Groen TTvartsJexels in het harL, .ammetjes in september dank zij behandeling met hormonen I Batig saldo Oosterend \Present: f 11.107,15 VOORJAARSTAFEREELTJE BIJ DEN BURG Irie maal werpen in twee jaar 4B-club verhoogt activiteiten Halve schuld kan worden afgelost ^rnmmrn,^ zonwering Moerbeek's 2346 )AG 17 SEPTEMBER 1968 82e JAARGANG No. 8301 ive N.V. v/h Langcveld De Rootf ms 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif* feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct incasso. Advert.: 18 ct per mm. iVie dezer dagen een wandeling iakt in de buurt van de Hollewals- g, kan daar getuige zijn van een veeltjedat eigenlijk niet in deze j van het jaar past. Op het land de heer D. Terpstra zijn de vorige ek nl. lammeren geboren, wat gelijk was dank zij een behande- q met hormonen, die de betrokken Oerdieren in april van dit jaar on tgingen. In die tijd kon zo kunst- \tiq de bronst worden opgewekt, ar na de ram zijn werk kon doen en geboorte dus in september volgde, 'is de heer Terpstra natuurlijk niet de eerste plaats om het lieftallige eieeltje te doen. Het zijn louter nmerciële overwegingen, die hem oe hebben gebracht als eerste op tel zijn schapen tegen de herfst laten lammen. Want de nu geboren n meren zullen begin december tchtrijp zijn, in een periode waarin aanbod van lammeren minder is de prijs dus hoog.Hóe hoog, is g niet bekend, want de kwaliteit en gewicht van de dieren zal ook een spelen. De lammeren worden gebo- i in een tijd waarin moeder natuur het punt staat voor de opgroei de test ongunstige situatie te scheppen, moet dus worden bijgevoerd en de runeren moeten onderdak worden bracht. Deze kosten en de kosten de behandeling zouden echter 1 eens ruimschoots kunnen opwe- tegen de meerdere opbrengst en Komend seizoen vijf ritten [)oor allerlei oorzaken heeft de Mo- auto- en bromfietsclub in het af lopen seizoen een minder actieve in- ïk gemaakt. Er werden betrekkelijk :inig ritten georganiseerd, waardoor t leek alsof men het zwaartepunt ortaan op het houden van autocrosses i leggen. Maar dat is beslist niet de doeling. „De MAB-club wil geen Ksvcreniging zijn", zegt voorzitter de Wit. Het bestuur heeft besloten in de ko ude herfst vijf ritten te organiseren. Op zondag 22 september wordt ge nt met een oriënteringsrit (puzzelrit), larbij in drie klassen kan worden plgenomen. De A-klasse is voor ge dineerde rijders, de B-klasse voor de morderden en de C-klasse voor begin- rs. Het bezwaar, dat beginnende rij- rs geen kans zouden maken tegen- er de geroutineerden, waardoor itstgenoemden altijd met de prijzen an strijken, geldt dus niet meer. Ge- opt wordt, dat ook op deelname van omfietsers kan worden gerekend, tar veel hoop heeft men daarop niet. MAB-club bestaat tegenwoordig na uitsluitend uit automobilisten; )tornjders zijn er zelfs helemaal niet ;er. De route voor deze oriënterings- is uitgezet door de heren C. Mets F Langeveld en voor insiders bete nt dat, dat vrijwel zeker geen fouten onduidelijkheden zijn begaan. Op dertien oktober wordt een oriën- 'ingsnt van een bijzonder karakter aouden. Er worden andere dan de mnkelijike aanduidingen toegepast gewerkt wordt met het bolletje- nisje systeem bij het aangeven van richting, die bij kruisingen moet >rden gekozen. Jet rittenprogramma wordt op 26 tober afgewisseld met een Feest- ond in Tiroler stijl in „De Oranje- am". Daartoe is de 15 muzikanten lende Tiroler Erika-kapel uitgeno- !d, die niet alleen zal concerteren, ar ook voor dansmuziek en confe ree zal zorgen. Op 2 november wordt de traditionele itrit, beter bekend als „snertrit" rouden en op 1 december volgt de iterklaasrit, waarbij na afloop de jzen (in de vorm van speelgoed) door goedheiligman zullen worden uitge- kt. Tussen Kerst en Nieuwjaar, 'arschijnlijk op 29 december, zal de rdejaarsrit worden verreden, waar- te het herfstseizoen sluit. De jaarver- ienng zal in januari worden gehou- n. Tweede „rijdende winkel" aangeschaft DE HEER N. HUISMAN NEEMT TWEE MELKWIJKEN OVER De heer Nan Huisman te Den Burg heeft de melkwijken van de wed. Bak ker en dc heer K. Lips overgenomen. Dit betekent dat de heer Huisman 3U van Den Burg van zuivelprodukten gaat voorzien. De nieuwe regeling gaat eind november in. De wed. Bakker en de