Groen Twartsjexeh in het harL, ooral kampeerders veroorzaakten grotere drukte in 1967 AGENDA i\ Kat adopteert) jonge eend 51.435 GASTEN EN 1.708.395 OVERNACHTINGEN Verblijfsduur laaide tot gen 11,3 uachten PWN onderzoekt bodem Waddenzee WhPWm -ï leg-en hangkasten Moerbeek's SDAG 20 AUGUSTUS 1968 Igave N.V. v/h Langeveld De Rootf gibus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 81e JAARGANG No. 8293 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct per mm. In 1967 werden 151.435 gasten gc- egistreerd, die 1.708.395 overnachtin- maakten; in 1966 waren dit 116.000 gasten en 1.450.000 overnachtingen. Het aantal bezoekers vertoonde dus een aanmerkelijke stijging (30%). Het aan talovernachtingen daarentegen nam be langrijk minder sterk toe, namelijk met Derhalve valt te concluderen, dat de gemiddelde verblijfsduur is gedaald. De in absolute zin belangrijkste groei \an het aantal overnachtingen werd genoteerd voor De Koog In 1966 werden hier 585.000 overnachtingen gemaakt; 1967 706.000. Deze toename was 46% \an de groei van het overnachtend be zoek aan de hele gemeente. Een en ander blijkt uit de een dezer dagen verschenen definitieve cijfers van de gemeentelijke gastenstatistiek over 1967. Dat het zwaartepunt van het toeris me nog altijd op De Koog ligt, blijkt uit het aandeel dat de andere deelge bieden in het overnachtingencijfer had den- Den Burg 6°/o van het totaal; De Cocksdorp 8%, Eierlandse polder 3%; Den Hoorn 9°/o, Oosterend 3% en Oude- schild 1%>. De Westen noteerde 13°/o van het aantal overnachtingen, omge ving De Koog 16°/o en De Koog 41°/o. Campings op eerste plaats De gemeente Texel kent geen domi nerende logiesvorm. Op de eerste plaats kwamen de kampeerterreinen met 45% aan het aantal overnachtingen in 1967, gevolgd door de bungalowbedrijven met 18%. De andere logiesvormen wa ren ieder voor zich van minder belang; de percentages overnachtingen ten op zichte van het totaal aantal varieerde van 3 tot 10%. Zij namen gezamenlijk 47°/o van het overnachtend bezoek voor hun rekening. De deelgebieden ver schillen veel van elkaar wat betreft de verdeling van de overnachtingen naar logiesvorm. De Koog en Den Hoorn ontvingen achtereenvolgens 71 en 82% van hun overnachtingen op de 'kam peerterreinen en vakantieoorden. In de Omgeving van De Koog en De Westen werd 65 en 63% van de overnachtingen in de huisjesterreinen en in de bunga lowbedrijven gemaakt. In Oosterend speelde de gemeubileerde sector een belangrijke rol. Bij een vergelijking voor de hele gemeente van de spreiding van de overnachtingen over de logiesakkom- modatie in 1966 en 1967 komen belang rijke verschillen aan het licht. De be langrijkste sector, de kampeerterreinen, zag zijn aandeel toenemen van 39% van het totaal tot 45%. De toename van het aantal overnachtingen in deze lo giesvorm ruim 200.000 vormde 77°/o tot de toename van het totaal aan- Dinsdag 20 augustus Den Burg, Hotel „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, laatste openbare bridge-drive, in schrijvingen ƒ4,per paar. D© Waal. N.H. kerk zang- en muziekavond om 20.30 uur. De Koog, Sportveld, volleyballen en volks dansen voor gasten en Texelaars, 19.00 uur. Woensdag 21 augustus De Koog. Sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars om 19.30 uur. Opgeven bij Dorpsstraat 28, De Koog. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden- excursie, vertrek 9.00 uur. Donderdag 22 augustus De Koog, vanaf Schuilhut, met auto's kerke- tochten over TexeK vertrek 14.00 uur. De Koog, Herv. kerk, 20.30 uur, zangavond Den Burg, City-theater, 20.00 uur, Texelfilm Den Hoorn, N.H. Kerk, 20.00 uur, samen zang en orgelmuziek,. Den Hoorn, De Waldhoorn, 20.00 uur, dansen m.m.v. The Stamps. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden- excursie, vertrek 10.15 uur. Vrjjdag 23 augustus De Koog, vanaf „De Schuilhut" met auto's kerketochten over Texel, om 14.00 uur. De Koog, 14.00 uur volksdansen voor kin deren op het sportveld. Oudeschild. 't Skiltje, 20.00 uur, laatste open bare klaverjasdrivc. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, Wadden excursie, vertrek 11.00 uur. tal overnachtingen. Dc hotels, pensions, demi-pensions en huisjesterreincn daal den elk 1%, de gemeubileerde sector 2%, terwijl de vakantie-oorden en bun- ga lowbed rij ven eenzelfde percentage behielden. Opvallend is de teruggang in de „oudere" logiesvormen en de stijging over de hele lijn in de nieuwere. De oorzaak van deze veranderingen moet o.a. worden gezocht in een ver grote belangstelling voor het kampe ren. Uit de ontwikkelingslijnen van de laatste jaren kan worden afgelezen, dat voor vier logiesvormen de ontwikke ling 1966/1967 een voortzetting was van de tendens uit de voorgaande periode, namelijk voor de gemeubileerde sector, de kampeerterreinen, de huisjesterrei nen en de bungalowbedrijven. Dalingen vonden plaats in de hotels, pensions en demi-pensions (logies met ontbijt), die vorige jaren juist een stijging kenden. Gelet op de gemiddelde verblijfsduur vinden we evenals vorig jaar duide lijke verschillen in patroon tussen de diverse logilesvormen. Verhoudingsge wijs lang verbleven de gasten in de gemeubileerde sector, de huisjesterrei nen en de bungalowbedrijven, namelijk achtereenvolgens 17,7 en 16,6 en 14,1 nacht. Verhoudingsgewijs kort in de hotels en de vakantieoorden, namelijk 6,6 en 8,0 nacht. In de andere logies vormen verbleef men gemiddeld onge veer 11 nachten. Vergeleken met vorig jaar waren er opmerkelijke verschillen voor alle lo giesvormen. De geconstateerde daling in de verblijfsduur in de hele gemeente, van 12,5 tot 11,3 "nacht, werd in hoofd zaak veroorzaakt door een daling van de verblijfsduur op de kampeerterrei nen, namelijk van 12,6 naar 10,3 nacht. Alleen in de bungalowbedrijven steeg de gemiddelde verblijfsduur van 13,8 naar 14,1 nacht, in alle andere -met uitzondering van de gemeubileerde sector daalde hij. Spreiding over seizoen In 1967 werd in de gemeente Texel 42% van de overnachtingen gemaakt in juli, 29% in augustus, 17% in juni en 12% in de overige maanden van het jaar. Vergeleken met het jaar daarvoor namen juni en juli een iets belangrij ker plaats in ten koste van augustus, ofschoon de verschillen in percentages ten opzichte van 1966 zeer gering zijn. Gelet op de ontwikkelingen in de laat ste jaren, kan worden opgemerkt dat juli als vakantiemaand belangrijker is geworden dan augustus, maar dat deze twee maanden veruit de belangrijkste waren. Toch zijn ook juni en de maan den buiten het seizoen meegekomen. Tussen de onderscheiden logiesvormen bestaan ten aanzien van de maandver- deling van de overnachtingen markante verschillen. Het vakantiepatroon in de vakantie-oorden komt globaal overeen met het hierboven geschetste gemid delde patroon. Op de kampeerterreinen werd ruim 50% van de overnachtingen in juli gemaakt. Een minder sterke cencentratie in juli vertoonde het bezoek aan de hotels, pensions, huisjesterreinen en bunga lowbedrijven. De demi-pensions ont vingen daarentegen 80% van hun over nachtingen in juli en augustus. Veel bezoek buiten de drie „vakantiemaan den" ontvingen de hotels 32%. Nederlanders