Groen Tivartsjexehin het harL, Tocht met de „Wormer 8" maakt publiek veel wadden wijzer Ook voor Robbentochten goede belangstelling Allemaal met een sak vis naar huis Vogels, wel en wee (VI) Zeldzame Notenkrakers ook op Texel gezien tiJDAG 16 AUGUSTUS 1968 81e JAARGANG No. 8292 ■jlgave N.V. v/h Langeveld De Rooü •ostbiu» 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 ui.: Harry de Graaf, Kccsomlaan 43, Den rg, iel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschynt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. MiddenstancLsbank; Coöp. Raif» feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kvr. -+■ 40 ct. incasso. Advert.: 18 cL per mm. „Het gaat erom de mensen een idee te geven van wat er op de bodem van de Waddenzee leeft. We halen van alles naar boven en het leuke is dat de passagiers die krabben, schelpen en vissen nog mogen meenemen óók!" Dat zegt de heer A. C. Slooten, schip per van de Wormer 8, een tot hek- kotter verbouwde sleepboot, die twee maal daags met passagiers de Wad denzee opgaat. Dat gebeurt in het ka der van de aktie Wees wijs met de Waddenzee, die wordt gevoerd door leden van de jeugdorganisaties voor natuurstudie, de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee en niet te vergeten het Texels Museum. Uit wat schipper Slooten ons vertelt, blijkt dat het Museum, met name di recteur G. J. de Haan, de grote gang maker van deze boottochten is geweest, evenals trouwens van de Robbentoch ten, die ook dagelijks worden gemaakt. We 9taan naast de schipper in de stuurkast van de Wormer 8. We hebben het gezicht op het voordek, waar de passagiers zitten, vertederd kijkend naar het uit het gezicht verdwijnende Oudeschild, vanwaar we vijf minuten geleden zijn vertrokken. De stemming is goed; het weer is rustig. Maar ook bij'enige wind ligt de Wormer 8 nog zo vast als een huis op de golven, ver telt Slooten. „Ja, wat wil je? Het is een zeewaardige Oostzeesleper met een groot eigen gewicht en een motor van 700 pk". Texclstroom Evenwijdig aan de Texelse oostkust varend koerst de Wonner 8 naar het Noordelijke „kopje" van de Texel- stroom, oostelijk van Oosterend. Hier liggen de „visgronden" waar het net enkele malen overboord gaat. Een deel van het gezin Slooten vaart mee. Doch ter Truus toont zich een enthousiaste propagandiste door de megafoon te grijpen en in twee talen de passagiers te verwelkomen. Ze vertelt dat het doel van de actie is het behoud van de Waddenzee in de huidige staat en ze betoogt dat dit in de eerste plaats in het belang is van de mens, die recht heeft op een dergelijk stuk ongerept natuurgebied met de complete voedsel keten, die het zo boeiend en uniek maakt. Oude bekende „Gerrit de Haan is een oude bekend van me", vertelt Slooten als hij uitlegt „hoe het allemaal gekomen is". „Als animator van de Wees-wij-actie vroeg hij me Robbentochten te gaan houden. Nou, dat was geen eenvoudige zaak. Ik wilde er graag aan beginnen, want ik had een paar boten overtollig en ik voelde wel voor die aktie". Het gesprek staakt. Slooten heeft de blik gericht op een Helderse garnalenkotter, die een stuik verderop voor anker ligt, kenne lijk met moeilijkheden. De Wormer 8 draait erom heen en Slooten informeert met de megafoon of er troubles zijn. Op de kotter wordt bevestigend gerea geerd, maar men kan de zaak met eigen middelen wel klaren en de Wormer 8 hoeft dus geen oponthoud te hebben. „Ik voelde wel voor dit aktie", ver volgt de schipper. „Maar toen iik wat De vangst is aan boord. Passagiers verdringen zich rond de hoop wriemelend gedierte. gerekend had en met meneer De Gor ter van TESO overleg had gepleegd, kwam ik tot de conclusie dat ik daar met dit schip en deze bemanning eco nomisch niet 'zou uitkomen; niet zo verbazingwekkend, want TESO is er destijds ook mee gestopt. Het is een moeilijk zeegat en bovendien zou ik vanuit Oudeschild moeten opereren, want mijn schepen steken diep. We hebben toen nog geprobeerd een klein type landingsboot van de Marine te kopen, die maar 40 cm. diep steken en waarmee we vanuit het haventje van De Cooksdorp de tochten zouden kun nen