Cjrom Twartsjexels in het LTd =1 it Optreden Kamerkoor voorlopig laatste evenement Kunstkring Heeft Stichting Folkloi *e geen subsidie verdiend? 2346 Texel stelt geen prijs op cultuur FLINKE SOM CRM-GELD VOOR TEXEL Krimweg, Randweg, parkeerruimte en recreatieproject bij De Koog Centraal bestuur Cult. Werk vergaderde èrlite gezinsbank VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 TEXELSE 82e JAARGANG No. 8304 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooy postbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Red.: Hurry de Graaf, Keesonilaan 43, Den Borg. (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstands bank; Coöp. Ruif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 cL incasso. Advert.: 18 et per mm. Het concert dat donderdagavond 3 oktober in de N.H. kerk te De Waal zal worden gegeven door het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel, zal het voorlopig laatste evene ment zijn dat door de Stichting Kunst kring Texel wordt georganiseerd. Het geringe aantal aangeslotenen (dit jaar 66) en de geringe belangstelling die bij de verschillende evenementen werd ge toond heeft het bestuur tot de overtui ging gebracht dat verder gaan onjuist is. Het is niet de bedoeling de Stichting op te heffen, maar er zullen voorlopig geen activiteiten meer worden ont plooid. Als de belangstelling voor eve nementen van hoog cultureel niveau ooit nog eens beter wordt, kan men het opnieuw proberen. In de serie 1968 was aanvankelijk ook een toneelvoorstelling in het voor uitzicht gesteld, maar het bestuur ziet geen mogelijkheid om deze toezegging gestand te doen. De jaarrekening van de Kunstkring over 1967 vertoont een tekort van 132,53. Het in 1968 georganiseerde op treden van het Cantatercabaret werd door slechts 74 personen bezocht. Twee filmvoorstellingen trokken resp. 180 en 90 bezoekers waarvan resp. 40 en 19 Kunstkringleden. Aangeslotenen werd een reductie van ƒ1,in het vooruit zicht gesteld ibij een bezoek aan de ope rette „De dragonder van Villard", maar slechts 20 personen maakten hiervan gebruik. Ook de subsidiecommissie van de Stichting Cultureel Werk zag geen heil meer in de Kunstkring. Texel (heeft duidelijk getoond dit soort evenemen ten niet op prijs te stellen blijkens de minimale belangstelling van Texelaars bij de laatstgehouden zomerevenemen- WIJZIGING OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK Met ingang van 1 oktober zullen de openingstijden en -dagen van de Open bare Bibliotheek werden gewijzigd. Het nieuwe schema luidt alsvolgt Maandag volwassenen 10-12 uur; ou dere jeugd van 12 - 13.30 uur. Dinsdag volwassenen 14.30 - 16.30 uur en 19.30 - 21.30 uur; jeugd van 16.30 - 17.30 uur. Woensdag jeugd 14.30 - 17.30 uur. Vrij dag volwassenen 14.30 - 16.30 uur en 19.30 - 21.30 uur; oudere jeugd 14.30 - 16.30 uur; jeugd 16.30 - 17.30 uur. Bij wijze van proef zal de leeszaal voortaan op zaterdagmorgen (ingaande 5 oktober a.s.) 's morgens van 10 - 12 uur geopend zijn. Op dat tijdstip kun nen geen boeken worden geruild. Er kan dan alleen gebruik worden ge maakt van de leeszaal. (Er is een inte ressante tijdschriftenkollektie.) Op zaterdag 19 oktober zal de uit- leenpost in „De Bijenkorf" te Ooster énd worden geopend door dc burge meester. 's Middags is er een verras sing voor de jeugd. De uitleningen vin den plaats op iedere donderdag, ingaan de 24 oktober a.s. 