Groen ^wartsj~exels in het harL, AGENDA Te veel liefhebbers voor artsen studie Hannes v.d. Meer werd winnaar van tweede MAB-autocross Tekort aan huisartsen maar Veel schade door slecht circuit MARGRIET EN PIETER WAREN (INCOGNITO) OP TEXEL Uurtje zwemmen bij paal 12 stoelen Moerbeek's Volksgezondheid komt in gevaar ISDAG 6 AUGUSTUS 1968 81e JAARGANG No. 8289 rEXE jilgave N.V. v/h Langeveld De Rooij „stbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- f eisen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. OOSTEREND Ook de tweede autocross; die de MAB-club Texel dit seizoen bij Oosterend organiseerde, is een qroot succes geworden. De be langstelling was ongeveer even groot als de eerste keer en beliep dus onge veer 5000 personen. Na een zaterdag van voortdurende regen was het zon dag ideaal crossweer: droog, maar niet zo zonnig, dat de toeristen de voorkeur konden geven aan het strand. MAB-voorzitter De Wit, die ook de vorige crosses, mede door het goede weer zag slagen, zei ons: „We hebben weer geluk gehad. Oosterend moet wel een heilige plaats zijn Zondagmiddag werd de heer Hannes van der Meer winnaar. Tweede werd de heer Gieze en derde J. Grisnigt. Piet Dam, die winnaar werd van de vorige cross, hoorde ook nu tot de fa vorieten. In de finale liep hij echter ast op een weerbarstig pak stro, waar mee zijn kans op de eindzege verkeken was. Overigens wordt over de genoem de uitslag in MAB-kringen nog druk ediscussieerd. Jan Grisnigt zou nl. de tweede plaats hebben bereikt als hij niet een geweldige „opdonder" had gehad van een coureur, de eerder een aantal rondes was achtergeraakt en lich daardoor had gediskwalificeerd. Zonder dat de jury het merkte was hij echter weer gaan meerijden en drukte Grisnigt van de tweede naar de derde plaats. Slecht parcours De cross had deze keer een wat min der sensationeel karakter, vooral als gevolg van de gemiddeld wat lagere snelheid waarmee werd gereden. Dat was nodig omdat het terrein, dat bij de vorige cross al behoorlijk was omge ploegd, bijzonder slecht was. De met losse grond gestopte gaten in het par cours, waren spoedig weer opengere den. Ondanks de grotere voorzichtig heid liepen veel wagens toch ernstige schade op. Van de dertig renners wa- Dinsdag 6 augustus De Koog. Sportveld, volleyballen en volks dansen voor gasten en Texelaars, 19.00 uur. Den Burg, Hotel „De Lindeboom-Texcl", 20.00 uur, openbare bridge-drive, ƒ4,per persoon. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur dansen De Waal. N.H. kerk zang- en muziekavond om 20.30 uur. Woensdag 7 augustus Den Burg, Groeneplaats, 14.00 uur, het tra ditionele Folklorefeest met schapenscheren, spinnen, netten boeten, schandblok, waag en kantklossen; 14.30 uur Ringsteken op pony's; 19.30 uur optocht m.m.v. het Kon. Tcxels Fanfarecorps, optreden Boerenkapel, volks- dansgroep. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur dansen De Koog. Sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars om 19.30 uur. Opgeven bij Dorpsstraat 28, De Koog. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden excursie, vertrek 10.15 uur. Donderdag 8 augustus Den Hoorn, 19.00 uur viswedstrijd bij paal 9. Den Hoorn, N.H. Kerk, 20.00 uur, samen zang en orgelmuziek,. Den Hoorn, De Waldhoorn, 20.00 uur, dansen m.m.v. The Stamps. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur dansen Den Burg, City-theater. 20.00 uur, Texelfilm De Koog, vanaf Schuilhut, met auto's kerke- tochten over Texelf vertrek 14.00 uur. De Koog, Herv. kerk, 20.30 uur, zangavond De Cocksdorp, strandspelen voor kinderen bij de Krim, 14.00 uur. De Cocksdorp, vanaf Watergcmaal, wadden- excursie, vertrek 11.15 uur. Vrijdag 9 augustus De Koog 19.00 uur viswedstrijd bij Badweg. De Koog, vanaf Schuilhut, 14.00 uur, kerke- tochten met auto's. De Koog, 14.00 uur volksdansen voor kin deren op het sportveld. