Cjrocn ^wartsjexelsin het Rondje om Texel was zwaarder dan vorig jaar Gestrande Ldoor eigenaar prijsgegeven Wandelaars wilden niet van uitstel horen Schip liep stuk op strandhoofd .^OORl/HtU/r s >5 schrijfbureaus Moerbeek's Reparatie zou te duur worden) OINSDAG 3 SEPTEMBER 1968 81e JAARGANG No. 8297 Uitgave N.V. v/h Langeveld Dc Roojj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 ted.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert: 18 ct per mm. „Ik wens jullie een goede tocht maar ik geloof niet dat jullie het drooghouden!"zei wethouder J. Daal der toen hij zaterdagochtend om halt vier bij het gemaal van De Cocksdorp het lint doorknipte en daarmee het officiële startsein gaf voor het Rondje om Texel". Op dat moment viel er een druilerige regen en de verwachtingen waren niet bijster gunstig. Een belang- iijk deel van de 86 wandelaars, die zich hadden ingeschreven was daar kennelijk ook van overtuigd; ze waren in hun bed gebleven, zodat slechts 69 deelnemers van start gingen. Van dat aantal viel er in de loop van de dag slechts één uiteen jongeman uit De Koog, die bij het naderen van zijn woonplaats de verleiding niet meer kon weerstaan. Dat het bij die ene uitvaller bleef, is vooral te danken aan het feit dat het weer later op klaarde en zelfs uitgesproken fraai werd. Organisator Rijkers zag het bij de start allemaal nogal somber in. Hij stelde zelfs voor de tocht maar veertien dagen uit te stellen. Wie toch wilde lopen kon 'dat door handopsteken te kennen geven. De meeste handen gin gen omhoog en het groepje trok dus de stikdonkere regenachtige nacht in, via de dijk richting Oosterend. Tijdens het lopen over de spekgladde en met scha penkeutels bezaaide dijk, hielpen de meegenomen zaklantaarns heel wat on gelukken voorkomen; obstakels in de vorm van hekjes en heiningen werden tijdig opgemerkt. Hoog tempo Er werd in hoog tempo gelopen, zo dat de meeste wandelaars het in hun plastic regenkleding als spoedig warm kregen. Degenen, die voor het eerste deel van de tocht laarzen hadden mee genomen, trokken daarvan veel profijt. Ze voorkwamen daarmee natte voeten en blaren. Een wandelaarster, die geen laarzen had, had al na ongeveer tien kilometer, bij de IJzeren Kaap, last van bloedende blaren. Roode Kruis- personeel deed nuttig en gewaardeerd werk. Bij Nieuwe Schild werd even halt gehouden om de uit elkaar getrokken groep weer bijeen te krijgen. Daarop ging het door naar Oudeschild via de HUIZEN PUBLIEK VERKOCHT De heer J. v.d. Berg, „Dennenoord" werd vrijdagmiddag tijdens de publieke verkoping in hotel „De Oranjeboom" voor ƒ43.500,eigenaar van het woon huis met bijgebouwen, erf en tuin H 97 aan de Rozendijk. Het totaal beslaat een oppervlakte van 73 are 80 centia ren. De oorspronkelijke eigenaars kun nen tevreden zijn met deze hoge op brengst, die hoofdzakelijk te danken is aan het feit dat het op zichzelf nietige huisje fraai tegen de bosrand is gele gen. Het pandje werd vroeger bewoond door de wed. v.d. Vliet, die intussen haar intrek in een rusthuis heeft geno men. Verkoop geschiedde op bevel, van de President van de Arrondissements rechtbank te Alkmaar. De heer v.d. Berg vertelde ons dat hij het huisje zelf wil gaan bewonen, na zich uit zijn recreatiebedrijf te hebben teruggetrok ken. Verbouwing is dan echter wel no dig. Er werld tot ƒ41.000,opgeboden. Notaris Van Wijland zette er ƒ50.000, op. Het „mijn' van de heer v.d. Berg klonk bij ƒ2500,—. Ook werd, op verzoek van de familie Keijser, een woonhuis met