Groen cZwartsJ~exels in het Fluoridering wordt met voorrang uitgevoerd Scholengemeenschap start 1 augustus 1969 Raadsleden zijn nog niet gerustgesteld Dit jaar 4 brugklassen Spaanse Folklore op speelweide te De Koog MEER GELD VOOR ZWEMBAD ftlJDAG 26 JULI 1968 81e JAARGANG No. 8286 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooij postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 «j.: Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 11liill—Hlllllliaw Mill 'II I— I 11' IBP Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Adverb: 18 cb per nun. Met twaalf stemmen voor en twee tegen heeft de gemeenteraad zich dins dagmiddag achter het voorstel van B. 6 W. geplaatst, waardoor de langver wachte scholengemeenschap, samenvoeging van MAVO en atheneum (na 3 jaar HAVO) op 1 augustus 1969 een feit zal worden. De heldere uiteen zetting van burgemeester Sprenger is hierbij zeker van invloed geweest, hoe wel de raad ruim twee uur over dit zeer belangrijke besluit heeft gedebat teerd. Door de gerezen moeilijkheden in de afgelopen maanden was het college van B. W. van mening, dat het eerder in werking stellen van de scholengemeenschap, van ongunstige invloed zou zijn. Volgens de heer Sprenger is het zaak om in de komende tijd een basis van vertrouwen te scheppen, die noodzakelijk is in het belang van het goed functioneren van de scholengemeenschap. Het voorstel van B. W. was mede gebaseerd op het oordeel van drie deskundigen, die inzake deze kwestie zijn geraad pleegd. de burgemeester zei, dat men vaak de moeilijkheden zag, waar die niet waren en geen problemen waar deze wel wa ren. „De besprekingen tussen de ULO- school en de Rijks HBS hebben geleid tot meningsverschillen, spanningen en onvoldoende vertrouwen in elkaar", aldus de heer Sprenger. „Helaas is dit pas in het laatste stadium aan B. W. gebleken, waardoor de behandeling van de scholengemeenschap in tijdnood is gekomen. Al tastend kwamen wij tot de conclusie, dat de moeilijkheden van dien aard waren, dat rond de eerste juni een hasis voor samenwerking ont brak. Het leek ook niet waarschijnlijk, dat deze basis spoedig zou worden ver kregen". De burgemeester meende als moge lijke oorzaak te kunnen aanwijzen, dat er aan beide zijden fouten zijn gemaakt, waardoor, zo zei hij, over bepaalde personen een wat troebel oordeel is ontstaan en waardoor zelfs buiten de kring der scholen onrust ontstond. De heer Sprenger verklaarde nadrukkelijk, dat het college ondanks de ontstane moeilijkheden, het vertrouwen in de leiding van ULO en HBS niet heeft verloren. De grote veranderingen, die het on derwijzend personeel bij het inwerking treden van de scholengemeenschap te verwerken zullen krijgen, rechtvaardi gen dat inzake deze geen overhaaste beslissingen moeten worden genomen, aldus de voorzitter. Daarom is het no dig dat wij tijd nemen voor een betere voorbereiding van de scholengemeen schap". „In verband met deze zaak hebben verscheidene personen zich ongunstiger voorgedaan dan zij werkelijk zijn, en dat geldt voor beide scholen. De bur gemeester verklaarde, dat er tekenen zijn, die erop wijzen dat binnen de komende tijd overeenstemming kan worden bereikt. Principebesluit gemeenteraad „Wanneer er overeenstemming wordt bereikt, moet deze passen binnen het principebesluit van de gemeenteraad, waardoor in etappes uiteindelijk zal worden gestreefd naar een vorm van samenwerking tussen alle vormen van voortgezet onderwijs op Texel", meen de de heer Sprenger. „Een goede wil is belangrijker dan de formele zijde van deze zaak. Men moet in de toekomst één onderwijsploeg vormen en er geza menlijk naar streven ouders en kinde ren in te lichten". De burgemeester was van mening, dat bij het ontstaan van een Rijksscho lengemeenschap, de invloed van het gemeentebestuur zeker zal kunnen blijven. Al is de gemeente officieel buitenspel gezet, todh bestaan er vele mogelijkheden