Cjroen 17wartsjexeh in het harL, Electrohuis (j Kastanjeboom (150) onderging chirurgische behandeling D Serviezen Straalkachels jeerlingen RHBS onderzoeken verhouding burger - gemeente Goede ontvangst van Sikkens' éénacter „Veilig in de kelder" Enquête start binnenkort Archeoloog G. L). v.d. Heide sprak over geschiedenis van Zuiderzeegebied Voor Rotary Texel leroep niet ontvankelijk mORLOPIG RUST OP DE HORS echte gezinsbank 60 JAAR MOERBEEK A.E.G. f22.50 SIMCA1301/1501 TtMOlTT Garage „WESTEND" r IJDAG 82e JAARGANG No. 8306 OKTOBER 1968 jlgave N.V. v/h Lange veld De Rooij pjlbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verachjjnt dinsdags en vrijdags. Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert: 18 ct per mm. De 25 leerlingen van de vierde klas de RHBS Texel zullen over enkele reken beginnen met het enqueteren an 220 willekeurige Texelaars. Het is bedoeling te ontdekken welke bete- enis het voor de Texelaar heeft, dat iij bij een gemeente hoort. Vastgesteld ial worden in hoeverre de burger be- ingstelling heeft voor het gemeentelijk lestuur, in hoeverre hij een positieve ouding tegenover de gemeente heeft welk beeld hij heeft van zijn ge- jeentelijk bestuur. De 220 ondervraag- en zullen een doorsnee van de Texelse evolking zijn, zodat de conclusies die it de enquête zullen worden getrok- :en, maatgevend voor de hele eiland- levolking zijn. Het idee voor de enquête is uitge daan van de heer O. Feitsma, leraar taatsinrichting. Hij acht het nuttig dat njn leerlingen door het enqueteren ver dit onderwerp contact krijgen met llerlei mensen en vindt ook het uit kerken van de resultaten leerzaam. De eerlingen werken overigens voorname- ijk in hun vrije tijd aan dit unieke project". Einddoel is een waar- chijnlijk zeer lijvig rapport, waarin e door het onderzoek aan het licht ge komen feiten worden opgesomd als- nede de conclusies die eruit kunnen 'orden getrokken. De 'heer Feitsma verwacht dat zijn lerlingen binnen twee weken aan de lag kunnen. Vragenlijst Momenteel wordt gewerkt aan de ragenlijsten, die door de leerling zelf weten worden ingevuld: hij onder- raagt de geënqueteerde aan huis De ijst van te ondervragen mensen is sa- lengesteld aan de hand van het be- olkingsregister, waarbij de te bezoe- adressen volkomen willekeurig erden getrokken. De ondervraagden )lijven anoniem; hun naam komt dus net op het enquêteformulier te staan, loewel de gemeente niets met het plan litstaande heeft, hebben burgemeester >prenger en secretaris Beemsterboer aten weten graag medewerking te wil len verlenen en met belangstelling de resultaten tegemoet te zien. Zij zullen tot het eind van het jaar geduld moeten hebben De heer Feitsma gelooft zijn rapport niet eerder klaar te kunnen hebben. Met het enqueteren van de 220 Texelaars zal ongeveer drie wéken ge moeid zijn. Om het analiseren gemak kelijker te .maken zal gebruik worden gemaakt van de begrippen gemeente lijke burgerschap en gemeentelijke bur gerzin. Onder het eerste moeten we verstaan de belangstelling van de bur ger voor het gemeentelijk bestuur; de gemeentelijke burgerzin is de innerlijke houding tegenover de gemeente. Verband Om zoveel mogelijk denkbare ver banden te kunnen constateren, moet men veel van de ondervraagden weten; geslacht, schoolopleiding, beroep, gods dienstige gezindte, verenigingsactivitei ten, het al of niet wonen in een be stuurscentrum, enz. De heer Feitsma heeft zich wel enigszins moeten be perken om in de praktijk geen moei lijkheden te krijgen. Zo zal niet naar het inkomen worden geïnformeerd, hoe wel dit gegeven wel tot zeer interes sante conclusies zou kunnen leiden. 