mm Krediet voor uw onder neming envooru Hoornder feest trok veel deelnemers en publiek BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTEK Echtpaar Sprenger ook van de partij DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS de bank waar ook zich thuis voelt DEN HOORN De feesten, die vrijdag en zaterdag zijn gehouden, zijn in alle opzichten geslaagd. Het weer werkte mee: beide dagen scheen de zon. Er is ook dit jaar weer op ouderwetse wijze feestgevierd met veel publiek en deelnemers. De sfeer was uitstekend. Het Hoornder feest is een oude tra ditie. Meer dan zestig jaar geleden werd al een jaarlijkse onderlinge feestdag georganiseerd, aanvankelijk op Koninginnedag 31 augustus. Later werd de feestviering naar een latere datum verschoven in verband met de oogst. En nu zet Den Hoorn en wijk H om de twee jaar en in september nog steeds deze traditie voort. Dat er nog animo voor is, is vrijdag en zaterdag duidelijk gebleken. Het actieve fan farekorps D.E.K. bewees zijn onmis baarheid, evenals de drumband. Dat begon al toen het feest vrijdagochtend werd ingeluid met een concert vanaf de torentrans. Van de optocht was veel werk ge maakt. Er waren 27 voorstellingen, waaronder 12 groepen, 5 paren en tien enkelingen. De jury, die het niet mak kelijk had, kende de volgende prijzen toe. Enkelingen: 1. Roodkapje en de wolf; 2. Doornroosje; 3. Hobbelpaard. Paren: 1. Doornroosje, 2. Versierde fietsen, 3. Boot. Groepen: 1. Klomp boot, 2. Rattenvanger van Hameln '(kleuterschool), 3. Feestwagen Hoorn- der feest hoera, ook drumband, Soos en ZDH, zelfs gasten komen uit hun tent en zijn op 't feest present". Daarop werd door verschillende per sonen in een behendigheidswedstnjd getoond hoe ze met hun trekker konden manoeuvreren. De uitslag. 1. G. Tim mer, 2. A. Dijker, 3. F. Bakker, „Ama- lia". Luid aangemoedigd zette de school jeugd zijn beste beentje voor. 'Uitslagen: Meisjes 6-7 jaar (ei op lepel): 1. Rita Bakker, 2. Sandra Bark, 3. Monique Smit. Jongens 6-7 jaar (autopexirace): 1. Tommy Arnout, 2 Gerdy de Wit, 3. René Commandeur. Meisjes 8-9 jaar (was ophangen): 1. Loes Bakker, 2. Elsje Terpstra, 3. Irene Kikkert. Jongens 8-9 jaar (Bussenpluk- ken): 1. Kees Bakker, 2. Hans Bakker, 2. Tony v.d. Gaag. Jongens 10-11 jaar (sprietlopen): 1. Bram Brouwer, 2. Pe ter Drijver, 3. Marten v. Wolferen. Meisjes 10-11 jaar (hoepelloop) 1. Vera Bakker, 2. Ceciel Bakker, 3. Yvonne Welboren. Dames 30-60 jaar (behendigheids wedstrijden met vazen): 1. mevr. D. Bakker-Bakker, 2. mevr. A. Lap-Koop man, 3. A. Hin-Commandeur. Paren ouder dan 60 jaar (weerhuisje uitbeelden); 1. D. C. Kooi en mevr. A. Troost-Lap; 2. Echtpaar D. Gagel; 3. Echtpaar D. Pool. 's Avonds werd gestreden om de man (deelnemers boven 30 jaar): 1. mevr. T. Bakker-Smit; 2. mevr. N. Witte-Bakker; 3. mevr. K. Kikkert-Lap. Strijd om de vrouw (16 jaar en ouder): 1. W. Hoogewoning; 2. J. Hin; 3. K. Duinker. De tweede dag openden fanfare en drumband de festiviteiten met een rondgang door het dorp. Op het veldje achter hotel „Op Diek", waar alle spe len werden gehouden, startten de meis jes van 12-16 jaar. Er was een plastic zwembad en hierdoor moesten de meisjes kopje duikelen, tot groot ver maak van de talrijke toeschouwers. 1. Mary Bakker, 2. Linda Bark, 3. Carla Kikkert. De jongens van 12-16 jaar moesten stokken uit een met water gevuld vat trekken, het zogenaamde spenetrékken. 