Cjrom 'Twartsjexels in het harL, Mevr. Drijver opende nieuw vogelreservaat In Oosterend nu eigen huis voor Raiffeisenbank Texel ,,'t Stoar" paradijs voor kluten Beschermen natuur/landschap nieuw ideaal Vriendenkring99 Eigendom vau „V ogelbescherming" Tsjechen op Texel „We staan als één man achter Dubceck! „Geen goed geld naar kwaad geld gegooid iy 2346 mimi sets Moerbeek's Toenemende watervervuiling op Texel Wandelpaden door broedplaatsen? 82e JAARGANG No. 8305 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Roojj postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 (cd.: Hurry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lurg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. -f- 40 ct. incasso. Advert: 18 ct per mm. Sinds zondagochtend heeft Texel er een vogelreservaat bij. Het is „Drijvers vogelreservaat 't Stoar", 9% hectare groot en gelegen naast het reservaat De Petten van Natuurmonumenten, te gen de dijk van de Mokbaai. Het re servaat heeft zijn ontstaan mede te danken aan wijlen kapitein Lap, die in 1954 een drietal perceeltjes grond in deze omgeving voor weinig geld overdeed aan de Nederlandse Vereni ging tot bescherming van Vogels. Deze percelen bestonden uit bruikbare cultuurgrond. Door de ruilverkaveling ontstond één reservaat, waarmee Vo gelbescherming zeer was ingenomen, omdat het een zeer fraaie, vanaf de openbare weg goed te bezichtigen vo gelbroedplaats is. Vooral kluten voe len zich thuis in het drassige, brakke en met vele slootjes doorsneden ge bied. Mevrouw G. Drijver-Dijt verwijderde zondagochtend om 11 uur de groen zwarte vlag van het naambordje, met welke handeling het gebied officieel de status vogelreservaat verkreeg. De plechtigheid, bij regen en harde wind, werd gadegeslagen door een groep le den van Vogelbescherming, die voor deze gelegenheid naar Texel was ge komen. Dr. G. A. Brouwer, waarne mend voorzitter van de vereniging ver telde het een en ander over het ont staan van het nieuwe reservaat en schetste de verdiensten van wijlen Jan Drijver voor de vogelbescherming. Toen de heren P. G. van Heerwaar den en P. Hillen twee jaar geleden een vakantiereis maakten door de Sowjet- Unie, reisden ze op de terugweg via Praag, waar ze hun tent wilden opslaan. In de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad hielden ze op straat iemand aan om naar de dichtstbijzijnde camping te vragen. Een hartelijk gesprek volgde, waarbij de man in kwestie spontaan een slaapkamer in zijn eigen woning aanbood. Zo brachten beide Texelaars de nacht door bij de heer K. Domanek. Het contact werd voortgezet. Brieven en foto's werden uitgewisseld en met Pasen reisden Van Heerwaarden en Hillen nogmaals naar Praag, waarbij een afspraak voor een tegenbezoek werd gemaakt. Dat gebeurde in de af gelopen week. In gezelschap van zijn vrienden F. Krasensky (metaalarbeider) en J. Jeli- nek (bouwvakker) kwam Domének per vliegtuig naar Nederland. De drie Tsje chen keken hun ogen uit. Nederland en Texel overtroffen de voorstelling, die ze zich ervan hadden gevormd. Wat Texel betreft hadden ze o m. informatie opgedaan uit het boekje van Cees v.d. Meulen, waarin van Texel wordt ge zegd; nèt even meer, nèt even anders. Josef Jelinek zei het letterlijk na toen we naar zijn indrukken vroegen. De Tsjechen zijn overigens maar één volle dag op Texel geweest, de andere drie dagen toerden ze in gezelschap van de heer Van Heerwaarden door andere de len van het land. Zo werd een bezoek gebracht aan Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en aan de bekende beziens waardigheden van deze steden. Veel in druk maakte de „glazen stad" van het Westland en zeer enthousiast toonden de gasten zich over de kwaliteit van het Nederlandse wegennet. Minder spraakzaam toonde het drie tal zich toen we hun mening vroegen over de actuele gebeurtenissen