Dampo Plantinga Citroen jenever i Melken in de buitenlucht wordt steeds zeldzamer BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Bronch [letten FILM NIEUWS SPORTPROGRAMMA j Pootgoed telen Dan ontsmetten Collecte ten bate van de reclassering <Ö2> TWEEDE BEAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 De lezers van deze rubriek kunnen weten, dat wij een groot voorstander zijn van het melken onderdak. We hebben wel eens voorspeld, dat men over een aantal jaren vreemd opkij ken zal bij de mededeling, dat het „in het verleden" gewoonte was om van eind april tot begin november de koeien in de open lucht te melken. We kunnen gelukkig constateren, dat we al een heel stuk gevorderd zijn op de weg van het melken onder dak. Als we de reacties horen van hen, die er dit jaar weer mee begon nen zijn mogen we aannemen, dat „onze voorspelling" nog wel eens uit komen zal. Kort geleden was i'k op een bedrijf, waar de veehouder in vorige jaren op mijn vraag of hij ook nog niet daaht aan een voorziening, waarbij het mel ken „binnen" 'kon gebeuren steeds ten antwoord gaf „Ik ben in het voorjaar blij als ik weer in de openlucht kan gaan melken en daarom prakkdzeer ik daar nog niet over." Bij mijn laatste bezoek bleek, dat de koeien nu tooh in de winterstal werden gemolken. Op mijn vraag hoe dat zo gekomen was kwam het antwoord, dat dit „de schuld" van de jonge opvolger was. Nu ben ik echt niet van mening, dat de jeugd de wijsheid in pacht heeft, maar in dit geval sta ik toch beslist aan de kant van de „jonge boer". Nog meer was ik verwonderd over de reactie van een oudere boer. Als er iemand afwijzend stond tegenover 'het binnen melken, dan was hij het. Van nature nog al critiseh ten opzichte van „nieuwe dingen". Nu er dit jaar voor het eerst op dit bedrijf op de winterstal wordt gemolken gaf hij volmondig toe, dat het hem uitstekend beviel. Hij zag nu allerlei voordelen en eigenlijk geen enkel nadeel. Ik kan u wel zeggen, dat ik zeker na deze laatste ervaring geneigd ben om het moment, waarop iedere veehouder „onderdak" melkt, dichter bij te achten dan ooit het geval is geweest. Nogmaals kwcckbestrijding Het ziet er naar uit, dat het met de mechanische bestrijding van kweek, dus via de bewerkingen, voor dit sei zoen wel weer bekeken is. De kans, dat er met succes met egge, cultivator of frees kan worden gewerkt wordt al weer heel klein. Daardoor is het wel verklaarbaar, dat we de laatste dagen weer enkele vragen ontvingen over het bestrijden van kweek met chemische middelen. Het seizoen is intussen zo ver gevor derd, dat enkele chemische middelen niet meer in aanmerking komen. Dat zijn de middelen, die de werkzame stof via het blad naar de wortels moeten brengen. Daarvoor is een goede groei vereist en we moeten er op rekenen, dat hier spoedig een eind aan komt. Daarom voelen we voor de komende weken het meest voor een bestrijding met TCA. De eerste eis bij dit middel is, dat de grond vochtig is en er ook na het spui ten voldoende water valt. Ik geloof, dat de kans grot is, dat in de komende we ken aan deze eis wordt voldaan. Het middel moet worden gespoten op een bewerkte grond. Dit kan dus wezen na het stoppelen, cultiveren of eggen. Voor zware grond is er tevens de mo gelijkheid om te spuiten na het op win- tervoor ploegen. Voor alle middelen geldt, dat de grond na het spuiten 4-6 weken stil moet blijven liggen. Daarna kan een be werking het resultaat verbeteren. In ie der geval moet er voor worden gezorgd, dat het spuiten minstens 3 maanden vóór het zaaien van een volgend gewas plaats heeft. Het doorragen van alle drains was vorige herfst nog gebeurd. Toen men vorige week een begin wilde maken met het rooien van de aardappelen bleek dit onmogelijk te zijn. Het kostte de grootste moeite om de werktuigen het perceel weer uit te krijgen. Dit was voor deze boer het