Groen kwartsffexels in het harL, Jan en Nico lanceerden nieuwe ideeën voor uitbreidingsplan M. S. Witte in beroep tegen weigering bouwvergunning 2346 Huidige nieuwbouw is onleefbaar „Waarom de een wel en de ander niet"? echte gezinsbank Karwei van 4 maanden Schilderend krijgt nieuw riool SIMCA1100 fflllHl Garage „WESTEND" VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1968 81e JAARGANG No. 8300 Uitgave N.V. v/h Langcveld De Roojj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Rtd.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Bnrg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Plattegrond van een dozyn woningen, die samen een hofje vormen. straat worden gezet, maar in groepjes worden geformeerd rond een soort binnenplaats of tuin: het 'hofje. Op deze wijze wordt bereikt dat bijna geen huis dezelfde opstelling heeft: Iedere gevel levert een anders beeld en van uit iedere woning heeft men een ander uitzicht. Nog meer variaties ontstaan als ook in de hoogte wordt gewerkt. Het dak van het benedenhuis kan die nen als terras voor een bovenwoning. Naast het eigen tuintje, voor sommigen een onmisbaar stukje leefruimte is er vooral veel ruimte voor gezamenlijk gebruik. Met gezamenlijk gebruik wordt dan bedoeld: voor de bewoners van het betrokken hofje, dus niet voor het ver keer. En kan veilig gewandeld en ge speeld worden. Al die groepjes huizen zijn kleine bastions tegen de boze bui tenwereld. De bewoners kunnen er zich veilig voelen, ook waar het gaat om de privacy, terwijl deze bouw toch het intermenselijk contact bevordert. Afwisseling Er zullen geen twee hofjes precies hetzelfde zijn. Mensen, die er wonen of er even moeten zijn, moeten zich in een herkenbare omgeving bevinden, 't Komt in nieuwe wijken in sommige gemeen ten voor, dat de ouders plaatjes op de deuren plakken om te voorkomen, dat hun kinderen het huis niet meer kun nen vinden. Die hofjesbouw kan alle asopecten van het leven tot zijn recht laten komen. Je moet er onbelemmerd kunnen wandelen, tuinieren, spelen, zonnebaden, aan sport doen, je auto wassen.In het plan zijn ook be jaardenhuis en bejaardenwoningen ge projecteerd, zodanig dat de bewoners contact kunnen blijven houden met het „jonge leven", hier o.a. in de vorm van een kleuterschool. Er zullen te midden van al die huizengroepjes vele bomen geplant moeten worden, waar door het effekt van een „bewoond park" bereikt wordt. De genodigden, die vanmiddag het kantoor van Jan en Nico komen bezichtigen, zullen het alle maal kunnen zien op een grote ma quette. Haalbaar Een vraag, die ongetwijfeld gesteld zal worden is: wat zal het kosten. Mo menteel is de situatie zo dat het de grootste moeite kost om de stichtings- kosten van een woningwetwoning zo danig te drukken, dat het door de minister gestelde maximum niet wordt overschreden. Het is vooral de grond prijs, die de bouw te duur maakt. Heb ben Jan Visser en Nico van Heeringen zich wel eens afgevraagd of hun plan financieel haalbaar is? Nico; Moeilijk om daar wat over te zeggen. Het duurt nog jaren voordat met de uitvoering van dat nieuwe be stemmingsplan kan worden begonnen. We weten dus niet hoe de normen, die immers telkens worden aangepast, dan zijn. Maar vast staat voor ons dat deze bouwwijze niet duurder hoeft te zijn, dan wat tot dusver aan woningwet woningen is neergezet. Grote besparin gen kunnen worden verkregen door toepassing van elementen. Het plan is op dat elementen-idee gebaseerd. Alle woningen zijn anders, maar de stukken waaruit ze zijn samengesteld, zijn uni form. Met twee soorten elementen zou dit hele plan kunnen worden uitge voerd. Voorbeeld: een bungalow zou kunnen bestaan uit één element; een gewone woning zou dan uit twee van zulke elementen kunnen bestaan en bij een flat zou je elementen kunnen sta- Jan Visser (links) en Nico van Heeringen, discussiërend bij hun maquette Jan Visser (24) en Nico van Heerin gen (25) hebben zo hun eigen ideeën over woningbouw op Texel. Vanmid dag openen ze in het pand Juliana- straat 3 (het voormalige notariskan toor) hun „buro voor architektuur en binnenhuisarchitektuur"een