Cjrocn Tjwartsjexeh in het harL, Sarasani" volgend jaar in ieder geval terug op Texel AGENDA Discotheek in oude boerderij stuit op bezwaren Kottervissers gaan dinsdag demonstreren in Den Haag Afgelopen seizoen minder publiek maar meer verdiensten Ladekastjes Tegen „doodsteek maatschapvisserij Hele vloot naar Scheveningen Moerbeek's fïSDAG 27 AUGUSTUS 1968 jjgave N.V. v/h Langereld De Rooü «tbus II - Den Burg, Texel - Tel. 2741 l: Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den 6 tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 81e JAARGANG No. 8295 Verschijnt dinsdags en VTjjdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. Fred Brinkhorst (24) en A. André de la Porte (28), die in maatschapsver- band de beatdancinq „Sarassani" ex ploiteren, willen volgend jaar méér doen op Texel. Het beatvermaak is voor velen wat eenzijdiq qeworden en bovendien wordt de beat wat minder verafgood dan een jaar geleden. Dat hebben Brinkhorst en De la Porte dit seizoen kunnen constateren. De jeugd, kritisch, maar ook een beetje blasé, kwam niet meer zo hard naar de grote schuur aan de oude Kogerweq. Brink horst bladert in zijn omvangrijke boek houding en rekent voor dat de terug gang bijna twintiq procent bedraagt. Uit diezelfde boekhouding blijkt ge lukkig ook dat de financiële resultaten beter waren dan vorig jaar, maar dat vooral te danken aan het feit, dat in de eerste jaren veel aanloopkosten zijn gemaakt, waar nu alleen maar profijt van werd getrokken. Zo werd vorig jaar een toiletwagen gekocht, lichtinstallatie en discotheek. Boven dien werd de frisdrankenbar met eigen krachten geëxploiteert, waar door de revenuen hieruit ook hoger waren. „We hebben een redelijk be drag overgehouden, maar géén f40.000,zoals door sommigen wordt beweerdzegt De la Porte. „Als je even doordenkt begrijp je onmiddellijk, dat het zoveel niet kan zijn. We hebben 16.000 man gehad, die gemiddeld ƒ3,50 neertelden, maar de optredende groepen moesten we ƒ300,tot ƒ1000,betalen en er wa ren veel topgroepen bij dit jaar. Dan praat ik nog niet eens over de huur van het gebouw en het enorme bedrag aan vermakelijkheidsbelasting dat we moeten betalen". Brinkhorst en De la Porte (die bin nenkort een firmantschap zullen aan- n) geven overigens toe dat ze dit jaar op wat hogere inkomsten hadden gerekend. Omdat ze de bescheiden winst moeten delen, schiet er voor ieder niet zo heel veel over. Toch staat vast dat Sarassani volgend jaar terug komt op Texel. Concurrentie Met de heer C. Keijser Czn., de eige naar van de schuur, is reeds overeen stemming bereikt. Dat is dan een te leurstelling voor de mensen, die het ook eens met een beatdanoing op Texel zouden willen proberen. Volgens Brink horst zijn er „bosjes" adspirant-concur- renten, die menen dat ze op Texel met beat rijk kunnen worden. „Maar het moeten knappe jongens zijn, willen ze slagen. De naam Sarasani zouden deze opvolgers niet mogen voeren, want die is beschermd. En juist deze naam heeft nationale faam gekregen". En als er toch eens iemand zou proberen iets dergelijks naast Sarassani te beginnen? „Dan zouden we de strijd graag aan binden", zegt De la Porte. „We hebben genoeg ervaring en contacten om van tevoren te weten, dat we als over winnaars uit de concurrentieslag te voorschijn zouden komen. Net als in het eerste jaar toen het debacle Radio City zich voltrok". Pension gekocht De jonge directeuren begrijpen ter dege dat zij meer moeten doen dan alleen maar ibeatdansgelegenheid ge ven. Ze hebben daarom het voormalige pension „Dijkstra", een boerderij aan de Pontweg, op ongeveer een kilometer afstand van De Koog, gekocht. Het liefst zouden ze hier een discotheek in richten. Discotheken, waar een disc- jockey voortdurend platen draait, trekken elders in het land veel belang stelling. De gemeente Texel is niet erg