schuurtje, erf en tuin Hogereind 21 te De Waal in veiling gebracht. Dit 7 aren 80 centia ren grote geheel werd niet verkocht. Er werd wel opgeboden tot ƒ28.000, bij het afmijnen liet niemand zijn stem horen. Als derde pand werd op verzoek van de heer B. Gieze het woonhuis met erf (214 m2) Schilderend 62 geveild. Eige naar werd de heer W. J. C. Zijm te Oudeschild. In het geboden bedrag van ƒ14.000,kwam geen verandering, omdat bij het afmijnen ieder zweeg. Voor de verkoping bestond veel belang stelling. OOSTEREND De volgende middag v/erd in het Gebouw voor Chr. Belan gen te Oosterend het pand Koetebuurt 11 publiek verkocht, op verzoek van de erven D. Trap. De heer M. W. Trap werd voor ƒ12.500,eigenaar. Er was opgeboden tot ƒ12.000,waarna tot °P ƒ500,werd afgemijnd. Het be trokken huis (met winkel) beslaat een oppervlakte van 4 aren 30 centiaren. Voor de verkoping in Oosterend was de belangstelling gering. weg langs de dijk, nog steeds in lichte regen. Maar de wandelaars zetten dap per door en bereikten tijdig het Horn- •tje, waar de landingsboten van de marine al klaar lagen om de deelne mers over de Mokbaai te zetten. Een zwaar gedeelte was De Hors. Evenals vorig jaar bleek het loipen in het zand zeer afmattend te zijn. Men was dan ook bijzonder opgelucht toen het strandpaviljoen van het heer Vlaming, bij paal 9, werd bereikt, waar een kopje koffie werd gedronken. Ook wer den hier door leden van het Rode Kruis blaren geprikt en pijnlijke spie ren gemasseerd. Toen de hele groep weer bij elkaar was, ging men verder door het mulle zand naar De Koog. Bij Westerslag zag men het gestrande vrachtscheepje zitten. Even verderop passeerden de wandelaars een grote duinafslag. Hier stond het water zo hoog, dat de golven tegen de duinen opspatten en men af en toe een nood sprong moest maken om geen natte voeten te krijgen, wat niet iedereen gelukte. Bij De Koog kreeg iedere deelnemer een kom soep aangeboden en hield men een rustpauze van een goed uur. Hier deed de heer Rijkers de mededeling, dat het water in de Slufter tamelijk diep zou zijn. Vol goede moed ging men er op af, want vorig jaar bleek het doorwater van de Sluftergeul een peu leschilletje te zijn met behulp van plas tic zakken om de benen. Broeken uit nemers, die de tocht voor de tweede keer liepen. De jongste wandelaar was de 13-jarige Heike v.d. Berg, die sa men met zijn ouders de tocht zonder moeite uitliep. De organisatie was dit jaar veel be ter dan de eerste keer. Alleen het wach ten bij de verschillende controleplaat sen op de laatste wandelaars is niet prettig en ook zeer slecht voor de spieren. Het maakt deze tocht onnodig zwaarder dan ze al is. Toch hopen veel deelnemers dat het „rondje" volgend jaar weer gehouden kan worden. Het is iets heel anders dan de gewone wan deltochten. Men helpt elkaar enorm onder vaak barre omstandigheden. Dat schept een zeer bijzondere verstand houding onderling. Bij mevrouw Prins liggen nog diver se spullen, die zaterdag door de bezem wagen werden opgenomen. De eige naars worden verzocht ze spoedig af te halen. JOYRIDING De heer J. van Zeijlen te Den Burg miste vrijdagochtend zijn Ford Taunus personenauto, die hij de avond tevoren bij zijn woning in de Warmoesstraat had geparkeerd. De politie werd ge waarschuwd, maar de heer Van Zeijlen vond zijn eigendom 's middags om drie uur zelf terug. De wagen stond toen aan de Mokweg bij Den Hoorn. ENGELS JACHT UIT HAVEN ONTVREEMD OUDESCHILD Naar eerst vrijdag bleek, is in de nacht van 22 op 23 