Groen kwartsJexeh in het harL, „Langharigen voelen zich ons niet zo erg thuis" bij lederen en suède kleding ADER VELDWISCH EN OME BERT: 1exelse jeugdherbergengeen gebrek aan belangstelling Aantal overnachtingen dit jaar aanmerkelijk gedaald schoolschoenen Mantje Schoenhandel Man (37) door brandende olie ernstig gewond Op terreinen van Recreatiestichting LET OP! Mantje Schoenhandel )AG 23 AUGUSTUS 1968 81e JAARGANG No. 8294 ire N.V. v/h Langeveld De Rooy 1^5 11 - Den Burg, Tcxel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den Ui. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 (IHet wordt alweer lekker rustig aar we hebben het deze zomer, on- inks het slechte weer toch bar druk ihad. We komen dit jaar dik over de .000 overnachtingenover gebrek nn belangstelling hebben we dus et te klagen". Dat zegt jeugdherberg- ader J. F. W. Veldwisch als we vragen hoe hij het afgelopen sei- heeft gedraaid. We vroegen het par aanleiding van het gerucht dat I met de jeugdherbergen in Neder- tnd niet zo best meer gaat. De jeugd il het niet meer, die gezamenlijke aapzalen, het op tijd binnen moeten en de leiding van de streng- ichtvaardige jeugdherbergvader, die olgens sommigen niet meer past in eze tijd. De jongeren willen immers lij zijn, echt alleen maar doen wat ze >11 willen Vader Veldwisch grijnst. „Best moge- dat veel jongeren dat tegenwoor- ig willen, maar die ik hier krijg, voe- >n zich in een jeugdherberg niet in un vrijheid belemmerd. Als dat wel zou zijn, zouden ze met telkens te- iigkomen. We hebben veel vaste klan- •n, mensen die al jaren achtereen ko- len. Anti-propaganda voor jeugdher- ergen wordt meestal gemaakt door ensen, die er nooit geweest zijn". Corvee Het valt namelijk nogal mee met die njheidsbeknotting. Het gevreesde cor- ee stelt weinig voor, meestal kunnen e 'het makkelijk en in korte tijd af iet vrijwilligers. En die slaapzalen. ilt U ze eens zien?" Veldwisch gaat ns voor en toont ons de vertrekken, ie meer aan knusse hokjes dan aan alen doen denken. De grootste „zaal" edt plaats aan 12 personen; de klein te aan slechts 4. Er zijn totaal 125 edden. Teruggekomen in zijn kan oortje vervolgt de jeugdherbergvader: Ik zou niet graag willen beweren, dat edereen zich bij ons thuisvoelt. Bij ons ;omt laten we zeggen het betere lubliek. Ik bedoel niet in financieel ipzicht maar qua mentaliteit. Die lang- larige slungels, die zich zomers in De loog lopen te vervelen heerlijk vrij ja voelen zich hier vast niet ettig. En dat is maar goed ook; we hben het evengoed druk zat". Achttien jaar De 'heer Veldwisch en zijn vrouw waaien al 18 jaar de scepter in Panorama". Voor 1950 woonden ze in ■elft. De heer Veldwisch, die voor die ijd in Indonesië had gezeten, liep rond oet emigratieplannen. Maar in plaats an Australië werd het Texel en van lie beslissing heeft hij geen spijt. De eugdherbergvader kan gerekend wor- len tot de weinige Texelaars, die een >pen oog hebben voor de schoonheid an het eiland. Hij brengt het enthou- nisme onbewust over op zijn gasten, dat die ertoe komen meer op Texel gaan zien en beleven dan alleen het itrand. Hij zegt: Vanavond gaan we 'eer wandelen, hier in de omgeving. IVe lopen langs het galgenland, de we lputten het doolhof Het is allemaal Jicht'bij Ik vertel er dan van alles over meestal is men zeer geïnteresseerd Ie moet het natuurlijk niet te zwaar wichtig maken; ze zijn tenslotte met akantie. Van het galgenlandje, hier ichter de jeugdherberg, vertel ik wel sens dat er lang geleden iemand on schuldig is opgeknoopt en dat zijn geest log in de omgeving rondzweeft. Grie- elig hoor Zondags gaan we vaak naar ONZE KOLLEKTIE IS NU VOLMAAKT. Reeds komplete pakjes voor 59.95 t.e.m. 250,bij „Vader Oudeschild, naar de haven, het Buurtje en de kerk. Daar valt ook veel over te vertellen. De belangstelling voor die excursies loopt sterk uiteen, maar soms zijn we wel met veertig of vijftig man. En als we niet wandelen, gaan we