Cjroen ^warts jexels in het harL, Meeste Texelse schapenboeten tot ondergang gedoemd Restauratie voor eigenaars niet aantrekkelijk I rotanmeubelen Hoornder feest met gevarieerd programma Recreatiebestemming bedenkelijke redding Utyfa Moerbeek's DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 81e JAARGANG No. 8299 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Roojj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Red.: Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den Borg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstaadsbank; Coöp. Rail* feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 cL incasso. Advert: 18 ct per mm. Het is somber maar waar: de meeste schapenboeten op Texel zijn tot de ondergang gedoemd. Van totaal on geveer 180 boeten verkeren er vele in zodanige staat van verval, dat de verdwijning nog slechts een kwestie van (korte) tijd is. Verschillende boe ten zijn in de afgelopen vijf jaar al ingestort en opgeruimd, waarmee het Texels landschap weer iets van zijn typische schoonheid inboette. Met dat laatste zijn heel wat boeteneigenaars het niet eens. Een ouwe boet, die het bedrijf niet nodig heeft, moet worden opgeruimd, vindt men. Er zijn er die er anders over denken, getuige het feit, dat in de afgelopen maanden enkele boeten zijn gerestaureerd en dat de restauratie van andere inmiddels is begonnen. Aan de Pontweq ter hoogte van de Witte Engel, werd een scha- penboet, die eigendom is van de erven Antje Keijser, door een deskundige aannemer weer in oude luister her steld. Ook een boet aan de Waalderweg (W 7) eigendom van de C. E. Gollards- stichting (kan weer voor jaren de ele menten weerstaan en hetzelfde geldt voor de boet O 44 aan de Fennenweg, eigendom van het Ariën Jacob Dijksen- fonds. Aan de restauratie van de boet van de heer S. Keijser aan de lage Veense- weg wordt gewerkt; ook de restauratie van de boet van de „Sabena" op de iïogeberg is begonnen. Een boet van een particulier uit Den Burg werd van een nieuw rieten dak voorzien, waar mee de tand des tijds voorlopig werd gestopt. Maar daanmee zijn ongeveer alle restauratieactiviteiten opgesomd. Er gebeurt dus niet zoveel, als men weet dat van de 180 boeten er 26 op de mo numentenlijst staan. Op de monumen tenlijst waren oorspronkelijk 28 Texel se boeten vermeld, maar twee zijn er intussen al verdwenen, waarvan één door brand werd verwoest (de boet van Keijser aan de Slingerweg). Verlies Onder de schapenboeten, die in zeer sleohte staat verkeren, zijn er vele, die niemand (behalve de eigenaars) in het landschap zou willen missen. Voorbeeld: de boet van de heer Swaerts aan het Doolhofwegje (achter de Zuivelfabriek) maakt dit gebied tot een der meest karakteristieke plekjes van het oude Texel. Maar de boet toont duidelijk tekenen van verval en in de praktijk is gebleken, dot wanneer je van buiten kunt zien dat een boet niet best meer is, de totale ondergang niet lang op zioh laat wachten. Ook de boet van mevr A. Witte (bij de gemeentelijke boerderij in Zuid-Haffel) staat op ver dwijnen. Dringend nodig is ook de restauratie van de zg. Vermaningsboet bij De Waal en de zg. „lange boe" bij het Schilderend, die zonder de be staande aanbouw tot de „opmerkelijke varianten" kan worden gerekend. Slecht is ook de boet van Kuip aan de Ruysweg bij De Koog. Hier is het ver lies extra betreurenswaardig, omdat het landschap rond deze badplaats nog maar weinig boeten telt. De boet van Kuip is bij een bepaalde categorie toe risten en bij de politie bekend gewór den als een drukbezochte overnaah- PLATTELANDSVROUWEN OPENDEN HET WINTERSEIZOEN De plattelandsvrouwen, afdeling Texel, kwamen vrijdagavond voor de eerste keer dit seizoen bijeen in