Graanopbrengst aan de matige kant S0NNEMA Stiefmoeder Voor u f1.000,- of f10.000,- en voor u BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUT! rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT >«n Gvonlngm j de bank waar ook zich thuis voelt Op het moment, dat de eerste per celen zomergerst werden geoogst, heb ben we in deze rubriek geschreven, dat de eerste indruk niet best was. Een zeer fijne korrel, die 't onmogelijk maakte om tot een hoge opbrengst te komen. Later konden we constateren, dat er toch nog meevallers waren en dat op diverse bedrijven een opbrengst werd gehaald van royaal 4 ton zo- mergerst per bunder. Nu de oogst van de zomergerst aan kant is, moeten we zeggen, dat er zeker geen reden is om van een rijke oogst te spreken. Er zijn vrij veel tegenvallers. Op enkele be drijven ligt de opbrengst maar net boven 3000 kg. zaad per bunder en bedrijven, die genoegen moeten nemen met een opbrengst van 31/* ton per ha. zijn er heel wat. Hiermee blijft de op brengst van de gerst duidelijk bene den de opbrengsten, die we de laatste jaren gewend waren. Deze tegenvaller komt duidelijk voor rekening van het weinig zomerse weer in de tweede helft van juni en de eerste (helft van juli. Voor een goede graan opbrengst hebben we direct geen war me zomer nodig, maar het is wel zeer belangrijk, dat het aantal uren zon voldoende hoog is. De andere granen Wat voor de zomergerst geldt, zal ook waarheid blijken te zijn voor de overige granen. Op het moment, dat we dit schrijven is nog niet alles bekend over de opbrengsten van wintertarwe, zo- mertarwe en haver, maar de gegevens, die tot nu toe bekend zijn, wijzen op een eveneens matige opbrengst. Bij de wintertarwe zullen opbreng sten van 5 ton per bunder zeker niet algemeen zijn, bij de zomertarwe zal men in veel gevallen „de handen moe ten dichtknijpen" voor een opbrengst van 4 ton per bunder. De enkele ge gevens, die we binnen kregen over de opbrengst van de haver wijzen op een goede opbrengst. In een enkele geval ligt de opbrengst zelfs boven 5000 kg. per ha. „Gedeelde smart" In droge jaren komt het voor, dat de Texelse akkerbouwers genoegen moeten 10. „M'n compliment voor je opmer kingsgave. Toen en nu. Die avond herinnert u zich? toen heb ik u op eens een heel rare vraag gesteld". Een blos kroop op in haar gezicht „Weet u het nog?" Ze schudde het hoofd, verward. Ze wist het best. Maar ze durfde die vraag nu voor geen geld herhalen. „Ik denk, dat u het nog heel goed weet. Ik vroeg of u er wel eens aan ge dacht had, met mij te trouwen". Nerveus stond ze op. „Waarom haalt u dat allemaal op nu?" „Ga alsjeblieft zitten. Carla, en word niet boos. Luister nog even naar me Ik heb dat toen gezegd, en jij zei: nee. Dat is maar goed ook, zei ik toen, want ik ben niet van plan te hertrouwen. En toen zei jij, een héél wijze opmerking tussen twee haakjes, dat je je persoon lijke gevoelens-nooit kunt garanderen". Ze was weer gaan zitten, maar ze zag hem niet aan. Haar handen klemden zich om de leuning van haar stoel. „Een heel wijze opmerking, Carla. Want vanavond, toen jij weg was, ben ik me ervan bewust geworden, dat de schoen nu aan de andere voet zit. Toén was ik bang dat jij mogelijk verliefd op mij was, vanuit mijn mannelijke zelfin genomenheid. Ik kon me toen niet in denken, dat het nog wel eens andersom kon gebeuren. Vanavond ben ik tot de conclusie gekomen, dat ik er niet aan zou moeten denken, dat jij hier weer weg zou gaan. Niet omdat ik dan weer een ander zou moeten zoeken. Maar omdat ik je niet meer kan missen". Hij zweeg, en zij durfde geen woord te zeggen, hem niet aanzien. „Je zei zoéven dat ik onzeker was. Ja, in hoge mate. Want ik besef dat ik mijn schepen achter me ga verbranden Ik ben een ouwe