sein, dat het meer dan tijd was voor een schoon maakbeurt. We hebben dit werk even bekeken. Met twee man kon per uur ongeveer 800 meter worden doorge- raagd. De hoeveelheid water, die de drains daarna afvoerden was zeker vier tot vijf maal zo groot als vóór het ra gen. Over het resultaat maakte deze boer zidh helemaal geen zorgen. „Toen we er vorig jaar mee bezig waren", zo ver telde deze boer, „konden we na het middageten aan de plassen zien, waar we in de voormiddag waren gebleven". Er zijn heel wat werktuigen en ge reedschappen op een landbouwbedrijf, die minder rendabel zijn dan zo'n een voudige drainrager. Ho#»tdr<mk In tob Ut vorm. 95 ct Vorige week had ik een gesprek met een pootgoedteler, die besloten had het verbouwen van aardappelen voor pootgoed er aan te geven'. Hij liet mij de resultaten zien van de laatste drie jaar en daarna was het eigenlijk geen vraag meer, oi er nog langer pootgoed moet worden verbouwd. Althans voor dit bedrijfDe kosten voor het ver bouwen van één hectare pootgoed la gen op dit bedrijf ver boven een be drag van f5.000,en opbrengst en prijs moeten in dit geval wel heel gunstig zijn om tot een aanvaardbaar resultaat te komen. We zijn er van overtuigd, dat op heel wat bedrijven de rentabiliteit van de pootgoedteelt niet beter is dan op dit bedrijf. Het feit echter, dat men de moeite niet neemt om nauwkeurig na te gaan wat de kosten van de pootgoed teelt zijn heeft tot gevolg, dat men in de waan blijft leven, dat bij een bruto- opbrengst van ƒ5.000,— per bunder de zaak wel rond zit. Dat is zeer beslist het geval niet, al geven we direkt toe, dat bepaalde bedrijven tot een iets la ger 'kostenpeil komen dan dit bedrijf. Als men toch doorgaat Dure kostgangers TIJD VOOR RATTENBESTRIJDING Het was een wat „griezelig" verhaai, dat ik enkele minuten vóór de zon dagse preek mocht aanhoren. Een ver haal, waarin de man in kwestie mij vertelde, dat hij een ongekend succes had behaald bij de rattenbestrijding. In zijn kippenhokken hielden de ratten danig huis. Het kostte hem kilo's voer. Maar deze man liet het er niet bij zit ten met de redenering, dat ratten ook moeten leven, of dat er toch niets aan te doen is. Bij het Bureau Gemeentewerken haalde hij een hoeveelheid rattenvergif. Dit werd vermengd met wat voer, dat het ongedierte van het pluimvee placht te stelen, tot een „smakelijk" papje ge maakt. Nadat de kippen op stok waren, werd dit papje in de voerbakken ge daan. Het succes was geweldig. Een leger van grotere en kleinere verslagen dieren „De meesten hadden hun holen en verborgen hoeken al niet meer kun nen bereiken", was het commentaar van de man. Na deze eerste klap is van ratten niets meer te bemerken. Hij is er dus blijkbaar in één nacht vanaf. We zouden U niet graag de verzeke ring geven, dat U een zelfde succes be- ïeikt als deze pluimveehouder. Maar het staat wel vast, dat er aan de be strijding van ratten veel meer moet worden gedaan dan er tot nu toe ge beurt. Geheel gratis kunt U bij de Gemeen te bestrijdingsmiddelen krijgen. Op het moment is de kwestie van de bestrij ding weer urgent. Nu het voor dit on gedierte op het veld minder aantrekke lijk wordt, trekken ze naar huizen en schuren. Geef ze geen kans om zich daar te vestigen. Doe als deze pluim veehouder en wij wensen U dan een zelfde succes. Kunnen dc drains ongehinderd lopen Een opwekking om er voor te zorgen, dat de drains hun werk goed kunnen doen is voor alle bedrijven niet even urgent. Er zijn nl. nog al wat gevallen, waar het „ragen" of doorspuiten van de drainreéksen geen duidelijk zich- baar resultaat geeft. Toch zou het on juist zijn om er in deze gevallen hele maal van af te zien. Zo'n regelmatige doorlichting voorkomt onaangename verrassingen. Er zijn echter ook diverse bedrijven, waar zelfs een ieder jaar herhaalde schoonmaakbeurt nog maar nauwelijks