Cjroen TjwartsJexeU in het harL, I Jongejan en Witte zegevierden in spannende ploegwedstrijd 32 Texelse plattelandsvrouwen naar Engeland vertrokken Discussieavond over de vrede ledikantjes Politie denkt aan opzet Boet met 800 pak hooi verbrand Verdieping er bovenop Tubantiawordt groot hotel Moerbeek's Engels tegenbezoek volgend jaar Storm maakte korte metten met „Leda" BAKKERS IJZERHANDEL N.V. nieuw telefoonnummer 2346 NlOZ-plan wordt niet gewijzigd|| Vrouwen begonnen met wolknopen llNSDAG 24 SEPTEMBER 1968 TEXELSE 82e JAARGANG No. 8303 COURANT UilgaTe N.V. v/h Lange veld De Roo{j Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 td.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den mj, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbont; Coöp. Rail- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. Bij de zaterdagmiddag gehouden jaarlijkse ploegwedstrijd werd de heer Piet Jongejan eerste bij het onderdeel rondgaande ploegen. Hij verwierf 383 punten en werd op de voet gevolgd door Jaap Lap. die met 382!/ïï punten de tweede plaats bezette. Geert Tim nier (de winnaar van vorig jaar) ver gaarde 377Vs punten, cn werd derde. De vierde plaats werd bezet door Piet van Leeuwen (358 punten). Bij het wentelploegen veroverde Piet Witte met 374 punten de eerste plaats. Twee de werd Teun Huisman met 353 punten; derde Jan de Visser met 349Vs punten en vierde Jan Oosterhof met 338'/^ pun ten. De weersomstandigheden waren slecht' harde wind en tegen het eind van de middag ook regen. Ondanks dat kwamen toch vele belangstellenden 'kij ken hoe de 11 deelnemers (waaronder 4 wentelploegers) het er vanaf brach ten. Als strijdperk had de organiseren de oud-leerlingenvereniging van de landbouwschool dit jaar een perceel bouwland van de heer T. Eelman, ,,De Viersprong" gekozen. Niet makkelijk Bijzonder makkelijk bleek het ploe gen hier niet te zijn. Slechts enkele deelnemers slaagden erin een goede beginvoor te maken, zodat er al direct veel strafpunten vielen. De wedstrijd had een vlot verloop, omdat tevoren was bepaald dat ieder die niet vóór half vijf klaar zou zijn, strafpunten zou krijgen. De jury bestond uit de heren K. Timmer, P. Kunst, L. Boonman, K. Eelman en J. v.d. Geest. Deze consta- VVOENSDAG IN „EYERCOOGH" Nu dc Raad van Kerken heeft be sloten dit jaar in de Vredesweek, die van 22 - 29 september wordt gehouden, geen bijeenkomsten te beleggen, heb ben enkele rocms-katholicke en pro testantse voorgangers het initiatief ge nomen voor een samenkomst in de jeugdherberg „De Eyercoogh", waar het thema van deze week „Europa, verzoe ning, vrede, veiligheid" aan de orde en ter discussie zal worden gesteld.. Deze discussie-avond zal worden gehouden op woensdag 25 september, aanvang 8 uur. Het is de bedoeling dat het thema kort zal worden ingeleid door ds. Jacq. Visser, waarna aan de hand van enkele gerichte vragen in kleine groepjes over dit onderwerp zal worden gediscus sieerd. Een wat bredere discussie, die geleid zal worden door pastoor Van Schie, zal het in de groepjes besproke ne verder uitdiepen. Wat de initiatief nemers dus voor ogen staat is een bij eenkomst zoals indertijd werd gehou den over het gemengde huwelijk. In formatie en kennisname van eikaars meningen over dit soort zaken zijn vol gens de initiatiefnemers onmisbaar om tot een bepaalde stellingname te ko men, Er wordt gerekend op grote deel name, zowel van kerkelijke als van niet-kerkelij'ke zijde. Wat het vervoer vanuit De Waal en De Koog betreft; men wordt verzocht zich of half acht te verzamelen bij de Herv. kerk, zodat degenen die niet in het bezit zijn van een auto met de auto bezitters kunnen meerijden. In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks één uur werd ontdektdat oen in Burger Nieuwland staande boet in lichterlaaie stond. Mede door de stormachtige wind was het pleit snel beslecht. De brandweer kon niets doen om iets van het gebouw te red den. Men betrok daarom de wacht en