heer Lips zullen hun bedrijf dan hebben beëindigd. Om de nu zeer groot geworden mel'k- wijk in korte tijd te kunnen bedienen, heeft de 'heer Huisman een tweede grote verkoopwagen, aangeschaft. Deze wagen, die met zijn acht meter nog twee meter langer is dan de wagen die de heer Huisman sinds twee jaar in gebruik heeft, kan worden beschouwd als een rijdende winkel, waar niet al leen zuivelartikelen verkrijgbaar zijn, maar een compleet levensmiddelen assortiment. De eerste wagen is een commercieel succes gebleken. De mees te huisvrouwen vinden het bijzonder makkelijk, dat de winkel voor de deur komt; ze zouden voor het kopen van levensmiddelen anders het dorp in- moeten. Het grootste deel van Den Burg kan dus straks van deze service profiteren. De nieuwe wagen biedt ook ruimte voor 'koel- en diepsvrieskast, maar deze zal nog niet direct worden ingebouwd. De tweede wagen maakte 't benoemen van nog een chauffeur nodig; mej. Attie Bakker. De verkoopwagens stop pen tijdens hun ronde ongeveer bij elke vier huizen. Door een hoornsignaal worden de huisvrouwen erop attent gemaakt dat de winkel voor staat. dat zal blijken uit de marktberichten van begin december. Ook op bedrij ven van enkele andere Texelse vee houders zullen dezer dagen lammeren worden geboren. Voor de niet-schapenhouders; onder normale omstandigheden wordt een Texels schaap bronstig in september- januari, buiten die periode is dus geen bevruchting door de ram mogelijk. Als de boer de ram in september-oktober bij zijn schapen laat, dan mag worden verondersteld, dat binnen 17 dagen (de duur van de bronstcyclus van het schaap) het grootste gedeelte van de ooien wordt gedekt. Een aantal dieren „breekt op" (wordt niet direct drach tig) en wordt in de volgende 17 dagen gedekt. Daar de variatie in draagtijd ongeveer acht dagen beloopt, zullen de ooien in een periode van 17 17 8 42 dagen hun jongen ter wereld brengen. De boer is in deze tijd dus meer dan een maand dag en nacht in touw om bij de vele bevallingen te assisteren. Bronstsynchronisatie Als het mogelijk zou zijn de tijd waarin de schapen kunnen worden ge dekt, in te krimpen tot een kortere pe riode, zou odk de lammer tijd worden bekort. Dit is tegenwoordig mogelijk door wat in vakkringen „bronstsyn chronisatie" wordt genoemd: het ge lijktijdig in bronst brengen van de ooien. Als het alleen gaat om het be korten van de lamperiode gebeurt dat in augustus door het zg. „sponzen" dat door de dierenarts wordt uitgevoerd. Deze brengt met behulp van een spe ciaal apparaatje een schuimrubber sponsje diep in de schede van de te behandelen ooien. Het sponsje is ge drenkt in het hormoonpreparaat Hy- droxyprogesteron, dat de eigenschap heeft de bronst af te remmen. Dat af remmen gebeurt gedurende de dertien dagen dat het sponsje vlak voor de baarmoedermond blijft zitten. Dan wordt het verwijderd en binnen drie dagen worden de ooien gelijktijdig bronstig en kan de ram zijn werk doen. Maar ook de meest vitale ram kan geen onbeperkt aantal schapen in een paar dagen terwille zijn. Na- en voordelen Voor elke 7-10 schapen heeft men één ram nodig. Vooral bij de fokkerij, waar de zeer goede rammen slechts be perkt voorhanden zijn, is dat een na deel. Dit bezwaar zou vervallen bij toe passing van kunstmatige inseminatie. Is de lammertijd eenmaal aangebro ken dan zullen de „gesponste" schapen binnen een tijdsbestek van 12 dagen hun jongen ter wereld brengen. In de praktijk betekent dit beter toezicht op het werpen en dus minder dode lam meren. Bovendien is uniforme opfok beter te verwezenlijken door de vrijwel gelijke leeftijd. Het beweidingsschema wordt eenvoudiger en de behandelin gen tegen maag-darmwormen, entingen, couperen en castreren kunnen nu ge lijktijdig plaatsvinden, wat ook kosten besparend is. Het systeem is uitvoerig beproefd (met een kudde van 400 Texelse schapen) door professor Dr. C. H. W. de Bois van de kliniek voor Vété rinaire Verloskunde en Gynaecologie te Utrecht en deze kwam tot zeer gunsti ge bevindingen. Andere tijd Het opwekken van de bronst kan ook Géén archieffoto maar een plaatje, dat wij vorige weck maakten op het land van de heer D. Terpstra bjj Den Burg. - V TWEE AUTO'S VERNIELD BIJ GECOMPLICEERDE AANRIJDING Om 6.20 uur donderdagavond