voldoende is om de zaak in orde te houden. Vorige week waren we op zo'n bedrijf. Zeer zeker zullen er bedrijven zijn, waar ook volgend jaar weer aardappe len voor pootgoed worden verbouwd. Het gevaar zit er in, dat men bij de slechte prijzen van vorig jaar en dit jaar de neiging voelt opkomen om iets te gaan toegeven op de zorg voor het pootgoed. We denken met name aan de ont smetting van 'het pootgoed. Naast de kosten en de arbeid van het ontsmetten is er ook nog het gevaar, dat door het ontsmetten de kiemenergie achteruit gaat. Dit voorjaar waren er duidelijke aanwijzingen, dat in enkele gevallen de eerste ontwikkeling vertraagd werd door het ontsmetten. Zonder te beweren, dat het ontsmet ten nooit en nimmer kan worden nage laten durven we wel te zeggen, dat voor de Texelse gronden als regel een ont smetting nodig is. Laat men dit na, dan neemt men een groot risico. Het gevaar, dat door het ontsmetten de kiemenergie lijdt is verreweg het kleinst als er vroeg wordt ontsmet: op dit moment. Daarom adviseren we de pootgoedtelers, die besloten hebben om door te gaan en die het pootgoed nu al beschikbaar hebben zo spoedig mogelijk de ontsmetting uit te voeren. Er is op ons eiland een machine voor dit werk beschikbaar, waarmee per dag een grote hoeveelheid kan worden ont smet zonder overmatige inspanning. Blijkens het onderzoek van partijen, die vorig jaar met deze machine werden ontsmet is het resultaat, wat betreft de doding van de rhizoctomaschimmel voldoende tot zeer goed. Er is een mo gelijkheid deze machine te huren. OPHALEN ZONNESTRAALBUSJES In oktober zullen de medewerkers en medewerksters van „Zonnestraal" de gezinsbusjes komen ledigen. Betrokke nen worden verzocht hier rekening mee te houden. Het historische gevecht tussen de ca valeristen van generaal Custer en de machtige scharen Sioux-indianen van het opperhoofd Sitting Bull, is het on derwerp van de film die zaterdagavond en zondagmiddag in het City-theater wordt vertoond „De grote veldtocht der Sioux" (The great Sioux massacre). Kapitein Benton krijgt moeilijkheden met Majoor Reno, als laatstgenoemde hem beveelt op indianen te schieten. Een extra pijnlijke zaak omdat Benton en Reno's dochter verliefd op elkaar zijn. Kolonel Custer is niet op de hand van Reno, maar de kolonel stelt allerlei wantoestanden aan de kaak en torpe deert daarmee zijn carrière. Hij krijgt de kans zijn populariteit te vergroten door een gevecht met de Indianen uit te lokken. Dat gebeurt. Hij vernielt weerloze Indianen-nederzettingen en neemt de goudzoekers in bescherming die wederrechtelijk de reservaatsgren- zen overschrijden. De Sioux echter ver zamelen al hun krachten en Custers le ger wordt in de pan gehakt. De officie ren die gespaard blijven zijn Benton en Reno; zij worden voor een militair hof gedaagd doch vrijgesproken. (In kleu ren - 14 jaar). De film „Daar komen de Russen, daar komen ze aan", zou men eigenlijk met mogen missen. Het is het merkwaardige verhaal van een Russische onderzeeër die op een zandbank loopt bij een Ame rikaans eiland. Dat leidt via veel gek ke gebeurtenissen tot een uiterst ge spannen toestand. Wereldoorlog III staat op het punt uit te barsten. Het is echter een klein jochie dat bij de val uit een toren aan een dakgoot blijft hangen, dat de situatie redt. Amerika nen en Russen vormen samen een men selijke pyramide om hem te redden. Dat is het sein tot algemene verbroedering en feestvreugde. (In kleuren - alle leef tijden). Momenteel wordt op Texel gecollec teerd ten bate van het reclasserings- werk. Het „goede doel" waarom het in dit geval gaat is voor velen echter een betrekkelijk vaag begrip. Daarom het volgende Er verblijven in Nederland ongeveer vierduizend mensen in gevangenissen, rijkswerkinrichtingen en huizen van bewaring. Vele duizenden meer zijn voorwaardelijk veroordeeld of aan het