Cjrocn Twartsjexeh in het harL, Dappere Texaliërsvoorkwamen Noormanneninvasie Duizenden genoten van attrakties bij „IJzeren Kaap te •>nmjf Felle strijd bij „Krasse keet" Plastic plakletters en cijfers wandelwagens Moerbeek's N K' KlwH Bakkers Ijzerhandel nv [NSDAG 23 JULI 1968 81e JAARGANG No. 8285 Uitgave N.V. v/h Langevcld De Roojj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 cd.: Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den urgi tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feiscnbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kvv. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. Slechts een handjevol dappere Texaliërs bond op vrijdagmiddag de strijd aan tegen de beruchte Noormannen, die werden aangevoerd door de gevaarlijke Girurd Orm. De Viking hoofdman was naar het eiland geko men om zijn schatting op te eisen, die hij reeds enkele dagen tevoren bij de rentmeester Sprenger had bekend gemaakt, maar onmiddellijk na de landing van een vijftal drakars, waaruit tientallen woest uitziende Noor mannen sprongen, toonden de verraste Texaliërs, dat zij geenszins van plan waren aan de onredelijke eisen van Orm te voldoen. De schatting bestond namelijk uit 5000 florijnen, 500 schapen, 50 mannen en 50 vrouwen en zeer merkwaardig ook vijf priesters. Spoedig bleek echter dat de dorpeingen niet waren opgewassen tegen de Noorse overmacht, maar op het laatste moment, toen de armoedige hut ten reeds in lichterlaaie stonden, verscheen er hulp uit het achterland. Een hevige strijd ontbrandde en tenslotte moesten de Vikingen de vlucht nemen echter met medename van vier Texelse vrouwen en een priester, een uif Jutland afkomstige gelovige, die door zijn landgenoten, de woeste noorman nen, als een verrader werd beschouwd en als offer aan de goden werd verdronken. Ondanks het verlies van hutten, vrouwen en hun geliefde priester waren de dappere Texelaars als overwinnaars uit de strijd geko men en hebben zij het gehele eiland voor een ramp behoed. afspelen, een beeld van het Texelse landschap van eeuwen geleden. De Noormannen komen „De Noormannen komen Dit is een kreet uit lang vervlogen jaren, maar vrijdagmiddag was het ineens weer barre werkelijkheid Op enkele hon derden meters afstand ter hoogte van de molen lagen een vijftig Noormannen aangevoerd door Girurd Orm op het startsignaal te wachten. De vijf bootjes waren door middel van gruwelijke draken koppen en blinkende wapen schilden omgetoverd in rasechte Vikingschepen. Alle drakars waren voorzien van zeilen, terwijl het zeil van het aanvoerdersschip bovendien beschilderd was met een zwarte draak. Toen de Texaliërs de Noormannen in het oog kregen, waarschuwden zij hun dorpsgenoten door middel van het ontsteken van teertonnen en onmiddel lijk werd alles voor de komende strijd in gereedheid gebracht. De landing De rovers landden op een tiental me ers van de hutten en rukten in gesloten formatie is. Vrouwen en kinderen wa ren snel gevlucht en waarschuwden de andere eilanders in het achterland. De strijd die ontbrandde, was bijzonder hevig en menig Oosterender heeft tij dens het spel een blauwe plek of een nat pak opgelopen. Hoewel het gebeu* ren een herhaling in spel was van een harde periode uit onze geschiedenis, was het voor de toeschouwers een ver makelijk schouwspel. Vooral tijdens de realistische ontvoeringen van de vier vrouwen werd er door de duizenden bezoekers op de dijk hartelijk gelachen. Velen verging het lachen echter toen de Noormannen het dorp in brand sta ken en een groot deel van het publiek in rook werd gehuld. De vijand verdreven Geheel onverwacht verschenen enke le dappere