(jroen !7i mrtsjexelsin het hart-, Grootse operavoorstelling in Burgemeester de Koning-hal Dageraad99 zestig jaar geleden door Teso in gebruik genomen Van de drama's om ons heen merken wij niets zo vredig Maandag voorstelling Nederl. jeugdtheater Op het land, in de zee en in de lucht wordt uur aan uur gevochten om het naakte bestaan De natuur is niet 81e JAARGANG No, 8288 Uitgave N.V. v/h Langcvcld Dc Rooü postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 fd.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den irg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Neder). Middenstandsbank; Coöp. Raif* feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. Het Noordhollands Operette Gezel schap zal op zaterdag 10 en op zondag 11 augustus in de Burgemeester dc Koning-hal te Den Burg een voorstel ling verzorgen van „De Dragonders van Villards", een komische opera op muziek van Aimé Maillart. De muzikale leiding is in handen van de heer Jan Schaap en de regie wordt gevoerd door mej. Mieke dc Goeje. Het orkest is sa mengesteld uit leden van het Promena de-orkest. Het is een experiment voor Texel om een uitvoering van deze drie uur durende opera te verzorgen. Men verwacht dat naast vele Texelaars ook veel toeristen dit evenement zullen bij wonen. „De Burgemeester de Koning hal" biedt plaats aan 800 personen en het is noodzakelijk om dit experiment te doen slagen dat alle plaatsen a 8,75 p.p. bezet zullen worden. Het vergde een vlotte organisatie om dit grote gezelschap op het eiland te kunnen onderbrengen. De artiesten zul len worden gehuisvest in de kampeer boerderij „Hoorn en Burg" en dineren Vrijdag 2 augustus Den Burg, Ontmoetingsavond van groepen gasten met Texelaars of onderling op sport- of cultureel gebied. Org. J. M. de Vries. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. De Koog, vanaf „De Schuilhut", met auto's kerkentochten over Texel. De Koog, Sportveld, 14 00 uur, volksdansen voor kinderen. Oudeschild, dorpshuis 't Skiltje, 20.00 uur, openbare klaverjasdrive. Dc Cocksdorp, vanaf Walergemaal, Wadden excursie, vertrek 16,15 uur. Zaterdag 3 augustus Den Burg, Sarassani. 20.00 uur dansen Den Burg, C'ity-thcater, nachtvoorstelling om 23.00 uur „Niet rijp voor liefde". Den Hoorn, De Waldhoorn, 20.00 uur dansen m.m.v „Future" Zondag 4 augustus Oosterend 14 00 uur Autocross aan dc Ko ningsweg. Den Burg, Sarassani. 20.00 uur dansen Maandag 5 augustus Den Burg, Burg. Dc Koning-hal, 20.00 uur, toneelvoorstelling van „De Prijs" van Sean 0'Casey door dc jeugdsectie van het Ned. Centrum voor Amateurtoneel. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur dansen Dinsdag 6 augustus De Koog, Speelweide, 10.00 uur, speurtochten voor kinderen; 14.00 uur strandspclcn voor kinderen. Dc Koog, vanaf „De Schuilhut" met auto's kerketochten over Texel, om 14.00 uur. De Koog, Sportveld, volleyballen en volks dansen voor gasten en Texelaars, 19.00 uur. Den Burg, Hotel „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, openbare bndgc-drive, ƒ4,per persoon. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur dansen De Waal. N.H. kerk zang- en muziekavond om 20.30 uur. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden- excursie, vertrek 9.00 uur. Woensdag 7 augustus Den Burg, Groeneplaats, 14.00 uur, het tra ditionele Folklorcfeest met schapenscheren, spinnen, netten boeten, schandblok, waag en kantklossen; 14.30 uur Ringsteken op pony's; 19.30 uur optocht m.m.v. het Kon. Tcxels Fanfarecorps, optreden Öoercnkapcl, volks dansgroep. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur dansen De Koog, Sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars om 19.30 uur. Opgeven bij Dorpsstraat 28, De Koog. De Cocksdorp, vanaf Watcrgemaal, wadden- excursie, vertrek 10.15 uur. Donderdag 8 augustus Den Hoorn. 