augustus uit de haven van Oudeschild een jacht gestolen. Het acht meter lange scheepje is eigendom van de 36- jarige Engelsman D. E. Cook uit Horts- forth/Lceds, die zijn eigendom een week tevoren had achtergelaten en naar En- gelang was gereisd. Toen hij vrijdag terugkwam bleek zijn scheepje te zijn verdwenen. De havenmeester had de boot wel gemist, maar geen onraad vermoed, omdat hij in de veronderstel ling verkeerde, dat de eigenaar er zelf mee was weggevaren. De Engelsman, zijn vrouw en een vriend hebben hun intrek genomen in „Havenzicht" in de hoop de de politie er in zal slagen het jachtje op te sporen. Een zeer ongun stige factor is dat het onderzoek zo laat na de ontvreemding op gang is ge komen. Het jachtje draagt de naam „Valkyran", is donkerblauw van kleur, heeft een kanvas dek en een houten kajuit. Het 2.20 ton metende scheepje is voorts uitgerust met een 400 c.c. hulpmotor en o.a. een wit grootzeil. AUTO'S VERNIELD BIJ BOTSING De 27-jarige R. Dijker uit Den Hoorn die zaterdag met zijn vrachtauto op weg was naar het strand Jan Ayeslag, werd halverwege aangereden door de 19-jarige Austin-bestuurder M. S. uit Uithoorn. De oorzaak was het zeer harde rijden van S., waardoor deze in een bocht naar de andere kant van de weg raakte en op de tegenligger botste. Beide auto's moesten worden wegge sleept; onherstelbaar beschadigd. Maar dit jaar had men zich hierin wel even vergist. Het bleek dat het water meer dan een meter diep was. Wat moest men nu? In omlopen (een uur extra lopen) had niemand zin. En kelen hadden hun badpak aan en deze liepen er dan ook gemakkelijk door heen, maar de rest zag zich genood zaakt onder grote hilariteit de broeken maar uit te trekken en zo in slipje of onderbroek door het water te waden. Lang met iedereen gelukte het om droog de overkant te bereiken. Verder ging het. De meesten op blote voeten lopende. Bij de vuurtoren aan gekomen moest er geruime tijd ge wacht worden, daar men vóór lag op het schema. De drumband van Excelsior stond enkele honderden meter voor de finish te wachten. De band begeleidde de wandelaars het laatste stukje. Sommi gen moesten ondersteund woiden om de finish te kunnen halen. In café- restaurant Kikkert werden de deelne mers gefeliciteerd door mej. Corrie Prins namens het comité. Oudste deelnemer Burgemeester Sprenger speldde de medaille het eerst op de borst van de oudste deelnemer, de heer Van Streef- land, die 66 jaar is. Ook Wim Timmer speldde hij de medaille op, omdat deze de hele tocht had uitgelopen en toen ook nog even meetrommelde in de drumband. In de groep waren ongeveer 25 deel- Inspecteur Vogelwct ANDRI BINSBERGEN NAAR DEN HAAG De heer Andri Binsbergen te Den Burg (schrijver van onze rubriek „Vogels, wel en wee") is per 1 oktober a.s. benoemd tot Inspecteur Vogelwet 1936 bij de afdeling natuur- en land schapsbescherming van het ministerie van C.R.M. De heer Binsbergen, zoon van de befaamde vogelfotograaf Nol Binsbergen, is sedert 1962 werkzaam als boekhouder bij de VW Texel. Hij zal nog ongeveer een half jaar op Texel blijven wonen. In zijn nieuwe werk kring is Andri Binsbergen o.m. contact man voor de 450 vrijwillige vogelwet- controleurs in Nederland. Voorts zal hij belast zijn met het beoordelen van vergunningen. Een en ander betekent niet dat de rubriek „Vogels, wel en wee" in onze krant wordt gestaakt. In tegendeel: hij hoopt de frequentie er van op te kunnen voeren. H .