en buitenlanders ver toonden verschillende spreidingspa tronen. Van de door Nederlanders ge maakte overnachtingen werd 54% ge maakt in juli 17% in augustus en 29% in de overige maanden. Voor de buiten landers lagen de rsepectievelijke cijfers op 22%, 52% en 26%. Vergeleken met vorig jaar zijn hier de volgende kleine verschillen de onderscheiden. De Ne derlandse overnachtingen in juli en augustus waren in 1966 achtereenvol gens 53 en 20%. Ten opzichte van 1966 werd juli belangrijker maar slechts 1% ten koste van augustus. Het bui tenlands bezoek kwam in 1966 voor 49% in augustus. Procentueel is het buitenlands bezoek zich dus iets gaan toespitsen op augustus. Bezettingsgraad zeer hoog In de structuur van de logiesa'kkom- modatie zijn tussen 1966 en 1967 be langrijke wijzigingen opgetreden. Een gelijk aantal slaapplaatsen werd alleen voor de bungalowbedrijven geregis treerd. Alle andere logiesvormen met uitzondering van de hotels en pensions kenden een stijging van de logies- capaciteit. Het totaal aantal slaapplaat sen steeg van 20.773 tot 21.176, een stij ging van 2%. Gemiddeld werd in het hoogseizoen op Texel elke toeristenslaapplaats 58 keer gebruikt, hetgeen een bezettings graad inhoudt van 94%, uitgaande van het statistisch maximum van 62 keer, zijnde het aantal dagen van de maan den juli en augustus. Verhoudingsge wijs is de bezettingsgraad op Texel zeer hoog te noemen. Vergeleken met 1966 hebben de verhoudingen zich in gunstige zin gewijzigd, aangezien de bezettingsgraad in het hoogseizoen toen 82% was. De stijging werd vooral ver oorzaakt door de kampeerterreinen. De bezettingsgraad in het hoogseizoen en juli voor deze logiesvorm was meer dan 100%. Met uitzondering van de demi-pen sions die een bezettingsgraad hadden van 52% lagen de verschillende be zettingsgraden voor de andere onder scheiden logiesvormen tamelijk dicht bij elkaar; zij variëerden van 61 tot 76%, de kampeerterreinen en bunga lowbedrijven niet meegerekend. De te hoge cijfers op de kampeer terreinen en in de bungalowbedrijven hebben het totaalbeeld sterk beïnvloed. Met name wat betreft de bezettings graad in juli. Meest Nederlanders In meerderheid kwamen de gasten in 1967 uit het binnenland. Van het aan tal overnachtingen in de gehele ge meente werd 64% gemaakt door Ne derlanders. Vergeleken met 1966 is deze toestand veranderd ten nadele van het buitenland, toen was dit getal 60%. De oorzaak hiervan lag in de ongelijke groei van het Nederlandse en van het buitenlandse bezoek, want van de to tale groei van het aantal overnachtin gen 262.000 kwamen er 227.000 voor rekening van het Nederlandse be zoek en 34.000 voor die van het buiten landse. Tussen de deelgebieden zijn op dit punt grote verschillen geconstateerd. In De Cocksdorp, Den Hoorn, Omge ving De Koog en de Westen bedroeg het aantal door Nederlanders gemaakte overnachtingen achtereenvolgens 71, 76, 71 en 71% van het totaal aantal over- nachingen der deelgebied. In Oude- schild en Eierland werd achtereenvol gens 38 en 45% door Nederlanders ge maakt. Tussen deze twee uiterste groe pen lagen Den Burg, De Koog en Oos terend. Hier werd achtereenvolgens 52, 59 en 60% door Nederlanders gemaakt. (Zie vervolg pagina 4) Zinker Den Oever - Oudeschild In opdracht van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf Noordholland zal vol gende maand worden begonnen met een onderzoek van de zeebodem tussen Oudeschild en Den Oever. Aan de hand van de resultaten van het onderzoek kan worden nagegaan met welke kos ten de aanleg van een zinker voor transport van leidingwater