enthousiast over dit plan. Een derge lijke l gelegenheid aan de drukke Pontweg zal veel gevaar opleveren, zo wordt verwacht. Ook kijkt men zwaar aan tegen de problemen die de gepar keerde auto's zullen kunnen opleveren. Volgens de toekomstige firmanten is er echter niet de minste reden om toe stemming en medewerking te weigeren. Het voormalige pension staat op onge veer een hectare land; voldoende ruimte om alle gewenste voorzieningen te maken. De exploitanten durven niet te hopen dat hun plannen volgend jaar al verwezenlijkt kunnen worden. Onderkomen Maar het gebouw kan wel alvast rendabel worden gemaakt door er een onderkomen voor bandleden en perso neel van te maken. Dit jaar heeft men voor het verzorgen van onderdak onge veer ƒ3000,moeten uitgeven. Het gesprek, dat wij met de beat-exploitan- ten hadden, wisselt telkens van toon. Nu eens heeft het een zakelijk karakter maar soms lijken ook zeer idealistische motieven het doen en laten van de Sarassani-mensen te bepalen. Zo verze kert Brinkhorst ons, dat hij het als een missie ziet iets te doen aan de uitbrei ding van het amusement en de ver hoging van het peil ervan. „In die discotheek hoeven we niet alleen pla ten te draaien; we kunnen er ook eve nementen van cultureel niveau bren gen. Laatst voerde het Nederlands Jeugdtheater een stuk op in de Burge meester De Koning-hal. In die grote zaal zat maar een klein groepje be langstellenden Kijk, zoiets zou veel beter slagen in zo'n boerenschuur. Die is makkelijker gezellig te maken". Op 'het verlanglijstje van het duo staat ook een jeugdcamping. „Dat moet ieder toch ideaal vinden? De jongeren die daar komen, kunnen de ouderen niet tot last zijn. Er moet natuurlijk wel goede leiding zijn. Wij denken, dat we een goed geoutilleerde camping kunnen inrichten, waar lagere tarieven gelden dan elders op Texel. Maar de gemeente is nog erg terughoudend. Werkelijk, als ze ons een kans zouden geven, zouden we Texel voor veel toe risten nog aantrekkelijker kunnen ma ken en dat zou weer resulteren in een grotere toeloop. Texel moet niet zo bang zijn voor jeugdige toeristen. Wat geeft het, laat ze komen en vang ze op. Het is toch bekend, dat juist de tieners tegenwoordig enorm veel geld uit geven?" Volgend jaar Aan het maatschap Brinkhorst De la Porte zal het niet liggen. Vorige week dinsdag hebben ze de deuren van hun dancing moeten sluiten, enkele weken eerder dan vorig jaar. Ook zij zijn slachtoffers van de ongelukkige vakantiespreiding. Maar ze zijn alweer bezig met voorbereidingen voor 1969. Dit jaar is er niets terecht gekomen van het plan om Engelse beatgroepen naar Texel te halen. „The Pretty Things" zouden bijna gekomen zijn. Ze zaten in België, maar voor Nederland kregen ze geen werkvergunning. Brinkhorst: „In november gaan we zelf naar Engeland om bands te con tracteren. Dan kunnen we gelijk nieu we ideeën opdoen, want het is echt wel nodig om de boel aantrekkelijk te hou den. De jeugd wordt steeds kritischer. Alleen het beste is goed genoeg". Bier Het laatste woord met de gemeente Texel is ook nog niet gewisseld. Er moet iets worden gedaan om de ver diensten wat op te trekken. Aan de hoge vermakelijkheidsbelasting willen Armand en Fred niet tornen, maar de gemeente zou wel een proef kunnen nemen met een vergunning voor zwak- alcoholisohe dranken. Tot dusver was Sarassani alcoholvrij, maar vooral het laatste jaar is duidelijk geworden, dat dat toch eigenlijk niet langer kan. Ve len nemen zelf drank mee, met kisten vol in de auto. In de auto of buiten het gebouw wordt stevig gedronken en daar kan zelfs de zeer attente knok ploeg van Sarrassani !