deed zich een gecompliceerde aanrijding voor op het kruispunt Pontwcg-Ger- ritslandcrdijk-Kogerweg, waarbij twee auto's totaal werden vernield en twee personen werden gewond, zodat zij naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht. Uit de richting Den Burg kwamen over de Pontweg twee Duitse personen auto's. Zij wilden linksaf de Gernts- landerdijk oprijden en stonden bij het kruispunt voorgesorteerd. Uit de rich ting De Koog naderde een Ford Taunus met aanhangwagen, bestuurd door de heer M. H. Koopman uit Den Burg. Op dat moment kwam van de oude Koger- weg een Daf personenauto, bestuurd door M. C. J. G. uit Eindhoven. Deze stopte voor de kruising en trok toen weer op om de Pontweg over te steken. Koopman remde zeer krachtig om een aanrijding met de Daf te ver mijden en begon daarbij hevig te slin geren, waarbij hij de wagen van G. raakte, over de kop sloeg en daarbij tegen de wachtende Volkswagen van de Duitser klapte. Laatstgenoemde wagen, bestuurd door H. Saebisch uit Üüssel- dorf werd zwaar beschadigd. Beide andere betrokken auto's werden ver nield. De heer Koopman en de mede- inzittende Hofman kwamen met diver se verwondingen uit hun op het dak liggende Taunus tevoorschijn en moes ten naar het ziekenhuis worden ge bracht. in een andere tijd van het jaar gebeu ren en dat is het geval geweest bij de ooien van de heer Terpstra. Twintig ooien van hem werden begin april door dierenarts De Boer van sponsjes voor zien. Elf dagen later kregen de dieren bovendien met de injectiespuit een an der preperaat toegediend: het hormoon PMS, dat de rijping en afstoting van de eicel veroorzaakt, m.a.w. het vrucht baar worden bewerkstelligt. De spons jes werden toen verwijderd en de ram kon zijn plicht doen. Dat hij er zich niet met een Jantje van Leiden heeft afgemaakt, is nu dus gebleken, want 16 schapen hebben lammeren geworpen. Dezelfde ooien kunnen in oktober weer op de normale wijze bij de ram worden gebracht en het komend voor jaar opnieuw kinderen krijgen. De hor moonbehandeling opent de mogelijk heid om een ooi driemaal in twee jaar te laten lammen, hoewel pas op den duur duidelijk kan worden of de na tuur zich dit spelletje zal laten welge vallen. Niet op grote schaal Dat de methode voorlopig niet op grote schaal zal worden toegepast staat wel vast. Boeren met een klein koppel tje schapen: twintig tot veertig, heb ben er het meeste profijt van. Er zou in de korte periode, waarin zeer veel schapen hun lammeren werpen wel heel veel toeziend personeel nodig zijn. De heer Terpstra heeft alle vertrou wen in het slagen van de proef. De kos ten van de hormoonbehandeling be dragen per dier ƒ10,„Het moet gek gaan als ik die ƒ200,er niet uithaal", zegt hij. GESLAAGD OOSTEREND Vrijdag slaagde onze plaatsgenoot Fred Timmer, aan het Opleidingscentrum voor Onderwijs- bevoegdheden te Den Helder voor de volledige bevoegdheid als onderwijzer. Blikseminslag HOOIKLAMP IN BRAND OOSTEREND Tijdens een hevige onweersbui sloeg (vrijdagochtend om streeks vijf uur de bliksem in een grote klamp hooi aan de derde Dwarsweg in de polder Het Noorden. De stapel raakte in brand en stond een half uur later in lichterlaaie. De brandweer werd gealarmeerd, die erin slaagde het vuur te doven, waardoor bijna de helft van de klamp kon worden behouden. Van de 270 ton hooi ging 150 ton ver loren. Eigenaar is de heer G. de Wit uit Julianadorp. MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 OOSTEREND Het batig saldo van het driedaagse feest Oosterend Present bedraagt ƒ11.107,15. Dit werd vrijdag avond tijdens een slotavond in „De Bijenkorf" bekend gemaakt door de heer Joh. C. Roeper, voorzitter van het organiserend „comité van zeven". Het geld zal worden gebruikt voor het af lossen van dc dorpsschuld van ƒ23.000,op het dorpshuis. Bijna de helft kan dus worden afbetaald. Dc heer Roeper vertelde, dat het comité zo zuinig mogelijk is geweest om het eindbedrag zo hoog mogelijk te krijgen. Uit het financieel verslag bleek, dat 6000 driedagenkaarten waren verkocht a ƒ7,50, dus voor een bedrag van ƒ45.000,Daarbij komt dan nog meer dan ƒ10.000,aan losse kaarten. De verenigingen, die aan diverse on derdelen van het feest hadden meege werkt, zoals de Paardensportivereni- ging, de