om wensen aangaande het onderwijs bij de bevoegde instan ties naar voren te brengen en waarvan men zeker resultaten zal mogen ver wachten. Van diverse zijden, van o.a. de ou dercommissie van de ULO-school, wa ren brieven over de kwestie bij het college van B. W. ontvangen, maar STOFZUIGINSTALLATIE IN WERKPLAATS SOCIALE DIENST Door het goedkeuren van de wijzi ging van de begoting van de Sociale Dienst voor 1968 op de dinsdagmiddag gehouden raadsvergademg zal in de nieuwe werkplaats een doelmatige stof- zuiginstallabie worden aangebracht. De afdeling houtbewerking is snel ge groeid en er wordt veel werk verzet. De Arbeidsinspektie en de bedrijfsarts achtten het noodzakelijk dat tot de aan schaf van een dergelijke apparatuur wordt overgegaan. Hiermee gaat een bedrag gemoeid van 9200, Om het zware werk op de meubel afdeling aanmerkelijk te verlichten zal men een pneumatische nietapparatuur aanschaffen. Bovendien zal er een kof fiezetmachine worden gekocht. In het totaal gaat het hier om een bedrag van ƒ23.500,—. Belang van kind voorop Zoals gedurende de vergadering door alle sprekers werd gezegd, staat het belang van het kind voorop en mogen zij niet de dupe worden van interne moeilijkheden. De burgemeester zei, dat men voor verschillende kinderen verschillende oplossingen nodig zou hebben en dat hier ook duidelijk naar gestreefd zal worden. Wanneer de raad zou besluiten zich niet met het voorstel van B. W. te verenigen, verwachtte burgemeester Sprenger, dat het kind juist dan schade zou ondervinden Deze mening wordt door het Ministerie on dersteund. Samenvattend zei de voorzitter dat het streven is tot het komen van twee elkaar naderende scholengemeenschap pen (MAVO, atheneum, HAVO en een gemeenschap voor het beroepsonder wijs). Zoals destijd besloten werd, zal dit streven in fasen moeten worden verwezenlijkt. De burgemeester stelde, dat men bewust niet ineens naar een grote scholengemeenschap streeft, om- da dit een te riskant experiment zou kunnen zijn. Hij zei verder dat men er in de komende maanden al het moge lijke aan zal doen om de sfeer te ver beteren en het overleg te bevorderen. Brugklassen Met oog op de komende veranderin gen zal men op het MAVO (ULO) en atheneum (RHBS) tijdens het a.s. cur susjaar reeds met vier brugklassen gaan werken, waarbij dezelfde methoden zullen worden gebruikt als bij de scho lengemeenschap. Door deze maatregel worden de kinderen niet de dupe van het verleende uitstel. Het eerste raadslid, dat na de voor zitter het woord kreeg, was de heer P. Smit (KVP), de zich voor een zware opgave zag gesteld en hij meende, dat de burgemeester door zijn duidelijke uiteenzetting reeds vele vragen onder vangen had en verklaarde zich akkoord met het voorstel. „Met de rug tegen de muur" Mevrouw Koning-Bruin voelde zich door de ontwikkelingen van de laatste maanden aangaande de scholengemeen schap met de rug tegen de muur ge plaatst. Ze zei, dat ze sinds april pas met de ontstane problemen werd gecon fronteerd en sindsdien overladen is met gegevens. „Er is nu geen weg terug meer of een andere oplossing mogelijk. We zijn gedwongen om het voorstel te aanvaarden. Wanneer dit gebeurt, ver wacht ik dat de moeilijkheden zullen worden verschoven en niet opgelost". Mevr. Koning zag weinig heil in een te vormen commissie van advies, omdat zij meende, dat geen invloed zal kun nen worden uitgeoefend. De heer F. Standaart (Texels Belang) toonde zich voorstander van de scho lengemeenschap, maar zag deze het liefst zo snel mogelijk gerealiseerd. De heer S. Keijser (WD) achtte het in het belang van de kinderen noodza kelijk dat er geen uitstel zou iplaats Vinden. De heer A Dros (PvdA) betreurde de omstandigheden, waardoor het uitstel noodzakelijk was geworden, maar hij stelde zich achter het voorstel van B. W. Rijk of gemeente In zijn antwoord aan de raadsleden derstreepte burgemeester Sprenger, dat er