vol leyballen. Dat is vaak een internatio nale gebeurtenis, want we hebben hier veel buitenlanders". Volksdansen De heer Veldwisch is enthousiast volksdanser. Geen wonder dat in het recreatieprogramma van „Panorama" ook een wekelijks avondje volksdansen is opgenomen. Dat gebeurt dinsdags, op de luwe binnenplaats. Zweemt dat te sterk naar de vooroorlogse jeugdbewe ging? Krijgt men de jeugd daar nog warm voor? „Jazeker", stelt Veldwisch met klem. „De belangstelling groeit zelfs. Veel jongens moeten wel een zekere schroom overwinnen, maar als ze de smaak te pakken hebben, blijven ze graag mee doen". Helemaal geen moeilijkheden gehad in het afgelopen seizoen? „Het was dit jaar wel héél rustig. We hebben er maar van twee de kaart moeten inne men. Wel toevallig dat het langharigen waren Die kwamen dronken thuis, zetten de boel op stelten. We hebben zelfs de politie moeten waarschuwen. Je ziet meestal direct wat voor spek je in de kuip hebt, maar je moet niet te snel oordelen. We hebben ook jongens met lang haar gehad, die zich keurig gedroegen". Mild „Zelf ben ik geheelonthouder en dan ben je geneigd er wat erg zwaar aan te tillen als iemand teveel heeft ge dronken. Daar moet je voor oppassen. Ik vind overigens dat we tamelijk mild zijn! In die achttien jaar hebben we maar weinig kaarten ingehouden. De gasten moeten hier om half elf 's avonds binnen zijn. Maar als er iets bijzonders is, wordt daar wel met toe stemming van afgeweken, zoals met Oosterend Present en die Veronica- avond van Sarasani". Via de radio is de afgelopen zomer veel propaganda gemaakt voor de jeugdherbergen. Voor de herbergen aan de kust was dat niet nodig, maar wel voor de andere. Die lopen niet zo best. „Panorama" was gedurende geruime tijd geheel volgeboekt, zodat velen moesten worden teleurgesteld. Over het algemeen kan worden gesproken van een stabiele toestand. Goedkoop Overigens zullen jeugdherbergen er altijd wel blijven, al was het slechts om de zeer lage tarieven. Volledige verzor ging kost in Panorama 8,75 per dag; slapen alleen kost 3,25 en logies met ontbijt ƒ4,50. In de KVC-jeugd'herberg „De Eyercoogh" is het zelfs nog goed koper 'j7,75 voor volledige verzorging, slapen alleen ƒ3,en logies met ont bijt ƒ4,25. Het kan voor dat geld „Panorama" staat sinds 1966 financieel op eigen 'be nen. De gasten moeten natuurlijk wel lakens meenemen en bereid zijn te hel pen met de werkzaamheden. Het ibeeld van de trekker, die bepakt en gezakt van herberg naar 'herberg loopt of fietst, is voltooid verleden tijd. De jeugdherbergen zijn meer jeugdhotels geworden, waarvan vooral door scholen gebruik gemaakt wordt. De gemiddelde verblijfsduur is dan ook aanzienlijk ge stegen. Typisch voor de jeugdheiberg-oude- stijl is de titel „vader" waarmee me neer Veldwisch door zijn gasten wordt aangesproken. Maar Veldwisch is er niet rouwig om. „Ze hoeven het echt niet te zeggen; het gaat vanzelf. Ik vóel me trouwens ook vader, maar dan van een héél groot gezin dat telkens van samenstelling verandert". Oom De term „vader" wordt in de KVC- jeugdherberg nooit gebezigd. Het zou best mogen, maar de gasten spreken liever over „Ome Bert". Dat is de heer L. W. Zijm, die met zijn vrouw („tante Nelly") de jonge „Eyercoogh" sinds tien jaar beheert; ook zij hebben er geen spijt van, al hebben ze er in het begin tegenop gezien. „We mogen niet mop peren; de bezetting is beter geweest dan vorig jaar: ongeveer 6000 over nachtingen", zegt de heer Zijm. Het wordt nu stil in De Eyercoogh. Zater dag zullen de laatste gasten zijn ver trokken. Dat is niet normaal, want doorgaans zijn er tot diep in september nog gasten. Maar desondanks: méér overnachtingen, mede dank zij de scho len, die het overnachtingencijfer met sprongen hebben doen stijgen. Daar naast heeft De Eyercoogh een flinke kern vaste klanten, die elk jaar weer present zijn. Velen van hen 'hebben nu alvast voor het volgende seizoen be sproken. In het topseizoen