fiMfi131 Stiefmoeder BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER rubriek voor LANDBOUW en VE De gulden duurder dan een gulden cöRasjrsüBRrsera Onrfcr Asrfaktie De regering zag het aankomen Nederland krijgt nikkelen guldens Het is er tenslotte toch van geko men; de Nederlandse gulden is meer waard geworden dan zijn nominale waarde en daarmee is diezelfde gul den een onding geworden met een heleboel problemen. De oorzaak van deze meerwaarde schuilt in het feit, dat de laatste tijd de zilverprijs zodanig is gestegen, dat de waarde van het in onze gulden aan wezige zilver meer dan de 100 cent waarde van de gulden. Wanneer men de waarde van het in de gulden aan wezige zilver berekent, dan ligt die enige dubbeltjes boven de gulden en dat is natuurlijk een abnormale toe stand. Reeds hebben zekere lieden ge tracht veel guldens te verzamelen om deze te smelten en het zilver daaruit af te zonderen en te verkopen. In ons land heeft men uiteraard dadelijk maatregelen genomen om dergelijke praktijken te voorkomen. De gulden en het zilver dat daarin zit, dient te wor den beschermd. Een en ander heeft er bovendien toe geleid, dat de Nederlandse regering zich genoodzaakt ziet om, eerder dan aanvankelijk was verwacht, nikkelen gulden in omloop te brengen. Dat be tekent overigens niet, dat onze oude zilveren gulden nu uit de roulatie wor den genomen. Neen, de ongeveer 180 >mlijoen zilveren guldens blijven ge woon meespelen, alleen worden er geen nieuwe zilveren guldens meer aange maakt en worden de noodzakelijke aan vullingen nikkelen guldens. Voor de Nederlandse overheid is een en ander in het geheel geen verrassing; dat blijkt wel uit het feit, dat de nik kelen guldens nu reeds klaar zijn en dadelijk kunnen inspringen. Voor de buitenstaander komt een en ander wel onverwacht, want het oplopen van de zilverprijs dateert van de laatste maan den, althans het zodanig oplopen, dat de gulden zoveel waard wordt als thans het geval is. De Nederlandse regering heeft deze ontwikkeling reeds enige ja ren geleden zien aankomen en heeft reeds toen haar maatregelen getroffen om op alles voorbereid te zijn. Eerder Het stijgen van de zilverprijs is niet van recente datum. In het begin van de zestiger jaren liep die prijs al fors op en de gulden zou reeds veel eerder zo'n hoge waarde hebben gehad als de Verenigde Staten geen stokje hadden gestoken voor die snelle stijging van de zilverprijs. De Amerikanen hadden, evenals wij, zilveren munten van be paalde vorm, afmetingen en gewicht met een bepaald zilvergehalte, die reeds sinds 1792 ongewijzigd waren gebleven en de Amerikaanse schatkist beschikte over geweldige zilvervoorraden. De Amerikanen hadden dus, evenals wij, er belang bij, dat de internationale zilverprijs niet boven een bepaalde 7. Het kwam toch hard en onverwacht aan. Dit had ze niet kunnen vermoeden. Carla zat niet snel om een woord ver legen, maar nu was ze met stomheid geslagen. Hij maakte daarvan snel ge bruik. ,,Lk zie de bezwaren. Een jonge, aan trekkelijke verpleegster, och ja, dat bent u toch? Ik zeg het niet als com pliment, ik constateer alleen het feit •komt in huis bij haar chef, de chirurg, weduwnaar. Stof voor kletsen en rod del te over. Wéégt die factor bij u?" „Nee", zei ze. „Het zou voor mezelf en voor u beledigend zijn, als ik dat deed gelden". „Wat u daar zegt, overtuigt me er te meer van, dat ik goed heb gedaan, bij u te komen. Zuster, de indruk die ik van u heb, is die van een vrouw met een hart, maar vooral met een nuchter verstand. U bent zoals u uw wenk doet, u zelf helemaal gevend, maar tegelijk u zelf terdege onder controle houdend. De kinderen moeten geen oude, dege lijke huishoudster, die hebben veel meer een kameraad nodig. De positie van een vrouw in deze huishouding is moeilijk, intern