Fluor in drinkwater; immorele methode Landrot maakt kennis met het ruige leven van de visser Utrechtse hoogleraar Prof. Sorgdrager: Mee op de garnalenvaogst Momenteel is men in het land bezig het leidingwater te fluoreren. Verschil lende waterleidingbedrijven zijn reeds overgegaan tot het installeren van de apparatuur waarmee aan het drinkwa ter een geringe hoeveelheid fluor wordt toegevoegd. Zoals bekend, is vastgesteld dat door fluor tandbederf bij kinderen wordt voorkomen. Ook op Texel, zo bleek uit een mededeling in de laatst gehouden raadsvergadering, zal het PWN binnenkort het leidingwater gaan fluoreren. De raadsleden hebben daar mee met voldoening ingestemd; in het verleden is herhaaldelijk voor fluore- ring gepleit. Er zijn echter ook tegenstanders van deze methode. Een der felste is de Utrechtse hoogleraar Prof. Dr. P. Sorg drager, die, blijkens een interview in 'De Telegraaf, de fluorering op vooral ethische gronden veroordeelt en zelfs spreekt van een immorele daad in Goldfinger-stijl. Volgens deze hoogle raar in farmacie is het een principiële zaak. Besluit men tot fluorering, dan is het hek van de dam Drinkwater gebruiken, of beter ge zegd misbruiken, als drager van een preventief geneesmiddel, vind ik im moreel. Geen haar beter dan het pro voplan om tijdens het huwelijk van prinses Beatrix LSD in het Amsterdam se drinkwater te doen. Vandaag is het fluor tegen tandbederf, morgen vitami ne A tegen jeugdpuistjes en overmor gen de pil. Én dat is geen science fic tion, want nog maar een paar jaar ge leden speelde de Wereld Gezondheids Organisatie met het plan de pil toe te voegen aan drinkwater in een overbe volkt gebied in India. Op morele gron den kon dat toen nog tegengehouden worden". Waarom is professor Sorgdrager zo heftig als het gaat om fluorering van het drinkwater? Waarom trekt deze hooggeleerde apotheker het land door om overal waar de fluor-plannen vaste vorm aannemen, zijn ernstige waar schuwingen te laten horen? Waarschuwingen ,,Nog afgezien van de mogelijke grie zelige gevolgen voor de volksgezond heid, waar men, net als met de pil, echt nog niet veel van weet, vind ik dat je met je handen van het drinkwater af moet blijven. Iedereen consumeert het, de één een glas, de ander twee liter per dag. Hier in de ibuurt, waar al fluor aan het water is toegevoegd, dacht iemand de dans te kunnen ontspringen door een put te slaan in zijn tuin. Maar zelfs dat haalt niets uit. De fluor zit straks in onze frisdranken, ons bier, ons brood, onze babyvoeding. Zwangere vrouwen drinken het, zodat het ongeboren kind ermee gevoed wordt". Uitkijken „En die hele rompslomp is alleen op ouw gezet om tandbederf in de puber- Als binnenkort Amsterdam aan de fluor gaat, zullen in totaal ruim anderhalf miljoen Nederlan ders „profiteren" van de geleide lijke, kunstmatige fluorering van ons leidingwater. Hoewel de beslissingen in ste den en dorpen op zuiver democra tische grondslag genomen worden (de meerderheid beslist), is de discussie over de ethiek en de medische aspecten van deze in grijpende zaak in volle gang. Tegenstanders van de fluore ring merken op, dat onze volks vertegenwoordigers op dit mo ment eenvoudig geen verantwoor de beslissing kunnen nemen, omdat over de gevaren van fluor- consumptie op lange termijn nog vrijwel niets bekend is. Zij waar schuwen ervoor dat er bv. over de invloed van fluortoediening gedurende de zwangerschap nog maar nauwelijks onderzoekingen gedaan zijn. De voorstanders verwijten hun opponenten dat zij irreëel zijn, hun vakliteratuur niet bijhouden en dat de gunstige resultaten met fluorproefnemingen in Tiel en an dere steden ter wereld genoeg zaam bewezen hebben dat er geen gevaren dreigen. Op hun