is het, net als in „Panorama" zeer druk geweest. Ome Bert schat dat hij zeker 2500 - 3000 overnachtingen heeft moeten afschrij ven. De Eyercoogh (van de Stichting Katholieke Vakantieverblijven en Jeugdherbergen Centrale te Utrecht) a'demt een nog duidelijke Katholieke sfeer; is in de eerste plaats bestemd voor katholieke jongeren. Maar „an dersdenkenden" zijn er plenty geweest. Zij kwamen op een speciale kaart, als intröducée. Ome Bert spreekt over deze gastencategorie zeer lovend. „Weet U dat ze zich makker gedragen"dan onze katholieke gasten? Waar dat in zit weet ik niet. Ik mag ze graag". Meisjesoverschot Een opmerkelijk verschijnsel bij De Eyercoogh is dat het aantal jongens- gasten in een „krankzinnige" verhou ding staat tot het aantal meisjes. Als er ONBEVOEGDE RIJDER MAAKTE BROKKEN De politie kreeg zondagavond de tip dat bij de kruising Schilderweg-Haller- weg een verkeersbord omver was ge reden door een donkere grote auto. Bij onderzoek bleek de wagen eigendom te zijn van de 27-jarige G. O. uit Den Hoorn, maar deze wist niets van het geval af. Verder onderzoek wees uit, dat de 22-jarige P. K. uit Oudeschild de dalder was. 'Hij had de auto een dag later aan O. verkocht. K. was tussen zes uur en half zeven 's avonds tegen het bord gereden, maar was doorgere den zonder zijn identiteit bekend te ma ken, omdat hem eerder dit jaar de rij bevoegdheid was ontnomen (in verband met een soortgelijk ongeval onder in vloed). BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 14 tot en met 20 augustus 1968 Geboren; Janna Maria, dv. Johan S. de Goede en Maria Vijfhuizen; Jeroen, zv. Pieter M. Haak en Theodora L. Dijks; Ariena Jolanda, dv. Biem C. van der Vis en Jannetje Lap; Jolanda Jaco- ba, dv. Dirk van Tatenhove en Jacoba Kouwen; Esthella Maria, dv. Theodorus B. Zijm en Cornelia J. Witte. Ondertrouwd: Willem J. B. Halsema en CatJhanna C. Mosk; Cornells J. Paagman en Anna M B. Bakker; Jan Boon en Tine H. Daalder. Overleden: Arie Koopman, oud 80 jaar; Sijbrand C. Keijser, oud 61 jaar Verschijnt dinsdags cn vrijdags. Rank! Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 4- 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. De 37-jarige TESO-matroos J. Bruin uit Den Burg heeft dinsdagmiddag op de gemeentelijke vuilnisstortplaats ern stige brandwonden opgelopen toen daar een olievat ontplofte. De heer Bruin had met de auto een hoeveelheid tuin afval naar de 'belt gebraaht. Hij was ■bezig de rommel aan de rand van de grote vuilnishoop te storten, vlak bij een vuur In of bij het vuur moet een gedeeltelijk nog gevuld en afgesloten olievat hebben gelegen, dat op dat mo ment door de hitte ontplofte. De bran dende olie spatte in het rond en kwam in een vrij grote hoeveelheid terecht op de dunne kleding van de heer Bruin. Deze rende, brandend als een fakkel, naar het midden van de belt, waar hij zieh op de grond rolde om de vlammen te doven. De beheerder van de stortplaats, de heer J. Visser, schoot toe om hulp te bieden, evenals enkele anderen, die bezig waren vuil te stor ten Het al minderende vuur werd met zakken gedoofd en de resten van de brandende bovenkleren werden weg getrokken. Het grootste deel van bovenlichaam en gezicht was toen ech ter al ernstig verwond. Het slachtoffer werd door de heer J. Mosk per auto naar de dokter in Den Burg gebracht, die de patiënt direct per ambulance naar het ziekenhuis liet brengen Hoewel het seizoen nog niet geheel ten einde is, kan reeds met zekerheid worden gesteld, dat het aantal overnachtingen op de terreinen van de Re creatiestichting Texel (Kogerstrand en Loodsmansduin) aanzienlijk lager zal blijven dan vorig jaar. Directeur Th. v.d. Heerik schrijft dit voor tweederde toe aan de ongunstige spreiding van de vakanties en voor een derde aan het slechte weer. De drukte rond 20 juli was overstelpend groot, maar vóór en na deze top was het veel stiller dan in het vorige seizoen. Het aantal overnachtingen van