19.00 uur viswedstrijd bij paal 9. Den Hoorn, N.H. Kerk, 20.00 uur, samen zang en orgelmuziek.. Den Hoorn, De Waldhoorn, 20.00 uur, dansen m.m.v. The Stamps. Den Burg, Sarassani, 20,00 uur dansen Den Burg, City-theater, 20.00 uur, Texelfilm De Koog, vanaf Schuilhut, met auto's kerke tochten over TcxcK vertrek 14.00 uur. Dc Koog, Herv. kerk, 20.30 uur, zangavond De Cocksdorp, strandspelen voor kinderen bij de Krim, 14.00 uur. De Cocksdorp, vanaf Watcrgemaal, wadden- excursie, vertrek 11.15 uur. Vrijdag 9 augustus De Koog 19.00 uur viswedstrijd bij Badwcg. De Koog, vanaf Schuilhut, 14.00 uur, kerke tochten met auto's. De Koog, 14.00 uur volksdansen voor kin deren op het sportveld. Den Burg, Sarassani. 20.00 uur dansen Oudeschild, 't Skiltje, 20.00 uur, klaverjas- drives. Den Burg, Ontmoetingsavond van groepen gasten met Texelaars of onderling op sport en cultureel gebied, org. J. M. de Vries, Boogerd 28, Den Burg, tel. (02220) 2473 of 2141. in het havenrestaurant. De heenreis zal geschieden per veerboot van de N.V. TESO, de terugreis wordt gedaan per kotter van de heer J. Boom uit Oude schild. „De Dragonders van Villars" De historische achtergrond van de opera: van 1702-1709 voerden in de Ce- vennen de Franse protestanten uit de provincie Languedoc (bijgenaamd de Camisards, boerenkielen) een wanhopi ge, bloedige strijd tegen Lodewijlk XIV, die het protestantisme in Frankrijk wilde uitroeien. Maar noch dragonnades (het plunderen, mishandelen en ver branden van ketters door dragonders), noch de verdrijving der predikanten, noch het verbod van godsdienstoefe ningen, waren bij machte het protes tantisme uit te roeien. Eerst toen in 1704 de menselijker Hertog de Villars, maarschalk van Frankrijk, de wrede Montrevel opvolg de, en toen de Hertog van Villars een zekere mate van „pardon" aanbood, onderwierp de leider der protestanten, Cavelier, zich. Zijn mannen zetten de strijd voort, maar in 1709 was de 'hel- denstrijd gestreden en de gereformeer de kerk nagenoeg vernietigd. Kaarten voor „De Dragonders van Villars" zijn te verkrijgen aan alle WV-kantoren en 's avonds aan de zaal. AUTOCROSS Zondagmiddag om twee uur wordt het startsein gegeven voor de tweede autocross van dit seizoen. Ook ditmaal zullen weer vreemd uitziende vehikels van de partij zijn. Het wordt weer een strijd vol spanning en sensatie. Het racefestijn zal worden gehouden op een weiland in de omgeving van Oosterend. VECHTPARTIJ IN „CATHARINAHOEVE" Enkele opmerkingen over een meisje waren maandagnacht omstreeks half één aanleiding tot een vechtpartij in „Catharinahoeve" waar zes man bij be trokken waren. Een der betrokkenen J. H. A. A. D. uit Amsterdam, liep ern stig oogletsel op, waarvoor hij door de specialist te Den Helder moest worden behandeld. Het meisje, een Zwitserse gouver nante, was met haar vriend J. H. A. A. D. en zijn broer, een glaasje bier in „Catharinahoeve" gaan dranken. Onder de andere aanwezigen bevonden zich de 19-jarige J. T., de 29-jarige L. T. en de 25^jarige F. J. H., allen uit Amster dam, en kamperend op „Dennenoord". J. T. plaatste enkele opmerkingen aan het adres van het Zwitserse meisje, die voor haar vriend en broer aanlei ding gaven tot een heftige schermutse ling. De barkeeper, die tussen beiden wilde komen, werd eveneens geraakt en zijn bril werd vernield. Een bezoeker, die de vechtenden wilde scheiden, werd ook hardhandig uit de weg geruimd. Politie gewaarschuwd De eigenaar van het etablissement, de heer J. Hoogenbosch, waarschuwde de politie, die de onruststokers inrekende. Onder hen bevond zich ook de 23-jange H. S., .die voor verhoor werd ingesloten en