einde van hun straf voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Zij vallen onder de zorg van de reclassering, die hen mo reel steunt, leidt en voorlicht. Het is een noodzaak, dat de duizen den, die door hun afwijkend gedrag met de justitie in aanraking komen, bij hun „terugkeer" in de maatschappij, daarop goed zijn voorbereid. Een noodzaak zo wel voor de veroordeelde als voor de gemeenschap. De reclassering helpt en begeleidt hen bij het zoeken naar een nieuwe levenskans en vervult hiermee tevens een beschermende functie ten aanzien van de maatschappij. Eén dag per jaar is het Nationale Re- cLasseringsdag. Een dag, waarop het werk van de reclassering wordt uitge dragen en waarop fondsen worden ge worven om dat werk voort te kunnen zetten. De opbrengst van de Nationale Re- claseringscollecte, die op deze dag wordt gehouden, komt ten goede aan het werk van de reclaseringsinstellin- gen van alle gezindten. De vier grootste instellingen zijn Nederlands Genootschap tot Reclasse ring; Katholieke Reclasseringsvereni- ging; Leger des Heils; Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging. Er zijn verder nog zeven andere in stellingen, die landelijk werkzaam zijn en zestien instellingen, die regionaal werken. Hun werk wordt uitgevoerd met 300 beroepskrachten en 7000 a 8000 vrijwilligers, die hulp verlenen aan meer dan 17.000 reclassenten. Hernieuwde aanpassing van hen die met de justitie in aanraking komen, is een dringende noodzaak. Het is mdi- rekt oök uw belang. Het werk van de reclassering bestaat uil het houden van contact met veroordeelden, voorwaar delijk in vrijheid gestelden, bezoek aan gedetineerden ter voorbereiding van hun terugkeer in de maatschappij, het uitbrengen van voorlichtingsrapporten aan de justitie over personen die een strafbaar feit hebben gepleegd; het ver lenen van hulp en steun bij herstel van gezinsverhoudingen, het zoeken naar werk, emigratie enz. Er zijn nog vele andere taken, zoals de exploitatie van inrichtingen waarin voorwaardelijk veroordeelden en voorwaardelijk in vrijheid gestelden enige tijd worden op genomen, recreatie en verspreiding van lectuur en het bieden van studiemoge lijkheden. BIJ VERKOUDHEDEN BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 18 tot en met 24 september 1968 Geboren Johanna, dv. Simon Dijks hoorn en Marieke Eist; Ingmar Ide, zv. Ide Moerbeek en Irma M. Savelkouls; Pieter Willem, zv. Willem J. M. Kru- gers en Janna J. van Tatenhove. Ondertrouwd Jacob P. G. Schraag en Maria J. Zijm; Reijer C. Huijsman en Antje Schouwstra; Jacob Duiker en Maria J. Koorn; Doede de Vries en Im- metje C. Plaatsman. -Ar ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Licht gezoete citroenjenever K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 Junioren Cooksdorp^HCSC 2 15.15 uur Texel-W'meer 15.15 uur Adspiranten Cocksdorp a-De Koog a 14.00 uur Oosterend a-Texel b, 15.00 uur Pupillen Oosterend a-Texel a, 14.15 uur Tex. Boys a-ZDH a, 15.00 uur De Koog a-Tex. Boys b, 15.00 uur Texel b-Oosterend b, 14.15 uur ZONDAG 29 SEPTEMBER 1968 4de klasse A KNVB Watervogels-Texel, 14 30 uur Afdeling Noordholland RKEDO-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 12 uur) Tex. Boys-Call.oog, 14.30 uur Texel 2-W.vogels 2,10.15 uur Koedijk-Oosterend, 14.30 uur (vertrek boot 12 uur) Flevo 3-Tex. Boys2 (terr. DWOW) 14.30 uur (vertrek boot 13 uur) Sahagen 3jDe Koog, 14.30 uur (vertrek boot 13 uur) ,SRC 3-Codksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 13 uur) Oosterend 2-St. Boys 3, 14.30 uur ZDH 2-JVC 3, 14.30 uur Oosterend 3-Vesdo 5, 12.15 uur Texel 4-HRC 7, 10 15 uur Junioren BKC-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 13 uur) De Koog-HRC 4, 12.15 uur ZDH-Helder 3, 12.15 uur Adspiranten Texel a-Kaagvogels a, 12.15 uur Tex. Boys a-G.Zwart a, 12.15 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Dat