(die volgens Armand tientallen flesjes cognac en andere sterke drank in beslag heeft ge nomen) niets tegen doen. Beter zou het zijn het gebruik van bier te legaliseren. „De toegangsprijs zou dan lager kun nen worden. Als er zich dan moeilijk heden voordoen, kan die vergunning toch direct weer worden ingetrokken?" Zou de verminderde belangstelling voor Sarassani ook als oorzaak kunnen hebben dat de animo voor beatmuziek ZOETE BIJLAGE Dit seizoen kregen de bezoekers van Sarassani bij hun toegangs bewijs enig snoepgoed. Er is heel wat snoep doorgegaan; 23 dozen schuimpjes, 27 dozen dropgebit- jes, 10 dozen grijze muizen en 33 kg. turn-turn. Het is de bedoeling om volgend jaar naast het bier (9) ook limonade te schenken en wel door het deze zomer gemaakte watergordijn voor het podium tot limonadegordijn te maken.... terugloopt? Fred: „De beat op z'n re tour? Ja, maar dan dn gunstige zin. We gaan weer terug naar de oude, oor spronkelijke beat. Niet meer die violen en die toetertjes. Luister naar de nieu we single van de Stones, dat is de oude stijl". „De beat zal nooit verdwijnen", voegt De la Porte eraan toe. Gesterkt door die wetenschap is Fred Brinkhorst weer naar zijn boetiek „Sara" in Hengelo vertrokken en Armand naar zijn koffiekelder „Sara sani" aan de Oude Gracht in Utrecht. Maar ze komen terug naar hun missie gebied, beslist SPEURTOCHT NAAR WEGGELOPEN DUITSER Vorige week liep de 15-jarige Roland Kalterheiberg uit Krefeld met zijn broer weg van huis, na moeilijkheden met de ouders. Ze namen geld op van hun spaarbankboekje en trokken naar Texel. De broer werd al weer snel ge grepen. Deze was nl. naar huis terug gegaan om meer geld te halen en werd bij de grens aangehouden. Op verzoek van Interpol spoorde de Texelse politie Roland op. Daar was men in de nacht van zaterdag op zondag geruime tijd mee bezig, aanvankelijk zonder resul taat. Vernomen werd dat de jongeman was gesignaleerd op de camping „Ko- gerstrand". De volgende dag kon per soneel van de Recreatiestichting hem daar aanhouden en aan de politie over dragen. MAN BEWUSTELOOS OP STRAND Zondag, tegen het middaguur, werd op het strand van paal 12 een bewus teloze man aangetroffen. Het bleek de 27-jarige H. S. van S. uit Utrecht te zijn, die aan toevallen lijdt. De laatste drie jaar had hij echter geen aanvallen meer gehad. De dokter liet de man per ambulance naar zijn vakantieadres in Den Burg vervoeren. AQUARIUM VERENIGING DRAAIT FILMS Vrijdag 30 augustus komt de Aqua riumvereniging „In Aqua Vita" in de LTS-kantine bijeen. Deze keer zullen films, beschikbaar gesteld door Caltex, worden vertoond. Er is natuurlijk een film bij over het leven onder wa ter, maar ook een interessante rolprent over olieboringen. Naast leden zijn ook introducees en andere belangstellenden (gratis) welkom. aan, deel- MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 Dinsdag zullen duizenden declvissers van de hele Nederlandse kust in Den Haag protesteren tegen de regcrings- plannen om de minimumloonregeling en de vakantietoeslag ook op het visserij bedrijf toe te passen. Zaterdag j.l. is tijdens een te Alkmaar gehouden be stuursvergadering van de Bond van Kustvissers besloten hiertegen fel van leer te trekken tijdens een groots op gezette demonstratie. Maandag zal het grootste deel van de ca. 580 Noordzee- kotters naar Scheveningen varen. Be manningen van kleinere kotters gaan per bus. Bij de Sclieveningse haven zal een optocht met spandoeken worden gevormd en zullen de verontwaardigde vissers naar het Binnenhof trekken, waar een petitie zal worden aangebo den. In deze petitie zal naar voren worden gebracht dat de door minister Roolvink voorgestelde regeling de doodsteek van de deelvisserij betekent en derhalve onaanvaardbaar is. De Texelse deelvissers zullen niet achterblijven. Verwacht wordt dat (uit gezonderd de kleine garnalehkotters) vrijwel de hele Texelse vloot zal mee doen. Maandag zullen ze zich op de Waddenzee voegen bij de collega's van Ufk, Den Helder, Wieringen en Harlin- gen en als één massaal