vent, jij een jonge vrouw. Ik kan me levendig voorstellen dat niet alleen het leeftijdsverschil te groot is, maar ook dat je me waardeert mis schien, me graag moogt misschien, maar niet van me zou kunnen houden. En minder kan niet. Om géén andere reden kun je ja zeggen, jij niet. Daar ken ik je te goed voor. En als je nee zegt, dan wordt het te moeilijk tussen ons. Dan heb ik je verspeeld. Misschien had ik beter kunnen zwijgen". „En had dat dan aan de situatie iets veranderd?", vroeg ze zacht. „Je hebt wéér gelijk. De kogel is door de kerk, wat vroeger of wat later, dat maakt niet uit. Carla, er zit niets anders op, dan dat ik die vraag van toen herhaal, maar nu op een heel an dere manier: als ik je vroeg of je met me zou willen trouwen, wat zou je dan zeggen?" Hij besefte, dat de meest riskante nemen met een zeer matige opbrengst, terwijl hun collega's aan de vaste wal zeer hoge opbrengsten hebben. Dat is dit jaar zeker het geval niet. We heb ben de indruk, dat speciaal de op brengst van zomergerst op de beste gronden op het vaste land zeker niet hoger ligt dan op de goede Texelse be drijven. En ook wat de zomertarwe be treft liggen de opbrengsten niet hoger dan op Texel. Als we daarbij in aanmerking ne men, dat de prijzen van alle granen aan de lage kant zijn, dan is het duide lijk, dat 1968 voor de graantelers een jaar is met zeer matige uitkomsten. HOE DE KWEEK BESTRIJDEN? Als we ons de beelden in gedachten roepen, die verschillende percelen bie ten, aardappelen en erwten deze zomer vertoonden en in een enkel geval nog laten zien, dan is het duidelijk, dat voor heel wat bedrijven de bestrijding van kweek een urgente zaak is. Het lijkt er op of op het moment de bestrijding van kweek een minstens even belangrijke zaak is als in het verleden het geval is geweest met de stekels in het grasland. Zelfs op wat we de betere bedrijven kunnen noe men is in veel gevallen sprake van een flinke kweekbezetting. Hoe bestrijden We zijn van mening, dat het in de meeste gevallen niet mogelijk zal zijn om deze kweek met het uitsluitend be werken van de grond dood te krijgen. Voorheen nam men in de omstandig heden de toevlucht tot het zgn. „bra ken" van de grond. D.w.z. de grond bleef een groeiseizoen buiten gebruik. Ging men dan de grond in de droge zomermaanden bewerken, dan slaagde men er in de grond in één seizoen kweekvrij te krijgen. Tegenwoordig voelt men er uiteraard niet veel meer voor om deze kostbare methode toe te passen. Het is ook niet nodig. Intussen willen we wel zeggen, dat het bestrijden van kweek via bewer kingen met ploeg, cultivator, frees en egge ook nu nog een goede methode is. Speciaal op bedrijven, die over vol doende trekkracht en werktuigen be schikken. Het zal echter dikwijls blij ken, dat de periode, waarin de bestrij ding kan worden uitgevoerd te kort is om de kweek zo af te straffen, dat ze het volgend seizoen geen last meer be zorgt. FEUILLETON door TOM LODEWIJK operatie hem niet zo gespannen deed zijn, als dit ogenblik. Ze zag hem niet aan, toen ze begon te praten, zo zacht dat hij de adem inhield om geen woord te missen. „Nee", zei ze, „ik heb er met aan ge dacht. Ik heb er ook niet aan willen denken. Alles was zo goed, zo als het was. Met ons en de kinderen. Ik dacht ook met aan de toekomst. Maar van avond toen ik thuiskwam. Je zat daar zo alleen". Ze merkte niet eens, dat ze hem tutoyeerde, maar hij richtte opeens het hoofd op, zag haar gespan nen aan. „Ik vond je zo eenzaam op eens. En toen toen had ik wel op de leuning van je stoel willen gaan zitten, en m'n arm om je heen slaan, en je laten voelen dat je niet alleen was dat ik je nooit in de steek zal laten". „Carla!" Hij sprong op en was bij haar, dwong hem haar aan te zien. Méén je