in hun land. „We spreken er liever niet over", zeiden ze. „Maar we kunnen U wel zeg gen: het hele volk staat achter Dubceck als één man!" Ze hadden zich dan ook niet onbetuigd gelaten bij de indruk wekkende demontraties van afkeuring, toen de troepen van het Warchau-pa'kt het land hadden bezet. Mevrouw Drijver toonde zich dank baar voor de eer, die door de naam geving aan haar overleden echtgenoot is betoond. Zij wees erop dat Vogel bescherming nog een grote en moeilijke taak heeft en hoopte dat de vereniging de vogelbelangen zou blijven dienen met hetzelfde enthousiasme en de voort varendheid, die haar man altijd aan de dag heeft gelegd. Daarop stapte het gezelschap weer in de bussen voor een excursie langs ver schillende terreinen van Natuurmonu menten op Texel. De Nederlandse Vereniging tot be scherming van Vogels heeft op Texel slechts weinig bezittingen. Naast 't Stoar (een oude Texelse benaming, waarvan niemand ons de betekenis kon verklaren) is de vereniging eigenaresse van het miniatuurreservaat „Het Dove- koolsweeltje", een oude doorbraak van de dijk die aan de P.H. Polder grenst. GESTOLEN JACHT TERUGGEVONDEN Het kostbare jacht „Valkyran", dat in de nacht van 22 op 23 augustus uit de haven van Oudeschild moet zijn gesto len, is eind vorige week aangetroffen in de haven van het Belgische Blankon- berghe. Het in onmiddellijk aan de ket ting gelegd. Van de daders, waarschijn lijk twee Duitsers, ontbreekt nog elk spoor. Het in 1955 gebouwde jacht is eigen dom van de Engelsman Cooper en heeft een waarde van rond ƒ24.000,Mr. Cooper had zijn verblijf op Texel on derbroken om voor enkele dagen naar zijn woonplaats te gaan. Hij liet het jacht in de haven achter. Toen hij op 30 augustus terugkwam miste hij zijn eigendom, zodat pas toen aangifte werd gedaan. De naspeuringen van Interpol hebben nu tot het genoemde resultaat geleid. MET AUTO DE SLOOT IN DEN HOORN De onderwijzer J. van W. uit Den Hoorn reed donderdag middag met zijn Renault R 4 personen auto in de sloot, nadat hij de macht over het stuur had verloren en in een slip was geraakt. De auto werd zeer ernstig beschadigd. De chauffeur bleef ongedeerd en zijn schoonmoeder werd zeer licht gewond. Het ongeluk gebeur de op de Hoornderweg nabij „Sint Anna". CONCERT NEDERLANDS KAMERKOOR Op donderdag 3 oktober a.s. zal het Nederlands Kamerkoor o.l.v. de heer Felix de Nobel in de Ned. Herv. kerk te De Waal concerteren. Het program ma omvat werken van Josquin des Pres een aantal madrigalen van Monteverdi; van J. P. Sweelinck. Na de pauze meer de hedendaagse muziék aan de orde met werken van Hendrik Andriessen, Piet Ketting, Jaap Geraedts, Béla Bartók en Zoltan Koda- ly. Het koor is nog verzocht ook enkele negro-spirituals in het program ma op te nemen. Het concert vangt aan om 8 uur. Kaarten voor dit concert zijn ver krijgbaar bij het VW-kantoor te Den Burg en 's avonds aan de kerk. De toe gangsprijs bedraagt ƒ4,voor aange slotenen bij de Kunstkring ƒ3, Zij, die niet over vervoersgelegenheid beschikken kunnen dit berichten aan de afdeling Culturele Zaken van de ge meente-secretarie. TEXELSE MARKT Gisteren werden aangevoerd: 12 schapen ƒ120,tot ƒ200,24 ram- lammeren ƒ150,tot ƒ250,17 ooi lammeren ƒ130,tot [160,2 koeien ƒ1100— tot ƒ1300,—; 8 pinken 750,— tot ƒ825,en 5 oude rammen ƒ180, tot 400,—. OOSTEREND Burgemeester Spren- ger heeft zaterdagmiddag de nieuwe vestiging geopend van de Coöperatieve Raiffeisenbank Texel aan de Vliestraat te Oosterend. Nadat hij de hoofdingang had ontsloten, konden de vele genodig den een kijkje nemen in het eenvou dige, doch stijlvol uitgevoerde gebouw tje. De buitenmuren zijn opgetrokken uit gele handvormsteen. In de gevel zijn panelen natuursteen (alfa kwartsiet) opgenomen en de kozijnen zijn uitge voerd in teak. Overigens doet het hele exterieur qua vorm en formaat sterk