en extern. Nogmaals: daarom dacht ik aan U. Ik dacht dat u hiertegen opgewassen zou zijn. De vraag is alleen: durft u, of liever wilt u? Ziezo, ik heb, zoals u wilde, er niet om heen gedraaid, ik ben rechtstreeks tot de zaak gekomen. Als u nee zegt, hoeft u me niet eens de re denen te vertellen, ik kan er zelf plenty bedenken. I'k zei al, het is een kans van één op de honderd. Alleen bij u zou ik die durven wagen. Dat ik hier mee bij u kom toont u, welke opinie ik over u heb, en die zal zeker zich niet wijzigen, als u meent te moeten weige ren en wij, als steeds, ons werk in het ziekenhuis voortzetten". ,,Ik vind het een vererende vraag", zei Carla, ,ik zou niet weten waarom u of ik daardoor anders over elkaar zou den gaan denken. Maar u verwacht, denk ik, niet, dat ik meteen ja of nee zal zeggen. Zoudt u me niet eerst eens iets willen vertellen? Over uw vrouw? Over uw kinderen?" Die avond leerde ze Herman de Hoogh kennen als mens, als man, als vader. Ze hoorde hem vertellen over Judith, zijn dochter, schuw en kwets baar achter haar ogenschijnlijke vrijge vochtenheid, over de jongen, die moei lijk leerde, maar alles wist van auto's en motoren. Over de vrouw op wie Ju dith leek, met wie hij zich zo innig ver bonden had gevoeld dat niemand de leegte had kunnen opvullen, over Lies beth, de efficiënte, zakelijke zuster, die toch haar hele carrière had opgegeven hoogte kwam, waardoor de nominale waarde van de munten gehandhaafd kon blijven. Daarom fixeerden de Ame rikanen de zilverprijs op een bepaald niveau en verdere prijsstijging werd zo voorkomen. Inmiddels veranderden de Verenigde Staten hun muntwet en be gon men met de aanmaak van nikkelen munten. Wanneer de V.S. over vol doende nikkelen munten beschikten zou de zilverprijs worden losgelaten, waar na men mocht verwachten dat deze zeer snel zou stijgen. Maatregelen Nederland wist dus wat te verwach ten was en heeft enige jaren geleden dan ook maatregelen genomen. De Ne derlandse muntwet van 1948, waarin vorm, afmetingen, gewicht en zilver gehalte van onze guldens en rijksdaal ders waren vastgelegd, werd veranderd. Het wetsvoorstel hiertoe werd in sep tember 1966, toen minister Vondeling nog Financiën beheerde, ingediend en aangenomen. Reeds toen kon men beginnen met de aanmaak van de nieuwe guldens op de Rijksmunt te Utrecht. Met de rijks daalders werd nog even gewacht, aan gezien de kans niet zo groot was, dat deze munt boven zijn nominale waarde zou uitstijgen. Overigens waren in de gewijzigde muntwet ook reeds voorzie ningen wat die rijksdaalder betreft op genomen. De nikkelen gulden is even groot als de zilveren gulden. Zijn gewicht be draagt echter 6 gram, dat is een halve gram minder dan van de zilveren munt. Inmiddels werden er miljoenen nikke len gulden aangemaakt en die komen nu in circulatie. Het moment is name lijk aangebroken. De zilverprijs is eer der gaan stijgen dan men had verwacht en het gevolg hieivan is, dat onze Ne derlandse gulden meer waard is ge worden dan zijn nominale waarde. De regering stelt nu de nikkelen guldens in dienst. Overigens betekent dit niet, dat de zilveren guldens gaan verdwij nen. Deze blijven gewoon in omloop en kunnen normaal worden gebruikt, al leen worden er geen nieuwe zilveren guldens meer aangemaakt. Wat nieuw van de Rijksmunt komt, zijn allemaal zilveren guldens. Inmiddels gaat men ook aan de rijksdaalders werken. Verdwijnen Na verloop van tijd verdwijnen de zilveren guldens natuurlijk vanzelf. Het is bijzonder prettig, dat de oude zilve ren guldens in de roulatie blijven, want dat betekent, dat de houders van auto maten die werken op de inworp van guldens niet ernstig gedupeerd zijn. Zolang de oude zïilveren guldens nog in omloop zijn, kunnen die normaal in de automaten worden gebruikt. Het zal