inderdaad geen weg terug is. Bij het per 1 augustus 1968 in werking treden van de scholengemeenschap zouden er veel praktische moeilijkheden rijzen. De bouw van een huisvesting voor de scho lengemeenschap zal waarschijnlijk niet binnen het komende cursusjaar van start kunnen gaan. Dat Texel een Rijksscholengemeen schap zal krijgen is door het ministerie beslist en ook hieraan valt niets meer te veranderen, aldus de voorzitter. Verder verklaarde hij dat de gemeente geen invloed zal hebben op het perso neelsbeleid van de scholengemeen schap en dat de commissie van advies (Rijk en Gemeente samen) slechts wen sen kenbaar zal kunnen maken. De heer Sprenger zette uiteen, dat wanneer het huidige hoofd der ULO-school zou be danken, die niet inhoud dat zijn opvol ger automatisch conrector zal worden. Onzekere toekomst Omdat de scholengemeenschap een rijksaangelegenheid wordt, was mej. Luysterburg bevreesd, dat het oor spronkelijke plan van de raad voor de vorming van één grote gemeenschap voor alle vormen van voortgezet onder wijs op het eiland in gevaar wordt ge bracht en men afhankelijk zal zijn van de beslissingen van het ministerie. Zij vroeg zich af of het mogelijk was, de beslissing over het voorstel van B. W. enkele maanden op te schorten. Haar gedachten gingen ook uit naar een vorm van samengaan tussen be roepsonderwijs en MAVO. Emotionele benadering Wethouder J. Daalder meende, dat de overdracht aan het Rijk voor velen NA 2 JAAR SUCCESVOL OPTREDEN IN BINNEN- EN BUITENLAND KWARTET FRED JASPERS TERUG IN „DE BUTERIGGEL" Woensdag-, zaterdag- en zondag avond. 8.00 - 1.00 uur een gevoelsmatige kwestie was, die los stond van de feiten. Hij zei, dat men geen wantrouwen tegenover het Rijk moest tonen, maar dat juist een basis van vertrouwen nodig was om de ont stane moeilijkheden uit de weg te rui men. „Harmonisatie kan alleen leiden tot de juiste vorming van de scholen gemeenschap". De heer C. Koorn stelde, dat hij zich nog niet voldoende had kunnen oriën teren en wilde geen uitspraak doen. Hij had de beslissing graag willen opschor ten tot 31 december. Mevrouw Koning vond dat men van het begin af te weinig voorlichting heeft ontvangen, waardoor een juiste meningsvorming niet mogelijk was. „Er wordt je een beslissing opgedrongen. Ik heb er onvrede mee". Amendement Standaart De heer Standaart stelde voor om met ingang van 1 augustus a.s. de scho lengemeenschap te doen ingaan. Na be raad van B. W. verklaarde de bur gemeester dat het aanvaarden van een dergelijk voorstel grote consequenties met zich bracht en dat de gevolgen niet te overzien waren. Bovendien achtte hij het van groot belang, dat het gemeen tebestuur het komende jaar zich in een „vrije positie" blijft bevinden. Hij ver zocht de heer Standaart zijn voorstel in te trekken. Na de scherpe argumen tatie van de voorzitter trok de fractie van Texels Belang zich terug om zich te beraden over het verzoek van de burgemeester. Slechts korte tijd hadden zij hiervoor nodig. De heer Standaart trok om organisatorische redenen zijn voorstel in. Hierop werd tot stemming overge gaan. De heren Witte en Zijm (beiden KVP) stemden tegen, zodat met twaalf stemmen voor werd besloten de scho lengemeenschap op Texel met ingang van 1 augustus 1969 te doen ingaan. Bij het behandelen van de ingeko men stukken op de raadsvergadering van dinsdag maakte burgemeester Sprenger bekend, dat van de zijde van het PWN medegedeeld was, dat het uitvoeringsplan betreffende de fluori dering van het Texelse leidingwater voortgang maakt en dat men voorne mens is deze belangrijke maatregel met voorrang uit te voeren. De voorzitter verheugde zich verder over de toezegging van de Recreatie- stichting Texel, dat zij zich voor een groter financieel aandeel van het zwem bad zal inzetten. Naar alle waarschijn lijkheid verhoogt de R.S.T. haar bijdra ge van ƒ10.000,tot ongeveer ƒ28.000,—. Naar aanleiding van vragen