archi tectenbureau dus. Zij zijn niet de eer sten op Texel en dat maakt een onder neming in die brancheeen beetje tot een waagstuk. Jan en Nico zijn echter vol goede moed. „We hopen met het werk dat we leveren zoveel leclame te maken, dat we voldoende opdrachten zullen krijgen om in leven te kunnen blijven". Nico van Heeringen ging na zijn HBS-opleiding naar de HTS en van daar naar de academie voor bouwkunst waar hij twee jaar studeerde. Van de daarop volgende praktijdperiode bracht hij o.m. een half jaar in Zweden door, waar hij vooral stedebouw bestudeer de. Jan Visser volgde de opleiding aan de Gerrit Rietveldacademie te Amster dam, en legde zich daarbij vooral op binnenhuisarchitectuur toe. Dat weer hield hem er niet van om zich ook met het tekenen van „buitenwerk" op te houden. Zo ontwierp hij naast een aan tal kleine verbouwingen op Texel de bungalow van pastoor Persoon aan de Beatrixlaan en een merkwaardig woon huis in driehoéksvorm voor de heer D. Graaf aan de Hollewal. De jongste opdracht, de bar-dancing van de heer Jellema in de Kantoorstraat, wordt echter door het maatschap uitgevoerd. Stedebouw Nico en Jan hebben daar uiteraard niet de handen vol aan en hebben daardoor volop gelegenheid gehad met een maar een stedebouwkundig plan voor Den Burg te ontwerpen. De tot dusver vastgestelde bestemmingsplan nen voor Den Burg zijn in vergaand stadium van uitvoering en de gemeen telijke bestuurderen zullen binnen af zienbare tijd een nieuw terrein moeten aanwijzen om Den Burg verder te kun nen laten groeien. Het staat vrijwel vast, dat de komende uitbreidingen in het westen zullen worden gezocht, om te beginnen op het terrein dat wordt omsloten door Akenbuurtsweg, Beatrix laan, Pontweg en Gasthuisstraat. Op dit terrein hebben Jan en Nico 400 wo ningen geprojecteerd. Als dit plan ooit eens uitgevoerd zou worden, zou een woonwijk ontstaan, die wel heel sterk afw.jkt van de nieuwbouw die tot dus ver is verwezenlijkt. Over die bouwerij van de afgelopen jaren zijn de jonge architecten slecht te spreken. Jan Vis ser: „Het is droevig zoals de mensen moeten wonen in die Thijsselaan, Bur- detstraat en andere nieuwe straten. Het is allemaal eentonig, fantasieloos. Alle huizen zijn eender en staan met het front naar de straat. Je kunt er dwars doorheen kijken; echt léven kun je in zulke bouwsels niet". Er worden meer voorbeelden ge noemd. „De nieuwe woonkern 't Horn- tje had men niet afzichtelijker kunnen ontwerpen dan nu is gebeurd. De wo ningwetwoningen zijn daar keurig in twee rijtjes aan de straat gezet, terwijl het in deze maagdelijke omgeving nu juist zo veel aardiger had gekund". 't Kan beter Nico pakt een stuk papier en krab belt een schetsje om te laten zien hoe hij die woningen bij het Homtje zou hebben neergezet. En dan vallen de woorden hofje en hofjesbouw. Huizen moeten niet in stomme rijen aan de pelen rond een trappenkern. Verder is het een kwestie van fantasie en prak tisch inzicht. Door de elementen op be paalde manier aan- en op elkaar te zetten, ontstaan automatisch weer al of niet overdekte tussenruimten, die tot tuin, garage of gezamenlijk portiek ge maakt kunnen worden. Geen opdracht Het idee om juist voor dit gebied een plan te maken is afkomstig van wet houder C. Joustra. Die wilde wel eens zien wat Visser en Van Heeringen er van zouden maken. Van een opdracht is geen sprake. Maar als men er van gemeentewege alleen maar welwillend naar zou willen kijken, zijn de archi tecten voorlopig al tevreden. De kans, dat men zich van dergelijke ideeën wat meer aantrekt dan vroeger, is er wel, want de gemeente heeft de stedebouw sinds kort in eigen hand. Dat „eigen" moet men overigens wel tussen aanha lingstekens zetten. De realiteit is dat men bij de plannen met handen en voe ten is gebonden aan de voorschriften van de provincie. Het kan Dat kan het optimisme van Jan en Nico met verstoren. Ze wijzen op een gemeente als Emmen, waar men een soortgelijke weg is ingeslagen. Daar kon het dus wel. Jan Visser: „Het is een beetje moeilijk om te beweren, dat de mensen aan de Thijsselaan en de Burdetstraat