Groen Tjwartsjexels in het harL, Serviezen Te bescheiden onderwijzeres in de bloemetjes gezet Nieuwbouw Groene Kruis eind januari in gebruik? Moerbeek's Kostbare cadeaus van oud-leerlingen Afscheid na 45 dienstjaren Nood dringt: zusters zakken door vloer Nog steeds geen Vogelswel en wee (VII) Natuurbescherming meer effektief bij internationale aanpak UW W/>. 60 JAAR MOERBEEK 6 stalen 1 slaapkamers! ft rheumabureau Oud-notaris Mulder (82) overleden 82e JAARGANG No. 8307 OKTOBER 1968 itgaTe N.V. v/h Langeveld Dc RooU wibus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomhmn 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Mejuffrouw A. v.d. Heuvel heeft af scheid genomen als onderwijzeres aan de CVO-school te Den Burg. Zelf had ze hel liefst met stille trom willen ver dwijnen. Bescheidenheid is nl. een ken merkende trek van deze onderwijzeres. Het is gebruikelijk, dat mensen, die na lange tijd hun werkzaamheden beëindi gen formeel bezwaar maken tegen een huldiging bij het afscheid. Het hóeft immers allemaal niet, die drukte.... Maar in het hart wordt het toch wel prijs gesteld dat men niet zómaar de crgetelheid ingaat. Bij mejuffrouw v.d. Heuvel is die bescheidenheid ech ter beslist niet voorgewend. Ze heeft alles gedaan om aan een officieel af scheid te ontkomen en koesterde gerui- tijd hoop dat ze er met een paar handdrukken in besloten schoolverband vanaf zou zijn. Maar zij had buiten de oud-leerlingen gerekend, die het als een heilige plicht zagen om de onder wijzeres, die er op één maand na 45 dienstjaren heeft opzetten, in de bloe metjes te zetten. „Juf" stemde er na larug aandringen in toe, maar ze vreesde dat het een sof zou worden, omdat er vast niet meer dan vier of vijf mensen zouden ko- Het werd geen sof. Zaterdag middag was het van vier tot zes uur voortdurend druk in „Eben Haëzer". Honderden oud-leerlingen, vrienden en andere relaties kwamen de nog zeer vitale onderwijzeres de hand schudden. Er waren zelfs oud-leerlingen van het vasteland gekomen. De bijeenkomst kreeg daardoor het karakter van een reünie, waarbij vele herinneringen werden opgehaald. Dikke streep Ds. Froentjes vertelde in zijn speech dat de receptie bedoeld was om een dikke streep te zetten onder al het werk dat juffrouw v.d. Heuvel had ge daan. Dit ondanks hel feit, dat juf frouw zelf de voorkeur gaf aan een dun stippellijntje. „Zelf bent U te weinig NUTSDEPARTEMENT START MET AVOND OVER HISTORIE VAN TEXEL Het departement Texel van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen start met haar winterprogramma op 15 ok tober. Op die avond zal de heer J. A. v.d. Vlis in hotel „De Lindeboom- Texel" een voordracht houden over de historie van ons eiland. Deze eerste avond is ook toegankelijk voor geïnte resseerde nict-leden. Na afloop wordt een bespreking gehouden, waarbij vra gen kunnen worden gesteld. Maandagavond 2 december komt de toneelspeler Rob Geraerds met een voordracht van Scrooge and Marley, van Dickens. Rob Geraerds treedt die middag voor de scholen op. Begin februari zal door het Zuid- afrikaanse bureau „Satour" een inlei ding worden gegeven, gevolgd door in teressante natuurfilms. Over (politiek zal niet worden gesproken Op 21 maart verzorgen de journalis ten Han en Wina Born een causerie met muziek over Frankrijk. Het wordt een avond in Franse sfeer, waarbij ook ge legenheid bestaat voor het proeven van wijnen. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn Maandag: volwassenen 10 - 12 uur; ou dere jeugd 12 - 13.30 uur. Dinsdags volwassenen 14.30 - 16.30 u. en 19.30 - 21.30 uur; Jeugd 16.30 - 17.30 uur. Woensdags jeugd 14.30 - 17.30 uur Vrijdagsvolwassenen 14.30 - 16.30u. en 19.30 - 21.30uur; oudere jeugd van 14.30 - 16.30 u.; jeugd 16.30 - 17.30 u. overtuigd van de waarde van Uw werk", aldus de spreker die voorts wees op de grote rol, die een onder wijzeres in het leven van de jeugd speelt. Juffrouw v.d. Heuvel hèd bete kennis; zij wordt algemeen gewaar deerd als een goede onderwijzeres. Ds. Froentjes complimenteerde de commis sie van oud-leerlingen, die bij de voor bereidingen van de receptie zodanig te werk waren gedaan, dat juffrouw wel „voor