na zes uur weer kon vertrekken. Twee man werden ingesloten in het bureau van de Rijkspolitie te Den Burg, voor de derde had men echter geen plaats en deze werd ondergebracht bij de politie te Den Helder. J. H. A. A. D., die ernstig aan zijn oog werd gewond, werd op last van dokter Van Loon, die verminderd ge zichtsvermogen had geconstateerd, naar de oogspecialist te Den Helder verwe zen. Afhankelijk van het resultaat van dit onderzoek en de beschikking van de officier van justitie worden de arres tanten voorlopig vastgehouden. Juist in deze zomertijd worden wij mensen meer met de natuur gecon fronteerd dan in andere delen van het jaaromdat in deze zomertijd nu een maal de vakantie valt en in die va kantie trekken we, als het even moge lijk is, in massa naar buiten om te genieten van de natuur. Dat genieten van de natuur beperkt zich bij de meeste mensen tot het zich domweg bewust zijn niet in de benauwende drukke stad te verblijven, doch in een wat stillere omgeving met veel groen en frisse lucht, kortom, in een afwij kend miljeu te verkeren dan men het hele jaar door gewend is. Jammergenoeg zijn er slechts weinig mensen, die echt het in de natuur zijn beleven, die een open oog hebben voor de wereld om hen heen, die in de plan ten en dieren die ze buiten aanschou wen meer zien dan stomme décorstuk ken, die er nu eenmaal bij behoren om 'het geheel de indruk te laten geven van buiten zijn. Wie edht van de natuur houdt en het buiten zijn naar waarde weet te schatten, is er zich ook van bewust, dat plant en dier stuk voor stuk levende orgasmen zijn, evenals de beschouwer zelf en dat we met z'n allen een onverbrekelijke ketting vor men, waarvan elk individu een schakel is die er bij behoort. Rust en stilte Dan zeggen we ook zo dikwijls dat we genieten van de rust en stilte in de natuur. Ja, voor ons mensen heerst er in de natuur rust en stilte, maar dat komt wij mensen nu eenmaal gewend zijn veel meer rumoer te maken, dan dc andere levende wezens en daarom lijkt het ons dat het zo rustig en stil is in de natuur, maar dat is in wezen niet het geval. Er is in de natuur om ons heen veel meer te doen en te beleven dan we dikwijls wel vermoeden. Om te beginnen is het niet zo stil, want dui zenden en nog eens duizenden dieren maken hun geluiden, maar onze afge stompte oren zijn dikwijls niet in staat om die geluiden nog echt te horen en er zijn veel geluiden, die we wel horen, maar die gewoon niet tot ons bewust zijn doordringen, omdat we verleerd zijii er naar te luisteren. Wie dit echter wel kan, zich daarop heeft getraind, die kan heel veel horen en daaruit al leen al opmaken, dat de levende we zens in de natuur zeer aktief zijn en bijna voortdurend bezig zijn. Dat is ook wel begrijpelijk, want in diezelfde na- BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 24 tot en met 30 juli 1968 Geboren: Wijbe, zv. Pie ter Douma en Eleonore Schijff; Philippine Dyveke Désirée, dv. Johan D. Roeper en Ag- nieta H. D. Mathijsen; Neeltje Carolina dv. Reijer van Lenten en Elly Eelman; Denise Gezina Maria, dv. Cornelis Maas en Catharina D. M. van Sambeek; Irma Jacqueline, dv. Jacob de Boer en Eelkje Koolstra; Sandra Désirée Donata. dv. Henricus W. Z. de Graaf en Maria H. Th. van Hees. Ondertrouwd: Cornelis D. Maas en Anna J. A. de Porto; Albert E.Bouw- man en Alida M. Smit. Overleden: Jurjen Dreijer, oud 19 jaar, wonende te Winschoten; Hille- gonda M. Rab, oud 90 jaar; Jacobus C. Rab, oud 75 jaar. Nogmaals willen wij wijzen op de voorstelling van het Nederlands Jeugd theater, die op 5 augustus a.s. in de „Burgemeester De Koning-hal" zal worden gehouden. Onder de medespe lenden bevindt rich een Texelaar, de heer C. Bakker van „Sunrise". Het gezelschap