denken aan een royale woonbungalow. Door een zeer gelukkige keuze van kleuren en materialen maakt ook het interieur een prettige indruk. Het plan om de inrichting zodanig te maken, dat aan de sfeer van vertrouwen en gemoe delijkheid wordt bijgedragen, is onge twijfeld geslaagd. Gedurende enkele uren op maandag, woensdag en vrijdag zal het 'kantoor geopend zijn. Mogelijk zullen de ope ningstijden later worden uitgebreid. De openingsplechtigheid kreeg een feestelijk vervolg in „Jatry", waar ver schillende personen het woord voer den. De heer H. de Lugt, voorzitter van de Raiffeisenbank Texel, verwelkomde de genodigden, speciaal de ere-leden Leber en Roeper. Laatstgenoemde heeft voor de bouwplannen de beginstoot ge geven. Onmisbaar instituut Burgemeester Sprenger zei, dat hij door het ontsluiten van de hoofdingang van het gebouw een nieuwe verbinding tot stand had gebracht tussen de Oos- terenders en het geld. Hij gaf een uit eenzetting over de betekenis van het geld in de samenleving. Het is een neutraal ruilmiddel en het is makkelijk als men de geldstroom dicht bij de hand heeft. Dat 'kan dank zij de bank, een onmisbaar instituut in onze samenle ving. De bank heeft een sociale functie. De burgemeester vond het zeer juist gezien in de verschillende dorpen ves tigingen te stichten. Door deze decen tralisatie is het mogelijk zich af te stemmen op de mensen en omstandig heden ter plaatse. Mr. Sprenger sprak woorden van lof tot architect Alkema, die erin was geslaagd het evenwicht te vinden tussen efficiëntie en uitnodigen de sfeer. Het bankbestuur wenste hij veel geluk en constateerde tenslotte: „U hebt geen goed geld naar kwaad geld gegooid". BAKKERS IJZERHANDEL N.V. nieuw telefoonnummer B MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 De heer De Lugt vertelde, dat de bank al meer dan 20 jaar in Oosterend zittingsdagen 'hield. Nu het dorp een eigen bankgebouw heeft, kan Ooster end voor vol worden aangezien. De Oosterenders verdienen het, want niet alleen door eendrachtige samenwerking komen ze tot grootse dingen; ook indi vidueel blaast men een aardig partijtje mee. Met dit laatste doelde de heer De Lugt op de economische activiteiten, waarvan de kottervisserij de belang rijkste is. Groei door toerisme De heer J. F. J. Vreeswijk bracht de gelukwensen over van bestuur en di rectie van de Centrale Bank. Hij wees onder meer op de ontwikkeling van landbouw, visserij en vooral de toeris- enindustrie. Het toerisme doet de mid denstand groeien en dat heeft weer zijn effekt op de bankactiviteiten. De heer Vreeswijk herinnerde eraan dat de Raiffeisenorganisatie in Nederland 600 banken met 1500 kantoren omvat, die een gezamenlijke spaarpot van 6Vs mil jard gulden beheren. Als geschenk overhandigde de spreker een portret van Raiffeisen, die het principe huldig de dat de geldmiddelen van een be paalde gemeenschap moeten worden dienstbaar gemaakt aan diezelfde ge meenschap. De heer G. Schuyt, sprekende na mens de bij de ring Schagen aangeslo ten bankbesturen, vergeleek de Raif feisenorganisatie met een sterke boom, die er nu weer een loot heeft bijge- kregen. Hij hoopte dat men de klanten zadanig tegemoet zou treden dat de nieuwe tak ook overvloedig vrucht zou dragen. Geschiedenis Directeur Th. Graaf gaf een over zicht van de geschiedenis sinds 18 okto ber 1947 toen in het Wapen van Am sterdam de eerste Oosterender zittingen van de Boerenleenbank werden gehou den. In die tijd begon men ook in Den Hoorn, De Koog en De Cocksdorp. De gevolgen van de oorlog speelden een belangrijke rol. Velen werden door de geldsanering voor het eerst met de bank in contact gebracht. In 1946 schafte de bank de eerste boekhoud machine aan; tegenwoordig beschikt men over de computer te Utrecht. In Oosterend deed de groei van de kotter- vloot de bankzaken toenemen. Steeds ONGELUKKIGE