de bijl móest". Het schoolbestuur was daar niet in geslaagd. Ds. Froen- jes dankte namens het schoolbestuur voor het zegenrijke werk dat de schei dende onderwijzeres in al die jaren heeft verricht. Geschenken Namens de oud-leerlingen sprak de heer Jac. Schotanus. Hij constateerde met voldoening: Nu zit U en sta ik; een hele tijd geleden was het andersom. Om de scheidende juf een passend ge schenk te kunnen meegeven, hadden de oud-leerlingen een aktie gevoerd. Het resulaat daarvan werd zichtbaar toen een gordijn opzij werd getrokken: een fiets, een diaprojector met scherm en een gouden schakelarmband. Mej. v.d. Heuvel toonde zich zeer verrast. „Ik ben er nu bijna van overtuigd, dat ik een goede onderwijzeres ben geweest", zei ze. EHBO-VERENIGING GEEFT VERVOLGCURSUS OUDESCHILD De EHBO-vereni- ging begint op donderdagavond 10 ok tober in 't Skiltje met acht vervolg- lessen van de eerder gehouden diplo ma-cursus EiHBO. Gehoopt wordt, dat alle deelnemers aan de cursus van de afgelopen winter ook nu weer present zullen zijn. Aan de vervolgcursus kun nen bovendien deelnemen; degenen, die de vorige keer hun diploma niet heb ben gehaald en het examen dus nog eens over willen doen; mensen die hun diploma hebben laten verlopen en ge diplomeerden, die hun diploma geldig willen houden door het ieder jaar vol gen van tenminste acht oefenavonden. Belangstellenden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij mevrouw Vis ser, Loodssingel 42 te Oudeschild, tele foon i(02220) 2768. „ATHENA" DRAAIT WEER OUDESCHILD De handwerk- en hobbyclub „Athena" van mevrouw J. C. Janssen-van Es te Oudeschild is weer gestart, na een periode van weinig ac tiviteit. Iedere dinsdag zijn meisjes van 7-8 jaar welkom ten huize van de leidster, van half vier tot half zes. Meisjes van 9-10 jaar vrijdagmiddag van half vier tot half zes; van 11-13 jaar dinsdagavond van 7.00^8.30 uur; van 13 - 14 jaar donderdagavond van 7.30-9.00 uur. Meisjes van alle leeftij den kunnen deelnemen aan een cursus „bordurend schilderen", waarvoor men met mevr. Janssen contact kan opne men. De handwerksters, die 's middags komen, betalen per maand ƒ1,50; de avondhandwerksters ƒ2,25. KAMERKOOR TROK 75 BELANGSTELLENDEN DE WAAL Het concert van het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel in de Hervormde kerk van De Waal, trok donderdagavond 75 belang stellenden. Het concert, met diverse toegiften, was zoals gewoonlijk van hoog peil. Zoals bekend was dit voorlo pig het laatste evenement van de stich ting Kunstkring Texel, die nu een „sluimerend bestaan" is begonnen. Vcrschfint dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbont; Coop. Raif* feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. SCHOOLBIBLIOTHEEK MET VERGROTE COLLECTIE DE KOOG De bibliotheek van de Lubertischool te De Koog beschikt thans over een nieuwe, grotere collec tie. Er zijn nu 650 boeken, waarvan 300 voor de jeugd. Woensdagmiddag 9 ok tober wordt weer begonnen met uitle nen, Van 15.00-15.30 uur voor de jeugd en van 15.30-16.15 uur voor anderen. door A. J. Binsbergen In geen ander land worden de vogels zo goed door wettelijke bepalingen be schermd als in ons land. Weliswaar heeft men in andere landen vaak ook een goede vogelbeschermingswct, maar de uitvoering daarvan laat nog alles te wensen over. Dat geldt met name voor Zuid-Europese landen als Italië en Spanje, waarheen onze vogels in deze tijd van het jaar trekken om er de winter door te brengen. Een belangrijk gebied voor de over winterende vogels is in Spanje de uit- half twee zal de begrafenis plaatsheb- de z.g. Marismas. Het Worl Wildlife Fund bij ons het Wereld Natuur- fonds geheten ijvert op het ogenblik voor het behouden van een gedeelte van dat gebied, de Hinojos, dat be dreigd wordt door ontwatering. Waddenzee Ook het behoud van de Waddenzee is een zaak van internationaal belang. Op het Internationale Vogelbescher- mings-Congres, dat in mei van dit jaar werd gehouden in Hongarije, werd een resolutie aan de Nederlandse regering gezonden, waarin er op werd aange drongen dat niets wordt ondernomen dat de Europese vogelbevolking zou schaden. M.a.w., de Waddenzee moet