor een moei lijke klas opgeschoten jeugd komt te staan- Die schoolmeester is Thackeray, die zich dank zij zijn persoonlijkheid handhaaft tegenover de rauwe jeugd van East End. Hij besluit hen als vol wassenen te behandelen en 'hij slaagt erin na wat tegenslagen de klas te vormen tot een aardig clubje met goede manieren. De film werd gemaakt naar de roman van Braitwaits. De hoofdrol wordt gespeeld door Sidney Poitier. (In kleuren toegang boven 14 jaar). zijn, dat zo'n stier weer wordt opge ruimd. De stier is echter zeker 3 jaar voor de fokkerij gebruikt alvorens de meeste eigenschappen bij de melkvaarzen te voorschijn zijn gekomen. Van bovengenoemde stieren is reeds bekend, dat produktie en melkbaarheid van de nakomelingen ruim voldoende is. Dit is op zichzelf voor de veehou ders al zeer belangrijk. Ook is bekend, dat ze voor de totale fokkerij op veel punten belangrijke verbeteringen aan hun nageslacht weten meet te geven- Uit de keuring zal echter blijken of ze ook in staat zijn juist dat tikje luxe en kwaliteit m voldoende mate te demon streren, dat nodig is om als 8-tal te mogen verschijnen op de Prov. Fokdag. Het K.I.^bestuur wekt de leden op deze Veekeuring bij te wonen en zo moge lijk ook eens de Provinciale Fok- en K.I.-dag op 28 augustus a.s. te bezoe ken. Gemeentebestuur Vlieland wijst aanvraag defensie af OP DE VLIEHORS GEEN UITKIJKTOREN Het departement van Defensie, dat een 27 meter hoge uitkijktoren van beton wil bouwen, in opvallende kleur, noordwest van het reddinghuisje op de Vliehors, heeft nul op zijn request ge kregen. B. en W- van Vleland hebben dit verzoek afgewezen. De toren was bedoeld om dienst te doen voor de luchtmacht. Door de technische dienst van de fensie, de BABOV te Deventer, was de aanvraag ingediend. Er werd toepas sing gevraagd van artikel 20 van de wederopbouwwet. Hiervoor zou dan een bijzondere bouwvergunning moeten worden verstrekt. Er werden uitvoe rige bezwaarschriften ingediend, o.a. door de contactcommissie Natuur- en Landsohapsbesoherming, de landelijke vereniging tot behoud van de Wadden zee en mr. P A, de Lange van Vlie land- Mede door de bezwaarschriften en vanwege het feit dat de uitkijktoren zou worden geplaatst in het uitbrei dingsplan en bovendien nog in het ge deelte beschermd natuurgebied, heeft het gemeentebestuur een afwijzende beslissing genomen. De hoge uitkijk post zou het natuurschoon van het eiland sterk sohaden. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. pleintje voor de smidse, waar de uit geschakelde Iwan Bloememan en de Barroesjaanse volkscommissaris bewe gingloos op de keien Jagen. Smidje Verholen en de kleine dr. Yokito wa ren ook naar buiten gekomen en de heren legden elkaar snel uit wat er zich allemaal had afgespeeld. „Dan weet ik het goed gemaakt. zei Eelco, na even te hebben nagedacht. „Heb je misschien een paar ouwe jute zakk'n? Dan transporteer'n we het hele zaakie naar de stad- Het mot nou maar 'es voor goed afgeloop'n weez'n. En dat er nog jute zakken aanwezig waren, blijkt duidelijk uit het laatste plaatje. Iwan Bloememan en Wasilew I. Omskomsk pasten er keurig in

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5