Cjrocn rtrjexel s in het AGENDA Vakantieregeling 1969: Niet veel beter dan dit jaar Honden maken slachtoffers in veestapel van C. Vlaming Wijze les van Grote Broer Spoedig overleg dringend nodig Wakende ram teruggetrokken secretaires n^qOR UW fa. Moerbeek's grasmaaimachines Bakkers Ijzerhandel nv tfSDAG 13 AUGUSTUS 81e JAARGANG No. 8291 iKgave N.V. v/h Langeveld Dc RooU putbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 J,: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den n, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Het zomervakantieschema 1969 voor de collectief sluitende bedrijven (en dus de sdhoilen) in Nederland, zoals dat door de Stichting van de Arbeid is voorgesteld en door de regering is aan genomen, ziet er ars volgt uit le periode: het westen des lands (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland ten noorden en westen van de rivieren) (plus de metaalin dustrie 30 juni t/m 12 juli; 2e periode; het gedeelte van Nederland bezuiden de grote rivieren (Noord- Brabant, Limburg en Zeeland) 14 juli t/m 26 juli; 3e periode: het oosten en noorden van het land plus de bouw- en nevenbe- drijven en de textielindustrie 28 juli t/m 9 augustus. Zomervakanties 1969 in de Bondsrepubliek Duitsland De zomervakanties voor de scholen in de Bondsrepubliek Duitsland zijn voor 1969 voor de onderscheidene Duit se deelstaten volgens het hier volgende schema vastgesteld Groep I: Bremen 30 juni tot 9 augustus; Hamburg 30 juni tot 9 augustus; Nedersalksen 30 juni tot 11 augustus; Sleeswijik-Holstein 30 juni tot 9 aug. Groep II: Berlijn en Noordrijn-Westfalen 11 juli tot 23 augustus. Groep III: Hessen 17 juli tot 3 september; Rijn'land-Pfalz 17 juli tot 27 augustus; Saarland 17 juli tot 30 augustus. Groep IV: Baden-Württemberg 24 juli tot 6 sept.; Beieren 24 juli tot 10 september. ANVV protesteert De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) heeft in een brief aan de Stichting van de Arbeid haar teleurstelling uitge sproken over de door haar vastgestelde (len door de regering goedgekeurde) pe riodes voor de school- en bedrijfsvakan- ties in Nederland in 1969. Wij laten de tekst van deze brief volgen: „Zoals u bekend is, werden de schooi en bedrijfsvakanties voor de zomer van 1968 in Nederland en in de Westduitse deelstaat Nordrhein-Westfalen tenge volge van een ongecoördineerd streven naar vakantiespreiding in ibeide landen afzonderlijk zodanig vastgesteld, dat zij nagenoeg samenvielen. Zoals u even eens bekend zal zijn, zal dit in onze Noordzeebadplaatsen leiden tot een overmatige drukte in de topperiode (ca. 1 juli - 10 augustus) en een aanzienlijke leegloop daarna, ten detrimente van het toeristisch bedrijfsleven, de vakan tiegangers, zowel de Nederlandse als Duitse, en de goede naam van onze kustgebieden als vakantiebestemming. Niet ten onrechte is er daarom van Dinsdag 13 augustus De Koog, Sportveld, volleyballen en volks dansen voor gasten en Texelaars, 19.00 uur. Den Burg, Hotel „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, openbare bridge-drive, ƒ4,per paar. De Waal. N.H. kerk zang- en muziekavond om 20.30 uur. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden, excursie, vertrek 14.45 uur. Woensdag 14 augustus Den Burg, Groeneplaats, 14.00 uur, het tra ditionele Folklorefeest met schapenscheren, spinnen, netten boeten, schandblok, waag en kantklossen. 19.30 uur Optocht van de drumband Marga- retha Sinclair. De Koog. Sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars om 19.30 uur. Opgeven bij Dorpsstraat 28, De Koog. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden excursie,, vertrek 15.00 uur. Donderdag 15 augustus Den Burg, City-theater, 20.00 uur, Texelfilm De Koog, vanaf Schuilhut, met auto's kerke- tochten over TexeU vertrek 14.00 uur. De Koog, Herv. kerk, 20.30 uur, zangavond Den Hoorn, N.H. Kerk, 20.00 uur, samen zang en orgelmuziek,. Den Hoorn, De Waldhoorn, 20.00 uur, dansen m.m.v. The Stamps. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden excursie, vertrek 15.30 uur. Vrtfdag 16 augustus De Koog, vanaf „De Schuilhut", met auto's kerkentochten over Texel. De Koog, Sportveld, 14.00 uur, volksdansen voor kinderen. Oudeschild, dorpshuis 't Skiltje, 20.00 uur, openbare klaverjasdrive. Den Burg, Ontmoetingsavond van groepen gasten met Texelaars of onderling op sport- of cultureel gebied. Org. J. M. de Vries. verschillende zijden op aangedrongen, dat door internationaal overleg herha ling van deze situatie wordt voorko men. Wij zijn er in teleurgesteld, dat in tussen door uw stichting een vakantie- schema voor het bedrijfsleven in de zo mer van 1969 werd opgesteld het welk door de regering werd aanvaard zonder dat békend was welk vakan- tiesehema in (Duitsland zou worden aangenomen. U zult bemerken, dat hiermee slechts een geringe verbete ring is bereikt in vergelijking met 1968, een verbetering, die uitsluitend te dan ken is aan een opschuiving met twee weken van de vakanties in Nordrhein- Westfalen. Wij willen er met de meeste klem op aandringen, dat voor de Nederland se vakanties voor 1969 alsnog een nieuw schema wordt opgesteld, waarbij deze tenminste 1 wéék worden ver vroegd. Dit moet beslist tot de moge lijkheden behoren en het is ons in ziens niet logisch alle verbeteringen alleen van de Duitsers te eisen, die hun vakanties in onderlinge overeenstem ming tussen 11 Bundeslander moeten vaststellen (en van het samenvallen minder last hebben dan de Nederlan ders) en zelf daartoe niet al het moge lijke te doen". Het weekblad „Horeca" gaat com mentariërend in op de gang van zaken rond de vakantieregeling. Naar aanlei ding van het feit dat de Stichting van de Arbeid er nu op aandringt de kwes tie van het samenvallen van de Neder landse en Duitse vakanties op korte termijn te regelen, wordt opgemerkt, dat deze opmerking toch wel zeer be vreemdend is. „Eerst legt Nederland zich voor zes jaar vast op een schema, maar tegelijkertijd wordt aangedrongen op overleg met de Duitse Bondsrepu bliek, teneinde een samenvallen als in 1968 te voorkomen. Wij brengen de le zers in herinnering dat in 'het advies van de Sociaal Economische Raad in 1964 aan de regering uitgebracht de motivering van de vervroegde zomer vakanties in ons land juist werd gevon den in de ervaringsregel dat de ipiek van het Duitse bezoek in Nederland telkens zeer duidelijk lag in de maand augustus. Als nu de Nederlandse piek twee wéken kan worden vervroegd (van eer ste helft augustus naar tweede van juli) en de Duitsers handhaaf den hun vakan tieschema, waarbij het voor ons veruit voornaamste land „Nordrhein-West falen" op de laatste zaterdag dn juli met vakantie ging, dan was een alles zins bevredigende spreiding bereikt. Aan deze voorwaarde (als de Duitse vakanties enz.) is in 1968 niet voldaan, nu de Duitse Lander ook een roulering zijn gaan toepassen en waarbij Nord rhein-Westfalen op de eerste zaterdag in juli aan de beurt kwam. Dit had voor de maand juli 1968 een overma tige concentratie, vooral aan onze stranden, van Nederlandse en Duitse vakantiegangers ten gevolge. Er viel voor 1969 in zoverre nog iets te redden, dat het begin van de schoolvakantie in Nordrhein-Westfalen nu twee weken later is dan die in Nederland. Maar waarom eist Nederland dat Duitsland zich aanpast aan onze regeling die voor vele jaren vooruit wordt vastgesteld? Is dit niet iets van kleine David die van reus Goliath verlangt dat deze op de knieën gaat liggen? Waarom niet eerst met „Düsseldorf" (hoofdstad van Rheinland-Westfalen) tot overeenstem ming trachten te komen alvorens ons te binden aan een nationaal schema? Internationaal overleg vereist Het met vakantie gaan van meer dan de helft van de Westeuropese be volking in een korte spanne tijds vraagt om internationaal overleg. Dat wij in deze opvatting niet alleen staan, bleek uit het verslag van het aan va kantiespreiding gewijde congres van de Alliance Internationale du Tourisme, dat in februari j.l. in Florence werd ge houden en dat wij aantroffen in „Re creatie" nr. 2, tweemaandelijks