beurt noemen de tegen standers deze argumenten weer onzinnig, omdat de nog niet zo lang geleden begonnen experi menten (Tiel startte, aanvankelijk zonder modeweten van de burge rij, pas 15 jaar geleden) juist ge zien de korte tijdsduur geen steekhoudend bewijsmateriaal op leveren. De voorstanders wijzen dan weer op de sterke teruggang van de tandcariës (tandwolf) in de pu berteitsjaren, waar de hele zaak om draait. teit te bestrijden. Daar heb ik overigens niets tegen; ook niet met fluor. Voor mijn part geven ze pilletjes met fluor op scholen of desnoods in de schoolmelk want dan krijgen degenen voor wie het bedoeld is, het wél en de anderen niet. En in de juiste dosering. Bovendien is persoonlijke controle door een huis- of schoolarts dan mogelijk. Natuurlijk erken ik de samenhang tussen fluor en tandcariës. Die staat al smds 1923 wetenschappelijk vast. Maar juist met fluor, dat de eigenschap heeft zich in de botten op te hopen, moet men verschrikkelijk uitkijken. Weet u, dat al vóór de oorlog een Fransman is gepromoveerd op dit on derwerp, waarbij hij stelde dat fluor zich ook ophoopt in de hypofyse? Nou, daar kunnen we het mee doen. De hy pofyse is een van de belangrijkste hor- imoonklieren in ons lichaam, die tal van belangrijke functies regelt. Deze stel ling is na de oorlog door anderen be vestigd. Maar wat is het effect? Niets. Men gaat rustig door. Waanzinnig is het". Poging „En weet u wat zo moeilijk is in deze zaken? Ik heb medestanders genoeg: hooggeleerde en zeergeleerde collegae. Maar zij willen er vaak liever niet over praten, omdat hun carrière daardoor gevaar loopt. Voor dit standpunt heb ik alle begrip, maar het maakt de zaak ontzettend lastig". En intussen fluoreert Nederland ge leidelijk door. „Ik vind dit een aantas ting van de persoonlijke vrijheid. Als je last hebt van vliegtuiglawaai kun je verhuizen. Dat doe ik ook. Maar het ge- fluoreerde drinkwater blijft je consu meren tot aan je graf". STUDIEREIS NAAR CALIFORNIË Door een beslissing van de Rotary Foundation is het mogelijk dat een groep van zes jonge Nederlanders, die reeds een vooraanstaande positie in hun beroep of bedrijf bekleden, in het voorjaar van 1969 gedurende twee maanden een studiereis naar Californië kunnen maken. In het jaar 1969/1970 zal dan eenzelfde groep uit Californië naar ons land een dergelijke studiereis ondernemen. De bedoeling van de reis is dat door bezoeken van regerings- en overheids instellingen, openbare werken, fabrie ken, agrarische instellingen, ziekenhui zen, universiteiten en scholen zoveel mogelijk kontakten in het gebied van de gastclub te leggen en een inzicht in land en economie te krijgen. Ook is het mogelijk dat een der deelnemers een week werkzaam kan zijn in een bedrijf of instelling waarnaar zijn speciale be langstelling uitgaat. De Rotary .Foundation betaalt de reiskosten v.v. tussen de districten op basis van „economy class jet-air-Tare", terwijl de verblijfkosten voor rekening zijn van het ontvangende district resp. de clubs die bereid zijn deel te nemen. De Texelse club heeft de gelegenheid voor deze Group Study Exchange één of hoogstens twee kandidaten voor te dragen, waaraan echter de navolgende voorwaarden gesteld worden 1. de kandidaat mag in geen familiebe trekking tot een Rotary-lid staan; 2. leeftijd moet zijn tussen de 25 en 35 jaar; 3. hij moet reeds een veelbeloven de of vooraanstaande positie in zijn be roep bekleden; 4. hij moet 'bereid zijn om gedurende de reis, en later in Ne derland, voordrachten in Rotaryclubs te houden; 5. opgave vóór 15 september a.s. Inlichtingen bij de secretaris der Texelse Rotary club, de heer S. Bak ker, Keesom'aan 14 te Den Buiig. WEST-DUITSLAND BROMFIETSEN VANAF 