dus nog vele jaren duren, alvorens de zilveren guldens dermate weinig voor komen, dat het noodzakelijk wordt om de automaten over te schakelen op het gewicht van de nikkelen guldens. Ook daar heeft de overheid echter in voorzien, want de kosten die een der gelijke omschakeling met zich mee zal brengen, worden fiscaal geheel aftrek baar. Op die manier komt de overheid FEUILLETON door TOM LODEWIJK om hem door deze moeilijk jaren heen te helpen. Dokter De Hoogh kon zeer directe, onverwachte vragen stellen die soms veel verwarring veroorzaakten. En zichzelf getrouw, kwam hij nu opeens haar overvallen met zo'n vraag. „Zuster, hebt u er wel eens over ge dacht, of u met mij zoudt willen trou wen?" Zo onverwacht was die vraag, dat Carla er meteen vlot het antwoord op had. „Daar heb ik zelfs nooit over ge dacht, dokter". Hij lachte. Zo direct was het ant woord, dat hij niet twijfelde of ze had de waarheid gesproken. „Neem me niet kwalijk, maar ik ben blij dat ik het gevraagd heb, en dat u zo direct antwoordde. Ik denk niet aan hertrouwen. Maar ik moet met alles re kening houden. Ook met uw gevoelens. Wat ik nodig heb, is iemand aan het thuisfront, aan wie ik dat met vertrou wen over kan laten, die dat aan kan zonder in persoonlijke gevoelens ver strikt te raken". „Als we toch zakelijk zijn", merkte Carla op, „daarvoor is nooit een garan tie te geven. Door u noch door mij". „Volkomen juist. Dat is alleen maar reëel. Maar je moet niet verkeerd star ten. ..Ik zou haast zeggen, zuster, dat er in dit gesprek tussen u en mij nergens van enig misverstand sprake is, dat we elkaar volkomen begrijpen, en dat dit mogelijk geweest is, onder deze om standigheden, apprecieer ik zeer. Ik moet u dan ook eerlijk zeggen: ik kan alleen maar te meer hopen dat u ja zegt. Want dat zou een pak van m'n hart zijn". „Voor mij betekent het een volledige ommezwaai". „In zekere zin. U bent nu een door mij zeer gewaardeerde medewerkster. U zoudt daarginds thuis een onschat bare hulp zijn. Me nog méér bij mijn werk helpen dan hier, want ik zou dat werk zonder zorgen, zonder piekeren kunnen doen". Hij stond op. „Ik heb lang genoeg uw tijd in beslag genomen. Wilt u er over nadenken? Wanneer verneem ik uw besluit tenzij u dat nu al genomen hebt?" „Morgen", zei ze. „Ik bel u morgen avond thuis op". Die avond zat hij thuis, schijnbaar verdiept in een boek. Tegenover hem zat Liesbeth. Ze wist wat hij gedaan had. Ze was in spanning. Ze kende Carla niet. Haar broer had een waag stuk ondernomen, maar hij was geen waaghals. Als hij zo beslist en zonder weifelen zijn keus maakte, niet beïn vloed daarvan was ze overtuigd TWEE MAAL TWEE GEEN VIER Het leiden van een landbouwbedrijf is lang geen eenvoudige zaak. Dat is vooral ook een gevolg van het feit, dat „de natuur" zo'n enorm grote rol speelt in dit bedrijf. Dat ligt voor een fabri kant in de gewone zin van het woord veel eenvoudiger. Daar geldt tot op een bepaalde hoogte, dat twee maal tWee vier is. We bedoelen daarmee het volgende. Als een fabrikant een bepaalde hoe veelheid grondstoffen koopt en daarbij de benodigde hulpmiddelen voegt, dan kan hij met vrij grote zekerheid zeggen hoeveel kilo's of stuks van het gewen ste produkt uiteindelijk uit de machines zullen komen. Er zullen natuurlijk wel eens kleine afwijkingen zijn, er zal wel eens een „ongelukje" gebeuren, maar grote verschillen treden niet op. Dat ligt op een landbouwbedrijf heel an ders. Gras onder graan We hebben aan het bovenstaande de laatste weken herhaaldelijk moeten denken. Dat kwam door de „slordige" aanblik van veel percelen zomergerst. In veel gevallen leek het alsof men te BEJAARDEN DEN BURG NAAR FRIESLAND Eindelijk is voor de bejaardenreis Den Burg een datum vastgesteld: het is de bedoeling dinsdag 10 september naar Friesland te gaan, waar de steden Sneek en Leeuwarden zullen worden bezocht. Er wordt gereisd met vier bus sen die op verschillende punten in Den Burg de passagiers zullen oppikken. Nadere gegevens in de eerstvolgende editie van de Texelse Courant. 