orgaan van de Stichting Recreatie, de organi satie die zich al tientallen jaren inzet voor de vakantiespreiddng. Wij 'lezen op blz. 56 daarover „De voorzitter van de sectiecommis sie vakantiespreiding l(van de Stichting Recreatie, dat is de onze trouwe lezers welbekende Dr. M. C. Tideman) ant woordde Dr. Alfred Kich uit München met een betoog dat uitmondde in een oproep tot internationale samenwer king. Dr Tideman stelde hier de des betreffende regeringen aan de kaak, nl. dat het ondeugdelijk is in een tijd van snel intensiverend internationaal reis verkeer zonder overleg wijzigingen aan te brengen in bestaande tijdsindelingen. Het is ook voor de Duitse „Lander" van belang de stroom Nederlandse va kantiegangers over de Autobahn dan wel in de vakantiedagen (een kwart van de Nederlandse vakantiegangers naar het buitenland gaat naar de Duitse Bondsrepubliek) niet gelijktijdig met de eigen Duitse vakantiegangers behoeven op te vangen". Wij weten ons dus in goed gezel schap als wij de regering nog eens na drukkelijk wijzen op de noodzaak van internationaal overleg. Maar als wij deze noodzaak mzien, zullen we moe ten beginnen of zelf ons te houden aan de spelregels. Zoals de siuatie nu is, lijkt het er veel op dat wij tegen de grote Duitse broer zeggen „Toe nou, wijzig je plannetjes nu voor ons, ook al kost het je moeite. Wij kunnen niet meer veranderen, want wij zijn met zijn 13 miljoenen al voor zes jaar onderling gebonden. Gaan jullie 15 miljoen Rheinlanders maar met je 45 miljoen andere Duitsers over wijzi gingen in ons belang praten". Aldus doende vergeten wij het „ge wicht" van deze aangelegenheid voor beide landen: West-Duitsland brengt ongeveer een derde deel in van de Ne derlandse deviezenontvangsten uit het reisverkeer, welk bedrag echter maar 6 a 7°/o vertegenwoordigt van de totale Duitse reisuitgaven in het buitenland. Omgekeerd maken de Nederlandse be stedingen in de Bondsrepubliek voor ons land 16% uit, voor de Duitse ont- (zie vervolg pagina 4) VRIJWILLIG GEMELD DE KOOG De jongeman, die woensdagavond in de Dorpsstraat te De Koog een Helderse marineman ernstig met een limonadeglas in het gezicht verwondde, is bekend. Toen hen don derdagavond besefte wat hij had aan gericht meldde hij zich vrijwillig bij de politiepost. Het bleek te zijn de 17-ja- rige kampeerder J. C. van L. uit Noordwijkerhout. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt JONGELUI MET BUSJE DE SLOOT IN Zondagmiddag omstreeks vijf uur kwam bij de kruising Hemmerweg- Hoornderweg een DKW-busje met zes Texelse jongelui in de sloot terecht. De wagen werd bestuurd door de 18-jarige G. Z. uit 'Den Burg. 'Hij kwam van de Hemmerweg en verloor in de bocht vlak voor de kruising als gevolg van te hoge snelheid de macht over het stuur. Het busje plonsde de vrij diepe sloot in waarbij de carrosserie flink werd ge havend. Alle inzittenden konden op eigen kracht en met een nat pak op het droge komen. Vier hunner hadden ver wondingen opgelopen en werden met de ambulance naar huis gebracht; de kwetsuren vielen achteraf nogal mee. De fa. Kaczior sleepte de beschadigde bus naar Den Burg. OOSTEREND Op het bedrijf van de heer C. Vlaming, „Utopia" werd vorige week weer eens een schaap doodgebeten door een hond. Het schaap liep op de dijk voor het Prins Hendrikhotel Het dijkvak wordt door de heer Vlaming gehuurd onder de bepaling dat er alleen schapen mogen lopen. Nu is dit stuk dijk de laatste jaren zeer in trek bij de sportvissers. Deze mensen brengen vaak hun hele gezin mee als zij komen vissen en tot het gezin hoort ook vaak een hond. De heer Vlaming tilde er aanvanke lijk niet zwaar aan dat af en toe wat mensen op „zijn" dijk liepen, maar er gerde er zich aan dat sommigen hun trouwe viervoeter loslieten, die dan al gauw achter de schapen aanzat. De laatste jaren heeft de heer Vlaming dan ook verschillende dieren verloren door hondebeten; vorig jaar alleen al drie lammeren. Ram als bewaker Dit jaar dacht de heer Vlaming een goede oplossing te hebben gevonden. Hij zette