maken. Maar zo n ding was met te krijgen en vanaf dat moment zochten we naar iemand, die wel in staat zou zijn de excursies te maken. Die hebben we gevonden. Piet Slik uit Oudeschild beschikte over een boot met platte bodem en kende het zeegebied boven dien als zijn broekzak. Hij was boven dien idealistisch genoeg om zich 24 uur van de dag voor het werk in te zetten. Want je kunt 's nachts niet weglopen bij een boot, die aan een steiger aan het Eierlandse Gat ligt. Je kunt rustig schrijven, dat het door het enthousias me van Piet Slik mogelijk is geworden de Robbentochten te houden. Het loopt goed en er is veel belangstelling voor". Goede belangstelling Ook de tochten met de Wormer 8 vanuit Oudeschild hebben veel publiek getrokken, hoewel de belangstelling in het topseizoen werd getemperd door het vaak slechte weer. Maar in ieder geval staat vast dat volgend jaar op dezelfde voet wordt voortgegaan. We zijn intus sen aangekomen op de plaats waar het net overboord moet. Er wordt twee maal aan de bel getrokken en de veer tig meter lange kabel waaraan het platvisnet zit, wordt gevierd. Een blik op het echolood zegt ons dat de grond 12 meter onder het schip zit, zo diep wordt dus gevist. Om zoveel mogelijk bewoners van de zeebodem te vangen, zit voor het net een ketting, die door de grond woelt. Alles wat op of zelfs gedeeltelijk m de grond zit wordt daardoor omhoog geworpen en in het net opgevangen. Een minuut of twin tig wordt getrokken, dan klinkt ander maal de scheepsbel en wordt het net opgehaald. Vol spanning groepen de passagiers op de achtersteven bijeen. Eindelijk hangt het net boven water en kan door de jeugdige hu'lpbemanning van de Wormer 8 aan boord worden getrokken. Hoop leven Een ogenblik later ligt de vangst op het dek: een wriemelende hoop leven. Dc Wormer 8, een tot hekkotter verbouwde stoere Oostzeesleper, verlaat met passagiers de haven van Oudeschild. Staartklappende schollen, botjes en scharren, boosaardig kijkende knor hanen en ponen, massa's zeesterren en vooral krabben, véél krabben, die het zij-acherwaarts op een lopen zetten en een goed heenkomen proberen te vin den tussen de dicht opeenstaande voe ten van de passagiers. Soms springen die voeten geschrokken opzij en klinkt gegil, als ze van vrouwelijke passagiers zijn. Minder griezelig vinden ze de heremietkreeften, die hun weke achter lijf in een verlaten slakkehuis hebben verborgen. Het is doorgaans allemaal erg onschuldig gedierte, dat boven wa ter wordt gehaald, maar enkele keren is het gebeurd dat levensgevaarlijke pijlstaartroggen uit het net rolden en deze mochten beslist met door de pas sie vervolg pagina 2) FOLKLORE-TEXELAARS NAAR HOORN Tijdens het bezoek dat de jeugddans- groep van Texels Folklore met enkele bestuursleden aan Hoorn bracht, is afgesproken dat een aantal Texelaars in folklorecostuum aanwezig zou zijn op de laatste folkloredag van de oud- Hollandse markt te Hoorn. Dit zal ge beuren op woensdag 21 augustus. De markt, waar o.a. allerlei oude ambach ten worden gedemonstreerd, begint om negen uur 's morgens en sluit om vijf uur 's middags. Verschillende Texe laars hebben reeds toegezegd present te zullen zijn. Degenen, die er interesse voor hebben, worden verzocht contact op te nemen met eveneens belangstel lende autobezitters. Men maakt de reis nl. op eigen gelegenheid en op eigen kosten. (De kas van de folklorestichting is niet tot veel in staat). Tijdens de reis op 28 juli naar Hoorn heeft mevrouw Wieten een onslagdoek gevonden. Wie er een mist, wordt verzocht met mevrouw Wieten contact op te nemen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 tot en met 13 augustus 1968 Geboren: Linda Christina Frederique, dv. Hendrik Holtman en Trijntje de Winter; Tine Corine, dv. Ar ie Brans en Maria A. Bakker; Anne-Miéke, dv. Cornelis P. van IJsseldijk en Renske Smith; Jan-Willem, zv. Aris J. van Zeijlen en Ymkje Braam; Lolle Jan, zv. Jan Kil jan en Jantje M. Goenga; Maar- tje, dv. Willem van Tatenhove en Dieuwertje Dros. Ondertrouwd: Joannes F. van Tonge len en Lammerdina L. Eijhusen. Overleden: Willem A. van Houte, oud 60 