Groen Twartj-Jexelsin het Op patrouille met de Rijkspolitie Avondschool nog steeds niet onder LTS-bestuur Boeiende rit met Landrover over nachtelijk Texel reiswiegen JC. Rab overleden Moerbeek's tfSDAG 30 JULI 1968 81e JAARGANG No. 8287 jjjgave N.V. v/h Langcveld Dc Rooij •ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. „Hallo, hallo 29-21, hier Texel verstaat U mij" Hier de 29-21, ik versta U duidelijk Er is een onqeval gemeld op de Badweg voor hotel „Juliana" Er is een dronken automohilist bij betrokken We hebben het begrepen en we gaan er heen, sluiten maar!" We rijden met de Landrover-patrouillewagen van de Rijkspolitie Texel juist buiten het dorp De Koog als via de mobilofoon deze melding van een ongeluk binnenkomt en maken onmiddellijk rechtsomkeert om ons naar de plaats van het ongeluk te begeven. Het valt gelukkig mee. Recht tegenover het badhotel staat een Duitse personenauto van een handelaar uit Bremen. Op het moment, dat hij vanaf de parkeerplaats van Kogerstrand de heuvel opreed, werd de linkerzijkant van zijn wagen door een tegenligger geraakt. De bestuurder van deze wagen, eveneens een Duitser, is volgens getuigen aangeschoten. Hij toonde zich niet bereid te onderhandelen en is snel weg gereden. De mannen van de Rijkspolitie, de wachtmeesters Botter en De Jong, no teren snel de gegevens. Het slachtoffer van het ongeval is gelukkig zo schran der geweest het kenteken van zijn land genoot te noteren en na een kort onder zoek wordt de betrokken Volkswagen op het parkeerterrein van „Koger strand" gevonden, maar zoals te ver wachten, is er geen spoor van dc chauffeur. De VW is behoorlijk bescha digd, maar vermoedelijk komt dat niet alleen van dit ongeluk. De politie kan niet veel meer uitrichten en zal dc zaak aan dc Duitse collega's en verze kering overdragen. Dit is een van de voorvallen, die za terdagavond gebeuren tijdens de pa- trouilletocht met de „Landrover" van de RP over het eiland. Niet al te com fortabel gezeten in dit van vele ge heimzinnige attributen voorziene voer tuig, is de „Texelse Courant" de gehele avond, getuige van het werk van de sterke arm. Volgens de beide wacht meesters is het een rustige, maar voor Uw verslaggever een zeer boeiende avond. Zes uur lang op stap Om acht uur zijn we vertrokken van- Dinsdag 30 juli Den Burg, Sarassani, 20.00 uur dansen m.m.v. de ..Outsiders". Den Burg, Hotel „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, openbare bridge-dnve, ƒ4,per persoon. De Koog, Sportveld, volleyballen en volks dansen voor gasten en Texelaars, 19.00 uur. De Koog. 19 30 uur, Spuitvoetbal. De Waal. N.H. kerk zang- en muziekavond om 20.30 uur. Woensdag 31 juli Den Burg, Groeneplaats, 14.00 uur, het tra ditionele Folklorefcest met schapenscheren, spinnen, netten boeten, schandblok, waag en kantklossen; 19.30 uur optocht met het Fan farecorps, volksdansgroep etc. De Koog. Sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars om 19.30 uur. Opgeven bij Dorpsstraat 28, De Koog. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden excursie, vertrek 15.00 uur. Donderdag 1 augustus Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen met „The Short Sixty Six". Den Burg, City-theater, 20.00 uur, Texelfilm De Cocksdorp, strandspelen voor kinderen bij de Vuurtoren. 14.00 uur. De Cocksdorp, vanaf Watcrgcmaal, wadden excursie, vertrek 15.30 uur. De Koog, vanaf Schuilhut, met auto's kerkc- tochten over Texelf vertrek 14.00 uur. De Koog, Herv. kerk, 20.30 uur, zangavond Den Hoorn, N.H. Kerk, 20.00 uur, samen zang en orgelmuziek,. Den Hoorn, Dc Waldhoorn, 20.00 uur, dansen m.m.v. The Stamps. Vrijdag 2 augustus Den Burg, Ontmoetingsavond van groepen gasten met Texelaars of onderling op sport- of cultureel gebied. Org. J. M. de Vries. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. De Koog, vanaf „De Schuilhut", met auto's kerkentochten over Texel. De Koog, Sportveld, 14.00 uur. volksdansen voor kinderen. Oudeschild, dorpshuis 't Skiltjc, 20.00 uur, openbare klaverjasdrive. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, Wadden excursie, vertrek 16.15 uur. Vrijdag 26 juli Den Burg, Ontmoetingsavond van groepen gasten met Texelaars of onderling op sport- cultureel gebied, org. J. M. de Vries, Boogerd 28, Den Burg, tel. (02220) 2473 of 2141. Den Burg, Sarassani, dansen m.m.v. „The Golden Earrings". De Koog, vanaf Schuilhut, 14 00 uur, kerke- tochtcn met auto's. De Koog, 14 00 uur volksdansen voor kin deren op het sportveld. Oudeschild, 't Skiltjc, 20.00 uur, klaverjas- drives. Oosterend, Expositie Toon de Haas. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden- excursie, vertrek 12.00 uur. af het houten noodonderkomen van de RP in De Koog. Gedurende anderhalf uur „crossen" we over het eiland zon der, dat zich onregelmatigheden voor doen. Voor velen is de verschijning van de Landrover voldoende om langzamer te gaan rijden en de verkeersregels be ter in acht te nemen. In de Dorps straat van De Koog is het erg rustig. Dit komt waarschijnlijk omdat een groot deel van de min of meer rumoe rige vakantiegangers van de vorige week naar huis is. We komen op ge deelten van Texel, waarvan je je af vraagt, wat kan hier nu gebeuren, maar later op de avond zal blijken, dat juist afgelegen plekken voor de politie veel werk op kunnen leveren. Een enthousiaste supporter Tijdens het onderzoek van het onge luk op de Badweg krijgt wachtmeester Botter enthousiaste bijval van een brooddronken jongeman, die op niet mis te verstane manier zijn adhesie met de politie toont. Met dikke tong zegt hij „M'n broer is ook bij de pelizie en jullie zijn allemaal toffe kerels, kom op, gaan we een pilsie pakken". Wacht meester Botter is echter onverstoor baar en laat de jongen maar raaskallen Op een gegeven moment wordt 'hij echter bijzonder hinderlijk en spreekt wachtmeester De Jong hem vaderlijk, maar toch onomwonden toe: „Zo jon gen, nou is het mooi geweest, smeer hem naar huis en ga maar lekker pit ten, want dat zal je hard nodig hebben en anders hebben wij nog wel een slaapplaats voor je". Dat laat onze vrolijke klant zich geen tweemaal zeggen en spoedig is hij uit het gezicht en uit de reuk verdwenen. Texelse Courant als arrestant? Wanneer we stapvoets door De Koog rijden is het voor de vele wandelaars gemakkelijk om de Landrover van bin nen te bekijken en wanneer zij mij stil letjes achterin zien zitten, wordt er meewarig of met veel leedvermaak ge glimlacht. De mensen stoten elkaar aan en zullen alle mogelijke wilde ver onderstellingen geopperd hebben waar om die jongeman in de Landrover zit. Het is een vermakelijke ervaring om op deze manier door de drukke Dorps straat te rijden. Ongekende service Op het bureau van de RP te De Koog bevindt zich al enkele uren een roodharige spaniel, die 's middags was aangetroffen op het strand. Als wacht meester Botter contact met het hoofd bureau te Den Burg opneemt, blijkt melding van een vermiste hond te zijn gedaan. Het beestje behoort toe aan de familie Kooistra te Den Burg. De spa niel wordt in het arrestantenverblijf" van de patrouillewagen ondergebracht en twintig minuten later bij de dolge lukkige eigenaars afgeleverd. Alweer enze supporter Terug in De Koog treffen we onze „supporter" weer aan, hangend tussen twee jongemannen, die hem wegslepen uit de Dorpsstraat ter hoogte van hotel „Dc Toekomst", waar onze „politie- vriend" zijn alcoholpercentage waar schijnlijk weer iets heeft doen toene men. Erop vertrouwend, dat onze klant nu wel voor een tijdje uit de roulatie