's middags voor de jeugd en 's avonds voor de volwasse nen. In alle Oosterender gezinnen zal een circulaire worden bezorgd met na dere mededelingen. BAKKERS IJZERHANDEL N.V. nieuw telefoonnummer Dc Kunstkring wordt niet opgeheven maar blijft „slapende", zegt bel bestuur. Mogelijk maakt een passend slaapliedje deel uit van bet programma dat bet Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix dc Nobel in De Waal zal uitvoeren. ten. Op advies van de subsidiecommis sie heeft het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk dan ook be sloten voor 1968 nog een subsidie te verstrekken van ƒ1000of zoveel minder als nodig is om met het concert van het Nederlands Kamerkoor uit te komen. SAMENVOEGING WATERSCHAPPEN NIET VOOR 1 JANUARI „ROND'' De plannen tot samenvoeging van de Texelse waterschappen tot één water schap Texel zullen naar alle waar schijnlijkheid Ocp de streefdatum van 1 januari 1969 hun beslag nog niet heb ben gekregen. Door enkele betrokken waterschappen werd tegen bepaalde de tails van het plan bezwaar aangetekend Gedeputeerde Staten kwamen toen met een gewijzigd voorstel dat ook enige tijd ter visie heeft gelegen. Hiertegen kwamen echter nog meer bezwaren, die momenteel door G.S. worden bestu deerd. Een en ander heeft maanden vertraging opgeleverd. GEEN VOORRANG VERLEEND Woensdagmiddag ontstond op het kruispunt Sohilderend-R. P. Keijserweg te Den Burg een aanrijding, toen de uit de Keijserweg komende P.D. in zijn Ford Taunus Verzuimde voorrang te geven aan de op het Schilderend (voor- rangsweg) rijdende bestelwagen van Electrohuis Bakker, bestuurd door J. Brouwer. Beide wagens werden flink beschadigd. Niemand werd gewond. De politie maakte proces verbaal op. MAN SNEED ZICHZELF IN BEEN De 65-jarige heer Thomassen in Eder- land raakte dinsdagmiddag gewond toen hij zich per ongeluk met een zak mes diep in zijn been stak. Dat gebeur de toen hij bij het kunstmeststrooien op het land een plastic zak met kunst mest wilde opensnijden om deze in de strooier te kunnen legen. Hij stak mis, met het genoemde gevolg. Een slagader werd geraakt waardoor de wond hevig bloedde. De dokter behandelde de ge wonde en liet hem naar zijn woning brengen. DEN HAAG Voor de negende ach tereenvolgende maal zijn door de Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. H. J. v.d. Poel bijdragen toegezegd ter realisering van voorzieningen voor de openlucht recreatie ten algemene nutte. Van het totaal beschikbaar gestelde bedrag van 25 miljoen zal ƒ3.547.642,ter be schikking komen van Noordholland, waarvan ƒ427.850,ten goede komt aan voorzieningen op Texel. Met het geld kunnen de volgende Texelse pro jecten voor 50worden bekostigd verbreding van de Krimweg bij De Cocksdorp, de verbetering van de Randweg de verbetering van de par keerterreinen bij de strandslagen en de aanleg van een terrein voor dagrecrea tie bij De Koog. Deze beslissing betekent dat met de uitvoering van genoemde projecten bin nenkort een aanvang kan worden ge maakt. Voor de verbreding van de Krimweg is het wachten echter nog op een subsidie van 40% van Incoret. Van de totale kosten komt dan dus slechts 10% voor rekening van de gemeente Texel. De verharding van de Randweg, een project van Staatsbosbeheer, zal binnenkort onderhands worden aanbe steed. Deze weg zal ongeveer eenzelfde verbetering ondergaan als enkele jaren geleden de Nattevlaksweg. Om betere aanpassing bij het landschap te krijgen zal de afwerklaag van het wegdek ech ter een andere kleur krijgen, door toe voeging van schelpgruis. Het is voorts de bedoeling het fietspad over een af stand van ongeveer twee kilometer te verleggen en langs de weg zullen par keerplaatsen, pick-niokterreintjes e.d. worden aangelegd. Binnen 6 wéken zal de verbetering van parkeerterreinen bij de strandsla gen openbaar worden aanbesteed. Het gaat in de eerste plaats om verharding van het terrein bij Westerslag. Later zullen die rterreafren bij