dat?" „Ja", zei ze en opeens sprongen haar de'tranen in de ogen. „Ja. O jakkes", ze zocht nerveus naar haar zakdoek. „Ik stel me aan. Waarom moet ik juist nu jénken". Ze lachte door haar tranen heen. HOOFDSTUK V Stiefmoeder Carla was nog geen drie maanden getrouwd, toen het gebeurde. Ze zag de sportwagen van dokter Arntzenius voorrijden, terwijl ze in de grote serre van het ouderwetse huis de bloemen water gaf. Ze glimlachte. Zou 'hij een kopje koffie komen halen? Hij was nog altijd dezelfde charmeur, maar binnen bepaalde grenzen. Als huis vriend probeerde je met aan te pappen met de vrouw des huizes, dat verbood hem zijn code. Dus ging het tussen hem en Carla heel vlot, met een beetje flir ten dat hij nu eenmaal niet laten kon, en plagerij harerzijds. Ze zag hem uitstappen en de glim lach verdween van haar gezicht. Ze zag hoe onverschillig hij het portier dicht smeet, hij die zo razen kon wanneer anderen dat deden. „Je hoeft er niet mee te smijten!" Schichtig bijna liep hij het tegelpad op. En ze zag dat hij geen hoed droeg, zijn haren woeien op in de wind. Ze zette het gietertje neer alsof het van kraakporselein was en liep als een automaat naai de deur. Er moest iets gebeurd zijn. Wat? Met wie? „Carla", zei hij, nog in de deur, „kom mee. Naar het ziekenhuis. Je man". Ze staarde hem verwezen aan. „Hij is niet goed geworden", zei Arntzenius vaag. Ze vroeg niet meer, greep een man tel van de kapstok. Even later zat ze naast hem. „Wat is het?" „Hart, denk ik", zei hij ontwijkend. We zijn daarom van mening, dat op veel bedrijven gekozen zal moeten wor den voor een combinatie van de me thode via bewerking en de chemische bestrijding. Wat de chemische bestrij ding betreft, kunnen we uit de volgen de middelen kiezen, a. Middelen, die via de bladeren werken Hiervoor zijn becshikbaar Dalapon, Amitrol TC en Weedazol TL. Het is de bedoeling, dat deze middelen met ruim water worden verspoten op een groeiend gewas. Het middel moet nl. via de bladeren naar de wortels wor den vervoerd en dit gebeurt alleen in een goed groeiend gewas. Daarom valt een behandeling, die uitgevoerd wordt Contant geld nodig voor privé-doel- einden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Aflossing in maximaal 36 maanden op gunstige voorwaarden. Bijvoorbeeld: 3.000,- in handen, be taling in 18 x 183,15. Of: 10 000.- in handen, betaling in 36 x 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbij zijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de per soonlijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met persoonlijke service. over kweek, die onder een graanstoppel vandaan komt, nog al eens tegen. We hebben hier nl. te maken met „oude" kweek, die niet sterk meer groeit. Daarom is het beter de stoppel eerst een keer te bewerken en na het op nieuw uitlopen van de kweek de nieu we opslag te gaan bewerken. Wel is het zaak deze bespuiting in september uit te voeren, omdat de groeiomstan- digheden later in de herfst onvoldoen de zijn. Het is beslist nodig om de grond een weök of drie na de bespui ting een keer te bewerken en zeer aan te bevelen om dit in de loop van herfst en winter tijdens droge perioden nog enkele malen te doen. Met deze com binatie van chemische bestrijding en aanvullende bewerking kan een goed resultaat worden verkregen. b. Middelen, die rechtstreeks op de wortels inwerken. Op het moment is hiervoor beschik baar het middel TCA. Hier gaat het dus niet om het spuiten op het groene blad, maar het is de bedoeling, dat het middel intensief met de wortels van de kweek in aanraking komt. Hiervoor is het nodig, dat na de be spuiting voldoende water valt. Het middel moet nl. goed door de grond worden vervoerd en hiervoor is water nodig. De tijd voor bestrijding