de kantine van de technische school. Deze avond werd verzorgd door mej. Fijn, stewardes bij de KLM. Zij vertelde op boeiende wijze over de ervaringen, die zij in haar werk heeft opgedaan. Zij vertelde o-m. dat het in de eerste plaats haar taak was, net als veel andere vrou wen, een goede gastvrouw te zijn en sfeer te scheppen in het vliegtuig. Nu de vliegtuigen steeds groter worden en daarmee ook het aantal passagiers dat tegelijkertijd vervoerd wordt, is ook de taak van de stewardess sterk veran derd. Interessant waren de dia's, die 'Hiej. Fijn tijdens haar vele reizen had gemaakt. De Plattelandsvrouwen kregen o.a. iets te zien van Tokio ('n westers aandoende stad, ma^r hier en daar toch met een onverbloemd oosterse sfeer). Mej. Fijn beantwoordde een aantal vragen op het gebied van uniform en opleiding, waarna presidente mevr. A. v.d. Eijk-Bierens zich de tolk van alle aanwezigen maakte door de spreekster te danken voor het gebodene. tingsplaats voor clandestiene kampeer ders. Dat maakt de situatie nog ge vaarlijker, want er hoeft er maar één z'n nog brandende sigarettenpeuk in het hooi te gooien Boetencommissie Als over een aantal jaren de meeste boeten zullen zijn verdwenen, zal men daarover de plaatselijke overheid geen verwijt kunnen maken. Het gemeente bestuur heeft al jaren geleden met een willig oor geluisterd naar de mensen, die op de dreigende verarming van het Texels landschap wezen. Er werd een schapenboetencommissie in het leven geroepen, die tot taak kreeg alle Texel se boeten te inventariseren. Dat werd een omvangrijk karwei, dat hoofdzake lijk werd verricht door een der leden van de commissie, de heer G. J. de Haan. De vrucht van de arbeid bestaat uit een omvangrijk kaartsysteem, dat naast foto's van de betrokken boeten, gegevens vermeldt over de plaats in het landschap, de staat van onderhoud de eigenaar en wat zeer belangrijk is in hoeverre de boeten nog een bestemming hebben. De foto's met gegevens werden naar Monumentenzorg gestuurd met het verzoek uit maken welke boeten op de monumentenlijst zouden moeten wor den gezet. Zoals gemeld werden daar toe 28 boeten aangewezen. Bij de be oordeling heeft monumentenzorg al leen naar het gebouw gekeken en het landschap waarin het staat, zodat veel boeten zonder enige bestemming ook op de lijst kwamen. Dit valt te betreuren, want in de praktijk blijkt dat de kan sen op restauratie van een boet zonder bestemming buitengewoon klein zijn. Geen ongelijk Men kan de zakelijk denkende mo derne boer geen ongelijk geven. Restau ratie van een schapenboet kost gemid deld ƒ10.000,Als de boet een monu ment is, dus op de lijst staat, draagt het rijk 30°/o in de kosten bij en ook de gemeente neemt 300/o voor haar reke ning. Dat betekent dus dat een monu mentale boet voor zo'n ƒ4000,weer in goede staat wordt gebracht. Dat is geen groot bedrag, als de boet door de betrokken boer maar als bedrijfsruimte kan worden benut. Tenslotte kost een (veel kleinere) garage ook ongeveer zoveel. Lastig Dat een schapenboet voor de eige naar vaak onbruikbaar en zelfs lastig is, is mede het gevolg van de ontwikke lingen in de landbouw. Een boet, die altijd temidden van de schapen in het grasland heeft gestaan (en dan als op slagplaats van hooi en ander voer zijn nut had) wordt een lastig obstakel als het grasland zwart wordt gemaakt en de boer maar moet zien hoe hij er met de moderne landbouwwerktuigen om heen moet draaien. Het proces van on dergang begint als het doorgaans sleoht gefundeerde vierkant (waar het hele dak op rust) door rotting begint te verzakken. De sparren van het dak drukken dan de halfsteens muren uit elkaar. Zolang de sparrenkap nog ste vig in elkaar zit, kan het zaakje nog jaren