'Bij het enqueteren zal worden ge vraagd naar het tijdstip waarop men op Texel kwam wonen, de koopgewoonten, aandeel in het verenigingsleven, het be kleden van functies in verenigingsle ven, ambt of kerk, of men met kennis sen wel eens over gemeentelijke aange legenheden spreekt en over welke on derwerpen, of men tevreden is over het gemeentebestuur, in welk opzicht het beter zou kunnen enz. Men wordt ver der uitgenodigd een oordeel te vellen over de wijze waarop de gemeente be paalde taken vervult. Gevraagd wordt of men de namen van bepaalde plaatse lijke autoriteiten kent en wat de be langrijkste taken van die functionaris sen zijn. Van de ondervraagden wordt niet verwacht dat zij ingewikkelde be schouwingen geven. De beantwoording geschiedt volgens het doorhalen-wat- niet-verlangd-wordt systeem en het .aanwijzen van reeds gegeven mogelijk heden. NAJAARSVERGADERING OUD-LEERLINGEN De oud-leerlingen van de landbouw school houden vrijdag 11 okober hun najaarsvergadering in de Landbouw school, aanvang 8 uur. De agenda ver meldt de bespreking van het winter- programma en de uitreiking van de prijzen van de onlangs gehouden ploeg- wedstrijd. Ook de diploma's hand- en machinemelken worden uitgereikt. Ver der zullen dia's van Texel worden ver toond. NIOZ SLUIT DEEL VAN WAD AF Binnenkort zal een deel van het door het Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee gepachte Wad bij de Prins Hendrikpolder worden afgeslo ten. Het is een langs de dijk gelegen strook van ongeveer twee kilometer lengte waar binnenkort met verschil lende proefnemingen zal worden be gonnen. Bordjes met het opschrift „Biologisch proefterrein geen toe gang voor onbevoegden" zullen de grens van het afgesloten gebied aan geven. Het Ministerie van Defensie zal de lors voorlopig niet als schiettcrrein unncn gebruiken. De Kroon heeft na- nelijk beslist dat het beroep van de ninister van Defensie tegen de weige- ing van de hinderwetvergunning door en W niet ontvankelijk is. Ook het icrspronkelijke verzoek om een hinder wetvergunning is door de Kroon niet mtvankelijk verklaard. Men is van me- »ng, dat B en W dit ook hadden kun- icn doen. Vandaar dat het besluit van en W om de vergunning te weigeren, vernietigd. Het verzoek om een chietinrichting op de Hors te mogen lebben bevatte nl. onvoldoende infor matie omtrent de te volgen aanvlieg- outcs, het soort vliegtuigen en de aard an de raketten en oefenbommen. Het besluit van de Kroon houdt dus nog geen definitieve weigering van de chietinrichting in. Defensie zou nu een •eter geformuleerde aanvraag kunnen ndienen, waarmee de hele procedure 'pnieuw zou beginnen. Tijdens de lang- 'urige behandeling van de geruchtma- tende kwestie zijn op de Hors geen efeningen meer gehouden, zodat het 'P de uitgestrekte zandplaat en in de langrenzende natuur- en recreatiege- 'ieden al twee jaar rustig is geweest, leze stilte, zo wordt nu verwacht, zal 'og minstens één jaar aanhouden. In de Middelburgse schouwburg heeft de toneelgroep Studio zaterdagavond de éénacter „Veilig in de kelder" van de Texelse HBS-lcraar drs. J. Sikkens opgevoerd. Het stuk was opgenomen in een reeks van drie, gepresenteerd onder de naam Trichloor. Blijkens de recensie in de Provinciale Zeeuwse Courant maakte het stuk van Sikkens verreweg de beste indruk. Met betrof hier overi gens nog niet de officiële première; die vindt plaats op een nog nader te bepa len tijdstip. Intussen