84 DEELNEMERS IN WANDELTOCHT Aan de zondag gehouden sluitings wandeltocht van Het Gouden Bolt je hebben 84 wandelaars deelgenomen. Er waren geen uitvallers. De route was uitgezet door de Westen de Dennen. De oudste deelnemers waren de heer en mevrouw J. Agter, die de 20 km.-route hadden gekozen. de gedupeerden tegemoet. Overigens, zoals reeds gesteld, zal het nog jaren duren alvorens de noodzaak tot om schakeling zich zal doen gevoelen. Te zijner tijd zullen we ook kennis gaan maken met de zilveren rijksdaalders. Deze rijksdaalder krijgt een iets klei ner formaat dan de zilveren rijksdaal der en zijn gewicht zal niet minder dan 5 gram lager zijn. De meningen over deze wijziging zijn sterk verdeeld. Over het algemeen trekken de meesten er zich weinig van aan. Er zijn echter mensen, die in deze verandering een zekere devaluatie zien van ons geld. Zilver en goud zijn naar hun mening metalen waaruit men fat soenlijke munten slaat en wanneer nu onze standaardmunt, de gulden niet meer zilver bevat, maar gewoon uit nikkel wordt vervaardigd, dan zien zij dat als een zuivere geldontwaarding. Dit zijn lieden die de munt in het ethische vlak zien. Er zijn ook mensen die het van de praktische kant bekijken. Zij menen, dat het weinig uitmaakt om men nu met zilveren of nikkelen munten in zijn zak loopt. Het iets geringere gewicht van de gulden en zelfs de vijf gram minder gewicht van de rijksdaalder, zien zij als een voordeel, want men be hoeft minder gewicht met zich te dra gen wanneer men met veel muntgeld op zak loopt. 171. Laten we ons nu echter ijlings weer terugbegeven naar het binnen plein van het hoofdbureau van politie te Gravendrecht. Daar was de aan dacht van alle aanwezigen nu gericht oip de kleine dr. Yokito, die glimlachend een soort ponskaart uit zijn binnenzak haalde. „Dit is een héér goede prannetje van brigadier Piet geweest.legde hij uit. „Brigadier Piet, arias de detective Sjairok Hommerus, heeft vere wijze woorden gewisserd met smidje Verho len. Toen zijn beide vrienden naar mij door andere gevoelens, dan was ze bij voorbaat bereid, het met die keus eens te zijn. De telefoon ging en De Hoogh pakte meteen de hoorn. „De Hoogh". „Ja dokter". Ze hoefde niet te zeggen wie ze was. „Dag zuster. En?" „In principe-ja". Hij lachte, en Liesbeth zag hoe jon gensachtig zich zijn gezicht ontspande". „Dank u, zuster. Ik ben blijer dan i'k kan laten merken". Liesbeth keek op, glimlachte. Ze zag het aan hem. En dit wés ook geweldig! Dit probleem voor haar en hem, zo op eens uit de wereld! „Over de rest zullen wij eens degelijk moeten praten. Maar dat doen we hier. Overmorgen is het zondag. Dan heb ik geen dienst. En u?" maken had met een perceel Italiaans of Westerwold raagras. Op een toene mend aantal bedrijven wordt de laat ste jaren „onder" het graan Italiaans raaigras gezaaid. Op grond van erva ringen elders meenden we in 1967 te moeten- adviseren dit gras pas te zaaien als het graan een tijdje boven de grond stond. Dit met het oog op een te sterke groei van het gras. Zou het gras nl. tegelijk met het graan opgroeien, dan kan dit moeilijkheden geven bij het oogsten. Een flink aantal landbouwers volg den in 1967 dit advies niet op. Het gras werd toch tegelijk met het graan ge zaaid. De zomer van 1967 was vrij droog, waardoor er weinig legering in het graan voorkwam, terwijl de groei van het gras in juni en juli stagneerde door gebrek aan water. Bij het oogsten gaf dit gras geen moeilijkheden, maar de aanslag was ruim voldoende geweest om na de oogst van het graan flink gras