blijven „hangen", maar als er eenmaal gaten in het riet zijn gekomen, rot het hout snel weg en valt de boet bij de-eerste storm als een kaarten huisje in elkaar. Als de eigenaar het gebouw nodig zou hebben, zou hij het niet zover hebben laten komen. Mogelijkheid Ook de heer Jac. Roeper, voorzitter van de schapenboetcommissde, ziet het De trieste resten van wat eens een schapenboet was gebrek aan een passende bestemming als de belangrijkste oorzaak van het schapenboetenverval. In gemeentelijke kringen beraadt men zich over de mogelijkheid om toe te staan dat een schapenboet een recrea tieve bestemming krijgt. Een boet is tot een zeer geriefelijke zomerwoning of romantisch toeristenverblijf te ma ken. Als de gemeente daartoe zou be sluiten, zouden niet alleen de schapen boeten worden gered, maar zou voor veel boeren een interessante bijver dienste ontstaan. Maar er zijn ook ern stige bezwaren. Zodra een schapenboet tot toeristenverblijf is gemaakt, staan er auto's omheen, zijn er zonnescher men, gordijntjes en meubilair zicht baar, spelen er kinderen, komt er een overpad en is het moeilijk om op het omliggende land nog schapen te hou den. Het doel: het behoud van de schapenboet in de oorspronkelijke vorm in de oorspronkelijke omgeving, is dan maar zeer gedeeltelijk bereikt. Het af wegen van de belangen zal in deze kwestie uiterst moeilijk zijn. VOLKSWAGENS BOTSTEN Om half drie zondagmiddag deed zich op de Stenenplaats te Den Burg een aanrijding voor waarbij voor een kleine 500,schade werd aangericht. G. C. J. (38) uit Marknesse (N.O.P.) reed vanuit de Waalderstraat achter uit in de richting van de Kogerstraat. Uit de Kogerstraat kwam op dat mo ment een ander VW-bestuurder, de 59- jarige H. Dop uit Oosterend. Zijn wa gen werd in de linker flank geramd, waarbij treeplank, portier en achter spatbord in elkaar werden gedrukt. KOSTBARE RING VERMIST De heer A. G. Kok uit Ede, verblij vend in een caravan op het terrein „De Shelter" deed bij de politie aangifte van vermissing van een platina ring, eigen dom van zijn vrouw. De ring is ver sierd met een briljant en twee andere kleinere stenen. De waarde bedraagt ongeveer ƒ2500,Het kleinood moet omstreeks vier september zijn verloren. Een ander kostbaar sieraad, dat een dezer dagen door een vakantiegast '(iuit Apeldoorn) werd verloren, was een gouden broche, in de vorm van twee eikebladen. GOED DAT ER POLITIE IS Zondagmiddag zagen enkele patrouil lerende politiemannen, dat op een wei land bij de kruising Pontweg-Keesom- laan een ram verwenteld lag. Weten de, dat zo'n situatie voor het dier nood lottig wordt, werd direct ingegrepen. De ram werd op de poten gezet, waar bij bleek dat de ram al dicht bij het sombere einde was geweest. Hij zakte tenminste nog enkele malen versufd door de poten, maar kwam wat op ver haal nadat de politiemannen hem van drinkwater hadden voorzien. De eige naar, de heer Van Heewaarden, „Ro zenburg", toonde zich zeer dankbaar. WEER HANDVAARDIGHEIDS CURSUS VAN C.J.O.T. Evenals vorig jaar organiseert het Centraal Jeugd Overleg Texel een handvaardigheidscursus. Degenen, die aan de cursus van het afgelopen seizoen hebben deelgenomen, kunnen zich nu opgeven voor een vervolgcursus. Vorig jaar was de deelname zo groot, dat het noodzakelijk was gelijktijdig twee cur sussen te laten beginnen. De heren Westerlaken en Siersma stellen zich nu voor de cursus te laten beginnen in september en januari In september zou de beginnerscursus moeten begin nen en in januari die voor de gevor derde handarbeiders. Naast keramiek en emailleren wordt gedacht aan wer ken met waardeloos materiaal en aan kleine reparaties in huis: de z.g. cursus kleine karweitjes. Wie mee wil doen, dient zich op te