geheel dicht langs de kust naar Scheveningen op- stomen. Zoals bekend varen de meeste Neder landse vissers op deel. Dit betekent dat hun inkomen afhankelijk is van de be somming: deze wordt na aftrek van kosten over de bemanning verdeeld. Deze maatschapsregeling is een stimu lans tot hard werken: hoe meer er ge vangen wordt, hoe meer er wordt ver diend. De deelvisserij leidt dan ook een bloeiend bestaan. De opvarenden van de schepen beschouwen zich niet als schipper en knechten maar als onaf hankelijke vrije ondernemers. Minister Roolvink ziet het anders. Voor hem zijn de personeelsleden op de schepen gewone werknemers, die dezelfde so ciale voorzieningen behoren te genieten als arbeiders op het land. Hij wil de schipper nu een minimumloon van ruim ƒ200,garanderen; de machinist een ongeveer even hoog bedrag, terwijl voor matrozen een minimum van onge veer ƒ160,per week zal gelden. Een Texelse visser vertelde ons: „Door die bedragen is de aardigheid eraf. De sti mulans om er nog een schepje bovenop te gooien, om nog een uurtje dóór te 'vissen, is weg. Wat kan het de mensen straks nog schelen of er veel of weinig wordt gevast? Van een redelijk zijn ze evengoed verzekerd!" Vrees De schippers twijfelen er niet dat door het wegvallen van de vaartstimulans heel wat visserijbedrij ven het zeer moeilijk zullen krijgen. „Ook op Texel zullen ongetwijfeld slachtoffers vallen en bovendien zal de groei van de Texelse visserij er sterk door worden afgeremd. De deelvisserij is de enige rendabele vorm van kotter- visserij. In Katwijk wordt niet op deel gevist en daar werken ze dan ook met verlies". Het nadelig effekt van op zichzelf goede sociale maatregelen, doet zich nu al gelden. Hoewel het laatste woord er nog niet over gezegd is, vallen de vis sers sinds vorig jaar onder de sociale verzekering, waardoor men bij ziekte en werkloosheid niet zonder inkomsten zit. Dat heeft tot gevolg gehad dat het ziekteverzuim aanmerkelijk is toegeno men, ook op de Texelse vloot. Met een werkloze kottervisser hoeft men geen medelijden te hebben, want hij ont vangt 80°/o van het inkomen dat Jiij anders zou hebben gehad. Dat inkomen is meestal vrij hoog, zodat hij zich kos telijk redt. Geen wonder dat er al en kele vissers zijn die drie maanden va ren en de rest van het jaar werkloos zijn. Hetzelfde verschijnsel dus als de seizoenwerkkrachten, die dank zij de sociale voorzieningen het grootste deel van het jaar betaalde vakantie hebben. Geen contact De aardigheid was er dus al voor een deel af, maar nu loopt het straks hele maal de spuigaten uit, vinden de vis sers. Ze zijn er ook slecht over te spre ken dat de minister tevoren geen enkel contact met het bedrijfsleven heeft gehad. „We hebben nooit kunnen pro testeren. Door de bond is wel een audiëntie aangevraagd, maar die is ons botweg geweigerd. Het kon wel, maar pas op 3 september. Maar dan heeft de Kamer al een uitspraak gedaan en is het dus te laat. Die hele gang van za ken staat ons erg slecht aan en dat zullen ze dinsdag in Den Haag merken". Dinsdag 27 augustus De Koog. Sportveld, voetballen voor gasten •n Texelaar» om 19.30 uur. Opgeven bij Dorpestraat 28, De Koog. Donderdag 29 augustus De Koog, vanaf Schuilhut, met auto's kerke- tochten over TexeU vertrek 14.00 uur. De Koog, Herv. kerk, 20.30 uur, zangavond Den Burg, City-theater, 20.00 uur, Texelfilm Den Hoorn, N.H. Kerk, 20.00 uur, samen zang en orgelmuziek,. Vrijdag 30 augustus De Koog, vanaf Schuilhut, 14.00 uur, kerke- tochten met auto's. De Koog, Sportveld, 14.00 uur, volksdansen voor kinderen. BLIKSCHADE De 21-jarige A. J. van H. uit Gro ningen reed vrijdagmiddag met zijn NSU personenwagen over de noorde lijke rijbaan van de Stenenplaats. Toen hij voorrang moest geven aan de uit de Kogerstraat komende DKW-bestelwa- gen, bestuurd door de heer A. Ran uit Den