te krijgen. Zij, die in zekere zin het advies van de landbouwvoorlichting opvolgden en derhalve het gras later zaaiden, waren niet altijd blijdat ze het advies hadden opgevolgd. Gebeurde het zaaien van het gras iets aan de late kant, dan bleek de stand na het oogsten van het graan soms matig te zijn. Een heel ander jaar De ervaringen van 1967 waren voor een nog groter aantal landbouwers aanleiding om het graszaad door het graan te mengen en derhalve tegelijk •met het graan te zaaien. Als ons naar deze kwestie werd gevraagd, hebben we gewezen op de ervaringen in 1967. We hébben echter ook niet verzuimd om te wijzen op de moeilijkheden, die kunnen ontstaan als de weeromstan digheden anders zijn dan in 1967. De zomer van 1968 was speciaal in de maanden juni en juli heel andere dan die van 1967. Door de vele regens ging het graan ernstig legeren. Gras is tot op bepaalde hoogte een waterplant en profiteerde van het vele water. Het sterk gelegerde graan gaf aan het gras de mogelijkheid de kop boven het graan te steken en het duur de daarna niet lang of we zagen geen „goudgeel" graan meer, maar iets, dat meer leek op een perceel gras voor zaadwinning. Ik heb over deze graan- percelen van de boeren en boerinnen van het vasteland ook wel het een en ander moeten horen. Het was vrij moei lijk om hen er van te overtuigen, dat dit geen onkruid was. Hier en daar heeft dit gras bij het oogsten grote moeilijkheden gegeven. In enkele gevallen was het nodig om dit mengsel van graan en gras met de maaimachine vóór te maaien en pas nadat het gras enigszins hooi was ge worden met de maaidorser aan het werk te gaan. In andere gevallen ble ven de moeilijkheden beperkt tot het dorsen van een produkt, dat extra- kosten van schoning en droging vroeg. Hoe moet het nu Het antwoord op de vraag- hoe het nu in een volgend seizoen moet, blijft heel moeilijk. Te meer, omdat zelfs in dit voor de groei van het gras gunstige jaar toch nog weer blijkt, dat later gezaaid gras niet in alle gevallen een voldoende dikke stand heeft opgele verd. Het graan had al in een vroeg stadium een dikke, dichte stand. In die omstandigheden zijn er voor later ge zaaid gras weinig mogelijkheden om „I'k kan wel zorgen dat ik dan vrij ben, u hebt me toch niet nodig dan". „Ik kom u wel halen, 's Middags half drie. Goed?" „Uitstekend. Dag dokter". „Dag zuster. Tot zondag!" „Dat heb je wel wonder vlug klaar gespeeld", zei Liesbeth. „Ik verbaas me". „Bij geen ander zou het me gelukt zijn". „Is ze zoiets bijzonders?" „Als je jezelf als iets bijzonders wilt beschouwen, dan kun je dat van haar óók zeggen. Jij stapte er toch ook uit, voor mij?" „Jij bent mijn eigen broer". „Dat is niet altijd een aanbeveling. Zij is net als jij. Ze weet waar ze nodig is, en dan schrikt ze niet terug". „Zeg Her, je bent toch niet verliefd op haar?" voldoende uit te groeien. Het zal zaak zijn te zoeken naar het meest gewenste tijdstip. Als dit na het zaaien van het graan is, dan zal men hiermee vrij zeker niet al te lang moe ten wachten. Stelt men vóór alles prijs op het slagen van het grasgewas en zaait men graan en gras tegelijk, dan moet men het risico nemen, dat in een jaar met vrij veel regen het oogsten extra kosten zal meebrengen. Inderdaad: In de landbouw is twee maal twee niet altijd vier. HET BESTE MAAR NET GENOEG Niet alleen voor de melkkoeien geldt, dat het weer een periode wordt, waarin oppassen geboden is. Het geldt ook voor de jeugd in de rundveestapel. Vorig jaar kregen we na vrij droge zomermaanden in de maand augustus vrij veel regen en daarna een periode met hoge temperaturen. Blijkbaar wa ren deze omstandigheden gunstig voor de maag- en darmparasieten, want op diverse bedrijven zagen we in de maand september ernstige aantasting door deze parasieten optreden. Mogelijk