VAL UIT BOOM De 11-jarige Martin Kikkert uit Wes tergeest bewaart geen prettige herin neringen aan de vrije dag ter gelegen heid van dee geboorte van de nieuwe oranjetelg. Donderdagmiddag, toen hij met vriendjes in de Dennen speelde, viel hij uit een hoge boom en brak daarbij een been. Toch kan hij van ge luk spreken, want aanvankelijk viel de jongen met het hoofd naar beneden. Dat hij in die stand de grond niet be reikte, was te danken aan een tak, die zijn vak brak. „SOLI DEO GLORIA" ZINGT WEER OOSTEREND Na de zomervakan tie is nu ook de zangvereniging „Soli Deo Gloria" weer op adem gekomen. Vol goede moed is met de repetities be gonnen. Wie graag zingt en zich wel eens een avond zónder tv wil amuse ren, kan vrijblijvend een kijkje komen nemen in het Gebouw voor Christelijke Belangen, waar iedere dinsdagavond vanaf acht uur wordt gerepeteerd. meer betalingen, tegenwoordig ook sa lariëring, liepen via de bank. Woorden van dank richtte de heer Graaf tot de heer J. J. v.d. Berg, de concierge van 'het Gebouw v. Chr. Belangen. Dank zij hem en zijn vrouw had het bankper soneel altijd bijzonder prettig onderdak gehad. Als de zitting niet in het ge bouw kon plaatsvinden in verband met bruiloften en partijen, kon men in de huiskamer van de familie v.d. Berg terecht. Als blijk van dank werd het echtpaar v.d. Berg verrast met bloemen en sigaren. Blijkens de woorden van de heren J. J. v.d. Berg en G. C. Vlaming bewaren ook de gastheren de beste herinneringen aan de mensen van de Raiffeisenbank. Dankwoorden werden ook gericht tot aannemer De Porto De Jong en de onderaannemers (G. Witte, Oele, Ver. Schilders, Electróhuis Bakker, Schoo en Stark), die het ontwerp van architect Alkema keurig hebben uitgevoerd. Half oktober in gebruik SOCIALE WERKPLAATS NADERT VOLTOOIING De nieuwe sociale werkplaats (op de hoek Slingerweg-R.P. Keijserweg te Den Burg) is vrijwel gereed. Het ge bouw is vrijdag door aannemer C. Duin opgeleverd en reeds is begonnen met het inrichten van de verschillende werkruimten. Zoals bekend is bij de bouw uitgegaan van de bestaande tim merfabriek van Bakker, die door de ge meente is gekocht. Het verbouwplan voorzag in een uitbreiding tot drie maal de oorspronkelijke oppervlakte. De werkplaats omvat nu een montage ruimte (in het oude gedeelte) van 110 m2, een lijstenmakerij/boekbinderij van 61 m2, een werkplaats voor hout bewerking van 90 m2, een kantine van 106 m2 en een reeks kleinere vertrek ken, zoals toiletten, douches, dokters kamer, vergaderzaaltje, kantoor, maga zijn en administratie. Een 'belangrijke activiteit in de mon tageruimte wordt de door de orgelfa- briek Ploeg uitbestede bouw van elek tronische orgels. Vele handen vinden werk met het maken van zg. draadbo men en printplaten. Ook de andere af delingen van de werkplaats zullen niet over gebrek aan opdrachten te klagen hebben. In de afgelopen jaren zijn tal van waardevolle contacten gelegd, ook met grossiers en handelaars op het vas te land. Dankzij een uitgebreid machi nepark zal het mogelijk zijn tal van producten in massa te vervaardigen. Nog een dezer dagen werd een con tract afgesloten voor de fabricage van 180.000 tentharingen. Het is de bedoeling de werkplaats half oktober in gebruik te nemen. En kele weken later volgt de officiële ope ning. OUD-LEERLINGEN NAAR PAARDENMARKT De Vereniging van oud-leerlingen van de lagere landbouwschool zal bij voldoende belangstelling op dinsdag 15 oktober een excursie maken naar Zuid- Laren, waar de vijftiende jaarlijkse paardenmarkt wordt gehouden. Er is ook een tentoonstelling en demonstratie van tal van landbouwwerktuigen. Ver rokken wordt met de boot van 7 uur; met de boot van half acht 's avonds hopen de oud-leerlingen terug te keren. De kosten bedragen ƒ12,50 p.p. Men dient zelf voor vervoer naar de boot te zorgen. Belangstellenden