over het eventueel instellen van eenrichting verkeer te De Waal merkte de heer Sprenger op, dat men na het raadple gen van deskundigen besloten had de toestand ter plaatse bij het oude te la ten. „Wanneer de mensen meewerken, vooral met parkeren, zullen moeilijk heden zeker achterwege kunnen blij ven", aldus de burgemeester. Voorrangskruising Aangaande de kruising Kogerstraat- Burgerhoutstraat was het college van oordeel, dat de bestaande situatie ge handhaafd kan worden. Zij ziet geen heil in het verscherpen van het stop gebod. Na behandeling van de overdracht van de ULO-school te Den Burg aan het Rijk werden de volgende .punten van de raadsagenda betrekkelijk vlot afgehandeld. In de vacature ontstaan in de Com missie voor georganiseerd Overleg door het vertrek van de heer G. Westerla- ken, werd benoemd de heer C. Koorn. Voor de benoeming van een onder wijzer aan de openbare lagere school te Den Burg had de raad enige tijd nodig. Op verzoek van de heer A. Dros werd de vergadering gedurende enkele mi nuten achter gesloten deuren voortge zet, zodat B. W. de gelegenheid kre gen haar voordracht (te weten: 1. C. G. J. van Empel, Sleen, en 2. J. de Wolf, Santpoort) te motiveren. Met grote meerderheid van stemmen werd de heer Van Empel benoemd. Het benoemen van een onderwijzeres te De Cocksdorp voor de o.l.s. kon we gens afwezigheid van voldoende infor matie geen doorgang vinden. Volledigheidshalve merken wij op, dat tijdens deze raadsvergadering veer tien geldende stemmen werden uitge bracht als gevolg van het door ziekte afwezig zijn van de heer J. Westdorp (PvdA). Nog een leerkracht benoemd Met algemene stemmen werd tot leerkracht aan de imbecielenklas van de Beatrixschool te Den Burg benoemd mej. R. van Zummeren te Baexum (L.). De punten 8 tot en met 11 van de agenda aangaande vaststelling van de bouwverordening, de verordening op seizoenwoonverblijven en de eerste wij zigingen hierop werden zonder tegen stand door de raad aanvaard. Vervolgens werd besloten tot de verkoop van stukken grond aan de heer M. W. Koorn te Den Burg, de heer C. Barhorst te Den Burg en de heer D. Jansen te Oudeschild. De wijziging Gemeentebegroting voor 1967 en de wijziging voor de begroting van de sociale dienst voor 1968 werden eveneens goedgekeurd. De wijziging van de gemeentebegroting voor 1968, die onder andere betrekking heeft op de verbetering van de oprit van de vuilnisstortplaats „De Rode Zee" werd na enige opmerkingen van de leden aanvaard. Boerderij Zuid-Haffel Geen der raadsleden had bezwaar te gen de verkoop van de boerderij te Zuidhaffel aan de heer Mr. R. F. Roos te Amsterdam. Wel werd door de heer C. H. Roeper geïnformeerd naar de mogelijkheid tot eventuele beplanting rond de boerderij, want hij zou het jammer vinden, zei hij, wanneer het gebouw door bomen aan het oog zou worden onttrokken. De voorzitter meende dat de boerderij binnen het ge bied van het beschermde landschap van de „Hoge Berg" ligt en dat er zeker duidelijke voorschriften aangaande de ze zullen zijn. Hij was genegen om over dit probleem contact met de koper op te nemen. De aankoop van een stuk grond van de heer C. Keijser te Den Burg ont lokte bij de heer Smit (KVP) de vraag of bij de hoge prijs de aankoop van bollengrond was inbegrepen. Hetgeen door de burgemeester kon worden be vestigd. De heer Standaart ((Texels Be lang) zag graag dat men in de toe komst van tevoren de „belasting- schade" tracht te bepalen, omdat in de aankoopakte is opgenomen dat de ge meente evt. belastingschade voor haar rekening zal nemen. „Theoretisch zou het in dit geval om een bedrag van ƒ70.000,kunnen gaan, waardoor de aankoopsom aanzienlijk wordt ver hoogd", aldus de heer Standaart. De burgemeester meende dat dit zuiver theoretisch is en dat het zich hier ze ker niet zal voordoen. Zondagmiddag om half vier zal de Spaanse folkloristische dansgroep „Centro Cultural Santiago" uit