beroerd wonen. Er is wo ningnood; ze zijn blij dat ze een dak iboven het hoofd hebben. Maar je moet natuurlijk naar de toekomst kijken. Dan is er geen woningnood meer en zal er gelet worden op kwaliteit, op leef baarheid. Het zou onverantwoord zijn het nog langer op de oude manier aan te pakken. De mensen zouden eens moeten weten hoeveel beter het zou kunnen voor hetzelfde geld; dan zou zo'n hele wijk in opstand komen, geloof ik". Nico: „Wij willen protesteren tegen deze rotzooi maar we willen ook laten zien hoe het volgens ons wél zou moe ten. Daarom hebben we die maquette gemaakt. We verwachten heus niet dat de gemeente zal zeggen: prachtig jon gens, we gaan er direct aan beginnen. Als ze maar iets gaan voelen voor het idee, dan zijn wij al blij". Klein werk Jan en Nico zijn realistisch genoeg om te weten dat ze voorlopig met hun stedebouwkundige plan geen zaken zul len doen. Ze zullen dan ook trachten naam te maken met architectuur op kleinere schaal. Niet alleen huizen, bungalows, winkels en boerderijen, maar ook het verbouwen van bijkeu kens en ander klein werk. Déarmee moeten ze bekendheid zien te verwer ven. Op een andere wijze kunnen ze geen reclame maken, want dat is tegen de beroepscode. Dc heer M. S. Witte, E 59, wil 'n voor malige kippensckuur bij zijn woning tot zomerwoning verbouwen. De gevraagde bouwvergunning werd door het ge meentebestuur geweigerd, omdat bij het betrokken hoofdgebouw reeds een zomerwoning werd gebouwd en de bouw van een tweede zomerwoning volgends de zomerwoningverordening niet is toegestaan. De heer Witte heeft zich bij deze beslissing niet neergelegd en is bij de gemeenteraad in beroep ge gaan. „Waarom deze aanvraag afgewe zen is, is mij een raadsel", aldus de heer Witte in zijn brief aan de raad. „Er zijn meerdere bedrijfsgebouwen ver bouwd tot 3, 4 en zelfs 7 zomerhuisjes. In dezelfde periode werd een vergun ning verleend tot het verbouwen van een kleine schuur tot twee zomerhuis jes. Ik vraag me dus af: waarom de ene wel en dc andere niet Ingevolge de procedure bij dergelijke kwesties, mocht de heer Witte zijn be zwaren tegen de weigering mondeling komen toelichten tegenover het ge meentebestuur. Dat gebeurde op 22 juli j.l. De heer Witte bracht naar voren, wat hij later ook in zijn brief aan de raad zou doen en vertelde voorts dat hij eigenaar is van een klein agrarisch bedrijf, waarin het moeilijk is een be hoorlijke boterham te verdienen. Wan neer er nog een zomerverblijf zou mo gen worden bijgebouwd, zou zijn finan ciële positie beter worden. Burgemees ter Sprenger vroeg de heer Witte en kele voorbeelden te noemen van geval len, waarin wel meerdere zomerwonin gen zouden zijn gebouwd. De heer Witte noemde daarop de heer Kuip (Spang), Van Bennekom ('s-Hertogen- boschweg), Stark (Vuurtorenweg) en Zwan (Kogerweg). Bovendien zijn er, aldus spreker, tientallen die een zomer verblijf hebben gebouwd zonder ver gunning. Bedrijfsbeëindiging De heer Daalder gaf een toelichting op de door de heer Witte genoemde verbouwingen In die gevallen was sprake van bedrijfsbeëindiging in ver band met inbreng van het bedrijf m het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw. Bij ieder woonhuis mag één zomerwoning worden ge bouwd. De heer Witte vroeg of hij dan eerst moest wachten tot de exploitatie van zijn bedrijf niet meer mogelijk is. Hij wilde het liever proberen door het bouwen van nog een zomerverblijf. In zijn huidige bedrijf I(jl6 ha.) vindt spre ker een moeilijk bestaan. De heer Witte wees ook nog op het feit, dat op Texel veel garages als zomerverblijf worden gebruikt; dat wordt oogluikend toege staan. Voorts begreep hij niet het bou wen en verbouwen, dat bij de heer Zwan aan de Kogerweg is gebeurd. De heer Daalder zei dat bij Zwan is ge bouwd met vergunning, dus volgens de voorschriften. Het beroepsschrift van de heer Witte zal in de raadsvergadering van dinsdag worden behandeld. VUURBUKS IN BESLAG GENOMEN Maandagavond omstreeks 7 uur werd in de Dennen de aandacht van een jachtopziener getrokken door een ge weerschot. Hij begaf zich in de rich ting van het geluid en kwam