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur dansen Oudeschild, 't Skiltje, 20.00 uur, klaverjas- dnves. Den Burg, Ontmoetingsavond van groepen gasten met Texelaars of onderling op sport en cultureel gebied, org. J. M. de Vries. Boogerd 28, Den Burg, tel. (02220) 2473 of 2141. ren er heel wat die halverwege de strijd moesten staken wegens gebroken stuurstangen e.d. Het aangekondigde pauzenummer, het met een bemande crossauto door breken van een muur, ging niet door, omdat de wagen die hiervoor was be stemd, het eerder had laten afweten. Een grappige compensatie was een wedstrijd achteruitrijden, waaraan vijf coureurs deelnamen Een gewaardeerd besluit van de cross was het nummer springschans. Men had de schans nu wa hoger gemaakt dan de vorige keer (65 om.) Weer werd een Volkswagen rijder winnaar; Fr. Halsema. Dit was het enige wedstrijdonderdeel, waarbij zich een (iklein) ongelukje voordeed. M. de Waard bezeerde zijn neus, toen hij met het gezicht op de stuurrand kwam. TWEE JONGENS NAAR ZIEKENHUIS EIERLAND De 18-jarige Hagenaar B. Menting sloeg zaterdagavond om streeks half negen op de Postweg ter hoogte van het vliegveld met zijn Austin personenwagen over de kop. Hij en een 17-jarige mede-inzittende liepen diverse fracturen op en moesten naar het ziekenhuis Parkzicht te Den Helder worden gebracht. De jongeman haalde twee achter elkaar rijdende auto's in en merkte te laat een tegenligger op. Om niet frontaal te botsen stuurde hij zijn wagen de linkerberm in. Daar sloeg hij over de kop en kwam in de sloot te recht. De auto werd geheel vernield AUTO CONTRA VERKEERSZUIL Vrijdagmorgen deed de 18-jarige M. 't H. uit Amsterdam bij de rijkspolitie te Den Burg aangifte van een door hem veroorzaakte aanrijding, 't H. was met z'n Austin in botsing gekomen met de verkeerszuil op de kruising Pont- weg-Hoomderweg. De auto was ernstig beschadigd. Prinses Margriet, haar echtgenoot Mr. Van Vollenhoven en een vriend zijn zondagochtend op Texel geweest om er een uurtje te zwemmen. Het bezoek was strikt incognito. Even voor elf uur zette Mr. Van Vollenhoven zijn sport- vliegtuig op het Texelse vliegveld aan de grond; even later volgde een politie- vliegtuig met o.a. twee rechercheurs. Het gezelschap werd opgewacht door adjudant J. Gulmans die van het pa leis het verzoek had gekregen voor ver voer naar het strand te zorgen. Het moest allemaal onopvallend gebeuren. Er kwamen geen uniformen aan tepas ,cn er werd gebruik gemaakt van de rode Opel Kadett van de adjudant. Op het vliegveld werden de hoge gasten nog door enkele toeristen herkend, maar verder konden de bekende Neder landers zich onbelemmerd en vrijwel onopgemerkt bewegen. Via de Dennen ging het naar het strand Paal 12 waar een badhokje werd gehuurd en waar de prinses en haar echtgenoot zich een uurtje koste lijk in het water vermaakten. Ook de terugtocht werd per vliegtuig HACHELIJK AVONTUUR IN HET EIERLANDSE GAT DE COCKSDORP Woensdagmid dag om tien over zes voer de motor- reddingboot „Ida Mary" van De Cocks dorp uit om een dn nood verkerende Duitse zeiler de helpende hand te bie den. De Duitse vakantieganger, de heer W. H. Kreher, uit Wuppertal, was met zijn vrouw in het Eierlandse Gat gaan zeilen met een vaartuigje, dat volko men ongeschikt is voor de zee rond de noordpunt van Texel. Het bootje was van een opvouwbaar type. Over een raamwerkje van houten spanten wordt een rubberhoes geschoven, die vervol gens vol lucht geblazen wordt. Ter stabilisatie is 'het geheel voorzien van t/vvee zwaardj es. Het zeilende echtpaar werd overval len door een uitloper van een onweers bui en naar alle waarschijnlijkheid i s het bootje vol water gelopen en omge slagen. Een en ander speelde zich dicht onder de vuurtoren af. Toen