<4* MEUBELH ANDEL Den Burg Tel.2572 Het voormalige Deense vracht scheepje „Leda", dat in de nacht van vrijdag op zaterdag bij paal 16 op het Texelse strand liep, is door de eige naar prijsgegeven. Repareren en vlot- trekken zou voor hem een te kostbare zaak worden. Het vaartuig, dat iets groter is dan een gemiddelde kotter, was de dag tevoren in Denemarken gekocht door de 28-jarige Dennis Bam- buray uit Essex (Engeland), die zijn aanwinst nog niet had verzekerd. De „Leda", een houten schip, werd in 1912 gebouwd. De laatste tijd werd er o.a. graan mee vervoerd. De nieuwe eigenaar wilde het vaar tuig naar Engeland brengen en het daar verbouwen tot jacht. Met gunstig weer werd uit Kopenhagen vertrok ken, maar de toekomstige thuishaven werd nooit bereikt; door onduidelijke oorzaak raakte men bij de Wadden eilanden uit de koers. Om half twee 's nachts liep de „Leda" krakend op een der stenen strandhoofden, even ten noorden van het Westerslag. De angsti ge bemanning schoot vuurpijlen af, die werden gezien door twee jachtopzie ners, die zich in het duin ophielden. Deze waarschuwden de politie, die di rect met de Landrover naar het strand kwam. Ook de whipperploeg van de KNZHRM werd gealarmeerd. Angstig vermoeden Aanvankelijk bestond de indruk, dat ernstige ongelukken waren gebeurd, want de politie vond op het strand een vol water staande sloep met het op schrift „Leda", een reddingboei en twee roeispanen. Naderhand bleek de bemanning in goede welstand te ver keren. Vanaf het strand werd de schijnwerper op de in de branding lig gende „Leda" gericht. Daardoor zagen de drie opvarenden, dat ze dicht bij de wal waren en durfden ze van boord te gaan. Bij het licht van de schijnwerper zagen de politiemannen dat de eerste, in zwemvest en met tas eigendommen over boord stapte en wadend en zwemmend het strand bereikte. Even later volgden de twee anderen. Behalve de kapitein-eigenaar waren aan boord de 40-jarige Douglas William Evans, elektrotechnisch ingenieur uit Elmstead Market en de 33-jarige Brian Frank Hedgethorne, technisch employé uit Alresford. Zij stonden juist veilig op het strand toen de auto met het whippertoestel van de KNZHRM arri veerde. De drie Engelsen wei-den naar hotel „De Toekomst" in 'De Koog gebracht, waar ze van een borrel en droge kleren werden voorzien De kapitein-eigenaar kwam de volgende dag tot de conclusie, dat het voor hem onbetaalbaar zou zijn om zijn schip gerepareerd en vrij te krijgen. In de loop van zondag vertrok ken hij en zijn maats naar Engeland na voor de strandvonderij een verklaring te hebben getekend, dat van het schip afstand werd gedaan. Direct daarop nam strandvonder Boon maatregelen om de verleiding voor standwandelaars niet al te groot te maken. Alles wat zich aan lading en losse onderdelen in en op het schip bevond, werd geborgen. Roolvink sprak met vissers DEMONSTRATIETOCHT VAN VISSERS GING NIET DOOR OUDESCHILD Het massale pro test van deelvissers in Den Haag is niet doorgegaan. Minister Roolvink, die van het plan had gehoord, heeft donderdag contact opgenomen met het bestuur van de Bond van Kustvissers en de voorzitter van de Stichting Visserijen en daarbij toegezegd de kwestie van de minimumlonen en de vakantietoeslag voor vissers nog eens welwillend te zullen bezien. De vissers hebben daar op besloten de protestvaart naar Sche- veningen af te gelasten in afwachting van de behandeling van het wetsont werp in de Kamer. BROMFIETSER KREEG GEEN VOORRRANG DE KOOG Op de hoek Pontweg- Pijpersdijk bij De Koog veroorzaakte de 52-jarige automobilist M. van der P. uit Katwijk