paal 17, De Krim en paal 9 worden vergroot. Een project van Staatsbosbeheer is ook het terrein voor dagrecreatie aan de Schumakcrsweg bij De Koog. Hier zullen een zonneweide, speelweide e.d worden aangelegd. De uitvoering van dit plan zal echter pas volgend jaar ter hand worden genomen. CURSUSSEN GAAN DOOR De aangekondigde cursussen in de landbouwschodl gaan wegens voldoende belangstelling door. De algemene tuinbouwoursus met als praktijkvak bloembollenteelt begint 1 öktober. Hiervoor kunnen zich nog nieuwe cursisten laten inschrijven. De cursussen klauwverzorging begin nen op 2 en 3 oktober. Deze zijn beide volgeboekt. De lascursus begint op 7 oktober in de Technische School. Tot deze cursus worden 12 deelnemers toegelaten; acht personen zijn op een wachtlijst ge plaatst voor het volgende jaar. Voor de algemene tuinbouwcursus kan men zich nog opgeven bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, telefoon (02220) 2126. De pers was er weer bijtoen het centraal bestuur van de Stichtinq Cul tureel Werk maandagavond in het raadhuis vergaderde. Het besluit om de Koningin der aarde weer in haar eer te herstellen, viel nadat de heer T. Huisman in de vorige vergadering had gevraagd de maatregel van het dagelijks bestuur om de pers voortaan te weigeren weer in te trekken. Burge meester Sprenger had daarop een ge sprek gehad met beide persvertegen woordigers, waarin hij naar voren bracht dat bij wederom toelaten abso luut niet zou kunnen worden getole reerd dat dl het besprokene in de krant zou komen. In principe is de ver gadering Cultureel Werk nl. niet open baar. Na afloop van de bijeenkomsten, zo werd afgesproken, zou in overleg met administrateur en voorzitter wor den uitgemaakt wat wel en wat niet zou kunnen worden gepubliceerd. Beide persmensen wilden daaraan meewerken, waarmee onder deze pijn lijke kwestie een streep was gezet. Het betekende tevens een ontlasting van het bureau Cultureel Werk, dat er na de vergaderingen voor moest zorgen dat met spoed een perscomminiqué werd samengesteld. Bij de ingekomen stukken was het verzoek van het uit twee personen be staande comité „Rondje om Texel" dat om een subsidie van 48,69 vroeg ter bekostiging van de laatstgehouden wandeltocht. Tegenover de inkomsten van ƒ400,had nl. ƒ448,69 aan uitga ven gestaan. Dit verzoek werd aan de subsidiecommissie doorgegeven. Kleedgebouw Een moeilijke zaak is de voorfinan ciering van het kleedgebouw van S.V. De Koog De vereniging wil met spoed beginnen te bouwen maar het wachten is nog op uitbetaling van subsidies. Het staat vast dat op ƒ5000,gerekend kan worden van de Nederlandse Sportfede ratie; iets minder zeker zijn de subsi dies die van de gemeente en provincie zijn gevraagd. Om toch te kunnen be ginnen had het bestuur de Stichting Cultureel Werk gevraagd ƒ10.000,te willen voorfinancieren. De financiële situatie vande Stichting laat echter ten hoogste een lening van ƒ5.000,toe. Omdat de subsidies van Provincie en Gemeente (totaal ook ƒ5.000,nog niet vaststaan, is het riskant het reste rende bedrag voor te schieten. Maar als het niet gebeurt kan wellicht niet met de bouw begonnen worden en wordt ook de subsidie van de NSF niet uitge keerd. De kwestie zal met het bestuur van „De Koog" worden besproken. De heer Joh. C. Roeper deed de suggestie de verenigingen aan te sporen hun van Cultureel Werk geleende kapitaal ver sneld af te lossen, zodat met dit geld anderen weer geholpen kunnen worden. Dubbele Von Sion Het organiseren van een avond waar op de veremginstrofée Dubb. Von Sion aan de daarvoor in aanwerking komen de verenigingl(en) wordt uitgereikt, be gint traditie te worden. Ook dit jaar zal