de red dingboot ter plaatse arriveerde, had de vrouw reeds zwemmende de kust weten te bereiken. Haar echtgenoot was niet in paniek geraakt en kwam daardoor niet direkt in levensgevaar te verkeren. Hei zeilbootje werd op sleep genomen door de „Ida Mary" en afgemeerd bij het botenhuis. Het Duitse echtpaar werd aan het verstand gebracht dat spelevaren met een dergelijk onzeewaardig vaartuigje op de Noordzee levensgevaarlijk is. gemaakt. Mr. Van Vollenhoven was en kele weken geleden ook al op Texel ge weest, als piloot van een der slcepvlieg- tuigen ten behoeve van de zweefvlie gerij. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild aug. 6.06 en 18.45; 7 aug. 7.27 en 19.56; aug. 8.35 en 20.57; 9 aug. 9.32 en 21.49; 10 aug. 10.19 en 22.28. Aan het strand ongeveer een uux eerder hoog water. MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 AUTO OVER DE KOP Donderdagmiddag omstreeks twee uur sloeg de 31-jarige onderwijzer H. E. C. A. K. uit Den Burg op de Wes- terweg in Waalenburg met zijn Fiat 850 Coupé over de kop. K. die met een snelheid van 80 km. reed ter hoogte van hoeve „De Nooidkroon" meende, dat hij de hem naderende Daf van de heer J. Lok niet voldoende ruimte kon geven om te passeren, remde fel en kwam via de berm weer op de rijbaan terecht, waarna zijn wagen in een slip raakte en over de kop sloeg. De Fiat bleef ondersteboven op de weg liggen. K. werd licht gewond. BLIKSCHADE DE KOOG Zaterdagmiddag deed zich op de Badweg te De Koog een botsing voor, op het duin 'bij het strandhotel. Een jonge toeriste herken de enkele voorbijgangers en liet zich door hen zo afleiden dat zij met haar wagen op de linkerweghelft raakte. Uit tegengestelde richting (van het strand) naderde een Renault van een andere vakantieganger. Precies op het hoogste punt van het duin botsten de wagens frontaal, hetgeen materiële schade tot gevolg had. „KAMPIOEN SPORTVISSEN" GEHULDIGD Donderdagavond stond een hon derdtal personen aangetreden bij het kantoor van kampeerterrein „De Luwe Boshoek" te De Koog om de huldiging van de kampioen der sportvissers 1968 bij te wonen. Onder de aanwezigen bevond zich de heer Kuipers uit Almelo, die zich, vanwege zijn presta ties op het gebied van de sportvisserij, niet kon voorstellen, dat hij een in drukwekkend certificaat en een lau werkrans zou ontvangen. De heer Kuipers, die regelmatig met zijn vriend ging vissen, was altijd zeer onfortuinlijk met zijn vangst. Hoewel zijn kameraad de ene vis na de an dere op het droge haalde, bungelde er aan zijn lijn steeds weer een grote krab. Op een nacht ving Kuipers er zelfs 180! Vissers en bekenden van „De Luwe Boshoek" meenden dat de heer Kuipers toch een goed sportvisser was en dat hij in het openbaar geprezen moest worden. Er werd door enkele handige lieden een fraai uitziend diploma in elkaar geknutseld, waar onder meer de vangst van het aantal krabben op ver meld stond en de grote dank van de Texelse Noordzeevissers, omdat de heer Kuipers drastisch op weg is de zee vrij te maken van krabben. De plechtigheid op donderdagavond was zo goed in scène gezet, dat slechts de insiders wisten, dat het om een grap ging. De heer Kuipers nam zijn onverwachte, naar zijn idee waar schijnlijk misplaatste huldiging spor tief op en tot laat in de avond werd er door vissers en vrienden feestge vierd. De Texelse Courant feliciteert de heer Kuipers vanaf deze plaats en wenst hem een goede vangst. GESLAAGD OOSTEREND Onze plaatsgenoot, de heer W. Eelman slaagde vorige week voor het diploma M.B.A. (moderne be drijfsadministratie). Hij werd opgeleid door het Instituut Roggeveen te Alk maar. Onlangs slaagde ook de heer Jac. Schraag voor dit diploma. BROMFIETSER LICHT GEWOND De 17-jarige bromfietser A. P. K. uit Den Burg wilde zaterdagochtend om half twaalf bij de Hoornderweg