een agressieve ram op de dijk, die er voortaan alles en iedereen af hield. In de loop van dit zomerseizoen gebeurde het echter meerdere keren, dat oudere mensen en kinderen, zich van geen kwaad bewust, over de dijk wandelden en door de ram werden aan gevallen. Het beest deelde dan enkele gevoelige stompen uit. Dat vond de heer Vlaming wat te erg en gaf de ram een span om de poten om het zo enigszins te remmen in de verdediging van het terrein. Mishandeling Maar het duurde niet lang of er kwamen enkele badgasten bij Vlaming klagen. Zij vonden het dierenmishande ling. Vlaming verzocht de gasten zich er niet mee te bemoeien, maar dit ad vies werd door de betrokkenen in de wind geslagen. Zij gingen de dijk op en verlosten de ram van zijn span. Hef beest voelde zich weer in zijn element, maar erg dankbaar toonde het zich niet, want het eerste wat de ram deed was zijn bevrijders aanvallen. Deze lie pen voor hun leven, maar konden niet voorkomen dat ze enkele stompen op liepen, zeer tot vermaak van andere toeristen, die de gebeurtenissen op vei lige afstand gadesloegen. Vastgezet Om verdere moeilijkheden te voor komen, heeft de heer Vlaming de ram van de dijk gehaald en op zijn erf vast gezet. Maar omdat de beschermer was MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 verdwenen, liet het volgende slacht offer niet lang op zich wachten. Dins dag werd weer een schaap gebeten. Het beest was deerlijk toegetakeld en in shoctoestand in het kanaal terecht ge komen ,waar het in de modder stierf. Do heer Vlaming zou nu heel graag de eigenaar van de dader willen spreken en verzoekt mogelijke getuigen zich met hem in verbinding et stellen. Het is een flinke strop voor hem; schapen znij tegenwoordig duur. Ook verzoekt hij sportvissers en andere dijkbezoekers in de buurt van zijn schapen dc hond aan de lijn te houden. SCOOTER KREEG KLAPBAND Vrijdagochtend omstreeks elf uur werden twee scooterberijders op de Westerweg in Waalenburg gewond toen de achterband van hun voertuig 'klap te. De twee, P. P. Kroner uit Haarlem en mevr. L. de Jong uit Bloemendaal, waren op weg naar Den Burg. Bij hun val liepen zij diverse verwondingen op en werden per auto naar hun vakantie adres vervoerd. Bij het onderzoek bleek dat de velg van het achterwiel als gevolg van het hoge gewicht van de bagage was verbogen en gebroken. AANRIJDING BIJ WESTERSLAG Op de weg naar het strand Wester slag deed zich zondagmiddag een aan rijding voor tussen twee Volkswagens. De Duitser J. H. (22) reed naar het strand. Van het parkeerterrein, van rechts, kwam de andere VW, bestuurd door H. S. (54) uit Berlijn. De wagens raakten elkaar, waarbij zij flink wer den begschadigd. ƒ300,— UIT TENT GESTOLEN Zaterdagavond ontdekte een op het erf van „Bloemwijk" in Gerritsland kamperende Duitser, dat uit zijn .porte feuille, die hij in de tent had achterge laten ƒ300,was ontvreemd. De kam peerder was zaterdagochtend om tien uur vertrokken en kwam 's avonds om zes uur terug, waarna hij de diefstal bemerkte. De dief heeft blijkbaar in grote haast gehandeld, want de porte feuille lag nog open in de tent en even buiten de tent vond de gedupeerde zijn rijbewijs dat in de portefeuille thuis hoorde. Het politieonderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. RUITJES VAN N.H. KERK VERNIELD Kinderen uit Den Burg hebben zich vermaakt met het ingooien van ruitjes van de N.H. Kerk te Den Burg. Tien tallen ruitjes zijn gesneuveld. Buren hebben een der dadertjes herkend; de politie is op de hoogte gesteld. BLIKSCHADE Vrijdagavond tegen half negen deed zich op de kruising Pont weg-Amalia- weg in de P.H. Polder een aanrijding voor. Van de veerhaven kwam de 'kap per H. Pustelny (62) uit Hannover; hij wilde linksaf de Amaliaweg oprijden. Terwijl hij voorsorteerde werd hij in gehaald door de Texelaar W. T. (39) met zijn Ford Taunus stationcar. De wagens raakten elkaar en liepen beide flinke deuken en krassen op. GESLAAGD Mej. Elly Beemsterboer slaagde te Amsterdam voor het diploma mode ontwerpster. Verschijnt