doofde tenslotte de resten. De boet was van een afwijkend groot model nief golfplaten gedekt. De veehouder Bakker bewaarde er 800 pakken hooi, wat stro en enkele landbouw werktuigen in. Dit alles, ter waarde van ongeveer f3000,ging verloren. Wat betreft de oorzaak denkt de po litie aan brandstichting. In de boet vvas geen elektra en het (oude) hooi kan °ict hebben gebroeid. Volgens de ge bruiker was de boet wel afgesloten. Bet is de derde nachtelijke hooibrand in zeer korte tijd. Ook in de polder Het Noorden en bij de Mokbaai gingen on langs door onbekende oorzaak hooi- en strovoorraden in vlammen op. teerde al gauw dat er onder de deelne mers enkele zeer goede .ploegers zaten. Jaap Lap uit Den Hoorn was lange tijd favoriet met Piet Jongejan en Geert Timmer vlak op de hielen. Met het ma ken van de eindvoor verspeelde Lap eahter veel .punten, waardoor de zege aan zijn neus voorbijging. Jan de Visser onttroond Bij het wentelploegen kreeg men de indruk dat er aanmerkelijk beter werd gewerkt dan vorige jaren, hetgeen in de puntenwaardering tot uitdrukking kwam. Jan de Visser, die enkele jaren ongenaakbaar de eerste plaats wist te bezetten, kreeg nu zware concurrentie. Piet Witte, die dit jaar voor het eerst mee deed, was veruit de beste. Hij maakte een keuring geploegd perceel tje; ook door de fraaie afwerking van de geer verdiende hij veel .punten. De uitslag werd bekend gemaakt in het Prins Hendrikhotel. De prijzen, waar onder een eerste prijs bestaande uit een waardebon voor 1000 liter gas- olie, zullen in de najaarsvergadering van de oudleerlingenvereniging worden uitgereikt. BURGEMEESTER OPENT BIJKANTOOR VAN RAIFFEISENBANK OOSTEREND Burgemeester W. H. Sprenger zal zaterdagmiddag het nieu we kantoor van de Coöp. Raiffeisen- bank Texel aan de Vliestraat te Oos terend, officieel openen. Voor de .plech tigheid, die om half drie begint, zijn velen uitgenodigd. BE J A ARDENUITSTAP JE SLAAGDE UITSTEKEND DEN HOORN Met een bus en een personenwagen (bestuurd door mevr. Sprenger-Pool) hebben de Hoornder bejaarden zaterdag, als afsluiting van het Hoornder feest, een gcnoegclijk uit stapje op Texel gemaakt. Het weer was bijzonder slecht, maar dat deed aan de stemming niets af. 's Avonds bleef men nog lange tijd gezellig in het dorpshuis bijeen. „Tante Pietje" had alles weer uitstekend verzorgd, zodat ieder genoot van een zeer verzorgde maaltijd. Het woord werd gevoerd door bur gemeester Sprenger en de heer G. Jonker. Laatstgenoemde droeg een ver haal voor over het zoeken van munitie op de Hors in de jaren 1914-' 18. Ook vanuit Den Helder kwamen de „kogel- zoekers" naar Texel. Als gevolg van deze concurrentie gebeurde het, dat men direct na en soms zelfs nog tijdens de schietoefeningen het strand opging om de buit tijdig te kunnen binnen halen. Vermakelijk was het verhaal van Jonker (de koster van de N.H. Kerk) over enkele dames uit Groningen, die .per ongeluk het schietterrein waren opgewandeld en die toen met levens gevaar door Jonker werden gered, een gebeurtenis die tot een blijvend contact leidde. De heer Van Wolferen maakte listig van de aanwezigheid van de bur gemeester gebruik door te wijzen op de noodzaak van bejaardenwoningen met verzorgingsmogelijkheden in het dorp. Hij toonde zich dus geen voorstander van een bejaardenconcentratie in Den Burg, zoals die in de afgelopen raads vergadering ter sprake kwam. De zor gen van Tante Pietje werden beloond met een fraai tafelkleed, dat haar als geschenk werd overhandigd. Het reisje over Texel voerde onder meer langs Oosterend, waar in het nieuwe dorpshuis thee werd gedronken; De Cocködorp en de Dennen met het museum. Koffie werd gedronken in het strandhotel te De Koog, waarna het terugging naar Den Hoorn. De traditio nele muzikale intocht verviel wegens het slechte weer. De heer Joh. K. Schreuder maakte zich de tolk van alle deelnemers door de organisatie te danken voor het zeer geslaagde evenement. BEJAARDENSOOS BEGINT WEER