zal verdwijnen, vervolgen we onze tocht. We rijden een kilometer buiten De Koog, wanneer glashelder de stem van de wachtcommandant van Den Burg doorkomt: „Er ligt een dronken jongeman in de Dorpsstraat van De MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 Koog. Ga even kijken wat er loos is". Het ligt voor de hand over wie dit gaat en weer zetten we koers in de richting van De Koog en daar treffen we de dronkaard heftig worstelend met de jongelui, die hem alleen maar wil den helpen. Wachtmeester De Jong springt uit de Landrover en grijpt de knaap in zijn kraag. Met enige hulp wordt hij de auto ingeduwd, waar hij een lucht ver spreid, die men anders alleen in een overvol café aantreft. De arrestant neemt mij argwanend op: „Wat heb jij uitgevreten, waarom zit je hier? Je kakt in je broek, want je bent bang van me, hè?" Hij begint zelfs een beetje handtastelijk te wor den en het kost me enige moeite om me van hem te ontdoen. Hij is zo ver heen, dat hij tot in Den Burg zijn mond houdt en als een zielig hoopje mens op de vloer blijft liggen. Op het bureau heeft hij aanvankelijk nog veel praat jes, maar wanneer hij ontdekt, .dat het geen zin meer heeft om de branie te spelen, zit hij als een overspannen kleuter te huilen. Hortend en stotend zegt hij zijn naam en adres en tenslotte wordt hij ontdaan van knellende kle dingstukken voor een nachtje in een cel ondergebracht. Behalve een hardnek kige kater houdt hij er ook nog een be keuring wegens openbare dronkenschap aan over. Klandestiene kampeerders Nog eenmaal rijden we door De Koog, maar hier is alles bijzonder rus tig. Nu is het ogenblik aangebroken, dat we op zoek gaan naar eventuele klandestiene kampeerders. De schijn werper priemt zijn felle bundel tussen de dennenbomen langs de Ruyslaan, maar nergens zien we het dak van een tent oplichten. Dan rijden we langs de weg naar „paal zeventien", maar ook hier geen overtreders van de kampeer- verordening. Aan de Randweg in de Dennen, vlak bij het Westerslag heb ben we „geluk". Langs het zandpad tussen de bomen staat een witte volks wagen, waarin twee jongens heerlijk liggen te slapen, maar de wachtmees ters zijn genoodzaakt hun plicht te doen en maken de slapers wakker. De jongemannen zijn zich van geen kwaad bewust en min of meer lachend accepteren zij een bekeuring. Ze zijn nog nooit op Texel geweest en zijn slechts voor een weekend hier en me nen, dat zij die ene nacht best op deze manier kunnen doorbrengen. Deze overtreders leveren geen verdere moei lijkheden op. 'Mp "'V- jï Een vrijend paartje Rijdend door het bos zet de schijn werper nog enkele malen een stilstaan de auto in een verblindend licht, maar het zijn deze keer geen klandestiene kampeerders. Het zijn slechts jongelui, die zich op een aangename manier met elkaar onderhouden. Zolang de politie de mensen niet slapend in een auto aantreft, kan zij niets uitrichten. Wachtmeester De Jong weet een schuurtje langs de Okusweg, dat, naar hij heeft gehoord, vaak wordt gebruikt door jongelui, die deze illegale vorm van vakantiebesteding verkiezen boven de officiële manier. Bij het schuurtje staat bovendien een pomp en dat geeft meer comfort dan de klandestiene kam peerders meestal hebben. Ter hoogte van de bewuste plaats zetten we de Landrover langs de kant van de weg en gewapend met een sterke zaklan taarn sluipen we behoedzaam naar de bollenschuur. Onopgemerkt zijn we daar gekomen en onverwacht zwaait wachtmeester De Jong zijn lichtbundel naar binnen. Het lijkt, dat we een goede vangst gedaan hebben. In de schuur liggen een jongen en een meisje, die zich beslist niet vervelen. Uit de ondervraging blijkt echter spoedig, dat we te doen hebben met twee Texelaars, die na een dansavondje een rustig plekje hebben