1. Jan Bakker, 2. Gerard Bakker, 3. Arie Lap. Toen volgde het AFKOOP RENTEKAARTENVERZEKERING De voorzitter van de Raad van Ar beid te Alkmaar verzocht ons het vol gende (nog eens) te publiceren Ondanks het feit, dat door middel van een officiële publikatie in de pers de aandacht werd gevestigd op de in middels in werking getreden wet tot afkoop van de rentékaartenverzekering, is gebleken dat nog een zeer groot aan tal belanghebbenden niet van deze re geling op de hoogte is. Daarom wijzen wij er nogmaals op dat begonnen is met de afkoop van rentekaarten van perso nen, die zijn geboren in de jaren 1944 tot en met 1950. Hebt U een rentekaart gehad en bent U in een van die jaren geboren, dan kunt U, via een bij de Raad van Arbeid of het postkantoor te verkrijgen formulier, de afkoopsom aanvragen. Bent U geboren tussen 1 juli 1903 en 31 december 1908, dan kan in het algemeen worden gezegd dat voor deze groep afkoop zal plaatsvin den indien minder dan ƒ286,aan rentezegels is geplakt. Ook kan de af koopsom (ongeacht het geboortejaar) direct worden aangevraagd indien de rechthebbenden op de afkoopsom is overleden of komt te overlijden na 30 juni 1967 De afkoopsom wordt in dit geval uitbetaald aan de echtgeno(o)t(e) of, indien er geen echtgeno(o)t(e) meer is, aan de eventuele (ook meerderjarige) kinderen van de overleden verzekerde. Voor nadere inlichtingen over de af koopregeling wende men zich tot de Raad van Arbeid. ringsteken te paard. Aan de start ver scheen maar liefst 24 paarden. Eerste werd J. Lap Kzn., 2. J. de Graaf, 3. Th. Witte. Na de middag verzorgde de drum band van D.E.K. een geslaagde show. De kruiwagenrace, ook door het „zwembad" waaraan werd deelgeno men door koppels van 16-30 jaar, le verde de overwinning op voor de heer Hin met mej. Janny de Leeuw, 2. Peter van Heerwaarden-Lia Langeveld; 3. Jaap Duinker-mevr. N. v. Wijk-Drijver. Daarop verschenen op het terrein de 31 deelnemers voor de hardloopwed strijd 800 meter over twee ronden. H. de Ruiter nam meteen de leiding met hoog tempo. Hij won de eerste ronde, maar voor de laatste 100 meter nam A. Dij'ksen de kop over, waardoor de spanning sterk steeg. Het was echter meester Drijver, die een geweldige eindsprint nam en voor de streep een viertal lopers passeerde. Hij werd dus eerste. T weede werd A. Dijksen en derde E. Drijver. Bij de dames, die één ronde liepen, won mej. Kempenaar. Mevr. Bakker (De Atlas) werd tweede. Zij had het gelijk dat twee andere deelneemsters, die jonger waren dan 16 jaar en op de tweede en derde plaats eindigden, ge diskwalificeerd werden. De Jan Dnj- verschool kwam met beide leerkrach ten goed voor de dag. Overigens ver dient ook meester Van Wolferen (die de leiding had van de feestcommissie) en zijn staf een dikke pluim. De orga nisatie was uitstekend. De hinderniswedstrijd op de fiets voor heren van 30-60 jaar werd een overwinning voor de heer D. Lap, 2. F. Bakker, 3. W. J. Bakker. Skilopen voor ploegen van drie personen: 1. Koppel D. Drijver C. P.zn., 2. koppel D. Lap Szn., 3. koppel D. Westerlaken. Opdrachtspel Het feest werd zaterdagavond beslo ten met een opdrachtspel, wat in de Herenstraat een gezellige drukte ople verde. Men moest een groep van zes personen vormen en een aantal op drachten uitvoeren, die in een brief waren omschreven. Zo moest gezorgd worden voor een gebakken ei met snee brood op een bord, moesten vijf regen wormen worden verzameld en moesten de riooldeksels in Den Hoorn worden geteld (er waren er 39). Eén man van elke ploeg moest zich verkleden als vrouw en voorts moest ieder met een muziekinstrument verschijnen. Dat laatste had tot gevolg dat veertig band jes zich in de Waldhoorn meldden. Ook' burgemeester Sprenger en echtgenote namen graag de uitnodiging aan cm in een groepje mee te doen. De stemming in en bij het dorpshuis deed sterk aan vigfegESai DE GEGEVENS VAN HET RUWVOEDERONDERZOEK