geven bij mevrouw E. Albers-van Zonneveld te De Waal, of mej. K. Beekenkamp, Beatrixlaan 1 te Den Burg. DEN HOORN De Hoornders ma ken zich op om hun traditionele volks feest te vieren. Vrijdag en zaterdag a.s. zullen de dorpelingen, die zich in een ver verleden (ten onrechte natuur lijk) de bijnaam stienenpikkersver wierven de bloemetjes buiten zetten op de oude en vertrouwde wijze. Hoorn ders zijn niet bijgelovig en ze zien er dan ook niet tegenop om het feest uit gerekend op vrijdag de dertiende te beginnen. Om half negen 's morgens geeft het muziekkorps D.E.K. het start sein door vanaf de trans van het kerk je fanfaremuziek over het dorp te laten schallen. Om kwart voor negen begin in de Kerkstraat het opstellen van de allego rische optocht, die om half tien van start gaat. Kinderen en volwassenen kunnen deelnemen. Alles wat rolt en rijdt wordt toegelaten, ook trekkers met aanhangwagens. Om half elf begint een behendig heidswedstrijd met trekkers. De deel nemers zullen moeten tonen, dat zij hun voertuigen onder de meest benarde omstandigheden volledig in hun macht hebben. Elke trekker moet een twee wielige wagen voorttrekken en daar mee tussen paaltjes slalongen enz. Op het terrein achter pension „Op Diek" worden van 11.15-12.00 uur wed strijden voor kinderen van 6-7 jaar ge organiseerd. Op hetzelfde terreintje be ginnen om half twee soortgelijke wed strijden voor kinderen van 8-9 jaar. Vanaf half drie komen de dames van 30 tot €0 jaar aan bod, waarna om 3.30 uur de wedstrijden voor dames en he ren van 60 jaar en ouder beginnen. Om half vijf wordt het middagprogramma besloten met wedstrijden voor kinderen van 10-11 jaar. Omdat wegens bouwactiviteiten niet meer over het terrein naast Goënga kan worden beschikt, wordt de strijd om de Man 's avonds om acht uur ge houden op het landje van Veeger. Zaterdag Het programma van de tweede dag begint om negen uur 's morgens met een rondgang van fanfare en drum band. Om half tien kunnen jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar hun krachten meten in een feestonderdeel, dat in het programma met „Nat werk" is aange duid. Er komt dus water aan te pas, hoewel het bekende tobbesteken ach terwege moet blijven, omdat het PWN bezwaar maakt tegen het onttrekken van zoveel water aan het net, terwijl tegen het gebruik van slootwater uit hygiënische overwegingen bezwaar be staat. Maar het zg. spenentrekken dat o.a. zal worden beoefend, zal deelne mers en toeschouwers veel vermaak bieden. Ook bij het onderdeel hinder- niswedstrijden voor heren van 16-30 jaar, dat om half elf begint, zal het moeilijk zrijn de kleren droog te houden. 1(1.15 uur begint het ringsteken te paard, voor dames en heren. Om half twee 's middags kan men in de Herenstraat getuige zijn van een klinkende drumbandshow, om twee gevolgd door een wedstrijd voor dames van 16-30 jaar. Hardlopen Hardlopers (heren vanaf 16 jaar) hebben intussen hun krachten gespaard om te kunnen deelnemen aan de „Ronde van Den Hoorn", die over on geveer 800 meter door de straten van het dorp voert. Om half vier een wedstrijd met hin dernissen voor heren van 30-60 jaar en MEUBELKANDEL Den Burg Tel.2572 TAPIJTKNOPEN EEN WEEK UITGESTELD Wij ontvingen het volgende schrijven, gericht tot de Texelse vrouwen „Daar er bij de verschillende fabrie ken enige vertraging is ontstaan met het leveren van de wol, kan ik helaas deze donderdag nog niet met U aan het werk gaan. Ik zal echter mijn uiterste best doen volgende week wol en stra mien voor de eerste knoopronde gereed te hebben. Wij zouden dus, als alles verder naar wens verloopt, donderdag 19 september 's avonds om 8 uur in de Jeugdherberg „Panorama" van start kunnen gaan. Er heeft zich inmiddels, over