zal Trichloor vrij wel elke avond in de provincie zijn te zien. Trichloor omvat dus drie op zichzelf staande éénacters van verschillende auteurs: „Racket baby" van de Pool Mrozek, „Veilig in de kelder" van de Nederlander J. Sikkens en „The succes- full life of three" van de Cubaanse Maria Irène Fornes. De drie stukken vertonen een duidelijke parallel. Repe terend motief is de decadentie van de huidige samenleving, het aantonen van absurditeiten in een soms amusante, soms navrante benadering. Voor wat betreft „Veilig in de kelder" merkt de Provinciale Zeeuwse Courant op: Sterk ensemblewerk van Studio, in een gede cideerde prachtige regie van Lodewijk de Boer. Dit onderdeel maakte de avond tot een evenement. De regisseur wist in toon en mise-en-scene een zo grote harmonie tot de tekst te bereiken, dat de auteur zich voor de vertolking van „Veilig in de kelder" geen idealer gezelschap kan wensen. In een enorm tempo velt Studio hier het door Sik kens uitgesproken vonnis over een maatschappij, die welvaart ziet in ver val, die kracht put uit vermoeide fra sen. Sikkens schreef een geweldig stuk toneel. De hele facade draaft voort: holle woorden, modewoorden, sussende cliché's, betuttelende interventies, de gekanaliseerde chaos van een wereld, die bij ieder nieuw uitgedacht wapen hoera en om vrede roept Wat Sikkens doet lijkt erg gemakkelijk, zijn bena dering is al bijna weer een nieuw cliché, de hypocrisie van de samenle ving is zo duimendik, dat elke vorm van ontluistering te gemakkelijk wordt. Maar Sikkens benadering is zo indrin gend, zo compleet, dat men haar er vaart als een zeer intelligent geschre ven extract vol nieuwe harde vormen van symboliek. Het is noch fatalisme noch een roep om bezinning. Het is een momentopname, bestemd voor het ar chief, vergelijkingsmateriaal, leuk voor later. „Veilig in de kelder" maakt dit drieluik van Studio vooral ook tot een artistiek succes. De bezetting van „Vei lig in de kelder": Edda Barens, Jaap Hoogstra, Tom Jansen, Hugo Metsers, Wim de Meijer, Liesbetli Struppert. Gisteravond is „Trichloor" opgevoerd in Tilburg. Hedenavond wordt gespeeld in Breda, morgen in Nijmegen, maan dag in Almelo, dinsdag m Delft, wóens- dag in Amersfoort, donderdag en vrij dag in Eindhoven, 15, 16, 17 en 18 ok tober in Scheveningen en de 19e in Arnhem. VERENIGINGSSUBSIDIES VASTGESTELD Burgemeester en Wethouders zijn ak koord gegaan met de voorstellen van de Stichting Cultureel Werk omtrent de subsidies voor de diverse verenigingen. De in de krant van de vorige week ge noemde bedragen, zijn dus definitief toegekend. „Archeologie is het meest simpele vak ter wereld", aldus de heer G. D. van der Heide, hoofd van de afdeling Oudheidkundig Bodemonderzoek van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders en beheerder van het museum voor de IJsselmeerpolders op Schok land. De heer v.d. Heide sprak dins dagavond in hotel „De Lindeboom- Texel" voor de Rotaryclub. Dat ar cheologie zo'n simpel vak is, heeft geen der toehoorders echter geloofd. Uit het betoog bleek namelijk dat het aankomt op deduceren en combine ren en dat bij dit merkwaardige detec tivewerk ook kennis van andere we tenschappen, zoals biologie, noodzake lijk is om de conclusies te kunnen trekken, waarmee de kennis van de prae-historie wordt vergroot. De heer v.d. Heide sprak over het gebied van de Zuiderzee en zijn bewoners in de afgelopen 10.000 jaar. Hoewel hij slechts 40 minuten spreektijd ter be schikking had („250 jaar per minuut"), wist hij zijn gehoor te boeien