maakt met het stuk „De Prijs" van Sean O'Casey een toernee door ons land. Zo wordt onder meer opgetreden in Amsterdam („De brakke grond"), Rotterdam, Arnhem, Vlaar- dingen en Den Burg. De organisatie van aankleding van het toneel tot en met de reclame is in handen van de groep zelf. Het optreden van dit gezel schap is een evenement, zoals zich maar zelden op het eiland zal voordoen. Kaarten zijn te verkrijgen a ƒ3,50 bij de WV en 's avonds aan de zaal. tuur, die we ondergaan als een oase van rust, is het helemaal niet zo rustig als wij wel denken. Vrijwel ononder broken wordt in diezelfde natuur uur in uur uit gestreden om het naakte bestaan en om het leven. Om ons heen vinden onafgebroken drama's plaats, waarvan we dikwijls geen flauwe notie hebben. Strijd om het bestaan Het is wel eens interessant om hier van slechts enkele voorbeelden te noe men, zodat men een indruk krijgt van wat er zich in werkelijkheid afspeelt. In het bos waar we heerlijk van rust en stilte genieten, bemerken we niet, dat er een roofvogel hoog in de lucht stilstaat, die loert op kleine zangvogel tjes. We horen en zien hem meestal niet neerduiken, we zien niet hoe hij zijn prooi in een onderdeel van een seconde weet te krijgen, of hoe hij mist en de kleine vogel juist weet te ontko men door zich bliksemsnel tussen het lagere hout te verbergen. We zien meestal niet, hoe de marter, of de wezel rondsluipt, op zoek naar zijn prooi, hoe er een felle strijd op leven en dood wordt gevoerd tussen de rover en de eekhoorn. Hoe razendsnel de nageltjes tikken op de bast van de boom, waaromheen het lijkt dat zij krijgertje spelen, maar het is dodelijke ernst. Het gaat om zijn of niet zijn. Heeft de eekhoorn geluk en weet hij het gevaar te ontkomen, dan zit hij nau welijks enige minuten later rustig knabbelend op een tak en we bemerken niet aan hem, dat hij slechts luttele minuten geleden nauwelijks aan de dood is ontsnapt. Dat is het merkwaar dige bij dieren. Zij kennen pas doods angst op het moment dat hef om hun leven gaat. Zij kennen niet de vrees voor de dood als er geen gevaar is. De eekhoorn is enige minuten later weer volkomen rustig, al is hij natuurlijk wel altijd op zijn hoede. Dat gebeurt in onze naaste omgeving met wat grotere dieren, maar tussen de de dennennaalden op de grond spelen zich soortgelijke tonelen af m wat wij menen doodse stilte, tussen insekten, zoals mieren, torren, .kevertjes, e-d. Voortdurend en onafgebroken voltrek ken er zich kleine drama's. Zijn we niet in het bos, maar aan het strand, dan wanen we ons daar in een bijzonder vredige omgeving, die slechts wordt verstoord door het ruisen van de zee. Maar pas op, in de duinen wordt ook op leven en dood gevochten. Kijk naar meeuwen, zeilend boven de duintoppen. Daar stort er zich een in felle vlucht op een jong konijntje, dat in een razendsnelle rigzagkoers tracht nog net het kreupelhout te bereiken, of Het is vandaag precies 60 jaar gele den dat de toen nog zeer jonge N.V. TESO destijds legde men bijzonder veel nadruk op EIGEN) haar eerste eigen schip in gebruik zou nemen, nl. „DE DAGERAAD". Vanaf de oprich ting van de vervoersonderneming had men gebruik gemaakt van de gehuur de „Baron Rengers". We lezen hierover in het archief van de Texelse Courant: „Het is thans een feit dat de Vereeniging N.V. Texels Eigen Stoombootonderneming, goedge keurd bij Kon. Besluit van 17 Decem ber 1907, een eigen Stoomboot in de vaart heeft gebracht. De nieuwe boot draagt de naam „de Dageraad" een zeker symbohsche naam waarvan in den loop van lange tijd moge blijken, dat zij goed gekozen is". Over de aankomst van het nieuwe schip in de haven van Oudeschild meldde de Texelse Courant; „Het was alreeds in den morgen van