dienen zich voor 8 oktober op te geven bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, of de heer F. Breman, Veldheim O 162. Het voeren van propaganda voor Texel ziet de vereniging Vrienden kring Texel niet meer als haar taak. Het streven zal voortaan gericht zijn op bescherming van natuur en land schap van het eiland. Deze beleids wijziging werd bekend gemaakt door secretaris D. J. Mus uit Zaandam, aan het begin van de ledenvergadering, die zaterdagmiddag in ,,De Linde- boom-Texel" werd gehouden. Het doel van de vereniging is te vaag geble ken om er met voldoende succes pro paganda voor te kunnen voeren. Daar door is het ledental de 300 nog maar nauwelijks gepasseerd. Veertig leden zijn op Texel zelt woonachtig, wat een belangrijke stijging is ten opzichte van vorig jaar. Overigens wonen de leden door het hele land verspreid. Het is niet waar dat vrijwel alle leden in de Zaanstreek wonen, zoals bij de oprich ting door de heer Mus, nu drie jaar geleden, wèl het geval was. Een opmerkelijk idee werd tijdens de bijeenkomst door de heer M. Mantje uit De Koog naar voren gebracht. Hij ver- lelde dat de traditionele rondleidingen in de vogelreservaten veel geld kosten en uit het oogpunt van vogelbescher ming en voorlichting uit de tijd raken. De heer Mantje zei te voelen voor de aanleg van wandelpaden door de reser vaten met informatie op bordjes, zoals nu reeds gebeurt in De Krim. Ook het plaatsen van een verrekijker b.v. bij De Geul, hoort tot de mogelijkheden. In de vorige vergadering werd al voorgesteld de in vogels geïnteresseer de toerist van dienst te zijn door het maken van uitkijkposten, kijkers en afbeeldingen van vogels, die zijn waar te nemen. Desgevraagd verklaarde de heer Mus (die wegens afwezigheid van de voorzitter de vergadering leidde) dat de besprekingen nog niet verder zijn gekomen dan de bestuurstafel. Wel was intussen duidelijk geworden dat de kosten van de genoemde voorzieningen zeer hoog zullen zijn. Volgens de heer Mantje zou de Vriendenkring deze ideeën moeten voorleggen aan Staats bosbeheer en Natuurmonumenten. Watervervuiling De heer Mantje vestigde vervolgens de aandacht op het probleem van de watervervuiling op Texel. Hij vertelde dat het Kogerveld nu al volledig „ver giftigd" is. De vervuiling is zelfs al doorgedrongen tot in het gebied van De Bol bij Oosterend. Het verschijnsel wordt niot alleen veroorzaakt door de toeristen, maar ook door boeren b.v. bij het ontsmetten van bloembollen. Te genwoordig wordt veel overheidsgeld beschikbaar gesteld voor recreatieve voorzieningen, maar aan de nadelige gevolgen van de recreatie wordt te wei nig aandacht besteed. Vanuit de vergadering werden meer zaken naar voren gebracht, waaraan de Vriendenkring aandacht zou moeten besteden door ze onder de aandacht te brengen van gemeentebestuur of an dere bestuurslichamen. Zo werd gepleit voor voorzieningen aan de weg bij De Bol (op drukke dagen kunnen daar de autobussen slechts met veel moeite de vele geparkeerde auto's passeren), het planten van meer bomen in de dorpen en het aanleggen van een ruiterpad in Eierland. Méér doen Eerder op de middag had een der aanwezigen erover geklaagd, dat hij op de veel door zijn kennissen gestelde vraag „wat dóet de Vriendenkring eigenlijk?" het antwoord min of meer schuldig moest blijven. Alle aanwezi gen waren het erover eens, dat meer activiteiten ontplooid moesten worden. Zo werd gepleit door een adhesiebetui ging aan het streven tot behoud van sohapenboeten. Mogelijk kan de Vrien denkring deze aktie steunen, hetzij door stichting van een fonds, hetzij op andere wijze. Men was 'het er over eens dat de boeten moeilijk voor recreatieve bewoning gebruikt kunnen worden, omdat door de aan te brengen ramen en deuren het karakter wordt aange tast. (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1