15 JAAR In West-Duitsland is de minimum leeftijd voor het berijden van een be paalde oategorie bromfietsen de Mofa 25 kortgeleden verlaagd van 16 tot 15 jaar. Sedert 1961 is voor bromfietsberijders in West-Duitsland een rijbewijs (Fiihrerschein V) vereist op grond van een eenvoudige verkeers- proef. Drie jaar geleden werd de Mofa 25 geïntroduceerd. De Mofa 25 is het enige type brommer, dat m de Bonds republiek zonder rijbewijs kan worden bereden. De Duitse wetgever heeft be paald, dat de rijbewijsvrije uitvoering niet sneller mag kunnen rijden dan 25 'km/uur; de motor moet met niet meer dan één versnelling zijn uitgerust en zijn voorzien van een automatische koppeling. Door verlaging van de minimum leeftijd, waarop een Mofa kan worden bereden, wil men de jeugd in de gele genheid stellen reeds vroegtijdig de zo noodzakelijk geachte verkeerservaring op te doen. Deze maatregel is van toe passing op ca. 700.000 Duitse jongens en meisjes in de leeftijdsgroep van 15 jaar. Frankrijk, Italië en Zwitserland kennen een lagere minimumleeftijd voor bromfietsers, namelijk 14 jaar. In Nederland is deze daarentegen vastge steld op 16 jaar. ƒ218,10 VOOR BIAFRA Ook onder de bewoners van het C. E. Gollards Rustoord is gecollecteerd voor het hongerende Biafra De opbrengst was ƒ218,10. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 21 augustus a.s. worden de moeders van alle buitendorpen ver wacht van 13.00 tot 16.00 uur. SCHAPENMARKT DEN BURG ZAKTE NAAR ELFDE PLAATS Jarenlang nam in de rij van scha- penmarkten Den Burg de 10e plaats in. In 1966 evenwel daalde Den Burg naar de 11e plaats. Wat betreft de lamme- renmarkten wist Den Burg zich onver kort op de 4e plaats te handhaven. Aldus valt te ontlenen aan het on langs verschenen „Verslag over de landbotiw in Nederland in 1966" van het Ministerie van Landbouw en Vis serij. De 5 grootste lammerenmarkten waren In 1966 (1964): 1. Leiden 77.500 (72.900); 2. Groningen 19.100 (14.000); 3. Schagen 9.800 1(12 800); 4. Den Burg 9.300 (9.800), 5. Leeuwarden 8.500 (Dén Bosch 7.400). De volgorde van de schapen (inclu sief lammeren)) markten was in 1966 (1964) als volgt: 1. Leiden 86.000 (82 700); 2. Purmerend 65.200 (52.400); 3. Sneek 63.000 (51.200); 4. Groningen 42.600 (34.700); 5. Leeuwarden 35.200 (27.900); 6. Utrecht 34.500 (29.400); 7. Den Bosch 19.700 (23.800); 8. Rotter dam 15.200 (14.900); 9. Schagen 14.000 (16 600); 10. Zwolle 12.100 (7.300); 11. Den Burg 9.800 (10 500); 12. Hoorn 4.100 (4.200). MET OPEL OVER DE KOP Een Opel personenauto sloeg zondag avond om kwart over acht op de Ruijs- laan over de kop en werd daarbij to taal vernield. De negen jaar oude wa gen werd bestuurd door mevrouw A. K.-de V. uit Wormer. Tegenover de politie vertelde zij dat zij uit de rich ting De Koog kwam en nabij de strand weg naar paal 17 plotseling had moeten remmen voor een auto, die vanuit de heide de weg opreed. Daarbij was ze de macht over het stuur kwijtgeraakt en over de kop geslagen. De wagen bleef met de wielen omhoog liggen. De be stuurster en haar vier passagiers ble ven ongedeerd. WIJZIGINGEN IN HET HANDELSREGISTER „VlugtHeuvel", Texel, Den Hoorn, Diek 27. Pensionbedr. U. eig.: R. H. C. Vlugt, Medemblik, N. Stellingwerf- straat 5. Bedrijf wordt voortgezet door F. Boon o. eig. naar. Bedrijf: verhuur van zomerwoningen. N.V. Drukkerij en Uitgeversmij. v.h. Langeveld en de Rooy, Texel, Den Burg, Parkstraat 7-10. Uitgeversbedrijf enz. Volm. v.a. D. Mechielsen (proc.) (B.P.). MEEVAREN met 'n vissers man, is een vorm van vakan tiegenot, behorende onder de rubriek recreatie en vrijetijds besteding, die door de wel willende medewerking van een aantal vissers mogelijk is gemaakt. Een dergelijke tocht, zoals wij