in de Fazantenlaan de 46-jarige S. D. uit Oudeschild tegen, die in zijn auto een vuurbuks, caliber 22 meevoerde, als mede een doos met 50 Longrifle patro nen. De buks bleek geladen te rijn. In de auto bevond zich geen wild. Het vuurwapen werd in beslag genomen. JONGE WIELRIJDER GEWOND De 6-jarige wielrijder Jan Rienstra uit Den Burg werd dinsdag aan een been gewond, toen hij door de aanne mer D. op de Maricoweg werd aange reden. De jongen kwam van het par keerterrein en had de naderende auto door het struikgewas niet gezien. De auto werd beschadigd. Verachgnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif» feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 cL incasso. AdverL: 18 ct per nun. In de loop van de komende week zal de fa. De Vries v.d. Wiel beginnen mte de aanleg van een nieuw riool in het Schilderend. Het bestaande riool, een dunne pijp, is ontoereikend gewor den, wat blijkt uit de verstoppingen, die zich af en toe voordoen. De nieuwe pijp komt in het gedeelte tussen de Keesomlaan en de grens van de be bouwde kom. Om het verkeer niet meer te hinderen dan nodig is, wordt niet direct dit hele stuk opgebroken, maar wordt gewerkt in fasenu Telkens wordt een tussen twee straten gelegen gedeel te onder handen genomen en geheel af gewerkt. Het verkeer wordt omgeleid. Begonnen wordt bij het laagste punt, het gedeelte tussen Keesomlaan en Emmalaan. Hier komt een buis met een doorsnee van 50 cm. Tot de R. Keijser- straat komt een stuk van 40 cm. door snee, maar daar splitst het riool zich in twee pijpen van 20 cm, die ter weers zijden van de rijbaan in de grond ko men. Dit in verband met het feit, dat dit laatste gedeelte van het Schilderend is geasfalteerd. Als men later aan het riool werkzaamheden wil verrichten, is het niet nodig het asfalt op te bréken. Van de gelegenheid zal gebruik ge maakt worden om het andere gëdeelte van het Schilderend van een nieuw plaveisel te voorzien, bestaande uit be- tonkeien. Het asfaltgedeelte krijgt een nieuwe laag. Verder zal de weg op sommige punten worden verbreed en zal aan de zuidelijke kant een parkeer- stroók worden aangelegd. Woensdag is al begonnen met een ander rioleringskarwei in Den Burg: de aanleg van een nieuwe rioolpijp van het in aanbouw zijnde raadhuis via de Elemert naar het bestaande riool in de Keesomlaan. Het gedeelte van raadhuis naar Warmoesstraat (burgwal) zal uit een voorlopige persleiding bestaan, die na de afbraak van garage Smidt (t.b.v. de doorbraak) door een definitieve, dikkere buis zal worden vervangen. Het karwei duurt ongeveer drie weken en wordt uitgevoerd door de fa. Wester- laken. Odk hier wordt het verkeer om geleid. „BELLENWAGEN" NAAR BRANDWEERMUSEUM Het gemeentebestuur heeft de uit 1943 daterende manschappenwagen van de Texelse brandweer, de z.g. bel lenwagen, geschonken aan het brand weermuseum in Den Haag. De auto is overbodig geworden na de aanschaf van het nieuwe materieel. De wagen is bij gemeentewerken opgeknapt en zal zaterdag Texel verlaten. Vooral door de weinig indrukwekkende snelheid is de bellenwagen onbruikbaar geworden. Het is herhaaldelijk gebeurd, dat hij op weg naar een brand op topsnelheid rijdend door groepen bromfietsers werd ingehaald. Dat was bovendien niet bevorderlijk voor het moreel van de inzittende vuurbestrijders. NOG EEN BURGER BEJAARDENTOCHT De bejaarden van Den Burg hebben dinsdag een zeer geslaagde tocht naar Friesland gemaakt. De 180 deelnemers zien terug op een zeer genoegelijke dag, mede door het fraaie weer. Er is ech ter nog wat geld overgebleven en de organisatoren zijn nu voornemens een tocht op Texel te houden voor de be jaarden, die de reis naar het vasteland niet hebben meegemaakt omdat rij dat bezwaarlijk vonden. De tocht is ge pland op donderdagmiddag 19 septem ber. Belangstellenden dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven bij mevr. J. Wassenaar-Wilmink, W. van Beie- renstraat 34, tel. 2161. BAKKERS IJZERHANDEL N.V. nieuw telefoonnummer Maak aan proafrit bij: Vliestraat 11 - Oosterend Telefoon (02223) 396

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1