Burg, drukte hij niet alleen op de rem maar ook op het gaspedaal, waar door de NSU niet tijdig tot stilstand kwam. De botsing had voor enkele honderden guldens blikschade tot ge volg. OPGAVE VOOR VORMINGSINSTITUUT MOET VROEGTIJDIG GESCHIEDEN In tegenstelling tot vorige jaren moeten degenen, die zich voor het Vor mingsinstituut voor Meisjes willen op geven, zich vóór 31 augustus laten in schrijven. Men wende zich tot mej. M. A. Witte, Schilderend 35. INTERESSANTE CIJFERS OVER GEBRUIK VAN GRONDEN Regelmatig publiceert het C.B.S. een statistiek omtrent het gebruik van de gronden en de veranderingen die in dat gebruik optreden. Onlangs ver scheen het overzicht voor 1967. Het leek ons interessant enkele van de voor naamste cijfers van Texel en een aan tal andere gemeenten hier te vermel den. Cultuurgrond Op 1 januari 1967 telde de gemeente Texel 11.040 ha. cultuurgrond. Met dit cijfer behoort Texel wat betreft de oppervlakte tot de grootste agrarische gemeenten van Noord-Holland. Slechts de gemeente Wieringermeer met 17.326 ha. en Haarlemmermeer met 14.876 ha. overtreffen Texel. Na Texel komen Beemster (6724 ha.), Zijpe (6302 ha.) en Anna Paulowna (4607) ha.) Woeste grond De gehele provincie Noord-Holland telt 15.500 ha. woeste grond, ver deeld in 500 ha. drasland, 1700 ha. heide, 13.200 ha. duinen (inclusief zandverstuivingen) en 104 ha. kwelders. De oppervlakten duingebied geven reeds een aanduiding omtrent de re creatieve betekenis van de gemeenten. Texel 3200 ha.; Den Helder 400 ha.; Callantsoog 600 ha., Zijpe 250 ha.; Schoorl 700 ha.; Bergen 700 ha.; Egm. aan Zee 100 ha.; Egm. Binnen 900 ha.; Castricum 800 ha.; Heemskerk 600 ha., Beverwijk 200 ha.; Velsen 700 ha.; Bloemendaal 1500 ha.; Zandvoort 2500 ha. Het overwicht van Texel op andere „duin"gemeenten komt duidelijk tot uitdrukking. Heide Van de „Noord-Hollandse" heide komt bijna 10°/o op Texel voor (162 ha.). Heide treffen we vnl. aan in het Gooi (Hilversum 605 ha. Huizen 108 ha., Laren 405 ha.). Drasland Van de 500 ha. drasland ligt niet minder dan 150 ha. op Texel. Andere gemeenten waar in betekenende mate drasland voorkomt zijn: Amsterdam 116 ha.; 's Graveland 33 ha.; Ilpendam 45 ha., Landsmeer 25 ha.; Oostzaan 25 ha., De Rijp 65 ha. Kwelders Kwelders 'komen op Texel niet voor. De 104 ha., die Noord-Holland rijk is, zijn vnl. verspreid over Andijk (19 ha.), Anna Paulowna (15 ha.) Broek in Wa terland (63 ha.). Bos Hoewel Texel erg gelukkig is met zijn ruim 600 ha. bos, is het daarmede nog lang niet de bosrijkste gemeente. In Noord-Holland wordt het grootste bosareaal aangetroffen in Hilversum: 1400 ha. Daarna komen: Bloemendaal 1100 ha., Schoorl 1000 ha.; Wieringer meer 800 ha.; Castricum 700 ha.; Bergen 600 ha.; Texel 600 ha.; 's Graveland 500 ha., Heemskerk 500 ha.; Velsen 400 ha.; Huizen 300 ha.; Naarden 300 ha.; Zandvoort 300; Amsterdam 250 ha.; Laren 250 ha.; Zijpe 100 ha. Vliegvelden Diezelfde bodemstatistiek van het C.B.S. geeft ook informatie omtrent de vliegvelden. Noord-Holland telt 1728 ha. vliegvelden, waarvan 1500 in de Haarlemmermeer, 93 op Texel, 80 in Den Helder en 55 in Hilversum. Wijzigingen in 1967 Tot slot nog een enkel cijfer over de veranderingen in het grondgebruik. Deze waren in 1967 op Texel zeer ge ring. Slechts 1 ha. toekomstig bouw terrein werd gebruikt voor de bouw van woningen. Veranderingen in de oppervlakten cultuurgrond en woeste grond traden niet op. In de gehele provincie Noord-Holland ging in 1967 400 ha. cultuurgrond verloren ten behoeve van allerlei niet- agrarische activiteiten. In 1966 eveneens 400 ha., in 1965 ±1100 ha. en in 1964 ±500 ha. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 27 aug. 11.03 cn 23.33; 28 aug. 11.34 en 29 aug. 0.22 en 12.02; 30 aug. 0.29 en 12.30; 31 aug. 0.54 en 13.02. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1