ter wille van de vogels behouden blij ven, te meer omdat andere voedselge- bieden in West-Europa sterk in waarde zijn achteruit gegaan door industriali satie en de daarmee gepaard gaande waterverontreiniging. Volièrcvogels De Nederlandse Vogel wet beschermt alle vogels, die in het wild in Europa voorkomen, met uitzondering van de vogels, die onder de Jachtwet vallen (eenden, ganzen, snippen enz.) het het pluimvee. Het kan dus voorkomen dat een niet in ons land voorkomende soort toch niet in een kooi gehouden mag worden, omdat het een Europese vogel is. Anders ligt het met de exotische kooivogels, die hier in massa geïmpor teerd worden, waarbij geen import- PRIJSWINNAARS 60 GULDEN 3 oktober: mej. A. Ran. Julianastraat 6, Den Burg 4 oktober: de heer A. Vonk, Kotterstraat 25, Oosterend 5 oktober: de heer J J. Zegel (Textielhuis) Schilderend 114, Den Burg MEUBELHAMDEL Den Burg Tel. 2572 restricties gelden. De vogelliefhebbenj neemt op het ogenblik sterk toe, niet alleen bij ons, maar ook in andere lan den. Het valt te begrijpen, dat de vogel vangers en -handelaars in de tropische landen onder deze omstandigheden ge weldige zaken kunnen doen. Intussen werkt deze ontwikkeling een snelle vermindering van sommige soorten in de hand. In een land als Columbië le ven 1600 verschillende soorten. Vijf honderd daarvan worden als gevolg van de activiteiten van de vogelvangers met uitroeien bedreigd. Hierin vond het Internationale Congres in Honga rije aanleiding om er bij de regeringen op aan te dringen, dat met de grootste spoed stappen worden genomen om de invoer van levende vogels te verminde ren en te reguleren. Met name werden als belangrijke importeurs genoemd; "de Verenigde Staten, België, Groot-Br-it- tannië, Frankrijk en Nederland. Tot nu toe hebben de vogelbescher mers in Nederland zich met deze zaken nog niet bezig gehouden. De bescher ming van de eigen vogels staat voorop en eist alle aandacht. Niet alleen dat de broedgebieden worden bedreigd en ge zorgd moet worden voor reservaten, maar de bedreiging door pesticiden, ontwatering enz. is van nog groter be lang. „Vogelberscherming" De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels bestaat op 1 januari a.s. zeventig jaar. Het streven is om omstreeks die datum een ledental van 10.000 te bereiken; er zijn nu zo'n 9 800 leden. Uit dit ledental blijkt wel, dat lang niet elke vogelliefhebber lid is van Vogelbescherming. Het aantal leden zal dan ook veel verder moeten kunnen stijgen dan tot het voorlopige streefgetal van 10.000. Ooievaars In het jubileumjaar wil men voorts streven naar de stichting van een „ooievaarsfarm", van waaruit ons land weer opnieuw met deze prachtige, op vallende vogel bevolkt kan worden. De ooievaar plant zich in gevangen schap makkelijk voort, zodat deze plan nen een "uitstekende kans van slagen hebben. Met het projekt is een bedrag gemoeid van 25. a 30.000 gulden, dat nog niet helemaal bijeen is. De ledenwerf-actie van de Vereni ging tot Bescherming van Vogels geeft u kans op een prijs. Men kan zich als lid opgeven bij de vereniging, De Ruy- terkade 100, Amsterdam. Het lidmaat schap kost ƒ7,50 (minimum). Voor een abonnement op „Het Vogeljaar" moet extra betaald worden. Het qebeurt nog al eens, dat ik ge vraagd word aan de hand van een (Zie vervolg pagina 2) Het in aanbouw zijnde gezondheids centrum van het Groene Kruis Texel zal eind december worden opgeleverd. Gehoopt wordt het gebouw eind januari of begin februari te kunnen openen. Deze mededeling „met 33 slagen om de arm" werd donderdagavond ge daan door secretaris H. C. Remmers, tijdens de ledenvergadering in het con sultatiebureau. Zoals gewoonlijk was de belangstelling voor de bijeenkomst meegerekend, waren er slechts twee le- megerekend, waren er slechts twee le den. Bij de bestuursverkiezing werd voor de overleden heer J. Bakker te Ooster end met algemene stemmen dokter Barnard benoemd. De overige aftreden de bestuursleden, de heren Remmers, Elias, Dapper (Den Burg), Witte (Oos terend) en Westdorp (De Cocksdorp) werden herkozen. Bij de bespreking van de nieuw bouw vertelde voorzitter P. Beemster- boer, dat men niet tot