krijgers te paard ten tonele, de gesteund door de dorpelingen de Noormannen wisten te verdrijven. Voor de toeschouwers werd de strijd steeds vermakelijker, want de krijgers spron gen beslist niet zachtzinnig met elkaar om. Of hun leven er werkelijk vanaf hing, zo fel ging men elkaar soms te lijf. Vele Noormannen kwam niet droog in hun schepen terug. In vergelijking mét de geëiste schat ting was de Noormannen slechts een schamele buit ten deel gevallen. Vier vrouwen, enkele zakken wijn en de priester hadden zij weten te bemach tigen. Op realistische wijze werd de priester door de Vikingen overboord gegooid en zo lang onder water géhou- ren, dat ook hij zijn leven moest geven. Vele gewonden in het dorp en de De strijd tussen Noormannen en Texaliers heeft zijn climax bereikt. Op de >oorgrond de priester Wiegurd, die bezwerend zijn anncn opheft. In de verte op de dijk een gedeelte van de duizenden toeschouwers. smeulende skeletten van de schamele hutten waren de povere overblijfselen van een harde en moedige strijd, die de Texaliërs moesten leveren om hun eiland te behouden. Duizenden bezoekers De belangstelling voor dit groots op gezette openluchtspel was enorm. Lang na het vastgestelde aanvangstijdstip stroomden nog honderden bezoekers OOSTEREND PRESENT BIJ AVOND EEN LUST VOOR HET OOG OOSTEREND Wie vanaf de don kere Oosterenderweg het feestelijk versierde en verlichte dorp naderde, kwam onmiddellijk onder de indruk van de schitterende versiering van huizen en straten. Werkelijk geen ge bouw was vergeten! Via een fraai versierde poort, van veel groen en kleurige bloemen, maakte men zijn entree. Langs de straten stonden jonge dennen van onder tot boven voorzien van crêpepapieren bloemen. Netten, vazen met echte bloemen en duizen- en gekleurde lampjes maakten het ge heel tot een schitterend schouwspel. Bijzonder opvallend was het pand van schilder Timmer in de Peperstraat, waar in een der etalages de „Noor mannenaanval" in miniatuur in scène was gebracht. Het gebouw werd door felle spots belicht, waardoor de glim mende donkergroene verf goed tot uiting kwam. Ook de plechtstatige kerk in het centrum van het feest vierende dorp baadde in een zee van licht en stak als een opvallend baken boven de daken uit. Aan de schitterende versiering van het dorp is door iedereen meegewerkt en de vele toeristen en Texelaars, die op de eerste avond van de festivitei ten door het dorp wandelden, werden reeds door deze pracht aan kleuren en licht in een feestelijke stemming ge bracht. toe. Terwille van hen werd het spel een half uur later begonnen. De vertel ler, de heer J. A. v.d. Vlis, Texel-his- toricus bij uitstek, vulde dit half uur door op onderhoudende wijze vele in teressante dingen over het verleden van de omgeving te vertellen. Door uitstekende verzorging van costuums, drakars en de reconstructie van een oud-Texelse nederzetting de regie van de heer S. Bremer en het be- beleidende commentaar van de heer v.d. Vlis, is het openluchtspel aan „de Putten" volkomen geslaagd. GAAF CONCERT VAN DE JOHAN WILLEM FRISOKAPEL OOSTEREND Honderden belang stellenden waren aanwezig bij het con cert van de Johan Willem Frisokapel op donderdagavond in de muzicktuin. Ondanks dat het tegen het eind van het optreden reeds betrekkelijk fris was geworden, was iedereen tot het ver klinken van de laatste tonen blijven zitten. Opvallende hoogtepunten bij dit mu zikale gebeuren onder leiding van de kapitein-directeur P. van Bruggen wa ren de „Capriccio Italien" van Tsjai- kofski en na de pauze „An Ellington Portrait" in een bewerking van F. E. Werle. „Puppet on a string", een top hit van het vorig jaar, was