jaar; Pieter C. Vlaming, oud 68 jaar. „IRENE" COLLECTEERDE VOOR BIAFRA Enkele inwoners van het bejaarden huis Huize Irene hebben gecollecteerd voor Biafra. Alle 47 inwoners en 7 directie- en personeelsleden brachten een bedrag van ƒ225,40 bijeen; een ge middelde van ƒ4,per persoon. Het initiatief verdient navolging. VISSER BESTAL COLLEGA'S OUDESOHILD De Texelse Rijks politie heeft maandag op de haven van Oudeschild de 31-jarige veeverzorger Joeke F. R gearresteerd. De man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, werkte de laatste tijd als visser op enkele Texelse kotters: de TX 25 en de TX 42. Hij werd ervan verdacht twee weken geleden op de TX 25 150,uit een loonzakje van een col lega te hebben gestolen. Een zelfde soort diefstal pleegde hij zaterdag op de TX 42. Nu bedroeg de buit echter 200,R. heeft inmiddels békend en zal vandaag voor de officier van justi tie te Alkmaar worden geleid. R. werd aangehouden toen hij zich maandag avond met geweld Toegang verschafte tot de TX 17, waar hij de nacht wilde doorbrengen. DUITSER (ONDER INVLOED) UIT DE BOCHT GEVLOGEN DE KOOG Omstreeks half twee in de nacht van maandag op dinsdag vloog de 20-jarige H. H. uit Gelsen- kirchen uit een bocht in de Ruigedijks- weg. De auto, een vrij nieuwe Opel Kadett (sportmodel) kwam op zijn kant in de droge sloot terecht. Het voertuig werd zwaar beschadigd en moest naar Den Burg worden gesleept. De bestuur der liep een lichte verwonding op; twee mede-inzittenden bleven onge deerd. De politie stelde vast, dat H. onder invloed van sterke drank ver keerde. Volgens H. was de buiteling in de eerste plaats het gevolg van ver blinding door een tegenligger, maar hij was bereid zich aan een bloedproef te onderwerpen. BROMFIETSER BOTSTE OP AUTO DE KOOG Dinsdagmiddag tegen half twee kwam de 17-jarige brom fietser R. B. van Ede uit Amsterdam op de Boodtlaan te De Koog in botsing met een Volkswagen. De Volkswagen bestuurder, de 21-jarige E. F. uit Keu len, was hem juist gepasseerd en sloeg rechtsaf om het pad van de camping „Om de Noord" op te rijden. Daarop was de bromfietser niet berekend; hij botste tegen de rechterflank van de auto, viel, en liep letsel op aan hand en knie. Beide voertuigen werden vrij zwaar beschadigd en moesten per kraanwagen naar Den Burg worden ge sleept. De politie maakt proces ver baal op. VOLKSWAGEN BOTSTE OP WACHTENDE PEUGEOT Dinsdagmiddag om kwart voor zes deed zich op de kruising Pontweg- Akenbuurtsweg een aanrijding voor, waarbij een Volkswagen en een Peugeot zo zwaar werden beschadigd, dat ze beide met de kraanwagen naar Den Burg moesten worden gesleept. De Peugeotbestuurder T. van Vugt uit Amsterdam (38) kwam van de Akenbuurtsweg maar stopte bij de kruising om voorrang te geven aan de voor hem van rechts komende Volks wagen, bestuurd door de 22-jarige W. van Z. uit Amsterdam. Van Z. meende echter dat de Peugeot nog reed en remde abrupt en krachtig om de bot sing te vermijden. Hiermee werd het ongewenste echter juist bereikt, want de VW begon te slippen en te slingeren en schoof met vrij hoge snelheid tegen de wachtende Peugeot. Niemand werd gewond. DIEFSTAL VAN GROENTE KOMT STEEDS VAKER VOOR Het van het land halen van groente door vakantiegangers, die niet op een andere wijze in hun levensonderhoud kunnen of willen voorzien, wordt op Texel een steeds normaler verschijnsel. De afgelopen maanden hebben diverse tuineigenaars ontdekt dat onbekenden hun kostje hadden bijeen gegaard. On langs greep de politie enkele jongeren, die door een oplettende voorbijganger op heterdaad waren betrapt, maar het staat vast dat de meeste groentedieven onontdekt zijn gebleven. De heer M S. Langeveld te Den Burg, die een tuin heeft aan de Akenbuurtsweg, weet er van mee te praten. De afgelopen jaren gebeurt het steeds vaker dat aardappe len of andere groente worden wegge haald. Vorige week merkte hij dat diverse aardappelstammen waren ge rooid en dat ongeveer 10 kg. aardap pelen waren verdwenen. Eerder hebben onbekenden ook ongevraagd aardappe len gerooid. De Eigenheimers waren toen echter nog niet geschikt voor consumptie, maar vele planten waren toch vernield. Ook andere groentesoor ten werden weggehaald. Te oordelen naar de werkwijze van de dieven (er wordt zeer behoedzaam te werk ge gaan waarbij de sporen zoveel mogelijk worden uitgewist) zijn het steeds de zelfden die op deze manier aan de kost komen. door A. J. Binsbergen NA 2 JAAR SUCCESVOL OPTREDEN IN BINNEN- EN BUITENLAND KWARTET FRE0 JASPER TERUG IN „DE BUTERIGGEL" Woensdag-, zaterdag- en zondag avond. 