met veel interessante feiten. De vertoonde dia's vormden daarbij welkome illustratie. Men heeft veel van de wordings- en bewoningsgeschiedenis van het Zuider zeegebied kunnen achterhalen door op gravingen. Vooral de laatste tijd, nu grote delen van de voormalige Zuider zee door de mens worden droogge maakt, heeft het archeologisch onder zoek de vleugels kunnen uitslaan. Be langrijke gebeurtenissen bij het ont staan van het gebied waren de ijstijden. Het landijs voerde grote hoeveelheden morenenpuin mee, dat bij het smelten van het ijs achterbleef. Nog duidelijk is de voorste begrenzing van het zg. Drentse stadium, de voorlaatste ijstijd te zien. De lijn loopt van Texel, Wie- ringen, Gaasterland, Urk, Schokland, de Voorst, Havelte en via Drente oost waarts. Op alle genoemde plaatsen zijn de verhogingen en puinresten nog te vinden. De gletsers van de laatste ijs tijd bereikten de bekende lijn Haarlem- Nijmegen, het Amcrsfoortse stadium. Nagegaan kan worden uit welke ge bergten in Scandinavië de stenen af komstig zijn. Na een betrekkelijk war me periode volgde een nieuwe ijstijd, maar daarbij bereikten de gletsers ons land juist niet. Ten zuiden van de ijs massa's heerste een koud klimaat. Er was een toendralandschap en nog zui delijker lagen uitgestrekte steppen. Mammoeten Thans uitgestorven dieren als mam moet, wolharige neushoorn, reuzen- hert en steppenwisent leefden en stier ven er. Hun beenderen, tanden, slag tanden en geweien worden in de bodem aangetroffen, tot op een diepte van 30 meter. Ook bij Texel, dat men in geo logisch opzicht wel tot het besproken gebied kan rekenen, zijn overblijfselen van mammoeten opgevist. Aan de hand van de resten en de bodem waarin ze worden gevonden, kan worden gezegd, dat de dieren van tijd tot tijd door het water werden overvallen (als de rivie ren door het ijs verstopt waren) en verdronken, getuige de vele beenderen die in de voormalige rivierbeddingen zijn aangetroffen. Mede door deze vondsten kon de vroegere ligging van IJsel en Vecht worden vastgesteld. Voorts is gebleken, dat de mensen zich juist in de buurt van de rivieren ves tigden, op de verhoogde gedeelten, want hier worden hun resten en de resten van hun gebruiksartikelen ge vonden. In Oostelijk .Flevoland werd een 6000 jaar oud bos aangetroffen. Maar ook uit de overblijfselen van die ren kan men zich een voorstelling ma ken van het landschap. De overblijfse len van bevers wijzen erop, dat het een waterrijk gebied met veel bomen moet zijn geweest. In het Zuiderzeegebied zijn massa's stenen gebruiksvoorwerpen gevonden, uit de periode van 220-1800 v. Chr. En ook potten waarvan de stijl kenmerkend is voor bepaalde culturen. Minder primitief De heer v.d. Heide vertelde, dat de mensen uit de jonge steen- en brons tijd minder primitief waren dan men over het algemeen denkt. Er moet een georganiseerde maatschappij zijn ge weest en al heel vroeg zijn contacten met andere volken gelegd. Dat laatste blijkt uit de voorwerpen, die van die volken afkomstig zijn. De mens uit het stenen tijdperk liet zijn werktuigen b.v. door specialisten maken. Hun werk plaatsen, met massa's stenen en herts- (Zie vervolg derde blad) GEEN VOORRANG OOSTEREND Dinsdagavond ont stond op de hoek Oosterenderweg- Harkebuurt een aanrijding. Van Harke- buurt kwam de Oosterender P.M. Hij gaf geen voorrang aan de op de Ooster- enderweg rijdende G. Terwindt in zijn Austin 7. Terwindt trachtte uit te wij ken en kwam al remmend tegen een verkeersbord tot stilstand. De Austin werd licht beschadigd. De