de Pontweg oversteken. Hij verzuimde daarbij voldoende uit te kijken en werd aangereden door de Duitse toerist G. B. uit Wuppertal. K. maakte een buiteling, maar kan van geluk spreken, omdat hij slechts een gekneusde enkel en wat schaafwonden opliep. WEER ƒ475,— IN ZWEMBADPOT De afgelopen woensdag hebben leden van het R.K. Vrouwengilde zich in De Waag op de Vismarkt bezig gehouden met oliebollen bakken ten bate van het zwembad. Er werd voor ƒ475,ver- kooht. Door het oliebollen bakken van de verschillende vrouwenorganisaties is nu al ruim 3300,voor het zwembad bijeengebracht. VERNIELZUCHTIGE DRONKEMAN De 23-jarige Oudeschilder J.D.B. werd in de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks twee uur op heterdaad door de politie betrapt, toen hij na rij- kejtijk drankgebruik in zijn auto op weg was naar zijn woonplaats. Hij werd ter ontnuchtering ingeslo ten. In het politiebureau liet hij op niet mis te verstane wijze blijken dat hij over het optreden van de politie slecht te spreken was. Hij slingerde de rayon- commandant van Den Burg een aantal beledigingen naar het hoofd en nader hand richtte hij in zijn cel vernielingen aan. Zowel voor rijden onder invloed als voor vernieling en belediging zal hij zich te zijner tijd moeten verantwoor den. TREKKING LOTERIJ TEVOKO Woensdag heeft de trekking plaats gevonden van de loterij van TeVoKo. De prijzen zijn gevallen op de volgende lotnummers: ƒ10,op lot no. 995; ƒ10,op lot no. 1853; 25,op lot no. 1749; ƒ50— op lot no. 36; ƒ100,— op lot no. 1938 en ƒ200,op lot no. 782. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer M. Th. Zijm, Wagemaker- straat 20 te Den Burg. FIAT 600 IN BOTSING MET RENAULT EIERLAND Zaterdagmiddag deed zich op de kruising van de Postweg- 's-Hertogenboschweg een aanrijding voor tussen de Fiat 600 van een Duitse arts mej. C. Schenensky (31) en de Renault 16 van de typograaf B. (19) uit Den Burg. Op het moment dat de Duitse linksaf wilde slaan werd zij in de flank aangereden door B. Door de klap werd zij uit de wagen geslingerd en bleef ongedeerd. B. liep enkele lichte verwondingen op die door de chauffeuse van de Fiat werden behandeld. Het ongeluk had voor de omgeving bijzonder nare gevolgen. De Renault van B. was in de sloot op een in wer- vel|juizen gesloten elektriciteitskabel van de TEM terecht gekomen. De buis was tegen deze krachtproef niet be stand met als gevolg dat een deel van de polder Eierland geruime tijd zonder licht kwam te zitten. Personeel van de TEM is een hele dag bezig geweest om het defect te herstellen. De schade be loopt ongeveer ƒ500, VOLKSWAGENBUS ERNSTIG BESCHADIGD Donderdagavond omstreeks zeven uur kwam de heer Jac. Mosk, vishan delaar te Den Burg, op de Pontweg met zijn Volkswagenbusje in botsing van de VW-Variant van de architekt E. J. Jelles uit Amsteldijk. De heer Mosk naderde met zijn bestelwagen via de Westerdijksweg (de weg over de noordelijke binnendijk van de P.H. polder naar Oudeschild), de Pontweg, waarover de heer Jelles met zijn Va riant uit de richting van Den Burg kwam. Mosk draaide de Pontweg op en werd aan de linkerachterkant door de rechtervoorzijde van de andere volks wagen geraakt. Vooral de schade aan de bestelauto is aanzienlijk. Beide chauffeurs zijn all-risk verzekerd. „GOODWILL" WEER SUCCESVOL De ruin „Gioodwill" van de gebr. Schoorl te Den Burg won woensdag middag op Duindigt de 2120 meter lange race voor de Bath-prijs. Zijn overwinning, die hij met zeer ruime voorsprong behaalde, leverde de eige naars 1000,op. i Mede namens de minister heeft de plaatsingscommissie een waarschuwing uit laten gaan aan de ruim 2000 jonge mensen die zich als eerstejaarsstuden ten de medische faculteiten van onze Nederlandse universiteiten hebben laten inschrijven. Deze aspirant-artsen kre gen te horen, dat zij