de uitreiking tussen Kerst en Nieuwjaar plaatsvinden. Administra teur G. Oskam vertelde dat de volgen de verenigingen zullen worden ge vraagd aan het programma mee te werken Koninklijk Texels Fanfare korps, de Volksdansgroep Texel, de ta feltennisclub, het dameskoor Den Burg, de toneelvereniging De Duinkanters. de Oosterender judoclub en drie finalisten van het nog te houden solistenkon- koers. Er komt een wijziging in de commis sie buurtwerk die onlangs werd geïn stalleerd. Mevrouw De Graaf-Zijm en de heer Zoete hebben bedankt. Hun plaatsen zullen door anderen worden ingenomen. Film bij jaarwisseling Evenals vorig jaar zal in de nadht van oud op nieuwjaar in City-theater waarschijnlijk film worden gedraaid. Mede dank zij de filmvertoning bleven de baldadigheden vorig jaar binnen de perken. Door tijdige voorbereiding zal het mogelijk zijn nu een nog attractie vere film te laten komen, uiteraard in nauwe samenwerking met mej. Pen. Het experiment heeft vorig jaar ove rigens een tekort van ƒ200,opgele verd. De heer W. Albers vroeg zich af of de gemeente niet voor een dergelijk tekort garant zou moeten staan omdat de filmvertoning immers het sparen van gemeentelijke eigendommen be oogt. De heer Joh. C. Roeper maakte van de gelegenheid tot het doen van ver slag gebruik door mede te delen dat het comité Oosterend Present „sluime rend" is gemaakt. Momenteel werft men in Oosterend aangeslotenen voor het dorpshuis. De mimmumbijdrage is ƒ1,per jaar. De dorpshuiscommissie zal opgaan in het dorpshuisbestuur; mogelijk wordt dit bestuur later ook met de muziekcommissie gefuseerd. De heer Roeper sprak zijn teleurstelling uit over de wijze waarop de op Texel werkzame vakleerkrachten ten behoe ve van het gymnastiekonderwijs over de scholen worden verdeeld. De Chr. School te Oosterend zou volgens de heer Roeper gedurende twee uur per wéék een vakleerkracht nodig hebben. Met de opmerking dat hier van achter stelling sprake was, was voorzitter Sprenger het niet eens. Beide Texelse vakleerkrachten zijn voor 100% bezet. De Chr. Sdhool heeft het verzoek om onderricht door een vakleerkracht ove rigens ingetrokken. Mr. Sprenger braoht hulde aan de heer J. M. de Vries voor zijn aktiviteten in de afgelopen zomer. De heer de Vries had hierover een verslag samengesteld en vertoonde na afloop van de vergade ring een aantal dia's. In zijn verslag bracht de heer De Vries ojn. naar vo ren dat hij om zijn werk te kunnen voortzetten dringend een geluidsinstal latie nodig heeft, palen en toüw voor afzetting en volleybalmateriaal. Mr. Sprenger beloofde dat het dagelijks be stuur deze verlangens zou bestuderen. De heer J. D. Koning hoopte dat de Commissie Buurtwerk waardevolle ad viezen zou geven met betrekking tot het benutten van dorpshuizen. Het dorpshuis 't Skiltje wordt volgens hem onvoldoende intensief gebruikt. De opname voor de jeugdvoetbal- spelleiderscursus loopt niet erg hard, zo vertelde de heer De Vries. Er heb ben zich tot dusver vijf personen opge geven, terwijl 20 het minimum ds om de cursus te laten doorgaan. Bij het bespreken van de subsidie- voorstellen werd de naam van jeugd- en recreatieconsulent J. M. de Vries ge noemd. Hij zou, als de verenigingen daar niet zelf voor zorgen, een onder zoek naar hun activiteiten kunnen in stellen en daarvan verslag uitbrengen. De heer P. A. Zegers toonde zich tegen stander van wat hij noemde „deze con trole door een buitenstaander". De heer De Vries wilde echter niet als buiten staander gezien worden maar als con- tactman, uitsluitend werkzaam in het belang van de verenigingen. Waarom geen dorpscommissic Men kwam ook te spreken over de niet meer bestaande