heel Texel verspreid, een staf van dames gevormd, die bereid is in hun omge ving en kennissenkring als contact personen op te treden en bij wie zich steeds nieuwe knoopsters kunnen mel den. Wij hebben in dit éne halve jaar, dat ons er voor gegeven is, nog vele, vele enthousiaste dames nodig. Bij het verstrekken van wol, stramien en naald wordt de knoopmethode met een even uitgelegd en zo lang samen ge oefend tot de persoon in kwestie het al leen kan. Het knopen valt geweldig mee, omdat het stramien grof is en de wol mooi los gesponnen, zodat het door trekken licht en gemakkelijk gaat. Om organisatorische redenen lijkt het mij het beste, dat niet allen op hetzelf de uur beginnen. Ik had daarom aan de stafdames willen vragen donderdag b.v. al vanaf zeven uur naar de jeugdher berg te willen komen. Om 8 uur en la ter verwacht ik dan graag allen, die him aandeel in het grote kleed willen bijdragen. Diegenen onder U, die mee willen doen, maar die avond niet in de gelegenheid zijn persoonlijk te komen, stellen zich dan met mij of één van de stafdames in verbinding. Hieronder geef ik U dan nog even de lijst van hen, die mij hierbij willen hel pen. Den Burg: mevr. v.d. Eijk, tel. 2535, Julianastraat 3; mevr. Boon, tel. 2366, de Gollards; mevr. Gillot, Kogerstraat; mevr. v.d. Knaap, tel. 3536, Witte Kruislaan 22; mevr. Lemstra, tel. 2056. Weverstraat; mevr. Laan, tel. 2126, Kogerstraat 21; mevr. Room, Schilder end 47; mevr. Timmer, Beatrixlaan 98. Den Hoorn: mevr. de Graaf, tel. 263, H 86a; mevr. Lap, tel. 206, Herenstr. 43; mevr. Zwanenburg, tel. 272, Naalrand 9. Oosterend: mevr. Van Dijk, tel. 347, Pe perstraat 28; mevr. Roeper, tel. 204, Bosweg 2. P. H. Polder: mevr. De Visser, tel. Den Hoorn 231, „Ceres"; De Waal: mevr. Plaatsman, tel. 2504, Laagwaalderweg. Oudeschild: mevr. Dros, tel. 2639, Loodssingel 27; mevr. Visser, tel. 2768, Loodssingel 42. Eierland: mevr. Dros, tel. 251, „De Vol harding"; mevr. Studulski, tel. 231, Wa- geningseweg C 45 i; mevr. Meinderts- ma, tel. 294, C 45 a; mevr. Langeveld, tel. 237, Postweg E 80. De Cooksdorp: mevr. van Heerwaarden, tel. 353, Vuurtorenweg C 86; mej. Fre- deriks, Kikkertstraat 76. De Koog: mevr. Daalder, tel. 206, Dorpsstr. 13; mevr. v.d. Vis, tel. 279, Dorpsstr. 13; mevr. Plaatsman, tel. 471, Plevierstr. 23; mej. A. G. Luysterburg, tel. 213, (Boodtlaan K la. Ik hoop van harte op een grote en enthousiaste opkomst op donderdag 19 september. A. G. Luysterburg LUCHTBUKS IN BESLAG GENOMEN De politiepatrouille betrapte zondag middag de 18-jarige kok J. W. B. uit Den Burg die een luchtbuks (voorzien van telescoopvizier) en kogeltjes bij zich droeg. Het wapen met toebehoren werd in beslag genomen. een uur later begint een onderdeel, dat door de organisatoren met veel geheim zinnigheid wordt omgeven en in het programma wordt aangeduid met „Vrij spel" (let wel: twéé woorden!). Het avondspel, dat om acht uur begint, zal bij slecht weer ook binnenshuis kun nen worden gehouden en dan o.a. een kienspel omvatten. Omdat het een feest voor ieder moet worden, worden de kleuters niet ver geten. Voor hen zal op de eerste dag in schoolverband een poppekastvoor- stelling worden georganiseerd. De bejaarden, die willen deelnemen aan de tocht over Texel, worden ver zocht zich voor 15 september op te ge ven bij de heer A. C. v.d. Gaag, Klif 25, tel. 383, F. J. Bakker, Stolpweg, tel. 369, of P. de Wit, Diek 46, tel. 357. Na dere berichten over deze tocht volgen nog. De feestcommissie rekent erop, dat geen der Hoornders bij de feestviering achterblijft. Ieder wordt verzocht de vlag uit te steken en door deelname of belangstelling het evenement te doen slagen.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1