her innert U zich ons artikeltje nog „Een schip op het strand". Er is weer alle aanleiding om deze gestrande schepen" in gedachten te houden. Veel kalveren besmet We zijn er zeker van, dat ook dit seizoen weer een flink aantal kalveren is geweid op een wijze, die niet voldoet aan de voorwaarden, die men stelt om de kalveren zo veel mogelijk vrij te houden van parasieten. Die voorwaar den zijn het regelmatig omweiden van de kalveren en daarbij zoveel mogelijk gebruik maken van „schone" weiden, d.w.z. weiden, waarop in de voorgaande maanden niet geweid is met ouder rundvee. Het kan best gebeuren, dat het zich niet houden aan deze voorwaarden tot nu toe nog niet tot ernstige afwijkingen heeft geleid. De „natuur" verdraagt in dit opzicht nog wel eens iets meer dan theoretisch bekeken mogelijk is. U moet er echter rekening mee houden, dat U risico's neemt. En in ieder geval nemen deze gevaren toe naarmate het seizoen vordert. We moeten er van uitgaan, dat een flink deel van de kalveren in ieder geval een lichte of matige besmetting te pakken heeft. Dit behoeft zich nog niet te demonstreren in een slechte conditie. Als de schaal echter maar even in de verkeerde richting overslaat is het mis. Wat te doen? Het is van groot belang om vanaf dit moment voor werkeliijk „schone" wei den te zorgen. Het zal echter goed zijn om de kalveren, voordat ze in deze .schone" weiden komen een behande ling te geven, waardoor de aanwezige parasieten worden gedood. Waar denken we aan als we het over „schone" weiden hebben Op de zuive re graslandbedrijven kunnen dit perce len zijn, die kort geleden gemaaid zijn en waarop dus een paar maanden niet is geweid. Hebt U in juli of begin augustus een perceel grasland inge zaaid, dan kan in de loop van septem ber een dergelijk perceel ook zeer ge schikt zijn voor kalverweide. Op bedrijven met bouwland zijn het vooral de percelen, die dit jaar voor de graanteelt gebruikt zijn en waar onder het graan gras is gezaaid, die uitermate geschikt zijn voor beweiding met kal veren. Hier is met recht sprake van „schone" weiden. TEXELSE MARKT Gisteren werden aangevoerd: 5 pin ken ƒ650,tot ƒ750,1 koe '(geen notering) en 10 lammeren ƒ145,tot 165,—, „Nee, al mag ik haar graag, vooral na dat gesprek". ,En zij is het hogelijk ook niet op jou". „Niet dat ik weet, en niet dat zij weet, Maar, zei ze: dat zijn dingen die je nooit kunt garanderen". „Dat is nogal reëel", lachte Liesbeth. „Wat niet is kan komen. Maar", liet ze er ernstiger op volgen, „daar ligt het risico". „Voor haar ja". „En voor jou". „Voor mij?", hij lachte onbekommerd „Ik ben getrouwd met m'n werk". „Daar krijg je dan ook nooit ruzie mee", zei ze. Liesbeth de Hoogh zei niet alles wat ze dacht. Zo was voor Carla opeens een nieuw leven begonnen. Een fascinerend leven. (Wordt vervolgd) toegekomen en hebben mij gevraagd of ik een ponskaart 'kon maken, waarop arre weererd-records op de range af stand gebroken zouden kunnen worden. Natuurlijk 'kon ik dat en die kaart heb ik hier bij me. Ik zar de kaart in de sportcomputer stoppen en dan zar ik op de juiste knoppen en toetsen drukken. De Barroesjaanse en Dorrarmenische hoogwaardigheidSbekreders zurren de door mij opgewekte impursen opvan gen en dan zurren ze er onmidderrijk vandoor rennen! Vanavond nog zijn ze thuis!" Yokito stopte de ponskaart in de daarvoor bestemde sleuf en drukte op de toetsen. „Ongelóóófelijkü" juichte hoofdcom missaris Borgers, en alle andere aan wezigen juichten met hem mee. Want nauwelijks had de geleerde Japanner de sportcomputer aangeraakt of een wilde, driftige onrust maakte zich meester van de op een rijtje opgestelde spionnen. „Klaar, af!" riep de smid. En daar gingen ze, dwars door muren en andere obstakels

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2