opgezocht. De jongelui hadden echter de schrik van hun leven. Toch is 'het uiteraard noodzakelijk, dat de politie intensief op zoek is naar klandestiene kampeerders. Onder hen bevinden zich namelijk vaak de perso nen die verantwoordelijk zijn voor on rust in café's en dorpen. Nog twee overtreders Na dit voorval maken we rechtsom keert en rijden langs de duinenrand terug naar De Koog. Langs de Ruys laan ontdekken we een tent, waarvoor een grote Mercedes staat. De bewoner van de tent blijkt een Duitser te zijn, die in gezelschap van vrouw en kind met de laatste boot naar Texel is ge komen. Geheel onwetend van de plaat selijke toestanden heeft hij zijn tent zo maar ergens neergezet en is hoogstver- baast, om niet te zeggen verontwaar digd als hem wordt verteld, dat dit niet toegestaan is. Tegen twee uur wordt erop het grote parkeerterrein langs de Ruyslaan nog een klandestiene kampeerder betrapt. Het is een jongeman, die slapend in een volkswagenbusje wordt aangetroffen. Hij krijgt een bekeuring. Een politieman is ook eens mens Om twee uur is de patrouille ten einde en we besluiten ons verslag met enige opmerkingen van wachtmeester De Jong. „In ons vak hebben we uiter aard altijd met mensen te doen, die helaas vaak vergeten, dat de politie man ook maar een mens is. Wij zijn net zo goed aan stemmingen onderhevig als ieder ander. Vandaar ook dat je houding ten opzichte van een bepaalde overtreding niet altijd dezelfde is. Bo vendien speelt het optreden van het publiek ook een grote rol. Neem als voorbeeld die jongeman, die nu in de cel zit. Je geeft hem de kans om aan een bekeuring te ontsnappen, maar hij maakt misbruik van zijn vrijheid en dan kennen we geen pardon meer". POLITIE HOUDT JONGEMAN AAN I.V.M. ZEDENMISDRIJF DE KOOG Naar aanleiding van een zedenmisdrijf werd de negentien jarige J. C. G. v.d. B. uit Amsterdam vrijdagavond door de politie aange houden en na een nacht celvehblijf te Den Burg, overgedragen aan de par- ketgroep der Rijkspolitie te Alkmaar. In de loop van de vorige week had de betrokkene een intieme verhouding ge had met een vijftienjarig meisje met wie hij samen een hotelkamer in Am sterdam had betrokken. De ouders van de jongedame dienden een aanklacht tegen v.d. B. in bij de zedenpolitie van de hoofdstad. Het vermoeden bestond dat de knaap zich op Texel bevond en via een telexbericht werd de rijks politie gealarmeerd, die de jongeman snel te pakken had. VOEDSELVERGIFTIGING IN KAMPEERBOERDERIJ DEN HOORN Door nog onbekende oorzaak werden vrijdagavond veertig personen, verblijvend in de kampeer boerderij van de heer J. Kikkert te Den Hoorn, getroffen door een lichte graad van voedselvergiftiging. Zij werden be handeld door dokter Elias, die enkele monsters van het gebruikte voedsel voor onderzoek heeft meegenomen. EXPOSITIE TOON DE HAAS NOG TOT 4 AUGUSTUS GEOPEND OOSTEREND De expositie van de op Texel geboren kunstschilder Toon de Haas is nog tot 4 augustus in het dorpshuis „De Bijenkorf" te bezoeken. De tentoonstelling, die reeds tijdens „Oosterend Present" vele belangstel lenden trok, is opgebouwd uit tekenin gen, aquarellen en schilderijen, waar van velen op het eiland betrekking hebben. RUIM TWEEHONDERD DEELNEMERS BIJ LAATSTE STRANDLOOP DE KOOG Zondagavond om zeven uur werd voor de laatste maal het startschot gelost voor de gecombineerde strandloop voor Texelaars en gasten. De volwassenen moesten een afstand van acht kilometer afleggen en de jeugd moest, eveneens binnen een uur, zes kilometer lopen. Onder de deelnemers was een groepje mensen uit Den Hel der, dat met de boot van acht uur weer terug naar huis wilde. Daarom liepen zij bijzonder snel: binnen 26 minuten hadden zij de tocht voltooid Maandagochtend is op 75-jarige leef tijd overleden een van Texels