een aanrijding toen hij verzuimde een bromfietser voorrang te verlenen. De bromfietser, een marinier uit Schagen, moest met kneuzingen naar De Mok en vandaar naar het vas teland worden overgebracht. De automobilist kwam in zijn Renault 4 uit Den Burg. Hij wilde rechtsaf de Pijpersdijk inslaan en had de eveneens uit de richting Den Burg naderende marinier niet opgemerkt. Deze had rechtdoor willen rijden en ramde nu de Renault in de flank. De jongeman werd van zijn brommer geslingerd met het genoemde gevolg. De auto werd licht beschadigd; de brommer zwaar gehavend. DRONKEN CHAUFFEUR REED GEPARKEERDE AUTO AAN De politie heeft vrijdagavond om half twaalf de Texelaar R. van zijn bed gelicht. Onder invloed van alcohol had hij enkele uren eerder in de Kotter- straat te Oosterend met zijn Landrover de geparkeerde Volvo personenauto van dokter Barnard aangereden. De wagen stond aan de linkerzijde en was door een lantaarnpaal goed verlicht. Gezien werd dat de brokkenmaker na de aanrijding vijf minuten wachtte en toen snel wegreed. De politie vond hem slapend in een leegstaande boerderij bij Oost. TEXEL GEBRUIKTE 624.048 M3 WATER IN 1967 Het PWN leverde in 1967 op Texel 624.0.48 m3 drinkwater af, tegen 588.044 m3 in 1966, zo blijkt uit het jaarverslag van het PWN. Gemiddeld werd per etmaal 1.710 m3 water ge bruikt (1.610). De produktie van ruw- water bedroeg 653.259 m3. Het jaarverslag maakt voorts mel ding van de breuk in de ruwwater- transportleiding op 11 juli, waardoor de watervoorziening op heel Texel enige uren werd gestagneerd. De met het oog hierop aanwezige noodzaak van een tweede aanvoerleiding tussen de Mokslootvallei en het pompstation te Den Burg wordt mede bepaald door de wijze waarop de watervoorziening van Texel naast die door middel van de duinwateronttrekking binnen afzien bare tijd zal worden aangevuld. Voorts wordt geschreven over de keus tussen watertransport vanaf het vasteland en de bouw van een waterfabriek, waar voor men momenteel staat. Hierover schreven wij reeds uitvoerig. Ten aanzien van de kwaliteitsverbe tering van het te distribueren water werden de proeven voortgezet. Het pompstation werd uitgerust met een direct door een dieselmotor aangedre ven reinwaterpomp. Nu de stroomprijs van de TEM zo zeer is opgelopen, be wijst deze krachtbron bijzonder goede diensten. UITSLAG VERLOTING „KOTEX" De vogelafdeling van de kleindieren- sportvereniging „Kotex" heeft de ver loting gehouden. De uitslag daarvan luidt: hoofdprijs: elektr. koffiezet machine op lotno. 1794; 2de prijs, elek trische haardroogkap no. 689; 3de prijs luxe kanariekooi met kanarie, no. 265. Verdere prijzen op: no. 1894; 484, 657, 1295, 1642, 73 en 1973. De prijzen zijn af te halen bij de heer A. Moor, Wilhelminalaan 86 te Den Burg. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 4 september a.s. worden de moeders van alle buitendorpen ver wacht van 13.00 tot 16.00 uur. In het ruim van de „Leda" stond ook een auto, een kleine Austin, maar deze heeft zeer veel van het zeewater te lijden gehad. Er is nog niet beslist wat er met het casco gaat gebeuren. Moge lijk zijn er belangstellenden, die het schip bij hoog water kunnen lostrek ken en de kapotte romp kunnen repa reren. De „Leda", die is uitgerust met een dieselmotor, is overigens nog in vrij goede staat en zou tot een aardig jacht verbouwd kunnen worden. Dat had Dennis Bamburay ook willen doen. Hij had de „Leda" voor ƒ10.000,ge kocht.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1