Opel van M. mankeerde niets. PRIJSWINNAAR 60 GULDEN woensdag 2 oktober De heer Th. van Heerwaarden, Molenstraat 71, Den Burg Maak een proefrit bij: Vliestraat 11 - Oosterend Telefoon (02223) 396 PARKSTRAAT 26-30 - DEN BURG E oude kastanjeboom op de Stenenplaats te Den Burg heeft deze week een vrij zware operatie ondergaan. Twee boomchirurgen, de gebroe ders Copijn uit Groenekan, zijn drie dagen met de be handeling bezig geweest. Pas over enkele jaren kan worden gezegd of de opera tie is geslaaqd, maar de he ren Copijn hebben goede hoop, dat de verzwakte pa tient er weer bovenop zal komen. Boomchirurgie wordt nog maar twee jaar in Nederland beoefend. In het buitenland, vooral de Verenigde Staten, is het beroep veel langer be kend. Bomen, die tekenen van ouderdom vertonen wor den vaak omgekapt. In veel gevallen zou dat niet nodig zijn geweest als men de boomchirurg erbij zou heb ben gehaald. Door een spe ciale behandeling is het mo gelijk de bomen nog genera ties lang in stand te houden zonder gevaar voor de omge ving. Populaire ouwe De oude kastanjeboom op de Stenenplaats, misschien de oudste, in ieder geval Texels populairste boom, vertoonde de laatste jaren zo ernstige ouderdomsgebreken, dat men er bij gemeentewerken al re kening mee hield, dat hij zou moeten verdwijnen. De ge broeders Copijn werden erbij gehaald, maar deze wilden de patiënt niet opgeven. In tegendeel: de kansen op her stel werden nog groot geacht. Dat de laatste jaren grote stukken van de kroon zijn af gestorven, houdt verband met verslechtering van de wor tels, zo vertelde de heer Jöm Copijn ons. Dat is veroor zaakt door de grondverdich- ting (o.a. het gevolg van het verkeer) ten beschadigingen, die zijn ontstaan bij het leg gen van kabels en pijpen. Versterkend voedsel Geholpen door personeel van gemeentewerken werden stukken van de wortels bloot gelegd en de stervormige kuil die daarbij rond de stam ont stond, werd opgevuld met humus, waaraan een speciale meststof, „dendroform", werd toegevoegd. Door deze krachtvoeding zal de boom tot extra groei worden ge stimuleerd. De behandeling bestond verder uit het verwijderen van dode en halfdode takken. De wonden, die daarbij ont stonden, werden behandeld met een speciale lakbalsem Verwacht wordt dat de afge zaagde vlakken binnen en kele jaren zullen zijn over groeid, zodat ook inrotten niet meer mogelijk is. Zwaar leven Een kastanjeboom heeft op Texel geen makkelijk be staan. In het algemeen kan zelfs worden gezegd dat kas tanjebomen op de eilanden niet thuishoren. Ze zijn ge voelig voor het zout uit de zeewind. In het voorjaar worden zo veel jonge bladen vernield, waardoor de boom slecht assimileert. Dat de kastanje op de Ste nenplaats er toch al sinds mensenheugenis staat, is te danken aan de beschermende huizen die er dicht omheen staan. De top groeit dan ook niet boven die huizen uit. De boom op de Stenen plaats is ongeveer 150 jaar oud. Hij is waarschijnlijk in 1813 geplant, mogelijk als oranjeboom na de Franse tijd. Marteling Burgers, die de dikke boomstam als mededelingen bord gebruikten, hebben er in de loop der jaren honder den spijkers ingeslagen. Ook onder die marteling heeft de conditie van de boom gele den; het in de sappen te rechtkomende ïjzeroxyde ver oorzaakt allerlei ongunstige reacties. De heer J. van Hoorn, directeur van Ge meentewerken, zei te hopen, dat het publiek hiermee voortaan rekening zal 'houden en zo zal helpen de boom nog lange tijd te behouden.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1