is daar om de herfst en de voorwinter. Op lichte gronden past men wel de methode toe om na het spuiten van het middel de grond te frezen, waardoor het zeer intensief door de grond wordt gemengd. Dit is echter geen eis als er voldoende water valt. Voor klei- en zavelgrond, die al vroeg op wintervoor wordt geploegd, voert men de bespuiting meestal uit na het op wintervoor ploegen. In ieder geval is het zaak er voor te zorgen, dat de bespuiting minstens 3 maanden vóór het inzaaien van een volgend gewas plaats heeft. Gebeurt dit met, dan kan flinke schade optreden. We hebben hiervan in het afgelopen seizoen enkele voorbeelden gezien. •Bij uitvoering van de bespuiting vroeg in de herfst is het ook hier zeer gewenst om enkele weken na de be spuiting nog één of meer bewerkingen te laten volgen. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der ge meente Texel op dinsdag 17 september 1968, des namiddags 2.30 uur ten raad- huize. Texel, 6 september 1968. De burgemeester van Texel, W. H. Sprenger 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Vaststelling van de verordening tot regeling van de bevoegdheden en de samenstelling van de vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimte lijke ordening in de gemeente Texel. 4. Vaststelling van de Bezoldigingsver ordening gemeente Texel 1967. 5. Vaststelling van de eerste verorde ning tot wijziging van de Bezoldigings- verordening gemeente Texel 1967. 6. Vaststelling van de Bezoldigings. verordening gemeente Texel 1968. 7. Vaststelling van de eerste verorde ning tot wijziging van de Bezoldigings verordening gemeente Texel 1968. 8. Vaststelling van de verordening to: toekenning van een uitkering ineens over de periode van 1 januari 1968 tol 1 mei 1968 aan het daarvoor in aan merking komend gemeentepersoneel. 9. Mededeling van het jaarverslag ove: 1967 van de Stichting Prof. Dr. W. H Keesomstudiefonds te Texel. 10. Beslissing op een verzoek van de Stichting Nutskleuterschool „De Woe- lige Hoek", waarin met toepassing vas artikel 50 van de Kleuteronderwijswe: medewerking wordt gevraagd voor he' dichtmaken van een der bergplaatsen bij haar school te Den Burg ten be hoeve van de opslag van spelmateriaal 11. Behandeling van het beroepsschnh tegen het weigeren van een tegemoet koming uit het doorstromingsfonds aan de heer D. Lap. 12. Goedkeuring tot het aangaan var een rekening-courant-overeenkom? door de Stichting Nijverheidsonderwijs voor Meisjes op Texel. 13. Opdracht tot stemming in de alge mene vergadering van aandeelhouder; van de N.V. Texelsohe Electriciteib- maatschappij (T.E.M.) vóór het verlene van machtiging aan de directeur t« het aankopen van diverse soorten ki be! ten bedrage van ƒ352.882,al mede tot het aangaan van een geldle ning voor de onderhavige aanschaffii;. gen. 14. Behandeling van het beroepschm tegen het weigeren van een bouwver gunning aan de heer M. S. Witte. 15. Verlenen van machtiging tot hg slopen van de panden Burgwal 26 en 31 te Den Burg. 16. Uitgifte in erfpacht van een percet industrieterrein te Den Burg aan fa. Tatenhove te Oosterend. 17. Uitgifte in erfpacht van een ge deelte van de voormalige Burgwal ai de heer Jac. Bruijn te Den Burg. 18. Uitgifte in erfpacht van een ge deelte van de voormalige Burgwal ar de heer W. P. van der Vis te Den Bur; 19. Verkoop van grond aan de Bert- hardlaan te Den Burg aan deheer C. H F. Duin, wonende aldaar. 20. Verkoop van grond aan de Jac. F Thijsselaan te Den Burg aan de he B. Gieze te Eierland. 21. Verkoop van een perceel industry terrein te Den Burg aan de heer Schakel te Exmorra. 22. Wijziging van de begroting van c dienst gemeentewerken voor 1968 23. Wijziging van de begroting van d sociale dienst voor 1968. 24. Wijziging van de gemeentebegrotu voor 1968. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 250 vestigingen in Nederland. De echte Dockumer Berenburg. Anno 1860. de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen COPYRIGHT STUDIO A VAN 172. We weten het allemaal al: de brave matroos Gerrit-Jan Up'kema zou op een gegeven moment iets héél vreemds zien. Dat vreemde achtte de goede Gerrit-Jan Upkema van dusda nig opwindende aard, dat hij onmiddel lijk de brug oprende, alwaar de kapi tein Ulbo Ziltpruymer met vaste hand het roer hield. „Kaptein!" brulde Gerrit-Jan. „Ginds in de golven! Onmogelijk!" „Niks is op deze wereld onmogelijk, mien jong!" antwoordde kapitein Zilt pruymer, die op zijn manier een nuch tere filosoof was. „Voor alles wat je Wat had het eigenlijk voor zin? 't Was al te laat. Zwijgend reden ze, hij alle verkeers regels erfiffnaximumsnelheden negerend. Met gierende banden zwaaide hij de wagen het parkeerterrein op. Hij greep haar bij de arm, liep snel met haar door de lange gangen. Een enkele verpleeg ster staarde verwonderd. 't Was al te laat. De woorden drongen nauwelijks tot haar door. Opeens. Hartverlamming. Nog geprobeerd. Niets meer aan te doen. En Carla wist dat ze weduwe was. Iedereen vond haar een flinke vrouw. Ze bewaarde haar kalmte, deed niet hysterisch. Arntzenius, die een ogenblik totaal van de kaart was geweest, ver wonderde zich en besloot te doen als ziet, zal je een eenvoudige verkla ring vinden", vervolgde hij. „Daarom: zeg op en vertel! Wat heb je gezien?" „Neem de ki,ekert, kaptein", zei Gerrit-Jan. „Zet hem voor de blinkert en zie dan zelf wat ik zag". „Je zal je zin hebben, mien jong", zuchtte kapitein Ziltpruymer. Hij richt te een grote zeekijker en stelde hem scherp. „Wel sakkerloot nog'es an toe!" liet hij zich toen ontvallen. „Dat kan niet! Dat is onmogelijk!" Niks is op deze wereld onmogelijk, kaptein", meesmuilde Gerrit-Jan Up kema. „Dat heb je net zelf gezegd". zij. Er moest van alles gebeuren. Heel die rompslomp, die aan een sterfgeval verbonden is. Voor Carla bleef de allerzwaarste taak: de kinderen. iDerk was snikkend naar zijn kamer gelopen, om daar zijn verdriet alleen te verwerken. Judith scheen het nauwe lijks te kunnen begrijpen. Ze liep als in een droomtoestand rond, met een ge zicht zonder uitdrukking. Carla om ringde haar met kleine onopvallende zorgen, hielp intussen Arntzenius, die zich vrijgemaakt had, bij het vervullen van alle sombere plichten: de adverten ties, het regelen van de begrafenis, de uitnodigingen. Eigenlijk was ze blij dat ze zich met dat alles moest bemoeien, want het leidde af, gaf haar het gevoel •dat ze nodig was. „Hou je brutale waffel gromde: kapitein. „Onmeugelijk! Ja ja maar daar zwemmen d'r toch mi twee! Wat zouaen het ja wezen? Dté kelingen? Of beroepskanaalzwemme: En wat hebben ze daar toch op h kop? Daar mot ik ja het mijne vi hebben?!" Nogmaals tuurde de kapitein naar' zwemmers en hoofdschuddend besk> hij bij te draaien. „We zallen assisted verlenen, Gerrit-Jan", zei hij. boord is er altijd wel een botertë voor een arme drenkeling en een fc om in te slapen Toen ze 's avonds, uitgeput, eindei alleen was, hoorde ze Juud de trap komen en zag opgelucht, dat de vi starring dooilbroken was. Snikltf van ellende klemde Judith zich a Carla vast en in dat uur was ze vc Judith werkelijk een moeder. Ze brac haar eindelijk naar bed en stopte in, en Judith sloeg bei haar armen u haar heen en kuste haar. „Blij dat jou nog hebben". Het waren zwarte dagen. Maar dit ging voorbij. De begrafenis met v< belangstelling. Herman's portret in krant, waarderende woorden gesch: ven en gesproken over de mens en' Chirurg. Vrienden, collega's, vele h* den te drukken. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 4