het toepas selijke slot van deze geslaagde uitvoe ring. Voor de opening van het concert had de heer Joh. Roeper onder luid ge juich de eerste prijs aan het winnende roeiersteam van de wedstrijd bij de „IJzeren Kaap" uitgereikt. De geld prijs was een welkome ondersteuning voor een vrolijke avond voor de roeiers der mariniers. Juist voor het begin van het concert pakten zich donkere wolken boven de muziektuin samen, maar er vielen slechts enkele druppels regen, zodat het weer de organisatoren en het pu bliek niet in de steek liet. TWEE MEISJES VERLATEN IN DE NACHT OUDERS OP CAMPING DE KOOG De vijftienjarige Wil- helmina Olijnsma en de veertienjarige Gerdiena Johanna Lagcher, beiden uit Leeuwarden, hebben in de nacht van donderdag op vrijdag zonder aanwijs bare reden hun ouders resp. kamperend op „Kogerstrand" en de „Luwe Bos- hoek" met medenemen van een koffer met kleren, verlaten. De meisjes zijn vriendinnen. Het is vrijwel zeker dat de beide tieners, die slechts weinig geld op zak hadden, naar de vastewal zijn vertrokken. De Rijkspolitie, die van de verdwijning in kennis werd ge steld, heeft onmiddelijk een telexbe richt tot opsporing verzonden. Wanneer er duizend jaar geleden reeds een Texelse Courant zou zijn verschenen was een dergelijk verhaal frontpaginanieuws, want het zou wer kelijk gebeurd zijn! Wat zich vrijdag middag vanaf half drie op de „Putten" bij de Krasse Keet heeft afgespeeld was slechts een spel, waarin een der mo menten van Texele bewogen geschiede nis werd uitgebeeld. Onder de regie van de heer S. Bre mer hadden tientallen Oostercnders kosten nog moeite gespaard om deze gruwelijke Vikinginval van weleer op zeer realistische wijze te doen herleven. Ondersteund door het deskundige, vaak poëtische commentaar van erc-burger J. A. v.d. Vlis, werd het een openlucht spel van grootse allure. Aan de voet van de oude dijk, die vanaf de „Krasse Keet" landinwaarts loopt, was op een moerassig stuk land, gelegen aan het boezemwater van de polder 't Noorden, een vijftal hutten opgebouwd, zoals die 1000 jaar geleden door onze voorouders werden gebruikt. De bouwwerkjes waren opgetrokken van planken en twijgen en het dak bestond uit stro. In het midden van het dorp brandde een vuur, waarop de vrouwen kookten. Voor de nederzetting was een smalle landtong, waaraan twee kleine bootjes lagen gemeerd. Enkele vissermannen waren op authentieke wijze hun ambacht aan het uitoefenen. Vrouwen deden aan een wankel vlon dertje de was. In 't hoofdzakelijk agra risch ingestelde dorp, -men verbouwde destijds uitsluitend gerst, gonsde het van bedrijvigheid. Volgens de explika- teur, de heer v.d. Vlis, gaf het land schap, waarbinnen het spel zich ging Ijri De eerste openluchtevenementen van „Oosterend Present" op donderdag werden dankzij het prachtige weer, de duizenden toeschouwers en een bewon derenswaardig vlotte organisatie, een festijn van de eerste orde. De attracties volgden elkaar zonder tussenpozen op en de duizendkoppige menigte heeft zich dan ook geen moment verveeld. De dijk aan de Waddenzee ter hoogte van de „IJzeren Kaap" is een ideale tribune, zodat een ieder het gebeuren kon volgen. Zonder de andere deelnemers van het feest te kort te willen doen, noemen we het onverwachte, spectaculaire verschijnen van de Fokker Fellowship F 28, het hoogtepunt van deze middag. Alleen enkele ingewijden waren op de hoogte van deze stunt, die dankzij de bemiddeling van havenmeester De Bruijn van vliegveld Texel tot stand was gekomen. Ter hoogte van de „IJzeren Kaap" was tegen de dijk een podium ge bouwd, van waaraf burgemeester Sprenger en echtgenote met vele ge nodigden en alle andere