dorpscommissie van Den Burg. De heer Joh. C. Roeper zei niet te kunnen begrijpen waarom een dorpscommissie in Den Burg niet actief kan zijn. Volgens de heer Huis man was de geaardheid van de Burger bevolking totaal verschillend van die in de buitendor.pen. Het onderling con tact is veel geringer, waardoor 't moei lijk is medewerking te verkrijgen. Een lichtpuntje in dit verband is het plan van de buurtvereniging die de speel tuin „De Driehoek" heeft opgericht en nu oök plannen heeft weer een dorps commissie in het leven te roepen. De heer J. de Boer van het bureau Cultu reel Werk, die nauw bij deze plannen betrokken is en er iets over losliet, kreeg van de heer Joh.C. Roeper het advies dergelijke activiteiten niet in de tijd van de baas te ontplooien. „Als je het in je eigen tijd doet, krijg je veel meer medewerking". Een duidelijk ver bolgen heer De Boer vroeg de heer Roeper wat hij met die opmerking be doelde. Het dreigende twistgesprek werd echter voorkomen door Mr. Sprenger die de betrokkenen sommeer de niet overgevoelig te zijn. Het centraal bestuur ging akkoord met de voorstellen van de subsidiecom- Verdwijnt Folklore Een punt van discussie was de sub- sidieverstrékking aan de stichting Fol klore. De subsidiecommissie had gead viseerd 250,toe te kennen, edhter onder voorwaarde dat de Folklore moet aantonen dit geld voor het sluitend ma ken van haar rekening nodig te hebben. De meerderheid van de subsidiecom missie toonde zich in haar advies niet erg enthousiast over de folklore. De ge ringe mate van medewerking van de zijde der burgerij aan de evenementen geven aan het geheel een wat kunst matig karakter. Bovendien zou een gro tere bijdrage van de middenstand, die bij het voortzetten van de evenementen het meeste belang heeft alleszins ge rechtvaardigd zijn. Voorts bestaat de vrees dat de .Folklorestichting volgend jaar niet meer actief zal zijn en in dat geval zal het toegekende bedrag wel licht beter voor iets anders kunnen worden gebruikt. De heer P. A. Zegers vond dat de Folklorestichting helemaal geen subsidie meer moest hebben. „Ze hebben het niet verdiend. Er zijn mas sa's mensen met bussen naar Texel ge komen in de verwachting getuige te zijn van grootscheepse folkloristische evenementen, met veel mensen in ko stuum. Als ze zagen dat er niets of bijna niets werd gedaan, voelden ze zich bedrogen en genomen. Het avond programma was over het algemeen veel beter". De heer Zegers was van mening dat een instelling die een dergelijke anti-reklame voor Texel maakt, geen subsidie behoort te ontvangen. De heer J. M. de Vries, die de afge lopen zomer nauw bij de folklore be trokken was geweest, was het daar niet mee eens. Er was eens een dag regen geweest waardoor de hoofdschotel van het middagprogramma, het schapen scheren, niet kon doorgaan. Maar ver der hebben toch vele mensen echt van het gébodene genoten. De heer De Vries zei dat hij zeer veel gunstige re acties had opgevangen. De heer G. J. de Haan daarentegen, had wél klachten vernomen. Mr. Sprenger stelde vast dat er in ieder geval een enthousiaste kern is geweest die wél heeft willen meewerken en het zou volgens hem on juist zijn deze mensen een schop te ge ven door nu -geen subsidie meer toe te (zie vervolg pagina 2) Maandag 30 september Bond van Plattelandsvrouwen afd. Cocksdorp. Eierland, hotcl-rcstaurant 't Eijcrlandt om 8 u. boekbespreking over het boek „Twintig ramen aan de straat" door mevr. Elema-Bakker Donderdag 3 oktober Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel, 's Middags schoolvoorstelling. 8 uur 's avonds optreden in de N.H. kerk in De Waal.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1