gepaard zal gaan. Zoals bekend zal Texel binnen en kele jaren niet meer in de eigen be hoefte aan drinkwater kunnen voorzien Het enige brongebied op het eiland (bij Den Hoorn) is dan ontoereikend gewor den. Men staat nu voor de keus tussen een waterfabriek (waar drinkwater wordt verkregen door zeewater te des tilleren) en een zinker naar het vaste land. Het zag er aanvankelijk naar uit dat zou worden gekozen voor een wa- terfabnek met zout grondwater van grote diepte als grondstof. Proefborin gen hebben echter uitgewezen dat het Texelse grondwater zoveel schadelijke bestanddelen bevat dat men net zo goed gewoon zeewater kan nemen. Het dis tilleren hiervan is echter aanzienlijk duurder, zodat men eerst wil zien of het transport van leidingwater per zin ker (pijpleiding) van het vasteland niet voordeliger is. De onderzoekingen zul len met spo-ed worden uitgevoerd om dat het tekort aan drinkwater over twee jaar al accuut kan zijn. MEUBELHANDEL Oen Burg Tel.2572 HIJ HAD OOK EEN FIETS GESTOLEN De 31-jarige veeverzorger Joeke F. R die vorige week werd gearresteerd wegens diefstal van enkele loonzakjes, heeft ook bekend een op de haven ge stalde racefiets te hebben meegenomen. Hij had het rijwiel (eigendom van een jachtvaarder) aan een handelaar in Den Burg verkocht. Laatstgenoemde blijkt te goeder trouw te zijn geweest. BROMFIETSERS GEWOND Zondagmiddag deed zich op de hoek Weverstraat-Parkstraat in Den Burg een aanrijding voor, waarhij de 16-ja- rige bromfietser André K. uit Oude schild en zijn 15-jarige duo-passagiere J. V., eveneens uit Oudeschild, werden gewond. K. kwam uit de Weverstraat en wil de linksaf de Parkstraat inslaan, op het moment dat een inhalend VW-busje, bestuurd door J. W. (18) naast hem reed. De brommer reed tegen het busje, waarbij de berijders eraf werden geslin gerd en ongelukkig op het wegdek smakten. De bestuurder liep verwon dingen op aan beide benen; 'het mei9je was bewusteloos en heeft vermoedelijk 'n zware hersenschudding opgelopen. Beiden werden per ambu lance naar hun resp. woningen ge bracht. De politie zal proces verbaal opmaken wegens bromfietsen in ver boden tijd, het negeren van het verbod om linksaf te slaan en het inhalen op een kruispunt. Het VW-busje, eigen dom van de heer J. W. Geus, werd lioht beschadigd; de brommer eveneens. ƒ95,UIT TAS GESTOLEN De 23-jarige mej. J. Kooy uit Den Helder merkte vrijdagochtend, dat zij 95,armer was geworden. Zij was de afgelopen nacht met haar vriendin naar een feestje geweest en zeer laat in de tent op de camping in de Dennen te ruggekeerd. In het donker liet zij bij •vergissing haar handtasje buiten de tent staan. Toen zij later op de dag geld nodig had, bleek uit de portemon nee in het tasje het genoemde bedrag te zijn verdwenen. BLIKSCHADE Vrijdagavond ontstond bij een aanrij ding op de Pontweg schade aan twee auto's. De aanrijding ontstond toen de heer A. P van H. uit Utrecht met zijn Opel linksaf wilde slaan. Een achter opkomende wagen passeerde hem op dat moment rechts, maar een derde automobilist, D. B. uit De Koog, had de richtingaanwijzer van de eerste niet gezien en probeerde aan de linkerzijde te passeren. Deze wagen, een Ford Custom reed de Opel aan, waarbij flinke schade ontstond. GEEN VOORRANG VERLEEND Zondagmiddag om half vier deed zich op de hoek Grensweg-Gerritslan- derdijk een botsing voor. Op de Ger- ritslanderdijk reed in een Mercedes de 24-jange B. J. uit Den Burg in de rich ting van de Pontweg. Voor hem van rechts kwam uit de Grensweg een Ford Taunus, bestuurd door de 27-jarige F. Verhaaf uit