DEN HOORN Vanaf woensdag middag (morgen) cxm 2.30 uur komt in het dorpshuis „De Waldhoorn" de Hoornder bejaardensociëteit weer bij een. Ook nieuwe leden minimum leeftijd 60 jaar zijn welkom. VATEN GEVAARLIJKE CHEMICALIËN AANGESPOELD DE COCKSDORP Zondagmiddag vond de heer J. I. Boon op het strand bij de vuurtoren een drietal ijzeren vaten met het opschrift „Cyanur Chlo- rid 99 - 100ü/o Frankfurt am Main". Uit enkele doorgeroeste plekken ont snapte gas. De dienst gemeentewerken heeft de vaten in verband met mogelijk gevaar zolang laten begraven. De poli tie heeft nog dezelfde avond via de radio de gevaarlijke vondst bekend ge maakt met het verzoek bij het vinden van meer vaten elders aan de 'kust, deze niet aan te raken en de plaatse lijke politie te verwittigen. Sinds veertien dagen is de aannemer Y. Schakel uit Exmorra bezig met dc verbouw van hotel-pension „Tubantia" van dc heer D. Hillen. Het aan de Pontweg gelegen gebouw zal een ware metamorfose ondergaan, want de ver houw voorziet in een verdubbeling van de beddencapaciteit. „Tubantia" telt momenteel 50 slaapplaatsen. Dat wor den er dus 100, verdeeld over 45 ka mers. De gevel aan de Pontweg wordt ruim vijf meter langer, maar de meeste ruimte wordt gewonnen door een extra verdieping, waardoor het gebouw een veel imposanter aanzien zal krijgen. De huidige keuken, woonkamer en bergplaats zullen bij de recreatiezaal worden gevoegd. De nieuwe keuken komt aan de zuidkant van het gebouw. De fa. Schakel hoopt het werk in fe bruari te kunnen verlaten. Dan kunnen de schilders en interieurverzorgers aan het werk. Het is de bedoeling met Pasen te openen. Het verbouwplan werd ontworpen door architect B. Zijm te Den Burg. BESCHONKEN MAN RICHTTE VERNIELINGEN AAN In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een sterk onder invloed van al cohol verkerende inwoner van Den Burg vrij ernstige vernielingen aange richt. Hij sloeg met een straatsteen alle ruiten stuk van een op de Elemert staande bulldozer, eigendom van de fa. Westerlaken. Twee bij een schiikhek opgestelde waarschuwingslichten wer den in de vijver gegooid en twee rui ten van een der wachtgelegenheden op het TESO-busstation werden vernield. Ook een in de Warmoesstraat gepar keerde Volkswagen, eigendom van de 23-jarige gemeenteambtenaar B. P. Nie- boer, moest het ontgelden. Met een steen werd de rechterdeur bewerkt en het linnen dak werd met behulp van hetzelfde gereedschap opengescheurd. Het staat vrijwel vast, dat de 23-jarige M. uit Den Burg een en ander heeft veroorzaakt. Hij was omstreeks 2 uur 's nachts dronken van een bruiloftsfeest gekomen, maar verklaarde tegenover de politie zich daarvan niet meer te herinneren. ..HUIZE GEERTJE" VERKOCHT De heer Joh. Bruin te Den Burg heeft zijn hotel-pension „Huize Geer tje" aan de Kogerstraat verkocht aan mevrouw Boots-Jacobs (echtgenote van de heer P. R. Boots van het gemeente lijk bouw- en woningtoezicht). De over dracht zal nog niet direct geschieden, maar waarschijnlijk wel voor 1 januari a.s. Het echtpaar Bruin heeft „Huize Geertje" dertien jaar lang geëxploi teerd. In twee fasen werd het gebouw in 1964 en 1966 aanzienlijk uitgebreid, waardoor de capaciteit groeide tot 30 bedden. Het hotel-pensdon zal op de zelfde voet worden voortgezet, maar het gebouw zal een andere naam krij gen. Mevrouw Boot zal haar handel in handarbeidartikelen blijven voortzet ten. Het echtpaar Bruin zal de woning van de familie Boots betrekken. MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 Zondagavond tegen middernacht zijn 32 leden van de beide Texelse afde lingen van de Bond van Plattelands vrouwen in Hoek van Holland aan boord gestapt van de boot naar Enge land. De volgende ochtend om onge veer zes uur kwamen ze in Harwich aan, vanwaar ze met de trein naar Londen reisden. De vrouwen zijn naar Engeland gegaan op uitnodiging van de afdeling East Sussex van het Country Women Institute (de Engelse Plattelandsvrouwen organisatie), in het kader van de internationale uit wisseling van plattelandsvrouwen. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat een groep Engelse vrouwen eerst een bezoek aan Texel zou brengen, maar dat is door de deviezenstop niet door gegaan. Het Engelse tegenbezoek is nu in de loop van volgend jaar ge pland. In Londen hebben de Texelse vrou wen diverse bekende bezienswaardig heden bezocht, zoals de Tower, West minster Abbey en het aflossen van de guards. Logies wordt genoten in ver schillende plaatsen in het graafschap East Sussex, bij de leden van de En gelse organisatie. Vandaag zijn de Texelse plattelandsvrouwen bij hun gastvrouwen gebleven, maar morgen staat o.m. een gezamenlijke tocht naar Canterbury op het .programma. Donder dag gaat het naar Arundal Castle en Parham House. Vrijdag wordt in de Engelse hoofdstad het grote warenhuis Nu ook dancing „VAT 69" WORDT TWEEMAAL ZO GROOT DE KOOG In het afgelopen zomer seizoen is gebleken dat de bar Vat 69 op de 'hoek Dorpsstraat—Plevierstraat te De Koog veel te klein is. Eigenaar exploitant J. A. Hillen wist dan ook al gauw dat-hij tot uitbreiding zou over gaan. Bij de verbouw, die intussen al in de afwerkfase is, werd alles nog be schikbare grond benut, zodat het be drijf met 60 mi2 werd vergroot, wat een verdubbeling van de oorspronke lijke vloeroppervlakte betekent. Ook nieuwe bedrijfsgedeelte zal als een soort wild-west saloon worden inge richt. Er komt echter ook een dans- vloertje van 20 m2. De verbouw is uit gevoerd door de Friese aannemer Adema. Bij het maken van de inrich ting zal zoon Piet Hillen zoveel moge lijk zelf de handen uit de mouwen ste ken, zoals ook bij het afwerken van het oude gedeelte is gebeurd. Gehoopt' wordt het nieuwe bedrijfsdeel met Ouwe Sunderklaas in gebruik te 'kun-j nen nemen. Derry and Toms bezocht, het Victoria and Albertmuseum, het Wassenbeelden kabinet van Madame Tussaud, waarna het diner wordt gebruikt in het Great Eastern hotel, 's Avonds om 10 uur vertrekt weer de boot naar Hoek van Holland, waar het gezelschap dus za terdagochtend weer voet op Neder landse bodem zet. Om het wederzijds contact ook werkelijk mogelijk te ma ken, hebben de dames die de Engelse taal niet machtig zijn, van mevrouw v.d. Eijk-Bierens elementaire Engelse les gehad. De organisatie van de reis berustte bij een commissie, bestaande uit mevr. v.d. Eij'k, mevr. Harting en mevr. Gerrits. Als uit de cijfers van de gemeentelijke gastenstatistiek over 1969 te zijner tijd zou blijken, dat het Engels bezoek aan Texel is toegenomen, zou dat het gevolg kunnen zijn van de pro paganda, die de Texelse dames momen teel voor hun eiland maken. Daartoe hebben ze van de VW een grote hoe veelheid folders meegekregen. Precies drie weken nadat het uit 1912 daterende houten motorschip „Leda" op een stenen strandhoofd bij Wester slag was gelopen, hebben de elementen er korte metten mee gemaakt. Storm en hoog water hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag hun werk grondig gedaan. De toch al gehavende romp sloeg aan stukken. De stuurhut, die in zijn geheel aanspoelde, werd zondag door de jeugd gesloopt. Er zijn in de afgelopen- weken slechts weinig men sen geweest, die er voor voelden om de Leda vlot te trekken. Eén hunner, een Wieringer visser, leek serieuze plannen te hebben, maar na een onder zoek ter plaatse zag hij van zijn ber gingsplannen af. Beste Edammers van Nederland WEER HOGE ONDERSCHEIDING VOOR ZUIVELFABRIEK Bij de onlangs gehouden jaarlijkse kwaliteitskeunng door de Algemene Nederlandse Zuivelbond, werd de eer ste prijs, een gouden medaille, toege kend aan de Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht" op Texel. Het was de twee de keer, dat De Eendracht in de klasse Edammer kazen de eerste plaats be zette. Daarnaast werden in het verle den tal van andere hoge prijzen voor de kwaliteit verworven. i In het verslag van het door de rege ring gevoerde beleid inzake de ruimte lijke ordening