dinadagi en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbauk; Coöp. Rail- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct per mm. SCHOND TEXELSE COURANT BELOFTE? Het is prettig te weten, dat een groot provinciaal dagblad het redactioneel beleid van de Texelse Courant nauw lettend in de gaten houdt en niet schroomt bij het constateren van al of niet vermeende fouten deze uitvoerig te publiceren. Dat provinciale blad is de Helderse Courant een editie van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen) die een Texelse rubriek heeft en daar toe een redacteur op ons eiland heeft aangesteld. Vorige week werden we in deze rubriek weer eens op de vin gers getikt. „Belofte geschonden", aldus de kop boven het bericht. Verheugd dat onze Grote Broer de moeite had genomen een opvoedende daad te stellen, gingen wij lezen en hebben ons daarbij zeer verwonderd. Laat ons het boetekleed gereed hou den en eens nagaan wat er is gebeurd. Vorige week zondag kwamen Pnnses Margriet en haar echtgenoot incognito naar Texel om er zich enige tijd aan het strand te vermaken. Voor onopval lend vervoer naar het strand en terug zorgde adjudant J. Gulmans van de Rijkspolitie, die daartoe van het paleis het verzoek had gehad. De koninklijke bezoekers bleven vrijwel onopgemerkt en het bezoek was dus voortreffelijk geslaagd. Koffiepauze Tijdens de koffiepauze de volgende ochtend op het politiebureau, tevens een soort persconferentie waarbij de redacteuren van de HC en de TC veel al aanwezig zijn, liet de adjudant arge loos iets los over de gebeurtenissen van de vorige dag. De vier pers-oren spitsten zich en blocnotes werden te voorschijn gehaald. De adjudant stelde er echter geen prijs op dat uit de kranten zou blijken dat hij de pers had ingelicht en hij verzocht de persverte genwoordigers daar rekening mee te willen houden. Dit werd grif door beide kranten toegezegd. Na de koffie pauze hebben wij de adjudant nog op zijn privé-kantoor opgezocht, waarbij de gevraagde geheimhouding ook nog even ter sprake kwam. Geen commentaar Bij die gelegenheid stelde de adju dant voor om in het te schrijven be richt te laten uitkomen dat hij tegen over de pers geen commentaar op het gebeuren wilde geven. Maar toen wij een bericht in die vorm samenstelden, maakte dat zinnetje toch wel een vreemde indruk; de lezers konden op hun klompen aanvoelen dat de adju dant wel degelijk had gesproken. We lieten het daarom weg en maakten een bericht waaruit die conclusie beslist niet kon worden getrokken. Dus geen letterlijke uitspraken of details die al leen door de adjudant konden zijn verstrekt. Natuurlijk wèl zijn volledige naam, want zouden wij gesproken heb ben van „een Texelaar" of „iemand die onbekend wenst te blijven" dan zou ieder, die bij het incognito bezoek be trokken was geweest de juiste conclu sie kunnen trekken. Wij meenden dus in de geest van de afspraak te hebben gehandeld. De adjudant, weinig gesteld op publiciteit, had blijkbaar liever toch geen naam genoemd willen hebben, want hij uitte er misnoegen over dat nu algemeen bekend geworden was dat hij een belangrijke rol bij het incognito- bezoek had gespeeld. De kwestie werd met ons besproken, waarbij we de hierboven staande redenering naar vo ren brachten, waarna de heer Gulmans er niet aan twijfelde dat wij te goeder trouw hadden gehandeld. Adjudant en TC-redacteur gingen in de beste ver standhouding uit elkaar. Ook de Helderse Courant schreef het bezoek van Margriet en Pieter. Deze krant noemde de naam van de adjudant niet, maar sprak over een Texelaar die zijn naam niet genoemd wilde zien. Ongetwijfeld goed bedoeld, maar hiermee werd voor de betrokke nen bij het bezoek (die dus weten wie de bedoelde Texelaar was (veel sterker de indruk gewekt dat de adjudant de (zie vervolg pagina 4) SPECIALE AANBIEDING met grote rubber wielen en kogel lagers, snijbreedte 25 om. ƒ35,00 snijbreedte 30 cmƒ40,00 zolang de voorraad strekt bij telefoon 2346

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1