gisteren te ontdekken, dat het een dag van bijzondere betekenis was, de uitge stoken vlaggen verkondigden dit alom. En met den middag werd zulks nog duidelijker, toen velen per as, per fiets of te voet zich naar de haven begaven om te drie uur met de „Rengers" over te steken en vervolgens aan de feeste lijke intocht van „de Dageraad" deel te nemen. Velen hadden voldaan aan de uitnodiging welke tot hen was gerioht; het waren er van alle dorpen en uit alle klassen der maatschappij welke de „Rengers" vulden". Bij het lezen van de lovende beschrij ving van het nieuwe schip moeten we constateren, dat er sindsdien bij de TESO erg veel veranderd is. Niemand zal destijds hebben kunnen vermoeden hoe geperfectioneerd de veerdienst naar het eiland over zestig jaar zou zijn „Het deed ons genoegen te mogen constateren, dat voor de 2eklaskajuits- rezigers uitstekend is gezorgd, boven flinke ruimte met zonnetent, beneden een goed ingerichte kajuit, alles voor zien van de nodige gelegenheden. Dat de le klas kajuit met zijn promenade dek en rooksalon er niet minder com fortabel uitziet, behoeven wij zeker niet te zeggen". een holletje, voordat de gevederde ro ver zich op hem stort. Ook in de zee Maar ook onder die woelige zee spiegel voltrekt zich het ene drama na het andere, zelfs op die plekken waar u heerlijk in de branding ploetert, spe lend met een luchtband of duikend in de golven. Daar bij uw voeten en be nen gebeurt het ook. Daar zijn kleine zeedieren op leven en dood met elkaar (zie vervolg pagina 2) Honderden Texelaars xvareu zestig jaar geleden in Oudeschild aanwezig voor een feestelijke ontvangst van het eerste eigen schip van de N.V. TESO „De Dageraad". Zelfs het fanfarecorps was bij de feestelijke overtocht van de partij „Het fanfarecorps speelde enige lie deren, een feestlied werd gezongen en toen zette tegen 5 uur „De Dageraad" 'koers naar Texel". Ook de aankomst in Oudeschild was bijzonder feestelijk: „Toen „De Dage raad" de haven binnenkwam, ging er een luid gejubel uit de menigte op, ter wijl het fanfarecorps er lustig op los speelde. Toen de genodigden het schip hadden verlaten, werd het publiek ge legenheid gegeven het schip te bezich tigen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt en er gmg maar één roep van „ze is prachtig". De Raad van Beheer en alle Texelaars kunnen trotsch zijn op deze vrudht van hun solidariteit". „HET SPIJT ONS VAN DE DEUK" Dit opschrift trof de heer P. A. Groot uit Heemstede woensdagmiddag op zijn op het Westerslag geparkeerde Morris 1100 aan. Een onbekende had een deuk in zijn wagen veroorzaakt en slechts een papiertje met deze vreemde ver ontschuldiging onder de ruitenwissers achtergelaten. Twee dames hadden ech ter gezien wie de dader was en het kenteken van diens auto genoteerd. Een onderzoek van de Rijksplitie hel derde de identiteit snel op. Het bleek H. J. uit Weesp, kamperend op „Den nenoord" die met rijn Austin Seven de deuk had veroorzaakt. Hij bekende en er werd procesverbaal tegen hem opge maakt. AANRIJDING MET LICHTE SCHADE Dinsdagochtend om twaalf uur heeft zich een botsing voorgedaan op de kruising Molenstraat-Keesomlaan. De 30-jarige vertegenwoordiger C. Peere boom naderde met zeer matige snel heid via de Keesomlaan met zijn VW 1300. Uit de Molenstraat naderde de 21-jarige M. J. Hems, die nagenoeg stapvoets reed. Misleid door de zeer langzame vaart van beide wagens wis ten de chauffeurs een aanrijding niet te vermijden. De auto's, beide Volkswa gens, werden licht beschadigd. NA 2 JAAR SUCCESVOL OPTREDEN IN B1NNEN- EN BUITENLAND KWARTET FRED JASPER TERUG IN „DE BUTERIGGEL" Woensdag-, zaterdag- en zondag avond. 8.00 - 1.00 uur

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1