die meemaakten met een eenvoudig garnalenkot- tertje, is voor de landrot een machtige belevenis die hij zijn gehele leven niet zal vergeten. Om half vier in de vroege morgen dienden we present te zijn en de schipper maakte ons er wel op attent, dat zij die snel last hebben van zee ziekte er beter aan doen thuis te blijven. Voor zover wij de zee wel eens hadden bevaren, dachten we het wel te kunnen redden. Tot nu toe was ons steeds het kunstje gelukt om bij het aan boord stappen van een zeegaand vaartuig de stellige overtui ging mee te laten embarkeren, dat zeeziekte ons beslist niet treffen kon en het lukte deze keer trouwens ook. De nacht was koud en winderig, niet bepaald een voorbeeld van prachtig Nederlands zomerweer. Over het inkt zwarte water spietsten de felle bun dels van zoeklichten die, als door een wonder gestuurd, de ene boei na de andere uit de zwarte leegte tevoor schijn prikten; een enerverend staaltje navigatie op een door eb zowat leeg gelopen zee. Natuurlijk kennen deze schippers hun weg langs de banken en door de geulen beter dan de gewone burger z'n achtertuintje, maar het blijft een staaltje van knap vakmanschap om bij een dwarse ebstroom die het stuurrad bijna uit je handen trekt, een schuitje met zo'n 1.30 meter diepgang in blinde nacht door een geul te sturen waarin op dat moment 1.35 meter water staat. Wanneer na uren de motor terugvalt op stationair toerental, is dat het mo ment waarop de netten overboord gaan. Aan beide kanten een sleepnet, gevierd vanuit gieken ter weerszijde van de mast. Trek Dan begint de „trek"; een klem uur zeer langzaam varen met de stroom mee, waarbij het lijkt alsof het schip stilligt. Het is des schippers „feeling" of gesternte die hem doet bepalen of het lang genoeg geweest is. We „halen" met de lier, maar het blijft ook voor de meest gehaaide vissersman altijd een supreme verrassing hoe dik of vol de „zak" zal zijn als de snaarstrakke staal draad de buit boven water tilt. (Het lijkt een grauwe massa slik, die oogst van een uur trekken, maar nauwelijks is het net van onderen open, of een wrieme lende hoop zeeleven glibbert over het dek. Garnalen natuurlijk, maar ook zeetong zo sterk als verenstaai en scharretjes en botjes en venijnig knip pende krabbetjes en indolente zeeslak ken. De garnaal overigens is een edel dier, althans naar smaak en opbrengst gerekend. Behorende tot de kreeft- achtigen is hij onder een vergrootglas bepaald een uiterst onaantrekkelijk zeemonster. Omdat ze zo klein zijn, moet men er veel van hebben wil de indruk tot stand komen, dat men met terdaad iets eet en dat is tevens de reden dat ze zo uit het net op een sohudzeef geschopt worden om althans de flinkste exemplaren over te houden. Levend gekookt Deze gaan, 't is hard, nog zeer levend meteen aan boord al in een pot met woest kokend zeewater en ondergaan daarin de metamorfose van grijs wrie melend „zee-insekt" met-te-veel-poten, tot de malse rozerode garnaal die uw of andermans dis gaat sieren. Dit le vend koken is een onvermijdelijkheid, die ook het lot van de kreeften ken merkt. Zijn deze dieren eenmaal dood, dan ontbindt onder normale omstandig heden namelijk binnen enige uren hun vlees zich tot een waterachtige massa, die voor consumptie hoogst kwaadaar dige eigenschappen bezit en buikkramp of visvergiftiging zijn dan nog wel de minst kwaadaardige gevolgen wanneer men ze zou eten. Daarom moeten ze voordat ze dood zijn, dus levend met een gekookt worden om op die manier het vlees als het ware te conserveren. Die zeewaterkokerij is overigens voor omstanders met een zwakke maag ook geen pretje. Tegen de lucht die er af komt kan men bij windstil weer met zijn volle gewicht gaan staan leunen. De beestjes