8.00 - 1.00 uur Zoals u misschien zondagmorgen van Bert Gartliof hoorde, maakt ons land op het ogenblik een invasie mee van notenkrakers. Ik heb „Weer of geen weer" niet gehoord, maar werd 's avonds opgebeld door iemand in De Koog, die me vertelde, dat hij achter het voetbalveld in de jonge dennen aanplant een notenkraker had gezien. Later hoorde ik, dat de vogels ook door anderen op Texel waren gesigna leerd. Wetend dat deze zeldzame gast vaak langer op één plaats verblijft, ging ik maandagmiddag gewapend met verre kijker op zoék. Eerst leek het erop dat ik hem mis zou lopen, maar plotseling verscheen hij op nog geen drie meter afstand van me, ging in een boompje zitten en liet zich op z,n gemak bekij ken. Kort daarop vloog hij op, ging eerst vlakbij weer zitten, hipte daar wat rond en verdween toen tussen de bomen. De notenkraker is een kraaiachtige vogel, ongeveer zo groot als een gaai, zwart met witte spikkels, witte onder staart en een forse snavel, die erop 'be rekend is de zaden uit denappels te hakken. In z'n Siberische broedgebied is het zaad van de Arve-den zijn voor naamste voedsel. Ook de Europese broedvogels eten voornamelijk zaad van pijnbomen, maar ook hazelnoten, andere zaden, kevers en andere insec ten. Als de vogels bij ons overblijven kunnen we zien, dat ze van alles van de grond oppikken. Net als hun fami liegenoten, kauw, ekster en gaai, blij ken het alleseters te zijn. Vroege invasie Zoals bij vele standvogels het geval is en de notenkraker is een stand vogel bestaan er vele geografische vormen, waarvan er twee in ons land zijn waargenomen. De diksnavelige va riëteit broedt o.a. in Zuid-Noorwegen en Zweden, Polen, Rusland, Duitsland en de Balkan. Deze ondersoort is echter strikt stand vogel, die weinig of nooit buiten zijn broedgebied komt. De dun- snavelige, uit Siberië afkomstige, soort echter is een invasievogel, die in som mige jaren ook ons land bezoekt, meestal in het najaar. Deze trektoch ten vinden doorgaans ongeveer oan de tien jaar plaats, de laatste grote in vasie in ons land was in 1954. Toen bleven veel exemplaren tot ver in het volgende jaar in ons land. Soms wor den jaren achter elkaar helemaal geen notenkrakers in Nederland gezien. Merkwaardig is dat de invasie deze keer zeer vroeg is begonnen; meestentijds komen de vogels pas in september of later. Waarnemen Het verschil tussen de diksnavelige en de dunsnavelige notenkraker is slecht te zien, zodat de Scandinavische of 'duitse vogel, die ongetwijfeld ook met de invasies meekomen, moeilijk als zodanig herkend worden. Zo worden in de „Avifauna van Nederland" slechts twee waarnemingen van de diksnave lige ondersoort genoemd. Met de groeiende populariteit van de fotogra fie en het, vooral bij vogelliefhebbers, toenemende gebruik van telelenzen, wordt de mogelijkheid geschapen de waarnemingen aan een nader onder zoek te onderwerpen. Ik ben benieuwd of dat wat oplevert bij deze invasie. Mocht u notenkrakers waarnemen, geef dan uw waarnemingen op aan mij of Staatsbosbeheer. Voor verdere door zending wordt dan gezorgd, zodat later kan worden vastgesteld van welke om vang het bezoek aan ons land was. PTT-KANTOOR „KOGERSTRAND" GESLOTEN DE KOOG In verband met de sterke afneming van het aantal kam peerders heeft de directeur van het postkantoor te Den Helder besloten het tijdelijke PTT-kantoor op de cam ping „Kogerstrand" met ingang van 19 augustus te sluiten. Vanaf deze datum kunnen alle poste restante stukken weer aan het hulpkantoor aan de Brink worden afgehaald. Met ingang van maandag 19 aug. zijn wij 'e avonds na 6 uur gesloten. Bakkers Ijzerhandel

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1