jonge- tingen geboekt. Ook op het door de ren was ongeveer gelijk aan vorig jaar, stichting beheerde terrein De Krim maar 'het aantal overnachtingen van kampeerders Ln gezinsverband bleef flink achter. Op „Kogerstrand" bedraagt de totale teruggang in het aantal overnachtingen ongeveeT 18"/«. Op „Loodsmansduin' zijn ongeveer 10°/o minder ovemach- twintig jongens zijn, zijn er ongeveer tachtig meisjes. Misschien komt dat omdat de ouders met hun dochters voorzichtiger zijn als met hun zoons en ze daarom extra aansporen om de va kantie maar in de jeugdherberg door te brengen. Dat ze er veilig zijn is meerdere malen gebleken. Het echtpaar Zijm is zeer waaks en menige jonge man heeft de ervaring opgedaan dat De Eyercoogh, ook bij nacht, een onneem bare vesting is. Ook de meisjes, die te laat thuiskomen en de wrekende ge rechtigheid willen ontlopen door stie- kum door een raam op de slaapzaal te komen, weten dat ze aan iets schier onmogelijks beginnen. Ome Bert: „Ik heb het vaak tegen ze gezegd: je mag het van mij proberen. Maar als ik je snap ga je er de volgende ochtend uit Wat zijn publiek betreft heeft de heer Zijm dezelfde indruk als zijn collega Veldwisch. „Ik wil niets van Sarassam zeggen, maar d5t publiek hebben wij hier niet". Ome Bert zet de puntjes op de i, dat is bekend. Vindt hij zichzelf streng? „Nou, ik vind wel dat je duidelijk lei ding moet geven en consequent moet zijn. Ik heb gemerkt, dat de jeugd daar ook prijs op stelt. Strenge rechtvaar digheid doet het ook bij de hedendaag se jeugd nog wel". bleef het overnachtingenaantal beneden de raming. De heer v.d. Heerik: „In de afgelopen drie weken zaten we op de drie ter reinen met gemiddeld 2500-3000 perso nen minder dan vorig jaar over de zelfde tijd. Op het ogenblik zijn op „Kogerstrand" nog ongeveer 1000 kam peerders; vorig jaar om deze tijd 2300. De kampeerders die nu nog naar Texel kunnen komen, kunnen in deze cijfers praktisch geen verandering meer brengen". Ook de huisjes van „Loodsmansduin" zijn dit jaar veel minder goed verhuurd dan vorig jaar. In deze sector liep het overnachtingenaantal ongeveer 20°/o terug. WEER VOLKSDANSEN Voor de volksdansgroep Texel is het seizoen weer begonnen. Iedere dinsdag avond wordt gedanst in het gymnas tieklokaal van de RHBS te Den Burg. Bij die gelegenheid kunnen ook nieuwe leden worden ingeschreven. pleister. Heel wat hebben meegedaan aan de wandelingen en de boottochten; dat vonden ze enorm. Verschillende Texelse kamphuizen hebben hun deuren gesloten en hebben overgeschakeld op andere logiesver- strekende activiteit. Dat verwekte ex tra drukte, vooral van scholen in 'het voorseizoen. Maar ook zonder deze meevaller zouden de jeugdherbergen goed hebben gedraaid; zowel „Pano rama" als „De Eyercoogh" voorzien nog steeds in een behoefte. „Ome Bert" Telefoonnummer gewijzigd Vanaf heden III*. 2 3 4 6 Bakkers Ijzerhandel N.V. Liften Het verschijnsel trekker hoort ook in KVC-verband tot het verleden. Het gros der gasten komt nu liftend naar Texel en verkent het eiland ook bij de gratie van de welwillende automobilist. „Eerst was ik daar erg tegen", vertelt ome Bert. „Al die meisjes maar bij iedereen 'in de auto stappen.Maar nu ben ik zo bang met meer. Hoor je ooit dat op Texel vakantiegangers wor den aangerand? Het gevaar dat ze tij dens het liften worden aangereden is veel groter. Daar waarschuw ik dan ook herhaaldelijk voor!" Het Eyercoogh-publiek vermaakt zich liefst niet georganiseerd. Voor de bonte avonden, die vroeger werden georgani seerd is geen belangstelling meer. Te genwoordig gaat het van de jeugd zelf uit. „Je moet ze natuurlijk wel op de bezienswaardigheden wijzen. Deze zo mer was die Wees-wijs-aktie een trek- NA 2 JAAR SUCCESVOL OPTREDEN IN BINNEN- EN BUITENLAND KWARTET FRED JASPER TERUG IN „DE BUTERIGGEL" Woensdag-, zaterdag- en zondag avond. 8.00 - 1.00 uur VOOR GOEDE, MOOIE EN STERKE BIJ

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1