er rekening mee moeten houden, dat hun studie wel eens langer zou kunnen duren dan zij ver wachten, aangezien er niet voldoende bedden zijn in de academische zieken huizen, alwaar zij tijdens een bepaalde periode van hun studie als assistenten zullen moeten optreden. Door de ge ringe plaatsingsmogelijkheden in deze academische ziekenhuizen zal rekening gehouden moeten worden met zeer lan ge wachttijden in de toekomst. Momen teel zijn er in Leiden al wachttijden van ongeveer zes maanden en daar wordt door de medische studenten reeds tegen geprotesteerd. In de toe komst zal een en ander nog ernstiger vormen gaan aannemen. Via deze oproep worden de eerste jaars niet alleen gewaarschuwd, doch trachtte men tevens die aspirant-stu denten, die niet voor honderd procent dn deze studie waren geïnteresseerd af te schrikken. Slechts enkele studenten hebben zich bedacht en hebben hun in schrijving ingetrokken. Maar bet zijn er nog geen tien en dus blijft men zit ten met de moeilijkheid om deze ruim 2000 eerstejaars aan de medische facul teiten onder te brengen. Ruim 500 stu denten zijn er al ingeschreven boven de maximale capaciteit van de faculteiten. Men zal met alle middelen moeten trachten een redelijke oplossing te vin den en dit surplus over de faculteiten moeten verdelen. Zo op het oog zou men menen, dat er redenen zijn om verheugd te zijn, want reeds enige jaren wordt er in ons land geklaagd over het ernstige tekort aan huisartsen. Deze categorie medici is ernstig over belast en dat heeft diverse onaangena me bijverschijnselen. Er zijn huisartsen die vrijwel dag en nacht werken, daar door onvoldoende rust genieten en zich populair gesproken doodwerken. Het is een vaststaand fedt, dat velen van hen in de afgelopen jaren zijn overleden aan een hartinfarct e.d. De artsen, die ook nog een beetje aan him eigen gezondheid willen den ken, komen dikwijls in de praktijk voor grote problemen te staan, die er toe leiden, dat er wel eens van hen gezegd wordt, dat ze niet prompt voor 'hun patiënten klaar zouden staan. Dat is het echter niet alleen. Veel huisartsen klagen er ook over, dat ze bijna geen tijd kunnen vinden om de vakliteratuur bij te houden. Dat is ook een ernstige zaak, want op die manier (kan een huisarts achter gaan lopen, te meer daar de ontwikkeling van de me dische wetenschap tegenwoordig een zo snelle vlucht neemt. Die ontwikkeling moet de medicus bijhouden, dat is be slist noodzakelijk, maar daarvoor moet bij tijd hebben voor bet lezen van vak literatuur en eventueel voor bet ge sprek met collega's. Daar komt de huis arts in de grote steden met zijn over belaste praktijk dikwijls niet aan toe en uiteraard is dat ook een punt dat hem steekt. Wanneer we dan weten, dat men verwacht, dat het aantal huisartsen in de toekomst in verhouding geen gelijke tred zal kunnen houden met de toe name van de Nederlandse bevolking, dan is het duidelijk, dat in de toekomst een noodsituatie zal gaan ontstaan, die ernstige gevaren kan inhouden voor de Nederlandse volksgezondheid in het al gemeen. Want waar de bevolking in aantal stijgt en de huisartsen nu al overbelast zijn, zal in die toekomst het aantal huisartsen ook moeten stijgen, maar gezien de opleidingsmogelijkhe den is dat naar blijkt, zelfs bij een grote animo van de aspirant-artsen niet mogelijk. Het helpt ons niet, of er 2000 of desnoods 3000 jonge mensen bereid zijn om zich als arts te bekwa men om op die manier t.z.t. als aan vulling dienst te kunnen doen. Nu blijkt dat het niet ligt aan het feit, dat er onvoldende jonge mensen gevonden 'kunnen worden die deze studie willen gaan volgen, neen, er is domweg on voldoende opleidingscapaciteit. Hier komen we uiteraard aan een pijnlijk punt. Wie is hiervoor verant- i(izie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1