worden na het koken dan ook zeer grondig gewassen en gespoeld, voorts nog even nagezocht op soort- vreemde bijmengsels en dan in kistjes te wachten gezet op hun verdere avon turen rond de klok van de visafslag. Aanpakken Inmiddels zijn natuurlijk al lang de netten weer overboord voor de volgen de trek en bij een beetje redelijke vangst moet er zowel door de schipper als door de schippersmaat knap worden aangepakt om deze bewerkelijke vangst tot een rendabele zaak te ma ken. Overigens behoeven de gasten aan boord geen hand uit te steken wanneer ze deze liever in de zakken houden, maar dat is een kwestie die men zelf moet uitmaken Hoe 9maakt nu een vers-gevangen, vers-gekookte en vers-gepelde garnaal? We zouden willen zeggen- romig, zilt, vlezig, kortom.... edel! Helaas zijn ze zo „edel" vrijwel nergens te koop, of het moet zijn bij een juist binnengelo pen garnalenboot in Den Oever, Har- lingen of Oudeschild. De weg naar de tafel van de meeste Nederlanders is namelijk lang en wie ze eenmaal zo vers heeft geproefd is geneigd om te zeggen tè lang. Maar daarmee raken we echter in de zorgen van de vis handel en dat waren onze zorgen niet bij deze ruige, opwindende trip op de garnalenkotter. Eerder zelfs waren er helemaal geen zorgen en konden we na afloop reppen van een uitschieter, waarnaast de meeste strandgenoegens, die men normaal aan Neerlands kusten beleeft, ziekelijk verbleken. Het mee varen met de vissersman is een beleve nis, die ieder die een beetje belangstel ling heeft voor de zee en wat daarop en daarin gebeurd, kortom met belang stelling voor water en varen, ten stel ligste kan worden aanbevolen. WAREN OUDE AMERIKANEN MENSENETERS Wetenschappelijke onderzoekers in de Nieuwe Wereld stellen reeds geruime tijd alles in het werk om te zoeken naar de oudste Amerikaan. In Azië, Afrika en Australië, alsmede in Europa kent men overblijfselen van mensen typen die tienduizenden, hon derdduizenden en soms nog langer ge leden daar leefden. In Amerika heeft men tot nu toe weinig op dit gebied kunnen vinden en Veel geleerden zijn dan ook van me ning, dat het werelddeel Amerika pas vrij laat door mensen werd bewoond. Hoe dat ook zij, uiteraard is men wel nieuwsgierig om te weten wanneer dat is geweest en die deze eerste bewoners van dit werelddeel waren. De oudste menselijke resten die tot nu toe in Amerika werden gevonden, trof men aan in een laag van omstreeks 11.000 tot 13.000 jaar oud, liggende aan de oevers van de Palousierivier. Uit de gevonden restanten kan men afleiden, dat deze mens door geweld de dood heeft gevonden, want de schedel was totaal verpletterd Voorts vond men OLIEBOLLENAKTIE BRACHT 1806,— OP De oliebollenverkoop door leden Texelse vrouwenverenigingen tijd- fol'klore-woensdagen heeft dit jaar* bedrag van ƒ1806,(netto) opgebra: Met de netto-opbrengst van vorig j: is nu 4034,voor het zwembad 1 eengebracht. Woensdag werd de laat verkoopdag gehouden; door leden de Bond van Plattelandsvrouwen, bruto ƒ351,50 vergaarden. Hoewel t zoveel slaolie werd geschonken rig jaar, is men de gevers daarvan tc zeer dankbaar. Dankbaarheid is q ook verschuldigd aan Bakkers IJ2 handel, die gratis het benodigde j beschikbaar stelde. Bakker Tims zorgde voor het beslag. K DRUMBAND KOMT WEER BIJEI DE KOOG De drumband „V« waarts Mars" komt woensdagavg aanvang 7 uur, weer in „De Kle Vermaning" bijeen. Bij die gelegen!» zijn ook nieuwe leden welkom. Het stuur verzoekt voorts woensdag ook overgebleven pennen van de aktie het geld in te leveren, tevens de op< haalde donatiegelden. DE OUDSTE BOMEN TER WERE Tot nog toe meende men, dat prachtige majesteitelijke mamma bomen met de fraaie naam Sequoia oudste bomen ter wereld waren. D geweldige