Barce lona op de speelweide te De Koog een programma verzorgen, waarin dansen uit alle streken van Spanje zullen wor den vertoond. Het ligt in de bedoeling om deze uit studenten bestaande groep, jongens en meisjes, voor de aanvang der voorstelling per wagen door het dorp te laten trekken. Zoals bekend lag het in de bedoeling om deze groep op maandagmiddag in de „Burgemeester De Koning-hal" te Den Burg te laten optreden, maar het duidelijk fiasco van het laatste evene ment deed de Stichting Cultureel Werk besluiten naar een andere mogelijkheid uit te zien. Dankzij de medewerking van WV, TESO, Rekreatiestichting, Staatsbosbeheer, „De Schuilhut" en de Oranjevereniging te De Koog slaagde men erin de voorstelling op de speel weide te organiseren. Omdat men ter plaatse een grote be langstelling verwacht, was het mogelijk de toegangsprijzen drastisch te verla gen. Personen van 14 jaar en ouder be talen ƒ1,50; kinderen tussen 6 en 14 jaar ƒ1,en kinderen jonger dan 6 jaar hebben gratis toegang. De dansers zullen bij hun optreden gebruik maken van het podium van de Folklorestichting uit Den Burg. Hoewel men uiteraard afhankelijk is van de weersomstandigheden, meent men dat een dergelijk evenement nu grote kans van slagen heeft. GROTE BELANGSTELLING BIJ ZEEPKISTENRACE OP DE HOGEBERG Zeventien coureurs verschenen maan dag aan de start bij de zeepkistenrace op de „Hogeberg". Onder belangstel ling van supporters en vele anderen, werd het een echte „Grand Prix". On der leiding van de recreatieconsulent, de heer J. M. de Vries, geassisteerd door personeel van de „Schuilhut" wer den de wagens volgens de afmetingen der wielen in twee klassen verdeeld. De jeugdige autorennners hadden de vehikels voorzien van „schreeuwende" opschriften. In afdeling 1 ging de eer ste prijs naar Peter Sikkeleras, terwijl Joost Wessels op de tweede plaats be slag legde. Bij de kleinere wagens ging de overwinning naar Jan de Wit. De prijzen bestonden uit boekenbonnen. Verhoging marktgelden? Mej. Luysterburg toonde zich hevig verontrust over de vervuiling van de Groeneplaats tijdens de marktdagen. Zij stelde voor om containers te plaatsen en de stalhuurders te verzoeken hun afval beter weg te werken. Zij vond het zonde dat gemeentewerklieden de gehele middag nodig hébben om de Groeneplaats en aanliggende straten te reinigen. „Bovendien vind ik dat het marktgeld van ƒ1,50 een vooroorlogs bedrag is en dat dit snel moet worden veranderd", aldus mej. Luysterburg. Burgemeester Sprenger antwoordde hierop dat deze kwestie reeds in behan deling is en dat het college bovendien een schrijyen over dit probleem heeft ontvangen. Raadsvergadering 's avonds De heer Standaart vroeg wederom of het gezien de stijgende publieke be langstelling voor de raadsvergadering niet mogelijk is om deze in het vervolg 's avonds te doen plaats vinden. De burgemeester zei dat het in overweging zal worden genomen. Vervolgens zei de heer Standaard, dat hij geconstateerd had dat er nog steeds drie autowrakken op de par keerplaats aan het eind van de Wilhel- minalaan liggen, en hij drong aan op snelle verwijdering van deze obstakels. Op zijn vraag hoe het staat met de re organisatie van de TESM antwoordde de heer Sprenger, dat hierover binnen kort een belangrijke bespreking zal worden gehouden. De burgemeester antwoordde mevr- Koning, dat er hard wordt gewerkt aan de oplossing van het parkeerprobleem te De Koog en dat er wordt gewerkt aan de tot-stand-koming van een nieu we parkeerruimte voor het volgend jaar. De heer Barendregt sneed het pro bleem van de opvang der kampeerders aan. Hem werd gezegd, dat door B. W. aan een oplossing van deze drin gende zaak wordt gewerkt. Na een ruim drie uuur durende ver gadering sloot de burgemeester de bij eenkomst, die door een tiental be langstellenden, o.a. uit het onderwijs, werd bijgewoond.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1