toeschouwers, die zeker over een lengte van 600 meter de dijk bezetten, om ongeveer twee uur de schitterend gepavoiseerde Texel se vissersvloot de kust zagen naderen. Het deskundige commentaar bij dit kleurrijk en fascinerende schouwspel werd gegeven door de heer J. Th. Boom uit Oudeschild. Een dertigtal schepen, waaronder vaartuigen van de K.N.Z.H.R.M., zoals de „Prins Hendrik" uit Den Helder en de „Ida Mary" van Texel, boden een schitterend décor, waartegen de volgende evenementen zich gingen afspelen. Verder waren er schepen aanwezig van de Rijkswater- iaarsMl IN DIVERSE MATEN EN KLEUREN. Uit voorraad leverbaar bij Telefoon 2346 MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 staat, de Texelse Watersportvereniging en van 'het Amfibisch oefenkamp De Mok. Waterskiën De waterskivereniging „Anna Pau- lowna" opende het tweede onderdeel van het programma met een demon stratie. Door een der leden werd via de geluidsinstallatie van de'fa. Bakker uit Den Helder, deskundig commentaar gegeven, waarbij een en ander over de techniek van deze spectaculaire sport werd uiteengezet. Het eerste optreden van deze middag werd besloten met een menselijke pyramid e van drie skiërs, die met een razende snelheid aan het publiek voorbijschoten. De brandstof voor de speedboten was ter beschikking gesteld door Coöp. Inkoop ver. Texel. Een echte aanval Onmiddellijk daarop kwamen de mariniers van de „Mok" in aktie, die in een hoog tempo een aanval op de kust uitvoerden en een „vijandelijke post" onschadelijk maakten. Vanuit zee naderden met hoge snelheid drie rub berboten (zodiacs) die ieder zeven ma rmers aan boord hadden. Onmiddellijk na de landing renden de eersten de dijk op en zochten landinwaarts dek king, waarbij zij door geschut vanuit zee werden ondersteund. Dit laatste was realistisch in scène gezet, want in het wiel aahter „IJzeren Kaap" waren springladingen aangebracht, die ge markeerd waren door oranje, op het water drijvende ballonnetjes. Door explosie ontstond een metershoge mod- derzuil, die door de westelijke wind onmiddellijk in de richting van het pu bliek werd gedreven. Gevolg hiervan was dat velen in een onaangenaam rui- IMHSHKeI Dc enerverende roeiwedstr(jd tussen Noorman nen en mariniers. kend regenbuitje kwamen te staan. Attractief bij deze „operatie" was het gebruik van de vlammenwerper, die een vervallen houten boetje in lichterlaaie zette. Door de le luitenant K. Jol werd deze militaire aktie van geestig com mentaar voorzien. Fellowship De laatste knallen en ontploffingen der mariniers waren nauwelijks ver klonken of de trommelvliezen werden door het geraas van de Fokker Fellow ship onder druk gezet. Tegen de ach tergrond van de feestelijke versierde vloot kwam de sierlijke lijn van dit fraaie vliegtuig goed tot zijn recht. Verscheidene malen vloog het toestel laag over de Waddenzee op slechts enkele tientallen meters van de dui zendkoppige menigte. Dankzij de bemiddeling van haven meester De Bruijn was het mogelijk geworden de Fokker F 28 tijdens zijn oefenvlucht speciaal naar Texel te laten komen om „Oosterend Present" extra luister bij te zetten. Op het moment dat de „Fellowship" nog goed was te zien, naderde reeds het „Bölkow Jr. Stuntteam", dat gedu rende een tiental minuten 'het publiek ademloos bezighield met gewaagde stuntvliegdemonstraties. In gesloten formatie waren zij de Waddendijk ge naderd, waarna elk toestel afzonderlijk sensationele manoeuvres uithaalde, soms zelfs zo overtuigend, dat velen dachten dat het toestel onmiddellijk zou neerstorten, maar telkens wist de (zie vervolg pagina 4)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1