ingebruikneming zal overgaan voordat het oude gedeelte van het gebouw is aangepast. Door le den werd aangedrongen op het kopen van vloerbedekking e.d. vóór 1 januari, als de BTW de prijzen mogelijk hoger zal maken. Rheuma-miscre Het bestuur sprak somber over !het rheumabureau, dat al sinds twee jaar niet kan functioneren wegens gebrék aan een rheumatoloog. De misère begon toen Dr. v.d. Berg overleed; tot dusver is men er ondanks veel besprekingen met in geslaagd een opvolger naar Texel te laten komen, zodat de rheuma- patiënten voor behandeling en consult op Den Helder zijn aangewezen. En dat terwijl op Texel vrij veel patiënten zijn. In 1965 werden 12 zittingen ge houden, waarbij 228 consulten werden gegeven. Er werden in dat jaar 16 nieu we patiënten ingeschreven. Automatisch betalen Op de leden, die particulier betalen (dus niet gelijk met de ziekenfonds premie) werd een beroep gedaan hun contributie automatisch door bank of postgiro te laten voldoen. Niet alleen hesparen de betrokkenen zich hiermee de incassokosten maar er wordt ook veel werk mee bespaard. Het verzoek zal per circulaire aan de betrokken le den worden gericht. De heer Remmers maakte er met Op deze archiefopname, gemaakt b(j de af scheidsreceptie op 27 juni 1957, ziet men burgemeester C. dc Koning, notaris G. J. B. Mulder en mevrouw Mulder-van Gelder. Als afscheidscadeau kreeg notaris Mulder destijds van verschillende Texelse organisaties een te levisietoestel aangeboden. Dc notarisplaats werd na het vertrek van notaris Mulder waar genomen door z(jn zoon W. J. H. Mulder, op de foto tweede van links. waardering melding van dat mevrouw N. Eelman een zig. Morfeusbed met toe behoren aan het Groene Kruis heeft geschonken. Het geschenk heeft een waarde van rond ƒ450, Nalatenschap De 121/? hectare land van de nalaten schap van mej. A. Keijser is tussen het Groene Kruis en de Gollardsstichting verdeeld. Het land bestond uit drie percelen, een groot en twee kleine. Het Groene Kruis verwierf bij loting, ten overstaan van notaris Van Wijland, de twee kleine percelen, samen 6 ha. De wijkzusters wezen bij de rond vraag op de zeer slechte toestand van hun woonverblijf. Door schimmel is de houten vloer voor een deel weggerot. Een stuk van de kamer moest worden afgezet omdat men hier door de vloer zakt. Wellicht is een provisorische op lossing te vinden, in afwachting van het gereed komen van de nieuwe ver blijven. Zondag is te Amstelveen overleden de heer G. J. B. Mulder, van 1922- 1957 notaris ter standplaats Texel. Hij werd 82 jaar. Donderdagmiddag om half twee zal de begrafeins plaatsheb ben op de algemene begraafplaats te Den Burg. Van 3-4 uur bestaat gele genheid tot condoleren in „De Linde- boom-Texel". De heer Mulder werd geboren te Nunspeet. Na zijn studie was hij der tien jaar candidaat-notaris, waarvan zes jaar in zijn geboorteplaats en zeven jaar in Zaandam. Van Zaandam kwam hij in 1922 naar Texel, waar hij als op volger van notaris Dikkers tot waarne mend notaris werd benoemd. Op 7 sep tember volgde de beëdiging. In de 35 jaar dat hij op het eiland wer-kte, was de heer Mulder meer dan notaris al leen. Zo was 'hij 25 jaar lang voorzitter van de afdeling Texel van de Wijkver pleging en in dezelfde periode vice- voorzitter van de afdeling Texel van het Witte Kruis. 25 jaar lang ook was hij bestuurslid van de Nutsbouwstich- ting. Met burgemeester Oort, pastoor Nagel en de heer M. Dijt gaf hij de stoot tot de oprichting van de VW „Mooi Texel". Twintig jaar was hij commissaris van de N.V. TESO; zes jaar lang vervulde hij de functie van president-commissaris. Voorts legde hij grote belangstelling aan de dag voor de plaatselijke sport. Hij was jarenlang adviserend lid van de elftalcommissie van S.V. Texel, voorzitter van de schoolvoetbalcommissie, leider van het adspirantentoemooi en voorzitter van de tennisclub voor gehuwden Notaris Mulder was een kwart eeuw lang voor zitter van de sociëteit „Harmonie". Ook zijn echtgenote (mevrouw Mulder- van Gelder enkele jaren geleden overleden) had nauwe banden met het verenigingsleven. PARKSTRAAT 26-30 - DEN BURG

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1