drumbands uit Den Burg, De Koog en Den Hoorn en de boerenkapel werden verblijd met een financiële gift ter versteviging van de kas. Voor de muziekvereniging „Excelsior", die met haar drumband veel heeft ge daan door verschillende keren op te treden, was er ƒ100, Terugblikken De slotavond werd onder meer bijge woond door burgemeester Sprenger (ere-voorzitter van Oosterend Present), wethouder Daalder, genodigden die prijzen hadden gewonnen en vertegen woordigers van bedrijven, die prijzen beschikbaar hadden gesteld. In zijn openingswoord bracht de heer Roeper naar voren, dat de avond bedoeld was als een bijeenkomst in gemoedelijke sfeer, waarbij men nog eens op het ge slaagde feest van de afgelopen zomer zou terugblikken. De heer Roeper me moreerde, dat men het buitengewoon goed had getroffen met het weer in deze overigens nogal natte zomer. Ver der heeft de bevolking van Oosterend enorm meegewerkt, o.a. bij het in het „bruiloftspak steken" van het dorp. Voorts deelde de heer Roeper mee dat vrijdag- en zaterdagavond a.s. in het dorpshuis dia's en een film worden ver toond. Ieder is daarbij welkom. Vrijdag worden de jongenen tot 18 jaar ver wacht; zaterdag de anderen. Prijzen Een welverdiende pluim kregen de vissers, die met hun vlootshow bij de IJzeren Kaap voor een zeer geslaagd onderdeel hadden gezorgd. De heer T. de Visser van de inspectie der Visse rijen, jurylid bij de vlootshow, vertelde waar bij de beoordeling der schepen in het bijzonder op gelet was. Er werd kritisch gekeken naar het onderhoud van het schip en de bevlagging. Hij vond dat reclamevlaggen niet thuis hoorden in een vlootshow en had daar met zijn beoordeling dan ook terdege rekening mee gehouden. Daarna ging hij over tot het uitreiken van de prij zen. Zoals bekend waren deze zeer de moeite waard. (In de rubriek van de origineelste versiering had de eerste prijs een waarde van 750,Vervol gens werd het jurylid de heer v.d?- Pijl uitgenodigd de pnjzen van de dc?rps- versieringen uit te reiken. De heer v.d. Pijl vertelde dat de versieringen, zowel bij dag als bij avond waren beoordeeld. Iedere straat had een „straatpresident" die bij de versiering de leiding had. Dit systeem heeft uitstekend gefunctio neerd. Naast de straten werden ook de huizen apart beoordeeld; ook hiervoor werden prijzen toegekend en uitge reikt. De tuinkeuringen waren uitge voerd door de heren P. Riemens en L. v.d. Zee. Bloemen kweken De heer Roeper kwam met het idee om jaarlijks de bejaardensoos van bloe men- en plantenzaad te voorzien en de door de bejaarden gekweekte plantjes uit te zetten in alle Oosterender tuin tjes. Bij het feest was dat ook gebeurd en dat leidde tot een grote planten- en bloemenweelde. Bij de veeshow was gewerkt met hokken, die alleen van nummers waren voorzien, zodat de jury niet wist wie de eigenaars van de geëxposeerde schapen en lammeren waren. Mogelijk hierdoor was de uitslag nogal opmerkelijk. Zo kreeg de heer K. Eelman Wzn. een prijs met dieren, die niet in het scha penstamboek waren ingeschreven. De prijzen van de kalveren- en schapen- keuring werden aan de winnaars over handigd door de vertegenwoordigers van de zaken, die ze beschikbaar had den gesteld. Verder werden de prijzen van de veebeoordelingswedstrijd en van het concours-hippique uitgereikt. De prijs van de mooiste stand op de tentoonstelling viel toe aan de vereni ging van Oud-leerlingen van de land bouwschool. Nadat de financiële resultaten waren bekend gemaakt, kwam mevrouw Zijm- Boogaard naar voren, die na een leuk gedicht te hebben voorgedragen het comité een plakboek met het hele verloop van Oosterend Present aan bood. Daarqp volgde een voorproefje van de dia-avonden van vrijdag en za terdag, van commentaar voorzien door de heer Roeper. Er waren bijzonder geslaagde opnamen bij. Aan het slot van de avond sprak burgemeester Sprenger zijn bewonde ring uit over het financiële resultaat van het feest. „Als anderen iets willen organiseren, valt er voor hen in Oos terend heel veel te leren. Het zou mis schien wel goed zijn hier eens advies te vragen om onze gemeentebegroting sluitend te krijgen", aldus burgemees ter Sprenger. BAKKERS IJZERHANDEL N.V. nieuw telefoonnummer

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1