Zoals onlangs al in deze rubriek werd verteld maken ook dit jaar weer heel wat Texelse veehouders gebruik van de mogelijkheid om hun ruwvoer te laten onderzoeken. Dit blijkt uit de analyserapporten, die we tot nu toe hebben ontvangen en de opgaven van monsters, die onderweg zijn. Het is zelfs voor ons al een groot ge noegen om te constateren, dat de kwa liteit van het ruwvoer en speciaal van het kuilgras in een aantal jaren sterk is verbeterd. Dat moet dan zeker wel gelden voor de veehouders, die de voordelen van dit betere ruwvoer di rect in de portemonnee moeten kunnen ontdekken. Op het moment zijn het nog hoofd zakelijk kuilgrasmonsters, waarvan de analyserapporten binnen komen. En dan vooral van kuilen, die gemaakt zijn volgens de voordroogmethode en de methode van het maaikneuzen. Wat de laatste soort kuilen aangaat kunnen we meedelen, dat dit jaar weer hoofd zakelijk gewerkt is volgens de methode, waarbij het gras rechtstreeks van de stam wordt gemaaikneusd. De tot nu toe ontvangen resultaten wijzen er op, dat van de graskuilen, die met de maai- kneuzer zijn bewerkt, het percentage geslaagde kuilen belangrijk hoger zal zijn dan vorig jaar. In het vorige sei zoen werden diverse percelen nl. met de maaikneuzer bewerkt nadat ze eerst met de maaimachine waren gemaaid. Dit gaf vrij veel teleurstellingen. Wat doet U er mee? We kunnen ons best voorstëllen, dat heel wat veehouders hun ruwvoer laten onderzoeken met het doel aan de weet te komen of hun methode van werken een goed resultaat heeft gegeven. Het is een buitengewoon plezierige gevoel om te ontdekken, dat zorg en kosten zijn beloond met een goed produkt. Het moet hier echter niet mee bphou- den. We kunnen met de cijfers, die we in handen krijgen nog meer doen! En eerlijk gezegd ben ik wel eens bang, dat die mogelijkheid niet helemaal wordt gebruikt. Als hoofddoel van het onderzoek is altijd gezien het verkrijgen van gege vens om in de winterperiode een goed rantsoen te kunnen samenstellen. Dit moet ook nu de eerste bedoeling blij ven. Daarom in dit artikeltje een voor beeld van die functie van het ruw- voederonderzoek. Een praktijkgeval We kregen dezer dagen de uitslag van het onderzoek van het hooi en Ouwe Sunderklaas denken. De win naars waren: 1. Groep C. Vlaming, 2. groep A. Kikkert; 3. groep B. Huisman, 4. groep J. Lap Kzn. Na afloop werd gezellig gedanst. kuilgras van een Texels bedrijf onder ogen. Het hooi was baalhooi, het kuil gras maaikneuskuil. Zowel het gras, dat bestemd was om te kuilen als ook het gras, dat voor de hooiwinning werd bestemd is niet extra vroeg gemaaid. Wordt het gras in een jonger stadium gemaaid, dan kunnen de cijfers nog wel wat hoger zijn. Nu was het als volgt. In 1 kg. kuilgras was aan voeder- waarde aanwezig 194 gr. droge stof (dr. st.) 103 gr. zetmeelwaarde (z.w.) 16 gr. voedernorm ruw eiwit (v.r.e.) In 1 kg hooi was dat 829 gr. droge stof 327 gr. zetmeelwaarde 64 gr. voedernorm ruw eiwit In een groot gedeelte van de winter periode is de mellkgift op veel bedrij ven plm. 10 kg. per koe per dag. Ver der wordt er meestal gerekend, dat ook in de periode van de droogstand een rantsoen moet worden gegeven als aan een koe met een produktie van 10 kg. melk per dag. Voor deze oudmelkse periode en de maanden van de droogstand is de voe derbehoefte als volgt(per dag) 12 - 13 kg. droge stof 5600 gr. zetmeelwaarde 1000 gr. voedernorm ruw eiwit. De veehouder van het door ons be doelde bedrijf kan dan als volgt te werlk gaan Voedenmiddel, resp. dr. st., z.w., v.r.e. 9 kg. hooi 7461 gr. 2943 gr. 576 gr. 20 kg. kuilgras 3880 gr. 2060 gr. 320 gr. 1 kg. A-koek 900 gr. 650 gr. 