Tilburg. J. gaf geen voor rang, zodat de rechtervoorzijden van beide wagens onzacht met elkaar in aanraking kwamen. VOLKSFEESTEN MET ALLEGORISCHE OPTOCHT DEN HOORN Op vrijdag 13 en zaterdag 14 september zal in 'Den Hoorn het traditionele volksfeest wor den gehouden. Zoals bekend zetten de Hoornders eens per twee jaar de bloe metjes buiten. Van de feestcommissie hoorden we dat in ieder geval een alle gorische optocht deel uit zal maken van het feestprogramma. Degenen, die mee willen doen, kunnen dus alvast hun voorbereidingen treffen. Een merkwaardig tafereeltje in de huiskamer van de lamilie J. D. Roeper hoeve „Plassendaai" in Waalenburg de poes verzorgt er naast haar drie jongen ook een jonge Kaapse eend. De kattenmoeder doet dat vol toewij ding en veel beschermingsdrift waar bij ze tussen pleegkind en eigen sprui ten geen onderscheid maakt. Het eend je vindt het allemaal best. Het nestelt rich behaaglijk tegen het warme kat- tenlijf en laat zich at en toe zelfs schoonlikken. De eend kwam vorige week uit een ei dat door een kalkoen was uitgebroed. Het diertje was dus eigenlijk moeder loos want kalkoenen voelen weinig voor eendjes. Mevrouw Roeper pro beerde toen voorzichtig of de 3-jarige kat die een paar dagen tevoren jongen had geworpen, het eendje erbij wilde accepteren. Dat was een nogal gevaar lijke proef want katten zijn nu eenmaal roofdieren die jonge vogeltjes niet ver smaden. Tot verbazing van ieder ging het goed; het vogeltje werd direct in het kattengezin opgenomen. Toen de kat de kartonnen doos waarin de be valling had plaatsgevonden niet langer veilig achtte voor haar gezin werden de katjes op kattenmanier (in de bek) overgebracht naar een oude boodschap pentas en dat gebeurde ook met het eendje. Het vogeltje heeft overigens niet alle aangeboren eigenschappen af gelegd als een echte jonge eend volgt het parmantig stappend zijn pleegmoe der als die een wandelingetje maakt en de eend houdt zich natuurlijk afzijdig als de jonge katten worden gezoogd. Deze opvoeding heeft maar één nadeel de jonge eend leert niet dat katten ge vaarlijk zijn en dat zou in de naaste toekomst wel eens tot levensgevaarlijke misverstanden kunnen leiden. NU OOK VRIJDAGAVOND JUDO IN OOSTEREND OOSTEREND Voortaan zal ook op vrijdagavond judosport worden be oefend in het dorpshuis en wel door dames en heren vanaf vijftien jaar. Deze zullen bij voldoende belang stelling in verschillende groepen worden onderverdeeld. Naast judo zal ook worden gedaan aan jiu-jitsu en conditietraining. Degenen, die interesse hebben worden verzocht zich zaterdag ochtend in 'het dorpshuis te melden of op een ander tijdstip contact op te ne men met het bestuur van de gymna stiekvereniging, tel. (02223) 227. De kinderen blijven op zaterdagochtend trainen. JOYRIDING iDE KOOG De heer A. Koster te De Koog kwam .zondagochtend in het politiebureau vertellen, dat zijn gepar keerde Volkswagenbusje was verdwe nen. Het voertuig moest rond 11 uur zaterdagavond zijn gestolen. Zondag middag vond de heer Koster zijn wa gen weer terug, op een halve kilometer van de plaats waar hij was wegge haald. JONGE DUITSER NAAR TEXEL GEVLUCHT De 17-jarige Richard Buttwill, uit Pro Oldendorf, die din9dag 13 augustus van huis was weggelopen, zit vermoe delijk op Texel. De jongeman heeft donkerblond haar, is 1,80 m. lang, draagt blauwe broek, rode bloes, brui ne trui en blauw jack. Zijn ouders zijn zondag naar Texel gekomen om hem te zoeken. Zij hadden van hun weggelo pen zoon nl. een Texelse ansichtkaart ontvangen.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1