meest vooraanstaande en vooruitstrevende zakenlieden de heer J. C. Rab, direk- teur van J. C. Rab Brandstoffen en Boumaterialen N.V. en de N.V. Beton- industrie. Onder leiding van de heer Rab is het bedrijf uitgegroeid tot een van de grootste ondernemingen van het eiland. Van 15 april 1954 tot 10 april 1964 is de heer Rab commissaris van de N.V. TESO geweest. Gedurende een groot aantal jaren had hij zitting in de Kerkeraad van de Doopsgezinde Ge meente Texel. SPAANSE FOLKLOREDANSERS TROKKEN WEINIG BELANGSTELLING DE KOOG Hoewel er toch ruim driehonderd betalende bezoekers aan wezig waren bij het optreden van de Spaanse folkloredansgroep „Centro Cultural Santiago", was dit aantal niet voldoende om dit evenement tot een succes te maken. Op het podium, dat ter beschikking was gesteld door de Stichting Folklore Texel, brachten de Spanjaarden een af wisselend programma, dat was opge bouwd uit dansen uit alle delen van het land. Soms ondersteunden zij de dan sen zelf met inheemse slaginstrumen ten, maar meestal bestond de begelei ding uit pianomuziek, die niet altijd het vurige karakter van de traditionele dansen tot uiting bracht. Om de aandacht van het publiek op dit evenement te vestigen, waren de danseressen en dansers gezeten in open wagens door het dorp getrokken, voor afgegaan door de drumband „Voor waarts Mars". TWEE BROMFIETSEN GESTOLEN DEN HOORN De bromfietsen van twee op Loodsmansduin kamperende jongemannen werden zaterdagavond bij Sarassani gestolen. Hoewel de brom mers met een zwaar kabelslot aan el kaar zaten, hebben de dieven kans ge zien deze mee te nemen. Maandag ochtend werden de brommers aange troffen respectievelijk in de omgeving van het kampeerterrein en langs de Westerweg. In het zojuist verschenen jaarverslag 1967 van de Stichting Regionaal Or gaan ter bevordering van het vakon derwijs in West-Friesland wordt met enige teleurstelling opgemerkt dat de avondvaktekenschool te Den Burg nog steeds niet is overgenomen door het bestuur van de LTS aldaar. Het verslag zegt hierover „Aan de avondvaktekenschool te Den Burg (Texel) kon dit jaar de metaal afdeling niet worden voortgezet wegens onvoldoende aanmelding. De school ressorteert nog steeds on der het bestuur van het Vakonderwijs West-Friesland. Besprekingen om de sohool via bestuursmutaties onder het bestuur van de LTS Texel te brengen, mochten nog niet slagen". Leerlingental Het aantal leerlingen op de school, onderscheiden naar leerlingstelsel, was als volgt 1966 1967 Bemetel 4 3 Bouwbedrijf 15 14 Hout 3 5 Smecoma 3 5 Centr. verw. 1 Totaal 26 22 De deelneming van leerlingen van Texel aan enige vorm van vakoplei ding via een leerlingstelsel is echter groter dan uit vorenstaande school cijfers blijkt. Een wisselend aantal Texelse leerlingen volgt ook buiten Texel een vakopleiding. Sedert 1960 betrof het de volgende aantallen 1960 50; 1961 49; 1962 54; 1963 29; 1964 52; 1965 59; 1966 41; 1967 56. Vakrichting Tenslotte ontlenen wij aan het jaar verslag nog de verdeling in 1967 van de Texelse leerlingen over de onder scheidene leerlingstelsels: Bakkers3; Bemetel 8; Bouwbedrijf 16; Gawulo 1; Hout 3; Remec 2; Schilders 7, Slagers 1; Smecoma 7; Stucadoors 2; V.A.M. 4; Wegenbouw 2. Totaal 56. STUDENT VLIEGT MET MOTORFIETS UIT DE BOCHT De 23-jarige student P. S. J. F. is vrijdagavond om elf uur met zijn DKW motorfiets op de Watermolenweg, in de omgeving van „Het licht van Troost" uit de bocht gevlogen Hij kneusde hierdoor zijn sleutelbeen en liep een gat in het hoofd op. F., die als bad meester werkzaam is op het strand van Den Hoorn, had de kromming van de weg niet tijdig ontdekt en kon zijn mo tor, die zwaar beschadigd werd, niet meer onder controle houden.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1