150 gr. Totaal 12241 gr. 5653 gr. 1046 gr. Op deze wijze heeft deze veehouder met betrekkelijk weinig krachtvoer een zeer evenwichtig rantsoen. We zouden in dit geval, wat de koeksoort betreft, de voorkeur geven aan een koeksoort met extra-mineralen, zoals die onder diverse namen bij de fabrikanten van krachtvoer is te krijgen. Het komt ons voor, dat door ook gebruik te maken van deze functie van het ruwvoeder- zoek het plezierige en voldane gevoel na kennisname van het analyserapport nog groter 'kan worden. LET OP UW AARDAPPELEN De onaangename geur, die om het bedrijfsgebouw aanwezig was, maakte al duidelijk, dat er iets niet in orde was. Dit bleek duidelijk toen we het bedrijfsgebouw binnen gingen. Men was daar bezig de aardappelen, die in lucht- gekoelde cellen waren opgeslagen om te zetten. Daar was werkelijk wel re den voor. Door de hoop met aardappelen kwa men verspreid „nesten" voor met veel rotte aardappelen. Die waren oorzaak van de zeer onaangename geur. Al een aantal dagen was deze teler bezig de vele tonnen aardappelen over de machine te draaien om ze na verwijde- MIDDELZWARE SHAG N.V. J.SRUNO H IIKERK-HOLIRNQ PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT 1.25 ring van de rotte aardappelen opniei» op te slaan. Dit was niet de eerste teler, die mej dit werk bezig was en we moeten vrezen, dat het er nog meer zulle* worden. Het is daarom zaak, dat ooi de andere telers hun aardappelen in het oog houden. Wordt er niet tljdil ingegrepen, dan kan de schade zee? groot worden. De oorzaak van dit verschijnsel moet wel gezocht worden in het vele water dat in de weken vóór de oogst en tijl dens de oogst is gevallen. Ook in gevallen, waarin er geen water op l._, land heeft gestaan, hebben toch dé aardappelknollen van dit water een tik meegekregen. Het maakt het geheel van de pootgoedteelt nog triester, ft, de slechte financiële uitkomsten var vorig jaar zijn ook de vooruitziehtei voor de prijzen dit jaar weer somber Daar komen dan de hiervoor genoemd- moeilijkheden nog bij. HET LOOF VAN BESPOTEN BIETEN Zoals in deze rubriek is vermeld heeft dit jaar een aantal percelen bie ten ernstig te lijden van vreterij vas rupsen. Er werd geadviseerd om ia ernstige gevallen een bestrijding uit tc voeren. Er is met verschillende midde len gespoten. In het algemeen noen: men als het meest geschikte middé DDT en dan speciaal DDT in olie. Ir., tussen is er ook van andere middek gebruik gemaakt, o.m. met middeler, die parathion bevatten. Nu is DDT een van de oudste bestrij dingsmiddelen en het wordt algemeen beschouwd als een weinig gevaarlijk middel voor hen, die er mee werken. Ia dit opzicht heeft parathion een vet! slechtere naam. Uit onderzoekingen van de laatste jaren blijkt, dat DDT lang niet zo on schuldig is als men altijd heeft aange nomen. Het heeft n.l. de nare eigen schap, dat het zich lange tijd handhaaft Veel giftiger middelen zijn soms m korte tijd afgebroken en niet meer aai te tonen in de gewassen. Met DDT u dit niet het geval. Aangetoond is, dai het uit de bespoten gewassen via de daaruit bereide produkten in he: lichaam van mensen en dieren terechi kan komen en op bepaalde plaatse- wordt opgehoopt. We moeten daaroa waarschuwen tegen het gebruik ali veevoeder van bietenloof en koppes van percelen, waarop een bestrijding ii uitgevoerd. En we zullen hier vooral o? onze hoede moeten zijn voor het „on schuldige" DDT. SCHOOLKAMPIOENSCHAPPEN TAFELTENNIS De tafeltennisvereniging Tetak zal zaterdagmiddag 5 oktober, aanvang 13.30 uur in de Burgemeester De Kc- ninghal te Den Burg Texelse school kamp i oenschappen tafeltennis organise ren. Dit is een individueel