zal weer een spannende strijd worden in Den Helder. W. staat 1 punt achter bij T. en zal er dus alles aan doen om T. voorbij te streven. We heb ben echter voldoende vertrouwen in de T-ploeg om op beide punten te durven rekenen. Texel 2 ontvangt Watervogels 2 en dient zich te herstellen van de neder laag van j.l. zondag. We zijn benieuwd naar het 4e, er zit wel een kansje in. Adspiranten geven we een kans te gen Kaag-vogels. Texel .b zal het in Oos terend zwaar te verduren krijgen. Voor allen geldt, geef je geheel, dat is trou wens altijd nodig. D. Texelse Boys Zondag om half drie op eigen terrein een oude bekende, Callantsoog, op be- zoëk bij het eerste. Zet alles op alles de punten thuis te houden. Terreindienst Th. van Heerwaarden en C. Timmer. Het tweede gaat naar zijn oude ri vaal Flevo 3 (terrein DWOW) en moet ook wat punten zien te halen. Vertrëk boot 1 uur. Met dezelfde boot gaan de junioren naar BKC; terwijl de adspiranten om 12.15 uur op eigen terrein tegen Geel zwart a de punten zal trachten te ont futselen. Zaterdag hopen we voor de pupillen op beter weer. A. speelt dan thuis te gen ZDH a en B in De Koog tegen De Koog a. Beide wedstrijden om 3 uur. Succes allemaal. Trainingde junioren en senioren trainen in het vervolg samen. W. S.V. Oostcrend Zondag gaat het eerste naar Koedijk. Koedijk heeft tot nu toe ook alles nog gewonnen, dus het wordt wel oppassen Als we in de kopgroep willen blijven, dan zal er met een volledige inzet ge streden moeten worden. Het tweede ontvangt om 2.30 uur St. Boys 3. Zoals het er nu naar uitziet, kunnen jullie voor het eerst volledig aantreden, dus rekenen we op een over winning. Het derde krijgt Vesdo 5 op bezoek. Probeer jullie te rehabiliteren voor de grote nederlaag van zondag j.l. en voor een verrassing te zorgen, door minstens een punt thuis te houden. Aanvang 12.15 uur. Zaterdag 'krijgen de adspiranten Texel b op bezoek. Aanvang 3 uur. Voor opstellingen, zie kastje. Terreindienst R. Bos en J. Betsema. Allemaal veel succes. P.K. 10°/o, 15°/o, 20°/Ol 25°/0 belastingvrije premie 3D overheidsspaarregelingen Zilvervloot, A.P.S., Bedrijfs- sparen en Ambtenarenspaar regeling) Alle inlichtingen bij de èclite gezinsbank COPYRIGHT STUDIO AVAN I/////// 175. Het slimme denkbeeld van Kobus Kieperaal werd onmiddellijk ten uit voer gebracht. Zo kon het dus geschie den, dat de wakkere douane-beambte Jan-Gerrit Upkema uit zijn aandachti ge beschouwing van het Limburgse landschap werd opgeschrikt door een schril ratelende telefoonbel. „Waar schijnlijk een dienstgesprekmom pelde Jan-Gerrit en met vaste tred wandelde hij naar zijn kantoortje, dat vlak bij de grensboom was neergezet. „Ja hallo! Met de douanier derde klas J. G. Upkema!" zei Jan-Gerrit. Ah! Juist ja! Met de majoor van Vorsten- bergen de SnijderohDe Vrij er! Ja ja! Wat is er van uw dienst, ma joor? Wat zegt u me nou? Een bende smokkelaars!? Dat zal ze tegenvallen, majoor! Ik ga er dadelijk op af!" De brave Jan-Gerrit geloofde dus on middellijk wat de majoor zei, wat na tuurlijk erg dom was. Niet dat men ma joors met zou kunnen vertrouwen, maar ja, het harde leven leert nu een maal, dat men helemaal niemand zo maar op zijn woord vertrouwen moet, en dus majoors ook niet. Maar goed. Jan-Gerrit Upkema deed dat wel en hij repte zich haastig weer naar buiten. En toen zag hij, dat de majoor van Vorstel borstel de Glijer gelijk had gehad. Daar kwamen de smokkelaars al aan. Ze lie pen alsof de baarlijke duivel ze op de hielen zat en voor aan het rijtje liep een dikke smokkelaar. De anderen de den erg hun best hem voorbij te komen, maar dit lukte niet zo erg. „Gunst! Zo hard heb ik nog zelden iemand zien lo penmompelde Jan-Gerrit, die een heimelijk zwak voor allerlei vor men van atletische sporten had

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5