over het jaar 1967-1968 lezen wij, dat onder meer aandacht be steed werd aan de bouw van een hoofd gebouw voor het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee op Texel. Ten aanzien van dit Instituut is aldus genoemd verslag op een des betreffend verzoek van G.S. van Noord- Holland geantwoord, dat, gelet op het stadium van voorbereiding, waarin de bouw van het hoofdgebouw zich be vindt, geen aanleiding wordt gevonden alsnog stappen te ondernemen, die zou den kunnen leiden tot wijziging van het bouwplan. Tapijt over half jaar gereed Donderdagavond heerste in de jeugd herberg „Panorama" een gezellige en opgewekte stemming, toen daar de eerste stukken stramien en een hoeveel heid wol werden uitgereikt voor het tapijt, dat de Texelse vrouwen voor dc nieuwe raadszaal zullen knopen. De volledige „woldosis" kon nog niet wor den meegegeven, omdat de voorraad pas donderdagmiddag was aangekomen en in de Sociale Werkplaats nog ver sneden moet worden. Gisteren kon met het snijden worden begonnen, dank zij de medewerking van leiding en perso neel van de sociale werkplaats, die ten behoeve van dit doel de elektronische snijmachine alvast in het nog niet vol- toonde gebouw hebben gemonteerd en aangesloten. Ook de Dienst van Gemeentewerken hielp dapper mee, door het herhaalde lijk zeer vroeg bij het postkantoor af halen van balen wol, die dan bij mej. A. G. Luysterburg werden thuisbe zorgd. Vandaar dat donderdag kon worden gestart. Er zijn nog twee dagen nodig om de stukken stramien op kleur voor te tekenen, maar deze week zal toch zoveel mogelijk alle wol onder de medewerkende dames worden gedistri bueerd. Er waren donderdag meer liefheb sters dan er stukken stramien gereed waren. Maar de namen zijn genoteerd, zodat degenen, die donderdag nog niet aan het werk konden, de benodigdhe den in ieder geval een dezer dagen krijgen thuisbezorgd.. Mej. Luijsterburg vertelde ons met deze start van ruim 100 gegadigden zeer tevreden te zijn. „Naderhand, wanneer de moeilijke kleurvlakken voor knopen gereed zijn, zal ik zeker nieuwe aanvragen binnen hebben. Ook moeten er verschuivingen plaatsvinden, Aan de rusthuizen heb ik vele eenvoudige stukken beloofd, waar nu een enkele rij van is opgezet. Van de dames, die deze stukken mee naar huis namen, be loofden mij er velen, deze aan de be jaarden af te staan om dan zelf wat ingewikkelder partijen ter hand te kunnen nemen. Op die manier moet het heel goed mogelijk zijn een knoop- record te breken en het kleed in zo'n half jaar klaar te hebben. Mochten er dus nog mensen zijn, die wel mee willen doen, hetzij alleen, het zij met z'n tweeën, dan ontvang ik gaarne Uw bericht". COCKSDORPER BEJAARDEN MAAKTEN TRIP NAAR VASTEWAL DE COCKSDORP Het spreek woord „Een droevige morgen maakt een blijde dag" werd bewaarheid toen de Cocksdorper bejaarden, 105 man sterk, met twee TESO-bussen een reisje naar de vastewal maakten. Al tijdens de overtocht naar Den Helder viel iets interessants te zien: het koninklijke jacht Brittania. Halverwege het Noord hollands kanaal stond pastoor Brink man te wachten; hij maakte de reis verder mee. In Alkmaar werd in res taurant Koekenbier koffie gedronken. De bejaarden werden daar toegespro ken door de voorzitter van het bejaar dencomité, de heer C. Zijm Vandaar ging het via Bloemendaal en Den Haag naar Alfen aan de Rijn, waar in Avi fauna een heerlijke warme maaltijd wachtte. Natuurlijk werd van de gele genheid gebruik gemaakt om na de maaltijd een kijkje te nemen in het mooie vogelpark. Om half vier 's mid dags werd gestart voor de terugtocht. Via Amsterdam en Monnikendam naar Oosthuizen, waar de koffie wachtte. De voorzitter van de bejaarden, de heer C. Troost, bracht namens alle bejaarden dank aan het comité voor het vele werk dat was verzet om dit uitje te organi seren. Er was ook een pluim voor de buschauffeurs, die hun vakmanschap overtuigend hadden bewezen.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1