kampioen schap, waaraan kunnen deelnemen de leerlingen van de ULO, HBS, LTS, LLS en Landbouwhuishoudschool, du in het algemeen het vervolgonderwijs Er zal in een jongens- en een meis- jesafdeling worden gespeeld. Als bij dt betreffende leerkracht op school mee: dan het toegestane aantal deelnemen opgegeven wordt, dient van tevoren op school een selectie te worden toegepast Voor de scholen, die niet beschikker, over tafeltennistafels is er de mogelijk heid nog wat te trainen op de tafels van Tetak. Hiertoe dient door de „coach" van de school contact opgeno men te worden met J. H. de Boer, Bur- detstraat 16, Den Burg, secretaris var Tetak, tevens wedstrijdleider op de toernooidag. De „coach" van de LTS is de her S. Dros; van de HBS de heer Heetveld; van de ULO de heer Wieten; van de LBHHS de heer Bijlsma en van de LLS de heer Dros. De leerlingen dienen zich bij deze le raren op te geven voor 15 september, waarna dan nog wat getraind kan wor den onder leiding van de coach. He' deelnemersgeld is gesteld op 1, Hiervoor zullen prijzen beschikbaar worden gesteld, t.w. een le 2e en 3t prijs voor de jongens en meisjes, ter wijl de school, die als totaal het beste uit de bus komt, een extra-prijs zal krijgen. Het is de bedoeling, wanneer het een succes wordt, dit toernooi jaar lijks te laten plaatsvinden. de heer L. VV. J. Grogoire dlrekleur kontoor Maastricht De NMB verleent bedrijfskrediet in vele variaties. Er zijn grote en kleine kredieten, kortlopende en op middellange termijn. Steeds wordt het krediet afgestemd op de behoeften van het bedrijf: maat werk dus. De specialisatie van de NMB op midden- en kleinbedrijf maakt het prettig overleggen met de bank. De NMB kent de problemen van de zelfstandige ondernemer en helpt u ze op te lossen. Zoals zij voor elke bankdienst een persoon lijke service biedt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 250 vestigingen in Nederland. 173. Even later stonden de twee zwem mers aan dek en kapitein Ulbo Zilt pruymer keek ze onderzoekend aan. Natuurlijk herkennen wij de twee man nen nu ook wel. Het zijn de ambassa deur van Dollarmenië, William D. Buckshooter en de geheime agent Kid Sucker. „Vertel het maar 'es, jongens", zei kapitein Ziltpruymer. „Wat doen jullie ja op zo'n ontiegelijk uur op zee? En waarom zwem je met je kleren an? En waarom heb je een soort televisie-an- tennetje op je kop?" „Dat zijn veel vragen ineens, goede vriend", zuchtte William 'D. Buck shooter en het water droop in stralen uit zijn kleren op het dek. „Eerste vraag: waarom zijn we op zee? Wel, het antwoord kan eenvoudig zijn. We wil len naar huis. Geheime impulsen zijn aan onze arme hersens meegedeeld met behuLp van dr. Yokito's sportcomputer. En daarom willen we naar huis. En aangezien er niet zo snel een schip te vinden was, zijn we maar gaan zwem men. Wij zwommen trouwens sneller dan welk schip ook zou kunnen varen. Wij braken alle afstand- en snelheids records! Dat moet U toch wel gezien hebben, neem ik aan 1" „Van snelzwemmen heb ik ja geen verstand, makkertje", lachte kapitein Ziltpruymer. „Maar an boord kan je blijven, als je dat wilt. Ik ga tóch naar Dollarmenië toe". Intussen waren ook merkwaardige dingen waar te nemen in het liefelijke berglandschap van de oostelijke pro vincie Limland. In een gebied, dat ge- durend de zomervakantie door duizen den toeristen wordt bezocht, klonken op een gegeven moment hollende voet stappen. Stofwolken vlogen omhoog en dwarrelden over de stemge weg. Doch als je keek wie daar liepen, zag je al leen de stofwolken nog maar. Zó hard werd er gelopen.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2