bomen, die wel vijf keer hoog zijn als de ons bekende norn bomen en die een dikte kunnen h ben van zo'n negen meter, bevatten hoeveelheid hout, waarvan men heel dorp van houten huizen zou fc nen bouwen, van één boom wel te v staan. Er zijn van deze bomen, die tot naaldbomen behoren, die ontstond rond de geboorte van Christus, ande: ontstonden in de Middeleeuwen, rrc hoe dan ook, deze bomen die we sled op één plaats in de wereld vinden, Californië, zijn oeroud. Volgens dr. Kahlke, een bij uitsi deskundige, zijn er echter oudere men en wel een bescheiden dem boomsoort, die niet hoger dan tien c ter wordt en die slechts voorkomt de hellingen van de Witte Bergen in Sierra Nevada in het westen van Verenigde Staten. Recente ondere kingen van een aantal deskundij hebben uitgewezen, dat onder dezel men exemplaren voorkomen met enorme leeftijd van ruim 4000 jaar. oudste is zelfs 4600 jaar en deze v« raan leefde dus reeds toen in het os Egypte de piramiden werden geboui Dat deze bomen nog leven danken aan het merkwaardige feit, dat ze k. nen blijven leven, wanneer nog sled een klein deel van stam en takken leven is. De meeste van deze l zijn dan ook grotendeels al dood. INKT IS OUDER DAN PAPIER Wanneer wij op de een of and- manier inkt gebruiken, bijvoorbeeld onze vulpen of in de ballpoint, realiseren we ons meestal niet dat< materiaal al bijzonder oud is. De ros gebruikt inkt reeds zo'n 4000 jaar; middel om mededelingen ergens neer te schrijven. De inkt werd al i bruikt lang voordat we het papier ke den. De oude Egyptenaren maak! inkt van houtskoolpoeder dat gemen was met een bindmiddel. Door midi van een stift brachten ze deze stantie op hun papyrusrollen in vorm van woordtekens. Deze inkt s echter niet zo goed houdbaar, want kon met water weer worden verw dërd. De Romeinen brachten hierin ver: dering. Zij gebruikten als inkt de da kere vloeistof, die door de inkt» wordt uitgestoten, wanneer het wil vluchten. Deze vloeistof noeit wij „sepia" en deze was aanmerket beter geschikt als schrijfmateriaal d de houtskoolinkt van de Egyptenare Ongeveer duizend jaar geleden vo men een zeer goed bruikbare inkt i Men gebruikte hiervoor galappels, zijn de kleine appelachtige bolletjes, d men wel op de bladeren van ei* vindt. Ze bestaan uit een houtachfc massa, die om insecteneieren is i groeid. In zo'n galappel zit looizir- Met behulp van enige chemische sta fen wordt hiervan goede inkt gemaai Oude schrifturen uit de middeleeuw tonen ons aan, hoe uitstekend inkten het schrift voor ons bewaard In de kloosters hadden de verschilk de schrijvende monniken dikwijls la eigen geheime inktrecepten. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn Maandag: 10.00 tot 12.00 uur: Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur; Donderdag: van 12.00 tot 13.30 uur (ni tijdens de schoolvakanties) 15.30 tot 17.30 uur. Vrijdag: 14.30 tot 15 30 uur en 19.301 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot li- uur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2W Dit geldt voor alle dorpen, zowel ov£ dag als 's nachts. botjes van de pols, ribben, een wervi en een gespleten en verkoold dij'beö Dat laatste is zeer belangrijk en ro&' de mogelijkheid op, dat deze oude b woners van Amerika menseneters geweest. Het feit, dat dit dijbeen v# 'koold was doet in die richting denltë maar de doorslag wordt toch wel f geven door het feit, dat het gesplet was. Bij kannibalen is het namelijk woonte, om de pijpbeenderen te spU ten om op die manier van het w daarin bevindende merg te kunnen nieten. De mogelijkheid is dus niet ui gesloten, dat de oude bewoners van b Amerikaanse contingent kannibak zijn geweest.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2